VEREDELDE VOLKSKUNST' VAN TSJECHEN IN LEIDEN Vondst te Valkenburg ROMEINSE KOPIE GRIEKS BEELD Bont spektakel met muziek en dans kAleiÖOSCQQP Dirk J. Balfoort - 78 - overleden Hb Met wat @lagr©@SM doet u wonderen! COLLECTIE WAGNERDOCUMENTEN TE MARBURG ONDER DE HAMER Realiteit en fantasie in Kunstzaal Heuff AQUARELLEN VAN JOOP DAM EN POPPEN PAUL VAN VLIET SR. NOLEI uw hoed Hojrericht 1 maart 1860 Vrijdag 13 november 1964 Derde blad no. 31413 K en O-publiek laaiend enthousiast (Van onze kunstredactie) Het Tsjechisch Folkloristisch Ensemble ,,Broln" heeft een aaiend enthousiasme veroorzaakt! Het ensemble, dat in 1952 werd opgericht, trad gisteravond in Je Stadsgehoorzaal op, waar het de leden van K en O in verruk- dng bracht door zijn verbluffende techniek en zijn kleurrijke, kost- iare kostuums. Het publiek was zo geestdriftig, dat het de Tsje- :hen tal van toegiften afdwong en daarvoor met een ovationeel ap- jlaus beloonde. Toch was dit bonte spektakel van muziek, zang en Jans veel te vlug naar de zin van de meeste toeschouwers afgelo pen. Langzaam, héél langzaam stroomde de zaal aan het einde van Je avond leeg inspireren door de toejuichingen van Het programma van „Broln" be- he'p"bI.,el5* itte dansen, alsmede dans- en De Tsjechen spreidden oyengens olksliederen uit alle delen van bun optreden een levensblyheid ten fsjecho-Slowakije, gebracht in oor- toon' d,e men in een communistisch pronkelijke streekkostuums. De mu- iek, die de dansende liederen bege- cidde en die bovendien puur instru- nentaal ten gehore werd gebracht, ileek op volksklanken te zijn geba- cerd. Zy werd niet alleen door tra ditionele strijkers en cymbalisten uit- evoerd, maar ook op doedelzakken, lerdersfluiten en Schalmeien, die in dit deel van Europa inheems zijn. De rerschillende dansen, die op dit fol kloristische feest werden uitgevoerd, raren, de authenticiteit nog buiten- keschouwing gelaten, geheel en al af- lestemd op het theater. Musici en dansers gingen met een itker raffinement te werk, hetgeen alleen maar verhoogde, vormden 'n verrukkelijke éénheid, net elkaar en met het publiek in de taai. Het enthousiasme van de Tsje- then sloeg al aan het begin van de uitvoering over op de zaal en omge keerd liet het ensemble zich graag Nederlandse interesse voor Maurice Bèjart Naar wij vernemen heeft het be- Jtuur van het Holland Festival „Les Ballets du vingtième siècle" van Maurice Béj art benaderd voor het leven van enkele voorstellingen tij dens het Holland Festival 1965. Alle theatereffecten ten spijt ken merkte deze uitvoering zich door een grote mate van spontaniteit. Het was een vrolijke avond van is het te veel gezegd? „veredelde volks kunst". Het muzikale gegoochel met de vele snaarinstrumenten miste zijn uitwerking niet, terwijl ook de fabel achtige behendigheid van de dansers en danseressen heel wat open doekjes te weeg bracht. Hoogtepunten van de avond waren ongetwijfeld de oeroude volksdans met houten sabels (Pod Sablede klaproosdans voor meisjes (Mak), de springdans uit Moravië (Odzemek), de Shite uit Oost-Slowakije (met de onstuimige Czardas), de Carnavals- dansen uit Bohemen (hét succesnum mer) en het muzikale duel van twee violen met orkest. De toejuichingen aan het slot gol den in de eerste plaats de dirigent en concertmeester Bohumil Smejkal, die tot groot plezier van het K. en O.- publiek „Toen onze Mop een Mopje Expositie in Delft „Indonesische kunst uit eigen bezit" De „stichting kunstbezit etnogra fisch museum Delft" bestaat 100 jaar. Zy kan dit feit op waardige wijze vieren doordat de verzameling thans een definitieve huisvesting heeft gekregen en wel op het Sint Agatheplein in een pand, dat deel uitmaakt van het Prinsenhof com- In verband hiermee is een tentoon stelling ingericht onder de titel „In donesische kunst uit eigen bezit". Deze expositie is vanmiddag ge opend door prof dr. T. P. Galestin van de Rijksuniversiteit in Leiden. Tevens wordt daarmee het nieuwe museum geopend. Sedert 1956 was de verzameling gevestigd op de zol der van de dependance van de ge meentesecretarie aan de Oude Delft. In Valkenburg (Z-H) werd op 9 oktober j.l. een verrassende ontdekking gedaan: een torso van een vrijstaande sculptuur in Franse kalksteen, voorstellende Hercules in heroische naaktheid, Itnnend, op een boomstam, waarover de leeuwehuid in gedra peerd. Uit de plaatsing van de linkervoet naar voren en de situatie van de rechterhand op het ondereinde van de rug. concludeert prof. Jr. W. Glasbergen directeur van het Instituut voor prae- en protohistorie van de universiteit van Amsterdam dat het hier ten kopie betreft van de bekende rustende Heracles van de Griekse beeldhouwer Lysippos (circa 330 voor Christus). Van dit beeld, waarvan het origi- neel verloren is gegaan, is een aantal in uit de oudheid bekend, o.a. de vermaarde kopie te Florence in het Palazzo Pitti (nota bene met de 'P van keizer Commodus: 180192 Christus) De Valkenburgse kopie op de helft van de natuurlijke grootte en "aarschynUjk vervaardigd in de tweede eeuw na Christus werd aangetroffen in de Grote Watering. Vennoedelyk is de torso aan het •icht gekomen by het bouwryp ma ken van het terrein onmiddellijk ten De verzameling werd tot sitand gebracht door een toentertijd in Delft gevestigde Indische instelling, die ambtenaren voor de gouverne mentsdienst in het toenmalig Ned. Oost-Indië opleidde. Toen deze In dische instelling werd opgeheven, bleef de verzameling behouden die werd ondergebracht als etnografisch museum in een der zalen van Prinsenhof. Na de restauratie het Prinsenhof was daar geen plaats meer voor de collectie en in 1951 bestond het plan haar te va-kopen. Hiertegen rees echter zoveel verzet dat de gemeenteraad niet met de plannen akkoord ging en de ver mling voor Delft behouden bleef. Gedacht wordt aan een tempel complex, wellicht voor de Bataafse God „Magusanus", uit inscripties be kend als „Hercules Magusanus". Een onderzoek wordt ingesteld naar de vondstomstandigheden van de torso, waarvan wordt aangenomen, dat hij pas zeer onlangs in de Grote Wate ring is beland. Een proefonderzoek van de waargenomen goudsporen zal worden verricht vanwege het I.P.P. van de universiteit van Amsterdam. Romanprijs voor Michel Droit De romanprijs van de Academie Fran?aise is toegekend aan Miohel Droit, hoofdredacteur van de „Figaro litteraire" voor zijn boek „Le retour" Het is zijn derde bekroonde roman Droit is in 1923 geboren. Tijdlens de tweede wereldoorlog was hij oor] correspondent. Hij werkt nu ook aan het programma over de buiten landse politiek voor de Franse tele visie, en verzorgt daar de uitzending „A propos". Miep Diekman kreeg jeugdboekenprijs De Britse schrijfster Katherine Allfrey en haar Nederlandse collega Miep Diekman hebben gisteren te Hannover de Duitse jeugdboeken- prys-1964 in ontvangst genomen. De Bondsminister voor familie zaken Bruno Heck overhandigde persoonlijk de prijzen, die jaarlijks uitgereikt worden aan de schrijvers van de beste jeugd- en kinderboe ken, die in Duitsland zyn uitgegeven. Aar beide prijzen is een bedrag van 7500 mark verbonden. Katherine Allfrey, die in West- falen geboren is, kreeg haar prijs voor het boek „Dolphins' summer". Miep Diekman zag haar de groeten van Wancho" bekroond. Aan de jury waren 300 boeken van 70 binnen- en buitenlandse schrijvers voorgelegd. Een van de vele dansendie de Tsjechen gisteravond met eel succes in de Stadsgehoor zaal uitvoerden. (Foto L.D./Holvast) was" en „Ik ben met Catootje naar de botermarkt geweest" in zijn toe giften op verrassende wijze verwerk- Bekend violist en muziekhistoricus Op 78-jarige leeftijd is in zijn woning in Den Haag overleden de heer Dirk J. Balfoort, een be kende figuur uit het Haagse muziekleven, die tot voor enkele jaren nog het Museumkameror kest met onuitputtelijke energie leidde. Balfoort begon zijn muziekloopbaan als violist en genoot o.a. grote be kendheid door zijn boeken over viool bouw. Voorts was hij met geheel zyn wezen verbonden aan de collectie oude muziekinstrumenten van het Haagse Gemeentemuseum. De bekende vioolpedagoog André Spoor leidde Balfoort. die het zelfs lot concertmeester in Amerika bracht op. Na zijn medewerking aan het Re sidentie-Orkest. vertrok Balfoort naar Duitsland, waar hij o.a. in Dres den en Lübeck werkzaam was. Met de „Dresdeners" bezocht hij ook Zwitserland, Amerika, Finland en Rusland. In verband met Wereldoorlog I keerde hij naar ons land terug en werd verbonden aan de toenmalige Ned. Opera. Balfoort was voorts leraar aan het Rotterdamse Toonkunstconservato rium, tot in 1928 Scheurleer hem aanzocht voor de functie van corser- vator van diens instrumentencollec tie. welke door de gemeente Den Haag in 1933 werd aangekocht. In 1942 richtte Balfoort het Museum kamerorkest op en hy behoorde in 1951 tot de oprichters der Stichting Vonem voor Nederlandse oude mu ziekdocumentatie. In 1953 werd hy gepensioneerd, doch hij bezocht nog regelmatig de muziekhistorische mu seumafdeling. Als schrijver van diverse boeken, o.a. „Het muziekleven in Nederland in de 17e en 18e eeuw, als dirigent en als violist, bezat Balfoort vele be wonderaars. Pudding, vla-flip, koffie, cake, vruchten alles wordt nóg lekkerder en nóg gezelliger met slagroom. (Tomatensoep ook, met een wolkje ongeklopte slagroom). Vraag morgen zo'n "huiselijk" flesje slagroom aan uw melkman! (Van i ïspondent». Een vrij groot archief met docu menten van en betrekking heb bend op Richard Wagner zal 25 november bij de firma Star gar dt in Marburg worden geveild. Het is afkomstig uit het bezit van de Mannheimer muziekhandelaar Emil Heckel. Hij was de stichter van de eerste Duitse Wagner-ver- eniging en voorzitter vati de com missie van de Mannheimer Hof opera. In drie grote mappen heeft Expositie te Wassenaar: Wie van de aquarellen van Joop Dam, thans tentoongesteld in Kunstzaal Heuff Hoflaan 7 in Wassenaar, kennis neemt, consta teert daarin diens figuratieve kundigheid, zeker niet in de laatste plaats te danken aan zijn eminente leermeester, de Haarlemse schilder Kees Verwey. Joop Dam, geboren 17 januari 1922 te Delft, is. zo zouden wij kunnen zeggen, een .bereisde roei"; tijdens studiereizen naar Franrijk, Denemarken, Engeland. Duitsland, Oostenrijk en Zweden, legde hij zijn welgekozen impressies vast. Waarbij in de eerste plaats zijn voorkeur voor kustgebieden, oude haventjes, schepen en scheepsrompen, duidelijk blijkt. Hij geeft die indrukken met volkomen trefzekerheid en een subtiel gevoel voor de sfeer weer, waarbij in vele gevallen de paarse en groene kleur domineert. Wie in deze tijd veel abstracte werken ziet, zou denken, dat de zuivere uitbeelding van de werke lijkheid tot het verleden behoort. Maar een Joop Dam brengt U tot andere gedachten. Zijn kijk op havens te Maassluis, Tholen of Yerseke met de daarin liggende schepen is voortreffelijk. En ook in de andere werken van zyn hand: landschappen, als een plas in de Wassenaarse duinen bijv., een blik op de Europoort of een compo sitie, getiteld „Natuur en techniek", waaruit de harmonie tussen proza en poëzie nadrukkelijk spreekt, dan wel een zeewering bij het Mirdumerkliff, is dat het geval. Alles wat met water in verband staat, raakt zijn hart. Daarom is het niet vreemd, dat ook vissen in veler lei variatie zijn aandacht trekken. Groot moet de liefde zijn, welke deze eerlyke kunstenaar zyn onderwerpen toedraagt. Een enkel bloemstilleven is een ander facet van zyn kunnen, waarin hij toch niet het niveau be reikt van al hetgeen zijn ziel wer kelijk beroert. Men beziet met genoegen dit werk, dat zeker niet met „plaatjes" te ver gelijken is. omdat het daarvoor te grote artistieke kwaliteiten bezit, zonder evenwel tot een uitzonderlijke hoogte te komen. Maar de aquarel- techniek beheerst hij uitstekend. De Haagse tekenleraar Paul van Vliet sr. houdt zich al sinds veertig jaar bezig met het vervaardigen van karakterpoppen. Hij doet dit inge nieus, vol humor, doch met ernst ook. Het gebruik van zyn uiteen lopend materiaal is een wetenschap op zichzelf: hoe natuurgetrouw hy er bijv. door middel van een nylon - kous in slaagt spinrag te imiteren, blijkt uit zyn realistische „heks". Talloze types brengt hij raak tot Joop Dam: Vissersboten op het strand van Vörupör, Dene marken. (Foto L.D./Holvast) leven: wij denken aan zijn rodde lende vrouwtjes, de oude lezende professor, de Dreesmannetjes, de kerels die .sterke" verhalen doen, de kunstnozems, de Drie Koningen en aan de blinde, ontroerende Oedipus, geleid door Antigone, de kabouter, de Haagse receptie of de „losbol", een vondst, zowel letterlijk als figuurlijk. Van Vliets vindingrijkheid om kleurencombinaties te bedenken, is daarbij een element, dat deze pop pen welhaast tot echte wezens maakt, waaraan men zijn vreugde kan beleven! Naast de werkelijkheid van de aquarellist Dam vormt de speelse fantasie van Van Vliet een welkome afwisseling, hetgeen een bezoek aan deze expositie, dubbel waard maakt. ZR duurt tot en met 26 november. hij meer dan 400 aan hem gerich te brieven, kaarten en telegram men verzameld en ook afschrif ten van zijn 199 brieven aan Ri chard en Cosima Wagner. Richard Wagner zelf is in de col lectie met 65 eigenhandig geschreven brieven. 2 briefkaarten en 23 tele grammen vertegenwoordigd. Boven dien is er een manuscript van een mededeling aan de Duitse Wagner- vereniging en een brochure waarop Wagner de veel geciteerde opdracht heeft geschreven: „Hat jeder Topf seinen Deckel jeder Wagner seinen Heckel dann lebt's sich ohne Sorgen die Welt ist dan geborgen". Van Cosima Wagner zijn er 114 meestal eigenhandig geschreven brie- en de andere 200 stukken uit het Wagner-archief zyn van persoonlyk- heden uit de kring rondom de man van Mayreuth, o.a. van Hans von Bulow. Belangrijk is. dat Heckel af schriften van eigen brieven heeft ge maakt en dat hy telkens notities heeft bijgewoond die betrekking heb ben op de gevoerde correspondentie. De gehele collectie wordt door de veilinghouder op 18.000 mark geta xeerd (zeker f 16.000,doch men verwacht dat de opbrengst iets hoger zal zyn. Premières bij Studio De toneelgroep Studio heeft in stu die genomen „De kale zangeres" („La cantatrice chauve") van Eugène Ionesco in een vertaling van Jos en Willem Karei van Loon en de droom van Amerika" (The American) Dream) van Edward EIbee in een vertaling van Gerard K. van het Reve. Tot de medespelenden behoren: Loudi Nijhoff, Georgette Rejewski, Mary Smithuyzen, Marlies van Alc- maer, Christine Ewert, Lex Goud smit, Lou Steenbergen en Bram van der Vlugt. De regie heeft Kees van Iersel. Beide stukken gaan op don derdag 7 januari 1965 in première in het Studio-theater te Amsterdam. ADVERTENTIE Weet wat U doet, koop bij Botermarkt 89 en neem gelyk een mooie Falcon regen- of winterjas mee. „Sterke verhalen poppen van Paul van Vliet sr. (Foto L.D./Holvast)

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 5