Verstopte neus LEIDS HOOGLERAAR PROE. RASKER ONDER DE LOEP Amsterdamse Sint op Amerikaanse televisie Veel bijval voor TROS Draad-t.v. over drie jaar in grote steden Rotterdam in zware financiële zorgen LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 13 NOVEMBER 19C4 L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. Uitstekend stuk van Max Frisch ..Achter het nieuws", kwam met een uitstekende aflevering, waarin Rood-China van Franse zijde interessant maar commen taarloos werd bekeken, de Amerikaanse militairen in ons land een grote beurt kregen, en tenslotte prof. dr. A. J. Rasker. Leids hoog leraar in de theologie en bekendheid genietend als voorman van het christelijke vredeswerk, in de wurgende houdgreep werd ge houden door middel van een vriendelijke, lovende tekst die hij Oost-Duitsland had doen toekomen ter gelegenheid van het 15- jarige bestaan van de D.D.R. Naast foto's zagen we ongeveer de volgende tekst: „Voor my is de D.D.R. een vredesfactor in de we reld. De leiding van de D.D.R. neemt een verzoeningsgezinde houding aan jegens de voormalige vijanden van de Hitier-staat, in tegenstelling tot de bondsrepubliek, waar de misda den van de nazi's nog steeds ge rechtvaardigd worden, als ik denk aan de positie's die Trettner en Seebohm in West-Duitsland innemen, lopen de koude rillingen my over de rug. Uit de vredesvoorstellen van de heer Ulbricht blijkt wel dat de D.D.R. in vrede en vriendschap met aUe volken wil leven- en daar ook iets voor doet." De V.A.R.A. liet deze gelukwensen van prof. Rasker vergezeld gaan van een foto van de muur, om de te genstelling tussen diens opvattingen en de werkelijkheid te accentueren. Wij hebben prof. Rasker, in tegen stelling tot de V.A.R.A., even opge beld. Bovengenoemde tekst is op 15 augustus in „Neues Deutschland" af gedrukt, als neerslag van een inter view dat hjj in juli in Praag aan een Oostduitse journalist had toege staan. De tekst had hij tevoren niet gezien. Was dat wel het geval ge weest. dat zou hij hem niet zo ge accepteerd hebben. „Een deel ervan drukt wel mijn mening uit. een ander deel niet" al dus prof. Rasker. Dat Trettner, die Rotterdam bombardeerde, een hoge functie bekleedt in West-Duitsland, vervult hem nog altijd met afschuw, en hij is wel degelijk van mening Advertentie Lees, hoe een handige Inhaler dit vlug kan verdrijven Nu hoeft u niet langer te suk kelen met een verstopte neus. Omdat Vicks vijf doeltreffende be standdelen heeft samengebracht tot één kleine, handige Inhaler, die u weer vrij laat ademen... vlug en gemakkelijkl De heilzame lucht, die u door de Inhaler opsnuift, wordt regel recht naar de bron van de aan doening gebracht - maakt uw verstopte luchtwegen snel vrij. In een ogenblik is het verstopte gevoel wegl Vicks Inhaler kan zó in zak of tas meegenomen worden. Haal gauw een Vicks Inhaler en ont dek zelf hoe heerlijk het is weer vrij te ademen. Verlicht verstopte neus snel het een rustgevende factor in Centraal Europa is dat de D.D.R. daar tussenin zit. Overigens begreep hij niet dat de V.A.R.A. de kijkers enerzijds dag in dag uit voorhoudt dat de Oostduitsers niet te vertrou wen zyn, maar anderzijds zonder meer aanneemt dat zij wel te ver trouwen zijn als het een tekst van Rasker betreft. De V.A.R.A. daaren tegen stelt dat prof. Rasker, bekend als hij is achter het „IJzeren Gor dijn", had kunnen weten, dat wat hij dan wel had gezegd en dat was niet zo weinig) voorbestemd was om als propagandamateriaal gebruikt te worden. De essentie van de opvattingen van prof. Rasker meende men toch wel getroffen te hebben. Het blijft echter een feit dat dan nog een na dere informatie niet overbodig was geweest, zodat men de tekst verge zeld had kunnen laten gaan van een waarschuwing tegen (bijvoorbeeld) naiviteit in de houding jegens de „Brandstif ters". Biedermann en de brandstichters Nu dat woord „Brandstifter" toch gevallen is, kan meteen even aan gehaakt worden aan het stuk „Bie dermann en de brandstichters" van de Zwitser Max Frisch. Een uitste kend toneelstuk, gematigd modern, dat lichtelijk deed denken aan Pin ters „De huisbewaarder", maar an ders dan dit toneelstuk ook nog een waarde van buitenaf naar binnen smokkelde. Het ging immers niet alleen om de „brave burgerman" (die overi gens niet zo braaf was als hij leek en zich voordeed) die geterroriseerd wordt door enkele indringers, daar naast mikte Frisch ook nog op de schuchtere en voorzichtige vaderlan der, die steeds meer compromissen moet sluiten met zijn vijanden, die zijn huis en haard bedreigen, om dat hij aan het begin en vele mS- len onderweg nooit „nee" dorst te zeggen. Frisch hekelde in dit stuk de naiviteiit van de „Fellow travel lers", van de „handen wassers in onschuld", die zelf de munitie aandragen waarmee ze straks zul len worden neergeschoten. Dit ge beurde dan op een half- groteske manier, maar heel doeltreffend, met Jan Teulings als een ideale Bieder mann (zinvolle samentrekking van Jedermann en Biedermeyer), en Coen Flink en Cor van Rijn als de opdringerige brandstichters, die zij ook heel overtuigend neerzetten. Mi mi Boesnach, Karin Haage en een „antiek koor" van brandweerman nen (suggestief maar eventueel wel te missen), vulden in de goede regie van Theun Lammertse de drie hoofdrolspelers uitstekend aan. Advertentie GOUDEN VERLOVINGSRINGEN Desiree - Constant - Claudia Gratis graveren. Levenslange schr. garantie. Luifelbaanz egels) Juwelier - Horloger F. W. PLESSEN Bevrydingsplein 12 - Leiden Z.-W. Telefoon 26670 (Van onze Amsterdamse correspondent) De intocht van Sint-Nicolaas in Amsterdam, zaterdagmiddag, komt tóch op de televisie. Een grote filmploeg van de Amerikaanse NBC zal een televisiefilm van een uur maken van ..de grootste Sint-Nicolaasintocht ter wereld'' die over enkele weken door niet minder dan 300 Amerikaanse televisiestations zal worden uitgezon den. Het wordt een kleurenfilm: tientallen zenders in de Verenigde Staten zenden reeds kleuren-televisie uit. Ook de Westduitse televisie zal in Amsterdam opnamen maken. Maar op de Nederlandse televisie schermen zal een reportage wor den gegeven van de intocht van (Van onze rüv-medewerkster Het publieke enthousiasme voor de televisie- en radio- omroepstichting kortweg de T.R.O.S. genoemd is, blij kens de vele aanmeldingen voor het lidmaatschap, groot. Tot nu toe zijn op het bureau van de R.E.M. in Amsterdam, ruim 50.000 brieven aan gekomen. „Dit is nog maar pas het begin. Wij rekenen op een veelvoud van dit getal," zei ons een enthou siaste woordvoerder. Dat is dan ook wel noodzakelijk wil de T.R.O.S. de vei gelijking in aantal leden kunnen doorstaan met de bestaande omroep verenigingen, die per zuil toch nog altijd honderdduizenden leden achter zich hebben staan. Blijkbaar ziet de R.E.M. de toe komst niet somber in, ondanks het feit, dat begin decemoer de Eerste Kamer zich uitspreekt over de R.E.M.-zaak, waarna de regering maatregelen kan nemen. Men ge looft kennelijk niet in een eventueel veto van regeringszijde, gezien het feit, dat er nog volop investeringen worden gedaan in nieuwe projecten zoals bijvoorbeeld de recente aan koop van het klooster bij Eijsden. De RJE.M. - TJt.O.S. hoopt voor 1 december leden genoeg te hebben om alsnog de minister ertoe te kunnen overhalen zijn standpunt te herzien. (Van onze parlementaire redactie) Over drie jaar zullen de grote steden in het westen des lands aangesloten zijn op het centraal antennesysteem. Daarna zal de gehele Randstad Holland worden aangesloten. Het zal echter nog vele jaren duren voor het centraal antenne systeem over het hele land zal zjjn uitgebreid, zo heeft minister Van Aartsen (Verkeer) de Tweede Kamercommissie gisteren meegedeeld. programma's die via het centraal antenne-systeem in Nederland wor den doorgegeven, heeft geleid tot een ontwerp regeling die thans ter beoordeling aan het kabinet is voor gelegd Dit ontwerp heeft slechts be trekking op de proef met het C.A.S. in Den Haag en vrijwaart de bui tenlandse televisiezenders tegen aan spraken van auteurs. Mr. van Aart sen deelde voorts mee, dat het voor lopig nog niet mogelijk zal zijn om De minister wil de exploitatie van het C.A.S. in handen stellen van de Nederlandse Omroep Zender Maat schappij. die ook de beide omroep- zenders exploiteert. Er zijn thans on derhandelingen met deze onderne mingen gaande, waarbij gebleken is dat de Nozema grote belangstelling voor de exploitatie heeft. De aanleg van het net zal geheel door deP.T.T. geschieden. Het overleg tussen de P.T.T. en de Europese Radio-unie inzake de auteursrechten van buitenlandse i nemen. Sint-Nicolaas in Hoorn. Er zal bij alle Sinterklazen die de komende weken in ons land te zien zullen zijn, maar één zijn die zich wer kelijk als Sint-Nicolaas kan legi timeren. De man die zaterdag in Amsterdam als bisschop de schimmel bestijgt heet namelijk werkelijk Sint-Nicolaas. Amsterdam zal zich ivat betreft tramomleggingen, politie-afzet- tingen en het huldebetoon zater dag weer inspannen als geldt het een bezoek van een buitenlands staatsbezoek. Sint-Nicolaas arri veert om twee uur per stoomschip aan de Prins Hendrikkade, waar de Koninklijke Marine vreugde schoten lost en de klokken van de Sint-Nicolaaskerk beieren. De stoet, die wordt opgevrolijkt door 9 muziekkorpsen en 12 drum bands zal kilometers lang zijn. Ruim 40 zwarte Pieten per scooter en ruim 100 te voet zullen enorme hoeveelheden snoep uit delen. Aan deelnemers, verzorgers en organisatoren telt de Sint-Nico laas intocht dit jaar ruim 1500 mensen. Zij werken precies vol gens een 56 pagina's-tellend draaiboek, maar ook dit jaar zal wel niet kunnen worden verhin derd, dat er bij de ontbinding van de stoet bij het Rijksmuseum, weer zo'n 50 zwarte Pieten méér zullen zijn dan bij het vertrek Advertentie Gering deel van ontwikkelingshulp wordt benut (Van onze Haagse correspondent) Van de bijdragen aan het E.E.G.- ontwikkelingsfonds (totaal 258 mil joen gulden) is tot nu toe slechts 31 miljoen gulden opgevraagd. De to taalbedragen werden gestort op een speciale rekening bij een Haagse bank. Tot deze conclusie komt de re dactie van- Economische Statistische Berichten in een studie over de „ont wikkelingshulp der Nederlandse over heid". Uit de studie blijkt verder, dat de ontwikkelingshulp met de groei van het nationale inkomen in Nederland beslist geen gelijke tred houdt. De voorkeur van regering en parlement voor multilaterale hulp wordt voor het geheel der hulpacitiviteiten niet door de feiten bevestigd. Het overwe gend eenzijdige karakter van de Ne derlandse hulpverlening wordt voor namelijk verorzaakt door de relatief zeer grote omvang van de hulp bin nen het Koninkrijk. De bilaterale hulp buiten het Koninkrijk is kwan titatief vrij onbelangrijk. Schenkingen in de vorm van kapi taalsoverdrachten vormen veruit de belangrijkste categorie van de ont wikkelingshulp. Zij komen voor 99,9 pet. ten goede aan gebieden binnen het Koninkrijk en (vroegere) kolo niën. Dr Vondeling als gast naar de VS Dr Vondeling is gisteren naar de Verenigde Staten vertrokken. De fractie-voorzitter van de P.v.d.A. in de Tweede Kamer is door de Ame rikaanse regering uitgenodigd voor een bezoek van een week. ,.De V.S. hebben er een gewoonte van gemaakt, leidende figuren uit de gehele wereld voor zo'n infor matief bezoek uit de nodigen", aldus dr. Vondeling op Schiphol. Met deze uitnodigingen bereiken de V.S. een tweeledig doel: de gasten leren iets over Amerika en de regering van de V.S. op haar beurt kan uit de mond van deze leidende figuren „inside information" te weten komen. Dr. Vondeling zal met vooraanstaande Amerikaanse regeringsfunctionaris sen besprekingen voeren over de bui tenlandse politiek en over de recen te ontwikkeling van de verhouding tussen de V.S. en Europa. Donderdag 19 november keert dr. Vondeling naar ons land terug. Minister weigert draadomroep nog te handhaven (Van onze parlementaire redactie) Minister Van Aartsen (Verkeer) wil niet terugkomen op zyn beslissing om de draadomroep op te heffen. Hy deelde gisteren aan de Tweede-Ka mercommissie voor Verkeer mee, dat de opheffing over een jaar of vijf vol tooid zal zijn. Handhaving van de draadomroep acht hy niet verant woord in verband met de slechte exploitatie-resultaten. De opheffing zal, zoals reeds eer der werd meegeleeld, geleidelijk ge schieden. De abonnees op de draad omroep zullen een jaar voor de op heffing bericht krijgen. De draadom- roepnetten, die het eerst aan vervan ging toe zijn wegens veroudering en slytage van de apparatuur zullen het eerst worden opgeheven, zodat de netten die nog in de beste conditie zijn het laatst zullen verdwijnen. Dat zal over een jaar of vijf het geval zijn, aldus de minister. De warme pleidooien van vele commissieleden ten gunste van de draadomroep be antwoordde mr. Van Aartsen met een beroep op de slechte exploitatieresul taten en de teruggang van het aan tal abonnees. In 1963 beëindigden weer tienduizend van de 460.000 draadomroep-luisteraars hun abon nement. Verbetering van de finan ciële situatie van de draadomroep door een tariefsverhoging wees de llllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllPllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll'IIIIIIIIIIIIIIIIHII'll! TV EERSTE NET KRO 7.30 uur Barend de Beer, voor de jeugd 7.35 uur De Flintstones, tekenfilm 8.00 uur NTS-joUmaal 8.20 uur Brandpunt, actualiteiten 8.50 uur Stadhuis op stelten 9.20 uur Duel tussen twee generaties, quiz 10.00 uur Dante, documentaire 10.25 uur Conciliejoumaal 10.30 uur NTS-joumaal 10.35 uur Stichting Socetura TWEEDE NET r NTS 8.00 uur Nieuws in het kort (NTS) 8.01 uur Zonder formules, wetenschappelijk programma 8.30 uur De Danny Kaye-show 9.20 uur Reportage politiebureau Amsterdam 9.50 uur Parlementaire spiegel XV NOORDZEE 6.30 uur Alles op zijn tijd, voor de jeugd 7.00 uur Popeye, tekenfilm 7.08 uur Podium II: leerling beiaardier 7.23 uur Hollywood Star Playhouse: De verstoorde illusie 10.00 uur Sangaree, speelfilm iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii'iiiiiiiiiiiiiiiiii'iiiiiiii'iiiiiiii^ii'''''''''iiiiii''® ZATERDAG 14 NOVEMBER Hilversum I. 402 m. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Het levende Woord. 7.15 Oude muz. 7.45 Gewijde muz. 7.55 Overweging. 8.00 Nws. 8.15 V. d. Jeugd. 8.20 DJinn. gevar. progr. 12.00 Angelus. 12.04 Religieus nieuws. 12.10 Country and Western Express. 1-2.30 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Licht ens. met zangsolisten. 13.00 Nws. 13.15 Marktber. 13.18 V. d. jeugd. 14.10 Musicerende dilettanten: harmo nie-orkest. 14.30 V. d. kleuters. 14.40 Lichte gram. NCRV: 14.45 Feest: gevar. jubileumprogr. 17.00 Amus.muz. 17.45 minister af. Voor een redelijk res'ul- Wsreldradioweek: filmmuz. v,bonnTentspr«s ver- NWE;79.;rRadSS'te psstdus dubbeld moeten worden. i^e Messias, oratorium. In de (Van onze Rotterdamse correspondent) Ten gevolge van de ernstige financieringsmoeiïijkheden, waar in de gemeente Rotterdam is geraakt door de anti-conjuncturele maatregelen van de regering, lopen de nationale werken als Euro poort, Eemhaven, Berenplaat en de metro-aanleg groot gevaar Ver traagd te worden. Wil aan de Rotterdamse samen leving en aan het bedrijfsleven bin nen 't havengebied, dat ondci beheer van Rotterdam staat, geen onbere kenbare schade worden toegebracht, dan moeten ons de middelen worden verschaft om zoveel mogelijk te red den wat er te redden valt. Dit verklaarde burgemeester mr. G. E. van Walsum gistermiddag aan het begin van de vergadering van de ge meenteraad. Niet de financiële posi tie van de gemeente heeft tot ingrij pen van de regering geleid, maar de belangen van onze nationale econo mie. Wij blijven vooralsnog vertrou wen dat in overleg met de regering een uitweg uit de moeilijkheden zal kunnen worden gevonden, aldus de burgemeester. In zjjn verklaring kondigde mr. Van Walsum een verdere inperking van de gemeentelijke activiteiten aan. Ter consolidatie van de vlottende schuld zal een obligatielening van f 90 miljoen worden uitgegeven. Kort en goed komt het hierop neer, dat de regering op grond van de in vesteringsbeperkingen Rotterdam een bedrag van f 250.000.000,- heeft toege- Advertentle Pauilettenylons HÉÉL LANG LANG HÉÉL elke goede zaak heeft ze! ook naadloos - gg in plain en miöro I. t wezen, terwijl Rotterdam meent in het komend jaar f 500 tot f 600.000.000 nodig te hebben. Binnenkort zullen over dit probleem besprekingen op het allerhoogste niveau, namelyk tus sen enerzijds de minister van Finan ciën en Binnenlandse Zaken en an derzijds tussen burgemeester Van Walsum en mej. mr. Zeelenberg, plaats hebben. „Keihard" De regering houdt echter heihard zoals mej. Zeelenbetrg zei, vast aan de investeringsbeperkingen die nodig zijn om de betalingsbalans in even wicht te brengen en de arbeidsspan- ning te verminderen. Rotterdam zegt, dat de contracturele verplichtingen en bekomende werken die de stad heeft alleen reeds een bedrag van ruim f 250.000.000 eisen, terwijl boven dien de industriële ontwikkeling en de bijkomende werken voor de hui zenbouw en diverse noodzakelijke nieuwe werken om het tempo bij te houden, al ruim f 500.000.000 vragen. pauze (plm. 20.20)Inleiding over oorspronkelijke uitvoeringspraktijk Handels" Messiah. 22.00 Een week vreugdehoogtepunten uit de fet lijke viering van het 40-jarig Jubile van de NCRV: 22.30 Nws. 22.40 Ava overdenking. 22.55 Beroemde Wet walsen 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. - VARA: 7.00 Nws. 7.10 Ochtend? 7.20 Soc. strijdlied. 7.23 Lichte gn (7.30 Van de voorpag., praatje).) Nws. en soc. strijdlied. 8.1 Amusn 8.40 Elektronisch orgelspel. 9.00 1 naar werken, praatje. 9.10 Klass. p VPRO: 9 40 Richtlijnen over dei geboden in onze tijd, lez. 9.55 Km zinnige vorming van de jeugd (II), zing. VARA: 10.00 Buitenlands r overz. 10.15 Z.O. 135: gevar. p 12.30 Meded. t.b.v. land- en tulnbt 12.33 Act. sportnws. 12.55 VARA-n 13.00 Nws. 13.15 Lichte ork.mvu, zang. 13.40 Uitlaat, progr. v. d. t; tigers. 14.15 Radio Jazzclub. 14.45 V nu en later, lezing. 15.00 Weens harmonisch ork.: moderne muz 1 Veertig N.I.V.O.N., rep. 16.00 NU, 16.02 Licht instr. septet. 16.20 Bo bespr. 16.40 Amateurs, de mlcrofoe voor U. 17.05 Tango-rumba orkest •zangsolisten. 17.30 Radioweekjoun VARA: 18.00 Nws. en comm. 1 Tijd voor teenagers. 19.20 Nwe p 20.00 Nws. 20.05 Trammelant ln La a/d Hor, licht progr. 21.00 Soc. c 21.15 Wereldrad ioweek 1964: Eur Jazzmuziek. 21.45 Als de klok der slqat: Blauw bloed, hoorspel. I Franse chansons. 22.30 Nws. 22.40 strumentaal septet en zangsolli 23.10 Even naplaten: licht muz. p 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland I: NTS: 13.00-14.00 A telijke Intocht van St.-Nlcolaas li haven van Hoorn. 14.30 Weekjoun NCRV: 15.00 Feest, gevar. Jubile programma. 17.00-17.45 V. d. NTS: 19.00 Weekjourn. NCRV: Barend de Beer. 19.35 Lassie, feuilleton. NTS: 20.00 Journaal. NC 20.20 Pa Pinkelman en Tante Pollet beeldverhaal. 20.25 Attentie. 20.50 dertje Langbeen, muz. TV-kon* 22.30 Is. God er om ln te grijpen) zing. NTS: 22.40-22.45 Journaal. Nederland II: NTS: 20.00 Nieuw het kort. VPRO: 20.01 Wat zegt •naam u nog, documentaire.- 20.20 K vrienden in den ronde, muz. pi 20.36-r22.10 Slachtvee, TV-spel. Advertentie Eredoctoraat Bern voor prof. Vriezen Prof. dr. Th. Chr. Vriezen, die se dert 1956 gewoon hoogleraar is in de faculteit der godgeleerdheid aan de Rijksuniversiteit in Utrecht in de wetenschap van het oude testament en de geschiedenis van de Israëliti sche godsdienst, zal gedurende de dies van de universiteit van Bern het eredoctoraat worden toegekend. De promotie zal plaatsvinden op zater dag 28 november. Promotor zal zijn: prof. dr. J. J. Stamm, hodgleraar in de Semitische talen en het oude tes tament aldaar. BINNENLAND Zeepost Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. (De data, waarop de correspondentie ulter- lijk ter post moet zyn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld): Argentinië: „Am- stelland" (18/11); Australië: Canberra (16/11), Riedersteln (18/11), Himalaya (21/11); Brazilië: Sulaphat (15/11), Charles Tellier (17/11); Amstelland (18/11); Canada: Rotterdam (15/11), Harpefjell (19/11); Chili: Wien (15/ 11), Hermes (18/11); Indonesië: Laer tes (17/11); Kenia, Oeganda, Tangan- Jika: Ferd. de Lesseps (15/11); Ned. Antillen: Oranje Nassau (18/11); Nw.- Zeeland: Waipawa (15/11); Suriname: Artemis (17/11); Ver. Staten: Rotter dam (15/11), Pr. Margriet (19/11); Z. Afrika (Rep.): Edinburgh Castle (15/ 11), Randfonteln (17/11). Kolendampvergiftiging De 27-Ja- rlge maatschappeiyk werkster Maja Zwiebel is in haar huurkamer aan de Weisenbruchstraat ln Den Haag over leden aan kolendampvergiftiging. De hoofdbewoonster ontdekte 's avonds dat mej. Zwiebel dood was. Een onder zoek heeft aangetoond, dat zy door koolmonoxyde omkwam. Gebleken is, dat de schoorsteen zo ernstig was ver vuild. dat hy by na dicht zat. „Botweg 100 percent" Studenten hebben in de afgelopen nacht ln Delft op bomen, brugleuningen en gevels gele biljettien geplakt met het opschrift „Botweg 100 percent". Hiermee wilden zij protesteren tegen het voornemen van minister Bot om de collegegelden met honderd percent te verhogen. De politie heeft tegen een aantal plakkers proces-verbaal opgemaakt. Arbeidsongeval Een 25-jarig con structiebankwerker uit Kerkrade is gis teren in een constructiebedryf ln KerkradeSpekholzerheide getroffen door een luchtdrukhamer. De man op slag dood. Naar de oorzaak van het Britse televisieprogramma s over te ongeluk wordt een onderzoek ingesteld. 1 Het slachtoffer was gehuwd. MET EEN ENKEL WOORD Brand in Amsterdam Aan de Prin sengracht in Amsterdam zijn vannacht de tweede, derde en vierde verdieping een oud pand met een zeventiende - vse halsgevel totaal uitgebrand. Het pand staat onder toezicht van Monu mentenzorg en is kortgeleden gerestau reerd. In de uitgebrande verdiepingen ;n verschillende verpakkingsbedry- gevestlgd. Er stonden hoofdzakelijk kartonnen dozen opgeslagen. Volgens de politie is de brand vermoedeiyk ont staan door het omvallen van een bran dende oliekachel, over de schade is nog niets bekend. Tabacologlscli museum Burge meester mr. G. van Hall van Amster dam heeft gisteravond met het roken van een eeuwenoude gouwenaar de nieuwe hoofdstedeiyke vestiging van een oud Gronings bedrijf van Theodo- rus Nlemeyer N.V. geopend. In de grote kelders is een tabacologlsch museum ingericht na Groningen het tweede ln ons land waar een unieke col lectie voorwerpen van de 15de eeuw tot heden, is byeengebracht: prenten en boeken, pijpen en tabaksdozen en zelfs een complete 18de eeuwse tabakswin kel. Het museum is m.i.v. vandaag van 's maandags t/m vrijdags van 2 tot 5 uur voor het publiek geopend. Dimlicht in Utrecht „Wilt u met dimlicht ryden?" Borden met dit zoek zullen van 15 november tot met 27 februari by vele stoplichten in Utrecht staan. De stichting weten schappelijk onderzoek verkeersveilig heid doet n.l. in deze periode ln sa menwerking met de centrale politie verkeerscommissie en de verkeerspolitie van Utrecht een onderzoek naar de In vloed van het gebruik van dim- stadsllchten op ongevallen binnen de bebouwde kom. Het onderzoek heeft uiteraard alleen kans van slagen als Iedere automobilist ln de proefperiode ln Utrecht met dimlicht rijdt. Vijf jaar geëist Vijf jaar gevan genisstraf met aftrek van voorarrest heeft de officier van Justitie bij de rechtbank in Den Haag geëist tegen een dertigjarige olieman op Curagao geboren en woonachtig in Amsterdam. Het meisje dat hem had bedrogen, had hy met een broodmes gestoken, als gevolg waarvan ze zeven dagen in le vensgevaar verkeerde. Uitspraak op 26 november. BUITENLAND sen uitwUzlng Het hooggerechts- van Peru heeft afwijzend beschikt op het verzoek van Italië een Duitser, die daar woont, uit te wyzen om een vonnis van 21 Jaar wegens oorlogs misdaden uit te zitten. De Italiaanse regering zei, dat Federico Schwend, een voormalige officier by de SS, ln 1944 veroordeeld werd l.v.m. de dood van een soldaat die door de Duitsers in Bolzano gevangen gehouden werd. Italië en Peru hebben geen uitwyzings- verdrag met elkaar. Strauss op Formosa De gewezen Westduitse minister van Defensie Franz Josef Strauss heeft een bezoek gebracht aan president Tsjang Kai-sjek van nationalistisch China in diens hoofd kwartier ln het gebouw van het minis terie van Defensie ln Talpeh. De ont moeting duurde ongeveer een half uur en was niet van tevoren aangekondigd. Na de ontmoeting met Tsjang bezocht Strauss de Chinese minister van De fensie, Joe Ta-wei, in hetzelfde gebouw Kadlomoordenaar gevat Een 19-Ja- rige Jongeman ls gisteren in Bogota (Columbia) i.v.m. de transistorradio- moorden gearresteerd. Zondag werden in nog geen uur tyd drie personen, die spelende transistorradio's by zich hadden, neergeschoten en gedood. In elk van deze gevallen eiste de moorde naar eerst de radio en loste hy vervol gens een schot. Vrees voor overlopen De Tsjechi sche luchtvaartmaatschappy heeft be kendgemaakt geen Cubaanse emigran ten meer via Praag naar Madrid te zullen vervoeren v/egens „massaal over lopen" tijdens tussenlandingen op het vliegveld Gander in Canada. De lucht vaartmaatschappij onderhield wekelijk- vluchten op deze route. "on Brentano in ziekenhuis 'De Duitse oud-minister van Buitenlandse Zaken Helnrich von Brentano, die al dan een Jaar ziek is, is opnieuw in een ziekenhuis opgenomen, aange zien zyn toestand achteruit gaat. Zijn geneesheren willen alleen verklaren, dat een klinische behandeling nodig is geworden. Elf maanden geleden ver keerde Von Brentano in kritieke toe stand als gevolg van een' ademnood.'die ontstond nadat een ingreep nodig -was geworden om een keeltumor weg te nemen. Voordien had hy een nierziekte gehad. Brand: acht doden Bij een brand ln een flatgebouw in Holyoake in de Amerikaanse staat Massachusetts zijn acht personen van wie vyf kinderen, omgekomen. Ongeveer zestig bewoners van het 23 woningen tellende gebouw konden met een magirusladder van de brandweer worden gered. Sandler Een van Zwedens meest vooraanstaande staatsliederen van deze eeuw. Richard Sandler, ls gisteren n£ een kort ziekbed in de ouderdom var 80 Jaar ln Stockholm overleden. Sand ler werd ln 1925 premier, een functie die hy twee Jaar bekleedde. Toen het sociaal-democratische kabinet viel als gevolg van de mynkwestle, kreeg Sand Ier een hoog overheidsambt. In 1932 werd hy minister van Buitenlandse Zaken, Als zodanig had hy zeven jaar zitting ln het kabinet. Jmvelendlefstal Opnieuw heeft zich ln New York een grote Juwelen' diefstal voorgedaan. Ditmaal was he slachtoffer de schoonmoeder van liedjesschrijver Irving Berlin. De ju we len ter waarde van 111.000 dollar zijn tussen zondag 12 uur en maandag 14.30 uur verdwenen uit het kostbare 1 huls van mevr. Clarence H. Mackay. spaar ple zierigmel DUE! iXYJLOTVS *^met gratis waardezegels van 15 en 25 ct vraag vooral om d DUET-spaarkaart Jongetje viel in scher (Van onze Bossche correspond! Het 4-jarige jongetje Theo gens uit het Brabantse Reek is! teren tijdens het spelen in de ouc lijlte woning in een stuk glas gfl len. De soherf kwam in de halss! ader van de kleuter terecht, t«c volge waarvan hij doodbloedde. WERKRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) S g Hgi Amsterdam Den Helder Ypenburg Vlissicgen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zuid-Limb. Helsinki Stockholm Kopenhager Aberdeen Londen Brussel Luxemburg Bordeaux Grenoble -Nice Berlijn Frankfort München ZUrlch Genéve Locarno Wenen Bel&rado Barcelona Madrid Mallorca Lissabon onbewolkt licht Dew onbewolkt licht oew. onbewolkt halt bew onbewolkt onbewolkt licht oew geh bew. half bew. regen onbewolkt jeh bew onbewolkt licht bew licht oew. half bew onbewolkt

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 2