Kustvaarder Breewijd drie uur na tewaterlating „vaarklaar" Mr. Gallas voorzitter van Martha-Stichting nonrun Ontroerde prins Jan nu GROOTHERTOG SS-ers oefenden met schieten op baby's Gebruik van dieren voor vivisectie is niet onredelijk groot Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 13 november 1964 Zesde blad no. 31418 Spectaculaire operatie in Alphen L Weliswaar niet zo snel als in het tijdschema was voorzien, maar niettemin in recordtempo is gisteren in Alphen aan den Rijn een kustvaarder ..vaarklaar" ge maakt. 's Ochtends om vijf mi nuten over elf gleed de ..Bree- ijd" in de Rijn. Precies drie uur later was de motor in en het dekhuis óp het schip geplaatst en werden in de reeds volledig in gerichte kapiteinshut de glazen geheven. Het was niet zomaar een stunt in de scheepsbouwwerf „De Voor uitgang:". Er was een duidelijk eco nomisch motief voor deze specta culaire operatie: men wilde zo kort mogelijk gebruik maken van de duur betaalde diensten van de drijvende bok. En dat kon ook, om dat de werf voor het eerst, door de toepassing van een ander bouwijzer, dekhuis uit één stuk had ge construeerd. Tot dusver plaatste dit onderdeel in secties op een casco. Fles ongedeerd LEI Tijdens de tewaterlating van de kustvaarder, gebouwd voor de Rot terdamse rederij P. A.van Es en Co., deed zich een vermakelijk inci dentje voor. „Ik doop u Breewijd en u een goede en behouden vaart", sprak de echtgenote van de Kier, mevrouw W. J. L. van Es- [uydecoper, die daarop vol goede loed het lint doorknipte waaraan fles champagne hing. De fles -aaide traag naar het schip, tikte shoedzaam tegen de boeg en maak- Ierse arbeider tijdens scheren overleden De 20-jarige Ierse fabrieksarbeider 1 Timothy Golden uit Cork is gister enavond in Alphen aan den Ryn door ^nog onopgehelderde oorzaak over ruleden. De politie stelt een onderzoek De heer Golden, die ongehuwd is, was werkzaam by de N.V. Spanbe- i tonmaatschappij in Alphen. Hij 'woonde in bjj de familie De Graaf aan de Evertsenstraat 7. Gisteravond iou hjj zich in de douchecel gaan «heren. Zyn huisgenoten hoorden plotseling tumult en snelden naar de douchecel. Daar werd de jonge Ier levenloos op de vloer aangetroffen. Fikse boete voor „geheime" bollen „Kyk", sprak de Haagse politie rechter, „wanneer nu alle kwekers Iets dergelijks gingen doen, dan kon den ze met de hele teeltregeling wel inpakken." „Dan zou Iedereen biy toe zijn", re- Iceerde de kweker uit Bodegraven e terecht stond. Hfl had kennelijk weinig of niets met al die maatregelen en deed ar zo'n beetje hetgeen hem goed dacht, zo meende althans de offi- Justitle te mogen con state- Want omdat er veel bollen wa- bedorven door de harde win- I ter en ook door het water, had de kweker maar wat meer bollen uitge- plant dan waarvoor hij vergunning bezat. De officier van Justitie was niet 'olj1 best over het optreden van verdach- 16211te W spreken te meer, omdat hij reeds «erder moeilijkheden had veroorzaakt, '"j' Er was berekend dat verdachte door üjn optreden plm. 3000 te veel had ontvangen en daarom eiste de Offi cier f2000 boete, rekening houdend Lél»net de onkosten voor lenen enz. Met de berekening was verdachte helemaal niet eens en hij becijfer de hoogstens f2000 te hebben ont vangen voor het gedeelte waarvoor leen vergunning was. De rechter legde f 1000 of 1 maand i^^heohtenis op. De Breewijdmaakt voor het de drijvende bok en de werklieden op het schip de uiterste concentratie eersf kennis met het water van de Damse Rijn. te rechtsomkeer om halverweg schip en podium te blijven hangen. Met enige moeite kreeg men het lint weer te pakken en even later spatte de fles uiteen tegen de scheepswand. Het schip plonste dwars in het water, twee houten glijers in zijn val mee slepend. Hoge golven sloegen aan de overzijde over het wegdek, waar traditie getrouw een serie tuintjes onder water kwam te staan. Millimeterkarwei Het plaatsen van de motor, om streeks half een, was een millimeter- karwei dat van de bemanning van massa goed was „opgeborgen". Vlot ter verliep de verhuizing van het grotere en twaalf ton zwaardere dek huis. Om kwart voor twee werd het gevaarte door de machtige bok van de werf getild. Twintig minuten later stond het dekhuis op zijn plaats. De bemanningsleden konden hun ver blijven onmiddellijk betrekken, om dat de timmerman reeds op de wal zijn werk had gedaan. Zelfs toen was de operatie nog niet afgelopen. Dezelfde middag nog werd de kiel gelegd voor een zusterschip. „De Vooruitgang" bouwt voor de Rotterdamse rederij namelijk een serie van drie kustvaarders, waar van de „Breewijd" de eerste is. De schepen hebben een breedte van 10 en een lengte van 66 meter. Zij me ten 577 registerton en hebben een draagvermogen van duizend ton. De hoofdmotor heeft een vermogen duizend paardekrachten bij 320 wentelingen per minuut. De „Bree wijd" is ingericht voor het vei van gestorte lading en stukgoed. De nautische uitrusting bestaat o.a. uit radar, radio en automatische piloot. Het dekhuis, 36 ton zwaar, wordt met behulp van een drij vende bok op de Breewijd'' ge plaatst. (Foto Leidsch Dagblad) Uitgeweken broers in Madrid gepakt De Spaanse politie heeft in Madrid op verzoek van de Rotterdamse poli tie een 32-jarige directeur van het expeditiebedrijf Osto, uit Rotterdam aangehouden. Ook zijn broer, een 27-jarige afdelingschef werd gearres teerd. De broers die in Rotterdam woon achtig zijn, worden ei*van verdacht te hebben meegewerkt aan het om kopen van controleurs-administra teurs van het cargadoors- stuwadoors bedryf Pakhuismeesteren N.V. Door het geven van steekpenningen werden de controleurs overgehaald bij het laden van schepen de maten van stukgoederen kleiner op te ge ven. zodat er minder vrachtpennin- gen konden worden betaald. De broers waren in de nacht van 5 op 6 november naar Madrid uit geweken. Aan de Spa anse politie zal hun uitlevering worden verzocht. Een tweede directeur van Osto, zou volgens de laatste berichten zijn uit geweken naar Beiroet. Via Interpol men trachten hem op te sporen. Alwéér geen ladder... dank- 0 zij Libelle Non Run, gebreid g volgens het Runex procédé, jj g Deze kousen zijn werkelijk 1 laddervrij. U herkent ze aan het Runex' ME embleem op de verpakking. Koop dus voortaan 4xsterker f2.95 i 68-jarige groothertogin van Luxemburg heeft gisterochtend met het plaatsen van haar handtekening onder de acte van abdicatie afstand gedaan van de Luxemburgse troon gunste van haar zoon, prins Jan. De plechtigheid had plaats in de feestzaal van het paleis in aanwezig heid van de voltallige groothertoge lijke familie, de regering en talrijke diplomaten. Om tien uur gisterochtend schreed groothertogin Charlotte de zaal bin- vergezeld van heer echtgenoot, prins Felix, en gevolgd door haar zoon Jan, diens echtgenote Jose phine-Charlotte en twee van hun kinderen, Marie Astrid en Henri en van de broer van de nieuwe groot hertog, prins Charles. De officiële plechtigheid nam slechts vijf minuten in beslag. ins Jan leek diep ontroerd en hield zijn hand stevig om het ge vest van zijn sabel geklemd toen premier Werner de oorkonde van de aftreding voorlas. De groothertog be loofde in zijn eerste troonrede dat hij de traditionele rol van zijn land als verbindingsschakel tussen de grote mogendheden zal handhaven. Tevens zegde hij toe „alle overblijf selen van materiële en morele ellen de te zullen doen verdwijnen". Lu xemburg (330.000 inwoners) is een de welvarendste landen van Europa. Het telt niet één werkloze. De gewoonlijk ao rustige Luxem burgers raakten wild enthousiast toen hun nieuwe vorst 's middags op het balkon van het groothertoge lijk paleis verscheen. Het gehele ge bouw was één bloemenzee. Miljoen bloemen, van zeer dure bloemstuk ken tot goedkope boeketten, waren naar het palels gezonden uit alle delen van het kleine land 's Avonds hielden de nieuwe groot hertog en zijn echtgenote, groother togin Josephine-Charlotte, een ont vangst in het stadhuis van Luxem burg. Ex-groothertogin Charlotte zal na een godsdienstplechtigheid vertrekken naar haar kasteel in Fisöhbach. Paus naar Ver. Staten en Canada? Monseigneur Alberto Giovannetti, permanent waarnemer van het Va- ticaan bij de organisatie der Ver enigde Naties in New York, heeft verklaard het heel wel mogelijk te achten, dat Paus Paulus eens een bezoek aan de Verenigde Staten en Canada zal brengen. Een dergelijk bezoek zal slechts gebracht worden in verband met een godsdienstige gebeurtenis, die het be zoek rechtvaardigt. Te Washington heeft een woord voerder voor de nationale conferen tie voor r. katholieke welzijnszorg verklaard, dat de Paus uitgenodigd is een internationaal gesprek over de wereldvrede in New York by te wonen. Tot dusverre is echter nog geen antwoord van het Vaticaan ontvangen. Monseigneur Giovannetti zei ech ter niet te geloven, dat de conferentie in New York een gebeurtenis was, waarvoor de Paus bereid gevonden zou kunnen worden het Vaticaan te verlaten. Auschivits-proces in Frankfort In plaats van kleiduiven wierpen de SS-ers in het dodenkamp Ausch witz baby's de lucht in om op te schieten, aldus heeft een Tsjechi sche getuige gisteren in Frankfort verklaard tydens het proces tegen twintig SS-ers uit Auschwitz. De kinderen die niet bij het eerste schot dood waren, vielen in withete ver brandingskuilen, waar ze omkwa De Tsjech, Alexander Prinz, ver telde dat de SS-ers vaak drie joodse baby's de lucht inwierpen als doelwit bij oefeningen in het pistoolschieten van hun kameraden. Prinz, die in 1942 naar Auschwitz werd gezonden, zei, dat hij de beklaagde Wilhelm Wethouder Dekker heeft de versierde sleutel van het nieuwe gebouw naar zich toegehaald en zal de school vervolgens gaan openen. Links mr. Gallas en daarnaast het hoofd van de school de heer Van Petegem. Rechts mevrouw Gallas, me vrouw Royer en de echtgenote van de directeur, mevr. Vogel. (Foto Leidsch Dagblad) Interdepartementale commissie meent (Van onze Haagse correspondent) Jaarlijks worden in Nederlandse laboratoria voor proefnemingen rond 2.600.000 dieren gebruikt. Daarvan zijn ongeveer 1.100.000 warmbloedige dieren en de rest koudbloedige en meercellige niet- gewervelde dieren. Dit blijkt uit de enquête, die gehou den is door een werkgroep in op dracht van de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid. De com missie stond onder leiding van de secretaris-generaal van het departe ment van Sociale Zaken en Volks gezondheid, mr. J. H. Klatte. De werkgroep is van mening, dat de indruk bestaat, dat het gebruik van dieren van alle soorten en spe ciaal honden, katten en apen, geen onredelijke omvang heeft. Voor de beoordeling of een vergunningsstelsel wenselijk is, zullen echter nog nadere gegevens nodig zijn. Bij het onderzoek is niet alleen de zogenaamde wetenschappelijke, maar ook de commerciële vivisectie betrok ken. Uit de enquête is verder geble ken, dat kleine laboratoriumdieren ,0. muizen, ratten, konijnen, enz.) 85 procent der in de enquête be trokken laboratoria worden gebruikt. De commissie is gebleken, dat ope raties op deze dieren nagenoeg uit sluitend onder narcose worden ver richt. Dat geldt niet voor meercellige niet-gewervelde dieren (muggen en vliegen)In de meeste gevallen wordt het dier na de proeven gedood. Het aantal huisdieren (met name honden en katten) waarop proeven worden genomen is betrekkelijk ge ring: ongeveer 8.000 per jaar. Per jaar worden 1550 apen gebruikt, nodig voor het vervaardigen van poliovac- cin. Voor elke 1.000 tot 1.200 doses vaccin moet 1 aap worden gedood. De grootste gebruikers van proef dieren zijn: universiteiten, gezond heidslaboratoria, land- en tuinbouw- laboratoria en o.m. de industriële producenten van biologische prepara ten. Ongeveer twea/derde van het gebruikte aantal proefdieren wordt door de gebruikers van derden be trokken. Het grootste deel komt van officiële instanties, van de dierenhan del worden voornamelijk honden, katten, apen e.d. betrokken. Boger eens op de baby's had zien schieten. „De man die de baby's omhoog wierp, had tien of twaalf kinderen ore zich hoen staan, van wie de oudste ongeveer vier jaar was. Hij gooide hen een voor een de lucht in, opdat Boger er op kon schieten. Toen Boger merkte dat ik het zag, vroeg hij mij: „Vind je het leuk? Zo maken wij nu de joden in Warschau af". Prinz zei verder, dat de beklaagde Oswald Kaduk voor het pistoolschie ten jonge joodse meisjes gebruikte die hij op verschillende afstanden opstelde en neerschoot. De beklaagde Robert Mulka, een welvarende Hamburgse im- en ex-» porteur, die tweede man in Ausch- witz was, werd door Prinz geken$ schetst als „één van de wreedstè marmen in Auschwitz". „Ik zag hem eens een SS-er bevel geven twee gevangenen dood té schieten. Toen een van de twee pro* beerde zich weer op te richten troHf Mulka zijn revolver en maakte hem met een schot af". Mulka is op vrije voeten onder borgstelling. Tachtig miljard franken voor de Franse defensie Frankrijks militaire program, dat gistern ter kennis is gebracht van het parlement, voorziet voor de ko mende vijf jaar onder meer in de bouw van raketten met kernladin- en onderzeeërs die met deze wa pens zullen worden uitgerust. De totale kosten worden begroot op tachtig miljard franken (ruim 58 mil jard gulden). Het program voorziet voorts in een luchtvloot bestaande uit Mirage- bommenwerpers, die kernbommen met een explosieve kracht van 50 tot kiloton tnt kunnen vervoeren, Tweeënzestig van deze toestellen ztjn reeds besteld. Dit onderdeel vormt de eerste fase van het vijfjarenplan. Het program, dat vorige week door kabinet werd goedgekeurd, spreekt van een uit zes divisies be staande landmacht die zowel binnen als buiten de NAVO kan optreden- De eerste onderdelen van de strate gische kernmacht zijn sedert 1964 operationeel. De tweede fase zal worden gekarakteriseerd door raket ten met kernkoppen die een grotere explosieve kracht bezitten. De ge noemde drie atoom-onderzeeërs zul len elk zestien van deae raketten boord hebben. Nieuwe school in Alphen geopend Tijdens een buitengewone be stuursvergadering. die gister morgen in de bestuurskamer van de Martha-Stichting in Alphen werd gehouden, heeft voorzitter ir. W. Royer (79) de voorzit tershamer overgedragen aan mr. R. M. Gallas, burgemeester van de gemeente LeiderdorpDe scheidende voorzitter werd een bureau-set aangeboden. Na afloop van de vergadering gaf de drumband van de Mar- tha-Stichting op het plein voor het Koningin W ilhelminahuis een show. Namens alle kinderen van Al phens grootste gezin boden Rob Smit, Christian Kaduk en Hanny van der Werf de heer en me vrouw Royer een enorme fruit mand aan. Het gezelschap begaf zich vervol gens naar de ingang van het Zui derpark waar de nieuwe school „De Sloep" is gebouwd, die door de wet houder van Onderwys, de heer A. J. Dekker, officieel werd geopend. Daarvoor trok de wethouder de sleu tel van het oude schoolgebouw langs een kabel naar de ingang van de nieuwe school, zodat hij de deur van de nieuwe school kon openen. Na een kort begroetingswoord van de nieuwe voorzitter, mr. R. M. Gal las, sprak de heer Dekker er na mens het gemeentebestuur zRn vreugde over uit, dat deze school thans in gebruik kon worden ge nomen. De naam De Sloep' 'Is be dacht door het hoofd de heer Van Petegem. Deze DMoi Ut g«feomq, qcmte* bto* reddend irerti «Wh gedreaa Samenwerking Mr. Gaöas dankte j^et be stuur van de stichting hal gemeen* tebeetuur van Alphei «nor dTpnS- tige samenwerking en de getoonde belangstelling by deze „tewaterla* ting" van „De Sloep. Mr. Gallas bracht voorts dank aan architect W. Brouwer in Alphen aan den Rijn en aannemer Van Vliet uit Aarlaiv. derveen, alsmede aan het hoofd van de school de heer J. van Petegem voor diens onvermoeide streven naar een dergelijke achooL De heer Van Petegem dankte allen die aan de bouw van de school hebben meege holpen. Namens de N.V. N. Samsom sprak de heer Hardijzer woorden van waardering voor de inrichting van de school. De nieuwe school bevat twee grote lokalen. Een ervan is In gericht als observatieklas, waar mej. Van Dam de leiding krijgt en in het praktijklokaal krijgt de heer Stroo de leiding. Na de rondgang door de lesloka len werd de lunch gebruikt in het centraal gebouw. De heren Hoekstra, Van Petegem, De Bruin en Groe nendijk kregen daar de gelegenheid over de nieuwbouw, de school, de psychologie en de didactiek een en ander te vertellen. In het Koningin Wllhelminahuls kregen de personeelsleden van de Martha-Stichting 's middags de ge legenheid, van de scheidende voor zitter en zyn echtgenote met een handdruk afscheid te nemen en ken nis te maken met de nieuwe voor zitter, mr. Gallas en zyn echtgenote. Afscheid Ir. Royer sprak daar enkele woor den van afscheid, waarby hy wees op de veranderde tydsomstandighe- den, waardoor ook het werken in de Martha- Stichting is veranderd. Mej. G. Ketellapper sprak de schel dende voorzitter namens het perso neel toe: zy bood een fraaie plant

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 11