een auto moet klaar de winterse kou ij u voor Ministerraad voor moeilijk besluit OORKEUR VOOR j j)UITSE WAGENS j B.M.C. maakt school in Italië pjjht 1 maart 1860 Donderdag 12 november 1964 no. 31414 mts» wielen en wat - er - :o - hif - komt enige zorg is te voorkomen, dat men straks "jf te kleumen naast een onwillige wagen blijven aan de gang! Nu staat alweer de winterzorg voor ifo op het programma. Het houdt niet op, maar wie deze ge- idskuur maar eens blauw-blauw wil laten, moet er wel reke- ee houden, dat hij straks langs de weg staat te kleumen met villig voertuig. Zoiets kan voorkomen worden met wat extra en moeite. Dunnere olie [water wapenen we tegen met een paar liter anti- fst op ethyleen-glycol-basis, Jt niet verdampt zoals de !n£ antivriesmiddelen op alco- Heeft u een motor met alu- relicilinderkop, let er dan op, aat itivriessoort krijgt, die dit niet aantast, Bommige merken, die dit op de bussen vermelden, intivries u moet gebruiken, van de inhoud van net van het merk en van graden vorst, dat het koel- •t trotseren. Meestal blijkt tabellen op de bussen welk vrieswerend middel men ■haffen. Houdt er in ieder lening mee, dat het koel- bestand moet zijn tegen k vorst. Iedere garagehouder buwens aan de hand van een lichten hoeveel u voor uw |bdig hebt. 'jet antivries in de radiateur ■oten, moet het koelsysteem lereinigd. Daartoe moet het Kg worden doorgespoeld, met [kraantjes en met draaiende jt er volkomen helder water Soms zal toevoeging van Jën aan het spoelwater nodig je grote schoonmaak grondig wechieden. Reeds nu kien antivries aan het koel- dan mag men niet nog roestwerendmiddel gebrui- een dergelijke „inhibitor" het antivries bevindt. mengen van twee verschil den antivries is uit den jiat men niet weet hoe de oi- jvoegingen zich met elkaar voor de „buitenslapers" on- ito's wordt het nu hoog ttfd Linterdrankje in te nemen, nachtvorsten kan het kwik raderljjk ver onder het nul- pi. Wees er liever een week bjj dan een uur te laat. r voor, dat het koelsys- lekkages vertoont, want koelwater betekent niet invulling van koelwater, i van antivries. scheutje antivries in het voir van de ruitensproeiers j worden vergeten. Daarvoor antivries in de handel, (hiervoor beslist geen spiri- vloeistoffen gebruiken, vlekken op het lakwerk. |toch in de buurt van het zitten, is het het beste jven de waterslangen te con- Voelen ze week aan of ver scheurtjes, dan weg er mee, I ze in de winter stuk gaan, veel meer narigheid en moet u dan nog eens voor keer antivries kopen. Als motorolie moet men in het ko mende jaargetijde een dunnere, meer vloeibare soort gebruiken, daar de weerstand van een taaie, half ge stolde olie te veel van de startmotor vergt. Trouwens zo'n dunnere olie zorgt er ook voor, dat de zuigers en ander vitale onderdelen na een kou de start spoediger van een bescher mende oliefilm worden voorzien. Wat doen we uitwendig aan de auto? Sneeuwvrij en pekel zullen hun corrosieve aanvallen vooral op de onderkant van de wagen richten. Biedt de bittac- of de tectyllaag nog voldoende bescherming? Zo niet dan moeten ze overgespo ten worden. Het schroom kunnen we met een beschermende laag be spuiten. Het is niet meer nodig het hele winterseizoen met lichtbruinge- kleurde bumpers rond te rijden, daar deze beschermingsmiddelen er nu ook in kleurloze samenstelling zijn te verkrijgen met hetzelfde effect. De lak geven we nog een extra waslaag, het liefst met een water afstotende siliconenwas. De kiertjes en spleetjes stoppen we vol met een vaste was. Dan is er nog het ruitenprobleem. Vaak zijn die 's winters wit berijpt of ijsvroren. Er zijn handige plastic krabbertjes in de handel om ze kras- vrij schoon te krabben, maar er zijn ook spuitbusjes defroster te koop die de ijsbloemen in enkele seconden doen wegsmelten als men ze met de inhoud van deze busjes besprenkelt. Door ze met kranten te beplak ken, of met wat nettere plastic stof, kan men bevriezen van ruiten ook voorkomen. Hinder van beslagen ruiten kan men tegengaan met een z.g „klaar- zicht"- scherm voor wat de achter ruit betreft als een nuttig acces soire zijn er ook nog achterruit-ven tilatoren verkrijgbaar en als de kachel de voorruit niet wasemvrij kan houden, kan men hem met een preparaat behandelen, dat hem ze ker enkele dagen, maar soms ook wel een paar weken, vrij helder houdt. Ruitenwissers Voor de ruitenwissers is de win terperiode ook een tijdperk van ver hoogde activiteit. Voorzie ze zo nodig van nieuwe rubbers. Zijn ze na een vriesnacht aan de ruiten vastge vroren. ruk ze dan niet los, daar ze dan kans lopen beschadigd te wor den. maar ontdooi ze met warm water. Daarna alles zorgvuldig af drogen. Zet elektrisch bediende ruitenwis sers nooit aan als ze bevroren zijn. Er is dan alle kans, dat het motortje doorbrandt. Laat ze ook niet als sneeuwruimers fungeren, wanneer er een dik pak sneeuw op de voorruit ligt, maar maak deze eerst schoon. Ook dichtgevroren portieren moet men niet hardhandig losrukken, daar dan de rubber tochtstrips worden be schadigd. Door deze strips met talk in te wrijven kan men deze narig heid dikwijls voorkomen. Vriezen de de nieuwe personenauto's die er in de eerste negen maanden van in ons land zijn verkocht en dat waren er nog al wat, n.l. een lfl ital van ruim 183.000 stuks was 1 op de zeven een Volkswagen, l cht een Opel, 1 op de tien een Duitse Ford en 1 op de elf een Fiat. I Ifbrt ons de RAI-verkoop-statistiek, die wordt bijgehouden aan de i het aantal uitgegeven kentekenbewijzen. elfde periodes van 1962 en 1963 werden er resp. 115.500 en 142.700 16 eigenaren van een nieuwe auto. g ïerste drie kwartalen van 1963 bedroeg de stijging 23 k 24 pet. ten van het voorgaande jaar en dat is nu gestegen tot 28 pet. tien meest verkochte merken betreft, kwam er na de cijfers van halfjaar zo goed als geen verandering meer in de volgorde. Alleen van de zevende naar de zesde plaats stijgen. rote Duitse fabrieken zijn onze top-leveranciers, Volkswagen, Opel Keulen leveren bijna 40 pet van het totaal. >te Drie van Frankrijk, Renault, Simca en Citroen, doen het met menlijk percentage van 16 pet. heel wat bescheidener. keljjk is het herstel van de Volkswagen, die 7000 meer verkocht dan 3 jaar, zodat de hegenomie van de Wolfburgse fabriek weer ver- erd in vergelijking met 1963. e jaar verdubbelde Opel bijna de afzet en de Duitse Fords deden spectaculairder door een verkoopsvermeerdering van 6400 in 1962 18000 in 1964. Ze stegen dan ook in deze twee jaar van de zesde derde plaats. lere verschuivingen zijn gemakkelijk af te lezen in onderstaande irbij men rekening moet houden, dat de aangegeven jaartallen niet 4 hele jaar. maar op de eerste negen maanden betrekking hebben. PERCENTAGES deuren toch vast, ontdooi ze dan met warm water en zorg dat de por- tierranden goed worden afgedroogd anders zal het euvel zich weldra herhalen. Deursloten, benzinetan kslot en kofferdekselslot moeten met grafiet worden ingespoten om bevriezing te voorkomen. Lekkages Verder moet het uitlaatsysteem op lekkages worden gecontroleerd, want vele automobilisten kunnen de verlei ding niet weerstaan om bij koude Belachelijke „bloedwraak" in de Karpathen De inwoners van het bergdorp Werchniee Turie in de Karpathen koesteren nog steeds de bloedige tra dities van de vendetta (bloed wraak), zo klaagt de Russische Iz- westia. In een bericht uit dit berg dorp op de grens met Tsjecho-Slo- wakije wordt verhaald hoe een 18- jarige jongen enkele malen de hand aan zichzelf heeft willen slaan na herhaalde pogingen van zijn vijan den om hem een ocg uit te steken. De jongen, Petro Zelniak genaamd, schoot enkele jaren geleden per on geluk een speelgenoot met een zelf gemaakte pijl en boog in het oog. Het slachtoffer verloor het licht in dit oog en zijn broeders zwoeren wraak te zullen nemen door Petro een oog uit te steken. In de loop der jaren hebben zij herhaaldelijk tevergeefse pogingen gedaan deze bloedwraak uit te voeren. Tenslotte schoot de geplaagde jon gen zich in de maag om aan verdere pogingen te ontkomen. Een snelle chirurgische ingreep redde zijn le ven, maar voorkwam niet dat hij invalide werd. De beide broeders zijn in staat van beschuldiging gesteld, maar dit ge beurde pas, nadat de zaak buiten het afgelegen berggebied de aandacht had getrokken. Een correspondent van de Izwestia meldt het dorp, dat bloedwraak daar nog steeds een diepgewortelde tradi tie is. De plaatselijke autoriteiten bemoeien zich daar liever niet mee, aldus de correspondent. Niettemin heeft de Izwestia een beroep op de plaatselijke communisten gedaan om maatregelen te nemen tegen dit overblijfsel uit oude tijden. alle ramen potdicht te sluiten. Bin nendringende uitlaatgassen met het giftige koolmonxyde kunnen dan de gezondheid der inzittenden ernstige schade toebrengen. Laat de motor van uw wagen ook niet lopen in een garage met dichte deuren. Verder kan een thermome ter, die u op de hoogte houdt van de temperatuur buiten de wagen u nuttige diensten bewijzen, want bij een temperatuur net onder het vries punt kan hij u vertellen of er kans op ij zei bestaat. Laat een koude motor niet statio nair warm draaien, doch rjjdt zo spoedig mogeljjk weg. Men moet de motor echter niet terstond zwaar belasten en daarom langer dan nor maal in de lagere versnellingen blij ven rijden. Pas als de temperatuur van het koelwater tot 70 a 80 gr. C is gestegen, mag er weer een krach tiger beroep op de motor worden gedaan. Met het oog op de gladde wegen moeten de remmen met extra zorg worden gecontroleerd. Tijdens een vorstperiode is het niet gewenst met aangetrokken handrem te parkeren, daar de remschoenen dan de rem- trommels kunnen vastvriezen. Wie al deze wenken ter harte neemt, heeft kans technisch pechvrjj door het koude seizoen heen te rollen. Maar bedenk wel, dat de winter periode ook grotere voorzichtigheid en oplettenheid van de bestuurder vereist dan in de mildere jaarge- Rijdt veilig met melk Mist, gladheid, duisternis. En soms alle drie tegelijk. Man achter 't stuur, denk aan melk. Melk houdt fit, spitst ogen en oren, verhoogt concentratie- en reactievermogen. Drink een glas extra, thuis of onderweg. Dat is verstandig, veilig en nog lekker óók. Vraag per briefkaart aan hel Nederlands Zuivefbureau, postbus 4530, Rijswijk (Z.H.) het zelfklevende M-embleem (7x8 cm) voor de achterruit van uw auto. Dan steunt u de nuttige aktie „Rijdt veilig met melk". I „Jé Is-1 fROS Schrijf deze tekst over en plaats daaronder uw handtekening BTUE,fKMRT Hebt u deze briefkaart al verzonden? Of doet u het vandaag nog? Wie echt wat wil, doet er wat aan! Reclame in televisie of niet (Van onze parlementaire redactie) Dc ministerraad staat morgen voor de weinig benijdendswaar- dige taak een uitweg te vinden voor de ingewikkelde situatie, waarin het omroepbeleid is verzeild geraakt. De regering zal zich namelijk moeten bezighouden met de vraag of het wenselijk en politiek haalbaar is reeds per 1 januari over te gaan tot invoering van reclame op het tweede televisienet. Ook zal minister Bot (O. K. en W.) zijn plannen voor een open bestel moeten toetsen aan de opvattingen van zijn collega's in het kabinet. De kwestie van de reclame op het tweede televisienet is meer een poli tiële dan een zakelijk vraagstuk. Het gaat er om of het zin heeft nu al reclameboodschappen in te voeren, hoewel nog niet vaststaat wat er precies met dat tweede net gaat ge beuren. De exploitatie is maar tij delijk opgedragen aan de omroep verenigingen. Pas als de pacificatie commissie daarover haar oordeel heeft gegeven, kan de regering over de definitieve bezetting van 't tweede net besluiten nemen. Aangezien het advies van de commissie niet voor juli te verwachten is, gaat daar nog wel wat tijd mee heen. Advies De pacificatiecommissie conform het Akkoord van Wassenaar breed samengesteld (politieke partijen, om roepen en nieuwe gegadigden), heeft intussen een interim-advies uitge bracht over de vraag of het wense- lijk is op korte termijn tot invoering van reclame op het tweede net over te gaan. Uit dat nog niet gepubliceer de advies blijkt, dat de meerderheid van de commissie (omroepen en hun politieke aanhang) daarvoor wel de gelijk geporteerd is. Zij wil voor de exploitatie van de reclame de dag blad- en tijdschriftuitgevers inscha kelen, een pot maken voor de verde ling van de reclame- en kijkgelden en een culturele raad instellen om op de presentatie van het geheel toe zicht te houden. Die plannen hebben niet de instem ming van een minderheid in de com missie, aangevoerd door de V.V.D. en gesteund door de C.H.U. en naar verluidt een deel van de K.V.P. Deze belangrijke minderheid ziet in de plannen van de meerderheid het gevaar dreigen, dat op de definitieve bezetting van het net zodanig wordt vooruitgelopen, dat daarin later geen verandering meer mogelijk wordt. Omdat deze minderheid het tweed» net juist wil aanwenden om nu eens een open bestel te krijgen, wacht zij liever af totdat over de definitieve bezetting besluiten zijn genomen. In de gedachtengang van de V.V.D. blijft het eerste net gereserveerd voor de omroepverenigingen en worden op het tweede net andere groeperingen toegelaten, zodat het evenwicht ont staat, dat in een open bestel onont beerlijk is. De knappe automobielconstruc tie van de Engelse BMC-directeur Alec Issigonis, die nu al drie ver schillende typen met dwarsge- plaatste motor en voorwielaan drijving heejt ontworpen, heeft nu ook in Italië navolging gevon den. Geen licentiebouw zoals door Innocenti beschiedt, maar een ge heel nieuw ontwerp van Fiats dochter Autobianchiedie aan deze schepping de bloemrijke naam Primula gaf. De wederopbloei van de Britse auto-industrie is mede te danken aan de Italiaanse koetswerkbou- ivers, die radicaal afrekenden met de traditionele Britse carrosse riestijl, die buiten Albion geen iveerklank meer vond. Een pikan te bijzonderheid is nu, dat het technisch Engelse vernuft wordt nagevolgd door een Italiaanse fa briek. De Primula-motor is in feite niets anders dan de viercilinder 1221 cc krachtbron uit de Fiat 1100 D. Hij levert echter in het Autobianchi-product iets meer vermogen, nl. 57 pk (SEA), die de wagen een topsnelheid geefs van 135 km/u. De stuurschakeling bleef gehandhaafd om de geheel gesynchroniseerde vierbak te be dienen, maar met schijfremmen op alle vier wielen volgt de Pri mula volledig de technische mode. De voorwielaandrijving heeft de Italiaanse nieuweling gemeen met de BMC-wagens, maar de Hydro- lastic-vering met rubber en vloei stof ontbreekt. Achter heeft de Autobianchi een starre as met overlangse half- elliptische bladveren en de onaf hankelijk opgehangen voorwielen zijn verbonden door een dwarse bladveer, die als stabilisatorstang fungeert. Ook het gesloten koel systeem vindt men bij de Primula die 3.78 lang, 1.33 breed en 1.34 m hoog is. Verdere bijzonderheden zijn: van rubber voorziene bum perhoorns, een „zelfdenkende" ventilateur, automatisch bijstel lende gas- en rempedalen, mede verwarming van het achtercom partiment en luchtroosters ter weerszijden van het dashboard. De carrosserie heeft de bouw van een combinatiewagen, waarvan het achterste deel als een deur kan worden opgeklapt om de kof ferruimte te bereiken. Voorlopig zal de Primula alleen in Italië leverbaar zijn. een charitatief programma, waarvoor hij dus gegadigden moet vinden. Dat wordt dan de eerste stap op weg naar een open bestel, waarvan de nood zaak overigens iedereen in ons land duidelijk is. Het probleem is alleen maar langs welke weg het er moet komen. Voorlopig heeft de regering eerst nog de netelige taak voor het pro bleem van de reclame een uitweg te vinden. Zij moet kiezen: wach ten met de invoering van reclame boodschappen totdat de definitieve bezetting van het tweede t.v.-net is geregeld of niet. Het lijkt waarschijnlijk, dat de re gering het tussentijds meerderheids- advies van de pacificatiecommissie niet zal volgen. Door op korte ter mijn de exploitatie van de reclame boodschappen toe te wijzen aan de dagblad- en tijdschriftuitgevers loopt zij de kans zich in de politieke nesten te steken. Wacht zij daaren tegen op het definitieve advies, dan loopt zij politiek gesproken minder risico's, al zal ook dat wel weerstan den oproepen. Wie dan wel De vraag is natuurlijk dan nog wel wie die andere groeperingen moe ten zijn. Er liggen op de tafel van minister Bot een groot aantal con cessie-aanvragen van gegadigden als T.V.N.-T.E.R., de O.T.E.M. en de T.R.O.S., groepen die op uiteenlopen de wijze een reclamezender willen exploiteren. Tot dusver werd voor toelating steeds de norm van het getal gehanteerd, hetgeen wil zeg gen dat alleen omroeporganisaties met een flink aantal leden in aan merking kwamen. Genoemde organi saties voldoen niet aan die norm. Willen zij in aanmerking komen dan moeten of de criteria worden ver anderd, of de aanvragers moeten contribuanten winnen. Dit laatste doet de R.E.M. al door middel van de T.R.O.S., terwijl ook nog pogin gen worden ondergenomen in de di verse groeperingen eenheid te krij gen. Het weekblad Televizier streeft naar een bundeling in een open be stel. Hoe minister Bot denkt zijn open bestel te realiseren, is nog altijd niet duidelijk. Ten aanzien van de televisie is hij natuurlijk voor alles afhankelijk van het advies, dat de pacificatiecommissie nog moet uit brengen. Uit de toelating van „Socu- tera" (Maatschappelijk Werk) blijkt, dat hij naast de kerken en politieke partijen ook instellingen van sociaal maatschappelijke aard aan het woord wil laten. Waarschijnlijk zal het voor de toekomst wel uitdraaien op de in stelling van een nationale stichting, die de zendtijd volgens in de wet vast te leggen criteria verdeelt onder toezicht van de overheid en mis schien ook zelf programma's krijgt te verzorgen. Hoe de regering anders tot een open bestel zou moeten ko men, is tenminste nog niet duidelijk. Langere termijn Maar een dergelijke ontwikkeling is een zaak van langere termijn, al heeft minister Bot de komst van het derde F.M.-net al wel aangegre pen om in die richting te gaan expe rimenteren. Hij heeft laten doorsche meren het nieuwe radionet, dat in de loop van volgend jaar gaat draaien, te willen gebruiken voor een proef met een licht programma een z.g. „third program", een educatief en Bourguiba junior minister B.Z. President Habib Bourguiba van Tunesië heeft zijn zoon Habib Bour guiba jr. tot minister ran Buiten landse Zaken benoemd. Hij neemt de post over van Mongi Slim. Bourguiba junior, de zoon uit een eerder huwelijk met een Frangaise, dat is ontbonden, is 37 jaar. Mongl Slim. die o.m. vertegenwoordiger van Tunesië bij de V.N. is geweest, blijft zitting houden in het nieuwe ka binet als speciale vertegenwoordigd* van Bourguiba. Andere benoemin gen die door Bourguiba werden bekend gemaakt: Defensie: Bahi Ladgam; Justitie: Hedi Khefacha: Binnenlandse Zaken: Itkaib Mehirij Economische Zaken: Ben Sal ah. Onrust in Malawi De regering van Malawi van pre mier Hastings Banda heeft troepen en politie gezonden naar het gebied van Fort Johnston om de volgelin gen van de voormalige minister Henry Chipembere „te verpletteren". In de verklaring werd gezegd, dat zich vele gevallen voorgedaan heb ben van brandstichting, beschadi ging van eigendommen, intimidatie en straatschenderij en dat ook het betalen van belastingen is achter uit gelopen. „Het is de bedoeling het gezag van de regering te herstellen, evenals de eerbied voor rust en orde", aldus de verklaring. Batterij keukenklok Solide en betrouwbaar. In vele pasteltinten verkrijgbaar. magnifiek! Gratis kleurenfolder op aanvraag bij: Mauthe - Nederland Postbus 2140 - Utrecht

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 9