alles CeO kan met CEfa VEERTIG KINDEREN GEWOND DOOR EEN HANDGRANAAT kunst kAleióoscoQP „Dag van vreugde en eenheid" Luxemburg huldigt aftredende vorstin SPANJE NAAR IEPUBLIKEINSE MONARCHIE? IN DE PAUZE BENDER AALMOEZENIER ONTSTEMD Eerste concours jeugdorkesten Jo Vincent - na 11 jaar - weer op het podium «richt 1 maart I860 Donderdag 12 november 1964 Derde blad no. 31414 tan de vooravond van haar af- en heeft groothertogin Char- van Luxemburg over de radio volk bedankt voor het ver wen, dat zij bijna een halve i heeft genoten. De grootherto- sprak met heldere maar ont- de stem. „Ik spreek niet tot u om aarwe Ite zeggen", zei zij. Zij zal haar laatste dagen in haar land kussen haar volk blijven wonen, dank u vopr het feit dat u in s Jan en prinses Josephine rlotte hetzelfde vertrouwen hebt eld als in mij. Ik ben er zeker dat met hen een vreedzame en ukkige toekomst is verzekerd", "er gelegenheid van de feesteljjk- die vandaag met de troonsaf- en-aanvaarding gepaard gaan, ben de regering en de stad Lu- niburg een procü/amatie gepubli- aarin zij de Luxemburgers radiiigen van 12 november „een erkentelijkheid, vreugde en ionale eenheid te maken". In het zijn reeds talrijke telegram-, n binnengekomen. Groothertogin Charlotte 'ens de huldiging van gister- 0nd op het balkon. bekende Spaanse schrijver Emi- Romero, hoofdredacteur van het 'blad „Pueblo" van de werkge- en werknemersbonden, heeft i politiek programma voorgesteld, gebaseerd is op een „republikein- monarchie", die gesticht moet tóen wanneer generaal Fran- __ico Franco niet langer staatshoofd fcomero doet dit voorstel in een dat in een oplaag van 50 ex- 'plaren is verschenen onder de ti- Na de toespraak stroomden de Luxemburgers naar het paleis, waar spontaan het volkslied werd aange heven voor de groothertogin en haar gemaaL De groothertogin toonde die pe ontroering. Prins Jean van Luxemburg die vandaag zijn moeder Groot hertogin Charlotte opvolgt als staatshoofd, met zijn echtgenote, Prinses Josephine Charlotte en hun kinderen. Tevoren hadden enige tientallen muziekkorpsen, in totaal duizend mu sici en zangers, een fakkeloptocht gehouden door de voornaamste stra ten, die met guirlandes, verlichte mo nogrammen en vlaggen versierd wa- Betogingen in Japan tegen de „Sea Dragon" In de Zuidjapanse stad Sasebo is het vanochtend tot vechtpartijen met de politie gekomen toen de Ame rikaanse kemonderzeeër Sea Dragon daar in de haven voor anker ging De Sea Dragon is de eerste door kernenergie voortgedreven Ame rikaanse onderzeeër, die een Japan se haven is binnengelopen. Rond 1.200 vakbondensleden hiel den een betoging voor de ingang van dé Amerikaanse marinebasis in Sa sebo uit protest tegen het bezoek van het schip. Een zestigtal studenten trachtte de toegang tot de basis te forceren, hetgeen leidde tot een vechtpartij met de politie. Op een ander punt hadden zich ongeveer duizend studenten verzameld, die naar de plaats wilden marche ren waar de bemanning van de Sea Dragon aan land zou gaan. Ook zij werden met geweld tegengehouden door de politie. Eerst Deltawerken Geen inpoldering van Waddenzee (Van onze parlementaire redactie) Voorlopig zal er geen plan worden ontworpen om de Waddenzee in te polderen. Theoretisch zou het wel mogelijk zijn maar praktisch gaat het om een zeer gecompliceerde zaak, waaraan Rijkswaterstaat de eerste tijd nog niet toe is. Eerst moeten de Deltawerken worden afgemaakt zei gisteravond minister Van Aart- sen in de vaste commissie voor Ver keer en Waterstaat uit de Tweede Kamer. Het streven is er nog steeds op ge richt de Deltawerken in 1978 gereed te hebben. De vertraging, die bij de afsluiting van het Haringvliet en de Grevelingen is ontstaan, behoeft op zichzelf niet te betekenen, dat de gestelde termijn van 25 jaar niet zal worden gehaald, zei minister Van Aartsen gisteravond in de vaste com missie voor Verkeer en Waterstaat uit de Tweede Kamer. Het Amsterdam-Rijnkanaal zal in in de komende jaren verder worden verruimd en geschikt gemaakt voor de duwvaart. Het ligt daarbij in de bedoeling de schutcapaciteit te ver groten. De werkzaamheden aan het aal, die 200 miljoen gulden gaan kosten, moeten volgens minister Van Aartsen in 1972 zijn voltooid. JONGEN (11) SPEELDE ERMEE OP SCHOOLPLEIN Een handgranaat, die een elfjarige jongen volgens zijn zeggen had gevonden in een bos bij een Amerikaanse kazerne, heeft giste ren in een school in de Westduitse stad Hanau (Westfalen) veer tig kinderen tussen de 10 en 12 jaar meer of minder ernstig ge kwetst. Achttien van hen konden na behandeling het ziekenhuis verlaten. Van twee is de toestand kritiek en van vier ernstig. De jongen, die de granaat had meegenomen verloor bij het ongeluk een hand en een oog. twee ambulances van het Ameri kaanse leger de gewonde kinderen ziekenhuizen overgebracht. Uit hartstreek De kindei de eerste pauze, die om tien uur af liep, op de speelplaats van hun ol vermaakt. Een van de jongens speelde daarbij met een handgra naat. Vriendjes wisten, dat hij deze 's ochtends had gevonden, maar geen van hen besefte hoe gevaarlijk het projectiel was. Juist toen de kinderen in rijen stonden opgesteld om weer naar bin nen te gaan, haalde de jongen de veiligheidspen er uit, waarna hij een scherp geluid hoorde. Uit angst liet hij de handgranaat toen vallen. Een hevige knal volgde, een groot aantal kinderen werd tegen de grond gesla gen. Er was gehuil en groep om hulp. Krachtig Zo krachtig was de explosie, dat een arbeider op een dak in de buurt er bijna door werd weggeblazen. Hij slaagde er nog juist in te voorkomen dat hij over de dakrand stortte van het hoge gebouw waarop hij werkte. Het onderwijzend personeel schoot toe en ook mannen van een bouw werk in de buurt. Direct werden noodverbanden aangelegd en het Rode Kruis gealarmeerd. Binnen twintig minuten hadden zes zieken wagens van de geneeskundige dienst tel „Brieven aan een prins". De uitgave heeft de instemming der re gering. De prins, aan wie de reeks van 7 brieven is gericht wordt niet bij na me genoemd. Het staat echter vast, dat er de 26-jarige prins Juan Car los de Bourbon mee bedoeld wordt, dde Franco gaarne op de lege troon geplaatst wil zien. In het 143 blad zijden tellende boek krijgt de aan staande koning uitvoerig advies om er zeker van te zijn dat de voor gestelde „republikeinse monarchie" duurzaam en geslaagd zal zijn. Duitse tram voor cabaretgroep (Van onze Roermondse correspondent) De Roermondse cabaretgroep „Ontspanning door inspanning" krijgt een niet alledaags club lokaal. De 18-jarige voorzitter Rob Derksen heeft de Berlijnse tramdienstmaatschappij „BVB" verlokt, om hem uit de misère van de lokaalnood te helpen, hem een oude tramwagen te sturen. Kos ten: nihil. Vervoer gratis. De cabaretgroep van Rob Derk sen treedt voornamelijk op voor bejaarden. Voor de transportkos ten heeft de Berlijns tramweg maatschappij een inzameling on der het personeel op touw gezet. Deze kosten zouden ongeveer 900 mark bedragen en dat bedrag kon de jonge Derksendie studeert voor onderwijzer, niet op tafel brengen. Een telefoontje met de president-directeur van de Neder landse Spoorwegen, ir. Lohman persoonlijk, om een gereduceerde prijs te bedingen bracht hem evenmin uit de nood. De Berlij- ners besloten toen ook het ver voer maar te betalen. In Roer mond is reeds een geschikte standplaats gevonden voor het rijtuig, dat dezer dagen zal arri veren. moeten missen. Bij een ander moest een splinter uit de hartstreek worden weggenomen. Bij enigen van hen be stond gisteravond nog levensgevaar. Het ongeluk gebeurde juist vijf maanden na een ander in een school in Keulen waar een geestelijk ge stoorde man met een zelfgemaakte vlammenwerper dood en verderf tus sen de leerlingen heeft gezaaid. Een piano is een prachtig bezit voor heel het gezin. Ook voor u is dit ideaal beslist bereikbaar. Kom gerust eens bij ons kijken naar de vele merken en praten over de talrijke mogelijkheden. Wij geven u graag alle gewenste inlichtingen. Bel of schrijf om onze foto-brochure nr. 60A Leiden. Hoogewoerd 90, tel. 20097 Amsterdam Arnhem deskundig in klank Breda Rotterdam Was hij wel vrij in doen en laten? Aalmoezenier luitenant-kolo nel G. Wentholt heeft uiteenge zet waarom hij verstek heeft la ten gaan bij de opening van de prenten expositie van Aat Veld hoen in de sociëteit van de Utrechtse Studentenvereniging Prometheus. Hij ontdekte bij aankomst in Utrecht, dat de studenten de ten toonstelling hadden aangekondigd met affiches, waarop zijn portret (vervaardigd door Veldhoen) prijkte en waarop stond, dat hij als waar nemend hoofdaalmoezenier de ex positie zou openen. Overste Wentholt was hierover zeer ontstemd, in de eerste plaats omdat zijn functie ver keerd was vermeld: hij is namelijk geen waarnemend hoofdaalmoezenier maar assistent van de hoofdaalmoe zenier. In de tweede plaats had hij er grote bezwaren tegen, dat zijn func tie in het geding werd gebracht. Nadrukkelijk had hij namelijk afge sproken, dat hij bij de opening gedu rende een besloten bijeenkomst van studenten zijn persoonlijke mening over het werk van Veldhoen naar voren zou brengen en dat hij niet als aalmoezenier zou spreken. „Prome theus" had hem geen toestemming gevraagd voor het gebruik van zijn naam, functie en portret op de af fiches, die door Utrecht verspreid zyn. Overste Wentholt heeft geprobeerd, telefonisch contact te krijgen met de sociëteit. Toen dit niet lukte, heeft hij een Utrechtse collega gevraagd, ter plaatse te gaan meedelen dat hij de opening niet zou verrichten. Veldhoen verbaasd De praeses van „Prometheus", de heer H. W. van Dis, zei naar aanlei ding van deze opmerkingen, dat deze de afspraak om de expositie te openen met Veldhoen had gemaakt en dat Veldhoen zelf had gezorgd voor de prenten die als affiches wer den gebruikt. Veldhoen was nogal verbaasd over de ontstemming van de aalmoezenier, omdat hij een „bijzonder aardig" te legram van hem heeft ontvangen: „Op allerlaatste moment plotseling tot mijn zeer grote spijt verhinderd, opklaring komt later". Inderdaad heeft Veldhoen de aal- zenier niet gevraagd om toestemming voor 't gebruik van diens portret. „Als iemand voor me heeft geposeerd, zo Voor het eerst zal in Nederland een concours voor jeugdorkesten worden gehouden. Het vindt onder auspiciën van de Kon. Nederl. Federatie van harmonie- en fanfaregezelschappen plaats op 9, 10 en 11 juli in Almelo, ter gelegenheid van het tweede lustrum van het jeugdorkest van de Kon. Almelose Harmonie. Daar de internationale organisatie van harmonie- en fanfaregezelsohap- pen haar sanctie aan dit concours heeft gegeven, verwacht men onge veer 500 buitenlandse gasten in de stad, welke dit jaar de Europese wim pel kreeg. De Parijse Opera wordt opge knapt. De gevel is reeds schoon gemaakt en onlangs heeft men een nieuw plafond van de schil der Marc Chagall onthuld. Nu wordt gewerkt aan het schoon maken en herstellen van de beel den, die de gevel sieren. Sommi ge van deze groepen gaan defi nitief naar het Louvre museum. Op de foto wordt een kopie aan gebracht aan de beeldengroep „De dans" van Carpeaux. zei hij, is z'n gezicht „verloren", het is dan mijn geestelijk eigendom gewor den. Hij vindt, dat overste Wentholt de studenten niet kan verwijten, dat ze met zijn gezicht, naam en functie „reclame" hebben gemaakt. Per slot van rekening wist de aal moezenier, dat de KRO aanwezig zou zijn en dat hy in uniform en met aalmoezeniersdistinctieven op, op het scherm zou verschijnen, waardoor zijn „portret" een veel grotere vers spreiding gekregen zou hebben dan nu in Utrecht via de affiches het geval is. „Ik geloof", aldus de heer Veldhoen dat aalmoezenier Wentholt niet vrij was om te doen wat hij wilde. Kostbaarheden in Rusland achterhaald Koedriawtsew, onóer-minister voor de handhaving van openbare orde in de Russische Federatie, heeft be kendgemaakt, dat eind verleden jaar een aantal kunstwerken van onschat bare waarde is gestolen uit het histo risch Rijksmuseum op het Rode Plein van Moskou. De gestolen voorwerpen, waaronder een zwaardschede met ingezette dia manten, werden op ruim 1450 km ten zuiden van Moskou achterhaald. „De misdadigers hadden hun best gedaan om hun spoor uit te wissen en de politie te misleiden. Zij liepen ech ter tegen de lamp", aldus Koedriawt- In verband met deze diefstal zullen twee mannen spoedig voor de recht bank moeten verschijnen. Tentoonstelling van prentenboeken in Den Haag In de expostieruimte van de Kon Academie van Beeldende Kunsten in Den Haag is een tentoonstelling in gericht van kinderboeken (prenten boeken) uit de verzameling van Klingspormuseum te Offenbach Main. De collectie pretendeert geen volledigheid. Het accent ligt op de Duitse productie, maar er zijn ook boeken uit Oostenrijk, Zwitserland, Italië, Polen, Japan enz. De tentoonstelling is geopend tot 30 november. A. F. de Braai directeur Gem. Muziekschool Breda De gemeenteraad van Breda heeft gistermiddag de 53-jarige heer A. F. de Braai benoemd tot directeur van de nog op te richten gemeentelijke Muziekschool. De heer De Braai, di recteur van de Stichting Zeeuwse Mu ziekschool in Middelburg, ls voordien directeur geweest van de Deventer Muziekschool en van de Muziekschool Arnhem, later Stedelijk Muziekly- ceum Arnhem geheten. Hij is ook componist Zo heeft hij opdracht ge kregen een symfonisch concertwerk te vervaardigen voor het in 1965 te vieren eeuwfeest van het Stedelijk Muzieklyceum te Arnhem. Tango-componist Filiberto overleden De .grote oude man" van de Ar gentijnse tangomuziek, Juan de Dios Filiberto, is gisteren op 79-jarige leef tijd in Buenos Aires overleden. Hij gaf de tango symfonische kwaliteit, waartoe hij een orkest van 12 leden vormde, dat later het gemeenteorkest Buenos Aires werd. Hij schreef bovendien verscheidene klassieke ango's waaronder „Caminito". De indertijd zo bijzonder gevierde sopraanzangeres Jo Vincent zal na elf jaar weer op het podium staan. Zij zingt dan op een massaal concert, dat op 20 en 21 november gegeven wordt in de Ahoyhal te Rotterdam, waarop 1000 zangers uit vijf koren, 100 man sterk orkest van radio- musici en vier solisten zullen optre- voor zieken en ouden van dagen. De heer J. C. Kuyf, voorzitter van de koorvereniging Deo Cantemus en de dirigent Arie Pronk zijn de orga nisatoren van dit concert. Jo Vincent sloot op 30 december 1953 haar briljante carrière als con certzangeres af in een uitvoering van Mahlers „Vierde Symphonie" in Haarlem. Zij verklaarde aan het „Alg. Dag blad", dat haar optreden vanzelfspre kend een uitzonderingsgeval is, maar dat zij de uitnodiging voor het con cert in Rotterdam voornamelijk heeft aangenomen, omdat er veel mensen zullen komen, die haar nog van vroe ger kennen. Jo Vincent en haar echtgenoot, de medicus in ruste dr. C. G. J. Bos, vonen thans in Wassenaar. De grote Franse prijs voor literaire kritiek De Franse „Grote prijs voor de Letterkundige Critiék", die jaar lijks wordt toegekend door een jury van het Syndicat des Criti ques Littéraires, is toegewezen aan Pierre Frederix voor zijn stu die ,£wift, le véritable Gulliver" Andere kandidaten waren Léon Bopp, José Cabanis, Albert Garreau, Robert Goffin, Henri Guillemin Georges Piroue, Marcel Schneider en André Wurmser. Onschatbare collectie aan Birma terug O Engeland geeft een collectie kunstwerken van onschatbare waarde aan Birma terug, die Britse en Indiase troepen 79 jaar geleden als oorlogsbuiten uit Mandaley in Birma hebben mee genomen toen de stad in de der de Birmaanse oorlog in hun han den was gevallen. Miep de Leeuw gaat weer optreden In jund van het vorige Jaar werd die actrice Miep die Leeuw door een zeer ernstige ziekte getroffen. Van dat moment af was het haar niet mogelijk op te treden. Thans is ze hersteld en kan ze in haar avondvullende programma's het publiek weer op een levende wijze met talrijke figuren uit een veel zijdig toneelrepertoire in contact brengen. Tien jaren was zij als zo danig reeds werkzaam. „Impressies uit Polen" in Utrechts Museum In de moderne afdeling van het Aartsbisschoppelijk Museum in Utrecht, het Museum voor Nieuwe Religieuze Kunst, gevestigd in het St.-OatharijneconventLange Nieuw- sftraat 38, Utrecht, zal van 27 novem ber 1964 tot 18 januari 1965 een tentoonstelling worden gehouden van werken van de jonge Maas trichtse kunstenaar Huub Droge. Deze expositie „Impressies uit Polen" bevat ongeveer 70 schilderijen, teke ningen en grafiek. Droge verbleef een Jaar in Polen, daartoe ln staat gesteld door een subsidie van het Ministerie van Ondierwijs, Kunsten en Wetenschappen. Rott. Philh. Orkest naar Engeland? Het Rotterdams Philharmonisch Orkest is uitgenodigd om in mei 1965 te komen concerteren in de nieuwe zaal van het New Cliff Theatre in South End. Het verzoek wordt nog in beraad gehouden. Middeleeuwse vondsten in Amsterdam De wetenschappelijke medewer kers van het instituut voor prae-en protohistorie van de Universiteit van Amsterdam hebben wederom enige nieuwe archeologische vondsten ge daan bü hun opgravingen in de bouw-put van het in februari 1963 afgebrande winkelpand van C. en A. ootgelegd werden o.m. een com- fc fundament van een stal of een gierput, een aantal z.g. poeren (stuk ken hout die tot de 15de eeuw onder scheefgezakte huizen werden ge plaatst om deze weer recht te trek ken) en een toilet, waarin ook veel middeleeuws aardewerk is gevonden. Bij de opgravingen die in dp afge lopen maanden zijn verricht, ^ijn al veel meer fundamenten van de 14de en 15de eeuwse houtbouw te ruggevonden. Het einddoel van het archeolo gisch onderzoek is het in kaart bren gen van de blootgelegde fundamen ten, om een inzicht te krygen in de bebouwing van het middeleeuws havenkwartier in de hoofdstad, zo vertelde de leider van het onderzoek, de conservator drs. H. H. van Reg- teren Altena. „De resultaten kannen dan vergeleken worden met kada strale kaarten die nog uit de mid deleeuwen bewaard zijn gebleven". Behalve aardewerk zijn er bijzon der veel leerresten, vooral vaD mid deleeuwse schoenen, gevonden. De archeologen hebben kunnen bereke nen dat de middeleeuwer gemiddeld ongeveer acht schoenen per jaar verbruikte. Er z\jn zoveel bierpullen in de bouwput aangetroffen, dat haast zeker kan worden aangeno men dat deze in de middeleeuwen de functie van „weggooifles" hadden.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 5