jtnstKreymborg nieuw: "examen op helling? Mohair En: Bouclé, Shetland wol, Teddy O'bey... Warmte volop in Veerbazen trekken bij overheid aan de bel een gezond en lekker vervolg op de beroemde Nutricia baby-en kleutervoedingen; Adverteren doet verkope LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 12 NOVEMBER 1964 Aandrang in Kamercommissie (Van onze parlementaire redacteur) Het is niet uitgesloten, dat de plaats die het Centraal Bureau vctar de Afgifte van Rijvaardigheidsbewijzen (C.B.R.) in het rij- onderricht inneemt, een wijziging zal ondergaan. Minister Van Aartsen deelde althans gisteravond in de vaste Kamercommissie voor Verkeer en Waterstaat mee, dat de positie van het C.B.R, in studie is. De bewindsman ging daarmee in op het pleidooi van de socialist Oele om door concentratie van het rij schoolwezen het rendement van de opleiding op te weren. De heer Oele noemde de opleiding zuiver ambach telijk en betreurde het gebrek aan communicatie tussen de rijscholen en het C.B.R, Vaak moet men drie of meer keer examen doen om te slagen, waardoor het aantal examens in de miljoenen loopt. Er zijn dan ook 6000 rijscholen met 700 instructeurs. Toezicht De heer Oele bepleitte een meer directe inschakeling van het C.BR. bij het toezicht op de rij schoolwezen en wilde het bureau daartoe duide lijker onder de rijksoverheid bren gen. Hij deed de suggestie het V.A. M.O.R. diploma uit te bouwen tot een bewijs van erkenning van rijks wege en wilde de erkende instruc teur zelf het examen laten afnemen onder toezicht van de examinator, die in zijn gedachtegang dan een soort gecommitteerde zou moeten worden. Ook bleek hij geporteerd voor een langere wachttijd tussen eerste en tweede examen. Controle Minister Van Aartsen stond tegen over die gedachten niet onwelwillend, zo bleek uit zijn antwoord. Hij zei, dat he taamtal examens sinds 1960: 366.000 meer dan verdubbeld is (dit jaar in oktober al 708.000) en be treurde het hoge percentage afge wezenen, al vond hij, dat hiermee automatisch controle wordt uitge oefend op het rij-onderricht. Behalve een andere positie van het C.B.R. bleek hij ook zekere eisen voor de instructeurs te overwegen. Zoals het voorschrift tenminste een zekere tijd de beschikking te heb ben over een rijbewijs. Ook zei hy na Gespannen rust in Soedans hoofdstad In de Soedanese hoofdstad Khar toem heerst een gespannen rust. De arbeiders hebben het werk hervat en op straat is 't weer rustig na 'n op roep van premier El Khalifa om een einde te maken aan de destructieve crisis, waardoor de jonge regering werd bedreigd. De redenen van de onlusten van de laatste drie dagen -zijn tjjdelijk opgelost. Het vijftien leden tellende kabinet schynt, althans voor het mo ment, met behulp van betogin gen op straat een nog onduidelijke bedreiging van sommige leger-on- derdelen te hebben overleefd. Alle telefoonverbindingen zyn hersteld en het vliegveld van Khar toem is weer in gebruik genomen. In de straten kan men nog spo ren zien van de onlusten waarbU ruilen werden Ingegooid, auto's ver brand, enkele huizen geplunderd en drie ambassades aangevallen. De Britse ambassade werd met stenen bekogeld evenals de Amerikaanse ambassade, waar de betogers op de muren leuzen schilderden als: „Ame rika ga naar huis". De Egyptische ambassade, die in een deftige wyk ligt, heeft meer te lijden gehad en sommige huizen van het ambassadepersoneel, die in de omgeving staan zijn ook aangeval len. De omvang van de schade Is nog niet bekend. te gaar. of de wachttijd voor een her examen niet moet worden verlengd. De minister herinnerde er voorts aan, dat het mogelijk is een examen aan te vragen bij zijn departement als men twee keer is afgewezen. Het examen wordt dan door een deskun dige afgenomen. Drastische verhoging van tarieven gewenst (Van onze Utrechtse correspondent) De Nederlandse veerbazen gaan bij de overheid aan de bel trek ken. Zij willen een uniforme tariefvaststelling, die ongeveer neer komt op een verdubbeling van de huidige tarieven. Verder wensen ze steun van de overheid bU de aanschaf van modern materiaal (zeker als het gaat om kostbare vrij varende veren, zoals het vervangen van gierponten of dwars- kabelponten)Ze willen ook een tege moetkoming in de exploitatiekosten. Zou dat laatste niet gebeuren en zouden de tarieven volledig aange past moeten worden aan de exploita tiekosten, dan zou de weggebruiker, die nu f 0.35 a f 0.50 moet betalen voor de overtocht met een personen wagen, te maken kunnen krijgen met een tarief van f 3.per over tocht. Dat, aldus de veerbazen, is onaanvaardbaar en zou leiden tot catastrofale verkeersconcentratiea op de bruggen. Zou men aan de drie eisen niet te gemoet kunnen komen, dan is het gevaar niet denkbeeldig, dat de eige naren en exploitanten van overzet veren niet langer de steeds stijgende exploitatiekosten kunnen dragen. Met andere woordener zouden veren gaan verdwijnen. Dit is het standpunt van de ln mei opgerichte „Nederlandse vereniging van eigenaren en exploitanten van overzetveren". De vereniging telt circa 30 leden, grotendeels pontveer- exploitanten langs de grote rivieren. In totaal telt Nederland 80 pont- vaartbedrijven, 40 voetveerbedrijven en 15 20 overzetveren in de grote steden en op de Zeeuwse wateren. Vergeten groep De Nederlandse veerbazen om ze kortheidshalve zo te noemen voe len zich een vergeten groep in de Ne derlandse samenleving. Er is geen c.a.o., geen werktijdenregeling voor de particuliere veren en er is een grote verscheidenheid in de manieren waarop de tarieven worden vastge steld en goedgekeurd (soms via Ge deputeerde Staten, soms via Provin ciale Staten, soms vla gemeentebe sturen) De kosten zijn de laatste kwart eeuw veelal verachtvoudigd, de tarie ven zijn maar matig gestegen. Ver enigingsvoorzitter J. H. M. van den Bergh noemt een voorbeeld van een veer, waar het vooroorlogse overzet- tarief voor een personenauto twee kwartjes was. Anno 1964 is dat twee kwartjes en met een knipkaart van tien zelfs 42,5 cent. Frans vliegtuig op Kreta neergestort Een Frans tweemotorig militair vliegtuig is neergestort toen het gis teravond probeerde te-landen op het vliegveld van Iraklion op Kreta. Het vloog in brand. Van de 14 personen aan boord werden er 9 gedood en 4 ernstig gewond. Een woordvoerder voor de Franse ambassade in Athene zei, dat zich aan boord jonge officieren bevonden, die op een oefenvlucht waren. Zij zouden tot maandag in Irak lion blijven om de inwijdingsplech tigheid bij te wonen waarbij een straat genoemd zou worden naar een Franse oorlogsheld, die sneuvelde bij de verdediging van Kreta tijdens de tweede wereldoorlog. Wie moet de ahoVs betalen (Van onze Roermondse correspondent) De gemeente Geleen is in conflict gekomen met de Nederlandse Spoor wegen over de kostenverdeling bij de betaling van automatische halve overwegbomen. N.S. willen de tra jecten SittardMaastricht en Sit- tardHeerlen beveiligen met ahob's, maar de kosten voor een flink deel terugvorderen uit de gemeente kassen. Dit stuit in Geleen op tegenstand. „De Spoorwegen stellen voorwaarden, die wij onaanvaardbaar achten", al dus het college van B. en W. „De ahob's zijn kostenbesparend voor de N.S. en wij nemen er geen genoegen mee een aanzienlijk deel te moeten bijdragen". Omdat ook de andere ge meenten langs de twee trajecten met de N.S.-betalingsregeling zullen wor den geconfronteerd, stellen B. en W. van Geleen in een brief de gemeente- Hockeyprogramm Heren, eerste klasse: Laren- ver sum, LeidenAmsterdam, SCE HDM, HHIJC-DSHC, BMHC-Ks pang. Promotieklasse B: Leiden 2-Aeci HGC 2-Ring Pass, Victoria 2-L&J das, Hillegersberg -HDS Tweede klasse C: Leiden 3-Gti Geel 2, HLC-DSHC 4, Tempo Victoria 4, TOGO 4HDS 3. Tweede klasse DLeiden 4-R- wijk, Te Werve-Rood Wit, Kiev! 2-BMHC 3, HBS 2-HHIJC 3. Dames, eerste klasse: RBC-i sterdam, Gooi-Alliance, Kievit) BDHC, HDM-Be Fair. Tweede klasse B: HBS 2-Grc Geel 2, Hudito-Rood Wit 2, Swift-BDHC 3, HDM 2-Leiden. WEGGERAAKT Gisteren hebben de officials van Paralympische Spelen in Tokio uitslagen gevonden van het wei-pen, die zondag waren raakt. Daaruit blijkt dat bij het speen pen heren, de Nederlander J. huis zioh tweede plaatste. Het m mer werd gewonnen door de Ac rikaan William Fairbanks. Tom Okker heeft zich met Australische vrouwelijke part Harris teruggetrokken uit de eet ronde van het gemengd dubbel; in het toernooi om de tenniska pioenschappen van Queensland, in Brisbane worden gehouden. Ok en Harris hadden tegen de Aust lische cracks Fred Stolle en Lr Turner moeten spelen. pesturen voor eendrachtig stelling Vjemen tegen N.S. „Er moet", aldus Geleen, „een ci tract komen, dat niet alleen door Spoorwegen is opgesteld". de Waarborg jassencollectie. En mode volop: Kreymborg „vertaalde" de warmste stoffen in sportieve elegante modellen. Snel en bewegelijk van lijn en met een jong élan in de coupe. mnrio rerhf nn dA man af Sportcoat - Jong mode! met Ingezette mouw. Mooie Kwaliteit Q Q flausch. Nieuwste modekleuren: o a. grijs en camel. mode recht op de man af Winterjas - nieuwste 1 rij 3 knoops model. Zuiver wollen tweed. 4QQ Degelijke Waarborg-afwerklng. Een Jas met een zeer sportief accent I m STILLE RIJN, T.O. DE HARTEBRUGSKERK

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 4