Nieuwe bibliotheek ook voor schooljeugd rer LOFFELIJK GETUIGSCHRIFT VOOR MOEDIGE LEIDEN AA R Grote belangstelling voor lezing Chamson LEVEN GERED VAN ECHTPAAR 5 Verkoopdagen Vrijz. Hervormden brachten f2978.50 op m Fusie van Leidse watersporters EXPOSITIE „OORLOG EN VREDE" IN DE LEIDSE ACADEMIE Collectie 7000 van ruim hoeken ZATERDAG: KLAPROOSDAG het behoud van uw haar STILBÉPAN GROTE BELANGSTELLING VOOR ROUWDIENST DR. H. J. WESTERINK COSTER BEAUJOLAIS '62 DIEPE ZIN VOOR HET EEUWIGE INTOCHT SINT-NIC0LAAS ,ericht 1 maart 1860 Donderdag 12 november 1964 Tweede blad no. 31414 Aan een moedige Leidenaar is gis termiddag het loffelijk getuigschrift yan het Carnegie-heldenfonds uitge reikt. Deze Leidenaar, de 43-jarige J. B. Nieuwenburg, redde op 2 juli van dit jaar het leven van een echtpaar, dat de verdrinkingsdood nabij was. Hy sprong gekleed te water, on middellijk na dat de auto van het echtpaar achteruit de Nieuwe Rijn was Ingedoken. De heer Nieuwenburg werd met zijn gezin ontvangen in het Stadhuis, waar ook het geredde echtpaar, de Aan het einde van de feestavond in „Levendaal", waarmede de verkoop data van de Handwerkclub der Vereniging van Vrijzinnige Hervormden Lelden/Oegstgeest gisteren werden besloten, maakte ds. M. J. Wagenvoorde bekend, dat de totale opbrengst f 2978,50 bedroeg. Ds. Wagenvoorde meende dat in de eerste plaats dank was verschul digd aan allen die er voor gezorgd hadden dat er zoveel waardevolle goederen beschikbaar waren. Spreker wide verblijd te zijn over de sfeer en de grote liefde voor de geloofsgemeen schap, welke hem hier, nog kort na 'li |ijn intrede, zo overtuigend was ge bleken. De dames van de Handwerk club hebben hard gewerkt. Mogen zij, gedragen door de vreugde over de prachtige opbrengst, weer met nieuwe moed beginnen aan de vervaardiging ran een voorraad goederen voor de van 1965. Wjj hebben een functie in deze want de evangelische bood- er niet voor de kerk of voor sen in de kerk, maar het is opdracht die op de wereld is ge it. Het mooie resultaat van deze helpt onze geloofsgemeen- in het vervullen van die taak, besloot ds. Wagenvoorde. De drukbezochte feestavond stond leiding van dr. J. C. Anceaux. ij. H. M. ter Beek toonde evenals jaren weer haar grote vaar- het losmaken van de stem de aanwezigen. Al zingendè de stemming er goed in, het- itïgeen begrijpelijkerwijs de taak van leg de heer Sanders, aan wie de ver- de diverse loten was toever trouwd, verlichtte. Aan de piano begeleid door de or ganist van de kerkzaal in het Leidse Volkshuis, de heer W. van den Over Zoekt U een goed ANKER HORLOGE heeft het. Etema - Cortina Prisma - Junghans - Ewe Anker. Twee Leidse watersportverenigin gen hebben gisteravond besloten een fusie aan te gaan. De Leidse Wa tersportvereniging en Watersport- Vereniging Leiden zullen vanaf heden under de laatstgenoemde naam hun utiliteiten ontplooien. De nieuwe vereniging krijgt van gemeentewege een bergplaats voor Jachten toegewezen in de nabijheid Van de „Stinksloot". Het bestuur van de nieuwe vereniging is als volgt sa- mengesteld: eerste voorzitter: dhr. s| Bekooy, tweede voorz: dhr. Baars, €erste secretaris: dhr. Rietbergen, tweede secr.: dhr. De Haas, eerste Punnigmeester: dhr. Van Wijngaar den, tweede penningm.: dhr. Vos, Materiaal comm.: dhr. Pot. bracht de heer Hubers enkele fluit- aria's ten gehore. Voor deze muzikale medewerking, alsmede voor de door mevrouw r>ullemeyer voorgedragen vermakelijke schetsen, werd dank baar geapplaudisseerd. Wethouder Menken (rechts) reikt het getuigschrift uit aan de heer Nieuwenburg, die in gezel schap is van zijn vrouw en twee kinderen. (Foto L.D./Holvast) heer en mevrouw Van der Zanden, aanwezig was. De loco-burgemeester de heer S. Menken, bracht de dappe re Leidenaar namens het gemeente bestuur dank voor diens heldendaad en overhandigde hem op verzoek van het Carnegiefonds het loffelijk ge tuigschrift De loco-burgemeester zei in zijn toespraakje, dat de heer Nieuwen burg weliswaar impulsief heeft ge handeld, maar toch hulde verdient, omdat een impuls in vele gevallen ook verlammend werkt. De heer Nieuwenburg vond het eigenlijk te veel eer, want hjj heeft per slot van rekening al zes keer een mensenleven gered. Niettemin zal het diploma een ere-plaatsje in de huis kamer van het gezin Nieuwenburg krijgen. „Con Amore" zingt ,Ein Deutsches Requiem' De Chr. Oratoriumvereniging „Con Amore" zal woensdag 25 november as. in de Stadsgehoorzaal een uit voering geven van „Ein Deutsches Requiem" van Joh. Braans en van de Kantate van Joh. Seb. Bach „Ich will den Kreuzstab geme tragen". De directie berust bij Joh. Pasveer. Storing in het beeld Zondag houdt de Evangelisatiecom missie een dienst voor belangstellen den in de Bevrijdingskerk. Ds. van t Hoff uit Haarlem zal spreken over „Storing in het beeld". Medewerking verlenen mevr. Van der HorstGeen- Jaar (zang) en de organist M. Paats. Van Stichting Polemologische Bibliotheek Aanhakend op het studium gene rale, dat thans voor de studenten gegeven wordt en dat handelt over allerlei aspecten van de agressivi teit, heeft de Stichting Polemologi sche Biblotheek in de voormalige pe- dellenkamer van het Academiege bouw een tentoonstelling ingericht over oorlog en vrede. Het merendeel van het materiaal voor deze expo sitie is afkomstig uit Groningen, waar reeds geruime tijd een polemo- logisch instituut is gevestigd, en waar een soortgelijke tentoonstelling werd gehouden ten tijde van het jongste universiteitslustrum. Voorts ver schafte de Leidse Universiteitsbiblio theek veel materiaal. De polemologie houdt zich bezig met de vraagstukken van oorlog en vrede, met het analyseren van de oorzaken van oorlog, de ontwikke ling van het verschijnsel oorlog en een analyse van het wezen van de vrede, de wegen die tot werkelijke vrede kunnen leiden en de midde len die aangewend kunnen worden om conflichten niet tot oorlogen te laten uitgroeien. Er bestaan over de gehele wereld soortgelijke instellin gen, ook achter het ijzeren gordijn, die zoveel mogelijk publicaties en materiaal uitwisselen. De Leidse Polemologische Biblio theek heeft de beschikking gekre gen over een deel van het pand Hooglandse Kerkgracht 4, waarin vroeger de drukkerij van IJdo was gevestigd. De Leidse stichting is nog jong: zij werd eerst in de zomer van dit jaar opgericht, onder voorzitter schap van de Leidse student in de niet-westerse sociologie R. S. Karni. De tentoonstelling in het acade miegebouw, die tot 21 november op werkdagen tot 5 uur te bezichtigen is voor alle geïnteresseerden, vraagt aandacht voor allerlei aspecten van de polemologie en wil vooral na- Gecombineerd filiaal in het Houtkwartier Dinsdagmiddag a.s. wordt in het souterrain van de Louise de Coligny-hbs een gecombineerd filiaal van de Openbare Biblio theek „Reuvens" en de R.-K. Openbare Bibliotheek geopend. Dit gezamenlijke filiaal neemt daarom een unieke positie in ons land in, omdat de collectie boeken in belangrijke mate is gericht op de negen omliggende scholen. De in richting is royaal genoeg voor even tuele klassebezoeken, tijdens welke de leerlingen kunnen leren hoe zij bepaalde stof bjjelkaar moeten zoe ken voor het maken van een op dracht. De scholen hebben voor dit experimenet zo'n grote belang stelling, dat het ongetwijfeld een succes zal blijken. Hoewel het accent hier dus vooral op de schooljeugd komt te liggen Is de nieuwe bibliotheek ook toeganke lijk voor volwassenen. Het boeken bezit is groot genoeg, want de bi bliotheekbezoeker kan een keus doen uit zevenduizend exemplaren, die pas zijn aangeschaft. In het fi liaal bevindt zich ook een na slagbibliotheek, waarvoor de nieuw ste woordenboeken en encyclopedie ën zijn aangekocht. Verder treft men er een aparte leeshoek met tal van tijdschriften, dag- en weekbladen aan. Bijzonder aardig is het kin derhoekje, dat naar mevrouw S. M. E. Ruckert, het filiaalhoofd, hoopt de leeshonger van de lagere schooljeugd zal stillen. Dan is er nog een kleu- terbak, waarin prentenboeken met eenvoudige tekst voor de kleintjes. Wat de organisatievorm betreft, de samenwerking tussen beide biblio theken is in 1963 tot stand gekomen en in een overeenkomst vastgelegd. Er is voor dit filiaal een beheers commissie samengesteld, waarin bei de bibliotheekbesturen drie afge vaardigden hebben. Contact Uit bovenstaande foto blijkt wel hoe rogaal de ruimte in de nieuwe bibliotheek is. (Foto L.D./Holvaat) door middel van een adviescommis sie, waarin al deze scholen verte genwoordigd zjjn. Het gaat hier om de volgende scholen: Louise de Co- ligny-h.b.s., Chr. Lyceum, St. Bona- ventura-lyceum, St. Agnes-lyceum (in aanbouw), Technische school „Don Bosco", Chr Kweekschool, La gere Land- en Tuinbouwschool, Ma- thesis-school (in aanbouw) en Leid se Hout Ulo. Het spreekt vanzelf, dat bij de samenstelling van de boe kencollectie zorgvuldig rekening is gehouden met de leesbehoeften van deze scholen. Hét te openen filiaal is het derde van „Reuvens" en het tweede van de R.K. Openbare Bibliotheek. Me vrouw Ruckert wordt in de biblio theek geassisteerd door mej. M. Laagland, terwijl er ook een admi nistratieve hulp is aangesteld.. De openingstijden zijn als volgt: maan dag van 1—5 uur, dinsdag van 9—12 en van 15, woensdag van 912, van 15 en van 78.30 uur, vrijdag van 9—12 en van 1—5 uur nam. Het is nog niet bekend wie de of ficiële opening, die dinsdagmiddag om vier uur plaats heeft, zal verrich ten. druk leggen op het streven, „haal bare" zaken zoals het kemstopver- drag te vinden, die geleidelijk tot uitbanning van de oorlog zouden kunnen leiden. Een van de inters - sante onderdelen van de expositie is de „conflictomaat", waarop men met behulp van lampjes duidelijk kan maken, hoe de spanningen zich na de tweede wereldoorlog hebben ontwikkeld, waar de kiemen voor oorlogen opschoten en waar dank zij ingrepen de spanningen weer verminderden. Vanzelfsprekend wordt voorts ruime aandacht ge vraagd voor de internationale orga nisaties, die de vrede nastreven, en voor uitspraken van de grote poli tieke figuren, die in de laatste de cennia het lot van de wereld in han den hadden. Elk jaar in november dit jaar a.s. zaterdag is het „Klaproosdag". De klaproos is de symbolische bloem van het oorlogsgraf en op „Klaproos- dag" worden deze bloem-emblemen verkocht ter gelegenheid van de jaarlijkse collecte van het Neder lands Oorlogsgraven Comité. Deze organisatie besteedt de op brengst van de inzameling om nabe staanden van geallieerde gevallenen gesneuveld in de jaren 1940-1945 en in ons land begraven gast vrijheid te verlenen, zodat zij in staat zijn hier de graven te be zoeken. Bijna 40.000 nabestaanden zijn se dert de bevrijding in 1945 op deze wijze in Nederland geweest. Daar echter in ons land meer dan 30.000 geallieëerde militairen begraven zijn, wachten nog vele tienduizenden an dere nabestaanden-gezinsleden tot ook zij worden uitgenodigd. Dit zijn veelal de bejaarde ouders, de we duwen en de kinderen der gevalle- die de reis en het verblijf in ons land niet zelf kunnen bekostigen. Hun enige kans om naar Nederland te komen, is via het Nederlands Oor logsgraven Comité. Hoeveel nabestaanden dit comité in 1965 kan uitnodigen, hangt af van de Klaprooscollecte, die zaterdag ook Leiden wordt gehouden. Laat het t dankbaarheidsoffer zijn jegens de nabestaanden van de velen, die uit het buitenland kwamen en voor onze vrijheid in Nederland de dood vonden. Het grafbezoek, zoals dit in ons land door het Nederlands Oorlogs graven Comité wordt mogelijk ge maakt, ondervindt in de voormalige geallieerde landen veel waardering. Daarom biedt The Britisch Legion (de grote organisatie van Britse oud strijders en nabestaanden) uit erken telijkheid aan 22 collectanten van de Klaprooscollecte 1964 een gratis reis naar en vakantie in Engeland aan. Uit elke provincie worden twee collectanten door het lot aangewezen. deze shampoo is Droo£ of vet haar is vaak het gevolg van. verkeerde shampoo. Gebruik pre cies de goede shampooStilbépan 1 In 4'.soorten: voor droog haar, vet haar, normaal haar, ondervoed haar. Jezus, leven van mijn leven Ds. H. A. Wiersinga: Jezus stond in centrum van leven van dr. Westerink In de Zuiderkerk aan de Lammenschansweg, waarvan ds vlag halfstok hing, vond hedenmiddag om één uur een rouwdienst plaats in verband het plotseling overlijden van dr. H. J. Westerink, die de Geref. Kerk van Leiden ruim 25 jaar als predikant diende. De belangstelling van deze dienst, waarin ds. H. A. Wiersin ga, zendingspredikant te Baarn en in zijn Leidse tijd jarenlang een trouio collega van dr. Weste rink, voorging, was bijzonder groot. Met honderden gemeente leden, waren ook tal van predi kanten en vertegenwoordigers van kerkelijke colleges in het kerkgebouwde wijkkerk van de overleden predikant, bijeen. De rouwdienst werd geopend met het zingen van Gezang 37 1 „Jezus, Advertentie first class - en toch slechts 3.40 bij 12 flessen de 13de fles gratis! \STE£NGTRAAT 3 HERENSTRAAT ^•«AAK-EMMERSTR. 204 e D zich die dag: van *s ochtends acht uur af melden in gebouw „De Hoek steen" aan het Levendaal/Garen- In Groot Auditorium De lezing in de Universiteit van André Chamson, een der leden van de illustere Academie Fran^aise, over Genese d'une oeuvre: entre le hasard et la fatalité", is voor het bestuur van het „Centre Culturel Francais de Leyde" een groot succes geworden. „Venez nombreux" stond in de oproep. Dit is letterlijk waar gemaakt, zo dat een verhuizing van een kleinere zaal naar het Groot Auditorium waar prof. Kukenheim het welkom als vriend kon toeroepen, nood zakelijk bleek. De mededeling, dart, Chamson de Franse taal als een instrument be speelt, moet onvoorwaardelijk wor den beaamd. Vaudoyer, collega- académicien, amendeerde zelfs eens de „spreekbeurten" van Chamson als /recitals", denkend aan zangers en pianistenEvenwel blijkt Cham son's spreekwijze geenszins op het briljante gericht. Zjjn toon is een bescheiden, zaohtvloeiende kamer- muzikale, zondier draagkrachtige resonantie. En zijn compositie was er een van snelle opeenvolgingen van zich uit elkander ontwikkelende motieven, maar een geheel, geregeerd door de spanning van de twee con trasterende subjecten „hasard" (waarbij toeval te verstaan als het geen ook anders had kunnen zijn) en „fatalité". Een spanning ook uit te drukken als tijdsverschijnsel en tjjdsnood- zakelijkheid of van geworden en wordende cultuur. Zo betitelde spre ker het een met „periode" en het ander met „époque". Chamson, ge boren in 1900, zag het levenslicht in de loop van een „periode". In 1914 was hij dus slechts 14 Jaar. Maar september 1939 werd „époque", een onherroepelijke streep door een verleden, zelfs door zijn schrijvers activiteit, toen hjj met Malraux in Elzas-Lotharingen het verzet orga niseerde. Een époque werpt de mens in andere, nieuwe realiteiten, in een metamorfose van zijn innerlijke er varingen: het noteren van wat van anderen was waargenomen, leek geen basis meer van waar schrijver schap. Na een analyse van de hoofd momenten van zijn scheppende werkzaamheid, overzag Chamson zijn schrijverschap als een gebalan ceerd worden tussen de grote fatali teiten. Een verknoping met het jeugdprobleem, annex de afstotingen tussen jongeren en ouderen, ook aan de histerie getoetst, ontbrak daarbij niet. Een les van de gehouden voor dracht is zeker, dat nooh jeugd noch ouderdom beslissende drijfveren tot de waarde van een kunstwerk zijn, maar de wijze waarop hetgeen ver kondigd wordt begrepen is in de actualiteit van het leven. Ds. Charensol dankte de spreker, wiens werk hij karakteriseerde als diep wortelend en met zin voor het eeuwige in de mens. leven van mijn leven, Jezus, dood van mijne dood". In zijn toespraak merkte ds. Wier singa op, dat het niet zo wonderlijk is een rouwdienst te beginnen met „Duizend, duizendmaal, o Heer, zij U dank en eer". Het vers begint immers met „Jezus, leven van mijn leven, Jezus, dood van mijne dood". In het centrum van het leven van dr. Wes terink stond Jezus, die het Leven van zijn leven was en daarom de dood van zijn dood. Hier is geen sprake van een reddeloos sterven. Dr. Westerink verwierf heerlijkheid! En niet voor niets is in de rouwbrief te lezen: „Christus is voor mij gestor ven, heeft gena voor mij verworven'*, In Handelingen 11 wordt van Bar nabas verhaalt, dat hjj een goed man was. Dit is iets anders dan wat wel eens van een overledene wordt ge zegd: hjj was een beste en aardige man. Er staat echter: hjj was een goed man, vol Heilige Geest en ge loof. Dit zouden we ook van dr. Wes- terink, aldus spreker' kunnen zeg gen: dat hjj een goed man was. Niemand zou Barnabas een bril jante figuur kunnen noemen. In te genstelling tot Paulus was Barnabas heel gewoon een goed man, vol van tn het is symbolisch, dat zijn ,zoon der vertroosting" be te- geloof naam kent. Begaan met lot van anderen Zo was ook dr. Westerink geen briljante, doch een heel gewone en gelovige predikant. Deze man van de Veluwe, die zjjn Saksische aard noolÉ verloochend heeft, was begaan met het lot van anderen. Rustig ging hjj altjjd zijn gang en hjj deed geen grote dingen. Maar ondertussen bracht hjj het evangelisatiewerk van „De Mirt" op gang en begeleide hjj op de achtergrond het studenten- werk. Ook vervulde hjj in alle een voud het scribaat van het zendings werk onder de Afro-Aziatische stu denten. In zjjn gezin was hjj een goede en echte vader. Ds. Wiersinga belichtte vervolgens onige Zaligsprekingen. Zalig zjjn de armen van geest. Dat zijn de mensen, die niet veel van zichzelf denken, maar altijd met lege handen naar God reiken. En zalig zijn de zacht- moedigen, niet de brutalen; de zacht- moedigen verwachten alles van God en houden zichzelf op de achter grond. Zalig zijn ook de vredestichters, die er altijd naar streven de vrede tussen de mensen te zoeken. Zalig zjjn bo vendien de reinen van hart, de on dubbelzinnige^ van wie de bedoelin gen altijd zuiver zijn. Jezus zegt, niet, dat deze mensen zalig zullen worden, maar dat ze het op aarde reeds zjjn. Dat was ook het gelukkige van het leven van dr. Westering, aldus da. Wiersinga. Namens kerkeraad en gemeente sprak ook ds E. Haverkamp, praeses van de kerkeraad voor algemene za ken, een kort „In memoriam" uit. Na afloop van de dienst vertrok de rouwstoet naar „Rhijnhof", waar het stoffeljjk overschot van dr. Weste rink in het familiegraf werd bijgezet. Sint Nicolaas zal woensdagmiddag 25 november om half twee in Leiden worden ingehaald aan de aohterzjjde van het Station. Vanaf het station zal hjj per rij tuig via de Stationsweg, Steenstraat, Kort Rapenburg, Breestraat, naar het Stadhuis rijden, waar hjj door het College van B. en W. zal worden ontvangen. Kinderen van de eerste klassen van openbare en hervormde soholen zul len Sint Nicolaas een zanghulde op het Stadhuisplein brengen. Hierna gaan de kinderen naar de Stadsgehoorzaal, waar Sint Nicolaas hen later zal bezoeken en trakteren.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 3