Dampaleis terugvragen is onwaardig gebaar' Nazi-misdrijven zijn in juli 1965 verjaard Stadhuisprijsvraag open of besloten? Periodieke keuring voor personenauto's LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 12 NOVEMBER 1964 burgemeester Van Hall: (Van onze Amsterdamse correspondent) (Het paleis op de Dam is als stadhuis voor Amsterdam onge likt. B. en W. zouden het een onwaardig gebaar vinden, het ge- luw, dat 30 jaar geleden aan het Rijk is overgedragen, terug te agen. Het Dam-paleis als een zetel van een regerend vorst is nendien een symbool van het feit. dat Amsterdam de hoofdstad m het land is. Het is ondenkbaar dat men de Koning laat inwonen een stadhuis". Met deze woorden heeft Amster- ms burgemeester mr. G. van Hall teravond tegen middernacht de iirstanders van het streven, het i-paleis zijn oorspronkelijke he mming van stadhuis te hergeven, hoop ontnomen. )e burgemeester deelde dit stand- mee aan het eind van ee durende beraadslaging van neen ter aad over twee belangrijke iten: het doen beëindigen vai rizaamheden van de architecten if. ir J. F. Berghoef en ir. I. J. M. gter inzake de bouw van een nieuw jhuis en de voordracht tot het schrijven van een open prijsvraag een ontwerp voor een nieuw dhuis. her het eerste punt was men het ;ns: het werd zonder hoof- jikt stemming aangenomen. Maar „het nieuwe begin" en vooral de vraag of zo'n prijsvraag open besloten moest zijn, waren de me- gen zo verdeeld, dat dc gemeente- het debat over 14 dagen zal rtzetten. APOLEON IS DE SCHULDIGE IsLaetitia Bonaparte in 1769 niet leven had geschonken aan een r aan een dochter, dan zou sterdam nu nog steeds zijn stad- op de Dam hebben gehad. Zo terug gingen gisteravond de be ulingen van diverse raadsleden, het representatieve gedeelte van 'stadsbestuur graag zagen terug- in het paleis op de Dam. chitecten van internationale faam al zo druk met werk, dat zij goed geluk aan een prijsvraag deelnemen", sprak de grijze imunist Leen Seegers, die met zijn arig raadslidmaatschap en bijna nzovele jaren stadhuisdebaibten gezaghebbende stem heeft. Hij al van de fractievoorzitters v.d.A. en de V.V.D. en veel r.p uit de christelijke hoek. K.V.P. tieleider C. Burger was eigenlijk enige, die zich vierkant achter worstel van B. en W. voor een prijsvraag stelde. „Dit is een eke kans voor de jongeren", de gemeenteraad, ondanks de iur voor een besloten prijs- ig, toch akkoord gaat met een Advertentie open prijsvraag, zal dat voor een belangrijk deel te danken zijn aan het goed-geformuleerde, overtuigende betoog van burgemeester Van Hall, dat diepe indruk maakte. Hij schetste de onhoudbare situatie van het hui dige stadhuis met zijn slechte huis vesting en het ontbreken van enige ontvangstruimte. Dat nieuwe stad huis móét er in de kortst mogelijke tyd komen. B. en W. stellen een open prijsvraag voor, op grond van een diepgaand overleg met tal van vooraanstaande architecten. De ver wachting van deze architecten is, dat Amsterdam met zijn reputatie in de wereld, bouwmeesters van in ternationale faam stellig zal inspire ren mee te doen aan een open prijsvraag. De bedoeling is een zogenaamde ideeënprysvraag te houden op grond van een programma van eisen, dat alleen de hoofdzaken aanstipt. Een internationale jury zal uit de inzen dingen enkele aanwijzen, die voor uitwerking aan de Hand van een uit gebreid programma van eisen in aanmerking komen. Over 14 dagen zal de gemeenteraad zijn fiat geven aan de prijsvraag, in welke vorm dan ook. En dan zal Amsterdam weer op hetzelfde uit gangspunt zijn van 1936, toen de eerste stadhuisprijsvraag werd uitge schreven Gisteravond, is de gerefor- I Een beeld van de brand, wel" meerde kerk in Velp door een ke op dit moment de toren in zijn felle brand volledig verwoest. greep had. Kerkelijk Leven DR. W. MEINDERSMA OVERLEDEN In Den Haag is op 92-jarige leef tijd overleden dr. W. Meindersma, emeritus predikant van de Ned. Herv. Kerk. Dr. Meindersma, een vooraan staande figuur in de kring der vrijzinnig hervormden, werd op 19 september 1872 in Leeuwarden ge boren Hij studeerde aan de Leidse Universiteit en promoveerde in 1909 aan de Rijksuniversiteit in Utrecht op een proefschrift getiteld: „De ge reformeerde gemeente te 's-Herto- geribosch, 1629-1635". Id 1896 aanvaarde dr. Meindersma hft predikambt in Vledder. Vervol gens diende hy de gemeenten van Oldeberkoop en Waalwijk en van 1906 tot aan zijn emeritaat op 1 oktober 1938, die van 's-Hertogen- bosch. De Vereniging van Vrijz. Hervormden, die hij hiep oprichten, diende hij van 1913 tot 1926 als secretaris. De crematie van het stoffelijk overschot zal zaterdag geschieden op Westerveld. Paus met lijntoestel naar India Functionarissen in Vaticaanstad hebben bekend gemaakt dat Paus Paulus VI 2 december in een nor maal lijntoestel naar India zal rei zen en niet in een gecharterd toe stel. Dit betekent dat betalende passa giers met hem in hetzelfde toestel kunnen reizen. De andere passagiers in het toestel worden zorgvuldig uit gekozen, met andere woorden dat de zen voornamelijk uit journalisten en kerkelijke hoogwaardigheidsbekleders zouden bestaan. MGR. ALFRINK NAAR BOMBAY Kardinaal Alfrink, de aartsbis schop van Utrecht, vertrekt 23 no vember, waarschijnlijk vanuit Rome naar Bombay om daar deel te ne men aan het internationale eucha ristische congres, als enige van het Nederlandse Het werk van nonnen en monniken (Van onze correspondent) De concilievaders hebben gis teren de discussie uitsluitend ge wijd aan de proposities hande lend over het aanpassen van het leven der ordengeestelijken aan onze tijd. Dit is nauwelijks een onder werp waarvoor wij bij onze le zers belangstelling behoeven te verwachten. Hoewel het toch, voor een niet gering aantal men sen van direct belang is. In totaal bedragen de in kloosters levende leken, dus de normen en kloosterbroeders, twee miljoen. Daarvan zijn er 1 miljoen nonnen en 800.000 monniken. Een groot deel daarvan zijn werkzaam in missiege bieden. De discussie gaat voornamelijk over de kwestie of het geoorloofd is. een meer actieve deelname aan het apostolaat te verlangen van die per sonen die zich wensen te wijden aan een contemplatief bestaan, over de afstand die er bestaat tussen deze contemplatieve orden die min of meer geïsoleerd zijn wederzijds, en de wereldgeestelijken of klooster broeders en zusters die actief deel nemen aan het leven, anderzijds. Wat het actief deelnemen betreft, wordt gezinspeeld op nonnen en monniken die werkzaam zyn als verplegers, verpleegsters, by het on derwijs, als vrouwelijke suppoosten in gevangenissen en dergelijke wer ken meer. Verder zijn er onder vele sprekers die gisteren over deze on derwerpen het woord hebben gevoerd, verscheiöenen die ook over het on derwerp ordengeestelyken een af zonderlijk schema verlangen, zoals eerst was voorzien. En anderen die vinden dat we met deze proposities wel genoegen kunnen nemen. Waar schijnlijk zal vandaag over deze laatste kwestie worden gestemd. De concilievaders hebben gisteren met 2021 stemmen voor en slechts 85 tegen hun goedkeuring gehecht aan het 2e hoofdstuk van het oecu menisch schema, dat de praktische uitwerking bevat der oecumenische beginselen uit het eerste hoofdstuk. Culinaire horoscoop voor de komende 2 weken voor u die geboren is onder het teken AC M Casselerrib, gestoofde zuurkool, aardappelpuree, botersaus D Hongaarse goulasb, doperwten, W Gebraden varkensfilet, savoyekool, D Jacbtscbotel met appelmoes V Tongfilets a la Orly 2 gebakken tongfilets, tomatensaus, worteltjes, gebakken aardappelen z Nasi rames droge rijst, plccalilly, 2 plakjes el met kerrie vleesragoüt, gebakken spek, bruine vleesragoüt, kroepoek, zu Er staat u deze weekveel verandering van spijs te wachten. En dat doet eten. U zult vlot worden bediend en veel geld sparen, want eten in Albert's Corner is voordelig. CORNER Stationsplein 24 Leiden Lijden van armen verlichten Paus Paulus heeft een beroep ge daan op alle christenen hun eco nomische aarzeling te overwinnen en mee te helpen het lijden van de ar men te verlichten. De Paus zei dit tot pelgrims uit vele landen tijdens zijn wekelijkse algemene audiëntie. „Als wij authentieke volgelingen van Christus zijn", aldus de Paus, „moeten wij onze broeders die be hoeftig zijn en lijden helpen". Wij moeten dit doen, zelfs met offers onzerzijds". NED. HERV. KERK sterdam-West Jeruzalemkerkgemeente Stehouwer GEREF. KERKEN GEREF. GEMEENTEN St.-Annaland A. Kok AOW-ongehuwden By de opsomming van de nieuwi A.O.W.-bedragen is er gisteren eei fout in ons blad geslopen. Voor ongehuwde bejaarden komt het pensioen op f. 2550,per jaar f. 1926,—). „Duitse grondwet staat verlenging niet toe" (Van onze correspondent in Bonn) De Duitse regering heeft be sloten dat de verjaringstermijn voor oorlogsmisdaden, die in 1945 op twintig jaar was gesteld en over zes maanden afloopt, niet zal worden verlengd, omdat volgens haar de Duitse grond wet dit niet toelaat. Het gevolg zal zijn, dat in de v malige Britse en Franse zones op 8 mei 1965 en in de voormalige Ame rikaanse zones op 1 juli van het vol gend jaar oorlogsmisdadigers, tegen wie op dat ogenblik geen aanklacht ontvankelijk is verklaard, als vrije mensen kunnen bekennen wat zij hebben gedaan, zonder dat tegen hen nog kan worden opgetreden. MINISTER OVERWEEGT KruipauloY (le van iveg parlementaire redactie) (Van De minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. van Aartsen, overweegt de invoering van een erplichte periodieke keuring voor personenauto's. Hij heeft daar over al het advies gevraagd van de commissie veiligheid wegver keer. De bewindsman ontveinsde zich gisteravond in de Tweede Kamer niet, dat voor een ivette- lijke keuring van auto's een om vangrijke organisatie in het leven moet worden geroepen, maar zei toch die richting uit te willen om de verkeersveiligheid te bevorde ren. Middenberm Minister Van Aartsen kon de vaste kamercommissie voor Verkeer en Waterstaat nog geen uitsluitsel ver schaffen over de meest verkieslijke middenbermbeveiliging. Het onderzoek daarnaar door de stichting wetenschappelijk onderzoek verkeersveiligheid is nog gaande. Desondanks wordt het plan om 500 km autoweg van middenbermbevei liging te voorzien voortgezet. Aan 300 km daarvan is urgentie gegeven, om dat het hierbij gaat om wegen waar op dagelijks meer dan 20.000 auto's passeren. Dit jaar is 55 km gerea liseerd en er volgt nog 45 km. Voor 1965 staat 90 km op het programma. De bewindsman kondigde aan spoedig met een wijziging van het wegenverkeersreglement te zullen komen, waarbij het gebruik van de zogenaamde kruipauto's (max. snel heid 20 km) wordt verboden. Hij vond dit soort auto's een gevaar op de weg. Alleen de bezorgwagentjes met een maximum snelheid van 20 km zullen van 't verbod worden uit gezonderd voor zover zij binnen de bebouwde kom worden gebruikt. Voor invaliden zal een soortgelijke regeling worden getroffen. Het veel vuldig gebruik van kruipauto's door bejaarden vond de minister een ge vaarlijke zaak, waarvoor hij geen uitsondering wilde maken. Alarmering Minister Van Aartsen zei. dat ook de regering zich zorgen maakt over het toenemend aantal ongelukken op de autowegen. Hij deelde mee, dat een werkgroep bestudeert in hoeverre een uniform telefoonnummer voor de alarmering kan worden ingeschakeld. Een andere werkgroep gaat na hoe de eerste hulp kan worden verbe terd. De proeven met de praatpalen hebben hun nut bewezen en met de aanleg van dit draadloze alarmsy steem zal dan ook worden voortge gaan. In onderzoek is voorts op welke wijze het best de ontsierende auto wrakken langs de wegen kunnen wor den opgeruimd. Er zijn door het be drijfsleven al aanbiedingen gedaan, die thans worden overwogen. Het nieuwe wegenverkeersregle ment. ontworpen door prof. Belin- fante, is thans in ontwerp gereed en zal over niet al te lange tyd wor den gepubliceerd, zo deelde de minis ter mee. Aangezien er met de voor lichting over de nieuwe verkeers- Maatregelen in Bolivia tegen generaal Roman De militaire junta in Bolivia die vorige week president Paz Estensso- ro heeft afgezet, heeft generaal Claudio San Roman, hoofd van de Boliviaanse politieke politie, zyn mi litaire rang ontnomen en zijn „mi nisterie voor politieke controle" ge sloten. Dat ministerie bestond uit drie afdelingen, het hoofdkwartier in het regeringspaleis, de afdeling po- litiegevangenissen en de concentra tiekampen voor politieke gevangenen, aldus de junta ln de bekendmaking. Volgens deze bekendmaking waren in het paleis duizenden Bolivianen en vreemdelingen met of zonder politie ke betrekkingen, in een speciale kaartsysteem voor verdachte per sonen ondergebracht. In de woning van San Roman zijn cellen aangetroffen die, te oordelen naar on .vang en vorm en de instru menten die erin werden gevonden, alsmede de bloedvlekken, gebruikt waren voor het vasthouden en mar telen van bepaalde gevangenen. Men neemt aan dat San Roman zijn toe vlucht heeft gezocht in een am bassade in La Paz. Functionarissen van het Bolivi aanse ministerie van Buitenlandse Zaken zeiden tegen journalisten dat, nu de meeste Boliviaanse ambassa deurs zyn afgetreden, de militaire attachés de opdracht gekregen heb ben de officiële erkenning van de junta door de buitenlandse regerin gen te regels en verkeerstekens zeker een jaar is gemoeid, zal het reglement niet voor 1 januari 1966 van kracht worden. De verkeersbonden zullen by de voorlichting worden ingescha keld Het is de bedoeling daarna de gehele verkeerswetgeving op de hel ling te brengen. Een woordvoerder van de Bondsre gering heeft gisteren in Bonn ver klaard, dat deze binnenkort een op roep tot Duitsland en de wereld zal richten waarin wordt gevraagd dat zij, die bewijzen kunnen overleggen welke een gerechtelijke actie tegen oorlogsmisdadigers mogelijk maken, dit alsnog zo snel mogelijk zullen doen. Het wonderlijke is, dat de gering pas gisteren bekend heeft ge maakt wat reeds vorige week moet zijn besloten. De regeringsperschef, Von Hase, heeft daarbij als verkla ring gegeven dat men eerst nog heeft gepoogd de partijen tot een gemeen- schappelij k standpunt te bewegen. Dit was niet gelukt als gevolg var het verzet van de Duitse socialisti sche partij. De S.PD., had erop aangedrongen de verjaringstermijn te verlengen of zelfs helemaal op te heffen. Als gument hadden de socialisten daar bij genoemd, dat ln bepaalde toren eigenlijk nog niet genoeg derzoekingen waren gedaan on zien of er nog moordenaars vrij rondlopen. Personeelsgebrek bij de justitie werd van officiële zijde tot nu toe altijd als oorzaak genoemd van die nalatigheid. Dit argument was in de ogen van de S.PD. echter niet steekhoudend: dan maar minder aanklachten, zo zei men daar, tegen caféhouders die na sluitingstijd nog schenken of vanwege andere kleine vergrijpen. Processen Na de Duitse capitulatie zijn on geveer 5000 gevallen van oorlogsmis drijven door de geallieerde recht banken berecht. Drieduizend be klaagden zijn vrijgesproken, van de 2000 veroordelingen waren een paar honderd doodvonnissen. Ook de Duit se burgerlijke rechtbanken hebben nog ongeveer 5000 gevallen behan deld. Doodvonnissen konden hier niet worden uitgesproken, omdat Duits land de doodstraf heeft afgeschaft. Naar het schijnt is er nog nooit een onderzoek ingesteld naar wat de S.PD. de „intellectuele aanstichters" van de moorden noemt, zoals het personeel van Hitiers Rijkskanselarij ran sommige nationaal-socialis tische ministeries in Berlijn. Even min is opgetreden tegen de rechters die de mannen van 20 juli 1944 bijna zonder vorm van proces de dood hebben ingestuurd, noch tegen de ambtenaren die deze vonnissen ten uitvoer hielpen brengen, de cipiers van de gevangenissen, de ohauffeurs van de vrachtauto's die het door par ticuliere fabrieken vervaardigde gas naar de concentratiekampen brach ten, en nog zovele anderen die, zich verontschuldigend met het „Befehl ist Befehl", het hunne hebben bij gedragen aan de gerechtelijke moor den. Nog aanhangig O O Thans zyn nog 750 gevallen van beschuldigingen van oorlogsmisdrlj- of van het verlenen van hulp by het begaan ervan, bij de Duitse rechtbanken aanhangig. Volgens in gewijden zouden nog duizenden ge-1 vallen voor de dag moeten worden gehaald uit de archieven, met r ook uirt dat van Ludwlgsburg' bij Frankfort, waar de dossiers van de oorlogsmisdrijven zijn verzameld, voorzover dat mogelijk is geweest. Enige tijd geleden werd tot rechts pleging overgegaan tegen vele be langrijke nazi's die nog steeds wor den vermist, zodat zij bij ontdekking kunnen worden berecht. Onder hen vallen de medewerker van Hitler, Martin Bormann, de leider van de Gestapo, Heinrich Müller, de arts van Auschwitz, dr. Josef Mengele, de medewerker van Adolf Eichmann, Rolf Günther, de SS luitenant-ge neraal Odilo Globocnik, leider van het uitroeiingsprogramma in Polen en de SS Generaal-majoor Christian Wirth, die de gaskamers uitgevonden heeft. Het Is de vraag of er in een half jaar genoeg gespeurd en gewerkt kan worden om voor de vele nog bestaan de gevallen een enigszins gefundeer de aanklacht ie kunnen indienen. Gebeurt dat niet, dan zullen de Duitsers de volgende zomer inder daad kunnen zeggen, dat de moor denaars temidden van hen leven.. Fietsenmaker met hamer bewerkt (Van onze Bossche correspondent) De politie heeft een 60-jarige man uit het Brabantse Veghel gearres teerd, na een vechtpartij tussen hem de Veghelse rijwielhandelaar C. m Velthoven. De ruzie ging om een rekening die de 60-jarige man wèl en volgens de fietsenmaker niet was betaald. nan die al enkele aanmaningen had gekregen en die tenslotte een deurwaarder aan huis kreeg, was naar de rijwielhandel gegaan om de zaak uit te praten. Het gesprek ontaardde echter ln in slaande ruzie, waarbij de man ;n anderhalve kilo zware hamer greep, die hij enkele malen met kracht op het hoofd van de fietsen maker liet neerkomen. Deze zakte bloedend in elkaar en moest met hersenschudding naar het zie kenhuis worden gebracht. Regenraket Russische geleerden hebben een nieuwe regenraket ontworpen vol gens een methode, die ook kan wor den aangewend om mist en laag hangende wolken te doen verdwij nen. Het persbureau Tass is verschenen met een beschrijving van beide uit vindingen, waarbij kunstmatige kristallen in wolken worden gespo ten. De .regenmaker" is een raket je van bakeliet, papier en plastic, met een nuttige belasting van jodium. JUWELENROOF IN VENLO (Van onze Venlose correspondent) Een brutale diefstal is gister nacht gepleegd in het centrum van Venlo in de overigens goed verlichte en beveiligde juwelierszaak van de firma S. van Gelder. Tot nog toe onbekenden hebben met een zware moker een pantserruit vernield en vervolgens een driedelige z.g. juwe- liersruit aan diggelen geslagen. Of schoon de alarminstallatie onmiddel lijk in werking trad slaagden de ro vers er in een briljant ter waarde van 22.500 gulden en nog wat andere edelstenen ter waarde van circa 7500 gulden weg te nemen. De bedrijfs leider, die boven de zaak woont, hol de tijdens het alarm meteen naar beneden. Hy zag nog een man weg rennen in de richting van de Maas. De zware moker is echter achterge bleven en kan een goede aanwijzing zijn voor de politie tijdens het on derzoek. De heer Van Gelder, die te gen inbraak en diefstal verzekerd is, deelde ons mede, dat de dader be paald een ter zake kundige moet zyn geweest. Er is slechts een snelle greep mogelijk geweest. Daarbij greep men een losse briljant van drie karaat. Hoe denkt U over een demle? Wilt u de behaaglijke warmte van tweed? Zoekt u een vlot, modieus model? Dan weten wij wat u zoekt beter nog, dan hebben wij wat u wilt. Deze demi Is een stijl volle creatie voor mannen die smaakvol gekleed gaan. Wij adviseren u graag. Kunstmanen uit hun koers Twee Amerikaanse geleerden zyn naar de Salomon-eilanden in de Stille Oceaan vertrokken om uit te zoeken waarom aardsatellieten enigs zins van hun baan afwijken wan neer zij dit gebied passeren. Het verschijnsel was ook op andere plaatsen geconstateerd. Men gelooft dat de zwaartekracht daar sterker werkt.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 13