Wordt „Concorde" Europees project? AEG GROOTHERTOGIN pi AR LOTTE DOET TROONSAFSTAND in Mozambique sinds opstand Heht u in die tandtechnicus A ergens uzelf herkend Wat doet een tandtechnicus hij Hoogovens HOOGOVENS IJMUIDEN AUSTRALIË VERSTERKT DEFENSIE Zijn die 360.000 van mij: ^pprirM 1 maart I860 Woensdag 11 november 1064 Derde blad no. 31413 een regeringsperiode van 45 jr zal groothertogin Charlotte van Jenibnrg morgen troonsafstand jn ten gunste van haar oudste V Prins Jan. De plechtigheid, die jLns het officiële programme Mts vijf minuten zal duren, wordt «ouden in het groothertogelijk pa- i Onmiddellijk daarna zal Prins de eed afleggen in de Kamer van Jsvertegen woord i gers. -fchertogin Charlotte van de oudste van de rege- in Europa, is op 23 in het kasteel Van Berg Zij volgde op 15 januari zuster Maria-Adelaide op in, nadat deze afstand de troon. In novem- van datzelfde jaar trad Charlotte huwelijk met Prins Felix van n en Parma, die de titel kreeg .Prins van Luxemburg", groothertogin behoort tot de ite of Walramse linie naar stamvader Walram II van dglgeslacht Nassau. Het is de groot- van de huidige vorstin van nburg, hertog Adolf van Nas- die in 1890 bij de dood van de ite mannelijke afstammeling van jongste linie van Nassau Wil- I m groothertog van Luxem- tAI 2 0tn groep nationalisten in Mozam- dcje heeft vandaag beweerd dat evip het uitbreken van de opstand Ie Portugese kolonie op 28 augus- van dit jaar er meer dan 60 1logese soldaten en 20 Afrikaanse piHigers zijn gedood. 'ele anderen zijn gewond geraakt tr is een hoeveelheid wapens buit- aïpijaakt, zo luidt een in Nairobi door n?r Afrikaanse Nationale Unie van PRINS JAN hebben zich in Luxemburg grote veranderingen voltrokken. Het hertogdom heeft een sociale wet geving, die menig land tot voor beeld kan strekken. Het interna tionale statuut van Luxemburg werd verstevigd en met de groei van de staalindustrie namen het aanzien van het kleine vorsten dom steeds toe. Groothertogin Charlotte heeft al tijd bij voorkeur buiten de stad Lu xemburg gewoond. Eerst in het kas teel Van Berg, waar haar zes kinde ren werden geboren. Daarna woonde zij twintig jaar op het kleinere kas teel te Fisbach, omringd door haar familieleden. In haar vrije uren tui niert zij. Morgen zal zij haar taak overdra gen aan haar oudste zoon, Prins van Nassau, Prins van Bourbon en Par ma, door zijn vader afstammeling van Koning Lodewijk XIV en door zijn moeder verwant met het geslacht Oranje-Nassau. Prins Jan werd op 5 januari 1921 geboren. Hij trad op 9 april 1953 in het huwelijk met Prinses Josephi ne-Charlotte van België, zuster van Koning Boude wijn. Uit dit huwelijk zijn vijf kinderen geboren: Prinses Maria Astrid (10), Prins Hendrik (9), erfgenaam van de kroon, Prins Jan en Prinses Margaretha, tweelin gen van 7 jaar, en Prins Willem (18 maanden). Al sinds 1961 oefent hij een groot deel van de soevereine macht uit na door zijn moeder te zijn benoemd tot „luitenant van de groothertogin". Na de verkiezingen die dit jaar zijn gehouden, wordt Luxemburg ge regeerd door een kabinet van socia listen en christen-democraten, die over 45 van de 56 stemmen in het parlement beschikken. Mozambique gepubliceerd commu niqué. Het laatste gevecht, waarvan in het communiqué melding wordt gemaakt, zou op 25 oktober hebben plaatsgehad toen er vijf Portugese soldaten zouden zijn gedood in een hinderlaag op een weg ten oosten van Montepuez. De Afrikaanse Nationale Unie van Mozambique heeft haar hoofdkwar tier in Mombassa. ml Bent u, net als hij indertijd, ook uit op meer mogelijkheden voor de toekomst? Met andere woorden: hebt u ook het gevoel dat u meer kUnt bereiken als u maar de kans krijgt? Misschien heeft deze tandtechnicus u dan op een idee Te gebracht. Want de kans is heel groot dat u bij Hoogovens wèl helemaal uit de 33 toeten komt zoals u dat eigenlijk al zo lang wilt. Hoogovens hèèft doorzijn omvang to opbouw de mogelijkheden. En u zou allicht eens een visje kunnen uitgooien. Denk daar eens over na en praat er thuis eens over. Als u met vragen zit, kunt altijd bellen, schrijven of even langskomen bij de afd. personeelszaken, ge- ouw „Buitenhof", Staalstraat in Velsen-Noord. Elke maandag t/m vrijdag, i*an 8.30 tot 17.00 uur, bent u welkom. Telefoon: 02550-6611, toestel 1111. HOOGOVENS IJMUIDEN Socialistische leiders bijeen in Engeland De Engelse premier Harold Wilson heeft maandag een ontmoeting ge had met zijn Deense ambtgenoot Jens Otto Krag en met Oostenrijkse en Zweedse leiders aan het begin van een conferentie van Europese socia listen. Krag bezocht Wilson in Downing Street 10 met zijn minister van Bui tenlandse Zaken Per Hakkerup, kort voordat Wilson gastheer was aan een diner waarbij hoge gasten aan zaten. Onder hen waren de Oosten rijkse vice-kanselier dr. Bruno Pit- termann, die een conferentie presi deert van het bureau van de socia listische internationale welke giste- :en is begonnen en de Zweedse mi nister van Buitenlandse Zaken Tor sten Hilsson. Bij hun korte privé-ontmoeting kreeg Krag en Wilson de gelegen heid te spreken over enkele poli tieke, militaire en economische pro blemen. Het dringendste hiervan is de onlangs door Engeland afgekon digde invoerheffing van 15 procent en de nieuwe Britse denkbeelden over het Amerikaanse project van een multilaterale kernmacht met gemende bemanning (MLF). De bijeenkomst van Wilson met de Scandinavische en Oostenrijkse lei ders was het voorspel van een twee daagse vergadering in Londen van het bureau van de Socialistische In ternationale. De deelnemende landen zfjn Oostenrijk, West-Duitsland, De nemarken, Zweden, België, Frank rijk, Italië, Japan, Israël en Enge land. De conferentie is de eerste gelegen heid waarbij de Europese socialisten Wilson konden ontmoeten sinds de Britse labourparty de vorige maand aan de macht kwam. De overwinning van Labour in En geland is echter maar een van de vele onderwerpen, welke de gedele geerden te bespreken krijgen. An dere zijn de toestand, welke is ont staan met de verkiezingsoverwinning van president Johnson, de machts wisseling in de Sowjet-Unie, de Chi nese atoomproef, de Britse economi sche maatregelen en ontwikkelingen in Azië, Afrika en Latijns-Amerika. Droogte in V.S., overstromingen in ITALIË In het zuiden en midden-westen aai de Verenigde Staten wordt de wintertarwe ernstig be dreigd door die langduirge droogte. In Colorado wordt gevreesd dat de gehele oogst, die een waarde heeft vaoi ongeveer 350 miljoen gulden, verloren zal gaan. De ongekend lange droogteperiode, die drie jaar geleden begon, heeft in Colorado toestanden veroorzaakt die herinneringen op roepen aan de jaren dertig. In som mige streken woeden bovendien enorme bosbranden. Voor het vee wordt naar tal van boerderijen water gepompt. Ook in de staten Wyoming, sas, Hlinois en Wisconsin Is de situatie ernstig. Een groot gedeelte van Italië, waaronder Rome, is geteisterd door rukwinden en regen gepaard gaande met overstromingen en aardver schuivingen. De schade is groot, maar er zijn geen meldingen van slachtoffers. Een aardverschuiving dreigt de spoorlijn tussen Rome en Pisa onbruikbaar te maken. Over stromingen hebben zich ook voorge daan in de vakantie-oorden Rimini t Cattolica. Triest kreeg windsto- n van 140 km/u. te verwerken. In het noordelijk kustgebied van oego-Slavië woedt h sneeuw storm. Het verkeer op de hoofdweg tussen de havenstand Rijeka en Zagreb kwam tot stilstand. Daar viel 40 cm sneeuw. Het berggebied in centraal Viet- am is rampgebied geworden na vare stormen, die tot gevolg had den dat vele plaatsen zijn over stroomd en duizenden gezinnen dak loos zijn geworden. Amerikaanse helikopters werken 24 uur per dag gestrande gezinnen op te halen uit de getroffen gebieden. De gehele oogst is vernield. Het zijn de ernstig ste overstromingen die in het gebied sinds mensenheugenis zijn voorge komen. (A. de Meijer, kwaliteitscontroleur in het laboratorium van de kaliberwalserijen Dat is, net als in al die andere typische Hoogoven-verhalen, vlug verteld. Meneer de Meijer zocht een baan met vaste werktijden, met meer mogelijkheden ook voor later. En als het even kon met wat meer loon. Hoogovens kon dat allemaal waar maken. Daarmee was hij overigens nog niet meteen waar hij eigenlijk wilde zijn. Eerst kwam hij bij de beitsbaan en later bij het tin-laboratorium. „Maar bij het gereedkomen van de nieuwe kaliberwalserijen kreeg ik de kans daar op het laboratorium te komen", zegt meneer de Meijer zelf. „En Hoogovens ziet je nu eenmaal het liefst op de plaats waar je je helemaal thuisvoelt. En wat de woning betreft: na veertien maanden Hoogovens kwam er een flat voor me klaar in Heemskerk. Ik heb het hier nu al met al uitstekend naar mijn zin." We zeiden het al: het verhaal van meneer de Meijer is weer zo'n typisch Hoogoven-verhaal. Australië zal z\jn defensie-uitga ven met bijna de helft vergroten en voor het eerst dienstplicht invoe ren, waarbij rekruten dienst moeten doen buiten Australië zelf. Premier Menzies verklaarde in het parlement, dat het land radicale de fensie-maatregelen moet nemen om op alle mogelijkheden voorbereid te zijn in verband met bedreiging van Zuidoost-Azië door het communisme en eventuele verdediging van de grenzen tussen Australisch Nieuw- Guinea en West-Irian. Zoals bekend heeft Australië met Nieuw-Zeeland en Brifctamnië troepen in Maleisië, als onderdeel van een strijdmacht van het Gemene Best. De drie landen hebben de verplichting op zich genomen de nieuwe federa tie Maleisië te verdedigen. Australië heeft bovendien nog zijn verplich tingen op grond van deelneming aan de Zoavo. Het leger zal eind 1966 van 23.000 op ongeveer 37.000 man zijn ge bracht. Leger, marine en luchtmacht zullen nieuwe uitrusting krijgen. Vliegvelden zullen worden aangelegd of verbeterd. NA TERUGTREDING VAN ENGELAND (Van Parijs© correspondent) Het supersonische reuzenviiegtuig „Concorde", waarvan de constructie door Engelands plotselinge terugtre- ding nu alleen op Franse schouders rust, is in Parijs weer aanleiding ge worden tot nieuwe speculaties, ge ruchten en proefballons. Nadat het afgelopen weekeinde, zo als reeds bericht, werd beweerd dat de Russen zich misschien voor dit project zouden interesseren, zou er volgens het avondblad „France Soir" weer een plan zijn West-Duits land, Zweden, Nederland, België en Italië eveneens bij de construc tie in te schakelen, om zo de finan ciële last voor Engeland wat te kun nen verlichten. Op die manier zou den de Engelse Olympus-motoren uit de Bristol-Siddeley-fabrieken, waar op het project is gebaseerd, gehand haafd kunnen worden. In hoeverre deze geruchten enig verband met de realiteit onderhou den, was gisteren in Parijs nog moeilijk vast te stellen. Zeker is, dat Frankrijk geen middel ongebruikt zal laten om te voorkomen dat alle mil joenen die al aan de Concorde zijn gespendeerd, in een bodemloze put verdwijnen. Bovendien staan met de „Concorde" de toekomst van de Franse vliegtuigindustrie en de werkgelegenheid van tienduizenden arbeiders op het spel. Dat de beslis sing over het lot van de Concorde spoedig zal worden genomen, lijkt intussen twijfelachtig. De Engelsen blijven de Fransen op sleeptouw hou den en er zullen ongetwijfeld uit voerige en dus langdurige on derhandelingen moeten worden gevoerd om eventueel ook andere landen voor het project te kunnen interesseren. De bespreking van het Concorde-drama in de Franse minis terraad is dan ook voor de zoveelste maal tot een later tijdstip uitgesteld. Ontslag van Heye nu al van kracht Het ontslag van de Bondsdagcom missaris (ombudsman) voor Defen siezaken, admiraal Hellmuth Heye, is op zijn uitdrukkelijke verzoek van daag reeds ingegaan. Enige dagen geleden had Heye verzocht om ontslag met ingang van 31 maart a.s. In verband met een AEG type 25 CENTRIFUGE U zult ervaren, dat tlw was In een wip winddroog is! De AEG centrifuge staatbekend omzijnenor- me droogcapaciteit. Door de juiste verhoudingen tussen snelheid, breedte en vorm van de dröog- trommei wordt een opti male droogwerking be reikt. Met veiligheidsdek sel, dus beschermd tegen grijpgrage kindervingers. AMSTERDAM met de producten AEG TELEFUNKEN OSRAM IJ armbreuk, waarvoor hij in een zie kenhuis is opgenomen, heeft de Bondsdagcommissaris nu verzocht eerder van zijn functie te worden ontheven. De voorzitter van de Bondsdag heeft dit verzoek ingewilligd. Dr. Engst, een hoge ambtenaar van het bureau van Heye, is nu waarnemend oommissaris. Hij zal waarschijnlijk aanblijven tot een nieuwe commis saris is gekozen. Dr. Engst heeft wettelijk alle bevoegdheden van een commissaris, behalve die tot het be zoeken van legerplaatsen. Het rumoer om de 69-jarige admi raal ontstond deze zomer na de publfkatie van artikelen van Heye in een Münchens blad. Heye gaf daarin te kennen dat de democrati sche rechten van de militairen in vele gevallen niet in acht werden genomen. Heye, die over deze rech ten moest waken, gaf als hoofdreden voor zijn vlucht in de openbaarheid op, dat de Bondsdag niet naar be horen aandacht had geschonken aan zijn jaarlijks rapport. Hij leidde daardoor een van de heftigste debat ten om de Westduitse strijdkrach ten in het parlement in. „Hele koe omgerekend op prijs van biefstuk" Slagerskritiek op Consumentenbond De voorzitter van de „Federatie van Nederlandse slagerspatroonsbon den" (tevens voorzitter van de chris telijke middenstandsbond"), de heer H. de Mooy uit Rijnsburg heeft maandagmiddag op de „Slavakto" in Utrecht kritiek geoefend. Op de nier waarop de consumentenorgani saties het slagersbedrijf in het dag licht stellen voor wat de prijsvor ming betreft. De Consumentenbond had inder tijd kritiek op de prijs van rund vlees, aldus de heer De Mooy, r ze hadden de hele koe omgerekend op de prijs van de biefstuk De laatste tijd, zo vervolgde hij, hebben we last gehad van het Consumenten Contactorgaan: dat heeft een varken voor ons „uitgerekend", maar dan een varken zonder kop, poten en vette delen en met een vreselijk zwa re ham. De heer De Mooy zei, dat hij niet tegen het plegen van overleg is, maar wel tegen een ondeskundige beoordeling, en de beoordeling het C.C.O. was zo ondeskundig, aldus de slagersvoorzitter, dat we eigenlijk nog geen woorden hebben kunnen vinden om erop te reageren. Hij be toogde, dat de slagers een hard wer kende stand vormen er die geen over matige winsten maakt, maar de con sumenten met kwaliteit zowel als met prijs altijd heeft gediend. AMSTERDAMMER: De heer J. Ophof uit Amsterdam wordt gekweld door de vraag of hij de hoofdoprijs van f. 360.000 van de Belgische loterij heeft ge wonnen of niet. Die prys is op 3 augustus gevallen en sindsdien heeft zich niemand gemeld. Op diezelfde derde augustus raakte de heer Ophof zijn portefeuille kwijt. Daarin zaten zes loten van de Bel gische loterij Hoewel hij de nummers niet heeft genoteerd, raakt de heer Ophof er zo langzamerhand van overtuigd, dat hij die hoofdprijs heeft ge wonnen. Hij heeft er slapeloze nachten van en zijn vrouw niet minder. Het echtpaar Ophof bracht deze zomer de vakantie door in Valken burg. Eind juli maakten zij een uitstapje naar Luik. Hier koch ten zij drie hele loten en drie tiende-loten. Een week later keer den zij terug in Amsterdam. Hier ontdekte de heer Ophof dat hij zijn portefeuille kwijt was. Verloren of gestolen? Hij weet het niet. De portefeuille moet op 3 augustus zijn weggeraaikt, in Valkenburg of tijdens de autorit vandaar naar Amsterdam. Behalve de loterij briefjes zaten er een rijbewijs en een bedrag van circa f. 1200 in. Van de vermissing is aangifte be- daan bij de politie. En nu zegt de wanhopige Amster dammer: „Als iemand mij die portefeuille terugbrengt en ik blijk inderdaad die hoofdprijs te heb ben gewonnen, geef ik f. 50.000. beloning. Ontsnapping in koelwagen Na een reis van vijf dagen ln een koel wagon heeft een 44-jarige Hon gaarse slager West-Duitsland be reikt. Hij had zich met mondvoorraad voor twee dagen in de wagon opge sloten Gisteren werd de Hongaar be vrijd uit zijn ijzige gevangenis toen de wagon met vlees uit Gvoer werd gelost bij een koelhuis in München.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 5