SUPRA KOFFIE JUBILEUM - DOCUMENTAIRE N.C.R.V.: KNAP WERKSTUK Hogere winst en omzet - 10% - bij Unilever V astgebeten VANNELLE'S DE NIEUWE UITKERINGEN Olenga bij vlucht doodgeschoten KOOPVAARDIJ-OFFICIEREN willen in GEORGANISEERD OVERLEG PLATINA PLAAT VOOR ADAMO Geheime politie in Bolivia afgeschaft MET EEN ENKEL WOORD aan meldingi en Russen blijvft» weigeren kostp VN te betaleï; It] 16 14 r LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 11 NOVEMBER 1964 Het Tweede Kamerdebat over de verhoging van de AOW-pen- sioenen is gisteravond niet helemaal zo afgelopen als de katholieke frac tieleider drs. Schmelzer zich een paar weken geleden bij de algemene poli tieke beschouwingen voorstelde. Hij legde toen een groot pakket wensen op de tafel van de regering, ter com pensatie van de premieverzwaring van de AOW, het weggeld en de col legegelden. Deze wensen zijn maar voor een deel werkelijkheid geworden. De AOW-pensioenen gaan inderdaad met honderd gulden omhoog, precies zoals de katholieke fractieleider de regering heeft gevraagd. Maar de in komensgrens voor de kinderbijslag kleine zelfstandigen stijgt niet met duizend gulden zoals drs. Schmelzer wenste, doch slechts met vierhonderd gulden. De aanpassing van de pen sioenen aan de gestegen kosten vóór de loonstijgingen in plaats van ach teraf zal in de toekomst geen regel, doch slechts uitzondering worden. De premiereductieregelingen worden wat uitgebreid, maar niet in de mate die de heer Schmelzer zich had voorge steld. Gelijkspel Dï stand na het lange touwtrek ken tussen regering en grootste regeringspartij is zo ongeveer gelijk. Dit betekent dat de KVP, daarin stellig gesteund door de ARP zich be gin december met des te meer vuur zal werpen op de verwezenlijking van haar sterkste wens: de invoering van een gedeeltelijke belastingverlaging op 1 juli 1965. De KVP-woordzoerder dr. De Kort maakte dat gisteren eigenlijk al duidelijk, toen hij bij de discussies over de nieuwe premiever hoging op 1 juli 1965 deze datum om schreef als „de uiterste voor ons aan vaardbare ingangsdatum van een deel van de belastingverlaging". De KVP heeft zich nu wel op alle mogelijke manieren vastgebeten in deze datum,. Een terug is nauwelijks nog mogelyk. Toch is het zeer de vraag of mi nister Witteveen straks zal wijken voor de aandrang van drs. Schmelzer c.s. De bewindsman heeft zich sinds jaar en dag verzet tegen invoering van de belastingverlaging op een conjunctureel minder gunstig mo ment. En gezien de vele macro-eco nomische voorspellingen bestaat er nauwelijks enige kans, dat de con junctuur medio volgend jaar zo mee zal zitten, dat de belastingverlaging zonder economische schade kan wor den ingevoerd. M erk waardig Vïelzeggend was gisteravond daarom ook de liberale aarze ling ten opzichte van de nieuwe pre mieverhoging op 1 juli. Weet men in liberale kring, dat op een compen satie door middel van belastingverla ging op die datum nauwelijks te re kenen valt? Het heeft er alle schijn van. Wellicht beleven we dan ook over enkele weken de merkwaardige situa tie, dat het vooral de liberale kamer leden zullen zijn die de KVP in haar yver zal moeten remmen. Een vreem de omkering in de gang van zaken als men bedenkt, dat vooral op libe rale aandrang de belastingverlaging in het Akkoord van Wassenaar werd opgenomen. De KVP maakt het haar liberale coalitiegenoot bepaald niet gemakkelijk. (Advertentie) L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. Gisteravond beleefden we de slotdag van de Marathon, die de NCRV drie avonden achter een aan het eerste net gekluis terd hield. Onder het motto: ,,Het leven begint bij veertig" heeft de NCRV op allerlei gebied een vrij ambitieuze viering van haar jubileum ondernomen, met als sluitstuk de grote jubileumdocu mentaire „Christelijke omroep in de wereld" van Jan van Hillo. In deze drie dagen hebben we de N.C.R.V., voor zover nog nodig, goed leren kennen. Niet alleen uit de pro gramma's die „essentieel" waren voor het christelijk karakter van deze om roep, maar ook (zie pater Creighton) uit de resterende programma's, die dan wel niet specifiek protestants- christelijk waren, maar toch wel de gelijk het NCRV-stempel droegen: „Hoe bestaat het!", „Stiefbeen en zoon", en .Ren liedje met Caroline". in deze jubileum documentaire in tussen, liet Jan van Hillo ons zien hoe protestantse groeperingen werken in delen van de wereld waar het protestantisme geen „bon-ton" is, de moeilijkheden waarvoor men daar staat, maar ook de (laat ons zeggen) „christelijke voordelen' 'die uit zo'n betrekkelijke uitzonderingspositie ge put kunnen worden. De documentaire werd besloten met een omdraaiing van de slagzin ..Mensen, wordt christenen!" in „christenen, wordt mens!" Academisch niveau Dezer dagen heeft de Stichting „Teleac", afkorting van „Televisie Academie", tot directeur voor de programmazaken benoemd, de heer Henk Schaafsma, ook bekend als te levisieredacteur van de NRC. Het ligt voor de hand te veronderstellen dat men van plan is uitzendingen te maken op academisch niveau. Hoe hoog dat niveau ligt, is een academische vraag, maar zo'n uit zending als „Verschuivende grenzen" die we gisteravond op Nederland 2 konden zien, past ongeveer in het kader van de Teleac, al zal deze vermoedelijk geneigd zijn het toch nog wat academischer aan te pak- 9 Vervolg van pag. 1 Als nu ook de Eerste Kamer akkoord gaat met de optrekking van de AOW kunnen de gehuwde ge pensioneerden op 1 jamuari 1965 rekenen op een jaarpensioen van f. 3642 (nu f. 2958). Voor ongehuwde bejaarden komt het pensioen op f. 250 per jaar (nu f. 1926), evenals het pensioen voor weduwen zonder kinderen (nu 2196 gulden). Het pensioen voor weduwen met kinderen komt op f. 3642 (nu f.3126). Voor wezen tot tien jaar komt het pensioen op f. 904 (nu f. 672), voor wezen van tien tot zestien jaar op f. 1212 (nu f. 1014) en voor studeren de wezen op f. 1578 (nu f. 1326). De premie voor de AOW die nu 6,8 procent van maximaal f. 10.900 per jaar bedraagt zal op 1 januari stijgen tot 8,7 procent van maximaal f. 12.000 per jaar en op 1 juli tot procent van maximaal f. 12.000. Voor de ioontrekkenden zal de premiestijging per 1 januari voor bijna een procent worden gecompen seerd. Een groot deel van de Kamer rekent er op, dat op 1 juli ook de belastingverlaging zal ingaan, waar door dus een soort compensatie ont staat. Maar hierover is het laatste woord nog niet gesproken De AOW-pensioenen werden tot nu toe altijd achrteraf aangepast aan de loonstijging. In de toekomst zal deze aanpassing ook van te voren kunnen geschieden, doch slechts bij bepaalde incidentele gevallen van grote loonstijging. Blanke huurlingen van de Kongo lese premier Tsjombe zijn ervan overtuigd dat zij de bevelhebber van het „volksbevrijdingsleger", Nicholas Olenga, hebben gedood. Volgens de Zuidafrikaanse majoor van de huurlingen, Michael Hoare, werd Olenga. een voormalige loop jongen die zich nu „luitenant-gene raal" noemt, gedood toen hij de vorige week probeerde te vluchten uit Kindoe toen de huurlingen de stad binnenrukten. Als bewijsstuk toonde Hoare, een 44-jarige oorlogsveteraan die tijdens de tweede wereldoorlog achter de Ja panse Unies heeft gevochten, twee vergulde balken, die volgens hem de uniformpet van Olenga hadden ge sierd. In Leopolds tad was weinig over Olenga bekend. Hij heeft vroeger ge werkt bij het kantoor van de spoor wegen in Kindoe. Na de onafhanke lijkheid van Kongo voorzag hij in zijn levensonderhoud door lidmaat schapskaarten van de nationalis tische partij te verkopen en het geld in eigen zak te steken. Hij kwam in het licht der belang stelling te staan toen nij in juli Kin doe veroverde. Zijn mannen rukten enkele dagen later ook Stanleystad binnen. Olenga noemde zijn troepen het „volksbevrijdingsleger" en pro moveerde zichzelf snel van „kolonel" tot „luitenant-generaal". ken. Getoond werd, wat men kan zien met een camera die 2 miljoen beelden per seconde maakt, en daar na op de gebruikelijke snelheid wordt afgedraaid. Het was een droog pro gramma. Presentator Leeflang stel de vragen, deskundigen gaven daar een antwoord op, filmpjes illustreer den de antwoorden. Regisseur Van Moerkerken, zette alles zo recht mo gelijk voor de camera. Wat we te zien kregen werd daardoor geen ver rassend, boeiend, fascinerend werk- iUuk, maar de reportage van een wetenschappelijk fenomeen, de tele visie-versie van een bladzijde uit het hobbyitij dsdhrif t voor de technisch belangstellende lezer-kijker. Ultimatum loopt vanavond af (Van onze Haagse correspondent) Vanavond loopt het ultimatum af, dat de „Vereniging van Ne derlandse Koopvaardijofficieren" vorige week vrijdag heeft ge steld aan de „Raad van bestuur voor de zeevaart" en de erkende organisaties, die de belangen van de zeevarenden in het georga niseerd overleg behartigen. Als de drie bonden en de raad de categorale vereniging niet toelaten tot het georganiseerd overleg, zal de V.N.K.O. een kort geding tegen deze organisaties aanspannen. Deze pro cedure zal In eerste instantie wor den gevoerd voor de president van de Haagse rechtbank en wel op 1 december. Mocht dit geding inderdaad wor den gevoerd wat overigens te ver wachten is dan stelt dit een in teressant juridisch probleem aan de orde. waarbij vooral de contract vrijheid ter sprake zal komen. De V.N.K.O. voelt zich gesteund door haar leden-officieren, die tezamen meer dan veertig procent van de ac tief dienende officieren der koop vaardij vormen. De andere bonden, de C.K.V. (N.V.V.). de C.B.Z. (prot. chr) en de K.B.Z. (kath.) vertegen woordigen in totaal niet meer dan 25 procent. Noodsprong De weg van het kort geding is een noodsprong voor de vereniging van koopvaardij-officieren, maar het bestuur is van mening, dat er geen andere weg meer open staat. De S.E.R. heeft vorig jaar geadviseerd om de vereniging tot het georgani seerd overleg toe te laten, maar de ze mededeling werd gelaten voor wat ze was: een advies. Als de juridische weg geen uit komst mocht bieden, denkt het be stuur van de V.N.K.O. voor de toe komst in uiterste instantie aan de mogelijkheid van een staking. De vereniging wil ten koste van een hoge prijs haar doel bereiken: toe lating als partner bij het georgani seerd overleg en vertegenwoordiging in de sociale verzekeringsorganen. Aan de Belgische chanssonnier Salvatore Adamo is gisteravond in Brussel een platina plaat, bezet met 18 diamanten, uitgereikt. Dit gebeur de ter gelegenheid van de verkoop in Nederland van de 200.000ste plaat van het lied „Vous permeitiz mon sieur" en van de 409.000ste plaat, die tot nu toe van de zanger in Ne derland werd verkocht. De plaat is vervaardigd door de Precision Dia mand Works in Amsterdam. KRO brengt acht musicals op t.v. (Van onze Hilversumse correspondent) De KRO-televisie gaat dit winter seizoen acht Italiaanse musicals op het scherm brengen, die een paro distische inslag hebben. Ze zijn ge maakt naar een bekend of beroemd boek, film of toneelstuk: zoals „De graaf van Monte Christo", „Gejaagd door de wind" en zelfs „Odysseus". Op vrijdag 27 november begint men op het eerste net deze maandelijkse serie met „De bakkersknecht van Ve netië". De musicals zijn alle tot één uur lengte bewerkt. De vier hoofdrol len worden gezongen en gespeeld door de leden van het Cetra-kwartet, in Italië, een beroemd ensemble. De muziek is gebaseerd op bekende schlagers en songs. De militaire junta heeft gisteren het gevreesde departement van poli tieke controle afgeschaft. Dit was de geheime politie-organisatie waarop het ten val gebrachte regime van Paz Estenssoro ten zeerste steunde. De „control politico" had duizenden agenten in het gehele land in dienst om elk verzet tegen Paz Estenssoro in de kiem te smoren. De politieke partijen, die de afgezette president bestreden, hebben de „control poli tico" vergeleken met de Gestapo en beweerd dat deze verantwoordelijk was voor de mishandeling en dood van duizenden personen. üüiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüii!:!1 mi IJ -f EERSTE NET AVRO 7.30 uur Dick van Dyke show 8.00 uur NTS-journaal 8.20 uur Sportpanorama 8.50 uur AVRO's Televizier, actualiteiten 9.05 De verdedigers: film M 9.55 uur NTS: Aardgas, documentaire 10.25 uur NTS-journaal 1 TWEEDE NET KRO 8.00 uur NTS-journaal 8.01 uur Theater '64, interview met Sjaroff 8.20 uur Yanco, Mexicaanse film 9.45 uur Onze man in Londen TV-NOORDZEE 6.30 uur Beaver knapt het op, voor de jeugd H 6.59 uur Popey,tekenfilm 7.08 uur Les grands seigneurs, documentaire 7.26 uur Star for today: „Legerarts" J 10.00 uur The Saint: „Passie voor parels". ïiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiH ft'tl VOOR DONDERDAG 12 NOVEMBER Hilversum I, 402 m. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Het levende Woord. 7.15 Ouverture: Licht progr. 8.00 Nws. 8.15 Conclliejournaal. 8.20 Ouverture (vervolg). 8.50 V. d. vrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. 10.00 Amus-muz. 11.00 V. d. zieken. VPRO: 11.45 Werelradloweek 1964: 30 Jaar fllmmuz. 12.15 Leven op het land, gesprek. 12.30 Meded. t.b.v. land en tulnb. 12.33 Deze Week. 13.00 Nws. 13.15 Klass. gram. 13.45 V. d. vrouw. NCRV: 14.15 Marsmuz. 14.35 Licht vo caal ens. 14.50 Lichte gram. 15.00 Chris telijke omroep wijd als de wereld, re portage-klankbeeld (herh. van zondag J.I.). 15.30 Moderne gram. 15.40 Klave- clmbelrecltalklass. muz. 16.00 Bijbel- overdenking. 16.30 Licht instr. trio. 17.00 V. d. Jeugd. 17.20 Lichte gram. 17.30 Kinderzang. 17.45 Lichte gram. 17.55 Sportrubrlek. KRO: 18.10 Licht ork. 18.30 Sociaal perspectief. 18.40 Licht ork. 19.00 Nws. en weerpraatje. 19.10 Radiokrant. 19.30 Vocaal kwartet: geestelijke liederen. 19.45 Op de man af, praatje. 19.50 Wel kom ln Zuidlaren, reportage. 20.00 Sa men uit - Samen feest, gevar. progr. 21.00 Boeren en burgers ln Buitenveen, hoorspel. 21.30 Vervolg gevar. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverd. 22.55 Boekbe spreking. 23.00 Kerkorgelconcert: klass. en moderne werken. 23.30 Lichte gram. 23.55-24.00 Nws. Advertent!* Hilversum II, 298 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Och| 7.20 Lichte gram. VPRO: 7.50 ning. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 ij 8.50 Ochtendgym. 9.00 De groj 9.05 Gewijde muz. 9.40 Morgei 10.00 Arbeidsvitaminen. 10.51 kleuters. 11.00 Nws. 11.02 Hel lijke zaken, praatje. 11.15 Pj muziek ln mozaïek: gevar. ir 12.00 Metropole-ork.: amus.c Meded. t.b.v. land- en tuinbe. Dansork. en zangsollsten. 13( 13.15 Meded.. event, act. of gra Beursber. 13.30 Licht lnstr. e; Pianorecital: klass. en moderi 14.30 Wereldradioweek 1964 Eurolight! - lichte muz. 15.45 U strumentaal sextet. 16.00 NïUl Voordr. 16.25 Popi. gram. 17.0011; AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Er'1 18.20 Uitz. van de WD: LulstT Lief zangsoliste. 19.00 V.P 19.05 Sportparade. 19.30 Eigé progr. v. d. twintigers. 20.00 Ni, Residentle-ork. en solist: klassp de pauze: 20.50-21.10 Voordracj De verdwenen beurs, hoorsp^j Pianospel met lnstr. begeleidlL, Nws. en meded. 22.40 Act. 22_ gTam. 23.55-24.00 Nws. Jw televisieprogramma] Nederland I: VARA: 15.00 tr vrouw. 16.00-16.15 V. d. klntj. Glynls op een héél warm spq film. 19.55 Playback - Dave l NTS: 20.00 Journaal en weerof. VARA: 20.20 Achter het nleut Uit. 21.10 Biedermann en del stichters, toneelstuk. NTS: 22? Journaal. Nederland TT: NTS: 20.00 het kort. NCRV: 20.01 Lucy S film. 20.25 Hootenanny: muzL_, gramma 20.45 19.24, terugblikt Nederland en de Nederlandt veertig jaren her... 21.25 Dzffi Jazzmuz. 21.50 Avondoverd. 211, Attentie. (Van onze financiële medewerker) Nadat het tweede halfjaar 1964 bij het Unileverconcern zowel grotere verkopen als een hogere winst had opgeleverd, was dit ook in het derde kwartaal het geval. Met name is dit aan de Engelse Limited te danken. De grotere verkopen (f4J4 miljard tegen f 3,8 miljard) resulteerden in een geconsolideerde winst na belastingen van f 164 miljoen tegen f 151 miljoen in het derde trimester van het vorig jaar, een stijging van circa 9%. In pro centen van de verkopen werd 7.8% verdiend tegen 8.1% in de zelfde periode van 1963. Voor negen maanden waren de ver kopen f 12.5 miljard tegen f 11.4 mil jard in dezelfde periode van 1963, de geconsolideerde winst steeg van f 426 miljoen tot f 471 miljoen dat is met f 45 miljoen ofwel circa 10,5%, mede doordat de buitengewone ontvangsten en uitgaven ditmaal een voordelig saldo opleverden van f 9 miljoen tegen het nadelig saldo van f 4 mil joen in de eerste negen maanden van 1963. Het interimdividend is bepaald op f 1,53 per aandeel van f 20. Over 1963 werd f 1,80 uitgekeerd, maar sinds dien is het kapitaal met 1/3 verhoogd, en over het vergrootte kapitaal gere kend heeft het interimdividend over 1963 dus circa f 1,35 bedragen. Er is dus een niet onbelangrijke verhoging Volgende week nog geen uniforme graanprijzen „Ik heb nog niet het idee dat men volgende week in Brussel zo ver zal zijn, dat de gemeenschappelijke graanprijzen uit de bus zullen ko men. Wel is het mogelijk dat half- december de beslissing of althans een beslissing zal vallen". Dit zei de Nederlandse minister van Landbouw en Visserij mr. B. Biesheuvel, die gisteren in gezelschap van de directeur-generaal van voed selvoorziening van zijn departement en van enige andere hoge functio narissen, een bezoek heeft gebracht aan zijn Duitse collega Werner Schwarz. Dat was alles wat de Ne derlandse bewindsman wilde vertel len over de graanprijzen. ook al is het dividendpercentage (dit maal 7.65%) over het vergrootte ka pitaal niet op dat over het kleinere kapitaal (9%) gehandhaafd. De totale omzet heeft in 9 maan- den 1964 f 15.8 miljard bedragen tegen f 14.4 miljard in 1963, een voor uitgang van ruim 10%. BINNENLAND Boringen in Peel Purfina Neder land in Den Haag heeft een Franse exploratiemaatschappij opdracht gege ven aan de rand van de Brabantse Peel tussen Nederweert en Ospel bo ringen naar olie- en gasvoorkomens uit te voeren. De Franse exploratiemaat schappij Roger Frances heeft de afge lopen maanden een uitgebreid selsmo- grafisch onderzoek verricht ln dit stuk van de Brabantse Peel. Begin de cember hoopt men met de boringen te beginnen. Brand bü Werkspoor Een schaft lokaal en een kantoor met magazijnen op het fabrieksterrein bij N.V. Werk spoor ln Utrecht zijn gisteravond bij een korte hevige brand geheel uitge brand. De schade aan gebouwen be draagt ongeveer f 25.000. Aan Inven taris ging voor een gelijk bedrag ver loren. E.M.S. stoot bouwterrein af De E.M.S. heeft bijna twee Jaar na de aankoop van het Palace hotel ln Hil versum het door afbraak van dit oude hotel verkregen grote bouwterrein aan aan de 's-Gravelandseweg weer afgesto ten. De grond ls met Inbegrip van een eveneens aan de E.M.S. toebehorend nog bewoond pand op een aangrenzend terrein verkocht aan de N.V. Beleg- glngs- en Trustee Maatschappij Gooi land ln Hilversum, die nog geen me dedelingen kon verstrekken met be trekking tot haar plannen voor het gebruik van dit zeer grote bouwterrein. Gezonken schip gelicht Het 216 ton metende motorschip „Streven" ls gisteravond geborgen. De „Streven" was zaterdag ln het Volkerak na een aan varing met een Duitse tanker ln dichte mist vergaan. Daarbij kwamen twee mensen om het leven: de 46-jarige schipper Arend Kuilman uit Hoogeveen en zijn driejarig zoontje. Kort nadat het schip was gelicht ondekte men, dat de twee ontzielde lichamen nog ln de boot waren, zy bevonden zich ln de roef. Aangenomen wordt nu. dat de vader die tydens de aanvaring ln de stuurhut was, zyn zoontje die ln de roef lag te slapen, ln veiligheid wilde brengen. Val van 12 meter De 31-jarlge schilder Jan van der Linden ls giste ren op de Herengracht in Amsterdam van een hoogte van 12 meter naar be neden gestort. Een lichtkap brak zijn val. Hij ls met inwendige kneuzingen ln een ziekenhuis opgenomen. BUITENLAND Haatdragend In Madrid zyn gis teren 26 personen wegens het lidmaat schap van een illegale anarchistische beweging in de provincie Gerona tus sen 1943 en 1946 alsnog veroordeeld tot leder vier maanden gevangenisstraf. Onderscheiding Generaal Heinz Trettner. inspecteur-generaal van de Westdultse strijdkrachten, heeft giste ren de hoogste onderscheiding ontvan gen die Amerika aan buitenlandse mi litairen kan verlenen. In het depar tement van Defensie in Washington heeft hij de versierselen ontvangen van commandeur in het Legioen van Ver dienste wegens „zeer verdlensteiyk werk voor zijn land en voor de NAVO. Hij heeft veel bijgedragen, aldus het bijbehorende document, tot de goede harmonie tussen het Westdultse mi nisterie van Defensie en het Ameri kaanse departement van Defensie. Oorlogsmisdadigers De Hongaarse presidentiële raad heeft een wet goed gekeurd krachtens welke oorlogsmis dadigers ook na het verstrijken van gebruikelijke verjaringstermijn van twintig Jaar nog berecht kunnen wor- Economlsche hulp De Sowjet-Unie zal Koeweit hulp verlenen op alle ge bieden van de economische ontwikke ling, waaronder de bouw van Indus triële en andere projecten. De overeen komst zal ln werking treden drie maanden na ondertekening in Koeweit. Translstorradlo-moordenaar De Columbiaanse politie is bezig met de opsporing van een moordenaar, die er van wordt verdacht in de hoofdstad in minder dan twee maanden tyd zes mensen, die op straat draagbare radio's bij zich hadden, te hebben vermoord. Tri al deze gevallen werden de slacht offers neergeschoten nadat de man hun radio had opgeëist. Mislukte aanslag De Braziliaanse politie heeft bekendgemaakt, dat zy een poging heeft verydeld om een trein op te blazen, waarin gouverneur Lacerda van de staat Guanabara zat. Lacerda is, zoals bekend, van plan zich kandidaat te stellen bij de presidents verkiezing. die ln 1966 ln Brazilië ge houden zal worden. Het hoofd va: staatspolitie liet weten dat de sar zweerders eerst de trein hadden willen opblazen en daarna de overlevenden neerschieten. De samenzweerders zyn gearresteerd en hebben al bekend. Schandaal ln Zwitserland Ir Zwitserland zijn een Zwitserse edel' man en een buitenlandse industrieel gearresteerd l.v.m. orgiën in de villa van de industrieel en het kasteel van de edelman aan het meer van Genève Koning Gustaar Adolf jarig Ko ning Gustaaf Adolf VI van Zweden viert vandaag zijn 82-ste verjaardag. Gisteren ontving hy reeds zijn eerste gelukstelegram, n.l. van de president van communlstisch-China, die de Zweedse vorst zijn beste gelukwensen zond en de hoop uitsprak op „een goede ontwikkeling van de vriend schappelijke betrekkingen tussen China en Zweden". Overstromingen Tien provincies ln Zuld-Vletnam zijn gisteren tot rampgebied verklaard Zij staan ten gevolge van stormen en overstromin gen onder water, waardoor tienduizen den mensen dakloos zyn geworden. Het aantal slachtoffers ln afgelegen ge huchten ln de dalen zou snel stygen, hoewel nog geen cijfers beschikbaar zijn ten gevolge van de slechte verbindin- gen. Dwangarbeid De speciale V.N.' commissie van 24 heeft gisteren eer aantal buitenlandse maatschappijen met bedrijven in Zuldwest-Afrika e beschuldigd dwangarbeiders aan trekken en de Algemene Vergadering verzocht daartegen maatregelen te ne men. Amerika, Engeland, Australië er Italië stemden tegen. Manuscript van Shelle.v De New- yorkse handelaar. L. D. Feldman, heeft 1000 pond (10.000 gulden) betaald een eerste editie van „Revolt of Islam" van Percy B. Shelley. Het manuscript werd geveild by Sotheby. Bij de TROS „Postzakken vol (Van onze rtv-medewerkster) „Postzakken vol aanmeldingen". Dat is de omschrijving, die men op het hoofdkantoor van de REM aan Herengracht in Amsterdam geeft van het eerste resultaat van de le- denactie van de TROS. „Wij kunnen het resultaat zelfs niet bij benadering in een getal uit drukken" zo verzekerde men ons. „Er zijn voorlopig twintig hulpkrachten aangetrokken om te tellen en te re gistreren, maar de toevloed van aan meldingen is niet bij te houden. Wij hopen echter dit weekeinde een cijfer te kunnen noemen". De meeste aanmeldingen voor de TROS komen uit Den Haag, Zuid- Holland en Noord-Holland. Omdat d< REM-zender hier het beste wordt ontvangen is dit niet verwonderlijk. Maar ook uit het oosten en noorden van het land zouden vele honderden zich hebben uitgesproken voor „vrije televisie". Advertentie Turkey en Trafalgar.. Kalkoen eten ln Londen. De fantas tische verlichting zien. Genieten van een Kerstsfeer die uniek Is in de wereld. Onvergetelijkl GA PER COMFORTABELE DAGBOOT VAN DE STOOMVAART MIJ ZEELAND Welverzorgde, gezellige en comfor tabele overtocht - op zichzelf al een vakantie. 5 en 8-daagse hotelreizen naar Londen reeds vanaf f 142.- DE BRITSE SPOORWEGEN ONDERHOUDEN OOK EEN NACHTDIENST OP DEZE ROUTE. BOEK VIA DE HOEK Reis rustig en betrouwbaar per dag- of nachtdienst. HOEK VAN HOLLAND - HARWICH De hoofden van de Russl)01 Amerikaanse delegaties naarW Naties zijn er nog niet in hun gevaarlijke geschil bijl'] gen over de betaling der ko^, de volkerenorganisatie ma^ handhaving van de vrede. K De Russische ambassadeur renko en de Amerikaanse al deur, Stevenson hebben gistêE het eerst sinds vier maandenf kwestie gesproken. Oostu zegslieden verklaarden na atf het gesprek, dat beide manif enkele vordering hadden gr Het geschil gaat over eer van het Handvest der VerenT ties volgens hetwelk een lid.r achterstand van meer dan tr in zijn aanslagen in de kost<F in de Algemene Vergaderif' stemrecht meer kan uitoefen!* Volgens de Verenigde Stat?: kent dit, dat de Sowjet-Uir1 stemrecht kwijt is wanneer f gadering op 1 december bijf omdat het land dan een achf van twee jaar heeft. f1 De Sowjet-Unie betwist dit? dat zij zonder stemreent uit F kerenorganisatie zal treden. P Minister Luns, die maant) gesprek had met Oe Thant, t de dat deze 'n paar eigen idet tert om de crisis te voorkoif zou hem en de VN echter gea bewijzen wanneer hij daan bijzonderheden zou onthullfjj minister Luns. WÊSRRAPPORT0 (Van hedenmorgen 7 oC g k» 6 L Amsterdam zwaar bew 3 Den Helder geh. bew. 4 Ypenburg mist geh bew. geh. bew. zwaar oew geh. bew. onbewolkt Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zuld-Limb. Helsinki Stockholm licht Oslo licht bew. Kopenhager mist Aberdeen onbewolkt Londen Brussel Luxemburg Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürlch Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Barcelona Madrid Mallorca Lissabon zwaar bew geh bew onbewolkt onbewolkt geh bew. geh bew onbewolkt geh bew. geh bew licht bew. hall bew. licht bew. 16 L 20 16 I

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 2