S.L.F. betaalt ombouwkosten elektrische apparaten van BOUW VAN BRUG OVER OUDE HERENGRACHT RYNBENDE'S BIJ OMSCHAKELING VAN 127 IN 220 VOLT B. en W. doen voorstel aan raad Ook lampen gratis omwisselen a COMPROMIS Tof ziens in Marina Totale kosten begroot op f 385.000 Chefarine 4' WIE IS ANDRE CHAMSON? AMATEUR-STERRENKUNDIGEN IN LEIDEN VOOR 20e MAAL BIJEEN Opgericht 1 maart I860 Dinsdag 10 november 1964 Derde blad no. 31412 "wet! Het is alweer geruime tijd geleden, dat de raadsleden, de heren van Baaren en M. Sommeling (PvdA) een voorstel indienden de ombouw van elektrische huishoudelijke verbruiksapparaten i de wijziging van de netspanning) voor rekening van de Licht fabrieken te nemen. In het pre-advies, dat B. en W. thans op dit voorstel uitbrengen, ondizlfltf het College, dat het hier niet zo zeer een technisch- dan wel >ii beleidsprobleem betreft. Enerzijds hebben B. en W. het belang van de gemeente te die- en, i.e. bestaande uit het streven lll'^jiaar zo gunstig mogelijke be- irijfsuitkomsten van de Licht fabrieken, hetgeen alleen te ver- tro wezenlijken is indien wordt afge zien van het aanbrengen van op dit ogenblik technisch niet strikt noodzakelijke voorzieningen op hosten van het bedrijf. Anderzijds hebben B .en W. een lP°'4open oog voor de moeilijkheden, waarvoor een deel van de ver bruikers zich ziet geplaatst, door- iat het elektrische energie van jrW 127 Volt moet betrekken. Vooral nu het gebruik van elektri- hojsche apparaten hand over hand toe- ra^neemt en het bedrijfsleven zich meer -Tb®® meer ^>ePerkt tot levering van deze lgtea8pparaten in 220 Volt-uitvoering, zijn de belangen van deze groep voor B en 1 left W steeds zwaarder gaan wegen, Behartiging van beide belangen zal echter niet anders kunnen worden igebof verwezenlij kt dan door te trachten 'een aanvaardbaar compromis te be reiken. Een compromis dus, waarbij aan het verlangen van de verbruikers wordt voldaan zonder nochtans het belang van een gezonde financiële positie van de Lichtfabrieken uit het oog te verliezen, en waarby de facto ren in acht worden genomen, welke algehele omschakeling op korte ïuisltermijn verhinderen. In Leiden en in de buitengemeenten moeten nl in to taal rond 22.000 aansluitingen worden bouw der verbruiksapparaten voor re kening van dit bedrijf te nemen. Om schakeling op initiatief van de ver bruiker zal wel worden toegestaan, r dient geheel voor diens eigen rekening te geschieden, zij het met uitzondering van de kosten van wijzi ging van de installatiebeveiliging, die krachtens haar aard ten laste van het bedrijf zouden kunnen komen. Het vergoeden van de kosten van omschakeling op initiatief van de verbruiker zou een stroom van ver zoeken om omschakeling ten gevolge hebben en derhalve ontwrichtend werken op de systematische omscha keling. Dit laatste dient zoveel moge lijk te worden vermeden. Ten aanzien van de wijze, waarop de omschakeling moet plaatsvinden, in het bijzonder omtrent de vraag, of Binnen 10 jaar voltooien Als daarbij In aanmerking wordt 12"]genomen, dat er naast de ombouw pi van verbruiksapparaten werk- jzaamheden moeten worden verricht [voor de wijzigingen in het hoogspan- ïet, zowel als in het laagspan- jsnet, voor welke werkzaamheden kosten worden geraamd op \t 3.750.000, dan zal het zonder meer [begrijpelijk zijn, aldus B en W, dat de nwoordige personeelsbezetting de Lichtfabrieken geen mogelijk- 1 heden biedt voor een gereedkomen der werkzaamheden binnen enkele Jaren. Wel achten B en W het mogelijk de werkzaamheden, verbonden aan de 1 omschakeling, althans binnen een termijn van 10 jaar te voltooien en de j£| daaraan verbonden kosten in deze rekening de ge- •v>» termijn meen te te Voorwaarde hiervoor is echter, dat de omschakeling voortaan systema tisch plaats vindt en dat in het ver volg incidentele omschakeling door en op kosten van de Lichtfabrieken or l wveel mogelijk zal worden verme- bij f den. j Geen verandering meer bij verhuizing Het vorenstaande houdt tevens in, dat In het vervolg zou moeten wor den afgezien van de tot nu toe ge bruikelijke omschakeling van 127 Volt ln 220 Volt in woningen, welke door erstj een andere bewoner worden betrok- Mlii ken. De daardoor vrijkomende tijd t h kan dan door het personeel intensie-, Ter wor^en benut in het belang van V het tempo, waarin de systematische tiarv omschakeling kan worden uitgevoerd. Een en ander impliceert, dat de kosten van ombouw der verbruiks- Dj apparaten slechts dan voor rekening van het bedrijf kunnen worden geno- f men als deze geschiedt In het kader van de beoogde systematische om schakeling. Voor de saneringsgebieden blijft geboden, dat deze zo laat mogelijk 5i aan de beurt komen ter vermijding van onnodige kosten voor het bedrijf. Voor rekening van S.L.F. In het algemeen stellen B en W zich dus voor alleen bij (systemati sche) omschakeling op initiatief van de Lichtfabrieken de kosten van om- (Advertentie) Wintertarieven. een vergoeding per aansluiting moet worden gegeven, dan wel of de Licht fabrieken zich met de ombouw zullen belasten, hebben B en W zich even eens uitvoerig beraden. B en W zijn van mening, dat het de vlote gang van zaken bij de om schakeling c.a. zal bevorderen, als deze in haar geheel zal geschieden door de Lichtfabrieken, die, zo nodig en mogelijk, installatiefirma's of an dere instellingen kunnen inschakelen om de ombouw op de snelste en minst kostbare wijze te kunnen uitvoeren. Indien de omschakeling en ombouw door de Lichtfabrieken ter hand wor den genomen, worden de kosten hier van geraamd op f 2.200.000, berekend naar de thans geldende prijzen en lonen. Daarbij gaan B en W er van Advertentie Horloger - Juwelier F. W. PLESSEN Bevrydlngsplein 12 - Leiden Z.-W. Telefoon 26670 uit, dat de verbruikers de bij hen aanwezige transformatoren van 127 op 220 Volt gratis aan de Lichtfabrie ken afstaan. De transformatoren kunnen namelijk worden gebruikt, bij de ombouw van de verbruiksappa raten. Volledigheidshalve merken B en W nog op, dat van alle verbruiksappa raten per aansluiting slechts één exemplaar gratis zal worden omge bouwd en slechts de in gebruik zijnde lampen gratis zullen worden omge wisseld. Daarnaast komen dan nog de kos ten van de ombouw van bij de Licht fabrieken in gebruik of beheer zijnde verbruiksapparaten, welke in totaal naar raming f 300.000 zullen bedra gen. Op grond van deze overwegingen stellen B en W de raad, die a.s. maandagmiddag bijeenkomt, voor om het voorstel van het College, d.d. 13 januari j.l. (geen vergoeding bjj om bouw) in te trekken en in boven staande geest een besluit te nemen. Hiermee zouden dan de voorstellen van de raadsleden Van Baaren en Sommeling als afgedaan worden be schouwd. Zoals bekend, is thans de demping van de Langegracht in uitvoering. Overeenkomstig het „Wegenplan, basisplan sanering en stadsvernieuwing 1961" zal de gedempte Langegracht deel uitmaken van de oost-westverbin- ding. In westelyke richting zal aansluitend demping plaats vinden van de Korte Mare, waarvoor een plan in studie is, terwijl na de verplaatsing van de veemarkt een verdere verlenging zal kunnen plaats vinden, zowel in de richting van het Schuttersveld als naar de Morssingel. Bij een voorlopige uitwerking in de plannen is het mogelijk gebleken het laatste deel van de Rijnsburgersingel te overkluizen. Het aanbrengen van een over kluizing zal tot het gevolg heb ben, dat er ook na de demping van de Korte Mare voor het wa tertoerisme een verbinding zal blijven bestaan tussen het Galge water en de Haarlemmertrek vaart. Aan het oostelijke uiteinde van de Langegracht is een verbeterde brugverbinding over de Oude He rengracht nodig, waarna het tra cé van de oost-westverbinding zich voortzet via de Ververstraat naar de Lage Rijndijk. Hiertoe is een nieuwe brug over de Heren singel geprojecteerd. Dit tracé eist slechts een doorbraak door een niet omvangrijke bebouwing. De huidige brugverbinding over de Oude Herengracht moet in verband met het scheepvaartverkeer naar en 1 de Stedelijke fabrieken van Gas Elektriciteit nog geruime tijd ge handhaafd blijven. Het is evenwel duidelijk, dat met de huidige Ver- brug, die slechts een schakel vormt tussen de noordelijke rijbaan van de Langegracht en de Verver straat, niet kan worden volstaan. Het plaatsen van de bestaande brug voor het midden van de Langegracht biedt geen oplossing, aangezien de breedte van de rijbaan (4.97 m) veel te ge ring is voor een intensief verkeer in twee richtingen. Het bouwen van een nieuwe beweegbare brug van vol doende breedte zou een niet verant woorde investering vergen, omdat naar het zich thans laat aanzien te zijner tijd het scheepvaartverkeer door de Oude Herengracht kan wor den gestaakt en deze gracht kan worden gedempt, overeenkomstig het in fase m van het Wegenplan 1961 ter plaatse geprojecteerde wegbe- loop. Totale breedte 9 1/2 meter Het is daarom een gelukkige om standigheid, dat zich thans de ge legenheid voordoet de bovenbouw van een zich in goede staat bevin dende beweegbare brug aan te ko pen, te weten de in de gemeente Haarlem gelegen Buitenrustbmg, waardoor het te investeren bedrag aanzienlijk kan worden beperkt. De ze brug, die een rybaan van 6.50 n en twee voetpaden van elk 1.50 n breedte heeft, kan naast en ten zui den van de bestaande Verversbrug worden gelegd, in het /erlengde van de zuidelijke rijbaan van de Lange gracht. Aldus zal aan beide rijbanen van de Langegracht een goede verbinding met de Ververstraat verschaft den. Het bewegingswerk van de Buiten rustbmg is in de hamedstijlen onder gebracht, waardoor geen kelder ver eist is en de kosten van de onder bouw beperkt worden. De bovenbouw en het bewegings werk kunnen van de gemeente Haarlem worden aangekocht f 60.000,terwijl de kosten van het de revisie, de completering en het bewegingswerk, de vernieu wing van de elektrische installatie en het brugdek, alsmede de kosten van het vervaardigen van een nieu- onderbouw geraamd worden op f 325.000,— in totaal. De bovenbouw en het bewegings werk zijn eertijds vervaardigd door de N.V. Machinefabriek Figee, in Haarlem. Deze N.V. is bereid de bo venbouw en het bewegingswerk te transporteren, te reviseren, te com pleteren en te plaatsen, alsmede de nodige slagbomen te leveren voor een totaal-bedrag van f 130.000,—. Dit bedrag achten B. en W. aan vaardbaar. Voor het vervaardigen van de on derbouw lykt B. en W. een open bare aanbesteding de voorkeur te verdienen. Overige voorstellen Voorts komen in de zitting van a.s. maandag de volgende voorstellen de orde: het verlenen van een krediet van f 12.137,—, voor het doen treffen van voorzieningen aan de hoeve „Stochem" in Zoeterwoude; aan te kopen in het belang van de volkshuisvestingde garage en berg plaats, gelegen aan de Korte Sb. Agndetenstraat 2; een krediet van f 11.000,— beschikbaar te stellen voor het aanbrengen van een afrastering om het terrein van het gemeentelijke schoolgebouw aan de Telderskade, hoek Hoflaan; aan het bestuur van de Ver. voor Chr. Onderwijs, alhier, medewerking te verlenen voor het bekleden c.a. van de betonnen hoofd trap in zijn school voor gewoon la ger onderwijs aan de Pasteurstraat 2; de le Looierstraat, met uitzon dering van het meest zuidelijke ge deelte ter lengte van ongeveer 20 m, aan het openbaar verkeer te onttrek ken; het bij besluit van 22 april 1963, nader op f 634.082,— bepaalde bedrag wegens kosten van buitenge woon onderhoud c.a. aan de 118 wo ningen van plan I van de woning bouwvereniging „Eensgezindheid" we derom te verhogen, thans met f 142.593,en nader vast te stellen op f 776.675,het brengen van een wijziging in de gemeentebegroting en van de bedrijfsbegrotingen voor het dienstjaar 1963; de oninbaarverkla ring van ontvangsten over het dienstjaar 1963 tot een totaal bedrag van f 1.615,—; de rekening over 1963 en de begroting voor 1965 van het College van Vrouwenkraammoeders goed te kernen; het aangaan van kasgeldleningen gedurende 1965 en idem van rentegevende beleggingen van kasgelden. Benoemingen Voor de verkiezing van vijf leden van de Commissie van Advies Woon- ruimtewet stellen B. en W. de vol gende dubbeltallen: I. 1. J. Rave- Sbein, 2. L. Zitman representatief voor de hypotheekhouders; II. 1. P. C. A. ten Broek, 2. B. Bakels als ver tegenwoordigers van de huis- en grondeigenaren; III. 1. N. Lange- zaal, 2. A. J. Frèrejean namens de vakbeweging (N.V.V.)IV. 1. Zwikker, 2. W. A. Stokhuijzen mens de vakbeweging (C.N.V.); 1. J. J. Meerburg, 2. A. C. v. d. Woerd bestuurders van woningbouwvereni gingen, in verband met hun deskun digheid op het gebied van woningen in technisch en sociaal opzicht. Tenslotte wilden B. en W., gelet op de plaatsing van de bovenbouw zijn kennis en ervaring in sociale het algemeen, gaarne bij de raad voor herbenoe ming voordragen de heer B. de Kier, lid van de raad. Ter voorziening in de vacature, welke in het College van Curatoren van het Gymnasium is ontstaan door het overlijden van prof. mr. H. F. W. D. Fischer, bieden Curatoren de volgende aanbeveling aan: 1. me vrouw mr. A. E. Wiersma-Tichelaar en 2. prof. mr. A. van Oven. Tot tij delijk leraar aan de Gem. Bedrijfs- teChndsche School dienen B. en W. te benoemen de heren E. Duursma en J. Jongeleen; idem tot docent ln volledige betrekking aan het Rem- brandt-lyceum de heer W. Buddingh. Voorts dienen in deze zitting nog vier leden van de Commissie voor het Oud Archief te worden benoemd. Griepbestrijding met 4 middelen tegelijk! De vier geneesmiddelen, verenigd in Chefarine „4", zijn elk afzonder lijk in de hele wereld beroemd ge worden en hebben reeds miljoenen mensen baat gebracht. Te zamen werken zij nog beter en doen wer kelijk wonderen. Eén der bestand delen zorgt dat - niettegenstaande de krachtige werking - ook een gevoelige maag niet van streek raakt. Stichting prot. chr. kleuterschool Bij zijn om preadvies in handen van B. en W. gesteld schrijven d.d. 14 september 1964 verzoekt het bestuur van de Vereniging voor Christelijke Fröbelscholen, alhier, medewerking voor de stichting van een kleuter school met twee speel- werklokalen op een terrein in de omgeving van de Kennedylaan. Aangezien de aanvraag aan de wet telijke voorschriften voldoet, dient de gevraagde medewerking, volgens B. en W., te worden verleend. De school kan worden gebouwd op een terrein in zuid-west aan de zijde van het Lisztpad hoek Kennedylaan. De financiële consequenties zullen later worden geregeld. Delegatie benoeming onderwijzers Tot voor kort kon de benoeming van onderwijzend personeel in vaste dienst bij het openbaar lager onder wijs slechts bij besluit van de raad By wet van 16 juli 1964 is de La- ger-onderwijswet 1920 in dier voege gewijzigd, dat de benoeming van on derwijzers in vaste dienst aan B. en W. kan worden gedelegeerd. Benoe ming van hoofden van scholen blijft evenwel aan de gemeenteraad voor behouden. Naar het oordeel van B. en W. dient van de geboden mogelijkheid tot vereenvoudiging van de benoe mingsprocedure gebruik te worden gemaakt. Hiermede zal worden bereikt, dat een sneller en slagvaardiger benoe mingsbeleid kan worden gevoerd, het geen bij het nog steeds heersende gebrek aan bekwame leerkrachten een dwingende els is. De Commissie voor het Onderwijs kan zich met dit standpunt van het College verenigen. vieux speciaal*** N.V. DISTILLEERDERIJ V|„ SIMON RVNBENDE ZONEN SCHIEDAM Denkbeeldig interview met lid der Academie Francaise „Wij zijn allemaal mager ln mijn familie, vroeg oud en gerimpeld met een hoog voorhoofd, een smalle neus en een forse kin. Mensen die op ons lijken vindt men ln de valleien van de Gardons, op de hellingen van de mont Lozère en de mont Aigoual. Wij zijn af komstig van die hoogten, stammen af van die naamloze menigte; de man, die men kan tegenkomen in die woeste streken, een hout hakkersbijl over de schouder of een ossendrijversstok in de hand. vertoont altijd met mij enige familiegelijkenis. Mijn grootvader. Jules Chamson. was de eerste die dat eenzame gebied verliet, met zijn typische voornaam, gevolgd door zijn drie zonen; dan kom ik. als de volgende generatie". „Mijn grootmoeder van vaderszijde kwam uit het land van de stieren, uit de Camargue aan de kant van de Languedoc. Die Adèle Girard werd geboren in 1831 in het dorp Marsillargues". Hij wilde dichter zijn André Chamson, die in 1900 in Nimes was geboren, ontdekte, toen hij 13 jaar was, zijn schrijversroe ping. In de Provence betekent schrij ven altijd gedichten maken en dus wilde hij dichter worden, „dichter zoals Victor Hugo of niets". De jonge dichter drong dieper door in het we zen van de taal en ontdekte dat de Franse geest het proza nodig heeft om de werkelijkheid uit te drukken, „de werkelijkheid die de weergave is van het verband dat er bestaat tus sen mensen en dingen op een be paald moment van de geschiedenis." „Ik heb", zegt hij, „meer dan twin tig jaar besteed om mijn kunst meester te worden, ik bedoel het be heersen van het vak, van het werk tuig, van het materiaal Ik was overtuigd dat voor een kunstenaar maar één probleem bestaat: de in spiratie die het leven hem biedt, op de juiste wyze te vertolken. Ik heb my een strenge tucht opgelegd en my gevoelige zelfbeperkingen getroost om tot deze ontplooiing van myn gaven te geraken". Een „tweede vak" paléographe. HU trouwt in Nimes met Lucie Mazauric en gaat met haar terug naar Parijs, want „daar alleen is roem te verwerven". Het was zijn vaste voornemen, niet anders dan schrijver te zijn. Maar om onafhan kelijk te blijven, verzoent hij zich met het denkbeeld een „tweede vak" te aanvaarden. Hy wordt adjunct-chef in het kabinet van de minister van de „Education Nationale" en tezelf dertijd wordt Wj benoemd tot assis tent aan de „Bibliothèque Natio nale"; daarna, in 1927 wordt hij toe gevoegd aan de Commission de lTEn- seignement et des Beaux-Arts en in 1933 adjunct-conservator van de Musées Nationaux. In de oorlog ver bergt hij de kostbaarste kunstschat ten van het Louvre. In 1945 wordt hy benoemd tot conservator van het Petit-Palais, waarvan hij de restau ratie verzorgt en waar hij belangrijke tentoonstellingen organiseert, zoals de pinacotheek van München, de meesterwerken uit het museum van Berlijn, de H. Maagd in de Franse kunst, de collectie van Beuningen, enz. André Chamson is tegenwoordig directeur des Archives de France. Ondanks belangrijke functies eenvoudig Negen belangwekkende voordrachten Voor de twintigste jaarlijkse bijeenkomst van de werkende ster renkundige amateurs (leden van de Nederlandse Vereniging voor Weer- en Sterrenkunde) was afgelopen weekeinden het trefpunt weer in de Leidse Sterrewacht. Zoals steeds werden de cause rieën en besprekingen ook door enkele leden van de Belgische zustervereniging bijgewoond. Deze bijeenkomsten hebben ten doel waarnemingsprogramma's op te stellen, ervaringen uit te wisselen en eventueel nieuwe vond sten betreffende het instrumentarium te demonstreren. fotometrisch bepaald. Hij kwam tot de conclusie dat er een nauw verband bestaat tussen de helderheid en de hoogte boven het aardoppervlak. Maak het niet onnodig duur In zijn tweede causerie ontraadde de heer A. Mak het aanschaffen van een fotografisch astronomisch instru mentarium met het doel om zelf o'ok foto's van hemelobjecten te gaan ma ken zoals men in tijdschriften vindt. De kosten zyn hoog en na enkele opnamen is de aardigheid er af. Het schenkt bijvoorbeeld meer voldoening mede te werken aan een programma voor het verzamelen van gegevens over bedekkingsveranderlyke ster ren. Bovendien vergen de hiervoor benodigde instrumenten lang niet zulke hoge uitgaven. Daar de sterrenkundige amateurs hoe langer hoe meer gebruik maken van de fotografie en bij de beoorde ling van de resultaten rekening moe ten houden met de eigenschappen van fotografische platen, was het van de heer Th. van Dyk (zelf fotograaf) goed gezien zijn medeamateurs hier over een uiteenzetting te geven. Be langrijke factoren zijn de grootte van de lichtgevoelige korrel en de kleurgevoeligheid. De heer A. J. Vastenholt demon streerde een aan een camera gebouw de vernuftige mechaniek om tijdens opnamen van meteoren de fotogra- fischeplaat op elk gewenst tijdstip even heen en weer te kunnen schui ven ter verkrijging van een indicatie. Zondagmiddag hield de directeur van de Leidse Sterrewacht, prof. dr. J. H. Oort, voor de amateurs een referaat over de optische identificatie van radiobronnen. Radiobronnen Van de radiobronnen, aldus prof. Oort, wordt alleen radiostraling ont vangen. Optisch is er op de plaats van een radiobron meestal niets te zien. Van de radiobronnen bestaat 85% uit dubbelcomponenten, die ech ter by een bepaald object 300.000 lichtjaren- zeer ver uit elkaar liggen. De afmetingen zijn dus veel groter dan van de gewone sterrenstelstela. Men heeft bij drie stelsels een inge wikkelde structuur kunnen vaststel len. Voorts bleek dat de radiostraling de radiobronnen gepolariseerd dit zou er op wijzen, dat deza straling wordt uitgezonden door elec- tronen die zich met grote snelheden in magneetvelden bewegen, de zg. synchrotron-straling. De normale stelsels geven eveneens straling afkomstig van in magneet velden bewegende hoog-energetischa deeltjes, maar deze straling ls veel zwakker. De grote vraag is nu, waar komen deze deeltjes vandaan? Naar mtln mening, aldus prof. Oort, moet deze geheimzinnigheid ook in het klein aanwezig zijn in ons eigen melkwegstelsel. Als wij ons denken dat al die deeltjes uiteindelijk afkom stig zijn uit de kernen van die stel sels, komen wij tot de vraag wat zijn dis kernen dan eigenlijk? Toch niet alleen zo maar een verdichtinkje!. Prof. Oort ging tenslotte na welke benaderingsmethode voor dit pro bleem gevolgd kon worden. De leider van deze amateursbijeen komst, mr. G. A. W. C. baron van Hemert tot Dingshof, dankte prof. Oort voor zijn belangwekkende lezing en tevens voor de bereidwilligheid de nodig ruimte van de Leidse Sterre wacht voor de amateurs beschikbaar te stellen. KUNSTMANEN De Belgische amateur Jean Meeus opende de reeks van negen sprekers. Hy vertelde allerlei bijzonderheden over vijftien vele malen geobserveer de kunstmanen. Gebleken is, dat de cabine van Spoetnik IV, welke kunst maan in 1960 is gelanceerd, een ver keerde impuls moet hebben gekregen en daardoor inplaats van direct naar de aarde te vallen, eerst in 1965 zijn einde zal vinden. Speciaal de fluctuaties in de helderheid van de kunstmanen legde Meeus op gunstige dagen met de chronometer nauwkeurig vast. Hier mede verkreeg hy interessant studie materiaal om de doorgaans optreden de vertraging in de rotatie van de kunstmanen te verklaren. Een enkele kunstmaan is echter sneller om zijn as gaan wentelen. De ballonsatelliet Echo I is blijk baar grillig van vorm geworden, want de helderheid verandert onregelmatig en valt blyvoorbeeld in enkele secun- den van grootte 1 op 3 of 4 en komt dan weer terug op de eerste grootte. Waardevol materiaal voor het we tenschappelijk onderzoek levert voor al ook de amateurswerkgroep „ver anderlijke sterren". De heer A. Mak wiidde daarom een van zijn cause- riën aan de nauwkeurigheid van de foïoelektrïsche metingen en aan de vraag hoe betere uitkomsten kunnen worden verkregen met methoden die bijvoorbeeld kleurverschillen en het veranderende licht van de hemelach- tergrond kunnen elimineren. Jacht op „vallende sterren" De heer F. H. Naber was met een luchtcarteringscamera op Perseiden- jacht geweest. De sporen van de „val lende sterren" op de fotografische platen toonden aan, dat in tegen spraak met gerezen twijfel, op de dagen dat hij waarnam slechts van één meteorenzwerm sprake was. Een tweede lid van deze werk groep. de nog Jeugdige W. H. C. Car ton, deed verslag van het gelijktijdig fotograferen van meteoren met ca mera's die opgesteld waren ln Am sterdam en Mi Hingen. J. Degewij had van achttien dit jaar met de camera gevangen meteo- het helderheidsverloop van het lichtspoor op de fotografische plaats ln Leiden. In het verzet organiseert hij, samen met André Malraux, de brigade van Elzas-Lotharingen, die zich bij de bevrijding aansloot bij het Eerste Franse Leger, aangevoerd door Delattre de Tassigny. In 1954 komt hy weer in Nederland voor het con gres van de Pen-club, waarvan hy in 1956 internationale voorzitter wordt. Hoewel hy hoge onderscheidingen heeft ontvangen (Commandeur van het Légion d'Honneur, Croix de Guer re 3945, Médaille de la Resistance) en belangryke functies bekleedt (membre du Conseil supérieur des Gens de Lettres, membre du Conseil de l'Ordre des Arts et des Lettres, vice-président du Conseil d'Admini- stration de TAlliance Francaise) is André Chamson een eenvoudig, vrien- deiyk man gebleven; zyn geschriften kenmerken zich door helderheid en warm gevoel. Vijftig boeken op zijn naam „Ik wilde wel dat ik nog 15 of 20 jaar voor de boeg had om alles uit te spreken wat ik van het leven weet en om overgeleverde waarden die niet mogen vergaan door te geven aan ieder die de hand uitsteken wil om ze te ontvangen, daarby openstaand voor de nieuwe wereld waarvan het wordingsproces nooit voltooid is". André Chamson heeft ongeveer 50 werken op zyn naam staan, romans, werken over kunst en geschiedenis, essays, die voor het merendeel ver taald zyn. sommige in 20 talen. Van zyn romans noemen we: .Roux le Bandit" (1925), „Les Hommes de la Route" (1927), „Les Quatre Eléments" (1935), LTHomme qui marchait de- vant moi" (1948), „La Neige et la Fleur" (1951), „Le Chiffre de nos Jeurs" (1954), „Le Rendezvous des Espérances" (1961), „Comme une pierre qui tombe" (1964). André Chamson heeft ontzagiyk veel gereisd om lezingen te houden en hy is meer dan eens in ons land geweest. Morgen lezing in Universiteit Advertentie dé surprise... gezond, lekker! B1 gebouw. Het onderwerp is: Genèse d'une oeuvre entre le hasard et la fatalité". Deze lezing is voor ieder toegan- kelyk en wordt georganiseerd door het „Centre Culturel Francais de Leyde". Toen op 17 maart 1957 J. L. Vau- doyer André Chamson als lid van de Académie Francaise verwelkomde, besloot hy zyn rede met te zeggen: „Het succes van zijn lezingen is te vergelyken met het succes van grote zangers of pianisten, want eigenlyk zyn het geen lezingen, maar recitals, waarin hy de Franse taal als een instrument bespeelt". J. M. Charensol

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 5