J. Brouwer Ridder in de Drde van Oranje Nassau Labour wint de eerste ronde in Lagerhuis JOSEPH GUY FRANSE COGNAC f 11.10 II Duizend gulden van vriend gestolen MAN TRACHTTE ZIJN VROUW TE DODEN CUBA heeft enige controle over luchtdoelraketten Verhoging broodprijs van twee tot drie et. MGR. ALFRINK OVER „VUILE" EN „REINE" BOMMEN Leidsche Wol: niet onbevredigend Opge»cht 1 maart 1860 Dinsdag 10 november 1964 Tweede blad no. 31412 Hoofdredacteur veertig jaar bij het Leidsch Dagblad Voor onze hoofdredacteur, de heer J. Brouwer, die vandaag het git herdenkt, dat hij veertig jaar geleden zijn journalistieke arbeid jj het L.D. begon, was het een vreemde dag. Hij was nu eens niet elast met de dagelijkse leiding van ons blad, doch verscheen eerst alverwege de ochtend in gezelschap van zijn echtgenote aan ,,de rant", welke vandaag verschijnt buiten verantwoordelijkheid van i hoofdredactie. Vandaag is de heer Brouwer ju- llflris. Commissarissen en direc- lan t ontvingen hem tegen elf uur k de kantine van het bedrijf, iar ook het -personeel zich had mmeld. Een bijzondere gast «w deze ochtend de loco-burge- mter, wethouder S. Menken. l\jn komst hield een verrassing .Na een kort begroetingswoord wjw onze directeur, de heer E. A. 'an Dishoeck, deelde wethou- Menken mede, dat het H.M. wip Koningin had behaagd de heer 'mwer te benoemen tot Ridder de Orde van Oranje Nassau. Een hartelijk en welgemeend ivlaus onderstreepte deze mede- Wethouder Menken, die in verband Waf et de geboorteplaats van de jubi- ris (Leeuwarden) enkele citaten gt inhaalde uit een recent boek van of, dr. A. Chorus, waarin deze o.a. e Friese volksaard beschrijft, wees égL om. op, dat de heer Brouwer niet Cbjlleen een man van de krant is, doch het plaatselijk ver enigingsleven. Zowel in zijn functie pii m journalist als in die van vereni- ngsbestuurder is hij uitgegroeid tot door velen zeer gewaardeerd Lei- lar. Een speciale groet en geluk- jjjra bracht h« over van B. en W„ zich terdege van bewust zijn, it de pers veel opbouwend werk irrlcht in het belang van de Leidse w.m ORIGINELE HOLLANDSE PRIJS De loco-burgemeesterwet houder S. Menken, speldt de Koninklijke onderscheiding op. (Foto L.D./Holvast) Dienende taak De heer Van Dishoeck wenste de jubilaris allereerst geluk met de zo juist uitgereikte koninklijke onder scheiding en herinnerde eraan, dat de heer Brouwer aanvankelijk zijn loopbaan zou beginnen bij de Indi sche Posterijen. Toen bleek, dat jongere krachten hier geen emplooi konden vinden, sloeg hij de richting van de journalistiek in. Hij koos zich een beroep, waarin een dienende taak lag. Deze taak is hij steeds trouw gebleven. Eerst als journalist, thans als hoofdredacteur en daar naast als bestuurslid van vele ver enigingen. By dit dienen van de gemeenschap liet hy zich leiden door eerlijkheid, oprechtheid, waarachtigheid en een warme belangstelling voor mensen en hun streven. Eigenschappen, welke hem uitstekend geschikt maakten voor de journalistieke functie, welke hij thans veertig jaar bekleedt. Daar naast heeft de heer Brouwer in de verhouding directie - hoofdredactie zeer goed aangevoeld, dat beiden een eigen verantwoordelijkheid heb ben. Dankbaar was spreker, dat hij in zijn hoofdredacteur ook een goede vriend heeft. De heer Van Dishoeck, die ook mevrouw Brouwer in de hulde be trok, bood namens commissarissen een enveloppe met inhoud aan. Per soonlijk voegde hij daaraan de bij de onderscheiding behorende kleine draagmedaille toe. Zilveren legpenning Ir. E. Ruempol, voorzitter van het departement Leiden van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel, wees op de doelstelling van deze Maatschappijhet bevorderen van de welvaart en het stimuleren van de handel en de industrie. Gelet op de vele verdiensten van de jubi laris overhandigde ir. Ruempol het vererend getuigschrift en de daarbij behorende zilveren legpenning van de Maatschappij. Namens de redactie dankte de wnd. hoofdredacteur, de heer C. J. Rotte veel voor de prettige wijze, waarop de heer Brouwer met zijn collega'! omgaat. „U weet dikwijls de span ning te breken, welke de journalis tieke werkzaamheid met zich i brengt", aldus de heer Rotteveel, die verder gewaagde van de nuchtere benadering van de werkelijkheid, steeds door de heer Brouwer in toe passing gebracht. Voor velen van ons, aldus spreker, bent U de vraag baak en een adviserend raadsman. Namens de collega's verraste de heer Rotteveel de hoofdredacteur met prachtige schemerlamp en diens echt genote met een fraai stukje chocola terie. De heer J. Heemskerk, voorzitter van de personeelsvereniging, haalde als sportvriend allereerst enkele her inneringen op uit de tijd, dat de jubilaris het is lang geleden op de voetbalmat voor A.S.C. verbeten strijd voerde tegen eerste klassers als Sparta en Feijenoord. De sportiviteit in deze wedstrijden opgedaan, legt de jubilaris ook nu nog aan de dag in zijn omgang met het personeel van het L.D., aldus spreker. Het is steeds weer prettig om met U te mogen samenwerken; in de dage lijkse gang van het bedrijf, doch ook iw kwaliteit van vice-voorzitter de personeelsvereniging. Zijn woord van hulde en gelukwens kreeg een tastbare vorm in de aanbieding van een fruitmand, waaraan namens het Jubileumfonds een enveloppe met inhoud werd toegevoegd. Gelukkig en bevoorrecht mens De heer Brouwer, die allereerst zjjn dank uitsprak voor de ontvangen koninklijke onderscheiding, voelde zich een gelukkig en bevoorrecht mens voor wie het in deze veertig jaar vrijwel steeds „mooi weer is ge weest". In mijn gezondheid, mijn ge zin en mijn werk de drie pijlers van het menselijk geluk ben lk rijk gezegend. Hoewel er in het kTantenbedrijf wel eens tijden van hoogspanning voorkomen, werden deze steeds weer overwonnen, hetgeen te danken is aan de uitstekende geest en de pret tige verstandhouding waaronder wordt gewerkt. Na dit dankwoord werden allen in de gelegenheid gesteld om de heer en mevrouw Brouwer met jubileum en koninklijke onderscheiding geluk te wensen. Onder hen, die dit deden, behoorde ook mevr. J. A. de Koster Sijthoff, echtgenote van de overleden president-commissaris. Leidenaar veroordeeld Twee jongemannen uit Leiden wa- en een avondje „aan de zwier" ge gaan. Zij kwamen in Den Haag te recht en met een vriendinnetje be zochten zij een aantal nachtclubs. Toen zij in gezelschap van het meisje jen kamer waren zag een 25- jarige grondwerker uit Leiden kans uit de portefeuille van zijn vriend f 1000 te stelen. Voor dat feit had de grondwerker zich voor de Haagse politierechter te verantwoorden. De officier van Justitie vond het >n gemene streek en eiste 3 maan den gevangenisstraf, waarvan twee maanden voorwaardelijk. De rechter liet het nog blanco strafblad gelden, toen hij verdachte veroordeelde tot vijf maanden gevangenisstraf voor waardelijk met proeftijd van drie MUZIEKFESTIVAL IN LEIDEN Voor de officier van Justitie in Almelo zal dezer dagen worden ge leid een 50-jarige man uit Enschede, wegens poging tot moord, subsidiair doodslag, subsidiair het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel aan zjjn echtgenote, met wie hij niet meer samen leeft. De man toog vrijdagavond met een bijl en een broodzaag onder zijn jas naar de woning van zijn vrouw. Hij woont al enige tijd niet meer met haar samen, maar had haar al vaak duistere dreigementen toegevoegd, die totnutoe nimmer ten uitvoer wer den gelegd. Hij ging het huis binnen en sloeg de vrouw onverwacht met de stompe achterkant van de bijl. De vrouw had geluk. De slag raakte niet het hoofd maar schampte af op een schouder, zodat het letsel beperkt bleef tot een bloeduitstorting. Voor dat de man een tweede klap kon uit delen, werd hij door zijn 17-jarige zoon overmeesterd. Gewaarschuwde rechercheurs namen de man mee naar het bureau, waar hij pas in de loop van zaterdag kon worden ver hoord. De reden hiervan is dat hij in een onbewaakt ogenblik kans heeft gezien een tiental slaaptablet ten in te nemen. Cuba heeft nu gedeeltelijk de con trole over de installaties voor het af vuren van luchtdoelraketten, die daar twee jaar geleden door de Rus sen zijn aangebracht, aldus een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Defensie. De perschef van het ministerie, McCloskey. zei ook dat het nog op Cuba verblijvende Russische perso neel niet meer dan enige duizenden bedraagt, tegen 22.000 in 1962. Zij zouden geen georganiseerde macht maar een adviserende opleidingscom missie vormen. McCloskey kon niet zeggen of de Cubanen nu ook genschap hebben over het afvuren van de raketten. Hij neemt aan dat de bevoegdheid daarover nog bij de Russen berust of bij een gezamen lijk Russisch-Cubaans gezagsap- paraat. De woordvoerder zei voorts dat de Verenigde Staten nog steeds door gaan met de verkenningsvluchten met U-2's boven Cuba, waarmee zij in 1962 waren begonnen. Zover hij wist, zijn er geen raketten naar deze U-2's afgevuurd na de ene in 1962, waarmee een Amerikaanse verken ningsvliegtuig werd omlaaggehaald. Naar de New York Times" schrijft, heeft Castro in een vraaggesprek ge zegd dat er genoeg Russisch perso neel op Cuba is achtergebleven er een stevige strijdmacht" me kunnen vormen. „De Russen hier als technisch adviseurs, n wanneer Cuba aangevallen zou den, kunnen zij als een strijdmacht optreden", zou Castro gezegd hebben. Kerke lijk L even tl) H. Steendam Onnen (Gr.). Bedankt voor Hoogezani Sappemeer (vac. P. Klapwijk) G. vt Drlel te Ouddorp. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Leeuwarden en Blesma te Lisse. PAUS 2 DECEMBER NAAR BOMBAY Het Vaticaan deelt mede, dat Paus Paulus 2 december naar Bombay zal vljegen. Dit wordt de langste reis die een Paus ooit gemaakt heeft. De Paus zal 4 december terugkeren. Strijd om de Britse staalindustrie (Van onze Londense oorrespondent) De Labour-regering heeft gisteren haar eerste krachtproef met succes doorstaan: het Lagerhuis verwierp met 307 tegen 300 stemmen een conser vatief amendement op het adres van de troonrede, waarin de voorgenomen her-nationalisatie van de staalindustrie als strijdig met de modernisering van Engeland en schadelijk voor de nationale economie, werd afgekeurd. Als gevolg van stemonthouding of ziekte bij de conservatieve tegenstanders overtrof de regering haar normale maximale stemmenvoorsprong van 5 (boven de gezamenlijke conservatieve en liberale stemmen) met 2. De alge mene indruk was dat de conservatieve oppositie, hoewel fel gekant tegen de staalnationalisatie, het tijdstip nog lang niet gekomen achtte om de regering ten val te brengen, want nieuwe verkiezingen zouden in dit stadium vlak na de vorige natuurlijk in hoge mate ongewenst zijn. Dit was dan ook slechts een ver woed voorpostengevecht dat voor al les een principieel en theoretisch ka rakter droeg met een eindeloze her haling van de reeds jarenlang vóór en tegen aangevoerde argumenten. De oppositie zal pas werkelijk in het geweer komen wanneer waar schijnlijk in het voorjaar het staalplan in detail aan het parlement zal worden voorgelegd. Desondanks bestond er een kans, dat de regering maandagavond zou Jubileum? DROSTE pastilles altijd welkom! Christelijke bakkers wensen: (Van onze Utrechtse correspondent) Tijdens een gistermiddag in Utrecht gehouden buitengewone algemene vergadering van de ,,Bond van christelijke bakkers- patroons Nederland", is besloten het hoofdbestuur te machtigen naar een spoedige oplossing te zoeken van de vijfdaagse werkweek voor bakkers. Voorts stelde de vergadering zich achter een al eer der genomen voorstel: verhoging van de broodprijs met twee tot drie cent als compensatie voor de bezorging. De de bond derd in de „Bond van christelijke ondernemers in het bakkersbedrijf". De vergadering, die werd bijgewoond door 50 afgevaardigden van de dis tricts besturen, sprak zich bij monde voorzitter S. W. ifuizinga uit Arnhem, uit tegen de eisen van het hoofdbedrijfschap voor de detailhan- Deze eisen kwamen neer op de regeling: zeven vrij zaterdagen, der tien vrije maandagen en dertig an dere vrije dagen voor Personeelsprobleem Een kleine groep in het hoofdbe drijfschap, waaronder ook de „Bond christelijke ondernemers in het bakkersbedrijf", is voor het Duits- Scandinavische systeemzaterdag eerder sluiten. Ter compensatie zou dan 's maandags ook nog gedeelte lijk gesloten moeten worden. De bakkers zitten met een alles omvattend probleem: bet personeel. Zou men zaterdags sluiten, dan zou het personeel daartegen protesteren op basis van provisievermindering. In samenwerking met andere bon den slagers, melk- en groenten- handelaren zal men bij de „Chris telijke middenstandsbond" aandrin gen bij onderhandelingen over de DS. L. G. BRUIJN OVERLEDEN In het Nebo-ziekenhuis te 's-Gra- venhage is in de ouderdom van 77 jaar overleden, ds. L. G. Bruijn, eme ritus-predikant van de Ned. Herv. Kerk. Ds. Bruijn werd 14 oktober 1887 in 's-Gravenhage geboren en was aanvankelijk werkzaam in het gra fisch bedrijf. Reeds gehuwd ging hij nog theologie studeren en in 1921 werd hij kandidaat in Utrecht op 28 augustus van dat jaar aanvaard de hij zijn ambt te Ameide. Hij dien de de gemeente van Oene.Bergschen- hoek en Katwijk aan den Rijn. Na een korte emeritaatsperiode in 1933 werd hij 17 septemner van dat jaar dikant in Heteren. In 1948 vertrok hij naar Ter Aa en 1 september 1957 ging hij definitief met emeri taat. Ds. Bruijn behoorde tot de mo daliteit van de Gereformeerde Bond in de Ned. Herv. Kerk. n- winkelsluiting niet overstag te gaan Dialoog met Vaticaan De derde pan-orthodoxe conferen tie. die eind vorige week in een im passe was geraakt over de vraag hoe een gesprek over christelijke eenheid met het Vaticaan moet wor den begonnen, scheen gisteravond een uitweg uit de moeilijkheden te hebben gevonden. De 14 afvaardigin gen waren verdeeld in drie groepen met verschillende zienswijzen. Het, grootste obstakel vormden de zes orthodoxe kerken in de communis tische landen en die van Antiochië, die van mening waren dat dit ge sprek niet moet worden aangekon digd en dat er niet aan begonnen moet worden voordat het Vaticaan concilie is beëindigd. Maandag werd besloten tot oprich ting van een zeven leden tellende speciale commissie, die een resolutie over de dialoog met het Vaticaan moet opstellen. niet te zwichten van het hoofdbedrijfschap. Men hoopt hierbij op steun van de ka tholieke en neutrale bonden. Over de verhoging van de brood prijs bij bezorging is men het nog lang niet eens. Aan regering en con sument is voorgesteld te kiezen uit: een verhoging per brood van 2 tot 3 cent of een zogen aam s vastrecht systeem, f 0,25 per week per klant. De vergadering is voor het eerste voorstel. worden verslagen, voornamelijk door de Engelse mist, welke in de ochtend 9 Labour-leden in Schotland gevan gen hield. Doch de weergoden waren tenslotte met Wilson en zij arriveer den op tijd voor de stemming in Lon den. Een Labour-lid moest zondag wegens een blindedarmontsteking naar het ziekenhuis en een andere, die tijdelijk invalide werd, moest in een rolstoel naar het Lagerhuis wor den gebracht om te stemmen. Labours hoofdargument vóór de nationalisatie (in 1951 reeds door de tweede na-oorlogse Labour-regering ingevoerd, maar daarna door de con servatieven voor 75 procent weer on gedaan gemaakt), is dat de staal industrie, welke van vitaal belang is voor de Britse economie, in wezen een particulier monopolie is dat aan niemand verantwoording schuldig is, hoewel de staat er grote kapitalen heeft ingestoken. Moderne industrie Daarom geeft de regering er de voorkeur aan het particuliere mono polie om te zetten in een staatsmo nopolie, verantwoordelijk aan het parlement, dat alleen bij machte zou zijn de industrie te moderniseren en ervan te vergroten. Dit zou vooral nodig zijn in het belang van andere voor de Britse economie uiterst ge wichtige industrieën, zoals de auto mobielfabrieken, de scheepsbouw en de technische bedrijven. Voor Labour is de nationalisering van staal vooral een geloofsartikel. Men ziet in het particuliere staal- monopolie door de politieke invloed, die dit in verkiezingstijd uitoefend, een bedreiging van de democratie. In werkelijkheid bedoelt men daarmee een bedreiging voor Labour, omdat de industrie zich begrijpelijkerwijze met enorme publiciteitsmiddelen tegen de aangekondigde nationalisering ver- Hoewel de conservatieven aan- voerdden, dat de meerderheid van de kiezers, n.l. conservatief en liberaal en volgens opinieonderzoek ook de meerderheid van Labours aanhangers tegen staalnationalisatie is, zodat FbëstjeM!)ROST^l>ast^^ ^Atomaire wapenen verbieden (Van onze correspondent) Het Vaticaans concilie heeft zich gisteren beziggehouden met de paragrafen 24 en 25 uit het vierde hoofdstuk van schema 13, welke handelen over resp. de familie der volkeren en de wereldvrede. Een der sprekers was de aartsbisschop van Utrecht, kardinaal Alfrink, die, hoewel hij over het algemeen wel waardering had voor de hui dige tekst, toch opmerkte, dat zij zich minder positief uitdrukt over de ontwapening dan de encycliek Pacem in Terris van Paus Jo hannes. de regering geen mandaat hiervoor hebben ontvangen, stelt Labour hier met klem tegenover dat het so cialistische verkiezingsmanifest be kend was, dat de kiezers de party een parlementaire meerderheid be zorgden en dat Labour, in de 30 kies kringen waarin de staalindustrie overwegende betekenis bezit, sterker is vooruit gegaan dan waar ook in het land. De Britse regering wenst echte* niet de gehele staalindustrie te na tionaliseren doch wil zich bepalen tot de naasting van de 12 grootste staalconcerns, waardoor naar ver wacht wordt ook de parlementaire hindernissen gemakkelijker kunnen worden c Achtergebleven De conservatieven en liberalen zijn het ten dele eens met Labours kritiek op de Britse staal-industrie, ni. dat deze in het geheel geen prijsconcur rentie kent en in wetenschappelijk technisch opzicht is achtergebleven maar kunnen onmogelijk nationali satie, dat het klassieke socialistische middel tegen alle kwalen is, aanvaar den vooral omdat de staalindustrie een in hoge mate ingewikkeld karak ter draagt (honderden fabrieken met duizenden artikelen) en niet te ver gelijken is met openbare nuts-bedrij ven, zoals gas, water en electriciteit. Voor Labour is een genationaliseerde staalindustrie echter een onontbeer- lyke aanvulling van de genationali seerde kolen-nijverheid en spoorwe gen. Prof. dr. A. Brouwer voorzitter K&O De hierin voorkomende uit spraak „atomaire wapenen moe ten verboden worden" wil hij dan ook in de tekst inlassen, evenals de passage uit de encycliek waar in gesproken wordt over een „we derzijdse en gelijktijdige ontwa pening". Kardinaal Alfrink meende in de tekst ook een onderscheid waar te nemen tussen „vuile" en „rei ne" bommen. Het gevaar van atomaire, biolo gische en chemische wapenen wordt n.l. omschreven door te zeggen, dat men hun enorme werking niet zou kunnen overzien of controleren. In de laatste jaren hebben de geleer den echter „reine" bommen gemaakt, waarvan de werking wel nauwkeurig kan worden vastgesteld. Wanneer de tekst zich zo vaag uitdrukt, zou de verkeerde mening kunnen postvat ten. dat alleen de „vuile" bommen worden veroordeeld. Aanvechtbaar Aanvechtbaar acht de kardinaal ook, dat er in het schema sprake is van rechtvaardige en onrecht vaardige oorlogen. „De mensheid vraagt niet of een atoomoorlog al dan niet rechtvaardig is, maar beeft van angst bjj de gedachte daaraan", zo zei de Utrechtse aartsbisschop. Daarom maakten de woorden van Paus Johannes zo'n diepe indruk, toen hij eenvoudigweg zei: „recht vaardigheid, gezond verstand en zin voor de menselijke waardigheid eisen dat alle atomaire wapenen verbo den worden". Mgr Ancel, hulpbisschop van Lyon, meende in de tekst te lezen, dat een land op grond van zijn recht op verdediging atomaire wapenen zou mogen ontwerpen om zich tegen agressie te weer te kunnen stellen. „Daar zit nu juist de oorzaak van de bewapeningswedloop", zei hij, „het concilie moet meehelpen voor dit probleem een oplossing te vin den". De generaal van de paters missio narissen van Millhill, pater Mahon, noemde de honger, ellende en be volkingsexplosie de voornaamste vraagstukken van onze tijd. De pro letarische naties verwachten van het concilie een duidelijke uitspraak in zake de internationale rechtvaardig heid. Lacane in schema De aartsbisschop van Zagreb, kar dinaal Frnjo Seper, achtte het een lacune, dat in het schema nergens wordt gesproken over emigratie en immigratie, en dat terwijl nooit ln het verleden zoveel mensen om po litieke of economische redenen van het ene land naar het andere zyn uitgeweken. Ook vond hy dat in het schema te vee! wordt gesproken over naties en volkeren, „maar men heeft het nergens o In de vacature van de heer H. de Wilde is benoemd tot voorzitter van de Leidse Volksuniversiteit K. en O. prof. dr. A. Brouwer. Prof. dr. Brouwer, die deze be noeming heeft aanvaard, was reeds lid van de sectie Ontwikkeling van Het bestuur van de Leidsche Wol spinnerij N.V. in Leiden deelt medet de eerste zes maanden van het boek jaar 1964/65 geven in vergeiyking tot de overeenkomstige periode van het voorafgaande jaar een teruggang »n de omzet te zien. De financiële resultaten van dit eerste gedeelte van het boekjaar werden beïnvloed zowel door deze omzetontwikkeling als door de in 1964 opgetreden stijging der loon- en productiekosten. Deze factoren in genomen mag het resul- over de eerste helft van het boekjaar toch niet als onbevredigend beschouwd worden. Aan de vermindering van de pro duktiekosten wordt veel zorg be steed, waarbij de modernisering van het produktie-apparaat door toepas- arbeidsbesparende metho den en machines veel aandacht geniet. Er zijn op dit moment geen duiüe- lij'ke aanwijzingen, die een positieve uitspraak over de te verwachten ontwikkeling in de komende maan den mogelijk maken. Het bestuur zal derhalve omstreeks de jaarwisseling een mededeling omtrent de zaken verstrekken. Reformatie en Rome In alle provincies van ons land krf]gen de Geref. Kerken voorlich ting over de nieuwe ontwikkelingen in de R.K. Kerk. Dit gebeurt in een reeks provinciale conferentiedagen, die georganiseerd zijn onder auspi ciën van het deputaatschap „Refor matie-Rome" van de generale synode der Geref. Kerken. Bijzondere aan dacht wordt daarbij gewijd aan het concilie in Rome. Zoekt u een GERO-CASSETTE van f40.- of f400.- VAN DER WATER De Gero Specialist Haarlemmerstraat 181 heeft

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 3