HET LEVEN EN DE MEESTEM-LEERLING LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 10 NOVEMBER 1964 Oagelijks vervolgverhaal I SCHEURING in communistische Oorspronkelijke Nederlandse roman door KLAAS VAN DER GEEST dat deed hij niet. Hij ging zijn rug tegen zijn bureautje i en keek haar aan. Liesje van kant, keek de dokter aan, maar jr ogen waren als spiegels, waarin alleen zichzelf kon zien en niets, ts, niets van wat er in haar om- g. Hij probeerde aan Hanne Ta- na te denken, die nog van niets alleen maar heel veel vermoed- Hij dacht aan de Oele, die in de jen of op de kwekerij werkte. Hij ht aan de freule, die weggegaan en aan de ongelukkige zoon de freule, die nu waarschijnlijk alleen thuis zat, omdat de di- eur hem natuurlijk niet mee kon nen naar de wijkmeester van de rde Wyk. Hij dacht aan de dage pachter in die wijk en aan van deze pachter, die met afleveren van de oogst moest ben geknoeid om aan geld te ko- voor zijn meisje voor Liesje ema. Hij dacht aan de jonge lnee, die jaren geleden op de e verdwaalde en in het vennetje het leven gekomen was. Hij had gevoel, een benauwend gevoel, ze allemaal ergens achter hem den, elke beweging, die hij maak- espannen blikken volgden demloos wachten, alsof hun heil hem en van hem alleen afhing, isdden mannen naar hem staan sn, terwijl hij hun zieke vrouw nzocht en moeders als hij de pols Ie of luisterde naar de hartslag hun kinderen. Terwille van hen kte hij zich kwaad op Liesje. kleine duivelin", zei hij schor lerend. Hij wist. dat het niet rs dan aanstellerij van hem was. tegenover haar maar tegenover elf stelde hy zich zo aan. Het tie hem natuurlijk niet op. Het er zelfs niet anders van, toen npmerkte, dat de blik van haar langzaam wisselde tot hij er lf niet meer in zag weerspiege- naar een zweem van angst. „Jij kreng". Onder zijn verbolgen- wroette de machteloze wanhoop roortkwam uit diep mededogen, lochtdat mededogen niet tonen, niet. „Nu zul je me toch eens moeten vertellen, wat je weer iaal uitgehaald hebt. Je hebt die zoon van de pachter geld afgezet! Je hebt een spaarbankboekje, dat op jouw naam stond, bij Hanne uit de kast gehaald. Je hebt ook geld ge kregen van de wijkmeester in de Vierde Wijk! Waarvoor had je dat allemaal nodig? Wat heb je ermee Hoe is het ontstaan? Dit woord: FATAAL „taal betekent: noodlottig 1 iin ruimer gebruik: verwenst, tndig. Men spreekt van een Lie historie. Het grondwoord met Latijnse fatum: nood- en daarin zit de stam van werkwoord f ar i: spreken, [borgen. Fatum betekent Jeigenï&k: het gesprokene, de fepraak (ener godheid) de brspelling. Het wordt nu dui- jk dat het woord faam, ,p, gerucht, mare, tot dezelfde plie hoort, evenals fameus [fabel, eigenlijk: wat verteld rdt en vandaardierverhaal k een moraal. Ook het woord Het licht van de zon, die door het raam scheen, schitterde in de fles sen met medicijnen op een plank te gen v de wand. Het hinderde hem, maar hij kon niet naar het raam gaan om het gordijn dicht te schui ven. Er werd gebeld, maar hij kon evenmin naar de deur gaan om te kijken, wie er was. Wie nu kwam moest wachten. Wachten tot hij klaar was met Liesje. HOOFDSTUK 15. De dokter meende, dat de direc teur naar de wijkmeester in de Vier de Wijk was gegaan. Hij vergiste zich. De directeur meende, dat het niet meer nodig was, daar nog heen te gaan. Waarschijnlijk was de man al overleden. Het kon ook zijn, dat de pastoor er nog was. In elk geval zou de wijkmeester hem niet veel meer kunnen vertellen. En hij kon de vrouw, de dure vrouw van de wijkmeester onder deze omstandig heden ook niet lastig vallen. Daarom was hij naar zijn kantoor gegaan en hij had de boekhouder opgedra gen de map met papieren op zijn kantoortje te brengen. Het was een vrij naargeestige ka mer, dat kantoor van hem, met een raam aan de schaduwkant en een hoge lindeboom met een breed uitge groeide kruin voor dat raam. Dat was de directeur nooit eerder opge vallen, maar nu trof het hem opeens misschien omdat hij er in zo lange tijd niet had gezeten. Aan de gewitte muren hingen vergeelde pla ten, grafieken over bemesting, ta bellen, die betrekking hadden op de houtopbrengst van de bossen en naast de deur. In een eenvou dige zwarten houten lijst een regle ment voor de pachters en landge- bruikers in de kolonie. Het regele- ment was ondertekend door de vroe gere commissarissen mannen, die gewoon waren opvallend grote hand tekeningen te plaatsen met veel krui en franje, maar die intussen al lang overleden en vergeten waren. De directeur moest zelf lang nadenken als hij zich de onleesbare namen probeerde te herinneren. Een schrijftafel stond er niet. Al leen een gewone tafel op vier dunne poten en daarachter een gewone stoel met een rieten mat en een rechte rugleuning. Langs de wand tegen over de tafel stond een ruwe houten bank. Geen mens wist waarom die daar neergezet was; als er een pach ter op het kantoor kwam om de di recteur te spreken bleef hij voor de tafel staan met de pet in zijn hand. Het was een hoog, kaal vertrek, een vertrek, dat er uitzag alsof het nooit gebruikt werd, er nooit een mens kwam met zijn kleine zorgen en kleine vreugden, z'n deugden en z'n ondeugden. De directeur voelde zich er erg verlaten. Daarbij had hij bo vendien 't gevoel, dat hij eigenlijk ging, had hy die jongen een stapel kranten gegeven, zodat hij tenminste partij in India De Chinees-gezinde vleugel van communistische party in India heeft zich in april van dit jaar afgeschei den en zich tot nieuwe communisti sche party verklaard. Deze ontwikke ling werd bekendgemaakt in Calcut ta na een conferentie, die een week heeft geduurd. Het 38 leden tellende centrale co mité van deze Peking-communisten zal de Chinese zienswijze op de com munistische ideologie volgen. Het heeft al een uit negen leden be staand politiek bureau gevormd. On der de leden hiervan is de voorma lige leider van de communistische fractie in het Lagerhuis, Gopalan, die in september een eigen groep vormde met elf pro-Chinese leden. Hierdoor verloor de 32 man sterke communistische fractie de leiding van de oppositie aan de anti-com munistische Swan tan tra partij. DINSDAG Hogewoerd 175: Dienstvergaderlng van Jehovah's Getuigen. 7.25 uur n Petrakerk: Ned. Chr. Vrouwenbond Leiden-Noord. Spr. dr. G. P. J. van Alkemade over de eenheid van Europa. 8 uur n.m. Rest. Van der Heijden: „Nabetrach ting" 50 jaar afd. Lelden Kon. Ned. Middenstandsbond. 8 u r nam. Rijksmuseum van Oudheden: Lezing dr. H. J. Franken „Opgravingen ln Deir'Alla". 8 uur n.m. Schouwburg: K. en O. Toneelgroep Centrum, „De schaduw in het dal". 7-8 Wljkgeb. Levendaal: Bazaar Hand- werkclub Ver. Vrijz. Herv. 10-12.30 v.m., 2.30-5.30 en 7-9.30 uur n.m. WOENSDAG Academie: Centre Culturel Francais de Leyde. Spr. dhr. André Chamson. Boshuis: Societeitsavond herv. Bos- huizerwijk. 7.30-10 uur nm. Geref. Jeugdhuis: Ledenverg. Chr Plattelandsvrouwen- en Melsjesbond. Loge-gebouw: Leidsche Ver. v. Post zegelverzamelaars. 8 uur n.m. Morsweg 63: Volle Evangelie-zending. Spr. dhr. J. Zijlstra. 8 uur n.m. Museum voor Volkenkunde: Spreker prof. dr. A. A. Trouwborst over „Twee irmcn van christendom ln Afrikaanse Wijkgeb. Levendaal: Bazaar Hand- werkclub Ver. Vrijz. Herv. 2.30-5.30 en 7-9.30 uur n.m. Willem de Zwijgerlaan 105: Bahaï DONDERDAG Bevrijdingskerk (bovenzaal)NCVB (Zuid-West). Spr. mevr. A. M. G. Ba telaan over het bondswerk. 8 uur n.m. De Lakenhal: Ver. Oud-Leiden. Spr. Ir. H. H. Vos over „Bodemvondsten binnen Delft". 8 uur n.m. Hogewoerd 175: Dienstvergaderlng van Jehovah's Getuigen. 7.25 uur n.m. Stadsgehoorzaal: K. en O. Tsjechisch Folkloristisch Ensemble Broln. 8 uur nm. VRIJDAG St.-Antonius clubhuls: Jaaruitvoe ring Mondaccordeon Orkestver. „Cres cendo". 8 uur nm. Loge-gebouw (Steenschuur)Ver. voor Pedagogiek. Dr. C. Steketee over „Epilepsie" (film). 8 uur nm. Oude Vest 13: Evangelisatie Chris- tengem. „Ecclesia". 8 uur n.m. ZATERDAG St.-Antonlus clubhuls: Jaarultvoe- ring Mondaccordeon Orkestver. „Cres cendo". 8 uur n.m. Den Burcht: Ons Grunnegerlaand Opv. van „Huesjesmelkers". 8 5281. Heeft U gehoord van die brutale juwelenroof vroeg de kapper, die graag een praatje maakte. „Vlak onder de ogen van een agent is een juwelierszaak geplunderd. Een stug staaltje, hè? De boeven schijnen tegenwoordig voor niets meer bang te zijn!" Zijn klant antwoordde niet. Met angstogen staarde hij naar de spiegel, waarin zich een gedaante begon af te tekenen. „O mijl", mompelde hij in de zeep. „De heer Wondril de Witte komt ditmaal wel erg ongelegen. Buiten staat die rechercheur nog steeds te loeren en hier wordt mij het mes op de keel gezet. Ach, waar moet dit heen? De gedaante in de spiegel had nu vaster vorm aangenomen. Plots beukten zijn vuisten op het spiegelglas en een stem donder de: DuisterlingJuwelendief! Voor mij kunt ge niet verborgen blijvenGeef terug de meester steen!" „Mamma mia!" gilde de kapper. „Wat is dat?!" Hetrmes ontviel aan zijn handen, beschreef een boog voor de angstige ogen van zijn klant en jaapte in diens kleding. Met een kreet sprong de klant overeind. Uit zijn gehavende jas vielen arm banden, parelsnoeren en andere kostbaarheden. Dit ontging de kapper, die met glazige ogen naar de gedaante in zijn spiegel staarde. Maar niets ontging aan de scherpe blik van de recher cheur Buldog Mulder en het volgende ogenblik stormde hij de kapperszaak binnen. 60. Voor noodgevallen had Brammetje altijd een duikerpak bij de hand. Snel trok hij het aan en Karo draaide met handige pootjes de schroeven aan. Langzaam stapte Bram overboord en na een laatste groet met de arm gleed hij in de diepte weg. Dadelijk werd hij door het water van de oceaan omsloten. V reemdgevorm- de vissen zwommen langs hem heen en keken hem uit bolle ogen nieuwsgierig aan. Voortdurend hield Brammetje de eigenaardige brug in de ga ten, waaraan geen einde scheen te komen. Maar eindelijk kwam dan toch het moment, dat Bram de onderzijde van dat vreemde gevaarte had ontdekt Het rustte op een stuk rots en veel wijzer werd Bram er niet van. Van verbouwereerdheid had hij graag even op zijn hoofd ge krabbeld, maar zijn helm zat hem in de weg. Net wilde hij vast stellen, dat dit raadsel op deze manier niet was op te lossen, toen de brug eensklaps in het water leek te sidderen en v lang zaam in beweging kwam J Schouwburg: Toneelver. T.I.G. Opv. in „Pas op voor paddestoelen". 8 uur ZONDAG Dr. Van Voorthuijsenschool (aula): Pinkstergemeente. 3 uur n.m. Hogewoerd 175: Wachttorenstudie in Jehovah's getuigen. 3.45 en 6.30 ar n.m. Openbare lezing: 2.45 en Kon. Ned. Natuurhlst. Ver. Excursie naar het Balgzand. Verzamelen vóór Rex: Donderdag t/m zondag „Goud voor de heersers". 14 Jr. Maandag t/m woensdag „Twee vrouwen". 18 jaar. (Dag. 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur). Lido: „Geen alibi voor moord". 18 Jr. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Studio: „Marnie". 18 Jr. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon: .Eddie slaat alles". 14 Jaar. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. uur, dinsdag, woensdag dag 8 uur „Alle vrouw wereld". 18 Jr. Zondag en woensdag 2.30 uur „Aanslag op Rusty". AJ. TENTOONSTELLINGEN Lakenhal: Tentoonstelling tekenin gen. aquarellen en grafiek Abraham Yakln en Hannah Yakln-van Hulst. Werkd. 10-5 uur; zond. 1-5 uur (tot 30 november). Legermuseum (Pesthuislaan)Met uitzondering van zaterdag van 10-4 u (zondag 1-4 uur) Rijksmuseum voor Volkenkunde: 13-17 uur. Rijksmuseum van Oudheden: Dage lijks 10-5 uur; zond. 1-5 uur. Rijksmuseum voor de geschiedenis der natuurwetenschappen: Dag. 10-4 uur: zond. 1-4 uur Wassenaar (Kunstzaal Heuff) j Tentoonstelling aquarellen Joop Dam en Poppen Paul van Vliet Sr. werkd. 10 uur v.m. 5 uur n.m.; bovendien vrijdag 8-10 uur nm. (t/m 26 novem ber). Avond- en nachtdienst der apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen: apotheek Van Driesum, Mare 110, tel. 20406. Apotheek R. van Breest Smal- lenburg te Leiderdorp en Apotheek Voorschoten zijn geopend. B(J geen gehoor van nw halsarts of specialist (of diens waarnemers), bel op doaterstelefoon 22222.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 15