caballero Groots in „After the fall": Paul Steenbergen en My ra Ward kunst kaleiöoscoQp BEKLEMMEND EN AANGRIJPEND Levensbiecht en zelfbeschuldiging Kon. subsidie voor Jac. Sleger anders dan andere MINISTER BIESHEUVEL Felle uitval naar de „A.R. - verontrusten TENTOONSTELLING „DE MILITAIR MET PALET EN CAMERA" Jeugdfestival was een groot succes Opgericht 1 maart 1800 Maandag 9 november 1964 Derd» blad no. 31411 HET veelomstreden, na een periode van acht jaar stilzwijgen, verschenen toneelspel in twee bedrijven het eerste in een te traag, het tweede in een zeldzaam boeiend verloop van de ver maarde en eveneens veelomstreden Amerikaanse toneelschrijver Arthur Miller "After the fall" („Na de zondeval"), beleefde met Paul Steenbergen en Myra Ward in de hoofdrollen, zaterdagavond xijn schokkende première in de Kon. Schouwburg in Den Haag. Inderdaad schokkend. Want dit vèr boven het louter autobiografische o.a. zijn tweede huwelijk met het „sex-idool", de beroemde filmster Marylin Monroe. - uitreikende puur menselijke drama, waarin voornamelijk de problemen „schuld" en „verantwoordelijkheid" aan de orde komen, schenkt zulk een hoeveelheid diep-inkervende indrukken, dat men, getroffen door het imponerende spel, verbijsterd en tevens ontroerd de zaal verlaat Men moet zich eigenlijk totaal los haar voltrekt zddh trachten te maken van de gebeurte nissen uit het leven van de auteur Miller; zij zijn immers incidenteel en over zo- en zoveel jaar niet meer yan primair belang. Hij (Steenbergen) is hier die advo caat Quentin, zij (Myra Ward), de „topzangeres" Maggie. Wat hun overkomt vormt echter slechts een onderdeel van het geheel. Hoe „sen sationeel" dit op zichzelf ook mag lijn, veel belangwekkender is om te tien., hoe een mens hier geplaatst wordt en terecht staat ten overstaan van zijn geweten, zijn innerlijke waarden endaden. Slechts een groot kunstenaar kan het gegeven zijn, het aan te durven, zó meedogenloos in het openbaar af te rekenen met zijn „eigen-ik", daar bij zichzelf voor hetgeen hij deed of hem overkwam, toch in geen enkel opzicht sparend. Miller reageert hier alles, zoals de psychiater dit uitdrukt volledig af. Hij stelt als hoofdthema de menselijke vrijheid om te kiezen tussen vernietiging of overleven en door terug te zien op zijn in menig opzicht kwalijk leven elk facet daarvan scherp te onderzoeken, raakt hij in het reine, wordt hij zich ook van eigen schuld bewust en komt tot de erkenning na talloze twij fels hóe gevaarlijk mensen kun nen zfjnook voor anderen. Een zelfbeschuldigende levens biecht Miller trók reeds de aandacht met (Jlll my sons", „Death of a sales man", „The crucible" en zyn drama .View from the bridge". Nu zette hij zijn reputatie van hoogst intelligent schrijver indringend en overtuigend Voort met „After the fall". Men kan er natuurlijk over rede twisten, in hoever de openbaarma king van al hetgeen er tassen hem en Marilyn Monroe, zo knap be schreven, voorviel, toelaatbaar ge acht mag worden. Vele Amerikaanse critici vielen hem daarover volkomen terecht aan. Doch men vergete niet, dat het hier in de eerste plaats gaat om een kwellende gewetensanalyse, waarvoor oen toch ook respect kan hebben. Dat velen de aandacht toespitsten op één figuur, n.l. Marylin Monroe, vindt Miller zelf „miserabel bekrom pen." Hjj wil in dit stuk een figuur schilderen, die de onmacht van een mens demonstreert om de kiem van de zelfvernietiging te ontdekken. Zy is het personage dat méér dan anderen, de tragedie openbaart van iemand die zichzelf alleen maar als slachtoffer beschouwt, van alle hoop afziet en daardoor tot zelfmoord komt. Maar de aanhoudend in zich zelf wroetende Miller spaart in dit alles toch ook zjjn eigen wezen niet. Alle figuren uit Millers leven: zijn ouders, zijn broer, zijn eerste, tweede en derde vrouw als lichtend baken in |f|; de verte, zijn communistische vriend en nog zoveel anderen, treden onder Ingenieuze belichtingseffecten naar Voren: herinneringen, van héél jong kf, volgen elkaar in één stroom op, totdat deze haar climax vinden in de ontzettende zelfmoordtragedie van de aan drank, slaapmiddelen en narcotica verslaafde Maggie, hoewel deze ln Marylins' leven eerst lang na de scheiding plaats vond. Dit is een wrang rtuk om lang over na te denken, een stuk met talloze facetten, die men naar eigen instel ling zal interpreteren. Met als moraal - moraal is volgens Miller: de Waarheid zeggen, zelfs tegen het «eigen-ik" - dat ieder van ons, zelfs de zwakkeling, die Quentin au fond Is de destructieve elementen in zijn binnenste moet herkennen en zich bewust maken. Dan kan, bij alle wanhoop, ook in angst en eenzaamheid, de hoop blij vend voortleven. De snijdend realistische voorstel ling stelde Paul Steenbergen en Myra Ward op het hoogste plan. De eerste voerde ook op bewonde renswaardige wijze de regie. Steenbergen, als de eeuwig over zijn eo0 piekerende advocaat Quentin, die by de tweede vrouw dacht te vin den wat de eerste hem niet gaf (sex) ®h van de derde hoopt, dat zij hem elndeiyk volledig zal opvangen, is ^n waarlijk internationaal formaat !n zijn van vertwijfelingen en aar- telingen doortrokken weergave, evenals Myra Ward als de neuraste- rdsche Maggie, voor wie Quentins' uitspraak„De enige, van wie ik Werkelijk houd is miin dochtertje" moordende ramp betekent. In onzegbare afmetingen. Beider aantrekkend spannend samenspel voerde naar een hartverscheurend dramatisch hoogtepunt, waarin werkelijkheid en voorrang streden. Van de vele andere medespelen den noemen wij Georgette Hage- doom en Jan van Ees als Quentins' ouders, Trins Snijders als zijn eerste vrouw, streng, koel, verwijtend, hem niet begrijpend in zijn onzekerheid en zijn derde vrouw Holga (Anne- Marie Heyligers), wier sterke per soonlij kheid gevolg is van het feit, dat zij in oorlogstijd in de vernieti gingskampen al het denkbare en on denkbare onderging, wat haar ten slotte tot een „waar mens" vormde. In het grauwe décor van Hep van Delft maakten de meesterlijke en origineel uitgedachte belichtings effecten van Wim Hubel een fascine ren/die indruk. De vertaling van Bert Voeten is raak en deskundig. Een minutenlang durend, ovatio neel applaus dankte alle spelers voor deze Ln een adembenemend verloop uitmondende voorstelling, waarin ook de vele wisselende toiletten van Myra Ward als de verleidelijk-zwoele, domme en ordinaire, primitief voe lende Maggie sterke aandacht trok ken. Een voorstelling, welke tot totaal uiteenlopende discussies aanleiding zal geven, maar waarvan één ding ïen paal boven water vaststaat: De Eindhovense kunstschilder Jac. Sleger heeft voor de tweede maal het Koninklijke subsidie voor de vrije schilderkunst een bedrag van f 2500 ontvan gen. Ook in 1962 is hem deze onderscheiding te beurt gevallen. Hij werd in verband daarmee kort daarna door H.M. de Koningin in het koninklijk paleis in Amsterdam ontvangen. Jacques Siegers werd 20 februari 1936 in Eindhoven geboren. Hij 'maakte zijn studies aan de Acade mie voor beeldende en bouwende kunst in Tilburg en aan het hoger instituut in Antwerpen, waarna hy in Salzburg twee jaar in de leer was bij Kokoschka. In 1957 ontving hy de aanmoedigingsprijs der gemeente Eindhoven, het jaar daarop werd hy onderscheiden met de Kokoschka- prijs in Salzburg. In 1960 verwierf hij een beurs van de Franse regering in 1962 een subsidie van Koningin Juliana en in 1963 de prjjs van de gemeente Oisterwijk. De kunstschilders G. J. M. Dibbets (Weert) en J. v. d. Pol (Edam) hebben eveneens een Koninklijke subsidie voor de vrije schilderkunst ontvangen. Dit is voor de eerste maal, dat deze schilders het subsidie werd Noodkreet over de Bredase muziekschool Met een nieuwe noodkreet heeft de pas-opgerichte stichting „vrien den van de Bredase muziek- en bal letschool" zich gericht tot de minis ters Toxopeus (B.Z.) en Bot (O. K. en W.). Namens honderden sympathisanten vraagt de stichting het verlenen van bemiddeling en het stimuleren van een overeenkomst tussen het stadsbestuur van Breda en het huidige bestuur van de par ticuliere muziek- en balletschool „op basis van een verantwoorde be stuursvorm". De stichting vrienden vraagt dit thans aan de bewindslieden, na dat het de commissaris van de Ko- Kortmann, destijds niet is gelukt, partijen tot elkaar te brengen. Zij bleven over en weer met verwyten slingeren. Wat als een principiële zaak begonnen is, ontaardde in een prestigegeschil, waarin argumenta ties zijn betrokken, die de kloof al leen maar dieper hebben gemaakt. Het voortbestaan is de particulie re school onmogeiyk gemaakt, om dat zij het met de gemeente niet eens kon worden over het benoe mingsbeleid en omdat de gemeente als belangrijkste subsidieverstrekker bepaalde garanties voor het onder- wijspeil wenste. Paul Steenbergen en Myra Ward in Miller's 'After the fall'. (Foto Stokvis, Den Haag) zy Is geschreven door een man, die dooi ie poorten van de hel Is ge gaan. En daarvan, bft alle zelfbeklag, een beklemmend en aangrijpend ge tuigenis aflegt Ondertussen komt men niet los van de vraag, wat in dit stuk „waar heid" en wat daarvan „verdichtsel" is en of Quentin tegenover Maggie toch niet nog in een te mooi licht komt te staan. Niemand is er tenslotte self bQ geweest. Koningin Juliana heeft vrijdag avond in die Kon. Schouwburg in Den Haag de generale repetitie bij gewoond van Arthur Millers toneel stuk „Na de zondeval" door de „Haagsche Comedie" ondier regie van Paul Steenbergen. Deze generale repetitie werd gegeven voor de leden van de vereniging „Vrienden van de Haagsöhe Oomedie". Goed jaar voor ,Ned. Openluchttheater' 1964 is, gezien de weersom standigheden een voor de open luchttheaters goed seizoen ge weest, 81% van de geprojecteer de voorstellingen ging door te gen 76% in 1963. 7]/2% (v.j.) werd definitief geannuleerd. Be roepsgezelschappen verzorgden 67J/£% der voorstellingen. Dat is zaterdag in Bloemendaal meegedeeld op de Jaarvergadering van de vereniging „Het Nederlands Openluchttheater", het overkoepe lend orgaan van de openluchtthea ters in Nederland, waarby thans 48 theaters zyn aangesloten. Tydens een ontvangst door het ge meentebestuur van Bloemendaal in het plaatselijk openluchttheater meende burgemeester dr. D. H. Pee exploitatie van openluchttheaters het reboom Voller, dat by de expoitatie van openluchttheaters het minder belangrijk is of er een nadelig fi nancieel saldo is dan wel wat de mens uit het bezoek aan het theater meeneemt. Het gaat allereerst om de vreugde van het cultureel genot. De voorzitter van de vereniging de heer C. A. 't Hart, hoofd afdeling kunstzaken in Rotterdam, sprak over de kleine gemeenten en de kunst. Hy meende dat in kleine ge meenten alleen goede kunst kan worden gebracht door mensen uit de directe omgeving daarheen te bren gen en hun vervoersfaciliteiten te geven. De vice-voorzitter, burgemees ter J. C. Meyboom uit Diever, was het daar niet mee eens. „Dorpelin gen verwachten", zo zei hij, „dat de kunst in hun eigen dorpsgemeen schap wordt thuisgebracht". constante kwaliteit 25 stuks f 1,25 Stichting „Schone kunsten rond 1900" De in het voorjaar aangekondigde oprichting van de „Stichting schone kunsten rond 1900" in Den Haag is thans een feit geworden. Oprichters van deze Stichting zijn nazaten van o.a. Van der Boon (schilder). Van Daalhoff (idem), Le- beau (schilder, glazenier etc.) da gebrs. Molkenboer (schilders), prof. Der Kinderen (schilder)Voerman, jr. (illustrator), Wibsen (schilder), de groep van verontrusten ln zyn party. Hy noemde de I Ferwerda (idem). Lion Caohet (ont- (Van onze parlementaire redactie) deze groep statische mensen, die niet met hun tyd i Minister Biesheuvel sprak met na me over de kritiek die prof. Zuidema, dr. Verplancke en de heer M. W. Schakexel, op het gebied van de A.R. kamerfractie hebben uitgeoefend. Hun artikelen in het kaderblad van de party,, AR-staatkunde", waarin de partijleiding wordt verweten de oude principiële lyn te hebben losgela ten, noemde hy „karikaturen van wat de AR.-voormannen vandaag de dag beweegt". Geen scheiding „Ik laat geen scheiding aanbren gen tussen de vroegere en huidige generatie", zei hy. De minister ver weet de verontrusten binnen de par ty geen oog te hebben voor de ont wikkeling van deze tijd en consta- Namens de Stichting ter bevorde- Cring van de amateurfotografie zul len medailles worden uitgereikt, resp. aan dpi. sld. F. J. Knemeyer, werk zaam by het Ned. Adm. Korps te Fontainebleau, 1ste prijswinnaar in groep b (geheel eigen werk, begin ners) en aan dpi. sld. J. F. M. Grasso van de 42e pantser infanterie bri gade, 1ste pryswinnaar in groep f (kleurendia's) voor de fotowedstrijd voor militairen-1964. Het hoofd van de sectie Welzyns- zorg, luitenant-kolonel W. Meuldyk, stelt de door deze sectie uitgeloofde prijzen en oorkonden ter hand. De openingsby eenkomst wordt be sloten met de projectie van plm. 70 kleurendia's in een omlysting van muziek en gesproken tekst waarna een rondgang met toelichting zal plaats vindei r de expositie, die 79 teke ningen en schilderyen en 128 foto's bevat. Deze zyn geselecteerd uit de inzen dingen voor de jaariykse foto- te ken- en schllderwedstryd voor mili tairen, waaraan dit jaar niet alleen werd deelgenomen door militairen van de Kon. Landmacht en Kon. Luchtmacht maar ook door perso neel van de Kon. Marine. Voor het eerst dit Jaar werd ook 8 mm. smalfilmers de gelegenheid geboden hun bydrage te leveren. Met een selectie van 2 zwart-wit en 1 kleurenfilm zullen in 't Harde en kele resultaten getoond worden. De tentoonstelling Is tot en met 17 november in de legerplaats 't Harde te bezichtigen en zal daarna een tournee maken langs 18 waün- richtingen, kazernes en vliegbases. Visdag a.s. cal de Staatssecretaris van Defensie de heer W. den Toom ln de manschappenkantine van de legerplaats 't Harde de 13de tentoonstel ling „De militair met palet en camera" openen. By deze gelegenheid worden namens Prins Bemhard medailles overhan digd, aan dpi. sld C. Th. Booy van de 2de centrale opleidingsschool voor administratief kader, le prijswinnaar ln groep O (beroepswerk) voor de teken-en schilderwedstrijd voor militairen-1964 en aan kapt. V. C. Dake van de Artillerie Schietschool, le prijswinnaar in groep C (geheel eigen werk, teerde, dat zy bezig zyn principieel te gevorderden) voor de fotowedstrijd voor militairen-1964. denken over zaken, die reeds tot het verleden behoren. Hy verwierp de be schuldiging, dat de voormannen van de party in de Nieuw-Gulneapolitiek en de soc- economische politiek geen beginselvaste houding zouden hebben ingenomen. „De Bybel is geen auto maat, die voor een kwartje aangeeft wat ieder precies moet doen," zei hy. Wie aan christelijke politiek doet, neemt volgens mr. Biesheuvel geen genoegen met de maatschappij van vandaag, maar is dynamisch en streeft naar gerechtigheid in de sa menleving. Voorzichtig Na zyn opvallende optreden een week eerder op het Antirevolutionaire partijconvent liet mr. Biesheuvel zich deze keer voorzichtig uit over de in ternationale politieke vraagstukken, Ky bleek van oordeel, dat ernsti ge pogingen moeten worden onder nomen om de crisis in de EEG te be zweren, waarby het niet Franse opvattingen te veroordelen zonder een alternatief te bieden. Het plan-Erhard liet de bewindsman dit maal onbesproken. Hy herhaalde slechts, dat het zaak is niet alleen op economisch, maar ook op militair ter rein samen te werken binnen de E.E O. en daarby aansluiting te zoe ken by de V.S. Gevraagd naar zyn opvattingen daarover, veroordeelde minister Biesheuvel consequent de apartheidspolitiek van de regering- Verwoerd. Hy vergeleek de toestand ln Zuid-Afrlka met die in Suriname. Hy constateerde het t blanke volks deel in de Unie bezig is zyn eigen on dergang te bewerkstelligen. De mi nister veroordeelde de houding van de blanke kerken ln Zuid-Afrika en vond dat de Nederlandse christenen daar niet onverschillig tegenover kunnen staan. De zevenjarige Bedri Baykam zoon van een Turks parlements lid en een architecte. maakte nu reeds 2000 tekeningen in houts kool. pastel en oost-indische inktoverat met overweldige. .cl sue- Zijn eerste tentoonstelling werd ces. Hierboven het jeugdige gehouden in Ankara, daarna in wonderkindvoor enkele van verschillende grote steden en zijn werken. Te Rotterdams Zaterdagavond-laat, felteiyk wat het al zondagmorgen, ls er een einde gekomen aan het tweede Rotterdam se Jeugdfestival voor werkende Jeugd. Dit ls een even groot succes ge worden als het eerste, dat vorig jaar ln Rotterdam is gehouden. Toen had men de deelnemers gedurende een week op een zeeschip dat aan de Tarkkade lag ondergebracht. Nu was het Festival verdeeld over vier za terdagen tussen 26 september en 7 november. Desalniettemin ls het ge sprek tussen jeugd en kunstenaar niet verlopen. Ook op de laatste za terdag was de opkomst maximaal. „Daarmee is voor my bewezen", aldus Rob de Vries dir. van *t Nieuw Rotterdams Toneel „dat het organi seren van dit soort contacten heel be langrijk Jeugdwerk is". Het schema van de vier dagen was: 's morgens discussie, museum- of atellerbezoek, 8 middags praten over wat er des avonds te zien of te horen zou zyn en 's avonds toneel, muziek of ballet. Het grappige is, dat de kunstenaars van diverse pluimage die hieraan mee gedaan hebben ook van hun onder ling contact zo hebben genoten. Daar kom Je gewoon anders niet toe. Maar dat we er weer in geslaagd zyn 200 jongens en meisjes die aan het begin van hun leven staan ge ïnteresseerd te maken voor kunst, hun de kans hebben mogen geven ln de kenken te kyken en hun daarmee enig Inzicht te geven, ls het fynste", aldus Robert de Vries. Kunstschilder Adri Bleijs overleden De kunstschilder Adri Bleys is op 87-Jarige leeftyd in zOn woning ln Volemdam overleden. Adri Bleys genoot vooral in de V.S. bekendheid als schilder van Volemdamse koppen en Volendams interieur. Hy werd in Hoorn geboren en stu deerde in Parys en aan de Ryks- academle voor beeldende kunsten in Amsterdam. De overledene was een zoon van de architect A. C. Bleys, die om., het Onze Lieve Vrouwen gasthuis en de St. Nicolaaskerk heeft ontworpen. werper toegepaste kunst), Nyiand (schilder en graficus), Van der Valk (graficus). Wenokenbach (idem), Bdzard en Arnold Koning (schil ders), zyi (beeldhouwer), Graadt van Roggen (graficus), Dysselhof (schilder), Van Soest (idem), Van Konijnenburg (idem) en Brouwer (ceramicus). Men la thans bezig de nazaten van tal van andere kunstenaars, die rond de eeuwwisseling leefden, te bewe gen tot toetreding. De Stichting stelt zich ten doel de culturele waarden, welke het werk van de betrokken kunstenaars ver tegenwoordigt, in stand te houden. Ter verwezenlijking van dit doel zal in samenwerking met de gemeente Apeldoorn een collectie kunstwerken, alsmede een kunsthistorische docu mentatie, worden byeengebracht in een daartoe te creëren museum. Tydens een eerste vergadering van het algemeen bestuur van de Stich ting werd het dageiyks bestuur ge vormd, dat is samengesteld als volgt: prof. dr. Ir. J. L. van Soest, voor zitter, mr. J. C. Mouiyn, secretaris, mevrouw A. M. Zyi-Koning, tweede secretaris, dr. C. Lion Caohet, pen ningmeester, mr. A. L. dee Tombe, burgemeester van Apeldoorn, de heer D. F. Lunsingh Scheurleer, rijks inspecteur voor roerende monumen ten en de heer J. M. Joosten, hoofd van de afdeling moderne kurist van het Ryksbureau voor kunsthistori sche documentatie. Boekenbeurs te Belgrado Te Belgrado ls een internationale boekenbeurs geopend, waaraan 90 Joegoslavische en 70 buitenlandse uitgevers onder wie Belgische en Nederlandse deelnemen. „Ons leekenspel viert jubileum Ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan van „Ons Leekenspel" te Bus- sum wordt van 27 t/m. 30 december te Bnssum een feesteiyke werkbyeen- komst gehouden oJ.v. Anton Sweers. In zes afzonderiyke werkgroepen zal een aantal expressievormen wor den bestudeerd. De onderwerpen van deze werkgroepen zyn: De musical (o.l.v. Han van Koert en Gert Wil- lems)Spel en regie (o.l.v. Joop Biek- mann). Décor en licht (o.l.v. Arnold Hamelberg); Voordracht en decla matie (o.l.v. Annie Sweers)Spelen met kinderen (oJ.v. Agnes Nieuwen- huis en Marcel van Dyck); Mime en pantomime (oJ.v, Jan Bronk). Voorts zyn er o.m. gezameniyke grimeerlessen o.l.v. de heer J. Groot kop. Voor 's avonds staat o.m. de op voering door de Stichting „Neder landse Pantomime" van een nieuw pantomimespel op het programma. De by eenkomst wordt geopend door Ton Lutz en besloten met een fees- teiyke slotmiddag. 9t Nieuwe uitgave" Meester Rembrandt, door Jan Mens. 7e druk, Tuinvyvers en waterplanten, door H. J. Papenfuse. Ned. werking B. J Gal- door G. H. van Maren, Rond Annemarle, door H. Henszen Veenland. Mel-pockets. Uitg.: W D. Melnema, Delft.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 5