DUITSE MOORD EN 1NTVOERING UIT NEDERLAND I ZOEKLICHT WAT EEN LEVEN! 10 NOVEMBER KWART EEUW GELEDEN R! mm r ^erucjblik op cle ^iei "Trdag 7 november 1964 rod Pagina 1 ■J- )tVenlo-incident" (J ivas sluitstuk van y gefingeerde l v[ vredespogingen j hitenant DIRK KLOP f. iitein S. PAYNE BEST fa/oor R. H. STEVENS (Van een onzer Vijfentwintig jaar geleden, op 10 november 1939, werd een Nederlands officier, luitenant Dirk Klop. op Nederlands gebied door in ons land binnengedrongen Duitse militairen neerge schoten, dodelijk getroffen en ontvoerd over de grens tezamen met een Nederlandse chauffeur en twee Engelsen: een flagrante schending van de toen nog zo strikt mogelijk naar alle zijden gehandhaafde Nederlandse neutraliteit. Dit ,,Venlo-incident" besloot een reeks ont moetingen op Nederlands gebied tussen agen ten van de Engelse geheime diensten en zoge naamde Duitse oppositionelen die voorgaven, betrokken te zijn bij pogingen om een eind te redacteuren) maken aan het bewind van Hitier en een eervolle vrede te bewerkstelligen voordat de oorlog in volle omvang zou zijn ontbrand. Het Venlo-incident van een kwart eeuw ge leden was een van de vele schendingen van de Nederlandse neutraliteit voordat ons land zelf op 10 mei 1940 werd overvallen: schendingen van het luchtruim, beschietingen van Nederland se vliegtuigen, torpedoring en beschieting van talloze Nederlandse schepen, ongeoorloofde handelsbeperkingen en wat dies meer zij. Het Venlo-incident was echter tevens een voorbode van*de rauwe, meedogenloze terreurmethoden van de Duitsers, waarmee ons land precies een half jaar later zo grondig kennis zou maken. verlaten, toen de tijdbom ontplofte om zeer vele slachtoffers te ma ken behalve de man waar het om ging. De dader werd bij het over schrijden van de Zwitserse grens door de gestapo gegrepen: het was Georg Eiser, die later in hetzelfde concentratiekamp heeft vertoefd als Best en Stevens. Heydrich vond dit een uitge zochte gelegenheid, de Engelse ge heime diensten in opspraak te Ni GEORG ELSER i dader van de aanslag op \itler op 8 november 1939. De wereld hoopte nog op uitkomst Het was een „rare" oorlog, een kwart eeuw geleden nadat Polen was overweldigd. Eigenlijk werd alleen op zee een werkelijke oorlog gevoerd. Vele schepen, ook Nederlandse, werden er het slachtoffer van, een Duitse duik bootkapitein wist door te dringen in de Engelse vlootbasis Scapa Flow waar het slagschip Royal Oak op 14 oktober 1939 tot zinken werd gebracht, het Duitse vestzak-slagschip Graf Spee ging na een zeegevecht voor de kust van de Zuidamerikaanse stad Montevideo onder, duizenden mensen vonden een zeemansgraf als gevolg van duikbootoorlog en mijnen. Maar op het land, waar de legers in Maginotlinie en Siegfriedlinle tegen over elkaar lagen, gebeurde er eigenlijk zo goed als niets. Bij de westelijke mogendheden was zelfs de oorlogsproduktie nog niet goed op gang ge komen. In die maanden na „Polen" hoopte een groot deel van de wereld nog, dat het ergste vermeden zou kunnen worden, dat op een of andere manier een eervolle vrede mogelijk zou zijn. Een getuigenis daarvan was het nieuwe vredesaanbod, dat Koningin Wilhclmina en Koning Leopold op 7 november 1939 deden, aan de vooravond van een aanslag op Hitler die toonde, dat ook in Duitsland groepen bestonden welke streefden naar het einde van een nog niet ten volle ontplooide oorlog. Dit was een sfeer, waarin de achtergronden van het gebeurde in Venlo moeten worden bezien. Hoofdrolspelers waren de Britse geheime agenten majoor R. H. Ste vens en kapitein S. Payne Best (reeds in de eerste wereldoorlog een sleutelfiguur in de Engelse ge heime diensten in ons land) en aan de andere zijde Heydrich en zijn trawanten. Payne Best had via uitstekende contacten in Duitsland vernomen, dat belangrijke, ook militaire groe pen Hitier wilden elimineren en een eervolle vrede wilden bereiken. Die geruchten waren juist, die groepen bestonden. Maar de Duitsers, met wie Best en later ook zijn mede in het komplot komende Stevens con tact kregen behoorden niet tot die groepen: het waren handlangers van Heydrich, die voorgaven tot de oppositie te behoren, maar die probeerden, door deze contacten met Stevens en Best de Engelse ge heime diensten een gevoelige klap te kunnen toebrengen. Generale staf ingeschakeld Payne Best schakelde, toen hij eenmaal van oordeel was dat het bij deze besprekingen over zeer be langrijke zaken ging met verstrek kende gevolgen, niet alleen zijn landgenoot Stevens in, maar ook de Nederlandse generale staf, in het bijzonder de chef van de in lichtingendienst generaal-majoor Van Oorschot. Laatstgenoemde zag in de strikte neutraliteit van ons land geen beletsel om contac ten tussen Engelse en Duitsers in ons land over mogelijk beëindiging van de oorlog door te laten gaan. Hij was van oordeel, dat dergelijke besprekingen beide partijen ten goede zouden kunnen komen, geen van de partijen zou kunnen scha den en bovendien dat zij het Ne derlands belang zouden dienen, omdat naar zijn oordeel op den duur ons land bij een werkelijke oorlog niet buiten schot zou kun nen blijven. Maar wel werd aan een Neder lands officier, luitenant Dirk Klop, opdracht gegeven de Engel sen steeds te vergezellen bij hun onderhandelingen, die ook door zijn assistentie beter mogelijk ge maakt zouden kunnen worden. Versnellende factoren Heydrich speelde het spelletje voortreffelijk: Stevens en Best lie pen volledig in de val, luitenant Klop moest het dichtslaan van de val met zyn leven betalen. Er waren enige besprekingen ge weest tussen Stevens en Best ener zijds en Duitse militairen ander zijds: laatstgenoemden wisten de besprekingen in Dinxperlo, in Arn hem, in Den Haag en Amsterdam telkens te rekken zonder dat tot concrete zaken werd gekomen, zon der dat de gefingeerde „leiders" van de oppositionelen voor de dag kwamen voor definitieve regelin gen. Begin november gebeurden er enkele dingen, die het ongewenst voor de Duitsers maakten, het spel verder voort te zetten, gewenst zelfs om toe te slaan, hoewel zij uit langduriger contacten met de En gelsen meer gegevens hadden ho pen te verkrijgen. In de eerste plaats was er het vredesaanbod van Koningin WU- helmina en Koning Leopold, een bemiddelingspoging die terecht bij werkelijk goedwillende oppositione len had moeten aanzetten tot snel handelen. Voorts was er op 8 no vember een mislukte bomaanslag op Hitler in München. Hitler had het terrein van de aanslag juist brengen en medeschuld aan de aanslag in de schoenen te kunnen schuiven. Door de „contacten" van Stevens en Best werd een nieuwe ontmoeting gearrangeerd: op 10 november in café Backus in Ven lo. vlak aan de grens, tussen de Nederlandse en de Duitse grenspos- ten. Stevens. Best, Klop en de Ne derlandse chauffeur Lemmens lie pen hier in een verraderlijke val, die tevens een van de meest bruta le grensschendingen door de Duit sers zou worden. In de val Bfj café Backus aangekomen, werd de auto "met de twee Engelsen Café Backus aan de Neder lands^ Duitse grens bij Venlo waar het geruchtmakende inci dent van 10 november plaats vond. den Best, Stevens en Lemmens, die en twee Nederlanders plotseling de terugtocht geblokkeerd door een tevoren in hinderlaag opgestelde vrachtauto met acht gewapende Duitsers. In enkele seconden wer- geen gelegenheid kregen zich te verzetten, gegrepen en over de grens gevoerd. Alleen luitenant Klop zag kans weg te snellen. Ter wijl hij vluchtende schoot op de Duitsers, werd hij zelf door een Duits schot getroffen. Stervende werd hij over de grens gesleurd. Op weg naar een Duits ziekenhuis overleed hij. Het gehele drama speelde zich in enkele seconden af. Het stoffelijk overschot van Klop werd later door de Duitsers naar Nederland teruggebracht. De Ne derlandse chauffeur Jan Lemmens werd na een kort verblijf in een concentratiekamp vrijgelaten toen bleek dat hij niets met de affaire te maken had behalve dat hij ge heel onschuldig de auto had gere den. Best en Stevens brachten de ver dere oorlogsjaren in concentratie kampen door. Payne Best heeft ge ruime tijd na de vernietiging van Duitsland een boeiend relaas gepu bliceerd over de voorgeschiedenis tot de gebeurtenissen in Venlo en zijn verblijf in concentratiekampen waar hij in nauw contact kwam te staan met vele politieke en mili taire leidende figuren die hun ver zet tegen het nazibewind met hun vrijheid betaalden. Verliezen op zee Deze flagrante schending van de Nederlandse neutraliteit, dezer da gen een kwart eeuw geleden, was niet de enige gelegenheid, waarbij Nederland op harde wijze met de realiteit van de nog niet ingetre den oorlog kennis maakte. Talloze schepen werden getorpe deerd of liepen op mijnen. Om er enkele te noemen: de Arendskerk, de Burgersdijk, de Immingham, de U leest dit waarschijnlijk in 't weekeinde. Ik hoop, dat er dan even tijd is om tot u-zelf in te keren. Misschien kan dit stukje u helpen, juist als u vech ten moet om in het drukke leven de nodige stille tijd over te hou den. Overigens wordt dit geschre ven aan het begin van een dag, die „vol" is. Af en toe treft het me, hoe mijn agenda de dagen, alsof het invulraadsels zijn, stukje voor stukje bezet ziet ra ken. Nu, een bezette dag wordt het vandaageen begrafenis vanmorgen, een huwelijksinzege ning vanmiddag, een kerkdienst in een Tehuis en daarna een vergadering vanavond. Elk on derdeel wil ook voorbereid wor den. En wat denkt u, van het een naar hét ander moet over geschakeld worden; er wordt af stemming, instelling gevraagd. Mag ik met u wat hardop denken? De agenda geeft elke dag de dingen aan, die verricht moeten worden. Maar slechts de buitenkant. Al doende blijkt de vulling soms totaal anders te zijn. Van de week dacht ik iemand te bezoeken na thuis komst uit het ziekenhuis, maar in werkelijkheid bleek het be zoek nodig te zyn om een ander in datzelfde huis moed in te spreken. En toen ik die middag ook ergens wilde feliciteren met een blijde gebeurtenis, kwam la ter voor de dag wat de mensen in dat huis bezighield: ernstige ziekte en een stuk huwelijks- ellende verderop in de familie. Ik doe heus mijn werk met plezier, maar kunt u begrijpen, dat je door de drukte van de dagen en vooral door wat daarin telkens onverwacht „gewichtig" wordt, vaak tot de verzuchting komt: „Wat een leven!"? Begrijpt u me wel. Ik ben op dit punt geen uitzondering. Het WOORD VAiN BEZINNING zal bij een arts, een makelaar, een maatschappelijk werkster, een wethouder, een fabrieksdi recteur ik noem hier zeer ver schillende branches precies hetzelfde zijn. Als je niet oppast, wordt je een slaaf van de agen da. En het verrassingselement, het onvoorziene dat om je hart, je persoonlijke inzet vraagt, komt daar dan tussendoor. Trouwens, degene, die dag in dag uit zijn werk doet, daar echt geen agenda bij nodig heeft, om dat er ogenschijnlijk weinig va riatie in het leven en het werk is. kent deze dingen net eender. De vulling van de dag, de om gang met mensen, het beslag dat de buitenwereld op je legt, het beroep dat je uitoefent èn het beroep, dat op je wordt gedéén, maakt alles bijeen het leven druk. bont en onberekenbaar. „Wat een leven!" De verzuchting om iets dat zwaar valt, kan met een an dere toon ook uitdrukking zijn van verbazing. In deze tijd moeten we opkomen uit de te genzin, de afkeer, de walging van Met leven tot de vreugde en de zegen ervan! „Wat een le ven", dat kan evengoed slaan op de rijkdom, de kansen, de openheid van het bestaan, dat we leiden. Hoe krijg ik daar oog U leest dit denkelijk in het weekblad. Zorg ervoor dat het een adempauze tussen twee chaotische 5- of 6-daagse werk weken inblijft. Recreatie, her schepping, maakt dat we met moed en verwachting verder kunnen. Zelf behoor ik tot een groep mensen, die de afspraak maak te om niet tussen de drukke da gen in, maar elke dag aan het begin, met alles wat voor de boeg ligt, stil te worden voor God. Wat in de agenda staat en vooral wat er niet eens in kan, de verzuchting en de verrassing van het leven willen we plaatsen ln het licht van Jezus Christus. Dan komt er ordening, eenheid in. Kritiek gaat erover en er komt richting. De legpuzzel of het invulraadsel krijgt een fi guur en inhoud. Jezus zei eens tot iemand, met of zonder agen da: „Gy maakt u bezorgd en druk over vele dingen, maar weinige zijn nodig of slechts één". Dat wordt de grote ver eenvoudiging. „Wat een leven", dat ik voor de Here God en dus voor de mens naast me leven mag. Hebt u daarvoor geen tyd? Voor deze bezinning geen tijd overdag en zelfs in het week einde? Dan kunnen we elkaar d< hand geven, ik ook niet. Ik wee er maar één oplossing voor: st hiervoor een kwartier eerder oi Ik meen, dat het Luther was, di eens zei in zijn gebed: O God, i heb het zó druk vandaag; i. mag wel veel langer bidden da anders. JOH. POORT, Hervormd predikant, Leiden Jan Tajandoen, de Willem van Ewyck, de Nora, de Rijnstroom, de Elziena, de Grutto, de Vecht, de Amor, de Eulota.Bijna 250 Ne derlanders lieten het leven bij deze scheepsrampen, waarvan de schuld dikwijls niet, soms wel was vast te stellen. Over het algemeen is in deze maanden voordat Nederland zelf werd binnengevallen het op treden van de Duitse duikboten schandalig geweest. In het geval van de Burgersdijk bv. weigerde de Duitse duikbootcommandant, die het schip op 10 februari 1940 praai de, de scheepspapieren in te zien om te controleren, dat het om een neutraal schip ging dat geen con trabande voor enige oorlogvoeren de partij aan boord had. Nadat de opvarenden het schip hadden ver laten om later door een ander Nederlands schip te worden opge pikt werd het zonder omhaal in de grond geboord. Dergelijke prak- tyken waren aan de orde van de dag. Hoewel ook de Engelsen en Fransen niet huiverig waren voor een optreden dat in volkomen strijd was met alle regelen omtrent oorlogvoering en neutraliteit, heb ben zij zich nimmer schuldig ge maakt aan het barbaarse gedrag van de Duitsers. De grootste verliezen aan men senlevens trof de Nederlandse koopvaardij in de neutraliteitspe riode bij de ondergang van de Si mon Bolivar, die op 18 november 1939 voor de Engelse kust op een mijn liep. Van de 392 opvarenden kwamen toen 86 mensen om het leven, namelijk de kapitein. 18 an dere bemanningsleden en 67 pas sagiers. Schendingen van luchtruim Van de verdere slagen, die ie oorlog aan het nog neutrale Neder land toebracht, moeten in het bij zonder de grens schendingen in de lucht worden genoemd. Talloos is het aantal keren, dat vliegtuigen van vreemde mogendheden ons luchtruim schonden. In enkele ge vallen kwam het tot beschietingen over en weer, zoals op 12 novem ber 1939 boven Vlieland tijdens een treffen tussen Nederlandse en Duitse jagers, de volgende dag by Schiermonnikoog, op 25 februari 1940 boven midden-Noord-Brabant. Protesten tegen al dergelijke voorvallen liepen op niets uit: per slot van rekening ging het hier, in het groter verband van een groeiend wereldconflict, om „klei nere zaken", om ondergeschikte be langen, om een klein neutraal landje Door deze en dergelijke voorval len maakte Nederland heel voor zichtig en een heel klein beetje kennis met wat een oorlog is: een ervaring die de in 1940 levende generatie (behalve de „kolonialen" en de Span j e - vrij will igers) niet hadden kunnen opdoen. EEN illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllttlllllllillMHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIliillllll OP DE BOEKENMARKT Randstad, het driemaandelijks tijdschrift van de fameuze uitge verij „De Bezige Bij", heeft één ding heel zeker en dat is een eigen gezicht onder de Nederland se tijdschriften. De keuze van de redactie valt voor het merendeel op het avant-gardistische en ver volgens op het uitdagende van wel ke aard dan ook. Het is gewoonlijk interessant of boeiend, soms zelfs allebei. De nationale en buiten landse bijdragen zijn ongeveer ge lijk in aantal als men de totnutoe verschenen zeven nummers bekijkt, waarbij opvalt dat de Nederlandse bijdragen, althans wat bizarriteit betreft, niet onderdoen voor de buitenlandse. Door deze voorkeur heeft het tijdschrift een zekere gelijk luidendheid gekregen; boeien doet het evenwel. In de eerste plaats zeker ook omdat men er dingen in vindt, die men elders tevergeefs zal zoeken. In dit nr 7 beginnen wij met een vertaling uit het Duits van „Het Liefdesconcilie" van Oskar Panizza (18531921). Een van de aantrekkelijkheden zal zonder twijfel het feit zijn geweest ech ter niet alleen voor de Nederlan ders dat deze Hemelse Tragedie de auteur op een jaar gevang is komen te staan in 1895, wat nie mand, die deze tragedie leest, een ogenblik verwonderen zal. Deze is yselijk lasterlijk ten opzichte van het christelijk geloof. Men vindt er God de Vader als een verkouden schertsfiguur met het hele hemel se hof navenant en vervolgens scè nes aan het hof van de paus, die er ook niet om liegen, maar dat was dan ook Alexander VI Borgia. De duivel krijgt een opdracht ter ver delging van het mensenras; even wel niet van de ziel, want die moet gered kunnen worden. Het stuk is fantastisch van duivelse verbeel ding, kracht en compositie. De tweede auteur is Daniël Spoerri (1933), danser, regisseur, clochard en vervaardiger van fopschil- derijen. De vertaler vindt dat het woord „tableaupiège" niet vertaald moet worden. Zijn „Geanekdoteer- de Topografie van het Toeval" is met zijn talloze voetnoten en zijn kaart niet te volgen. Ik heb er wat in rond gelezen. Conclusie: me sjokke, maar als zodanig niet ver werpelijk. Ewalt Vanvugt vertelt van Situaties met zijn vrouw Ta nya. Hij vertelt die in willekeurig afgebroken zinnen (verzen). Zij past precies op een bepaald stuk fotokarton. Hij speelt met haar spelletjes in bed en op de rand. Hij is jaloers als zij leest. Wat er bij en na de maaltijden gebeurt, kan ik niet volgen. Ewald en Tanya: negen maanden getrouwd. Laten wij hopen dat zy zich blijven ver maken. Paul Snoek: passons. Vervolgens een dialoog met een Parijse strip- tease-danseres, genaamd Rita Re noir. Iets wat je ook niet iedere dag tegenkomt. Foto's van Frank Horvat. Alleen van haar gezicht overigens. Dan nog een dialoog van Robert Pin get Nouveau Ro man-groep. En tot slot de levensgeschiedenis van een legendarisch beroemde Amerikaanse bokser Jack Johnson (18781946), m.L verreweg de In teressantste bijdrage. Waagt u zich er maar eens aan. Bert Evenhuis. „Het naak te Bestaan." Bakker/Daa- men De® Haag. Een hoog ernstig pleidooi voor het nudisme, voorafgegaan door een gedicht van niemand minder dan Henriëtte Roland Holst-Van der Schalk. Men zal bepaald haar graf moeten Inspecteren. Tussen twee haakjes de dichteres heeft haar eigen naam altijd toegevoegd aan het „Roland Holst" en nie mand heeft dus het recht die weg te laten. „Kruistocht tegen de ont(w) aar- ding van het simpele leven", luidt de ondertitel. Ontaarding en ont waarding niemand zal het ont kennen. Wij lijden aan van alles en nog wat. Aan overbevolking, aan ruimtegebrek, aan versuffing via televisie, radio en sport, aan lawaai en vuile lucht. Wij lopen gevaar door Insecticiden en radio activiteit. Wij roken en wij drin ken. Wij hangen in bezwangerde café's enz. enz. wy kennen de li tanie. Een tijdje op het He du Levant, zoals hier beschreven, in de zon. baden in zee. rauwkost eten, rust en stilte, de tijd en de status verge ten, zou iedereen stellig goed doen. Ik heb er dan ook hard over na gedacht. Ik zou op dat eiland wel naakt moeten lopen, maar och. als iedereen dat nu doetEr is evenwel iets bij mij opgekomen, dat een onoverkomelijk be zwaar vormt. Gezeten temidden van myn naakte medemensen, in de zon, lezend of converserend over het hogere, vrees ik dat mij de ergste zonde zou overvallen, die men volgens deze nudisten kan be gaan. Te weten geprikkeld worden. Dat overkomt mij ook wel eens te midden van mijn helemaal aange klede medemensen, dus zie ik niet ln waarom dit op dat paradijselijke eiland anders zou zijn. Nu vinden de nudisten dat even erg „foei" als de puriteinen en de schijnheiligen. Maar ik kan er niets aan doen. Zelfs mijn intellectueel geestelijk peil (bl. 78), waarvan ik toch mag aannemen dat het aanwezig is, kan mijn zinnen daarvan niet weerhou den. Maar waar zou ik ze dan an ders voor hebben? zoals J. B. Char les zich kortelings zo terecht heeft afgevraagd Kortom, het verwon dert mij dat men in het boek van de heer Evenhuis met dit euvel geen rekening heeft gehouden. Een wenk voor gnuivers: aan de foto's valt niets te beleven. CLARA EGGINK

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 7