NIEUW* 4 UILTJE 2.98 Automobiliste zonder rijbewijs duwt Leids echtpaar van scooter ut is wijsheid? nllittjcopifeJce» 4 nylons in één verpakking Vertegenwoordigers van meer naties in Romeinse curie Kinderboekenweek 1964 Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 3 november 1964 Tweede blad no. 31308 Ongevallen op de weg Een 58-jarige automobiliste uit Leiden, die niet in het bezit bleek van een rijbewijs, heeft gis teravond omstreeks kwart voor acht een vrij ernstig verkeers ongeluk veroorzaakt op de hoek van de Roomburgerlaan en de Rijndijkstraat. De automobiliste, die in de Rijn- tHjkstraait reed, wilde rechtsaf de Roomburgerlaan inslaan, toen zij plotseling een scooter zag naderen. De scooter, die van de Roomburger laan kwam, reed uiterst rechts van de rijbaan, omdat hij de koplampen van de auto voor zich zag. De auto mobiliste schrok echter en reed rechtdoor. Haar wagen duwde de ecooter omver in het struikgewas van de Roomburgerlaan. Vermoedelijk bleef de automobiliste daarna nog gas geven, waardoor de wagen de struiken inreed en vervolgens om kantelde. De scooterrijder, een 25- jarige verkoper uit Leiden, kreeg schaafwonden aan zijn linkerdij, zijn 20-jarige echtgenote, die achterop zat, verwondingen aan de rechter voet. Beiden zijn naar het Acade misch Ziekenhuis gebracht. De auto mobiliste liep geen letsel op. Auto en scooter werden zw Jongetjes vonden atoom-documenten op straat ur)i (Van onze correspondent in Londen) Twee Jongetjes, die ln Londen pen nies voor de vuurwerkdag op 5 no vember ophaalden, vonden zondag op straat geheime documenten over de Britse atoomonderzeeër „Dreadnought". Eén hunner nam ze mee naar huis. Zijn vader waar schuwde onmiddellijk de politie. Vermoedt wordt dat de documenten door een dief werden weggeworpen, die ze aantrof in een van een ma rine-officier gestolen auto. De po litie vroeg het jongetje wat hij in de documenten had gelezen. Hy ratelde allerlei bijzonderheden af over snelheid, maximum diepte en andere dingen. Het departement van Defensie ge looft niet, dat de papieren topge heim waren, maar ze behoorden wel tot de documenten die slechts in handen van een beperkt aantal personen komen. De „Dreadnought" kost meer dan 18 miljoen pond. Nauwkeurige bij zonderheden erover zyn nooit ge publiceerd. De recherche tracht na te gaan wat er precies met de documenten ge beurd is voordat ze werden gevon- Senoritas van 12V2 t/m 18 ct eigaren van 20 t/m 33 ct Omstreeks middernacht is een 19- jarige Leidenaar met zijn bromfiets nabij het Rjjnsburgerviaduct geslipt en gevallen. De jongeman kreeg een hersenschudding, de bromfiets werd ernstig beschadigd. Het slachtoffer is door de E.H.D. naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. Levenslang voor moordenaar van taxichauffeur Een 25-jarige monteur Is gisteren door een rechtbank in Hamburg ver oordeeld tot levenslange gevangenis' straf en dwangarbeid wegens het vermoorden van een taxichauffeur. Vijftienduizend taxi's uit het ge hele land waren onlangs naar Ham burg gereden om bij de begrafenis van de chauffeur aanwezig be zijn. Na de tweede wereldoorlog zijn 180 taxi bestuurders tengevolge van roof moorden om het leven gekomen. Ve len willen dat de in 1949 afgeschafte doodstraf weer wordt ingevoerd. Het is echter onwaarschijnlijk dat de hiervoor in het parlement noodzake lijk meerderheid aanwezig is. Geef uw llevellngsvogel het beste: verpakte vogelvoeders! KT iter (3) komt onder trekker met oplegger Het 3-jarig dochtertje van de fa milie J. Vaneman in Ter Aar is gis termiddag omstreeks half 4 door een trekker met oplegger uit Noorden overreden. Het kind was op slag dood. Het ongeluk gebeurde voor de nieuwe brug over het Aarkanaal bij Papenveer. De kleuter was met haar step op weg van de kleuterschool naar haar huis aan de Oostkanaalweg. Zij moest de brug over het Aarkanaal passeren. Omdat het voetpad by de brug nog in aanleg is en juist met een cementlaag werd bedekt, moest het meisje van de rijbaan gebruik maken. Op dat moment kwam Juist de trekker met oplegger de bocht om. Voor de ogen van de werklieden weid het meisje overreden. Minister Van Aartsen: Machteloos tegen uitlaatgassen (Van onze parlementaire redactie) De minister van Verkeer en Wa terstaat, mr. J. van Aartsen, ziet voorlopig geen kans iets te onderne men tegen de luchtvervuiling door uitlaatgassen van auto's. Het Ameri kaanse systeem, waarbij voor nieuwe auto's een zogenaamde naverbrander verplicht is gesteld, werkt slechts 60 procent van de uitlaatgassen weg en is nog in ontwikkeling. De bewinds man zei gisteren in de vaste kamer commissie voor Verkeer en Water staat eerst de ontwikkelingen op dit terrein in de VS nog eens te willen afwachten. Een praktische moeilijk heid is bovendien, dat de meeste auto's in ons land worden ingevoerd en dat op de produktie weinig in vloed kan worden uitgeoefend. De minister verklaarde zich wel bereid te gaan in hoeverre de uitstro- ming van gassen uit dieselmotoren kan worden verminderd. Inspectie belastingen De hoof dinspeoteur - titulair van 5 Rijks belastingen, de heer J. J. Smit, toegevoegd aan het hoofd van de inspectie der belastingen ln Lel den, 2de afdeling, is verplaatst naar -Hertogenbosch en toegevoegd aan het hoofd van de Inspectie der be lastingen aldaar. SCOOTER GESTOLEN De politie heeft een 22-jarige kok uit Leiden aangehouden, die wordt verdacht van diefstal van een scoo ter. De scooter is op 26 oktober op het Stationsplein ontvreemd. Leiderdorp krijgt jachthaven voor 700 boten De gemeente Leiderdorp is zo als wij reeds eerder berichtten voornemens de 200 bjj 500 meter grote waterplas „De grote zandput" in te richten tot jachthaven. Deze zandput ligt in de gemeente, oostelijk van de rijksweg 4a, en ontstond jaren geleden door zanduitgraving ten be hoeve van het weg lichaam. De plas is 15 tot 20 meter diep en staat via de Does en de Oude Rijn in verbinding met het noordelijk ge legen plassengebied. Komend voor jaar zullen de eerste aanlegsteigers worden aangelegd, die aan een vijf tigtal Jachten en scheepjes ligplaats zullen bieden. Wordt de hele plas gebruikt dan zullen er over enige jaren 700 boten een plaats kunnen krijgen. De gemeente koopt de plas van de Dienst der Domeinen voor f 19.000. De exploitatie zal aanvankelijk door de gemeente geschieden en later door een eventuele vereniging onder toe zicht van de gemeente. De jachthaven is uitsluitend be doeld als thuishaven. Behalve de woonboot van de toezichthouder zul len woonboten er worden geweerd. Het ligt in de bedoeling in de toe komst ook overdekte ligplaatsen naast de plas aan te leggen. Voorts bestaan er plannen voor de bouw van een motel op korte afstand van deze Jachthaven. Grote verzoening of begin nieuwe peilingen De premier van Rood-China, Tsjoe En-lai, is zoals gisteren reeds in een deel van onze oplage gemeld leider van de Chinese delegatie, die naar Moskou gaat ter gelegenheid van de feestelijkheden ter viering van de 47ste verjaardag van de Oktober revolutie. Tsjoe, die een soepel en be kwaam onderhandelaar is, was drie jaar geleden voor het laatst in Mos kou. Hij verliet toen het 22ste congres van de Russische oommunistische partij, omdat hij het niet eens was met de door Chroesjtsjow gevolgde politieke lijn. De reacties op deze be langrijke aankondiging varieerden van „een grote verzoening" tot het meer voorzichtige „begin van nieuwe peilingen". De Poolse partijleider Go- moelka en de Hongaarse premier Ka- dar hebben medegedeeld, dat ook zy naar Moskou zullen gaan. Dit wjjst op de mogelijkheid van een bespre king van de ideologische tegenstellin gen in het communistische blok. Leidse arts is zijn auto kwijt Uit de Co betstraat ln Leiden Is de afgelopen nacht een personenauto verdwenen, die aan een arts toebe hoort. De ontvreemde doktersauto is een tweedenrs Opel Rekord, kenteken HP 78-19. De wagen heeft een schuif- dak en is (gebroken) wit van kleur. PROMOTIES De heer L. Schutte, geboren in Am sterdam en thans wonende in Leiden promoveerde aan de Leidse Universi teit tot doctor in de wiskunde en na tuurwetenschappen op proefschip ge titeld „De reactie van histidine met jodium". Promotor was prof. dr. E. Havinga. De heer A. A. Verduyn Lunel, ge boren te Medan (Sumatra) en thans wonende in Den Haag, promoveerde tot doctor in de geneeskunde op een proefschrift getiteld „De localisatie van het atrio-ventriculaire gelei dingssysteem bij normale harten en ingeboren openingen in het septum cordis (The localization of the atrio ventricular conduction system in normal hearts and in cases of con genital openings in the septum cor dis)". Promotor was prof. dr. J. Dankmeijer. LEIDSE koopman bekent steekpartij De dader van de steekpartij, waar bij maandagmiddag in de Sint An to ni esbreestraat te Amsterdam een 21- jarige inwoonster van Velsen ernstig in de rug werd gewond, is een 47- jarige koopman uit het regionale woonwagenkamp aan de Haarlem mertrekvaart in Leiden. Na een zeer lang verhoor beeft hij bekend. Zijn 43-jarige echtgenote, zijn 21- Jarige zoon en diens 13-jarige broer tje, die na de steekpartij met hem werden geaiiresteerdi, zijn op vrije voeten gesteld. De koopman wordt morgen voor de officier van Justitie geleid. Het slachtoffer wordt nog steeds in een ziekenhuis verpleegd. Leidse aquariumvrienden Nieuwe vis- en plantensoorten Dat de vereniging „De Leidse Aquariumvrienden" gisteravond wei nig of geen concurrentie heeft onder vonden van de voetbalwedstrijd DWS Ski of Lyn bleek wel uit het grote aantal leden, dat in de recreatiezaal de HCW en NEM de maande lijkse bijeenkomst bijwoonde. Na het welkomstwoord van de voorzitter, de heer M. van Dyk, in het bijzonder tot enkele nieuwe le den gericht, fungeerde ditmaal als spreker de heer W. Hoogendoorn uit Amsterdam, die een lezing hield over aantal nieuwe vis- en planten soorten. Met behulp van enkele series fraaie kleurendia's, gaf de heer Hoogen doorn een overzicht van de pas in ons land geïmporteerde plantensoor ten, waaronder zich ook enkele voor de Leidse aquariumvrienden volko men nieuwe soorten bevinden. In het bijzonder besprak hij daarbij de wijze waarop zowel enkele crypto- sorynesoorten als nog niet benaam- de nieuwe planten zich in het aqua rium ontwikkelen en het aanzien hiervan in hoge mate helpen verrij ken. Na de pauze vertelde de heer Hoo gendoorn nog tal van wetenswaardig heden over de groei- en levensge woonten van enkele in ons land min der bekende vissoorten. J. VAN ES JUBILEERT Het zal zondag 8 november veertig Jaar geleden zijn, dat de heer J. van Es by de N.V. Intern. Hamdietaiaat- schappij „Imenexoo" ln Leiden ln dienst trad. VERKOOPDAG VOOR ORGELFONDS: f 1400 De verkoopdag, die de dameskran en van de Evamg. Lirth. Gemeente gisteren in de consistoriekamer van het kerkgebouw aan de Hooglandse Kerkgraoht ten babe van het orgel fonds hebben gehouden, heeft een bedrag van ruim f. 1400 opgeleverd. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Oudega (W.) J. M. SnJJ- 'lerklngen te Katwijk aan P. Moerenhout) (toez.) J. P. Herklngen te Katwijk Moerenhout) (toez.) Ermelo. Aangenomen (toez.) B. J. Blaauwen- te Utrecht, die bedankte st, Marken (toez.), Ternaard Vlaardlngen (Jeugdpred.) ;p van de Gen. Synode tot zendlngspred. t.d.v. de Soendanese Chr. •k te Bandoeng L. Fll Oegstgeest. Bedankt Voor het geestelijk gehandicapte kind Voor diverse doeleinden wordt op ons, Nederlanders, een beroep ge daan. Voor sociale doelen, voor ont wikkelingshulp aan heit buitenland, voor noden op het terrein van de volksgezondheid. Soms wordt het ons wel eens te veel en men spreekt dan van collecte moeheid. Is dat wel helemaal waar? Ik geloof, dat als het doel duidelijk wordt gesteld, nog vele mensen be reid zijn iets te geven. De B.L.O.-Nazorginstellingen en ouderverenigingen gaan weer geza menlijk aan de slag om geld in te za melen voor het gehandicapte kind. Het geestelijk gehandicapte kind. Het kind, dat in het maatschappelijk leven wat moeilijker dan andere kin deren mee kan komen. Het kind, dat belangstelling verdient en waard is. Er gebeurt al veel, er zal nog meer gaan gebeuren. Daarom slaan we de handen ineen en geven. Maar laat ons ook geven uit pure dankbaarheid. Als God ons en onze kinderen geestelijke gezondheid ge schonken heeft, Iaat ons dan blij zijn en in blijheid geven. Laat ons in dankbaarheid geven. (Zaterdag as. wordt voor het geestelijk gehandicap te kind een straatcollecte gehouden, red). S. MENKEN, Wethouder van Sociale Zaken. Opbrengst Pniël-bazaar De bazaar, die de hervormde wijk- gemeente „Pniël" in het gelijknamige gebouw heeft, bracht (bruto) 3888,84 gulden op. Deze opbrengst komt ten goede aam het algemeen werk van de hervormde kerk. 4 Nylons in één fraaie mode- tint. Om dóór elkaar te dragen en lang, héél lang plezier van te hebben. Want zelfs na twee kleine ongelukjes hebt u nog een paar compleet. De Concilie over herderlijk ambt kerk en de hedendaagse cultuur (Van onze correspondent) Tijdens het concilie is gisteren gestemd over het eerste hoofdstuk van het schema inzake het herderlijk ambt van de bisschoppen. Er is veel voorbehoud gemaakt zodat het hoofdstuk zal moeten worden herzien. Eén artikel is goedgekeurd, namelijk dat wat de algehele reorganisatie behelst van de Romeinse curie. Het aantal congrega ties zal veranderen. Er komt een andere werkmethode. De sterke Italiaanse invloed in de curie zal sterk verminderen. Zij zal geïnternationaliseerd worden. Horizon verruimen Het eerste onderwerp van discussie was woensdag opnieuw over het ar tikel over de kerk en de hedendaagse cultuur, artikel 22 van het schema de kerk in de hedendaagse wereld. Er waren zeven sprekers. Men vond dit artikel eigenlijk wel het voor naamste van het hele schema. De eerste spreker meende dat er nage gaan moet worden welke verande ringen er nodig zijn ln het culturele patroon van de kerk zelf. De grote schatten uit vroeger eeuwen dienen G K. Geer da te Keulen. GEREF. GEMEENTEN Aangenomen naar Amersfoort J. (toez.) J. W. Zimmerman RIJsaen, die bedankte Kollum I Yerseke. Bedankt voor Llsse H. Ligten- Usquert. berg Oudemlrdum. Geef uw lievelingsvogel het beste: 'Sluis verpakte vogelvoeders! kinderboekenweek 1964" is voor jeugdige lezertjes van de openbare leeszaal en biblio theek „Reuvens" en hun vriendjes en vriendinnetjes 'n plezierige gebeurtenis gewor den. In de grote zaal van het Leidse Volkshuis toas voor deze bijzondere gelegenheid een ge zellige middag voor de jeugd georganiseerd. Dit is een jaar lijks terugkerende gebeurtenis. Het motto van dit jaar was „De jonge Muiderkring". Na een film over de Muiderkring lieten de jongelui zien wat zij zelf dachten van het leven en de mensen in de tijd van dc Muiderkring. In zelfgemaakte creaties paradeerden zij one; het toneel voor een eveneen: verklede jury. Vooral Nederlands roemrijl schildersverleden bleek eet bron van inspiratie te zijn voo de jongelui. Pe Rembrandts Frans Halsen en Jan Steener wisselden elkaar af. De jon gen die muziek wou leren' heette het verhaal waarnaai de ongeveer 150 jongens er meisjes vervolgens kondet luisteren. Na een filmpje voer de een aantal jongens en meis jes het muziekspelletje fluitje van een cent" op. Di leiding van de middag was it handen van mevrouw M. Vink Van Caspel, hoofd van d< jeugdbibliotheek van ,Jlev vens", die op de foto prijze uitreikt aan de winnaressen. (Foto L.D./Holvast> met liefde bewaard te bUJven. Die overgeleverde cultuur is echter on voldoende voor een gesprek met de hedendaagse wereld. Onze horizon moeit worden ver ruimd. Spreker pleitte voor een her ziening van het onderwijs in de ker kelijke instituten. Om geestelijken te vormen die in staat zijn als cul tuurdragers met de hedendaagse mens te spreken. Een andere bisschop was niet erg Ingenomen met de tekst. Er wordt niets gezegd over de vele dingen waarin de hedendaagse cultuur te kort sahiet. In de tekst wordt gewe zen op de wonderen der techniek maar men gaat voorbij aan de ern stige vraagstukken, die het gebruik van deze niets ontziende krachten die de wetenschap ons biedt aan mens en maatschappij voorlegt Schandelijk misbruik Met grote nadruk moet gewezen worden op het schandelijk misbruik, dat overal wordt gemaakt door de overheid, de politieke machthebbers en door de economische overheersers van de openbare communicatiemid delen, in het bijzonder van televisie, radio en pers. Na enkele minder be langrijke sprekers kwam de bisschop van Straatsburg aan het woord. Hij wees erop dat men vier dingen voor ogen moet houden. In de toonaange vende culturele kringen van heden bestaat een tragisch onbegrip inzake alles wat met de kerk samenhangt om niet te zeggen een uitgesproken vijandschap. R„-katholieke intellec tuelen hebben veelal het gevoel, dat de kerk hen zeer onvoldoende steunt. Een overgroot deel der openbare me ning wijst elke bemoeiing der kerk met culturele vraagstukken af en ten slotte: de wonden die ons werden toegebracht in onze strijd tegen het INTERNATIONALE KLASSENSTRIJD In Hvdepark tn Doorn zal andier auspiciën van het instituut Kerk en Wereld op 28 en 29 november een beraad over ontwikkelingshulp war den gehouden. Evenals vorig Jaar zal dit beraad gewijd zijn aan een bepaald aspect van de ontwikkelingshulp. De twee jaar geleden gevormde werkgroep heeft dit beraad voorbereid en als onderwerp gekozen internationale klassenstrijd". Deze leuze wordt dikwijls gebruikt om de tegenstelling tussen rijke en arme landen aan te geven. Het ls duidelijk dat deze tegenstelling met name sterk door de marxistische visie wordt Ingegeven. Men wil gedurende dit beraad de aandacht dan ook speciaal richten op de com munistische visie op de ontwikke lingsproblematiek. Sprekers zijn: prof. Rumaniuk ln Warschau, die de marxistische visie op het vraagstuk zal geven; drs. H. M. de Lange, die de Westerse visie zal vertegenwoordigen en A. O. Raziur Rahman, M A, in Pakaan, die een Aziatisch standpunt zal weergeven. De intellectueel Er dient een herderlijk schrijven uit te gaan handelend over de In tellectueel. We moeten afzien van onze dogmatische heerszucht, die maakt dat wij over alles en nog wat ons oordeel willen aanmatigen, alsof wy bisschoppen overal van weten. Het kan zijn nut hebben in de voornaamste landen Inrichtingen van hoger onderwijs op te richten die echter niet een duplicaat moeten zijn van bestaande universiteiten maar inrichtingen waar alle cultuurdra gers in de gelegenheid worden ge steld kennis te nemen van en een gesprek te openen met de tradities der christelijke cultuur. Tot Paus: ga niet naar India Een Hindoe - groep heeft een brief aan Paus Paulus gezonden en er bfl hem op aangedrongen zyn voorge nomen bezoek aan India niet door ts laten gaan. De groep, die zichzelf het Hindoe- comité van waakzaamheid noemt, ls speciaal gevormd om zich te verzet ten tegen het eucharistisch congres, dat van 28 november tot 6 decem ber in Bombay zal worden gehouden. In de blief wordt o.a. opgemerkt, dat het Vaticaam een soevereine staat is. Daarna wordt de vraag ge steld: hoe kimt U het rechtvaardigen dat een bijeenkomst van de functio narissen var. een soevereine staat wordt gehouden op het grondgebied van een andere soevereine staat? Film over leven van Paus Johannes In Sotto 11 Monte ls gisteren een begin gemaakt met de opnamen voor een film over het leven van Paus Johannes XXIII. De Paus wordt uitgebeeld door Rod Steiger. Zonder enige make-up is hy het evenbeeld van de gezette boerse priester Angelo Roncalli, die van 1958 tot 1963 Paus was. De Italiaans-Franse produktie krijgt de titel „E venne un uomo" (en er kwam een man). Regisseur is de Italiaan Ermanno Olmi, die zai trachten in de film tets van de geest van Paus Johannes weer te geven. Behalve in Paus Jchanmes geboorteplaats Sotto il Monte zullen opnamen gemaakt wor den in Venetië, Istanboel, Sofia, Parijs en Rome, steden waar Paus Johannes als Vaticaans diplomaat of bisschop gediend heeft voordat hy Paus werd. Zoekt U een goed ANKER HORLOGE heeft het. Eterna - Cortina Prisma - Jung hans - Ewe Anker.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 3