Gezellige mensen halen Heineken in huis Heineken AMERIKA'S RASSENSTRIJD NA DE VERKIEZINGEN SLEUTELTJES BOUDEWIJN - SNELWEG Aannemers dreigen plechtige opening morgen te verstoren REFERENDUM IN RHODESIË PI i mém Sprankelend idee! Sprankelende stemming! IT Hebt U LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 5 NOVEMBER 1964 Gelijke behandeling van de negers in Maryland p Ds. Luther King: weer betogingen Er zullen wederom betogingen tegen rassen-ongelijkheid worden gehouden In een aantal zuidelijke staten van Amerika, met name in Alabama en Mississippi. Dit heeft negerleider Lu ther King gisteren bekendgemaakt. Hij zei dat men geen gebruik van ge weld wil maken. De drie grote orga nisaties, die voor rassenintegratie Ijveren, zullen in Washington een politiek bureau, een zogenaamde „lobby", stichten, dat zal trachten le den van het Amerikaanse parlement voor de zaak van de negers te win nen. De kiezers van Maryland hebben gestemd voor een wet, welke voor de hele staat zal gelden en voorziet in gelijke behandeling voor negers en blanken in motels, hotels en restau rants. Maryland wordt beschouwd als de grens-staat tussen noord en zuid. De wet van Maryland is een uitbrei ding van een wet. welke in 1963 werd aangenomen en alleen gold voor de stad Baltimore en de helft van de 23 gemeenten van Maryland. De kiezers in de Amerikaanse staat Californië hebben dinsdag een amen dement op de grondwet van de staat gouverneur van Californië, Edmund Brown, alle belangrijke leiders van de Democratische partij, de gematigde Republikeinen, de voornaamste ker ken, de vakbonden en groeperingen van zakenlieden hebben zich tegen het amendement, bekend als „voor stel 14", uitgesproken. Gouverneur Brown heeft al laten weten, dat hij bang is voor een gewelddadige ras- senstrljd in Californië als het amen dement zou worden aangenomen. De tegenstanders van het voorstel heb ben erop gewezen dat de Nationale Bond van eigenaren van onroerend goed Californië als een „proefkonijn" beschouwt en dat nu campagnes in andere staten met hetzelfde oogmerk zullen volgen. Inmiddels heeft het Californische Hooggerechtshof laten weten, dat het de geldigheid van de maatregel ernstig betwijfelt. Ver wacht wordt dat het hof snel zal in grijpen en zal bepalen dat het amen dement in strijd is met de federale grondwet. (Van onze correspondent in Brussel) Morgen zullen koning Boudewyn van België en president Lübke van West-Duitsland elkaar aan de grens by Lichtenbusch, tussen Aken goedgekeurd, waardoor de bestaande Luik, ontmoeten en de hand druk- wetgeving tegen discriminatie op het ken. Daarmee zal dan officieel de gebied van de huisvesting ontkracht Boudewijnweg Antwerpen-Aken zyn wordt en het de wetgevende macht opengesteld voor verkeer en aan de i|vvan de staat Californië voortaan on- lijdensweg van de aanleg zal bijna ifpnogelijk wordt gemaakt wetsontwer- een einde zijn gekomen. pen tegen discriminatie op dit gebied Wanneer tenminste niet de Bel- te nemen. gische aannemers, boos omdat het Leiders van de campagne voor ge- Belgische ministerie van Openbare burgerrechten noemden de Werken hen niet geregeld betaalt, op ;oedkeurlng van het amendement het laatste ogenblik het werk aan •ampzalig en vooraanstaanden juris- -]e paar honderd meter van de aan spraken van de radicaalste stap sluiting zullen hebben stilgelegd, en ip wetgevend gebied in de jongste hun bulldozers over de weg zullen listorie van Amerika. Volgens hen hebben gezet. Zy hebben met dat leeft nog geen enkele Amerikaanse j paardenmiddel gedreigd om eindelijk zelfs Mississippi niet, een hun vorderingen voor verricht werk •ondwet waarin aan voorstanders betaald te krijgen, mscheiding bepaalde •rden verleend. Het amendement werd krachtig ge steund door de 40.000 leden tellende Californische Vereniging van bezit sters van onroerend goed en nog een andere vereniging. Beide organisaties morgen de rijkswacht De laatste dagen is er op het Bel gische ministerie van Openbare Wer ken veel geconfereerd en men hoopte daar dat de aannemers het nodige respect voor hun vorst zouden op brengen In elk geval heeft men voor de genie het nodige materieel op; nandeerd. zodat deze eenheden even tueel discreet zullen kunnen optre- hebben een campagne gevoerd goedkeuring van het amendement, waaraan vrijwel alle rechtse Republi keinen van de staat en de leiders var de uiterst rechtse John Birch Society hun medewerking verleenden. Het amendement zou alle huiseige- Aken Te Hasselt zal koning Boude- naren in Californië het recht geven wyn het eerste lint doorknippen, zelf kopers of huurders te kiezen. De maar verderop zal hij zien dat de weg over grote delen nog maar de helft van het aantal rijbanen heeft en dat er ook aan de verdere infra structuur nog wel het een en ander ontbreekt. Een feit is dat men bij de bouw veel niet-voorziene moeilijkheden heeft moeten overwinnen. Tenslotte bleek ook nog 'n wel betaalde aan nemer zijn eigen betalingen te heb ben gestaakt en ontstonden er weer nieuwe vertragingen. Eind 1956 is men te Wommelgen met de werken begonnen. Men nam aan dat de weg in vijf jaar voltooid zou zijn, vooral om Antwerpen een verbinding rtiet het achterland te geven, die de stad zal helpen tegen Rotterdam te con curreren. Later werden het zes jaar, toen zeven, en nu heeft het dus ne gen jaar geduurd aleer de verbinding AntwerpenAken tot stand is ge komen. En het zullen er wel tien zijn eer alles gereed is. Men heeft 154 kilometer rijksweg aangelegd. Dat is een kilometer of twintig per Jaar, heel wat minder dan de 80 kilometer die België zeker jaarlijks zal moeten Burgerregering in Saigon De Zuid Vietnamese premier, Tran Van Hoeong, heeft gisteren een nieu we regering gevormd, die geheel uit burgers bestaat, hoofdzakelijk erva ren technici in plaats van politici Hoeong neemt zelf de portefeuille van defensie op zich. Generaal Khan de aftredende premier, wordt opper bevelhebber van de strijdkrachten en ls niet in het kabinet opgenomen. Minister van Buitenlandse Zaken wordt Pham Dang Lam, secretaris generaal van dit ministerie onder Ngo Dinh Djem, minister van Bin nenlandse Zaken en eerste vice-pre- mier dr. Ngoejen Loe Vien. Folitlci menen dat het nieuwe ka binet geen lang leven zal zijn be schoren, daar de grote godsdiensti ge groeperingen, boeddhisten en thousiast zijn over de samenstelling. Sommige ministers hebben deel uitge maakt van de regering 'Djem en heb ben hun verleden niet mee, hoewel het kundige mannen zijn. Bouwcapaciteit in twee jaar met 38% toegenomen De bouwcapaciteit in Nederland zal in 1964/65 38 procent groter zijn, dan zij in 1962/63 was. Minister Bo- gaers van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid heeft dit meegedeeld tij dens een werkbezoek, dat hy aan Zeeuws-Vlaanderen bracht. De mi nister verklaarde o.a., dat 't voorals nog niet mogelijk zal zyn in Neder land de teugels verder te vieren bij het bouwbeleid. Het bezoek van minister Bogaers aan Zeeuws-Vlaanderen hield var band met de samenwerking, die tus sen alle dertien gemeenten van Oost- Zeeuws-Vlaanderen tot stand is ge komen op het gebied van de bouw. „Men heeft hier begrepen wat het doel is van de laatste bouwnota en er alles uit geput, wat er in zit. De bouwcapaciteit in Zeeuws-Vlaande ren is hierdoor sterk uitgebreid. De hier onstane samenwerking betekent een voorbeeld voor het hele land", zo zei minister Bogaers. In datzelfde tempo zou de aanleg van de weg naar Wallonië zeker acht jaar in beslag nemen op voor waarde dat men niet tegelijkertijd j werkt aan de „E 3" weg van Antwer- I pen naar Luik en aan de nieuwe en hard nodige weg Brussel—Parijs. De Boudewijn-snelweg leidt voor een deel door vrij vlakke streken. Het traject AntwerpenHasselt kost dan ook een en driekwart miljoen gulden per kilometer. Voor HasseltLuik wordt de „kilometer-prijs" 4,62 mil joen en na Luik 7 miljoen gulden. Voor het gehele werk is dat een gemiddelde kiilomoberprijs van 3,92 miljoen gulden tegen naar schatting van 5,6 miljoen per kilometer voor de toekomstige autoweg van Wal- Verjaringstermijn verlengd (Van onze correspondent in Brussel) De commissie van Justitie van de Belgische Kamer heeft gisteren met algemene stemmen de wet-Venney- len or de verlenging van de verja ringstermijn voor doodstraffen voor landverraders goedgekeurd. Zoals men weet is die wet vooral gericht tegen figuren als Leon Degrelle die, ter dood veroordeeld wegens colla boratie, rustig leven in landen als Spanje. Vandaar haar naam? Lex Degrelliana. De minister heeft wel verklaard dat hy verschil zal maken tussen de vijftig zeer ernstige ge vallen en de 1250 minder ernstige. De verjaringstermijn zou dezer da gen na twintig jaar zijn verlopen, maar men acht het in België keerd dat de veroordeelden weer vrije mensen zouden terugkeren i hun land. De beslissing van de c missie is pas na lange besprekingen tot stand gekomen. Tenslotte heeft minister van Justi tie Vermeylen (een zoon van de schrijver van „De wandelende jood") zelf 'n amendement ingediend. Daar bij werd bepaald dat eens uitgespro ken doodstraffen van de ongewenste gevallen zou worden omgezet in ge vangenisstraffen van meer dan twin tig jaar en de doodstraffen van min der ernstige gevallen in straffen van twintig jaar of minder. De CVP,die zich vooral bezorgd maakte over de minder ernstige ge vallen heeft nog de toezegging ge kregen, dat de minister bereid zou zijn 800 van hen automatisch gratie te verlenen, zelfs zonder voorafgaand verzoek daartoe van de belangheb benden. Frans vijfjarenplan Na afloop van een bijeenkomst n de Franse ministerraad heeft de minister van Voorlichting, Peyre- fitte, een uiteenzetting gegeven van de doelstellingen van het Franse vijf jarenplan voor 1965-'70, waarvan het ontwerp omstreeks eind november bij het Franse parlement ln behan deling zal komen. Volgens het plan zal de gemiddel de werktijd per week binnen de vijf ar zijn gedaald met anderhalf uur. Het plan voorziet verder in pro- duktieve investeringen van 5 Vol gens het plan zal het groeicijfer van de particuliere consumptie per jaar en per hoofd ongeveer 3 M bedragen. Verder zu/llen per jaar 10% meer woningen gereedkomen, zodat in 1970 470.000 woningen zullen worden gebouwd. De komende vijf jaar zal voor mi litaire doeleinden bijna 55 miljard franken (41 miljard gulden) worden uitgetrokken, waarvan voor de atoomwapens 15.915 miljoen franken (11,500 miljard golden). Lachend ligt senator Edward Kennedy in het zip*. ~-:.':vrs van Boston waar hij nog s ?eds ver- 'gd wordt voor l'? ernstige verwondingen, welke hij maan- De byna 105.500 kiezers in (Zuid) Rhodesië moeten zich vandaag uit spreken over de vraag of zij voor tegen onafhankelijkheid op basis i de grondwet van 1961 (waarbij de macht in handen van de blanke minderheid werd gegeven) zijn. Van de 105.444 stemgerechtigden zijn 89.886 blanken, 12.729 Afrika- en de overigen Aziaten en men- van gemengd ras. zy zullen de vraag „Bent u voor onafhankelyk- heid op basis van de grondwet van den geleden bij een vliegtuig ongeluk opliep. Hij had reden tot lachen, want hij behield zijn ze tel in de senaat, mede dank zij de verkiezingscampagne, die zijn vrouw heeft gevoerd. 1961" met „ja" of „nee" moeten be antwoorden. Premier Ian Smith heeft het refe rendum uitgeschreven, nadat zijn be sprekingen over de onafhankelijkheid die hy ln september in Londen met premier Douglas-Home heeft gevoerd, waren mislukt. Vorige week spraken de stamhoof den zich op een door premier Smith bijeengeroepen „indaba" (verga dering) uit voor onmiddeiyke onaf- hankeiykheid. Er wonen in Rhodesië, op een be volking van vier miljoen mensen, ongeveer 250.000 blanken. Het resultaat van het referendum zal niet voor morgenmiddag bekend zyn. als PILSENER - MUNCHENER - Sprankelend gezelligheidsidee 's avonds gasten zijn: daar horen gulle glazen Heineken bijPrettig om altijd een voorraadje in huis te hebben want ieder een is blij als u Heineken aanbiedt... heerlijk, helder Heineken. U klinkt toch ook mee met een glas Pils? Of een glas Oud Bruin als u een zoeter bier verkiest. Met sprankelende glazen helder Heineken. Goudflonkerend bier, gebrouwen volgens eeuwenoud brouwrecept - strikt geheim! Alleen Heineken smaakt dus als Heineken. Fijnproevers weten het. Daarom wordt Heineken zoveel gevraagd. Zóveel, dat het elke week brouw-vers wordt aangevoerd. Verstandige keus, mevrouw. Verwen uw fijnproever en uw gasten met Heineken! /d- OUD BRUIN - EXTRA STOUT wel af- E geleverd. DE PELIKAAN Pelikaanstraat 27, Leiden K Telefoon 25813 Vryblyvend prijsopgaaf. 1 DIVERSEN Ballpointreclame niet firma of vere^igingsnaam. Vanaf 15 tegeller. tel. 21766. Lelden. S Dames, een avondje ul De ster van de avond op party bent u en u voelt ziel zelf verzekerd na een schooi heidsbehandeling. verzor: gedipl. specialist zoekt langs deze weg kennis making met serieus meisje. 20 25 J. Geen danstype. Foto retour. Brieven bur. 2-kamerwoning een bo"enhuls. Brlevi Vraagt vrijblijvend catalogus. Postbus 538 Den Haag. 3 Afgemat? Moe? Schleffers bloedw n helpt bijzonder snel! Bevat aktlef-lecitrlne, vita minen en mineralen. Werkt biovitaal exclusief bij apothe kers en drogisten. Q Klusjesman. Voor alle voor komende erkzaamheden ook elektriciteit. Tel. 01710-26660. a Automobilisten! Minder ver keersongevallen met Bloritme. Vraagt gratis toezending in teressante brochure. Biorit- misch Centrum, Jul. v. Stolb - laan 186, 's-Gravenhage. Telef. lijk advies. Alle verzekeringen, financieringen, hypotheken. De Goejestraat 74. Leiden. Tel. 20777 (01710). slaapzakken R Brn volledige genezing ge- huisbehandeltng Julianakade. Terug gen: Julianakade 17, Leiden. B Verloren. Wie heeft de be delarmband (aandenken) van

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 13