XEIDSCH DAGBLAD elning in Den Haag Biesheuvels uitspraken na AMERIKA VANDAAG NAAR DE STEMBUS Loeki moet van het filmdoek af ebruik gemaakt van Luns9 afwezigheid? CHR0ESJTSJ0W LIJDT AAN SCLEROSE DROOG WEER Miljoenenscliade bij fabrieksbrand Beschikking Hof pierprijs nietig Nederlander doodt vrouw en zoontje DR. ADENAUER' STEUNTERHARD Kongolese rebellen gijzelen 860 blanken Hoboïst Haakon Stotijn overleden ZOUTVONDST BIJ VEENDAM pgericht 1 maart 1860 DINSDAG 3 NOVEMBER 1964 No. 31306 ree te ur: e. A. e. van Dishoeck jfdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f10.05 per kwartaal, f3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie; 35041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Het wordt nu stelling neemt hoog in tijddat Nederland Europese kwestie (Van onze parlementaire redactie) In Den Haag is flinke deining ontstaan door de recente kritiek in minister Biesheuvel van Landbouw op het plan-Erhard voor n nieuwe Europese conceptie. Het is vrijwel zeker, dat mr. Biesheuvel niet de steun had van :t volledige kabinet, toen hij zaterdag op het partijconvent van Anti-Revolutionaire Partij van leer trok tegen het Westduitse itiatief, dat nog niet eens in gedetailleerde vorm bekend is. Blijkbaar heeft mr. Biesheuvel de afwezigheid van zijn collega r. Luns gezien als een goede gelegenheid om zijn eigen denk- :elden over de Europese politiek te ventileren. Haag er voor zou voelen om bij het M L.F.-gesprek op de een of andere manier rekening te houden met de Franse militaire conceptie, die uit gaat van het eigen atoomwapen. Men is er altijd vanuit gegaan, dat het één absoluut niet met het ander te combineren valt, gezien het nu reeds bestaande gebrek aan mede werking van de Fransen binnen de N.A.V.O. Dat het mogelijk zou zijn Men mag wel t ministerie van buitenlandse za- n het Haagse Plein van niets st, toen mr. Biesheuvel zaterdag in irecht verklaarde, dat men Frank- k niet alleen aan de economische ilitiek, maar ook aan de militaire ilitiek in het Atlantische bondge- >otschap moet laten deelnemen. Voor de ingewijden was het over- ïiaelijk, dat deze visie aanzienlijk fweek van het traditionele stand- int. Het gevolg is dan ook geweest, te bondgenoten met enige ver oudering naar Den Haag kijken binnen weinige dagen wel om een adere verduidelijking zullen vragen. Kernvloot Vooral het feit, dat mr. Biesheu- zijn uiteenzetting ook de mui- laterale kernvloot ter sprake bracht, left de aandacht getrokken. Neder - nd heeft zich tot dusver altijd op it standpunt geplaatst, dat deelne- lan het vooroverleg over deze L.F. volkomen vrijblijvend is. We lwaar zijn er tekenen, die er op ijzen, dat Den Haag steeds meer ïat zien in de M.LF., maar uit lets is tot dusver gebleken, dat Den Ex-premier Chroesjtsjow lydt aan clerose, een ziekte, die het zenuw- telsel aantast en totale verlamming en gevolge kan hebben, aldus heeft Ie leider van de Deense communis- ische partij, Knud Jespersen, na zijn erugkeer uit Moskou aan journalis- en meegedeeld. Volgens hoge func- ionarissen zou een aantal fouten van Chroesjtsjow aan zijn ziekte te wijten lijn geweest. Chroesjtsjow zou thans m rusthuis buiten de hoofdstad lerstel zoeken. Toen Jespersen ge- rraagd werd of Chroesjtsjow nog aan indere ziekten lijdt, antwoordde hij: u mij vraagt of Chroesjtsjow ivat minder wel bij het hoofd is ge worden, moet ik antwoorden, dat., wij laar geen bevestiging van hebben". Jespersen zei, dat Chroesjtsjow nog Iteeds lid van de Opperste Sow jet is sn van het centrale comité van de party. In verband met zijn ziekte kan !>f wil de ex-premier niemand ont vangen. Leeftyd, ziekte en fouten in kijn beleid hebben hem ten val ge bracht. Bovendien begon hy de laat ste jaren persoonlijke populariteit te zoeken, aldus Jespersen, die voorts Verklaarde, dat „de akte van beschul diging", die 29 punten zou omvatten, in het geheel niet bestaat. WEERBERICHT Het KNMI verwacht van heden- tot morgenavond: Bewolkt en droog weer met plaat selijk enkele opklaringen en voor- namelyk gedurende de nacht en ochtend hier en daar mist. Matige tot zwakke in hoofdzaak noordoostelijke wind. Weinig veran dering in temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). 4 november Zon op: 07.40 uur; onder: 17.07 uur Maan op: 07.31 uur; onder: 17.31 uur Hoogwater in Katwyk: 3.08 en 15.24 uur, laagwater: 11.19 en 23.26 uur. bestaat uit 14 pagina's) de Franse president te paaien door een plaatsje voor de Fransen in de M.L.F. in te ruimen, wordt dan ook als volstrekt illusoir geschouwd Als mr. Biesheuvel en wie weet hoevelen met hem in het kabinet er op uit zyn alsnog een dergelijke poging te wagen, dan komt deze po ging vele jaren te laat. Onzekerheid Overigens zyn de uitlatingen van mr. Biesheuvel illustratief voor het gevoel van onzekerheid, dat thans in Den Haag bestaat. Het uur der waarheid voor de Europese en At lantische samenwerking is in aan tocht en in Den Haag voelt men zich by gebrek aan óuidelyke al ternatieven tegen de muur staan. De officiële visie instemming met de huidige structuur van de N.A.V.O. en vrij bly vend e deelneming aan de studie voor een M.L.F. lijkt niet langer houdbaar nu het bondgenoot schap ernstige tekenen van desinte gratie vertoont, en een kiezen voor of tegen de M.L.F. niet veel langer meer kan worden uitgesteld. Ook de Europese ontwikkeling komt in een beslissende fase. Nu de Belgische mi nister Spaak toch weer gebiologeerd blykt te worden door Parijs en de nieuwe Britse Labour-regering mr. Luns eigenlyk in de kou laat staan, RECHTER BEVEELT (Van onze correspondent). Kees Brusses film „Mensen van Morgen" zal morgen voor het laatst in zijn huidige vorm mogen draaien. De president van de Am sterdamse rechtbank, mr. U. W. H. Stheeman, heeft vanmorgen uitspraak gedaan in het kort ge ding dat de ouders van de in de film meespelende Loeki Grishaver tegen de Sapphire-Filmproduktie N.V. aanhangig hadden gemaakt. De president stelt de ouders in het gelijk. In zyn vonnis beveelt hy met in gang van donderdag 5 november „de vertoning en vermenigvuldiging in iedere vorm van de film Mensen van Morgen te staken, voorzover daarin beelden van eisers zoon voorkomen of diens stem ten gehore wordt ge bracht". Voor iedere overtreding kan een dwangsom van f 50.000,worden gevorderd. Nietig In de motivering van het vonnis gaat de president onder meer in op de door beide partyen op verschil lende wyze benaderde vraag of er al dan niet een arbeidsovereenkomst tussen de filmmaker en Loeki be- correspondent) Eer brand die enkele miljoenen guldens schade heeft veroorzaakt, legde gisteravond vyf fabriekshal len van het isolatiebedrijf gebr. Kooy in Enschede in as De brandweer van Enschede kon tegen de enorme vuurzee niets be ginnen en moest zich bepalen tot het behouden van een nieuwer be- drijtsgedeelte, alsmede de kantoren, die uit voorzorg echter werden ont ruimd Een gedeelte van het archief ging in vlammen op, alsmede de fa- briekskantoren, die in de produktie- hallen waren gevestigd. Door deze brand is de produktie van de gebr. Kooy in Enschede vol komen stil gelegd. Het bedryf heeft nog een dochteronderneming in Driebergen, en filialen in Tilburg en Essen. Behalve de fabrieksgebouwen, voorraden, half-fabricaten en ge reed gemaakte produkten, zyn ook de machinerieën een prooi der vlam men geworden. De oorzaak is onbe kend. stond. Mr. Stheeman vindt dit echter van minder belang, omdat uit, een schriftelyk relaas van Kees Brusse, een brief van Loeki's moeder en de stukken, die ter zitting zyn overge legd, duidelijk is gebleken, dat er geen sprake van was, dat de minder jarige jongen van zyn vader toestem ming had voor zyn aandeel in de film. De president concludeert, dat het ontbreken van die medewerking de overeenkomst tussen de filmmaker en de jongen nietig doet zyn. De film maatschappij heeft verzuimd de ouders in de zaak te betrekken en zich van hun toestemming te verze keren, waardoor zij in stryd is geko men met artikel 355 e.v. van het Burgerlijk Wetboek, waarin de grondbeginselen van ons familierecht Verrast De directie V£ duktie N.V., die de uitspraak Sapphire-Filmpro- er verrast was door de president, kon nog niet mededelen of de film gecoupeerd zal doordraaien of voor goed uit de roulatie genomen zal worden. Bij de behandeling van het kort geding heeft de raadsman van de filmmaatschappij meegedeeld, dat als Loeki uit de film moet, er „slechts een waardeloos stuk cellu loid overbiyft". Sapphire-filmproduktie N.V. heeft beroep aangetekend tegen het vonnis van de president van de Amsterdam se rechtbank. woidt het tyd dat ook Den Haag met duidelyker uitspraken komt voor al nu de vage omtrekken van het pl?n-Erhard zichtbaar worden. Blijkbaar heeft de zeer Europees voelende minister van Landbouw die in Brussel kind aan huis is de ontwikkeling willen verhaasten met zijn uitlatingen. Maar zijn poging om zonder dui delijke instemming van zijn collega Luns de negatieve situatie in het Atlantische bondgenootschap en de al even negatieve toestand in West- Euiopa te combineren tot een posi tieve benadering, zal weinig effect sorteren en wyst bovendien op een merkwaardige gang van zaken in het kabinet. Hoge Raad De Hoge Raad der Nederlanden heeft in het belang der wet beslist, dat het Gerechtshof in Den Haag op onjuiste grond het door de officier van Justitie aan Zwolsman gegeven bevel inzake de pierprijs heeft opge heven. De Hoge Raad heeft de be schikking van het Gerechtshof van 9 oktober vernietigd. Een Nederlands gezin, bestaande uit man, vrouw en een zesjarig zoontje, is gisteravond dood aange troffen in een flat in de Amerikaan se stad Arlington. Volgens de politie was hier sprake van een dubbele moord en een zelfmoord. De man was een 32-jarige Neder lander, die als ingenieur werkzaam was in het Smithsonian Astrofysi- sche Laboratorium in Cambridge. Zyn 28-jarige vrouw was uit Indo nesië afkomstig. Volgens de autoriteiten woonde het gezin al anderhalf jaar in de flat op de tweede verdieping. De vrouw werkte by de KLM. Het drama werd ontdekt doordat de broer van de in genieur, die eveneens in Arlington woont, vergeefs had geprobeerd het echtpaar te bellen. Een kennelijk zeer verheugde Prinses Irene haalde met haar echtgenoot Prins Bernhard af. toen deze op het vliegveld van Madrid arriveerde voor eer tweedaagse jachtpartij in Span De voormalige Westduitse bonds kanselier dr. Konrad Adenauer heeft gisteren tijdens een bijeen komst van de bestuurscommissie van de christendemocratische fractie in het Westduitse parlement gezegd dat hij de regering zal blijven steunen met alle kracht waarover hij be schikt. De 88-jarige Adenauer is voorzit ter van de partij. Zondag heeft hy in een interview met het zondags blad- „Bild am Sonntag" de regering van West-Duitsland ervan beschul digd de oorzaak te zyn van de hou ding van president De Gaulle Van Frankryk ten opzichte van het At lantische bondgenootschap en de Europese Economische Gemeenschap. Het is de bedoeling van president De Gaulle dr. Konrad Adenauer op 9 november bij zyn installatie als corresponderend lid van de Academie voor politieke wetenschappen op grootse wijze te ontvangen. Dit als demonstratie aan het adres van Ade nauers opvolger, kanselier Erhard, die veel minder voelt voor een nauwe Frans-Duitse vriendschap dan Ade nauer en dr. Gerstenmaier, de pre sident van de Westduitse Bondsdag (Tweede Kamer Gerstenmaier is by een beleefdheidsbezoek met zeer byzondere egards behandeld. De ge neraal zou veel belangstelling heb ben voor een „Europa van de Atlan tische Oceaan tot de Oeral", hetgeen dus zou betekenen, dat hy nauwere betrekkingen met de Sowjet-Unie wenst. Acht kiezers van Dixville naar Goldwater (Van onze correspondent in Washington) Vandaag zijn 70 miljoen Ame rikanen naar de stembus ge gaan om een president, een vice- president, 35 senatoren, 435 le den van het Huis van Afgevaar digden, 26 gouverneurs en leden van gemeenteraden en rechter lijke macht te kiezen. Vooral de uitslag van de presidentiële race wordt in de hele wereld met de grootste belangstelling tegemoet gezien, al zeggen alle instituten voor opiniepeilingen, dat er geen sprake meer is van twijfel aan de uitkomst. Volgens de De rebellenregering in Stan leystad, de hoofdstad van de ..Kongolese Volksrepubliek", houdt ongeveer achthonderd Belgen en zestig Amerikanen ge vangen „totdat de Belgische en de Amerikaanse regeringen op houden militaire steun te geven aan de regering in Leopold stad". Waarschijnlijk onder dwang heeft de Belgische con sul in Stanleystad een radio- Koning Saoed (links) van prins Feisal (rechts)Feisal i Saoedi-Arabië. die is afgezet en al regent sinds maart van door zijn broer I jaar. boodschap met deze inhoud ver zonden. De Amerikaanse regeling heeft Leopoldstad vliegtuigen, vrachtwa gens en radio-installaties geleverd. België heeft wapens en munitie ge leverd. Er bevinden zich driehonderd Belgische militairen by de Kongole se regeringstroepen, maar zy heb ben uitdrukkelyk bevel zich niet te mengen in de gevechten met de re bellen. Elke dag komen er meer moei- lykheden voor de „Kongolese Volks republiek". Men vreest nu, dat het instorten van de opstand barbaris me en ellende met zich zal mee brengen. De rebellen hebben hun woede tot nu toe gekoeld op ontwik wikkelde Kongolezen. De boodschap van de Belgische consul kan echter betekenen dat zij nieuwe 'zonde bokken zoeken: de Belgen en Ame rikanen. Op 29 oktober ving een luister post in Leopoldstad een wanhopi ge radioboodschap op van rebellen leider Gbenje aan vyf Afrikaanse staatshoofden. Gbenje eiste, dat zy „binnen een paar uur" te hulp zou den komen, daar hij anders zou be ginnen met een politiek der ver schroeide aarde. „U hebt my in de steek gelaten onder de bombarde menten van de Belgen en Ameri kanen", aldus Gbenje tot Nkroe- mah (Ghana), Ben Bella (Algerije), Nasser (VAR), Toure (Guinee) en Keita (Mali). De rebellpn hebben de laatste tyd vare verliezen geleden. Nu zyn de opstandelingen al teruggedreven tot gebied ten noorden van Kongolo •r wordt een grootscheeps offen sief voorbereid voor een aanval op Kindoe, het hart van de opstand. By dit offensief zullen meer dan tweehonderd huurlingen worden in gezet. laatste peilingen, die gisteren werden gepubliceerd, heeft pre sident Johnson namelijk zo'n voorsprong op senator Gold water, dat de Democratische overwinning zeker lijkt. Hoe de uitslag: ook mag luiden, vast staat dat de presidentsverkie zingen van dit jaar om senator Bar ry Goldwater uit Arizona en zyn conservatieve denkbeelden draaien zijn anti-socialistische, op het indi vidu gerichte theorieën, zyn harde buitenl. politiek, en zijn prediking van fatsoen en moraal. Of men stemt tegen hem om zijn gebrek aan soci aal besef, zyn afwyzing van een verzoeningspolitiek tegenover de com munisten en zyn dubbelzinnige hou ding op het punt der negerrechten. Weinig kiezers hjken enthousiast of fel tegen president Johnson te zyn. Zyn persoonlyke populariteit is nog steeds niet groot en een boeiend po litiek programma heeft de president Vannacht is in de Boerhaave-kli- niek in Amsterdam na een langdu rige ziekte overleden de heer Haakon Stotyn, eerste solo-hoboïst van Concertgebouworkest. Haakon Stotyn werd 11 februari 1915 in Den Haag geboren. Hy ge noot zyn opleiding aan het Konink- ïyk Conservatorium in zyn geboorte stad en studeerde hobo by zyn vader Jaap Stotyn. Van 1935 tot 1937 hy als solo-hoboïst verbonden de Berner Orkestverein. In 1935 trad hij voor de eerste maal als solist op met het Concertgebouworkest, teza men met zyn vader speelde hij toen het concert voor twee hobo's Alexander Voormolen. Na een ziekte van enkele jaren was Haakon Sto tyn gedurende byna twee jaar hobo- isfc in het VARA-orkest tot hy op 1 september 1940 werd aangesteld als eerste solo-hoboïst van het Concert gebouworkest. Hy maakte voorts deel uit van het Concertgebouw-kwintet en van het ensemble Alma Musi ca. Bij een exploratieboring in de om geving van Veendam is zout aange troffen. Over de omvang van het zoutgebied valt evenwel nog niets te zeggen, aldus de directie van de Koninklyke Nederlandsche Zout- industrie. Evenmin heeft men kun nen vaststellen om welke hoeveel heden zout het gaat. Thans is een diepgaand chemisch onderzoek van bodemmonsters aan de gang. Het valt nog niet te zeggen, of de zoutvondst perspectieven opent voor de Kon. Ned. Zoutindustrie. niet ontvouwd. Massa-demonstraties ter ere van hem, zoals ik vorige week in Chicago meemaakte, werden meer gekenmerkt door voortreffelyke orga nisatie dan door geestdrift voor de man uit Texas, die beter bekend is door zyn politieke handigheid dan door visie of persoonlykheid. Gisteravond spraken de top-kan- didaten van de Republikeinse en de Democratische party over de tele visie het kiezersvolk nog eens ma nend toe. Daarna brak ook voor hen de tijd van afwachten aan. Het woord is aan de kiezer, die na al het geharrewar van de laatste maan den, na al de beschuldigingen over en weer, al het feestgedruis en haatge- fluit nu eindelyk eens een dag lang rustig koning kan zyn. Kiesmannen Vanavond heel laat zal men onge veer weten welke nieuwe Congresle den en gouverneurs gekozen zyn. Men zal dan ook weten welke kies mannen zyn aangewezen voor de ver kiezing van de president en vice- president. Want officieel gaat het vandaag in Amerika niet om het kie zen van een nieuwe bewoner van het Witte Huis, maar alleen om 't kie zen van 538 heren en dames, die op hun beurt pas op 14 december over zullen gaan tot een stemming over een nieuwe president. In feite is dat echter een formaliteit. De 538 zoge naamde .kiesmannen" (een aantal, dat gebaseerd is op de vertegenwoor diging in het parlement door hon derd senatoren en 435 leden van het Huis van Afgevaardigden met daar aan toegevoegd drie kiesmannen voor het district van Columbia, waarin de hoofdstad Washington ligt) hebben zich in byna alle gevallen vastgelegd op de presidentiëe kandidaat van hun eigen party, waardoor automa tisch diegene tot president wordt ge kozen, wiens party het grootste aan tal van deze kiesmannen heeft doen verkiezen. Acht kiezers van Dixville, in de Amerikaanse staat New Hamshirc, waren vanochtend de eersten, die stemden. Hun acht stemmen gingen naar de Republikeinse kandidaat voor het presidentschap, senator Goldwa ter. hetgeen overigens geen aanwij zing is voor de einduitslag. ietnvs De Burgemeester der ge- meente Apeldoorn, de heer f Mr. Tutein Nothenius, heeft f afstand gedaan van zijn f jaarwedde van f 1000, ten be- f hoeve der gemeente. 1 Vergadering van den Ge- V meenteraad v. Leiden, op Za- f 1 terdag 5 Nov. 1864 Onder- werpen o.a.: Voordragt tot f het verleenen van den titel J van archivaris aan jhr. W. I. 'J - C. Rammelman Elzevier.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1