AMERIKAANS SCHOT NAAR MARS IS DUBBELTJE TREFFEN OP KILOMETER NIEUW<S>4 2.98 I 1 november belangrijke datum voor veehouderij Twee „Mariners" gaan op weg leis van 56o.ooo.ooo kilometer P ^VERBETERDE UITGAVE Proees-Leibbrand voor onbepaalde tijd verdaagd Washington protesteert in Warschau Weer microfoons in een V.S. -ambassade 4 nylons in één verpakking - jpt VAN NATIONAAL NAAR GEMEENSCHAPPELIJK BELEID ASSEMBLEE OP 1DEC. BIJEEN Concorde-project in Engeland nog niet van de baan Ipgericht 1 maart 1860 Dinsdag 3 november 1964 Vierde blad no. 31306 (Van een onzer redacteuren) Dezer dagen, waarschijnlijk 4 november, zul- n de Amerikanen een Mariner-B-ruimtevaar- ig naar de onmiddellijke omgeving van de pla cet Mars lanceren, vermoedelijk enkele dagen ter gevolgd door een tweede Mariner met het- ilfde doel. Hiermee wordt de meest gecompli ceerde precisie-operatie ondernomen, welke tot dusver door Amerikanen of Russen op stapel is gezet, een ambitieus experiment dat eerst over acht en een halve maand met succes kan worden bekroond. 1 9e 260 kg wegende Mariner zal in die maanden een baan van 560.000.000 ometer moeten doorlopen, alvorens op een radio-grafisch signaal van de Ee meetinstrumenten en televisie-camera's in te schakelen, die een half lang hun bevindingen naar de aarde zullen seinen, precisie vraagt dit schot dezelfde trefzekerheid als die van een scherp- lutter, die een dubbeltje probeert te raken op een afstand van .bijna kilometer! N, cst&e Mariner is een ruimtelaborato- >t lm van ongeveer drie meter hoog he! vUf meter breed. Het is een ver- ne.terde uitvoering van de ruim 200 wegende Mariner, die in 1962 in ie.3 dagen een vlucht van ongeveer ■MJ.000.000 kilometer maakte naar de ^"recte omgeving van de planeet 3ai|nus. Dat Venus-experiment was 2gn grandioos succes, waarmee Ame- hesa een aanzienlijke voorsprong op f B Russen bevestigde op het gebied k *n precisie en wetenschappelijk on- rzoek. Y 1 B Ifenus, Aarde en Mars zijn drie D de negen planeten, die in bijna 'kelvormige banen om de zon wen en. Hun gemiddelde afstand van zon bedraagt resp. 108, 149 en 228 Ijoen kilometer. Moeilijker dan Venus Het Mariner-schot op Venus was, hoewel een bijzonder gecompliceerde operatie, makkelijker dan het ko mende schot naar Mars. In de eer ste plaats was de af te leggen af stand (400 miljoen) korter dan die naar Mars (560 miljoen km). In de tweede plaats werkte de zon mee. Nadat de Mariner naar Venus zich min of meer aan de aantrekkings kracht van de aarde had ontwor steld, hielp de zeer sterke aantrek kingskracht van de zon mee, om de Mariner in een spiraalbaan een steeds grotere snelheid te geven, waardoor baan en reisduur korter werden. Bij het Mars-schot echter moet een Mariner naar een planeet wor den gezonden, die verder dan de aarde van de zon staat, waardoor in de interplanetaire ruimte de alles overheersende aantrekkingskracht Deze schets laat zien, hoe de aarde en Mars zich in hun banen om de zon bewegen, terwijl de Mariner van de aarde naar de Rode Planeet reist. Streepjes in de banen geven aan. waar de planeet zich op een bepaalde da tum bevindt. van de zon voortdurend remmend Er is een kortere baan denkbaar, die veel sneller doorlopen kan worden: een „doorsteek" langs de zon, die eerst voortdurend versnel lend op de Mariner zou werken en daarna in even sterke mate vertra gend. Maar daarvoor moeten ruim tevoertuigen ontwikkeld worden, die beter tegen hitte bestand zijn dan de tegenwoordige. Zelfs de Mariner die naar Venus werd gezonden kreeg het in de buurt van die nog ver de zon verwijderde planeet nog erg warm. zo warm zelfs dat men vi de, dat het experiment zou misluk ken. Het lukte wel. maar het 1 tact met de Mariner ging korte tijd later verloren, hoofdzakelijk door de hitte die de instrumenten onklaar maakte. Tien minuten op circa 370.000 Zoals gezegd moet het schot op Mars zo nauwkeurig „gericht" zijn, dat het vergelijkbaar is met het treffen van een dubbeltje op bijna een kilometer afstand. Maar het schot moet niet alleen in de rich ting, maar ook in de tijd zeer nauw keurig zijn. De Mariner moet bij de Marsbaan aankomen als de planeet zich daar ook bevindt. Niet later, wanneer Mars alweer voorbij is, of eerder wanneer de planeet zich nog niet op dat punt van de baan be vindt. Dat betekent, dat de tijd van de vlucht niet meer dan ongeveer tien minuten mag verschillen van de geprojecteerde tijd van ongeveer 370.000 minuten Eerdere experimenten Amerika heeft nog heen een schot op Mars gewaagd. Op Venus lukte het derde schot. De twee eerste faalden vrijwel direct na de lancering. Het derde Venusschot werd op 14 december 1962 met volle succes bekroond, toen de Mariner op slechts 34.647 kilometer afstand langs de planeet scheerde en 35 mi nuten lang wetenschappelijk unieke waarnemingen verrichtte en naar de aarde seinde. Men hoopt de Mariner die dezer dagen wordt gelanceerd gedurende dertig minuten waarne mingen over Mars te laten zenden, neer de planeet op 36.000 km af stand wordt gepasseerd, terwijl bo vendien televisieopnamen geprojec teerd zijn. De Russen hebben één mislukt schot op Venus (op 12 febr. 1961) en één mislukt schot naar Mars (op 1 nov. 1962) toegegeven, maar volgens Ame rikaanse inlichtingen zjjn er veel r schoten mislukt direct na de lancering. Het contact met het Rus sische Mars-vaartuig ging begin 1963 verloren, en zelfs in het Engelse Jod- rell Bank kon men met behulp van Russische baan-gegevens het ruimte vaartuig niet meer opsporen. Het contact met een Russisch Venus- vaartuig ging na een vlucht van een week verloren. Zwijgend moet dit ruimte voertuig maanden later op ma non km afstand Venus zjjn ge- Een rechtbank in Stuttgart heeft het proces tegen de Westduitse ver- keersdleskundiige prof. Kurt Leib- brand v< Kortere haan nog ondoenlijk De kortstmogelijke afstand van aarde naar Mars bedraagt bijna 57 miljoen km, maar de Mariner zal een heel wat langere vlucht moeten ma ken. De baan behoefde niet langer dan de kortste afstand te zijn, wan neer die 57 miljoen km in één enkel ogenblik kon worden overbrugd. Maar de snelheid van de Mariner is nu eenmaal beperkt, en tijdens de vlucht verandert de onderlinge positie van aarde en Mars voortdurend terwijl zij beide die tijd ook hun omloop om de zon voortzetten. In bijgaande tekening is te zien, dat tijdens de achteneenhalve maand durende vlucht van de Mariner de aarde on geveer driekwart van een volledige baan om de zon (een jaar) aflegt en Mars iets minder dan een derde van een volledige omwenteling om de j zon (687 dagen). Advertentie uw kind goed I beschermd tegen winterkou Hien unieke foto van twee Rus- i sche ruimtevaartdeskundigen. in 't Engelse centrum Jodrell egjSnk proberen, het contact te ierstellen met de Russische V e- israketdie op 12 februari 1961 e\?erd gelanceerd. Het contact het ruimtevaartuig ging ver- Hen, en kon ook in Jodrell Bank juni 1961kort voordat het vaartuig Venus moest passeren, niet worden hersteld. Links dr. J. G. Davies. rechts prof. Lovell, beiden van Jodrell Bank, in het midden de Russische geleerden mej. prof. Alia Massewitsj en dr. Khodarew. Toen het Russische Marsschot mislukte werd de hulp van de Engelsen niet inge roepen. In het gebouw van ue Amerikaanse ambassade In Warschau zijn verbor gen microfoons gevonden. De Ver enigde Staten hebben onmiddellijk geprotesteerd tegen deze „flagrante inbreuk op de onschendbaarheid van de ambassade", zo heeft het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken in Washington bekendge maakt. De microfoons, zo verklaarde perschef Robert McCloskey op een persconferentie, waren aangebracht „In de eerste fase van de bouw van de ambassade". Ztf werden op 7 ok tober ontdekt. De Poolse autoriteiten „hebben ontkend verantwoordelijk te zijn voor en ook maar Iets af te weten van het afluisterssyteem"t zo zei McCloskey. Op 1 oktober 1960 was met de bouw van de ambassade begonnen en het gebouw werd in september vorig jaar geheel in gebruik genomen. In mei van dit jaar werden er meer dan 40 verborgen microfoons gevon den in de Amerikaanse ambassade in Moskou. Daar waren de apparaten diep in de muren van de bovenste drie verdiepingen van het tien verdie pingen hoge gebouw aangebracht. In Washington is er de nadruk op gelegd, dat het onderzoek in War schau nog niet is afgesloten en dat men daarom niet kan zeggen hoeveel microfoons er zijn gevonden. Ver klaard werd echter dat de apparatuur soort gelijk is aan die welk in mei in Moskou werd gevonden. McCloskey onthulde voorts, dat de Amerikanen in de Warchause am bassade een zogenaamde zekerheids- kamer hadden aangebracht, een ka mer die in een andere zaal is ge bouwd en die tegen spionage is be veiligd. Deze kamer is door het am bassadepersoneel gebruikt „voor be sprekingen over zeer geheime zaken en voor geheime vergaderingen", al dus McCloskey. daagd. Hij staat voor de tweede maal terecht op beschuldiging van moord tijdens de oor leg op 22 Italiaanse arbeiders nabij Avignon in Frank rijk. Om het uitstel is verzocht door de verdediger, dr. Hans Laternser, die gelijktijdig in een andier proces als verdediger optreedt. De rechtbank wees het verzoek aanvankelijk af en stelde een andere verdediger ter be schikking, maar daar wilde Leib- brand niet van weten. Leibbrand, die lector aan de universiteit van Zürich is geweest en verkeersplannen voor verscheidene steden in West-Europa heelt opge steld, is twee jaar geleden bij zijn eerste proces vrijgesproken wegens gebrek aan bewijs. Hij voerde toen aan. dat hij niet zelf heeft bevolen de 22 Italianen neer te schieten, maar slechts het bevel van een meerdere heeft doorgegeven. Het openbaar ministerie is tegen die uitspraak in hoger beroep gegaan. In nabije toekomst Het ligt in de bedoeling, in no vember 1966 de eerst volgende gunstige gelegenheid, nogmaals een of meer Mariners naar Mars te zen den, en voordien nog enige naar Ve nus. Daarna komen de verder ont wikkelde ruimtevoertuigen aan bod, waarmee een vrij ingewikkeld instru mentarium op de planeten zelf kan worden gedeponeerd. Daarvoor moe ten ook sterkere raketten bedrijfs klaar zijn, omdat deze ruimte labo ratoria zwaarder zijn door een groter aantal instrumenten en door remra- ketten met brandstof, die nodig zijn voor een landing. Deze capsules zul len niet voor 1967 worden gelanceerd, min als ruimtevaartuigen naar de planeten Mercurius en Jupiter. 4 Nylons in één fraaie mode- tint. Om dóór elkaar te dragen en lang, héél lang plezier van te hebben. Want zelfs na twee kleine ongelukjes hebt u nog paar compleet. i lengte prijs Vraag uw winkelier naar Tima-4: prijs 2.98 Een model van de Mariner-B, die dezer dagen naar Mars wordt gelanceerd: 260 kg zwaar, volgepropt met waarnemings instrumenten, zendapparatuur en middelen om baancorrecties door radiosignalen van de aarde af mogelijk te maken. De Mariner wordt, evenals indertijd die naar Venus, eerst naar een baan om de aarde gedirigeerd, en eerst van daar uit gelanceerd in de baan naar Mars. Rond de veemarkt (Van een deskundige medewerker) De veehouderij in de EEG staat aan de vooravond van een zeer belang rijke overgang, namelijk die van het nationale beleid naar het gemeen schappelijk beleid op het gebied van de melkproduktie, verwerking en afzet, alsmede op het gebied van de rundvleesproduktie, verwerking en afzet. Op 1 november worden de beide EEG-verordeningen. die tot het een en ander strekken, van kracht. We mogen zeggen, dat men in veehouderijkringen in ons land, en ook in zuivelkringen en in kringen van vee en vlees, bijna met ongeduld en met grote verwachtingen naar de datum van 1 november heeft uitgezien. Of die verwachtingen geheel gehonoreerd zullen worden zal uiter aard de tijd moeten leren. De ervaringen opgedaan met marktregelingen op het gebied van de varkens- en pluimveehouderij hebben tot nu toe wel grond gegeven aan verwachtingen, ook voor de andere produkten. De slachtveemarkt gaf in de afge lopen week bij ten dele wat ruime re aanvoeren een levendiger beeld te zien met prijzen die wat aantrok ken. In het algemeen lagen de note ringen voor le tot 3e kwal Op f 3,30- 4,- of 4,10 per kg. gesl. gew. In Üe vleeshandel aan de grote slachthui- was de afzet van rundvlees ook beter, termeer daar het aanbod van buitenlands vlees kleiner was dan de laatste tijd het geval was. Vette kalveren met kleinere aan leren op alle markten werden ilm verhandeld zonder noemens waardige prijsverandering Notering f3,10 tot f3,80 per kg. lev gew. voor resp. le tot en met 3e kwal. Varkensmarkt gedruxt. Terwijl de levende markten aan het begin van deze week stuk voor stux een goed tot zelfs vlug verloop hadden en zeker geen lagere prijzen en gaven, is de markt over het geheel toch gedrukt. De grote in koopcombinaties verlaagden op het einde van vorige week de prijzen de levering in de week van 26 :n met 31 oktober met 5ct. en de Utrechtse beurs noteerde 3 ct. lager. In de handel, die is afgestemd "op de beursnotering dit zijn de le veringen aan de niet bij de grote inkoopcombinaties zendgTosslerderijen is aan het be gin van deze week moeizaam een prijs van f2,45 per kg. gesl. gew. (ongeklassificeerd en op kortingsba sis voor de zwaardere gewichten dan 85 kg.) gemaakt. De bedrijven moes- Secretaris-generaal Oe Thant van de Ver. Naties heeft bekend gemaakt, dat de Algemene Vergadering (As semblee)- na tweemaal uitstel thans definitief op 1 december geopend zal worden. Oorspronkelijk had de zitting op 18 september zullen beginnen, maar een aantal landen wenste uit stel tot na de Amerikaanse verkiezin gen en de recente conferentie der niet-gebonden landen in Cairo. De wijziging In het bewind ln Moskou en het vraagstuk van de Russische bij drage aan de vredesoperaties van de V.N. leidde tot een tweede verzoek om uitstel. Derhalve werd de opening nogmaals verschoven van 10 no vember tot 1 december. ten de prijzen drukken om de var- kensinkoopprijzen met de verwer- kingsprijs ln overeenstemming te brengen. De magere onderdelen als ham en schouder zijn namelijk gemiddeld lOct. in prijs gedaald, terwijl de var kensribben gemiddeld 20ct. per kg. lager genoteerd werden. Alleen vet te delen en buiken bleven onveran derd in prijs gehandhaafd, maar toch was ook de afzet van buiken niet vlot meer. Britse regeringsfunctionarissen heb ben de berichten, dat Engeland zou hebben besloten zich uit het Concor- deproject met Frankrijk terug te trekken, tegengesproken. Er zou nog steeds geen besluit zijn gevallen en de Britse regering houdt zich nog bezig met de bestudering van de eer ste Franse reacties op de voorstellen voor de herbeoordeling van het pro ject. Deze voorstellen houden volgens de referingsfunctionarissen verband met een alles omvattend onderzoek naar de overheidsuitgaven, dat de Britse regering heeft gelast. In de verkla ring van de Britse regering wordt al leen het Concorde-project met name genoemd, maar de uitgaven in alle sectoren worden onder de loep geno men andere luchtvaartprojecten in begrepen, aldus de regeringsvertegen woordigers. De Britse minister van Luchtvaart, Roy Jenkins, zal te zijner tijd een rapport indienen over de gehele Brit luchtvaart. dat wellicht niet alleen zal leiden tot reorganisatie in de in dustrie maar ook in de opbouw van het ministerie van luchtvaart.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 11