Pas op, dat U er uit blijft! I Voor de bevolking is de melkprijs belangrijker Proces om gezwollen Waffen-SS-literatuur Drie gasvondsten in Noord-Holland, maar UITGEVER MEENT: Boeken schilderen oorlog juist af I t i I 1 Zaterdag 31 oktober 1964 Pagina 2 (Van onze speciale verslaggever) TOEN op een zondag het kerkje van Zuid-Schermer uitliep, brandde de vlam. Terwijl de dorpsgenoten verdiept zaten in de preek, was het aardgas met de spoeling omhoog gekomen in de boortoren in het wei land van veehouder Pronk. De zwijgzame, lakonieke buiten de dorpsge meenschap staande Amerikaan Jim Payne had de vlam ontstoken, zijn handen afgeveegd en de directie van de Franse boormaatschappij Forex op gebeld. Middelie heeft men ooit de weelde van een gasaansluiting gekend. Als Napoleon in 1810 niet een mijnwet in het leven had geroepen op grond van het stelsel van „con cession de droit regalien" zou niet alleen Groningen maar nu ook Noord-Holland in een soort Texas zijn veranderd. Maar die mijnwet geeft de staat het reciht te bepalen aan wie een concessie wordt ver leend en ontneemt de grondeigenaar het beschikkingsrecht over de in zijn grond aanwezige dleflfstoffen. Veehouder Pronk in Zuid-Schermer en boer Hooiberg in Middelie weten dat zij geen hogere vergoeding zul len krijgen dan de koopwaarde van hun grond bedraagt. Waarom zou men zich dan opwinden? „OP DE KOETS" Toen mr. C. H. Moll drie jaar ge leden burgemeester werd van Kwa- dij'k, Middelie en Waider kon hij niet vermoeden dat hij nog eens de in het Frans gestelde mijnwet zou moeten, naslaan. Overigens gaat de aardgasaffaire geheel buiten de gemeentebesturen om. Door heel Noord-Holland hebben nijverige mannen de afgelopen jaren over akkers en drassige weilanden gelo pen om de grond te onderzoeken. Alleen de N.A.M. al heeft in dit gebied een staat van dienst van 17.600 geboorde meters. 1500 gravo- metrische waarnemingen en 3.971 seismische metingen. Burgemeester Moll wiens gemeen te rust op 10 miljard kubieke me ter gas, heeft zioh tweemaal met het aardgas moeten bezighouden: voor het ondertekenen van een ver gunning en voor een bekendmaking aan zijn bevolking. Dat was precies voorgeschreven in de mijnwet van 1810. Maar die wet schrijft ook voor, dat de be kendmaking moet worden aange plakt „op de koets van de maire". Zal ik het papier maar op mijn auto plakken?" stelde de burge meester het provinciaal bestuur voor. Maar in Haarlem koos men de muur van het raadhuis, ook al is dat eigenlijk in strijd met de wet... het land van veehouder Pronk op een diepte van 2300 meter aardgas gevonden. Dat van die 2300 meter heb ik tenminste in de krant gele zen, want niemand vertelt me iets." En weg was burgemeester Dries- sen, want hy moest snel naar een plechtigheid, waarbij 12 watermo lens werden overgedragen. Voor een rasechte Noordhollander spreekt het wonder van de inpoldering - al is dat drie eeuwen oud nog altijd meer dan het wonder van het aard gas. Daar in Zuid-Schermer waar precies 330 jaar geleden een Jan Adriaenszoon Leeghwater woelig meer in malse weiden veranderde, brandt de derde aardgasvlam van Noord-Hol land. Het was de N.A.M. die in het buurtschap Wimmenum bij Egmond de eerste aardgas- vondst deed en de concurrentie naar het lage land boven het Noordzeekanaal lokte. Om zich. van een blijvende voorsprong te verzekeren verhoogde de N.A.M. haar activiteit en prikte op 19 juli in Middenlie in een „bel" van minstens 10.000.000.000 kubieke meter. De boring in Zuid-Schermer gebeurde in opdracht van de combinatie AMOCO (American Oil Company), waarin o.m. de Steenkolen-Handelsvereeni- >v>x ging participeert. f600.000.000 jSbeSm' jHÈËF '^hb Drie aardgasvlammen in Noord- r' Holland. Het zullen er misschien nog meer worden. Nederland blijkt HÉ i -v - 'H: T* "kJÊÊ plotseling een rijk wingebied van delfstoffen. Alleen al de vondst bij Middelie wordt op een exportwaarde van f 600.000.000— geschat. Maar voor de bevolking van üC Noord-Holland is de melkprijs vooralsnog belangrijker dan de prijs van het aardgas. Ze zal er geen cent wijzer van worden. Als straks in de grote steden en zelfs ook in V~T-V het buitenland miljoenen mensen 4 -y/ koken en verwarmen met het Noordhollandse aardgas, zullen zü y zelf hun potje koken op petroleum of butagas. Want in Wimmenum, noch in Zuid-Schermer noch in Tussen de vele molens in de prachtige Schermer staat nu het silhouet van een boortoren D E auto beheerst tegenwoor dig geest en hart van mil joenen. Zij staan er, bij wijze van spreken, mee op en gaan er mee naar bed. Die glanzende wagentje be heersen ook het verkeer. Elke dag ziet ge er méér op de weg, elke dag worden de par keerplaatsen voller en voller. Tot er geen enkele auto bij kan! HOE eerder de jonge gene ratie er bij is om zich met alle autoproblemen ver trouwd te maken, des te beter. De knepen van het vak zijn niet in een handomdraai te le- U moet er weken en weken aan besteden can zowel theore tisch als praktisch prima besla gen voor de examinator te ver schijnen en zelfs dim nog hangt t van talloze factoren af of u 't felbegeerde document, dat u „autorijp" verklaart, in de wacht kunt slepen. De een krijgt U op slag, de andier heeft telkens weer 't na kijken rU Is t zo, dat lk altijd af gunstig kijk naar al die die met één hand omdraai de gevaarlijkste obsta kels weten te ontgaan: schijn baar achteloos, volmaakt kalm en zonder enige inspanning. Dat zijn de geroutineerdenzij, die op jarenlange ervaring prat kunnen gaan en zioh al van Jongs-af-aan vertrouwd maak ten met alles wat zich op de weg kan voordoen. Ze vertrekken geen spier, ze staan voor niets. DAN zijn er ook de anderen: de nerveuzen of zü, die 't nooit leren. Die kunnen, zoals t nu gesteld is, beter van de weg af blijven. Het zijn de mannen of vrou wen, op wie de dood loert en iedere nieuwe dag hun leven en dat van anderen in de waagschaal stellen. Wanneer ge niet zeker van u zelf bent, kunt ge beter gaan wandelen, fietsen, desnoods „brommen", hoewel ook dan een ongeluk in een héél klein hoekje ligt. Wanneer u van die zekerheid verzekerd wilt zijn, begin dan zo vroeg mogelijk u met 't autorij den vertrouwd te worden. Misschien niet zo vroeg als dit jongetje, dat zich nu al een plaatsje achter het stuur heeft weten te veroveren, maar toch wel zo, dat u zonder moeite over zien kunt wat de toekomst bren gen zal. En dat zal zóveel van uw daadkracht, uw inzicht en uw reactievermogen vérgen, dat u als 't ware met uw wagentje vergroeid moet zijn, wilt u ten minste niet in de rubriek „On gelukken" een minder benijdens waardige plaats gaan innemen. Pas op, dat u daar uit blijft! „Het is natuurlijk geweldig dat Nederland zoveel aardgas blijkt te bezitten, maar de eerste belang hebbende is de concessionaris. Wij hier in Middelie zullen er vermoe delijk geen steek wijzer van wor den", zegt de burgemeester nuch ter. „Ik spreek namens de hele be volking als ik zeg dat onze liefste wens is hier in alle rust te mogen blijven leven". Vanuit zijn raadhuisje (drie ka mers plus keuken) kijkt hij ver uit over de weilanden met het rijke vee, waaraan de drie dorpen hun bestaansrecht ontlenen. „Het leven is hier goed, de natuur prachtig. Mijn enige zorg is eigenlijk dat er straks als er met de gaswinning wordt begonnen, een lelijk gebouw verrijst. Maar gelukkig heeft de gemeente daarbij wèl een vinger in de pap. Ze mogen bouwen wat ze willen, als het landschap maar niet wordt verstoord. MOERASGAS Boer Hooiberg zelf kookt op bu tagas, zoals de meeste boeren In deze streek. Er is een tjjd geweest dat vader en zoon Lange uit Hoorn, gerenommeerde puttenboorders, tal van boerderijen in Waterland en West-Friesland van een eigen „gas- fabriekje" voorzagen. Nog ziet men hier en daar een klein gashoudertje van een meter doorsnede staan, waarin het zogenaamde moerasgas werd opgevangen. Maar dat was geen aardgas en de inpoldering van de Zuiderzee heeft het water peil in Noord-Holland dusdanig ge wijzigd, dat het moerasgas niet meer op dezelfde wijze te winnen was. De meesten schakelden toen over op flessegas of namen hun toevlucht tot petroleum. „Als economische betekenis voor Noord-Holland verwacht ik eerlijk gezegd weinig van de aardgasvond sten". aldus burgemeester W. J. x Driessen van Zuid- en Noord-Scher- Metershoog priemt de mer. „In Zuid-Schermer is onder hollandse hemel, de omgeving In de nachtelijke Noord- spookachtig licht zettend (Van onze correspondent in Bonn) „Leef gevaarlijk" en „Wij vochten, wij verloren" heten de boe ken van de voormalige SS-avonturier Otto Skorzeny, die met nog enkele andere romantisch-verheerlijkende nazi-romans in Keulen voor de eerste grote strafkamer aan een nauwkeurig onderzoek worden onderworpen. Vorig jaar werden beide boeken bij de uit gever en oud Waffen-SS-er Helmuth Cramer in Niederplels bij Bonn in beslag genomen. De aanklacht luidt, dat deze lectuur het nationaal-socialistische Führer-principe verheerlijkt en op geen enkele manier afstand neemt van de onder het teken der SS be gane misdaden. Uitgever Helmuth Cramer stelt daarentegenover, dat de boeken niet meer doen dan de oorlog schil deren zoals die door de Waffen-SS werd gevoerd, „zoals die was". Daarbij komt het in deze groep van hardleerse oudgedienden bekende thema naar voren dat de Waf en-SS (In tegenstelling tot de in Neuren berg door de geallieerde rechters gedane uitspraak) geen „misdadige organisatie" zou zyn. Volgens Cra mer en de zijnen heeft de Waffen- SS niets van doen met de SS. De argumentatie van oudgedien den als Heümubh Cramer en zyn geestverwanten is van zo'n abso lute „wereüdivmeeanidheid!" dat het zinloos tg er tegen in te gaan. Het is de taal die in de „National- und Soldatenzeitung" is terug te vin den, een blad dat het wat oplage 'betreft tot het derde weekblad van de Bondsrepubliek heeft gebracht. Een belangrijk thema is steeds weer dat Hitier en rijn trawanten als eersten de strijd tegen het com munisme hebben aangebonden, een strijd die nu door een verenigd Europa wordt voortgezet en waar van de dappere SS-mannen de grondslag hebben gelegd. Azië-Europa In zyn boeken schildert Otto Skorzeny zélfs de tweede wereld oorlog als een strijd van Azië te gen Europa af. Het spreekt in deze gedachtengang vanzelf, dat Hitier wel de laatste is die de oorlog be gonnen of ontketend zou hebben. Skorzeny is de man, die de ge vangen genomen Mussolini uit han den van Badoglio-getrouwe Italia nen van de Gran Sasso bevrijdde. Hy is ook de man, die tydens het laatste Duitse offensief in de tweede wereldoorlog, dat in de Ar dennen in de winter van 1944 plaatsvond, een afdeling als Ame rikanen verklede Duitse soldaten leidde, die achter het front de or ganisatie in de war moesten sturen. In zyn mémoires beschrijft hy met smaak en bravour hoe hy in een café in Utrecht een „portret van prins Bernhard met één goed ge mikt schot in gruizels schoot, nadat de waard had geweigerd het por tret op Skorzeny's eerste sommatie weg te hailen. hem in de buurt wonen. Gezamen- iy;k worden dan herinneringen op gehaald en heldhaftige verhalen verteld, waarschyniyk in dezelfde Old Shatterhand-styi waarin Skor zeny zyn mémoires geschreven heeft. Zo vormen zy een gemeen schap die nog niet is losgekomen van de reclameplaten^ tijl uit de nazi'tijd, waarin robuuste Germanen met glanzend-dappere ogen en met littekens doorkerfde gezichten de handgranaat werpen in de duistere spelonken van jodendom en bolsje wisme. De verdediger van Cramer heeft geëist, dat in de jury van leken, die haar oordeel over de inbeslag ge nomen boeken moet uitspreken, geen „nazi-slachtoffers, verzetsstrij ders, marxisten en sociaal-democra ten" mogen zitten. Deze eis is niet ingewilligd. Over het verzoek van de beklaagde om Otto Skorzeny als getuige te mogen oproepen (waar voor een „vrijgeleide" nodig zon zyn) is nog geen beslissing geno men. Skorzeny heeft een welvaren de boerderij in Ierland en een flat in Madrid, waar men hem meestal vindt. Toen de president van de Bonds dag, Eugen GerStemmaier, begin van dit jaar in Madrid was en er een persconferentie had aangekondigd, zegde hy de persconferentie haastig af toen hy hoorde dat Skorzeny, cüe ook enige obscure tydschriften uit geeft, als „journalist" aanwezig wil. de rijn. Gerstenmoier heeft nog een appeltje met Skorzeny te schillen. Hij heeft als directe deelnemer aan de aanslag op Hitier rond 20 Juli 1944 aan den bjve ervaren hoe Skor zeny met .zyn bekende organisatie talent aan de dreigende „chaos" Beriyn, na het bekend worden de aanslag, een einde maakte. Fantasie Er wordt in het artikel gespro ken over de daden van Skorzeny in Utrecht, waar hy met een goed- gemikt schot een portret van prins Bernhard in gruzels geschoten zoi hebben. Uit informatie by Utrecht se caféhouders en enige politie functionarissen die tydens de oor log in Utrecht werkten, bleek oni echter, dat niemand zich een derge- Ujke gebeurtenis kan herinneren. Men veronderstelt dat het „bra- vourvertelsel" van Skorzeny oi is, omdat men een dergebjk feil anders zou weten. HELMUTH CRAMER voor zijn huis in Niederpleis, Villa :teS!teeea8ae9ae>e§® De uitgever Cramer heeft een bloelende verzend-boekhandel. Hij woont in een ruime villa-met zwembad, waar hy, naar hy ons vertelde, geregeld Nederlandse Waf- fen-SS-ers op bezoek heeft, die by

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 8