Diplomaat tot in a! zijn vingertoppen m Luxueus kamphotel in Noordhvijks Lange veld H.C.W. Leiden zet gouden jubileum feestelijk in Caransa wil ook in Noordwijk Saturne-spel Brand vrachtschip thans bedwongen Handelsakkoord Parijs-Moskou ondertekend LEIDS Prof. Hartmann aanvaardt Leidse leerstoel antieke godsdiensten WEER GEEN AKKOORD OVER HOGER BUDGET EURATOM BOZE WOORDEN TEGEN LONDEN IN DE G.A.T.T. LEtDSCfl DAGBLAD ZATERDAG H OKTOBER 1864 De personeelsleden van de Hollandsche Constructie Werkplaats aan de Zoeterwoudseweg hielden gistermiddag: al om half vijf op met werken. Toch gingen ze pas om over half zes naar huis. Maar ondanks het „latertje" zijn de meesten toch met meer plezier naar huis gegaan dan anders. Ze hadden namelijk voor hun vertrek een prachtige gratificatie meegekregen, die de directie beschikbaar had gesteld ter gelegenheid van het gouden jubileum van de naamloze vennootschap. Bovendien waren ze met een feestprogram ma uitgerust voor volgende week zaterdag, wanneer talloze autobussen de ongeveer 500 werknemers naar de Haagse Dierentuin brengen voor het her denkingsfeest. In de feestelijk dikke envelop zat bovendien nog een fraaie ballpoint in .een doosje, „een echte mooie", zoals iemand zei. hoorn had gevoegd, die enkele jaren geleden koninklijk zilver kreeg uitge reikt. Deze werd in de huldiging be trokken. mede omdat hij lid van de ondernemingsraad met 48 dienstjaren de „oudste" werknemer Het werkloze uur hadden de man nen van het constructiebedrijf door gebracht in de kantine, waar op het podium de ondernemingsraad, jubilarissen (40 en 45 jaar), de direc tie, commissarissen en wethouder S. Menken het „een en ander uithaal den". Directeur ir. O. J. Schreuders sprak een feestrede uit. Behalve op d'e ge schiedenis en de goede economische positie van het bedrijf, legde deze de nadruk op dat het personeel de belangrijkste factor van de H.C.W. heeft gevormd in de 50 jaar van het bestaan. „Eerst komt het dienen, dan pas het verdienen", zei hij. En die werknemers was hij uiterst tevre den. „Vele namen komen hier voo: sinds de oprichting. Bepaalde famr lies zijn met sterke banden aan di H.C.W. verbonden. Dat tekent de sfeer wel", meende hij. Aan het per soneel bracht hij namens directie commissarissen dan ook de dank Tas vol medailles Wethouder Menken, die na van avond zes uur tot een nieuwe burge meester is geïnstalleerd aan het hoofd van de gemeente staat, was „met een tas vol medailles, net als voor een Olympiade" naar de H.C.W. gekomen. Onder luid applaus speldde hij de heren A. Leget, A. A. Griffioen, K. v. d. Zanden en P. van Zwieten het koninklijk zilver op de revers en de heren J. P. Prins en A. v. d. Vliet het koninklijk brons, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. De jubilarissen werden hierna toe gesproken door de heer H. Lam an namens de ondernemingsraad. Deze bracht in een geestig speechje de di rectie bij voorbaat dank voor wat er nog in de bus zat (op dat moment), waarbij hij samenwerking en leiding hoog prees. In de toespraak van directeur ia-. E. P. E. Bongaerts kwam ook naar voren dat de jubilarissen, èn degenen die hierna hun zoveeljarige jubileum zullen vieren, de ruggegraat van het bedrijf vormen. „Daar staan 294 dienstjaren", zei hij van de zes gerid- clerden, bij wie zich de heer P. Ouds- „Volkomen onverwacht. Zeer goed nieuws. Ik had gedacht, dat ik door zou moeten vechten. Nu blijkt, dat de officier hoger beroep heeft aan getekend. Zo reageerde de heer M. Caransa op de uitspraak van de rechtbank in Haarlem in de Satume- zaak. De heer Caransa verklaarde ver der plannen te hebben tot stichting van een afzonderlijke maatschappij om het Satume-spel in Zandvoort Noordwijk en Scheveningen te ex ploiteren. Er zijn plannen, waarvoor bij het gemeentebestuur van Den Haag reeds vergunning is aange vraagd om in de laatste badplaats een casino in te richten op het vierde piereiland. Hierover moet nog nader onderhandeld worden met de Ex ploitatie Maatschappij Scheveningen. De maatschappij die het Satume- spel moet gaan exploiteren zou, al dus de heer Caransa, zoals de sport- toto op het gebied van de sport doet, het toerisme kunnen gaan stimuleren. Het leek hem op deze manier „een haalbare kaart" in een van de Neder landse badplaatsen een songfestival te houden zonder dat het geld gaat kosten. De heer Caransa wil de exploitatie van het Satume-spel tot de drie ge noemde kustplaatsen beperken. De jubilarissen van de H.C.W. die gistermiddag een koninklijke onderscheiding kregenr v.l.n.r. de heren K. van der Zanden, A. v. d. Vlist, f. P. Prins, A. Leget, P. Oudshoorn eerder geridderd met zilver), A. A. Griffioen, P. van Zwieten en wethouder S. Menken. Gratificatie voor alle werknemers En toen kwam dan het einde van de gezellige bijeenkomst in de ver- j sierde kantine. „Gaan jullie nu maar Langzaam naar een climax, de j naar de loketten beneden. Daar ligt „grote" mededeling, sprekend, gaf de voor jullie een gratificatie van tien heer Bongaerts blijk van zijn voldoe- gulden per dienstjaar, met een mini- rnng over een „zojuist binnengeko- mum van f 25. De directie betaalt men gelukstelegram van oud-portier hiervan de nodige premiekosten en Crama, die alweer zover van zijn loonbelasting, zodat het voor de (ernstige) ziekte is hersteld, dat hij meesten uwer „schoon" geld is. En de directie een niet nader aan te dui. dan maar tot volgende week in den raadgeving toevoegde", watDen Haag", aldus de met gejuich be- uïteraard grote hilariteit tengevolge groete mededeling, die een ware uit- ha(*- tocht tengevolge had. In Amsterdamse haven Hoe somber de brand in het Indo nesische vrachtschip „Tjokroami- not-o" zich gistermorgen ook nog liet aanzien, gistermiddag kon de brand weer het sein „brand meester" ge ven. Het was daar in de Amsterdam se haven een moeilijk en moeizaam blussingskarwei geweest. Nu moet het bergingswerk nog voltooid worden, maar men neemt aan, dat dat wel een weekje zal duren. De schade valt achteraf gezien nog mee. Ruim één van het schip ,dat geladen was met thee, koffie en djati hout, is geheel droog gebleven. Won der boven wonder ook de machineka mer. Maar de ruimen twee, drie, vier en vijf staan tot de rand toe met water. De boven en onder de water lijn tijdens de blussingswerkzaam- heden gemaakte gaten in de scheeps huid om de ruimen vol water te kunnen laten lopen, zijn gisteren reeds door een duiker gedicht. Naar mate het water uit het schip wordt gepompt zal het hoger tegen de wal op worden gezet om kapseizen te voorkomen. De lading kopra wordt inmiddels met drijvende kranen uit het schip gelost. Men is daar van nacht mee doorgedaan, terwijl ook de pompen in het werk bleven. De Rijkspolitie te water verwachtte, dat dit alles vandaag nog wel zou moeten doorgaan. Het bergingswerk wordt door twee maatschappijen tezamen uitgevoerd. Frankrijk en de Sowjet-Unie heb ben gisteren een nieuwe handels overeenkomst ondertekend waaronder de Franse regering voor het eerst kredieten van zeven jaar zal toe staan voor Sowjetrussische aankopen in kapitaalgoederen. De handelsovereenkomst heeft een looptijd van vijf jaar en treedt op 1 januari 1965 in werking. Verwacht wordt dat de omvang van de handel tussen beide landen er door zal ver dubbelen. De Sowjet-Unie zal kapitaalgoe deren tot een bedrag van 3,5 miljard franken kopen, waarbij volledige uit rustingen voor chemische fabrieken fabrieken voor kunstmeststoffen, r de produktie van synthetische rubber, voor papierpulp en voor petrochemische produkten. MR. EM1LE SCHIFF, de nieuwe Nederlandse ambassadeur in Djakar ta (Van onze correspondent in Washington) Mr. Emile Louis Constant Schiff, de nieuwe Nederlandse am bassadeur in Djakarta, is zijn diplomatieke professie met hart en ziel toegedaan. „Mijn hobby is werken" zei hij mij, toen ik hem kort voor zijn vertrek uit zijn vorige standplaats, Washington, be zocht. Nu, de heer Schiff zal zijn hart aan zijn hobby in Indonesië kunnen ophalen. Want, en zo ziet hij het zelf ook, er lijkt heel wat werk te verzetten in het kader van de Nederlands-Indische betrekkingen. Gesloten boeken De in 1918 in Den Haag geboren ambassadeur is diplomaat pur sang. Hij kleedt zich graag Engels, is char mant en onderhoudend, maar spreekt met overleg, legt zich er op toe tegen over zijn gesprekspartner de juiste toon te treffen. Dat hij zijn studen tentijd in Leiden heeft doorgebracht is hem aan te zien, zonder dat hij maar iets studentikoos in zijn uiterlijk of optreden heeft. Maar zijn woordkeus, zijn instelling is Leids en herinneren eraan, dat hij in de jaren direct vóór de de oorlog een prominente figuur in Minerva was. Azië, het verre Oosten het zijn nog gesloten boeken voor de heer Schiff. die mij vertelde dat zijn oos telijkste standplaats tot nog toe Den Haag is geweest. Washington (1945- 49), Madrid (1949—53), New York (195559) en opnieuw Washington, liggen allemaal ten westen van Den Haag. waar mr. Schiff van 1952 tot 1955 op het Plein werkte als secre taris van minister Luns. In de daarop volgende jaren in New York was hij lid van de Neder landse delegatie bij de Verenigde Na ties en alleen in die periode had hij af en toe te maken met de Neder landsIndonesische betrekkingen, voor zover die tenminste voor de vol kerenorganisatie een rol speelden. In Washington, waar de heer Schiff sinds 1959 als gevolmachtigd minis ter de dagelijkse leiding van de am bassade had, bleef hij buiten de Ne derlands-Indonesische besprekingen, die door de toenmalige ambassadeur dr. J. H. van Roijen en ambassade raad jhr. mr. J. L. R. Huydecoper werden gevoerd. De heer Schiff gaat dus naar In donesië als een volstrekt nieuwe fir guur in de relaties tussen Den Haag en Djakarta. Bovendien is zijn fami lie-achtergrond onbelast met kolo niale trekken, zodat hij in meer dan één opzicht de aangewezen man lijkt voor normalisatie van de banden tus sen de twee landen. Het persoonlijk vertrouwen, dat minister Luns in hem heeft, draagt uiteraard ook nog belangrijk aan deze kwalificaties bij. trekkingen op wederzijds belang ge baseerd moeten zijn. Voor zijn privéleven beschouwde de heer Schiff zijn overplaatsing naar Djakarta meer positief dan ne gatief, ook al betreurt hij het erg dat zijn zoon, die thans in Leiden studeert, en zijn dochter, die in de vijfde klas van de middelbare school zit, in Nederland moeten achterblij ven. Maar afgezien daarvan, ver heugt hij zich op de nieuwe ervaring en voelde hij ook, er aan toe te zijn uit Amerika weg te gaan. „Weet U", zei hij, „ik heb sinds 1945 in totaal dertien jaar in de Ver enigde Staten gewoond. Mijn kinde ren zijn er geboren. Zij zijn er op school gegaan. Soms zijn we in jaren Herkomst van de goddelijke anibaehtsman Gistermiddag heeft prof. dr. B. Hartmann het ambt van ge woon Leids hoogleraar voor de geschiedenis der antieke gods diensten officieel aanvaard met een oratie over ,De herkomst van de goddelijke ambachtsman in Oegariet en Griekenland". Op de nauwe betrekkingen tussen de Griekse goddelijke ambachtsman Hephaisto en z'n kamaajioitische colle ga, Hl jan is reeds spoedig na de ontdekking en de eerste ontcijfering van de mythologische spijkerschrift teksten uit het Noord-Syrische Oega- rit gewezen. Beiden, Hijan en He- phaistos, hebben in Griekse en Oe- garische literatuur vele en ondubbel zinnige parallellen, zowel in hun functie als goddelijke smid en bouw meester als ook als bestrijder van de Chaos. Van drie kanten uit wordt het nu waarschijnlijk, dat beide goddelijke ambachtslieden, omdat zij zeker niet oorspr. Griekse of Oegiaritische goden waren, hun bron in de Hethie- tische godenwereld hadden/ De dub bele bijl van Hephaistos, dit symbool van de hemel- en weergod, op de af beelding van de geboorte van Athene, leidt tot de jonge Hethietische weer god van Nerik, afgebeeld in het rots- heiligdom van Yazilikaya. Voor de functie als bestrijder van de Chaos, als draak of als zee of rivier voor gesteld, hebben wij in de Hethieti- sche mythos van de strijd tegen de draak Illuyankas een prachtig voor beeld. De overwinnaar is ook hier de weergod van Nerik. Het vader land van Hijan is volgens Oegariti- sche bronnen Kaphtor en Hakpit van niet in Europa geweest. Het wordt nu tijd, dat we hier eens weg gaan. Dat neemt niet weg, dat we het hier heerlijk hebben gehad. Natuurlijk erger je je soms wild aan dingen, r afgezien daarvan: het was een prettige tijd En de laatste jaren hadden we dit heerlijke huis". Met die woorden doelde hij op de prachtige door het Rijk aangekochte villa, naast de ambassade, die door ligging en in terieur de bewondering van alle be zoekers oogst. Een bewondering die nog versterkt werd door de stijl en charme, waarmee mevrouw Nettie SchiffVan Rees er haar huis van had gemaakt. wie de eerste, Kaphtor met Cillicië en zijn achterland Cappadocië gelijk gesteld wordt en de tweede misschien mee Hakpis, een stad in de buurt van Nerik in het noorden van Cappado cië. geïdentificeerd kan worden. De afleiding van de beide godde lijke ambachtslieden, de Griekse He phaistos en Oegaritistihe god Hijan, van de weergod van Nerik, bezit ook bij alle voorzichtigheid een hoge ma te van waarschijnlijkheid. Aan de zelfstandige overname van de Grie ken zowel als van de Oegariten uit De theologische" curator dr, J. F. van Roy en (rechts) compli menteert prof. Hartmann tijdens de receptie na diens oratie. (Foto L.D./Holvast) het Klein-Aziatische gebied is voor zover nu te overzien valt de voorkeur te geven. Na afloop van de oratie, die met gebruikelijke toespraken werd beslo ten, recipieerde prof. Hartmann in de ontvangstzaal van de Academie. Vele voorstellen afgewezen (Van onze correspondent) De ministerraad van de Europese Economische Gemeenschap is het gisteren weer niet eens kunnen wor den over de verhoging, welke de Euratomcommissie nodig oordeelde op de reeds toegestane 450 miljoen dollar voor het 2de vijf-jaren-plan van Euratom. De commissie had oorspronkelijk een verhoging van 38 miljoen dollar voorgesteld. Begin oktober bleek duidelijk dat de raad van ministers dit teveel vond en de commissie kreeg opdracht de zaak nog maar eens te bekijken. Gisteren bleek dat zij de 38 mil joen had teruggebracht tot 16 mil joen dollar. Maar ook dat vonden de ministers teveel. De gehele dag heb ben zij toen, nadat zij eerst hadden geprobeerd post voor post van de ver hoging te bekijken, van gedachten gewisseld. Eerst over een Duits voor stel, de totale verhoging tot 9 miljoen dollar te beperken. Van die 9 miljoen zou, zoals minister Andriessen zei, het grootste deel in Duitse zakken (voor Duitse projecten) terecht zijn gekomen. Voor Nederland was dat voorstel ook niet best want op Pet- tens verhoging zou bijvoorbeeld 2,5 miljoen dollar worden beknibbeld en ook op de scheepspropulsie zou wor den bekort. Fr ankrijks vertegenwoordiger kwam weer met de reeds de vorige keer ge uite Franse ideeën ter tafel: Eura tom zal zich moeten concentreren op het zogenaamde orgel-project, op snelle reactoren en op kernfusie; drie projecten welke de Fransen als alleen belangrijk beschouwen. Petten zou volgens die gedachtengang 9,5 Kasplantje Mc. E. L. C. SCHIFF. laatstelijk gevolmachtigd minis ter aan de Nederlandse ambas sade in Washington, die be noemd is tot ambassadeur in Djakarta. Mr. Schiff zei, te geloven, dat de relaties met Indonesië met tact en vooral rust moeten worden aange pakt. Vooral de culturele betrekkin gen zag hij als een teer kastplantje. Daarnaast geloofde hij dat de Neder landse instelling dat eerst „het huis kant moet zijn", die bij de scha devergoedingsregeling een rol speelt, grote rem kan zijn op de ontwik keling der relaties. Met een andere typisch Nederlandse benadering daarentegen komt men verder, dacht hij, n.l. die inhoudt dat gezonde be- Aan de Duindamse Schulpweg in het Langeveld in Noordwijk, vlak bij de fraaie beboste duinvoet, is een modern kamphotel in aanbouw, dat een sieraad belooft te worden van dit unieke recreatieoord met zijn ideale combinatie van duin en bos, zee en strand. Het pand heeft de vorm van een op de kop staande letter „L", waar van de open zjjden naar het zuiden en oosten gericht zijn. Op de twee verdiepingen, welke elke vleugel telt, komen in totaal 22 appartementen, te weten 14 in de lange en 8 in de korte vleugel van het gebouw. Het centrum van het hotel wordt ge vormd door een royale entree gelijk vloers, waar zich ook de receptie be vindt. Daarboven is een recreatie zaal en op de derde etage een ruime en gerieflijke conciërgewoning. Elk appartement Is een toonbeeld van comfort. Het bevat een zitkamer met eethoek, drie slaapkamers, een keuken met de weidse naam van „kitchenette", alsmede een douche met zitbad, wastafel en een toilet. De toegangsdeuren van de appar tementen komen uit op een galerij, welke een verbinding heeft met de hoofdingang van het hotel. Elke woonafdeling heeft een eigen terras. Het terrein voor en rond het kamp hotel biedt een ruime gelegenheid tot kamperen. Het geheel Is een schepping van het architectenbureau Prinsen en Den Ouden in Oegstgeest en wordt door het aannemersbedrijf M. de Raad en Zoon C.V. in Noordwijk voor eigen rekening gebouwd. In juli j.I. is deze firma met de bouw begonnen. Men hoopt deze prachtige aanwinst van het Langeveld eind maart van het volgend jaar, dus nog voor het seizoen, In gebruik te kunnen nemen. Foto L.D./Holvast miljoen dollar minder krijgen dan eerst voorzien. Gistermiddag is toen een nieuw voorstel, ditmaal van Luxemburg, ter tafel gekomen. Dat hield in dat de verhoging 10 miljoen dollar zou be dragen en dat de Euratom-commissie volmacht zou krijgen die over de projecten te verdelen. Nederland bleek ervoor, Italië was niet tegen maar zei geen mandaat te hebben. Duitsland bleek tegen en de Belgen voelden niets voor de volmacht aan de commissie, hoewel ze zich met het bedrag van 10 miljoen dollar mis schien wel zouden kunnen verenigen. Frankrijk was nog steeds tegen, om dat het nu eenmaal bepaalde inkrim pingen, zoals van Petten wenst. Er is geen beslissing uit de bus geko men en de ministers zullen 17 november weer bijeen komen. Dan zal ook de begroting voor 1965 van rond 90 miljoen dollar weer ter tafel worden gebracht. Die had eigenlek voor 1 november van dit jaar aan het parlement van Straatsburg om ad vies moeten worden voorgelegd. Dat parlement krijgt dus nu een brief waarin de ministerraad om uitstel verzoekt. De leden van de Algemene Over eenkomst Inzake tarieven en Handel (GATT) hebben gisteren een beroep gedaan om de Engelse Labourrege- ring binnen vijf weken haar econo mische maatregel te rechtvaardigen of anders het risico te lopen van mo gelijke internationale handelsrepre sailles. De uit 50 landen bestaande raad van de GATT gaf Engeland opdracht „overleg" te beginnen over de nieuwe invoerheffing van 15 procent in een spoedcommissie van de GATT die op zijn laatst begin december bijeen zal komen. De gehele dag lang hebben er op de zitting boze woorden geklonken over de invoerrechten van Engeland, die voor vele landen ernstige schade zal meebrengen op het gebied van hun buitenlandse handel. De zes landen van de EEG, Japan en talloze onderontwikkelden hadden de meeste kritiek. Het was veelbetekenend dat de zes partners van Engeland in de Euro pese Vrij handelsassosia tie (EVA) geen kritiek uitten. Zij hadden hun klachten al eerder op een bijeen komst van de EVA geuit en zullen op 19 november tekst en uileg krijgen van de Engelse minister van Buiten landse Zaken Patrick Gordon Wal ker en de minister van Handel, Douglas Jay. De gedelegeerden van de EVA hebben er eenvoudig het zwijgen toegedaan, hetgeen kennelijk van te voren was overeengekomen. Koningin naar film over Winston Churchill De Koningin is voornemens woens dag 25 november in „Euro Cinema" in Den Haag de première bij te wo nen van de film „The finest hours", een documentaire over het leven van Sir Winston Churchill. De baten van deze voorstelling, die onder auspiciën staat van de Britse ambas sadeur, zfjn bestemd voor de stich ting „Het Vierde Prinsenkind".

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 4