SCHEEPS m HET LEVEN LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG SI OKTOBER 1964 Dagelijks vervolgverhaal Oorspronkelijke Nederlandse roman door KLAAS VAN DER GEEST 75) „Jaja.. wacht maar even!" Ook toen stond hij nog niet meteen op. Hij scheen degene, die buiten wacht te, de tijd te willen geven om zich te bezinnen en de gelegenheid om nog terug te gaan. Bij de derde maal en die derde maal klingelde de bel woest schuifelde hij naar het raam, schoof het geel geworden lan caster rolgordijn opzij, tikte met zijn zegelring tegen de ruit en riep: „Je komt maar binnen! De deur is open!" Het kon werkelijk niemand anders zijn dan de directeur, die het thuis waarschijnlijk niet langer meer uithield. Het was Liesje, die kwam zeggen, dat ze in het vervolg bij hem bleef slapen, behalve dan op de zaterdag avond. Hij toonde zich niet ver wonderd wat hij ook niet was en maakte geen enkel bezwaar, maar zei, dat ze een van de slaapkamertjes boven in orde kon maken. Het kon hem niet schelen welk, want zelf sliep hij toch in de spreekkamer. Hij vroeg evenmin, hoe ze zo plotseling op het idee was gekomen, want hij meende, dat hij dit wel wist. Dat was dan op die avond, toen Liesje zich zo nydig op de Oele gemaakt en zijn wangen open ge krabd en hem in het gezicht gesla gen had. Bij het stellen van een diagnose en daarin was hy altyd heel knap geweest vroeg hij zyn patiënten zo weinig mogelijk. Hij liet hen alleen maar praten en als hij het geduld kon opbrengen om lang genoeg te luisteren, kreeg hij alles wel te horen wat hy wilde weten. Niet al zijn col lega's waren het daarmee eens. Maar hij beweerde, dat het bepaalde voor delen had, al nam hij tegenover nie mand ooit de moeite die voordelen uiteen te zetten. Hij vroeg Liesje ook de volgende dagen en weken niets, hoewel hy wist, dat ze dit verwacht te. Er was iets gespannens in haar houding tegenover hen. En hij was ervan overtuigd, dat ze die spanning niet lang zou kunnen verdragen. Soms keek hij haar aan, alsof h\j wilde zeggen: „Ik zal het je niet gemakkelijk maken, meisje!" Niet zij maar hij zelf had dan iets duivels. Hij scheen zien ermee te vermaken. Toch was dit niet het geval. Hij zou op die oude wrakke sofa in zijn spreekkamer willen gaan zitten, haar op schoot nemen belachelijk voor zo'n afge leefd mannetje, even wrak als die sofa! en zeggen: „Vertel het me nu maar Nog niet zo erg lang geleden, had hij iets anders van haar gewild, had en niet eens tersluiks naar haar be nen gekeken, die lange, slanke benen en naar de ronding van haar heupen en naar haar borstjes. Maar het had hem weinig moeite gekost de verlangens, de begeerten, die daarbij opgewekt werden, te verdringen. Hij was een oud man met ervaringen, waardoor al die verlangens en be geerten waren afgesleten. Hij reken de zich dit niet als een verdienste aan: het was toch zeker geen ver dienste van een oude vos, dat hi] geen kippen meer vrat als zijn tan den uitgevallen waren. Het was al leen onmacht en daarbij vooral angst angst, dat hij ook bij dit meisje weer niet zou vinden, wat hij bij zoveel andere vrouwen tevergeefs ge zocht had. Het enige, wat hem nog prikkelde was zijn nieuwsgierigheid, die hijzelf de nieuwsgierigheid van een oude dwaas beliefde te noe men. En hoewel Liesje het gevoel moest krijgen, dat hij nauwelijks acht op haar sloeg, liet hij zich toch niets ontgaan. Elk woord, dat ze zich tegenover hem liet ontval len of schijnbaar liet ontvallen elke blik, waarmee ze hem aan keek, elk gebaar, dat ze maakte, merkte hij op. Behalve zijn ervaring met een aantal vrouwen onder wie een vrouw met wie hij ge trouwd was geweest had hij nog een hele hoop ervaring op ander ge bied. Zelfs zonder dat Liesje hem iets vertelde, wist hij ook in haar geval wel een diagnose te stellen. Hij ving nog steeds zo nu en dan iets op als hy by verschillende van zyn patiënten kwam. Hy ontmoette de Oele een keer en zag de schrammen op zijn gezicht, waarvan enkele wel een biyvend litteken zouden nala ten. Hy sprak de lange magere boek houder van het kantoor eens en had daarby gelegenheid om onopvallend te vragen, hoelang Liesje nog onder voogdy van de directeur zou staan. En hij kreeg op zyn spreekuur eens een bejaarde man, die met zyn moe der alleen woonde en van wie hy wist dat hy een paar jaar geleden achter Liesje aan gelopen had, hoewel hy driemaal zo oud moest zyn als zy. Die man vertelde hem: „Ja, Ik had wel met haar willen trouwen, dokter.en ik zou het ge daan hebben ook, al verschillen we dan nogal wat in leeftijd.er zyn zoveel mannen, die een veel jongere vrouw getrouwd hebben, niet?" „Ja, David ook", zei de dokter. „Wie? Wie zegt u?" „O nee jy kent hem niet een oude koning bedoel ik. Waarom heb Je het niet gedaan? Wilde Liesje niet?" „Ja, zy wel", zei de man. „Maar nhjn moeder was er tegen!" Toen hy daarna de moeder ook eens opzocht, vroeg hy: „Hoe is het? Goed?" Ze was een bazige vrouw, die nooit iets geman keerd had of tenminste nooit had toegegeven, dat haar wel eens iets mankeerde. „O, best!" Wantrouwig was ze ook. Tegenover iedereen. Er was nie mand in de kolonie, die haar graag mocht. „En? Heeft je zoon nog wel eens trouwplannen?" Ze snoof. Ze had een erg gerim peld gezicht met het vuil van jaren in de diepe groeven, ingeval len wangen, een vooruitstekende platte kin, een neus, waar altyd een druppel aan hing, een laag voor hoofd, onder sluik donkerbruin haar, dat met een oude veter byeen gebonden was. „Trouwplannen? Ja, hy zal wel oppassen en zich zoiets niet weer in z{jn hoofd halen. Een jaar of wat geleden is hy zo gek geweest en dat had toen beroerd genoeg kunnen aflopen, als ik niet tussenbeide ge komen was". (Wordt vervolgd) i^eicfoe OQgenda Lutherse Kerk: Herdenking vorming. 7.30 uur n.m. Rembrandt-lyceumRecept: Rembrandt-lyceum. Schouwburg: Gala-voorstelling Pinkstergemeente. 3 Hogewoerd 175Wachttorenstudie van Jehovah's Getuigen. 3.45 en 6.30 u Morsweg 63: Volle Evangelie-zending. Spr. dhr. J. zyistra. 10 uur v.m. Rijksmuseum voor Volkenkunde: vertoning van film „Land van de Lange Dag" (Eskimo), ingeleid door de heer H. R. van Heekeren. 3 uur n.m. dagen. 10.30 i MAANDAG Rapenburg 61: K. en O.-cursus over edelstenen. 8 uur n.m. Rest. Van der Heyden: WD. Spr. dhr. Th. H. Joekes over „Lonen, prijzen en belastingen". 8 uur n.m. Schouwburg: Abonnementsvoorstel ling Toneelgroep Studio „Viooltjes". Hng Toneelgroep Studio „Viooltjes". Stadhuis (wachtkamer trouwzaal): Zitting Bouwfonds Ned. Gemeenten. Stadsgehoorzaal: R.K. Alma Mater koor. Concert van der Mollenfeeste. Hoogl. Kerkgracht 28: Verkoopdag Evang Luth. Gem. 10-12 uur v.m.; 2-6 en 7-10 uur n.m. Morsweg 63: Volle Evangelie-zending. derne stromingen ln de filosofie. 8 uur Willem de Zwygerlaan 105: Bahaï- gespreksavond. 8 uur n.m. Oegstgeest (Rijnlands Lyceum) dyn." 8 DONDERDAG Hogewoerd 175: Dlenstvergadering Jehovah'8 Getuigen. 7 tadsgehoorzaalJeugd< r Toonkunst. Guarnerl-1 Stadsgehoorzaal: Concert Mij. vobr Toonkunst Guarnerl-trio. 8 uur nm. Oegstgeest (Beukenhof): Offi ciële opening Coöp. Raiffelsenbank Lelden-Oegstgeest. 3 uur n.m. VRIJDAG. Academie 'filmzaal): Filmvoorstel ling Historisch Dispuut „Bor". 4.15 uur De Lakenhal. Receptie 50 jaar H.C.W. Louise de Collgny-h.b.s avond „Ende Dlspereert Niet' Openings- 7.30 uur Oude Vest 13: Evangelisatie Chris- Hulsvrouwen. Spr. Ir. A. Overeynder over „Oo bezoek bij de oude Egyptenaren". 2.30 uur nam. Waalse Kerk: Concert Leny Stevens, Ada v. d. Bent, Rlen de Reede en Theo ten Hooven. 8.15 uur nam. 4481. Nadat Joris zich ervan had overtuigd, dat hij door het bezit van de meestersteen wonderlijke dingen kon doen. wilde hij hier meteen gebruik van maken. Hij bleef staan voor de winkel van een juwelier en keek peinzend naar de dure sieraden, die daar lagen. „Ik ben benieuwd, hoe die diamanten manchetknoopjes mij zul len staan", mompelde hij. „En die dasspeld met roze parel lijkt mij ook een aangenaam bezit. Welaan, dat ligt thans alles binnen mijn bereik. Want. wat is eenvoudiger voor de bezitter van de meestersteen dan het fuppen van een pits?" Hij strekte zijn vingers uit en meteen kwam er beweging in de kostbaarheden, die in de etalage lagen. Door een onzichtbare kracht bewogen, vlogen zij op hem af tot zij door het etalageraam werden gestuit. Dit laatste was een tegenvaller voor Joris, want hij had verwacht, dat hij die dure dingen regelrecht in zijn zak kon fuppen. „Tut,tut." bromde hij. „Zou een gewone winkelruit sterker zijn dan de meestersteen? Dat is onduldbaarKomaan dus, laat ons dit hinderlijk glas eens onder druk zetten". Hij omklemde de meestersteen en tegelijkertijd trilde de ruit onder een onzichtbare kracht, die erop werd uitgeoefend. Maar al was die kracht onzichtbaar, het beveiligingsysteem van de juwelierszaak reageerde er toch direct op! Plotseling begon een alarmschei luid te rinkelen avonturen van 52. Nauwelijks waren de bakker, de schoenmaker en de vogelkooienkoopman verdwenen of de Kalief begon weer luid te wenen en te kreunen. Niets kan me meer redden! Ik ben ver loren!" En alle bedienden riepen hem weer na: „Niets kan de Kalief meer reddenDe Kalief is verloren!" Ze konden ook moeilijk weten, dat Brammetje Fok net aan land was gekomen om de juwelen terug te brengen, die IJzeren Hendrik van de Kalief had gestolen. De kostbaarheden waren netjes in het houten beeld verpakt. Vlug veranderde Bram de scheepskat Karo in de grote bootsman Orak. want die moest het houten beeld dragen. „We krijgen vast wel een prachtige beloning"zei Orak tevreden „Daar doe ik het niet voor", zei Brammetje. „Ik ben blij. dat ik de goede man hel pen kan. Hij zit misschien erg om die juwelen verlegen." Nou ja. dat is dan zo verholpen", zei Orak, maar daar vergiste hij zich lelijk in. Dit merkte hij pas, toen hij met het beeld over de schou der. in gezelschap van Brammetje, naar het Paleis toeFCp. Want achter hen klonken eensklaps stemmen: „Houd de dieven! Houd de dieven!" En toen ze omkeken zagen ze allemaal mensen op zich af komen, die hard schreeuwden en hun handen al uitstaken om hen te pakken! morgen". 18 Jaar. Studio: „Marnie". ir; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 Luxor: „Wie past er op de winkel". A.l. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Camera: „Mondo Cane". 18 Jr. Dag. 7 Rebellenclub". Rex: Donderdag t/m zond. „Ivanhoe". 14 jr. Maand, t/m woensdag „Cairo". 18 jr. Dag. 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Astra-theater - Wassenaar: vrijdag 8 u, Cat". A.l. Zondag- en woensdagmid dag 2.30 uur „Het ve zwarte roofridder". A.l. Lakenhal: Tentoonstelling „Jonge Nederlandsche Kunst". Werkdagen 10- en, aquarellen p-aflek Abraham Werkd. 10-5 uur; zond. 1-5 uur (tot 30 november). Legermuseum (Pesthuislaan): Met uitzondering van zaterdag van 10-4 u (zondag 1-4 uur) Rijksmuseum voor Volkenkunde (Steenstraat 1): Dag. 10-17 i natuurwetenschappen: Dag. 10-4 uur: zond 1-4 uur Wassenaar (Kunstzaal Heuff): Tentoonstelling Cees van Ysseldljk en (t/m 5 november). AVOND- EN NACHTDIENST I Apotheek Reljst, Steenstraat 35, telef. 20136. Apotheek R. van Breest Smal- lenburg te Leiderdorp en Apotheek Voorschoten zijn geopend. De Qegstgeeste Apotheek ls op zon dag 1 november gesloten van 8 uur ZONDAGSDIENST DER HUISARTSEN. H. Jasperse, Witte Singel 72, Gaasbeek, Hogewoerd 138. tel. 20266; Van Leeuwen, v. d. Brandelerkade 28. tel. 20412 en Van Leeuwen, Haagweg 60. tel. 26509. Te Oegstgeest dokter Held, telef. By geen gehoor van nw hulsarts of specialist (of diens waarnemers), bel «D doaterstelefoon 22222. Posities Nederlandse schepen Errsr Do., "nA Bornlsie^ 30 /report tt^ Agad SSSTSn 59 2m OZO A" 29 Beachy I _9 Flnh irdyk 29 29 Finlst.rre n Vlgo .enne» (H) 30 t« Schijnc loyd 29 60 m NO 30 Kaap de Gate n Wilpo 29 te Kalajol Djeddah n Djibou Tankvaart i Tiger 29 70 m WNW 29 op 360 m OZO Zeesleepvaart

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 17