1 Bedenkelijke Britse sprong: heffing van 15°/0 op de invoer NOG STEEDS SLAPPE BEURZEN Ook voor ons land een teleurstelling iLeidse verfhandel „de Valk" n.v.| Dertien woorden één spreekwoord Kerkdiensten Leiden en omgeving Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 31 oktober 1964 Vijfde blad no. 31404 BH (Van onze parlementaire redacteur) „BS eraser de voorzitter, ik mag u verzoeken de "beraadslagingen te schorsen". Het waren de laatste woorden die mr. Edzo Toxopeus sprak in het ook voor hem zo slopende Bijlmermeer-debat. De klokken in de grote vergaderzaal stonden op acht minuten voor één ver na middernacht. De scheurkalen der wees aan woensdag 28 okto ber. De bewindsman van Binnen landse Zaken zag grauw van ver moeidheid. Hij sprak zijn laatste woorden met een vlakke stem, streek met de hand over het bleke voorhoofd, pakte zijn dossiers in zijn tas en stak een sigaret op. De Kamer leek liezer vergeten. De socialist Scheps zat breeduit te glunderen in zijn bank, verlicht door het flitslicht van ijverige fotografen, die al tijdens de stemming over zijn amendement hun lensen op hem richtten. Hij kwam handen tekort om alle gelukwensen te incasseren. Er klonk zelfs een ap plausje, dat kamervoorzitter Van Thiel snel afhamerde. Verdeelde KVP Het applausje was de climax van de spanning, die bij de hoofdelijke stemming over het amendement snel naar een hoogtepunt groeide. Zoals bijna ieder ander in de Kamer had de minister de voor- en tegenstem men zitten turven. Onder de voor stemmers schaarden zich twee, drie dissidente KVP-ers, daarna tien, vijftien. Dat was de desertie, waar mr. Toxopeus mee had gerekend. Maar de groep pro-Amsterdamse KVP-ers werd nog groter: negen tien in totaal. En daarmee had mr. Toxopeus het gevecht verloren. Had hij deze grote ontrouw ver wacht? Verdeeldheid in de katholie ke fractie is niets ongewoons. Maar de omvang van de verdeeldheid is ditmaal als een verrassing gekomen voor de minister en misschien ook wel voor de katholieke fractieleider drs. Schmelzer. Na de jarenlange tam-tam over de „Bijlmermeer bij Amsterdam" moest elke Amsterdam se parlementariër wel voor t amen dement-Scheps stemmen. Mevrouw Van Somerer-Downer heeft dat heel goed begrepen. Als enige liberaal steunde zij de Amsterdamse visie. Maar hoeveel Amsterdammers telt de dissidente groep in de K.V.P.? Heel, heel weinig. Van de negentien, die hun stem uitbrachten voor het amendement-Scheps, woont er slechts één in Amsterdam: mr. Mommer- steeg. Misschien, dat er van de an deren nog een stuk of wat sterke bindingen met de hoofdstad hebben. Maar dat zij alle achttien overtuig de Amsterdam-fans zijn, valt moei lijk aan te nemen. Goede gelegenheid Eerlijk is eerlijk: natuurlijk waren er K.V.P.-ers die op zakelijk gron den hun steun gaven aan het amen dement-Scheps. Maar rond het Bin nenhof groeit ook de overtuiging, dat een aantal hoe groot weet nie mand het Bijlmermeer-debat zag als de gelegenheid om mr. Toxopeus de voet dwars te zetten en te lon ken naar de oppositie. Het is allang helemaal geen geheim meer dat een groot deel van de K.V.P. maar ma tig is ingenomen met de liberale deelneming aan het kabinet-Marjj- nen. De voorkeur voor een coalitie met de socialisten was reeds vorig jaar in de dagen voor het Wasse- naarse pact merkbaar. In plaats van de socialisten kwamen toen de libe ralen in het kabinet. Zij leveren tenslotte het enige duidelijke alter natief op in de Nederlandse politiek. De ontevreden K.V.P.-ers hebben hun teleurstelling weggeslikt. Frac tieleider Schmelzer heeft de ontevre denen een tijdlang koest kunnen houden. Maar dinsdagavond ver slapte zijn greep. De Bijlmermeer kwestie was geen halszaak voor het kabinet en dus wel een goede ge legenheid om eens uit de band te springen en de ontevredenheid te ventileren. Het worden moeilijke dagen voor de leider van de grootste fractie in ons parlement. Moeilijke dagen Moeilijke dagen gaat ook staats secretaris Bakker tegemoet. Ander halve week geleden sprong de com missie voor Economische Zaken hem op de huid met ernstige bezwaren tegen zijn industrialisatie- beleid. gavond werd hij weer aan gevallen, toen zijn verbod van vaste winkelprijzen ter sprake kwam. Het begint erop er lijken, dat men het in de regeringsfracties gemunt heeft op het politieke leven van deze bewinds man. Opvallend was de felheid, waarmee zijn eigen partijgenoot Roolvink het beleid afkraakte. De staatssecretaris heeft geen overleg gepleegd met het bedrijfsleven grom de ex-staatssecretaris somber. Dat was een leuke opmerking voor de in gewijden. Want als er in de na-oor- logse politiek één staatssecretaris is geweest, die heel wat verwijten kreeg te slikken over zijn gebrek aan over leg met het bedrijfsleven, dan was het wel de heer Roolvink. die in het kabinet- De Quay als staatssecreta ris optrad. Geen politicus Het zou jammer zijn als men drs. Bakker het politieke leven zo ver galde. dat hij het veld zou moeten ruimen. Hij is een kwieke, intelli gente en vrolijke bewindsman, die zijn beleid helder en het enthousias- (Van financiële medewerker) Het is de bittere ironie van de Labour-overwinning in Engeland, dat de nieuwe regering als eerste daad van haar beleid heeft besloten tot een maatregel, die na korte tyd tot een verhoging van de kosten levensonder houd zal leiden. De heffing van 15% op de Engelse invoer zal weliswaar niet gelden voor levensmiddelen en grondstoffen, maar ook de hogere prijzen, die voor andere produkten en artikelen (textiel, staal, kunstmest, auto's etc.) zullen moeten worden betaald, zullen de kosten van levens onderhoud in wat bredere zin niet onberoerd laten. In elk geval is een extra heffing op de invoer voor de sanering van de Engelse economie een middel, dat moet worden beschouwd als een stap terug op de weg naar internationalisering van het handels- en kapitaalverkeer in ons wereld deel, waarop het streven van de G.A.T.T. en andere sinds de oorlog in het leven geroepen organisaties zyn gericht. Het is geen wonder dat enerzijds de Londense beurs, die na de La- bouroverwinning minder geanimeerd was In verband met de vrees voor nationalisatie van sleutelindustrieën (o.m. staal), bij het bekend worden van de jongste regeringsbesluiten herademde en enig koerstherstel toonde, maar anderzijds de buiten landse beurzen met een flauwere stemming reageerden. Ook voor Ne derland is de beperking van de ex port naar Engeland, een tegenslag, die de vreugde over het mooie resul taat van de buitenlandse handel in september dooft. Stappen terug In dit opzicht zyn er de laatste tijd trouwens meer stappen terug gedaan. Men denke hier aan de ren te egalisatie in de VS, die een ver mindering van de kapitaalexport be oogt en aan de couponbelasting voor niet-ingezetenen van de kapitaalim port beoogt. Een en ander bewijst dat het in ternationaal overleg nog niet de re sultaten heeft kunnen bereiken welke de leidende figuren van de Europese landen op hun talloze con ferenties hebben voor ogen gestaan. En het is een dubbele teleurstelling dat het terugvallen op naar men meende verouderde saneringsme thoden juist in die landen geschiedt, welker munteenheid voor de wereld als de z.g. sleutelvaluta gelden, na melijk de dollar en het pond. Men herinnert zich dat er over die beide valuta herhaaldelijk wat te doen is geweest en het IMF meer dan eens heeft moeten bijspringen om een de valuatie te voorkomen. Doordat de valuta van de andere toonaangeven de landen op de dollar zjjn geba seerd, zou onder de huidige omstan digheden een devaluatie van dollar of pond spoedig worden nagevolgd en een valuta-chaos teweegbrengen, die erger is dan de kwaal. Vandaar dat men dit „redmiddel" de laatste jaren niet meer toepast en op andere wijze het verbroken evenwicht van de betalingsbalans poogt te herstel len. Moeilijke tijd voor Engeland Engeland maakt reeds vele jaren een moeilijke tijd door, mede als ge volg van het verlies of de verander de status van zijn Dominions, maar ook door een zekere superioriteits waan als een van de rudimenten van het machtige Britse imperium. Eerst de laatste jaren is het inzicht scher per geworden dat financiële en eco nomische onafhankelijkheid tot het verleden behoren en samenwerking op dat punt met de andere landen van Europa ook voor de welvaart van het Verenigd Koninkrijk noodzake lijk is. Het veto van De Gaulle over de toetreding tot de EEG is dan ook voor de weldenkende Engelsman een teleurstelling geweest, die echter niet tot zodanig interne maatregelen heeft geleid, dat men zijn positie in de wereldhandel heeft kunnen handhaven. Het is bekend dat er in Engeland, wat tal van produkten be treft, een kwaliteitsachterstand is en de industriële apparatuur in bepaal de opzichten bij die van het con tinent ten achter blijft. In zoverre zijn de opeenvolgende kabinetten van de conservatieven in gebreke ge bleven en heeft Labour een erfenis moeten aanvaarden, die op bepaalde onderdelen een deficit vertoont. Zo heeft het invoersurplus de eer ste acht maanden van 1964 gemid deld 90 miljoen pond bedragen, dat is het dubbele van het cijfer voor die periode van het voorgaande jaar, met het gevolg dat het tekort op de Engelse handelsbalans voor het lo pende jaar op 500 miljoen pond wordt geraamd en de valutareserve voortdurend achteruitgaat. Dat er maatregelen moesten worden geno men om daaraan een einde te ma ken, is duidelijk maar dat men de moeilijkheden grotendeels op het buitenland tracht af te schuiven in- plaats van tot een noodzakelijke be stedingsbeperking te komen, is, zo als minister Witteveen voorzichtig heeft gezegd, minder wenselijk en zal uit overwegingen van binnen landse politiek moeten worden ver klaard. me verdedigt. Maar hij heeft een duidelijk tekort en misschien is het dat wel waar de Kamer zo nu en dan over struikelt: hij is geen poli ticus. Hij weet niet erg van geven en nemen en blyft aan zyn stand punt vasthouden. Dat is natuurlyk erg principieel, en erg prijzenwaar dig, maar politiek is nu eenmaal ook een praktische zaak, waarin wel eens geschipperd moet worden. Dat doet drs. Bakker weinig, te weinig. Steeds als hy een lange razendsnelle mono loog beëindigd heeft, lüjkt hy met zyn blauwe onschuldige ogen zyn publiek aan verbaasd en met de wenkbrauwen omhoog. Het is de blik van iemand die louter toejuichingen verwacht. Het is ook de blik van iemand, die voetangels en klemmen over het hoofd ziet. Maar juist daar mee is ons Binnenhof zo rykehjk bezaaid. Men zal dit resultaat weliswaai een seizoenverschynsel moeten maar het is toch verheügend te stateren dat, terwijl er in september 1963 nog een invoersaldo was f25 miljoen, de maand dit jaar met een exportoverschot van f7 miljoen sluit. De cijfers van het gehele der de kwartaal zyn trouwens in zo\ bemoedigend dat het invoersaldo slechts f130 miljoen groter was dan het vorig jaar, nadat het eerste kwartaal een groter tekort van f 400 miljoen en het tweede een van na f700 miljoen had opgeleverd. We zyn met deze cyfers dus weer op de goede weg, ook al blyft er voo: eerste 9 maanden een deficit f 3.6 miljardtegen f 2.5 miljard in dat tydvak van het vorig jaar. In elk geval blijkt uit deze cyfers dat men in de Nederlandse exportkrin gen allesbehalve stilzit. Dit blykt ook uit de conjunctuurtest van tember, waarin vermeld wordt dat de orderontvangst zowel voor bin nenlandse als voor buitenlandse ders toenam en ze by 15 var ondernemingen groter was, terwyi zulks in augustus slechts by 5 van i bedrijven het geval was. De belemmering van de export lar het Verenigd Koninkryk is daarom ook voor ons land een te leurstelling. Met die naar andere landen buiten de EEG was ze de laatste tijd niet onbelangryk geste en gedurende de eerste acht maanden van dit jaar bedroeg ze ca f 1100 miljoen, zynde bijna 10 van het totaal. Industriële produkten maakten van genoemd bedrag meer dan de helft uit, zodat tal van on dernemingen in hun export zullen worden bemoeilijkt. Geen werk-gebrek In het algemeen heeft het Neder landse bedrijfsleven niet over gebrek aan werk te klagen, al zyn er na- tuurlyk uitzonderingen, als byv. de scheepsbouw, hoewel ook hier van enige opleving kan worden gespro ken. De in aanbouw zynde tonnage, die uit. september in de meeste lan den groter was dan aan het eind van het vorig kwartaal, geeft ook voor ons land een accres van 66.500 ton te zien, terwyl de activiteiten op neventerreinen voor de scheepsbouw- myen weer enig perspectief openen. Iets anders is het of ook met de winst kan worden gewerkt. Er zijn helaas ondernemingen, welke die vraag ontkennend moeten beant woorden. Dit geldt bijv. voor de Vereenigde Machinefabrieken, die tot over de oren in de orders zitten, maar deze in sommige gevallen ter- wille van de positiehandhaving met verlies moeten aanvaarden. Ook de Hoogovens hebben moeite om de re sultaten op peil te houden en Dik kers bericht dat ze daarin niet lean slagen. Anderzyds hebben Bege- mann, de Kon. Ned. Papierfabrieken en Geveke en Co tussentyds bericht dat zowel omzet als winst in de af gelopen maanden zyn gestegen. Uit de produktiecyfers van onder nemingen, die olie- en gashaarden aan de markt brengen, blykt dat de snelle ontwikkeling van de aardgas- exploitatie de produktie sterk doet stijgen.'In de eerste acht maanden was de afzet van oliehaarden 100.300 tegen 57.300 in die periode van het vorig jaar. de verkoop van gashaar den, kachels en -radiatoren 70.400 tegen 19.900, die van gaskomforen resp. 188.400 en 129.000, waartegen over de verkoop van kolenhaarden van 222.800 tot 99.400 terugging. Afwachten. Algemeen gesproken, waren de reacties van de beurs op de tussen- tydse mededelingen niet meer dan matig by een beurshandel, die be neden het normale blijft. Hoewel in de ontwikkeling van het Ne derlandse bedryf sieve n vertrouwen blijft koesteren, niet het minst ook in verband met de aardgasexploita tie, de daarvoor benodigde materia len en apparaten en de te wachten export, neemt de belegger een af wachtende houding aan het met oog op de onzekerheid ten aanzien van de loonvorming voor het komende jaar, welke de bedryven voor nieuwe moeilykheden kan plaatsen. Van de internationale aandelen hebben deze week aandelen Konink- lyke opnieuw geprofiteerd van bui tenlandse (Zwitserse) aankopen, zo mede van de grotere winst, door de Shell Oil co. behaald (dollar 2.38 in negen maanden tegen dollar 2.22 in die periode van 1963). Dat aandelen Aku niet sterker op de gunstige cyfers en de voortgaan de bedryf sexpansie reageren, duidt ook al op een min of meer gereser veerde houding van de belegger, die het overigens meer en meer in de aandelen van beleggingsmyen zoekt, hetgeen voor de beurshandel nu niet bepaald een voordeel is. Obligaties een weinig zwakker De obligatiemarkt heeft na een licht verruiming van de kapitaal markt (voornamelijk als ge volg van buitenlandse obliga tie-aankopen) neiging weer iets in te zakken. De 5 1/4% Nederland 1964 (1) kunnen de parikoers niet halen, de 5 1/4% Nederland 1964 (2), voor 98 1/2% uitgegeven, note ren even boven 99. De Bank voor Nederlandsche Gemeenten neemt daarom geen risico en gaat met haar nieuwe 6% lening a pari ca 2% beneden de koers van de oude 6% stukken. (Advertentie) Van der WERFF i HUBRECHI Postbus 446, Amsterdam-C lehfoon: 020-222055' Beursoverxlcht no. 364 1. TH0MSEN 2. VIHAMIJ Officiële dealer van: VERF VAN VETTEWINKEL WAGEMAKERS AUTOLAKKEN TEOFLUX NEMI MUURVERVEN HASCO LAKKEN WIENESE LADDERS F.S.A. compressoren, airless en gereed schappen LAMMERMARKT 3 - LEIDEN - TELEFOON 3390933300 Verkoop engros. 1 2 3 •<i 5 6 7 8 9 10 11 12 13 In bygaande figuur moeten dertien woorden van negen letters worden ingevuld, waarvan de omscha-yving is gegeven. By het invullen van de juiste woorden ontstaat op de mid delste vet omlijnde verticale kolom van boven naar onder gelezen een spreekwoord. De oplossing moet niet alleen dit spreekwoord maar ook de dertien in te vullen woorden om vatten. 1. in ijltempo 2. deel van een schip 3. gebarenspel 4. rustplaats voor velen 5. verwachting die berust op hoop 6. beschermheerschap 7. ongeordend 8. onbeholpen 9. nog niet vaststaand 10. clubgebouw 11. kleine scheepvaart 12. vertoning 13. tegengestelde van 9 Oplossingen onder het motto „woordenpuzzel" dienen voor woens dag a.s. te 9 uur v.m. In het bezit te zijn van de redactie, Wittesingel 1 in Leiden. Onder de goede oplossin gen stellen wft een eerste prys van f5,- en twee pryzen van f 2,50 be schikbaar waarnaar alleen abonnee* kunnen mededingen. Oplossing deling Het woord OLYMPIADE kon de volgende twee getallen voorstellen: 962374105 of 964732105 Zondag 1 november iglandse Kerk: 10.3 Lelden Herv. Gem., Pieterskerk 10 u ds. J. J. van der Krlft te Erme- lo (Bev. ds. L.Kievlt); 7 u ds. L. Kie vit (In' - Hoog: Eekhof. Marekerk: 10.30 u ds. J. M. D. van den Berg. Oosterkerk: 10 u ds. J. Groot. Bethlehemkerk: 10 u ds. Joh. Poort lenst) 0.30 Bevrijdingskerk: 9 Konlngskerk: Geen dienst. i ds. H. J: H. Bout* Egllse Wallonne: 10.30 u d ïharensol. Academisch Ziekenhuis: 10 i Jeugdkerk Aula Gymnasium: 10.30 u ds. A. J. Lamping. Geref. Kerk, Zuiderkerk: 10 u dr. Westerink; 5 u ds. De Boer. Petrakerk: 10 u ds. Bovenberg; 5 u ds. Haverkamp. Kerk Oude Vest: 10 u ds. De Boer; 5 u dr. Dronkert. Maranathakerk: 9 u ds. Haverkamp; 5 u dr. Westerink. Bevrijdingskerk: 10.30 u dr. Dron kert; 5 u ds. Bovenberg. Groenhoven: 10 u kand. T. L. H. Pleterse te Voorschoten. Jeugdhaven De Mirt: 10 u Ouderen- fond. bijeenkomst dhr. Looman. Chr. Geref. Kerk: 10.3 „Wien God bewaart ln wel bewaard") en 5 uur (ond. „Christus ls Heer van de zondag") ds. Velema. Geref. Gem.: 10 en 5 u leesdlenst. Rem. Gem.: 10.30 u ds. A. W. Kra- DÖopsgez. Gem.: 10.30 u ds. H. van Evang. Chr. Gem. (Middelstegracht TT Til te Alphen a/d Nieuwe Apost. Kerk (Hoge Rijndijk 91: 9.45 en 4 v dienst) Geref. Kerk ds. J. v. d. Haar. Baptlstengem.: dienst (donderdag rijgem.)10 getje; 7 30 Voorg. brig, en mevr. Drentje, AarJanderveen Herv. Gem.: 10 u ds. M. T. Boogert; 7 u ds. G. Moen te Alphen a/d Rijn. Geref. Kerk: 10 en ds. W. J. Kerk: 9.30 en 2.30 te Zwaagwestelnde. Alplien a/d Rijn ventskerk, Jullanastr. Verweij; 6.30 Jk aan school: 9.30 ds. W. de Joode ds. Vroeglndeweij te Katwijk aan Zee. Aula Immanuel- schooi: d6. W. Verweij. Kruiskerk Gouwsluls: 9.30 u ds. P. A. Lefeber. Gebouw Jona than: 6 30 u ds. P. A. Lefeber. Kapel Hooftstr.: 9.30 en 6.30 u ds. H. Koud- staal. Oudshoornseweg 10 u ds. G. Ca- dée m.m.v. zangkoor N. P. Bond. Mar- tha-Stlchting: 10."" 10.30 u ds. K. H. Schuring; uur. ds. Westerveld. Alphen- Noord. Hooftst^: 10 Oud Geref. Gem., Van Man- it; 9.30 en 4 u Leesdienst. Rem. Geref. GemVan Mandersloo- Nljholt te Den Haag. Baptlstengem., IJsclubgebouw10 uur ".30 u ds. M. Cohen, it Herv. Gem.: 9.30 en S. Laurense. Geref. Gem.: te Groot-Ammers. u kand. Stroeve te Nleuwerbrug: 9.30 en 6.30 u ds. R. Berg. Geref. Kerk (vrijgem.)9.30 4.30 u ds. H. Ger. Gem.: 10 ith. Gem.: 10.30 u ds. Gerh. Huls, herv. pred. te Gouda. Evangelisatie kring: 10 u Eredienst; 6.45 u Jb. Klein Haneveld. Bodegraven Woensdag 4 novem ber. Herv. Gem.: 7.30 u ds. W. Balke (dankstond). Geref. Kerk: 7.30 u ds. C. J. Tlssink (dankstond). Boskoop Herv. Gem.: 9.30 u ds. A. de Leeuw; 6.30 u ds. W. L. Heijmans. Kerk: 9.30 en 5 u ds. J. Spoel- Chr. Geref. Kerk: 9.30 a Pagee; Gem.: 9.30 Geref. Gem.: 10 ds. W. hoff te Rotterdam. i leesdlenst. Geref. Hazerswo ds. G. Jon iide Herv. :ers; 6.30 i 9.30 U G. Jonkers rormnlg). Geref. G. N. Lammers Iiillegoni Herv. Gem.: 10 u ds. Brouwer (HD); 7 u ds. J. de Haan e Leiden (Jeugddienst). Geref. Kerk: 0 en 5 u ds. A. K. Krabbe. Chr. Geref. Kerk: 10 u Dienst des Woords (lees dienst): 3 u ds. J. van Geels te Haar lem. Evangelisatie-samenkomst, don derdag 8 ie lang te Gouda Hoogmade Herv. Gem.: 10 u ds. Pred. J. Broeyer. Kat\v(jk aan den R\|n Herv. Gem., het Nutsgebouv Éndelaan 52, spr. evang. br. Dorpskerk: 9 ds. A. Baas. Kapel Nwe Duinweg: 10 u ds. A. Baas; 6.30 u ds. A. Makkenze. Geref. Kerk: 9.30 u ds. A. C. van Beek; 5 u ds. R. de Vries te Katwijk aan Zee. Interkerkelijke dienst ln gym.lokaal school Narcisstr.: 10.30 u ds. T. Kruy- ne, vlootpredikant M.V.K. Valkenburg, m.m.v. herv. evangelisatiekoor Katwijk ds. Hagen. Oude Kerk: 10 u ds. De Vos (HD); 6 u ds. Bouman. Ichtuskerk: 10 u ds. Tukker (HD); 5 u ds. De Vos. Kantine Hoornes: 10 u ds. Hagen; 6 u ds. Moerenhout. Gr. v. Pr school: 10 u ds. Vroegindewey. Zeehospitium: De Jong. Geref. Kerk (vrij gem.): ö.3C den; 10.30 Koudekerk aan den R||n Herv. ïem.: 10 u ds. Kloek te Lelden; 7 u Is. Cadee te Oudshoorn. Geref. Kerk: 0 en 7 u ds. Makklnga. Leiderdorp Herv. Gem.: 10 u ds. J. Drie. Kerkzaal Zijlkwar- dhr. T. van Dijk Lelden. Leimulden Herv. Gem.: 10.15 u Geref. Kerk ds. D. H. Gijsbers, dank- ond voor het gewas; Pniël: 7 u ds H. Gijsbers. Geref. Kerk: 9 en 7 u ds. J. Baayens. Llsse Herv. Gem.: 9 en 10.30 v (HD) ds. S. Kjx>istra, herden] Lelden, Jeugddienst. Chr. Geref. ds. D. H. Biesi (Dankdag Vi Koolstra. Geref. Kerk: 7.30 u ds. Schouten. Chr. Geref. Kerk: 10 en 7 Herv. Gem.: Kerk (vrijgem.): 7.30 u ds. J. Chr. Geref. Kerk: 9.30 Hoek te Leiderdorp. Geref. Kerk: 9.3 Sassenhelm; 5 V'dam. Herv. Geref. Evang., VGLO-school. Schoolstraat 2: 10 en 5 u ds. A. Muilwijk te Garderen, Noordwyk-BInnen Herv. Gem.: 10 en 7 u ds. J. van Dok. Geref. Kerk: 9.30 u ds. W. Dekker; 5 u ds. H. v. d. Berg te Sassenhelm. Van den Bergh- stlchting: 11 u ds. L. van der Linde te Rijnsburg. Ned. Prot. Bona: 10.30 uur ds. E. Frater Smid te A'dam. NoordwUkerhout Herv. Gem.: IC u ds. A. H. Smits (HD); 7 u ds. M. J Elfferich te Voorhout. Oegstgeest Herv. Gem., Groene- of Willibrordkerk: 10.30 u ds. W. E. Ver donk (HD). Pauluskerk: 10 u ds. G. F. Callenbach Lyceum (Jeugdkerk) Voorhoeve. Ver. v. Vrijz. Herv., W. de Zwygerkerk: 10.30 u ds. M. J. Wagen ■fir - Maurltslaan: 10 i Geref. Kerk (vrij Irlk. Rijnlands 10.30 u Vrijz. Herv voorde. J. Wi ef. Kerk, Maurltslaan en u as. Mey> - -- gemaakt), W. df ds. R. Brands; 3 u ds. J. Douma, Oude Wetering Herv. Gem.: 9.30 te Nieuwkoop. Ger. i ds. C. A. Verhoog u ds. D. Ollemans Kerk: 9.30 en 6.30 v ds. H. A. van Bottenburg te Noord- wijk a/Zee (woensdag 4 nov. Dank- l voor gewas en arbeid 7.30 u ds. d. Berg). Chr. Geref. Kerk l ds. J. Bloemendaal (woensdag r gewas en arbeid iov. dankstond en 7.30 u ds. L. S.~den Boer. Ned. ot. Bond: 10.30 u dhr. M. Roos te Langeler (woensdag 4 i ds. R. Brands. Herv. Gem.: 10 u ds. F. E. P. Nlcolaï, em. pred. te Cöthen; 7 u Geref. dienst ds. Gosllnga te Rijnsburg. raber (jeugddienst) ond.: Hebben „Protestanten" en „Roomsen" elkaar nodig?. Rijndijk: 10 u ds. Zijlstra. Hulp i Heil: 10 u ds. Saraber. Jeugdkapel: Kerk (vrijgem.) Reeuwijk. Herv. Wijkgebouw: 9.30 hr. Hensen; 6 30 u ds. J. Verwelius. J. Verv Immanu L. Schellevls W. Hennes te Schiedam. Geref. Kerken: 9, 10.30 en 6.30 u ds. B. Koekkoek. Rem. Geref. Gem.: geen dienst. Chr. Afgesch. Gem.: 9.30 en 5 u ds. A. P. Verloop. Waildlnxveen Dankstond voor het gewas woensdag 4 november. Herv. Ge meente: 9.30 u ds. J. Verwellus; 7.30 u ds. J. R. Cuperus. Geref. Kerk: 7.30 u ds. B. Koekkoek. r Herv. Gem., Dorpskerk: Jeugdkerk; 10 i De eerste prUs van f 5,- werd toe gekend aan de heer J. de Zwart, Leydtwech 21 ln Noordwijk-Binnen, de twee pryzen van f 2,50 aan mevr. K. K. Kwee, Van Swietenstraat 21 In Leiden en aan de heer F. v. d. Linde, Lage Rijndijk 34 in Leiden* prijzen worden de winnaar* toegezonden. Advertentie. i Zanten. Jeugdkerk. Geref. Bloemcamplaan: 10 en 5 u ds. E. - 10 en 5 u ds. C. W. Ned. Prot. Bond. Lange J" Werner. huls: 10.15 Kerlc, BI Pijlman. Zijlla: Thijs te Kerkdam: 10.30 Johannahuis: 10.30 u ds. J. G. Paarde kooper te Nieuwkoop. Herv Geref. Ev.. Dorpshuis: 10 en 4 u ds. W. H. van Kooten te Oud Beljerlana Woubrugge Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 u ds. Kempenaar. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 u ds. Dethmers. Zevenhoven Herv. Gem.: 9.30 u dhr. J. Doedhart te Noorden; 7 u ds F. de Jonge. Geref. Kerk: 9.30 u ds. Griffioen; 7 u ds. Wolthuis belden te Woerden. Zoeterwoude Herv. Gem.: 10 u ds. G. Blok te Rilland-Bath. nnierdam Herv. Gem.: Honnef HD Meyerl Zylkw; J. Baart. Chr. Geref. Kerk: 9.30 uur Dienst des Woords; 2.15 uur ds. J. C. van Ravenswaay te Schevenlngen. KUnsburg Herv. Gern.. Grote Kerk: 10 u ds. H. van Gosllga (HD); 5 u ds. M. C. Groenewoud. Bethelkerk: 10 u ds. M. C. Groenewoud: 5 u ds. H. van Gosllga. Chr. Geref. Kerk: 10 u Dienst des Woords; 2.30 ds. Den Hertog te Den Haag. Geref. Kerk, Petrakerk: 9.30 Bijleveld; 5 u ds. v. d. Linde. Geref. Gem. (vrijgem.)10 en 5 u ds. Domna. Sassenhelm Herv. Gem.: 9 en 10.30 u ds. D. Keuning te Noordwijk a/Zee; 5 u ds. W. H. Walvaart (woensdag Voorschoten. Kerkzaal i dhr. J. v. d. Hoek. s. F. Minnema; 6.30 Geref. Kerk: 10 u ds. H. Herdenking kerkhervorming; 6.30 u ds C L. v. d. Broeck. Geref. Kerk: 10 en Wagenaar. Rem. Geref. Première van onbekende Haydn Het Concertgebouworkest tal ta terdagavond 7 november in Amster dam op het buitengewone concert onder auspiciën van de Maatschap- py Caecilia onder leiding van Peter Erös voor het eerst in ons land in het openbaar het concert voor vio loncel en orkest van Joseph Haydn uitvoeren, dat enkele jaren geleden in de archieven van het Nationale Museum in Praag ls teruggevonden. Tot dien was alleen het begin thema van dit werk bekend. Solist is Anner Byisma, een der solo-cellisten van het orkest. Het programma vermeldt voorts de ouverture „Oberon" /an Weber en Beethovens Vierde symfonie. ZWARE TRANSPORTEN

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 15