Voorschotens raad is blij met aardgasnota KARDINAAL OTTAVIANI IN VERZET TEGEN SUENNENS VVD ontstemd over onderwijsvoordracht Andriessen kan mij nog meer v Republikeinen zijn ondanks alles toch nog optimistisch LEÏDSCH DAGBLAD ZATERDAG 31 OKTOBER 1W4 Waarderende woorden wer den gisteravond in de Voorscho- tense gemeenteraad gesproken over de aardgasnota. Verschil lende sprekers noemden de nota een goed doordacht, goed opge zet en gedegen stuk werk, dat na vele besprekingen tot stand is gekomen. De aardgasnota stippelt slechts de beleidslijn uit. Het aantal onzekerheden is dermate groot, dat vrijwel niets defini tief bepaald kan worden, alleen de inruilvergoedingen staan thans vast. Wethouder Dekker (P.C.) deelde de raad mede, dat ernstig getracht zal worden via de Katwijkse leiding, wel ke thans in Voorschoten gelegd wordt een aansluiting te verkregen, door de omschakeling op aardgas zeer bespoedigd zal den. De wethouder benadrukte, dat het onderwerp aardgas niet een zaak is van een gemeente maar gehele land. De herziening van het reglement van orde voor de vergaderingen de raad vond op vele onderdelen al gemene goedkeuring, slechts het punt schrappen van de rondvraag vergde discussie. Drs. Vaandrager (P.C.) hechtte grote waarde aan de rond vraag na een raadsvergadering betoogde zeer uitvoerig dat er vragen zijn die beslist van belang zijn openbaar te worden en diende tot slot een amendement in tot hand having der rondvraag. Het amendement Vaandrager werd in stemming gebracht en verworpen met 4 tegen 13 stemmen, voor stem den ir. Veldhuis (PvdA), drs. Vaan drager (PC) en de heren Iestra (PC) en Van der Ende (PC). Drs. Vaan drager wilde hierna een sub-amende ment in stemming brengen, dat be oogde dat de mogelijkheid er moet zijn tijdens een raadsvergadering be en opmerkingen te maken. Op ver zoek van de voorzitter werd dit sub amendement ingetrokken, daar de sfeer in de Voorschotense raad het steeds mogelijk zal maken opmerkin gen te maken. Burgemeester De Kool noemde tenslotte een rondvraag vol komen uit de tijd. Op voorstel van de heer De Groot (VVD) ging de raad een half uur in besloten vergadering bij de behande ling van het voorstel tot benoeming van een hoofd voor de openbare ulo school. Nadat de vergadering her opend was werd met algemene stem men benoemd de heer P. A. van Mar len uit Heusden aan de Maas. Ontsteiwl Zeer ontstemd was de WD-fraetle over de eenmalige voordracht van B. en W. tot benoeming van een onder wijzer aan de openbare ulo-schooL De heer de Groot (VVD) beriep zich op artikel 36, dat een voordracht van drie mensen verplicht stelt. De VVD betwijfelde of inderdaad slechts één kandidaat van de vijftien sollicitan ten de vereiste capaciteiten bezat. Indien nogmaals een voorstel tot be noeming van een leerkracht wordt ingediend bestaande uit slechts een kandidaat, dan zal de VVD niet aar zelen, die wettelijke stappen te ne men, die nodig zijn om tot vernieti ging van het betreffende besluit te komen. Wethouder Schrama (KVP) deelde mede, dat er kandidaten waren, die B. en W. beslist niet wilden hebben en het college van B. en W. streeft er steeds naar slechts benoembare krachten op de voordracht te plaat sen. In antwoord op de vraag over de discriminerende uitlating in het Kerkelijk Leven NED. IIEKV. KERK Beroepen te Oudekerk a/d IJssel S. Jong te Houten (U.) te Barne- veld (vac. B. Eysenga) J. Smit te Wer kendam. Aangenomen naar Muiden J. lH Groenenboom te Lopikerkapel naar Gieten A. J. Hollander te Anloo. GEREF. KERKEN Beroepen te Marum P. J. Westemeng te Oosterzee. GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Aangenomen naar Goes T. Dekker, ind. te Hatt ulnerwold-Ko< Tweede Exloërmond polder. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Werkendam B. Bljleveld te Bussum. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Lelden H. Llgtenberg te II BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Jterson; Mark Anthony, Wennberg en A. Schaaf; Peter, zn van P. J. Pikaar en D. A. G. van Zuidam; louts Albertus, zn van J. C. A. van der He(]de en P. H. Zwemer; Nicolaas An- G. Blöte en G. A. Keuning. OVERLEDEN H. A. van Abtswoude. 81 Jr, Oudshoorn; R. Hanla, 67 Jr, e.v. voorstel, dat van de overige kandida ten de capaciteiten onvoldoende wer den geacht, stelde de wethouder, dat dit geheel volgens de waarheid is en merkte op, dat hij met een beetje studie waarschijnlijk wel een andere zin zou kunnen opbouwen, die met meer woorden het zelfde beoogde. Met algemene stemmen werd tot on derwijzer benoemd aan de openbare ulo-school de heer J. Th. Gielesen te 's-Gravenhage. Instructiebad Bij het beschikbaar stellen van- een extra krediet voor het instructiebad merkte dr. Pels (PvdA) op, dat dit't derde aanvullende krediet is, thans wordt gevraagd f6.775, het tweede aanvullende krediet bedroeg f28.000 en heeft nog steeds niet de goedkeu ring van Gedeputeerde Staten ver kregen, waarom niet meteen alles juist gepland? Burgemeester De Kool deelde in antwoord op diverse vragen mede, dat het totale project f 1.150.000 gaat kosten, op 5 september 1961 werd het eerste krediet beschikbaar gesteld, het is dus begrijpelijk dat B. en W„ willen zij met hun plan „bij de tijd" blijven, gebruik moeten maken van nieuwe vindingen, welke eertijds niet bekend waren. In de mededelingen werden diverse nummers gewijd aan het verdagen van de beslissingen van G.S. omtrent de goedkeuring, omdat de financiën voor het betreffende raadsvoorstel nog niet verzekerd waren. De raad sprak hierover haar ongerustheid uit. De heren De Groot (VVD) en Forta- nier (KVP) vroegen zich af of het niet noodzakelijk is van dergelijke voorstellen, met financiële conse quenties de prioriteit vast te stellen. Dr. Pels (PvdA) was met grote zor gen vervuld en noemde de situatie van alle gemeenten precair, de ge meenten zitten volkomen in de klem. Is dit misschien de reden waarom de begrotingen dit jaar zo laat worden ingediend? Burgemeester de Kool was van me ning dat er in zijn algemeenheid geen verontrusting behoeft te be staan. Het is nu eenmaal moeilijk voor een'gemeente tot vaste finan ciering van de raadsbesluiten te ko men. B. en W. zullen echter diligent blijven om stagnatie zoveel mogelijk te voorkomen. Het uitblijven van de aanbieding der begrotingen heeft hier niets mee te maken. De raad wenste prioriteit voor de onderwijsnota, welke in de novembervergadering aan de orde zal worden gesteld, en er kan slechts één zaak tegelijk ge daan worden. Van de rondvraag werd voor het laatst een druk gebruik gemaakt. Drs. Olthuis (VVD) wenste als me dicus mede te delen, dat de atmos feer in de raadzaal beslist ongezond is. Er is een gebrek aan zuurstof, zo gauw een deur geopend wordt, voelt ieder als een balsem de frisse lucht binnen stromen. Dringend verzocht hij hiervoor een spoedige oplossing te zoeken. Wethouder Dekker (P.-C.). kon mededelen, dat de eerstvolgen de vergadering hierover mededelin gen zullen worden verstrekt. Nieuwe VN-leden De Veiligheidsraad van de Verenig de Naties heeft vandaag unaniem aanbevolen om de voormalige Britse kolonies Malta en Zambia (het vroe gere Noord-Rhodesië) als 114de een 115de lidstaten tot de Verenigde Naties toe te laten. Zambia telt 3,5 miljoen zielen. Het eiland Malta in de Middellandse Zee wordt met zijn be volking van ongeveer een miljoen zie len het kleinste land in de Verenigde Naties, wanneer de aanbevelingen van de raad in december a.s. door de Algemene Vergadering der Ver. Na ties worden aanvaard. De veiligheids raad heeft eerder deze maand aan sluiting bij de VN aanbevolen van Malawi, de gewezen Britse kolonie Njassaland. Droevige balans Meer dan duizend dorpsautoritei ten zijn door de communistische Vietcong in de eerste acht maanden van 1964 vermoord of ontvoerd. Vast staat dat er 324 vermoord werden en 714 ontvoerd- In het hui dige tempo worden 80 tot 100 auto riteiten per maand door de Vietcong uitgeschakeld. Huwelijk op concilie ter sprake Miniser Andriessen van Economische Zaken heeft zich de boosheid op dc hals gehaald van voorzitter S. van der Ploeg van de Algemene Nederlandse Agrarische Bedrijfsbond. Op een bijeenkomst in Rotterdam zei de bewindsman donderdag, dat hij van mening was dat er volgend jaar heel weinig met de lonen zou kunnen gebeuren. „Een veulenachtige uitlating", noemde de heer Van der Ploeg dat gisteren in Utrecht. „Andriessen kan mij nog meer vertellen. Hij is met deze uitlating verder gesprongen dan zijn fiberpolsstok lang is". De heer Van der Ploeg betoogde, dat toen de minister nog de luiers lag, er al een regering was, welke de verantwoordelijkheid voor het loon- en prijsbeleid voor een belangrijk deel aan het bedrijfsleven overliet. Hij vond het bovendien wonderlijk, dat de minister zijn standpunt al WASSENAAR Jeugdboekenweek Ter gelegenheid van de jeugdboe kenweek wordt maandag 2 november 's morgens half 11 in de Openba- Leeszaal aan het Plein een bijeen komst gehouden voor de jeugdlezers de bibliotheek in de leeftijd van 8 tot 13 jaar. De heer W. Visser, schrijver van het dit jaar bekroonde kinderboek „Niku de koerier" zal de jeugd iets over zijn werk en over zijn boek vertellen. Op de eerstvolgende Nutsavond, die op donderdag 5 november in het Ver enigingsgebouw gehouden zal worden zal de heer Bernard Kruijsen een causerie met films houden over het onderwerp „Jacht onder water". Burgerlijke Stand Getrouwd: C. L. l Leet Overleden: J. Keljzer Valkenburg, 61 jaar; J. C. Schagen van Soelen, 81 laar; E. Perlot, 72 Jaar; M. D. Weyer- gang, 84 Jaar; H. M. L. H. Sark, 65 Jaar; Th. A. Rooijakkers, 66 Jaar. WARMOND WIJZIGING MEDISCHE DIENST Artsendienst: Dr. H. A. G. M. Walenkamp. Warmond, tel. 01711-220 Wijkverpleging: Zuster Muhlhaus, Dr. Kuyperslaan 3, Voorhout, telef. 02532—8122. LEIDERDORP BURGERLIJKE STAND Geboren: Jolanda, dr van J. Scheur- l C. E. Nleulant en J. van Kesteren, 23 en H. E. Getrouwd Doorn. 26 Jr Geveilde percelen In het Venduhuis der Notarissen werden de navolgende percelen ver kocht: T.o.v. not. J. C. van Eek in Leiden: Herenhuis Lammenschansweg 42 op f.27.000— door J. v. Iterson q.q. T.o.v. not. J. A. Post in Leiden: Woonhuis Pieterskerkhof 22 op f. 18.500.door L. Zitman q.q. T.o.v. not. mr. S. M. Brandenberg Leiden: Huis aan het Wilhelminapark 14 Oegstgeest op f. 31.000.door H. v. Weizen q.q. Huis Hoge Rijndijk 126 op f. 18.400 door L. Zitman q.q. Huis Thorbeckestraat 44 op f. 13.700 door de heer Jansen. had bepaald, toen de Stichting van de Arbeid, die in eerste instantie ver antwoordelijk is, nog zat te wachten op rapporten over loonmogelijkheden. De ervaring vorig jaar met het noemen van het magische cijfer van tien procent lang voordat de nieu we c.a.o.'s werden afgesloten, heeft volgens de heer Van der Ploeg bij de vakbeweging tot de conclusie ge leid, dat niet te vroeg van de daken moet worden geschreeuwd, wat er met de lonen moet gebeuren. Nadat gisterochtend in het concilie kardinaal Alfrink de rij van sprekers over schema 13, met name over de kwestie van huwelijk en gezin had geopend, volgden de kardinalen Otta- viani, secretaris van het Heilig Of ficie en Browne, curielid. Kardinaal Ottaviani ging in tegen hetgeen kardinaal Suenens donder dag gezegd had. De Belgische kardi naal verklaarde toen dat de kerk in het verleden te veel nadruk heeft ge legd op hetgeen in de heilige schrift staat namelijk „gaat heen en ver menigvuldigt u". terwijl een andere bijbelspreuk „en die twee zullen één vlees zijn" te weinig aandacht heeft gekregen. Kardinaal Ottaviani verklaarde dat deze twee bijbeluitspraken niet tegen over elkaar staan, maar beiden de taak van de gehuwden om kinderen voort te brengen onderstrepen. Hij noemde de uitspraak in het schema, dat de echtelieden zelf over het aan tal kinderen moeten beslissen onge hoord in de eeuwenoude leer van de kerk. Het Oude zowel als het Nieuwe Testament geeft talrijke voorbeelden waarin de vruchtbaarheid van het gezin wordt geroemd. Daarin wordt de verzekering gegeven, aldus de kar dinaal, dat de goddelijke voorzienig- Dean Burch, de leider van het Amerikaanse Republikeinse verkie zingscomité (het zenuwcentrum van de Republikeinse verkiezingscampag ne), heeft gisteren onomwonden voorspeld, dat Barry Goldwater de leiders van opiniepeilingen en tal van politieke deskundigen in het ongelijk zal stellen door de presidentsverkie zing te winnen. Zijn optimisme vormt een scherp contrast met de in Wash ington overheersende mening, dat president Johnson een daverende overwinning zal behalen. Van het verkiezingsfront komen verder berichten, volgens welke Gold water soms de indruk geeft, al in zijn nederlaag te berusten. Waarnemers vinden, dat tijdens de campagne in deze laatste week voor de verkiezin gen bij hem de fut er enigszins uit Senator Goldwater heeft steeds verklaard, dat hij het gehele zuiden plus Texas, Californië, Ohio, Illinois en Indiana achter zich hoopt te krij gen, wat hem voldoende kiesman- stemmen zou opleveren om gekozen fcc worden. Burch deelde gisteren mee dat Goldwater volgens de laatste ge gevens zeker kan zijn van het zui den wat in tegenspraak is met de resultaten van vrijwel elk opinieon derzoek benevens Texas, Ohio, Illinois en Indiana. De Republikeinse leiders hebben voorts de aandacht gevestigd op de jongste opiniepeiling van Louis Har- ris, waarvan de resultaten gisteren door de Washington Post werden ge publiceerd. Het Harrisinstituut zegt: „In de laatste dagen van de campag ne heeft senator Goldwater een kwestie aangesneden die bij tal van Amerikanen een gevoelige snaar raakt: de corruptie en het zedelijk verval die volgens hem in de rege ring heersen. Het gevolg daarvan is dat een meerderheid van het volk nu, voor het eerst sinds de zomer, sym- Turkse minister naar Moskou De Turkse minister van Buiten landse Zaken Erkin is gisteren per speciaal Russisch vliegtuig vertrok ken voor een officieel bezoek van zes dagen aan de Sowjet-Unie. Hij is de eerste Turkse minister van Bui tenlandse Zaken die in 25 jaar een bezoek aan Rusland brengt. pathie voelt voor de persoon van de Republikeinse kandidaat". Een nieuwe slagzin van president Johnson in de verkiezingscompagne, welke hij gisteren het eerst gebruikt heeft in een toespraak op het vlieg veld van Detroit, luidt: „Ga dinsdag naar de stembus en stem alleen volgens uw geweten. De stem welke u uitbrengt is de uwe en de wereld die u redt is ook de uwe". Johnson wil hiermee laten uitkomen dat hij de man is die het best leiding aan het Amerikaanse beleid kan ge ven in een moeilijke tijd. Premier Smith naar Engeland Minister-president Ian Smith van (Zuid)-Rhodesië heeft gisteravond in het openbaar verklaard bereid te zijn zo spoedig mogelijk naar Lon den te reizen voor besprekingen met de Labour-regering. Smith deelde een juichende me nigte blanke kolonisten echter mede niet bereid te zijn deel te nemen aan een ronde-tafelconferentie over Rhodesië's grondwet indien die con ferentie ook bijgewoond zou worden door de in gevangenschap verkeren de Afrikaanse leiders Nkomo en Sit- hole. Frankrijk, China en de kernbom President De Gaulle zegt in een boodschap aan premier Tsjoe En- lai van China, dat Frankrijk bereid is deel te nemen aan serieuze onder handelingen over kernontwapening. Hij beantwoordde een boodschap van de Chinese premier, die op 17 okto ber in Parijs is ontvangen, een dag nadat in China een atoombom ont plofte. Na de kernontwapening kan de afschaffing van de conventionele wapens aan de beurt komen, aldus De Gaulle. Europa prijs De zesdeklasser van het Leids gym nasium, Piet Stokvis, heeft de vijfde prijs gewonnen van de slagzin-actie „Europa 1-2-3". De vijf prijswinnaars zullen een vijfdaags bezoek aan Ko penhagen brengen. heid steeds voor de kinderrijke gezin nen zorgt. Hij meende het concilie te moeten waarschuwen voor het „ge weldig grote gevaar" de mensen aan leiding te geven tot de bewering, dat de kerk haar door de eeuwen gehei ligde beginselen over huwelijk en ge zin zou laten varen. De curiekardinaal Browne uit Ier land onderscheidde duidelijk een eer ste en tweede doel van het huwelijk. Een ander onderscheid bracht hij aan In het begrip der echtelijke liefde: namelijk vriendschappelijke liefde, welke het welzijn van de andere zoekt, en de lustliefde die slechts het eigen welzijn zoekt. Alleen de vriend schappelijke liefde verzekert het ge zonde evenwicht en de vreugde in het gezin. Dat er „bepaalde moeilijkhe den" bestaan wilde Browne deson danks niet ontkennen. Hij legde er evenwel de nadruk op, dat het de taak is van de wetenschap deze op te lossen niet van de theologie. De kerk kan voorlopig niets anders doen dan OEGSTGEEST A. Middeldorp sprak voor K. en 0. over Gerrit Achterberg Voor de K. en O.-avond gewijd aan de dichter Gerrit Achterberg be stond zoveel belangstelling, dat be sloten werd niet in het Rijnlands Lyceum, doch in het gebouw „Irene" te vergaderen. De volle zaal werd verwelkomd door de voorzitter van Oegstgeester afdeling van K. en O. prof. dr. J. Goslings. Hij sprak zijn voldoening erover uit, dat zovele jongeren aanwezig waren. Zij bezit ten dus wel degelijk geestelijke in teresse. Het leven en het werk van Gerrit Achterberg werd besproken en ver duidelijkt door de heer A. Middel koop, leraar aan een Christelijk Ly ceum. Hij haalde enkele opvallende kenmerken naar voren van het werk van Achterberg, daarbij ingaand op diens „In mem or i am poëzie". Het werk van Achterberg bevat veel christelijke elementen. Toch heeft hij geen christelijke, belijden de verzen geschreven, die vaak het opdringende in zich hebben. Spreker wees, zoals blijkt uit het sleutelge dicht „Code", op de merkwaardige vermenging van de moderne fysica en het religieuze. Het huis speelt in het werk van Achterberg een voor name rol. Als zoon van het platte land zag de dichter het huis als een schutsplaats. Uitvoerig besprak de heer Middel dorp de Ballade van de gasfitter, waarin naar voren komt dodelijke ernst naast humor. Deze ballade werd voorgedragen door Carol Lins- sen van de toneelgroep „Centrum", die daarvoor een hartelijk applaus oogstte. In de pauze was een tentoonstel ling te bezichtigen over het werk van Gerrit Achterberg. Daaraan was medewerking verleend door het let terkundig museum uit Den Haag en door mevr. Van Riemsdijk, de biblio thecaresse van de Openbare Biblio theek te Oegstgeest. Gerrit Achterberg, die vele prijzen verwierf, zoals de P. C. Hooftprfjs, de Const. HuygenspriJs ontuingeen re geringsopdracht voor een folkloris tisch onderwerp. Hij schreef het spel van de Wilde Jachten tegen de ach tergrond van de sfeer van zijn ge boorteplaats. De heer Middeldorp gaf over dit spel een uitvoerige toelich ting. De heer Linssen besloot de avond met het voordragen van een aantal verzen o.a. „Code", „Ode", Microben, Onland en Eben Haezer. Burgerlijke Stand Getrouwd: J. P. Schijf i Stokman; H. J. Glasbergei H. Hoffman; P. J. Massee en C. C Gons. Overleden: H. M. G Schlichtlng. w van W. A. 8chrandt; J. M. A. Oomes; de resultaten van de wetenschappe lijke onderzoekingen afwachten. De Spaanse kardinaal Del Campo gaf toe dat het huwelijk niet alleen een instrument voor de voortplanting is, maar zo zei hij wat het sche ma nu over huwelijk en seksualiteit zegt is veel te pragmatisch en socio logisch. alsof de feiten de beginselen bepalen en niet omgekeerd. Twee Afrikaanse bisschoppen maak ten de concilievaders er voorts op at tent dat in het schema geen enkele aandacht wordt besteed aan grote huwelijksproblemen in Afrika, zoals de huwelijksdwang, de polygamie, de stamdwang en de verplichte bruids schat. In het mijngebied van Oruro in Bolivia hebben ernstige bot- singen plaats gevonden tussen ontevreden arbeiders en militair ren. Een troep arbeiders op de vlucht voor de schietende solda ten. Er zouden tientallen doden zijn gevallen. VOORSCHOTEN KYNOLOGEN IN GEWEER TEGEN AANLIJNGEBOD De kynologenvereniging „Rijnland" heeft tijdens de gisteren gehouden bijeenkomst in „Zomerzorg" ernstige bezwaren kenbaar gemaakt tegen het aanlijngebod voor honden, zoals in de nieuwe gemeenteverorde ning is vastgelegd. Men was van me ning, dat het voor de goede ontwik keling en de levensvreugde van de hond noodzakelijk is. royaal van de vrije lucht te genieten en gelegenheid tot beweging te hébben. In het stadscentrum en ook in bui tenwijken kan een aanlijngebod zeer nuttig zijn, ook in het belang van de hond, die daardoor minder gevaar loopt het slachtoffer van het ver keer te worden. Maar de gelegenheid tot vrije beweging moet wel gegeven worden in plantsoenen, parken en dergelijke, al zou het ook maar zijn voor bepaalde uren, bijvoorbeeld in de schooluren zodat kinderen niet be vreesd hoeven te zijn voor loslopende honden. Het gaat om dikwijls zeer kostbare honden, waarvan de waarde afhan kelijk is van de conditie, zowel naar lichaam als naar karakter. Deze con ditie wordt ernstig geschaad door stringent aanlijngebod. De leden vroegen zich voorts af, waar onder dergelijke omstandigheden nog geen rechtvaardiging gevonden kan wor den voor een vrij straffe hondenbe lasting. terwijl b.v. katten en duiven, die vaak veel meer overlast bezorgen, vrij mogen rondlopen en -vliegen en niet worden belast. Mevr. A. Gondrexon-Ives Browne, die een praatje hield over de erva ringen van een keurmeesteres, stelde dat de keurmeesters nu eenmaal noodzakelijk zijn voor het handhaven het ras op een hoog peil, maar dat zij ook meer dan gebruikelijk moeten letten op het karakter van de hond. Dit karakter is in sterke mate bepalend voor de waarde en ook de raszuiverheid. Tegenover de hebbe lijkheden en onhebbelijkheden van de keurmeester stelde spreekster ook het bedrag, de handelingen en dik wijls nalatigheden van de exposan ten. Voorts werden technisch - kyno - logische problemen besproken. De vergadering werd geopend en gesloten door mevr. drs. C. C. van Buuren - V eenenbas. SUCCES VOOR ULO-SCHOLIEREN Een viertal leerlingen van de Chr. Nassauschool, namelijk Ria Adema, Jaap Smit. Ria Hovink en Govert Eggink hebben de NCRV-radio-quiz „Jeugdland" voor hun school gewon nen. Zij wonnen met 105 punten van een ulo-school uit Hardenberg (O.), die 104 punten behaalde. De NCRV, die dit jaar haar 40- jarig jubileum viert, heeft een 23-tal leerlingen uitgenodigd, woensdag 11 november as. een bezoek aan deze omroepvereniging te brengen, januari zal de Nassauschool tegen een andere ulo moeten uitkomen, zodoende tot een landelijke einduit slag te komen. Vrouwen in de VVD over Mammoetwet Gisteravond werd de eerste bijeen komst gehouden van de afd. Voor schoten van de vrouwen in de VVD in dit seizoen. De heer Vonhof, le raar aan een Amsterdams lyieum en hoofdbestuurslid van de VAT), hield voordracht over de Mammoet wet. Hij betoogde, dat deze wet een zeer ernstige bedreiging vormt voor het openbaar onderwijs, niet alleen bui ten de grote steden, maar ook binnen de randstad Holland. Na even Inge gaan te zijn op de politieke kant, zette de heer Vonhof voor een be langstellend gehoor uiteen, welke praktische veranderingen in het on derwijs het gevolg zullen zijn van de Mammoetwet. Er komen vier soorten scholen 1. het lyceum, als hoog ste schooltype, waarin zijn opgeno- gymnasium en atheneum als voortzetting van de oude h.b.s. Het lyceum beoogt in de eerste plaats te geven pre-universitair onderwijs. 2. H.A.V.O. als basis voor hoger be roepsonderwijs. zoals analistenoplei ding, het N.O.LB., de kweekschool 3. M.A.V.O. en 4. L.A.V.O. Die per ging de heer Vonhof in op de H.A.V.O. Deze mag nooit een ver schraalde HBS worden, maar moet opleiden voor de praktische maat schappij en moet gericht zijn op het praktisch zelf doen van de leerling. ia deze opleiding iets zal kunnen bereiken in het bedrijfsleven. De heer Vonhof pleitte er voor, dat ieer tijd voor lichamelijke opvoe ding zou worden uitgetrokken. In de brug klasse moet de leerlingen .studeren" worden geleerd. Met het uitspreken van de wens, dat er per klas niet meer dan vijftien twintig leerlingen zouden zijn en de klas- In groepen zouden worden ver deeld. besloot de heer Vonhof zijn interessante voordracht. INDONESISCHE INFILTRATIE AL TEN EINDE Met behulp van troepen uit het Ge menebest heeft Maleisië gisteren snel een onbloedig einde gemaakt aan de jongste aanval van Indonesische gue rrillastrijders op het vasteland van Maleisië. Een woordvoerder van het mlniste- e van Buitenlandse Zaker in Koea- la Loempoer zei, dat spoedig een pro test aan de Veiligheidsraad gestuurd zal worden met bijzonderheden over de amfibielanding van 56 gewapende infiltranten op de zuidwestelijke kust in Malakka j.l. donderdag. Nog geen 36 uur na de landing wa rn reeds 53 van de invallers gegre pen. Op de overige drie wordt nog jacht gemaakt in het moerassige oer woud bij de monding van de rivier de Kesang ten zuiden van Koeala Loem poer. De nieuwe Russische regering heeft zich gisteren in haar eerste politieke verklaring over Zuidoost-Azië onom wonden uitgesproken voor de confron tatiepolitiek van president Soekarno tegen Maleisië. Het Russische regeringsblad, de Iz- westia, heeft de beschuldigingen van Soekarno herhaald, dat de federatie Maleisië „een Brits komplot" is om het koloniale bewind voort te zetten, dat het een bedreiging voor Indonesië vormt en de „nationale bevrijdings beweging in Maleisië onderdrukt. Het blad beschuldigt de Britten er verder van. dat zij in Maleisië gesta dig bezig zijn militaire versterkingen aan te voeren met behulp van de Amerikaanse Zevende Vloot en met steun van Australië en Nieuw-Zee- land. Maleisië wordt nu met veel fellere bewoordingen afgekeurd dan onder de regering Chroesjtsjow na het be zoek van Soekarno aan Moskou De Sowjet-Unie heeft het gezag over de grote Indonesische commu nistische partij moeten prijsgeven aan China en voert sedertdien een felle strijd om haar invloed in dat land te behouden door zich solidair te tonen met de regering van Soe karno.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 13