LEIDSCH DAGBLAD DRIE VAKCENTRALES EENZAAM IN DE S.E.R. Ruim twintigduizend Westberlijners door Muur naar liet oosten CHROESJTSJOW TREKT ZICH UIT ALLE FUNCTIES TERUG Moeilijk gesprek in Stichting verwacht Parijs schrijft de Britten af bij de Concorde-produktie Nog geen oplossing mm» WMÊÊlk HoogeHuys Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 31 OKTOBER 1964 No. 31404 Directeur: E. A. E, van Dlsüoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 87055 Meerderheid adviseert: volgend jaar geen reële loonsverhoging (Van onze Haagse correspondent) De Sociaal-Economische Raad is er gisteren niet in geslaagd aan de regering een eenstemmig advies uit te brengen over het sociaal-economische beleid in 1965. De verwachting is nu, dat de loononderhandelingen, die volgende iveek vrijdag in de Stichting van de Arbeid beginnen, uitermate moeilijk zullen worden. De vakcentrales beginnen daaraan na een tegenslag: de meer derheid van de S.E.R. heeft zich nadrukkelijk uitgesproken tegen een merkbare loonsverhoging voor volgend jaar. Opvallend veel kroonleden zijn met dit standpunt meegegaan. In het vijfde halfjaarlijkse rap port van de SER ir niem standpunt te vinden. De gehele Raad is het erover eens dat de over- besteding moet worden beteugeld. Dit met het oog op de noodzakelijke ontspanning op de arbeidsmarkt en het even noodzakelijke herstel van het evenwicht op de betalingsbalans. De meningen zijn direct al ver deeld als het erom gaat in welk tem po de overbesteding moet worden af geremd. De meerderheid van de SER (werkgevers en de meeste aanwezige kroonleden) vindt, dat dit geheel en al in 1965 moet gebeuren door be perking van loonkosten en bestedin gen. „Als wij nu geen pas op de plaats maken", meent die meerder heid", Zullen wij onze concurrentie- kansen zo verzwakken, dat de in vesteringen in 1966 sterk zullen af nemen, de groei van ons produktie- apparaat wordt geremd en de werk gelegenheid ernstig in het gedrang komt". Niet forceren De vakcentrales en een enkel kroonlid staan op het minderheids standpunt, dat het helemaal niet wenselijk is de betalingsbalans di rect al in 1965 in evenwicht te bren gen. Het gaat met de export niet zo slecht, meent deze minderheid. Een arceerde beperking van de bin nenlandse bestedingen zal Alleen maar een toeneming van de export tot gevolg hebben, waarbij er van ontspanning op de arbeidsmarkt niets komt. Maar de vakcentrales staan met dit standpunt nogal WEERBERICHT Geen verandering Het KNMI verwachtte vanochtend om tien uur niet, dat er gedurende het weekeinde veel verandering zou komen in het weer. De wind kan la ter wat toenemen uit zuidoostelijke richting, maar dat is dan ook het enige. In de komende nacht zal er plaatselijk weer wat mist voorkomen. De temperaturen handhaven zich op hetzelfde niveau. 1 NOVEMBER Zon op: 07.34 uur, onder: 17.12 uur. Maan op: 03.52 uur, onder: 16.41 uur. Hoogwater in Katwijk: 1.06 en 13.31 uur, laagwater: 9.16 en 21.30 uur. 2 NOVEMBER Zon op: 07.36 uur, onder: 17.10 urn- Maan op: 05.06 uur, onder: 16.56 uur Hoogwater in Katwijk: 1.51 en 14.11 uur, laagwater: 10.02 en 22.16 uur. SER. De meerderheid wenst de lo nen alleen maar met zoveel procent te verhogen, dat dit net datgene dekt. dat men kwijt is aan geldontwaar ding, premieverhoging AOW, enz. Het Centraal Planbureau kwam hier voor op 4 procent. Dit betekent dus dat wel het loonbedrag iets omhoog zou gaan, maar dat van een reële verhoging geen sprake is. Doorwerking De werkgevers zijn van mening, dat dit niets af doet aan het streven naar ontspanning op de arbeids markt. Die zal volgens hun 1 den bevorderd door de doorwerking van de loonoperatie van vorig jaar, die aanvankelijk is versluierd door hogere consumptie en flinke in teringen, maar die in 1965—'66 wel voelbaar zal worden. Zij ontkennen, dat zij de verhoging van vorig jaar willen „terugdraaien" of er ook zelfs maar berouw van zouden hebben. Maar ook nog in aanmerking ge nomen de gevolgen van de hogere AOW/AWW-uitkeringen er is vol gens hen dit jaar geen „ruimte". De werknemersvertegenwoordigers willen een „normale" loonsverhoging, die meegaat met de ontwikkelingen, die zich in Europa voordoen, en niet een loonbeleid, dat deze ontwikkelin gen achteraf volgt, zoals de rest van de SER verkieslijker vindt. De vak centrales willen ook, dat deze loons verhoging mede door het prijs beleid zodanig zal zijn, dat er voor de werknemer een reële voor uitgang van overblijft. 9 Slot pag. 2 (Van Parijse correspondent) Parijs heeft in feite een streep gehaald door de Frans-Britse plan nen om samen het reuzevliegtuig Concorde te bouwen, waartoe beide landen twee jaar geleden besloten. De zeer Europees-gezinde Engelse minister van Luchtvaart, Jenkins, heeft de afgelopen dagen verschei dene Franse bewindslieden, onder wie premier Pompidou, gesproken. In Engelse ogen waren die bespre kingen nog maar als eerste aanloop bedoeld voor verdere onderhandelin- over de toekomst van het Con- -project. De Fransen hebben de Britse regeringsboodschapper echter doen weten, dat ze geen enkel nut en in die beraadslagingen. Frankrijk besloot twee jaar gele den al tot de bouw van de Concorde, :in al gigantische sommen zijn belegd en waaraan nog altijd hele legers van ingenieurs en andere ex perts dagelijks- werken. Parijs stelt Londen nu voor de keus: nu door gaan of nu stoppen. De Franse rege ring voelt er niets voor door lang durige discussies, die tevoren toch nislukking zijn gedoemd, de in druk te wekken een deel van het echec te dragen. Intussen zit Frankrijk met de gevolgen van deze Engelse woordbreuk natuurlijk wel bijzonder in de maag. De Concorde is i project op lange termijn, dat t. alleen honderdduizenden n spreekt van een kwart miljoen arbeiders werk moet verschaffen, ar dat bovendien in de ogen van generaal De Gaulle vooral ten doel had Amerika en de Sowjet-Unie in het domein van de luchtvaart de loef af te steken. Intussen hebben de Duitsers al aangeboden de plaats van de Engel- in te nemen. Parijs gelooft ech ter niet in die mogelijkheid Ten eerste om financiële redenen, maar ook uit technische overwegingen. In tegenstelling tot Engeland, is West- Duitsland niet bij machte de moto voor de Concorde te fabriceren, die dan dus door de Amerikanen zouden moeten worden geleverd. En de Amerikanen moeten nu juist met alle middelen buiten het project wor den gehouden. Wat er nu verder met de Concor de zal gebeuren, durft in Parijs nie mand te voorspellen. De Franse re gering heeft voor vandaag en voor volgende week woensdag twee zittin gen geprojecteerd om zich over dit dramatische probleem te beraden. Maar in elk geval heeft generaal De Gaulle, die de Verenigde Staten zo graag wenst te ignoreren, om niet te zeggen te provoceren, eens temeer moeten constateren, dat de wetten der harde realiteit zich nu eenmaal niet gemakkelijk laten forceren. Gisteren is de Sociaal Econo mische Raad bijeen gekomen om het halfjaarlijks economisch rap port voor de regering samen te stellen. Van links naar rechts de heren D. Roemersvoorzitter van het NVV, H. J. de Koster, voorzitter van het Verbond van Nederlandse Werkgevers, voor zitter drs. J. W. de Pous en secretaris drs. Hub. L. Jansen. Gisteren lang kabinetsberaad (Van onze parlementaire redactie). De regering heeft gisteren, ondanks langdurig en uitvoerig kabinetsbe- Ruim 20.000 Westberlyners zyn in de loop van gitseren door de Muur in Berlijn gegaan om verwanten in Oost-Berlijn te bezoeken. Zoals be kend stelt een op 24 september van raad, nog geen uitweg gevonden dit jaar gesloten akkoord de bewo- voor de problemen, die de aanvaar- ners van het westelijke stadsdeel in ding van het amendement-Scheps staat vier maal per jaar door de op haar heeft gebracht bij de behan- 13 augustus 1961 gebouwde Muur deling van de kwestie-Bijlmermeer in de Tweede Kamer. „Dacht u, dat het zo snel zou gaan?, vroeg een overigens opgewekte mi nister Toxopeus (Binnenlandse Za ken) gisteravond bij het verlaten van de ministerraad. De bewinds- die dinsdag zon wetsontwerp b"u"be Sand£ug~-bntg. Daar s'tond het andere stadsdeel te gaan. De Oostduitsers hebben om een vlot te gang van zaken te verzekeren, de wegversperringen bij de doorlaatpos ten verwijderd. Een van de meest hartbrekende to nelen vond plaats bij de doorlaatpost jong echtpaar in de kou te wachten. De vrcuw stond hevig te snikken. Plotseling riep zij: „moeder. moe- Een oudere dame in zodanig door de Kamer zag ge amendeerd, dat hij schorsing vai de behandeling vroeg, was niet be reid tot verder commentaar. hu wekte de indruk, dat „au hem „teflng iaj^ïmTaÜsle in een zo delicate zaak moeilyk van I de ene op de andere dag een pas- klare oplossing kan worden ver wacht. Eerder had hij reeds ver klaard nog wel veertien dagen no dig te hebben voor van zijn kant een nieuwe stap ondernomen zou kunnen worden Benzine goedkoper b amelyk als gevolg 1 de i „Groot succes" kost 13 levens Als slot van de vierdaagse Spaans- Amerikaanse manoeuvres is gisteren een eenheid Spaanse mariniers onder dekking van een zwaar lucht, en ar tilleriebombardement aan land ge stormd. De oefening „Steel-pike", welke aan 13 Amerikanen het leven heeft gekost, is door Spaanse en Amerikaanse functionarissen „een groot succes" genoemd. Het waren waarschijnlijk de grootste naoorlogse amfibieoefeningen, waarbij meer dan 30.000 man invasietroepen en 120 schepen betrokken waren. voering van gemeenschappelijke bui tenrechten voor aardolieprodukten zullen op 1 november de prijzen van een aantal van deze produkten wor den herzien, aldus een mededeling van Shell-Nederland. Voor autoben zine normaal en super heeft een ver laging plaats van 0,6 cent per liter. De prijs van petroleum voor ver lichting en verwarming, alsmede die voor tractorpetroleum wordt verlaagd met een halve cent per liter. Voor autogasolie uit pompen, gasolie voor andere doeleinden huisbrandolie I en II en dunne stookolie zullen de prij zen dertig cent per honderd liter ho ger worden. Voor zwaardere stookolie betekent het nieuwe buitentarief een prijsverhoging, variërend van f 2,20 per duizend liter tot f 2.45 per dui zend liter, afhankelijk van de kwali teit. Beschuldigingen geen officieel document? Oud-premier Nikita Chroesj- tsjow heeft verzocht te worden ontheven van zijn laatste offi ciële functies in de Sowjet-Unie. Hij heeft hiertoe brieven gezon den aan het centrale comité van de communistische partij, dat hem op 14 oktober heeft afgezet als eerste secretaris en aan de Opperste Sowjet (..parlement") waarvan het presidium hem op 15 oktober onthief van zijn func tie als premier. Chroesjtsjow is sinds 1934 lid van het centrale comité geweest. Vanaf 1939 is hij lid geweest van het politbureau, dat nu pre sidium heet, maar verloor die post tijdens de geheime zitting van het comité op 14 oktober. De permanente correspondent in Moskou van L'UnitA, het Italiaanse communistische dagblad, heeft tegen gesproken dat er in de Russische hoofdstad een document met bezwa- tegen Chroesjtsjow zou zijn ge publiceerd. By navraag in verant woordelijke kringen van de Russische communistische party is hem geble ken dat het buitengewoon schijnlyk is dat er een document onder de partijleden is verspreid. Dezelfde zegslieden ontkennen, dat er op partijbijeenkomsten de laatste weken een officieel document ls voor gelezen over de omstandigheden die tot de vervanging van Chroesjtsjow hebben geleid, zegt hij. Hij vindt het een vreemde zaak. dat niemand het betrokken document heeft gezien, zelfs niet degenen die het verspreid hebben. Na het afzetten van Chroesj tsjow heeft het centrale comité een aantal speciale bijeenkomsten met partijorganen gehouden om de „poli tieke motieven welke tot het aftre den van Chroesjtsjow" hadden ge leid, uiteen te zetten. Iemand heeft daar een „document" uit geconstru eerd, waarvan het karakter van „of ficiële tekst" zeer twijfelachtig is. Het invloedrijke Hongaarse poli tieke blad „Magzarorszag" heeft gis teren Chroesjtsjow geprezen om zijn „zeer grote verdiensten" maar tevens verklaard dat hy te oud is geworden Gisteren zijn de doorlaatposten aan de sectorgrens in Berlijn weer opengesteld voor West berlijners, die familieleden in het oostelijke stadsdeel willen be zoeken. voor zyn taken als premier en partij leider. „Met mensen die de beste tyd van hun leven achter de rug hebben, kun nen fouten optreden welke sinds vijf of tien jaar niet zyn voorgekomen en welke het hun onmogelijk maken zo goed te werken als zjj in het ver leden hebben gedaan", aldus het blad in een duidelijke verwijzing naar Chroesjtsjow. OVERTUIGEND BEWIJSSTUK Een tas vol documenten, buitge maakt door de Russen in het con centratiekamp Auschwitz, werd gis teren voorgelegd aan de rechtbank van Frankfort die 20 voormalige kampbewakers en andere functiona rissen berecht. De documenten wer den overlegd door prof. Nicolai Alexejew, deken van de rechtsfacul teit van de universiteit van Lenin grad. Hieronder bevonden zich verschei dene „dodenboeken" van de nazi's die in het kamp werkten, waar mil joenen omkwamen door ziekte, hon ger, folteringen en de gaskamers. Toen hij de boeken bestudeerde, zei de presiderende rechter, Hans Hofmeyer, dat zy de overlijdensak ten bevatten van duizenden gevan genen die in het kamp omkwamen. In deel 26 bijv. stond aangetekend, dat tegen het einde van 1943 1000 mensen per dag afgemaakt werden. Onder de andere documenten be vinden zich kamporders die onder tekend zijn door de voormalige kampadjudanten Franz Mulka en Karl Hoeker, die beiden terecht staan. Na inzage besloot het hof de documenten als bewijs te den. munistische bewakers. De twee vrou wen vielen snikkend in eikaars ar men. Zelfs de keiharde grensbewakers keken een andere kant uit. Nadat het drietal in een taxi was gestapt, legde een bewaker uit. dat de vader van de jonge vrouw ook een pas had voor een bezoek over de muur. Donderdag was hij echter onverwacht overleden en dus kwam de moeder alleen. Ongeveer 800.000 van de 2.2 miljoen inwoners van West-Berlijn hebben naaste familieleden in de Russische zone van de stad en komen dus in aanmerking voor bezoekerspassen. Dit jaar is de afhandeling van de formaliteiten voor de aanvraag en de uitreiking van de passen veel soepe ler verlopen dan verleden jaar. De huidige bezoekersperiode duurt 12 dagen. De overige vallen tegen Kerst- en nieuwjaar, met Pasen en Pinksteren. Alles verliep ordelijk. Er hebben zich geen incidenten voorgedaan. De Oostduitse bewakers, die normaal met een zuur gezicht naar mensen uit het Westen kijken, waren vriendelijk en beleefd. HARDE STRIJD IN BOLIVIA DUURT VOORT De bedreigde Boliviaanse regering van president Victor Paz Estenssoro heeft de diplomatieke betrekkingen met Tsjecho-Slowakije verbroken om dat de Tsjechische ambassade de te genstanders van de regering zou be wapenen en hen tot opstand zou aan zetten. De botsingen, waarbij de vo rige week 48 mensen om het leven zyn gekomen, duren nog steeds voort. In Oruro, een centrum van tinmij nen, 230 km ten zuiden van de hoofd stad, zou zwaar gevochten worden tussen militairen en rebellen. De militairen waren gestuurd na dat mijnwerkers en studenten 'n op stand tegen de regering uitgeroepen hadden. Volgens plaatselijke radio stations, welke in handen van de mijnwerkers zijn, heeft een groep mijnwerkers en studenten 24 km bui ten Oruro op een weg, die naar de grote Catvi-tinmijn leidt, slag gele verd met de militairen, hierbij zou den 30 mensen om het leven geko men zijn. Donderdag zyn in Oruro ook reeds tien doden gevallen. By ongeregeldheden in La Paz zyn twee mensen gedood en 17 gewond. In een regeringscommunique werd gezegd, dat mynwerkers „die volmaakt bewa pend waren met nieuwe Tsjechische wapens", deelgenomen hadden aan de gevechten in Oruro. Ook de demon- stanten in La Paz beschikten over Tsjechische wapens. Volgens de regering hebben de stu denten 12 gyzelaars, onder wie vier officieren, vrijgelaten nadat het le ger maatregelen had genomen. Ra diostations in de gehele my ns treek roepen op tot steun aan de „volks rebellie". Er is een staking van 24 uur in de mynen afgekondigd. Advertentie PHILIPS T.V. geschikt voor 2de programma, v.a. f 728.—. F Ti m LANGE MARE 66 - TEL. 26500 Prettige betaling. Advertentie LEVENSVERZEKERING SCHADEVERZEKERING SsJtm S/ltmws üit het Leidsch Dagblad van l 2 November 1864: i Wij vernemen, dat de heer Frangois Hageman met 1 November, zijn ontslag als directeur der Leidsche Mu ziekschool heeft genomen. Een boer uit Nanheim na- bij Hamburg is dezer dagen op 50-jarige leeftijd met zijn tiende vrouw gehuwd. De ionggehuwde vrouw werd, toen zij uit de kerk kwam, in triomf op het dorpsplein I rondgedragen.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1