Voorschotens duo wint Min j on-talentenj acht Prof. Burger kreeg na voordracht Leidse Universiteitspenning Uitgereikt door rector magnificus Een sterk staaltje 11.75 13.25 ZWEMDIPLOMA'S BULTHUIS Belangstelling was zeer groot Wetenschap eu ethiek moeten weer verenigd, zegt prof. Van Niftrik Inspectiedag (Alphen a.d. Rijn) in LEIDEN LID0 IN HANDEN VAN STUDENTEN SCHUDEI's CITROEN Kostelijke kolder in „De rose panter Films van deze week in Leiden JERRY LEWIS WEER TROEF Opgericht 1 maart I860 Vrijdag 30 oktober 1964 Derde blad no. 31403 In de filmzaal van de Leidse academie hield prof. dr. H. C. Burger, sedert vorig jaar emeritus-hoogleraar in de medische fysica te Utrecht, een ,,Einthoven-voordracht" ter herinnering aan de grote Leidse fysioloog, die de grondlegger is geweest van de car diologie. Prof. Burger was als eerste Nederlander uitgenodigd tot het houden van deze voordracht. Na afloop van de lezing, die handelde over het begrip „arbeid" in de natuurkunde, de fysiologie en de geneeskunde, reikte de rec tor magnificus prof. dr. D. J. Kuenen aan prof. Burger de Leidse Universiteitspenning uit. Deze penning werd in 1958 Ingesteld als onderscheiding voor hen, die grote verdiensten jegens de Leidse Universiteit hebben verworven, die de Lorentz-leerstoel hebben be zet, of de Einthovenvoordracht of een evenwaardige voordracht hebben gehouden. Arbeid in fysica, fysiologie en geneeskunde Het begrip arbeid" is in de natuur kunde ondubbelzinnig gedefineerd en wel in 'n eenvoudig gevoel als kracht maal weg aldus prof. Burger in zijn voordracht. Deze definitie vindt zyn grond in de bewegingsvergelijkingen van de mechanica. Worden deze geïn tegreerd, dan geeft het resultaat een verband tussen begin- en eindtoe stand van 'n systeem. In deze „ener gie-wet" komt kracht maal weg of een algemenere grootheid voor. In het midden der vorige eeuw heeft deze wet een algemenere betekenis gekregen toen bleek, dat hij ook voor warmteverschijnselen geldt. Een verdere generalisatie voor de gehele natuurkunde en de scheikunde volg de. Toepasbaarheid op levensproces sen is niet vanzelfsprekend maar werd dcor proeven aangetoond. Toe passing op de mens is de grondslag voor de bepaling van het basaal - metabolisme. De geldigheid van de energie-wet voor alle natuurverschijnselen leid de tot overschatting. Ih de fysiologi sche en medische literatuur worden de woorden energie en arbeid veeal gebruikt in een geheel andere bete kenis dan die in de natuurkunde. GROTE GEBL. GEWAT. DEKENS met terlenkavulling 3Ó«" EVERWEAR gestreepte FLANELLEN LAKENS l-PERSOONS Keuze uit meer dan 25 soorten. NATUURLIJK BIJ Haarlemmerstraat 172 - 174- 179 Herenstraat 9 (Alleen voor textiel) MIDZA Ook in het dagelijks leven ziet men hiervan wievoorbeelden. De fysicus streeft echter naar een verband één aan één van woord en begrip Dit streven heeft gevoerd tot een onder zoek naar de juistheid of onjuistheid van de zo dikwijls aangetroffen on derstelling, dat de reacties van het menselijk lichaam bij inspanning van de verrichte arbeid zouden af hangen. Prof. Kuenen (links) reikt de Universiteitspenning uit aan prof. Burger. (Foto L.D./Holvast) B\j dit onderzoek werd de proef persoon belast, door te trappen op een fietsergometer. Kracht en weg werden daarbij onafhankelijk van el kaar gevarieerd, terwijl ter vereen voudiging de tijd constant werd ge houden. Als reacties zijn de toene mingen van polsdruk .hartfrequentie en zuurstof gebruik gemeten. Het bleek, dat in het bijzonder in het eerste geval de reactie niet van kracht maal weg is arbeid alleen afhangt, maar op een ingewikkelder wijze van deze twee grootheden af zonderlijk. Men kan beter spreken over de inspanning van een proef persoon, dan alleen over de door hem verrichte arbeid. Toegepast op het hart. kan verwachten, dat de daardoor verrich te arbeid niet zo belangrijk is. Wat wel van belang is, met andere woor den wat een maat is voor de in spanning van het hart, zullen verde re metingen moeten leren. Bij de uitreiking van de Universi teitspenning releveerde prof. Kuenen de wetenschappelijke verdiensten vax prof. Burger. Academische examens Aan de Leidse Universiteit zijn eslaagd voor de examens: kandi daats Engelse taal- en letterkunde de heren C. H. v. d. Bosch (Leiden) en C. K. Stoop (Dordrecht) en mej. A. E. Klusman (Den Haag) kandidaats westerse sociologie de heer G. H. Kester (Den Haag)doc toraal Ned. recht de heren O. W. der Wijck (Rochengen); J. J. Kroeskamp (Leiden) en de heer N. J. de Raadt (Voorburg); kandidaats fiskaal recht de heren P. J. van Soest (Venlo); Th. J. G. Leerssen (Maas tricht) J. A. M. Weusten (Venlo) B. K. Raap (Maastricht) en G. C. J. Storm de Grave (Huis ter Heide); kandidaats Nederlands recht de heren J. H. Lugt (Rotterdam), F. T. H. Bruinenberg (Bergen op Zoom). L. D. H. Hamer (Amersfoort) en P. C. Ch. M. Oomen (Den Haag), mej. H. H. Beerman (Leiden) en de heren J. M. Hessels (Arnhem) en R. La- grouw (Leiden). Ruim 140 jongens en meisjes heb ben bij de Stichting ter bevordering het zwemonderwijs in Leiden en Omstreken in het nieuwe instructie- bad aan de Zweilandlaan voor het diploma A of B van de Kon. Ned. Zwembond gezwommen. Dank zij de uitstekende opleiding behoefden er slechts enkele kandidaatjes te wor den afgewezen. Het A-diploma werd behaald door: P. Kruit. J. Swager, J. Boon, A. Harmsen, N. v. Meerkerk, E. Kroon, A. v d. Meulen, J. v. Gelderen, S. Geldhof, P. Koops, R. Philipsen, P. Philipsen, H. Knijnenburg, A. Paats, F. Wijgmans, R. de Jager, T. Staf- leu, A. v. Riet, J. H. Boter, C. de Vink, M. Boon, K. Hamst, T. v. d. Beek, E. J. Repko, H. Boom, M. Jes- surun, S. Roman, W. Hendriksen, R. v. Ee, K. v. Olden, H. Oei, E. Wijn- Wat past U het best? Natuurlijk heeft U daar Uw eigen ideeën over. Of het mo dern moet zijn of klassiek, hui selijk gezellig of mogelijk streng zakelijk. U vindt het misschien plezierig bij de keuzebepaling van Uw inrichting, een advies te krijgen van een ervaren BINNENHUISSPECIALIST. Zo'n advies is gratis. Interieurverzorging De grote winnaars van de door Minjon Afdeling Sleutelstad ge organiseerde talentenjacht waren de Voorschotenaren Peter en Do nald de Jong, die met een vijftal spirituele cabaretliedjes ver bo ven het peil reikten dat men ge woonlijk bij dit soort evenemen ten aantreft. Uit handen van Herman Broekhuijzen, chef van de afdeling jeugduitzendingen van de AVRO, ontvingen zij de Minjon-beker en bovendien de toezegging dat zij in een radio programma zullen mogen optre den. De belangstelling voor deze jacht, die gisteravond in „De Kleine Burcht" werd gehouden, was bijzonder groot. De door de directie van het Leidsch Dagblad beschikbaar ge stelde bronzen médaille werd door jurylid Piet Goosen uitgereikt aan de zanger Joop Mulder, die met zijn en zwierig gebrachte liedjes de tweede plaats verwierf. Een aparte prijs verdient de Af deling Sleutelstad voor haar voor treffelijke organisatie. In zijn slot woord bracht Herman Broekhuizen de glunderende Minjon-consul Bert Tiddens en al zijn medewerksters en medewerkers grote hulde voor het geen zij tot stand hadden gebracht. Van de presentatie (door Marga Kosten) tot en met de begeleiding Niet eenvoudig De Jury, bestaande uit Herman Broekhuizen, Anne van- Egmond (Minjon), Peter Fock (Bovema). Gé Hof enk (platenhandelaar) en Piet Goosen (journalist), had het ove rigens niet gemakkelijk. In deze ta lentenjacht bond namelijk een aan tal onvergelijkbare „grootheden" de strijd met elkaar aan. Er waren de- clamatrices, een violiste, zangers en zangeresjes van cabaretliedjes en van het normale genre. Behalve de win 's van de eerste prijs waren er geen uitschieters. Peter en Donald de Jong vielen vooral op doordat zi) hun liedjes van muziek tot en met tekst zelf hadden gemaakt. Vooral „het ventje" en „het vieze liedje" waren glinsterende stukjes werk. Op de derde plaats kwam de declamatrice Trudy Sinteur, die uiterst charmant en met de daarbij passende naïveteit een fragment uit „Kees de Jongen" voordroeg. Zij had meer succes dan haar concurrente Corry v. d. Broek, die met haar dicht „De buigzaamheid van het driet" heel dapper tot drie keer toe op de planken kwam en evenzovele malen in de tekst verdwaalde. Het verdriet nam daardoor een bijkans Herman Broekhuijzen rechts reikt de Minjon-beker uit aan het winnende duo De Jong. (Foto L.D./Holvast) onbuigzame vorm aan. Op de vierde plaats kwam de violiste van het Leids Jeugdkamerorkest, Annelies Gulde- mond. Orginaliteit Van de vele zangeresjes üi deze talentenjacht kan worden gezegd dat zij zelden zuiver zongen en nimmer een eigen stijl mee op het podium namen. Zonder meer nazingen van al prettig in 't gehoor liggen de top- songs zal bjj geen enkele jury veel enthousiasme opwekken. Zeer gewaardeerde gast op deze avond was de 20-jarige, snel furore makende Boudewijn de Groot, die op verrukkelijke wijze enkele eerlijk- vrijmoedige liedjes zong. Concert in de Waalse kerk Vrijdagavond 6 november geven Leny Stevens-Ridderhof (sopraan), Adan van der Bent (klavecimbel. Riende Reede (fluit) en Theo ten Hooven orgel) een concert in de dicks, C. v. Prooyen, P. H. v. Soolen, Branderhorst, H. Berretty, M. Krol, F. v. Dam, H. Boef, F. W. Al- gie, B. Prins, K. J. Waayer, E. Otto, Zandvliet, L. Heinsman, B. Schrikkema, H. v. d. Kooy, M. den Holder, M. Huis, S. Plas. L. v. Bem- melen, E. Prins, J. Pardon, Y. Spuy- ,n, T. v. Teylingen, R. de Ligny Montanus, T. v. d. Berg, K. Dyk- ,n T. de Graaf, S. Zwagerman, M. Verhoeven, N. Christiaanse, E. Phihppo, E. Koenen, VV. Eradus, E. Ali>ers, J. Marmelstein, M .Dévilee 1. v. Tol. Voor diploma B slaagden: V A. Keezer, K. v. Straten k. Pannekoek, J. Zandwijk, R. v. Rijnswou, W. v. Meeuwen. T. de Ja ger, E. Brouwer, M. Perfors, H. v. Nood, L. Kramer, F. Duysens, E. Fontein, M. Noordzij, E. Kramer, J. Noorlander ,J. v. Klinken, E. Gran- w, A. Cancrinus, B. v. Zandwijk, de J. de Jong, W. Geertsma, H. d. Steen, T. Geertsma, R. Postma, Bonnet, M. Nieuwenhuis, J. Hui zing, F. H. J. Sobels, H v. d. Veen, B Oei, P. Irik, L. Humme, J. Hum- T. Brouwer, A. Lagerweij, T. La- gerweij Y. P. H. Lignac, R. W. G. Lignac, H. v. Lith, T. Soudan, D. Lambinon, R. Koolhaas, N. Plas, E. de Wit, L. Stoffel, O. Kuipers. A. Steyn, A. de Mos, A. Knot, J. T. Gilhuis, M. Iterson, J. de Ko ning, J. Fles, M. J. Fles, W. Serdyn. Luisterend naar het verleden een nieuwe moraal scheppen In de Stadsgehoorzaal kwamen gisteren de onderwijzers (essen) bijeen uit de inspectie Alphen aan den Rijn. werkzaam bij het bij zonder en openbaar u.l.o., l.o. en kleuteronderwijs. Inspecteur L. Schipper wees in zijn jaaroverzicht nog terloops op de zeer trage scholenbouw. Van de 163 aanvragen om lokalen konden dit jaar slechts 30 verwezenlijkt worden. Geboeid luisterden de vele hon derden aanwezigen vervolgens naar de rede van de Amsterdamse prof. dr. G. C. van Niftrik over het ac tual onderwerp „De crisis van de moraal". Wij leven niet meer in de 19-de eeuwse sfeer van onaantast bare goedheid en fatsoen, aldus prof. Van Niftrik doch in de eeuw van uitzonderlijke schurken en heiligen. Waar komen de vormen en motieven voor ons handelen vandaan? De he mel van vaste ideeën, normen, idea len, die ons leiding geven noemde prof. Van Niftrik een platonische overkoepeling, die thans aan het uitstorten is. Het tijdperk van „Zoiets doet men niet" is vervangen door die van „Waarom eigenlijk niet?" Thans is over de gevestigde moraal discussie mogelijk. Zo wordt b.v. de vader landsliefde thans anders bekeken. Deze aantasting der waarden is be zig door te dringen tot in de con servatiefste kringen. Vervolgens beschreef prof. Van Niftrik de filosofische ideeën van Descartes, die alleen dat wilde laten gelden, wat het verstand kan begrij- C-diploma's Achttien jongens en meisjes, leden ui de Leidse Golfbrekers, hebben gisteravond in de Overdekte voor het diploma van de KNZB gezwom- De geslaagden waren: meisjes A. in der Berg, L. van Buuren, W. Frledhoff, H. Naber, A. van der Post, L. de Rooy, S. Voeten, L. Vo gelenzang, M. Krol, E. Fisscher en A. Plouvier. 'ongens: X Dirks, W. van der Geest, L. van der Geest, K. Janssen, G. Krol, A. Zoet en F. de Boer. De stichting „Nos Iungit Amicitia" (NJ.A.) van het Amsterdamsch Stu dentencorps heeft in een gisteren versterkt communiqué bekend ge maakt dat zij overeenstemming heeft bereikt met W. Schumacher's Handel maatschappij in Utrecht over de ruil van het café-restaurant „Lido" te gen het pand van de Amsterdamsche Studentensociëteit N.I.A., gevestigd aan Sarphatistraat 3. Het Amsterdamsch Studentencorps hoopt het beroemde terras voor Am sterdammer, toerist en student open te kunnen stellen. Nadere mededelin gen zullen worden verstrekt na de vergaderingen van leden en reünis ten der vereniging. pen en waarbij de wetenschap auto noom moet zijn. We zyn thans tegelijk weten schappelijke reuzen en morele pu bers! In het atoomtijdperk is de wetenschap niet meer te remmen, ze is losgeraakt uit de omklemming van theologie en kerk. Welke prijs be taalden we daarvoor? Dat we ethisch niet meer weten, wat we met het menszijn aan moeten, daarom geldt voor deze tijd de eis: :tenschap en ethiek moeten weer v. nigd worden. Vervolgens schetste prof. Van Nif trik het ontwikkelingsproces van onze cultuur, de invloed op de moraal van grote mannen zoals Markx, Nietsche, Freud e.a., terwijl ook vele theologen en schrijvers het morele besef gevarieerd beschreven. Thans is de moraal niet meer zo onlosmakelijk aan de religie verbon den. Wat moeten we nu doen in deze situatie? Prof. Van Niftrik noemde de twee uitersten, het existentialisme van Sartre, die de platonische overkoe peling direct wil afbreken en daar tegenover de oude ethiek, toen alles nog zo mooi scheen en ieder zich aan hield. Wij nuchtere Hollandera staan hiertussen. De weg terug is on vruchtbaar, dus wat nu? Het is niet zo eenvoudig, als Sartre het voorstelt, dat de normen door ons zelf worden geschapen. Aan de hand van een interpretatie over het tiende gebod (gij zult niet begeren) vroeg prof. Van Niftrik zich af, van wie deze morele waarde afkomstig was, uit de hemel of uit de mens zelf. Dit gebod past n.l. in een bepaalde si tuatie, ze is verpakt in een bepaald tijdsschema. Hoe vinden we een visie op de mensheid, waarbij we uitzicht krijgen op wat werkelijk blijvend geldig is in een nieuwe eigentijdse vormge ving? Dan dienen we alle oude ethie- ken als in een betonmolen te doen vermalen en ze, na door een kri tische zeef gedaan te zijn, te reprodu- Wij als scheppende en herschep pende mensen moeten, luisterende naar het verleden, een nieuwe vorm geving wagen en een moraal, die echter nooit voor de eeuwigheid be stemd ia. In de middaguren genoten de aan wezigen van de vlotte opvoering van Frederich Knott's thriller „U spreekt met uw moordenaar", door de leden van het Amstel-hotel. Ook de ten toonstelling van leermiddelen trok veel belangstelling. AdvertentU DU BS Cl OtSTOOKTl N.V. DE CONDOR - DISTILLEERDERIJ - LEIDEN PROLONGATIES EN REPRISES Er is de laatste dagen al zoveel ge schreven over Kees Brusses „Mensen van morgen", dat deze film nog nauwelijks enige aanbeveling behoeft. Doeltreffender trouwens dan enige TRIANON Het bioscoopgaand publiek kan deze week aati de lovende kritiek is het proces over het Br eestraat plezier beleven. Het kan heel hartelijk lachen om de stre- 1 aandeel van de Amsterdamse jongen ken van David Niven als de super-charmeur en van Peter Sellers als Loekie in deze psycho-montage. Het de sup er-onnozele hals in „De rose panter". j zal ook de derde week wel storm lopen in Lido. talloze idiote situaties in cfe verwik- Studio prolongeert Hitchcocks laat- kelingen in beeld gebracht. Dat heeft steling „Marnie", een thrillerachtige h^j kennelijk met veel plezier gedaan, damesbladverhaal me» wat psychia- toe verdenkt men hem er zelfs trie gekruid, dat vakkundig is dat hij zo heeft zitten schate ren, dat hij heeft vergeten de came- te stoppen, waardoor enkele op zichzelf kostelijke scènes wat erg lang zijn uitgevallen. Maar gezien de wijze, waarop hij met typisch filmische middelen aan de vrolijk heid van het verhaal nog een fikse scheut beeldhumor heeft toegevoegd, dat graag vergeten. En ge makkelijk vergeten tussen de vele lachsalvo's door. Dit pantertje is geen dier, maar in flonkerende diamant. Een edel steen, bijna even exotisch welge vormd als zijn eigenares, een ooster- piinses, op aantrekkelijke wijze gestalte gekregen in Claudia Cardi- nale. Dit duo vormt een dubbele uit daging voor een internationaal be ruchte, gladde en ongrijpbare dief, er namelijk nogal prat oj5 gaat, dat hij even gemakkelijk vrouwen harten als juwelen kaapt. En dat deze glanzende schoonheden nu uit gerekend besohermd moeten worden door een inspecteur van politie met twee linkse handen en twee linkse benen. Een main, die over* elke tafel struikelt, tegen elk stoepje stoot en elk vaasje omgooit. Vraag nu niet, hoe deze sukkel in het kwadraat zo hoog is kunnen klimmen op de politiële ladder. Want is een nuchtere vraag. En die hoort beslist niet thuis in dit ver haaltje, dat van ongerijmdheden aan elkaar hangt. Iedereen gaat links als men rechts verwacht en de meest logisch oplossing voor een bepaalde situatie is niet de enig absoluut on bruikbare. We zullen daarom ook geen po ging wagen om het dwaze verhaaltje dat zich afspeelt aan de Rivièra hier in beeld gebracht als een speel weide voor welgestelden na te vertellen. Het is ondoenlijk. Boven dien is de verteltrant van regisseur Blake Edwards dusdanig, dat men het beter kan gaan zien. Met een goed gevoel voor humor heeft hij de Waalse kerk. Uitgevoerd worden wer- jken van Stanley, J. S. Bach, Ch. Ph. Em. Bach, Walther, Telemann, Pep- 'ping en Micheelsen. De toegang is Ivrt). de oude filmd. Geen Hitchcock stempel. „Mondo Cane", naar Leiden terug gehaald door Camera, is inderdaad zoals de advertentie zegt een sensatie. De film ls een aaneenschakeling van gruwelijke en bizarre gebeurtenissen, welke de titel „Hondse wereld' 'alle recht doet wedervaren. In de middag uren vertoont Comera voor de jeugd de Nederlandse film „Sjors van de rebellenclub". ïl (iiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiriiiiniiiiiiniiiiniinninniiiii! Wie past er op de winkel LUXOR. Jerry Lewis, de zich weer in allerlei vreemde bochten en lachwekkende situaties werkende knaap, die alles toch maar zo goed bedoelt, is als Raymond de alles over heersende figuur in „Wie past er op winkel? (Who's minding the store?). Een kleurige rolprent, die niet over loopt van originaliteit, maar door de voortdurend bloeiende Jerry Lewis en de spontaan acterende Jill St. John voor anderhalf uur ongedwon gen vermaak zorgt. Het verhaaltje is overigens zonder enige pretenties. Barbara, een zeer lieftallig en welgesteld meisje, is ho peloos verliefd op Raymond die de dertien ongelukken bij zyn twaalf ambachten ruimschoots overtreft. Raymond is op zyn beurt weg van 't liftmeisje in 't warenhuis, de gedaan te waarachter Barbara zich ver schudt voor de niet naar liefde, maar naar fortuin zoekende jonge mannen. Natuuriyk is haar moeder het niet met de keus van dochter-lief eens en probeert van alles om haar van gedachten te doen veranderen. Het lukt haar natuuriyk niet.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 5