Aardgasprijs moet nog verder omlaag Bobby Kennedy heeft het niet gemakkelijk Vooral in de kleine schepen Schotse vloot EYSSEN krauter Kiest New York hem of Kenneth Keating in de senaat 48'" STIJGENDE AANVOER HOUDING VAN KERK TEGENOVER COMMUNISME EN ATHEÏSME i i r Einde staking bij General Motors LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 27 OKTOBER 1964 Voor Keating gaat het om een doel, voor Kennedy om een middel ,Myn broer gaat winnen omdat wy ju eenmaal Kennedys zyn", zei twee maanden geleden mevr. Lawford- Kennedy, toen haar gevraagd werd wat zij dacht van de kansen van baar broer Bobby om tot senator tan de staat New York gekozen te worden. En dat antwoord was type- or het zelfvertrouwen, dat de familie Kennedy eigen is. Maar of tok ditmaal alles van een leien dak- zal gaan Is de vraag. Bobby, of iel Robert Frances Kennedy, de 39- 3jarige broer van de vermoorde pre- lident en zelf oud- minister van Justitie heeft het moeilijk in de itaat New York, en zijn overwinning de populaire witharige 64-jarige idvocaat Kenneth Keating is verre zeker. Bobby's grootste hinderpaal om New York te worden afge- nardigd naar de senaat lijkt te zijn, dat hij geen echte Newyorker is. Nel heeft hij als kind lange jaren de staat gewoond maar de naam [ennedy is nu eenmaal met de staat lassachusetts verbonden en Bob- noeuvre om door de Demo- tratische partij in New York be- loemd te worden tot kandidaat voor der beide senaatszetels wordt door luizenden gezien als de daad van ambitieuze jongeman, die koste rat het kost, carrière in de politiek maken. Niet liefde voor de staat New York belangstelling voor zijn problemen »et Kennedy kandideren, maar al- zijn ambitie om een goede prlngplank te hebben voor de pre- dentiële kandidatuur in 1968 of zeggen vele Newyorkers. En at betekent in de meeste gevallen itbrengen op Keating. Daar komt dat Keating die twaalf jaar lid het Huis van Afgevaardigen is iweest en de afgelopen zes jaren inator, in politiek opzicht weinig et Kennedy verschilt. Keating is eliswaar Republikein maar, hij left geweigerd de ultra-conservatie kandidaat voor het Witte Huis n zijn partij, Barry Goldwater, te en hij beaseert zijn ver- ezingscampagne geheel op zijn uit sproken progressieve instelling in senaat in de afgelopen zes jaren. stemde bijvoorbeeld voor de bur- rrechtenwet, die negerdiscrimina- -ettig maakte, voor belasting- rlaging, voor president Johnsons ti-armoedeprogramma, voor me- che hulp voor ouden van dagen, Allemaal zaken waar senator ildwater tegen stemde. In het grotendeels vooruitstre- ïde New York past senator Kea- g dus als de deksel op een doos i een normaal geval zou hij zon- twijfel met een overweldigende erderheid herkozen zijn. Haar het is dit keer geen normaal al. Bobby Kennedy, de man die verkiezingscampagneleider zijn er John Fitzgerald in 1960 in het tte Huis bracht, de man die als lister van Justitie meer opkwam de rechten van de negers dan »ok voor hem, de man die ge- ende de Kennedy-periode „assi- at-president" werd genoemd, was de dood van zijn broer plotse- in de lucht komen te hangen, kandidatuur voor het Newyorkse itorschap bood hem de gelegen- weer met zijn voeten op poli- grond te komen. fg&r- een invochten een natte pe.rsdoeken irr Stoom strijkijzer rkelijke benoemingen nietig verklaard benoeming van een oud-SS-er luinerwold (Dr.) tot kerkvisi- in Drente en lid van het moderamen van de classis pel der Ned. Herv. Kerk zijn nie- 'erklaard. Hij blijft evenwel ou- ng van de kerk in Ruinerwold. t besluit viel op een vergade- van de provinciale commissie id de behandeling van bezwaren eschillen van de Ned. Herv. Kerk )rente. commissie achtte zich niet be- ten aanzien van deze functie uitspraak te doen. 3 ft de nietigverklaring is een be- ijke beslissing genomen, die een iyk.t te zullen hebben gemaakt Keating favoriet De campagnestrijd tussen beide kandidaten is in volle gang. Met zekerheid kan niemand zeggen wie het gaat winnen, maar op dit mo ment is Keating favoriet volgens de opiniepeilingen en ook volgens Ken nedy die door zyn familiefortuin uiteraard in staat wordt gesteld op eigen houtje alle nodige peilingen te laten verrichten. De laatste dagen gaan waarschijn lijk beslissend worden. Ook omdat er sprake is van tv-debatten tussen bei de kandidaten, die gevoerd zouden worden volgens het patroon van de beroemde woordgevechten tussen John F. Kennedy en Richard Nixon in 1960. Als de mannen van belde kampen het daarover eens worden krijgt de hele strijd in New York een extra dimensie, waardoor de uit komst nog onberekenbaarder wordt. Zal Keatings ervaring en witharige waardigheid op het scherm meer in druk maken dan Bobby's jeugdige verlegen competentie? Niemand kan het zeggen. Opvallend is intussen de accent verschuiving, die vooral Kennedys campagne in de afgelopen weken on dergaan heeft. In het begin deed hy niet veel anders dan zich laten zien en handen schudden, een methode die effectief leek als men tenminste wilde afgaan op de tienduizenden, die uitstroomden om een Kennedy in levenden lijve te zien en misschien aan te raken. het over enige tjjd gooide Bobby en serieuze boeg. HU be over politiek te praten, zUn opponent te kritiseren en een beroep te doen op de kiezers hem naar de senaat af te vaardigen, zo dat hij het werk van zyn broer, de president, ten bate van een mo derner, welvarender, socialer en menselyker Amerika zou kunnen voortzetten. Keating vuurde daarop terug, uitte kritiek op Kennedys werk als minis ter van Justitie en op diens inder daad wat dubieuze samenwerking met de radicale communistenjager Joseph McCarthy in het midden der jaren -'50. Kortom, het gevecht om de gunst der kiezers laaide op en nam nu en dan zelf brute daardoor niet Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK. Beroepen te Groningen niewe wij gemeente) G. Cazemler te Spijkenis Benoemd tot dlaconessenhulsprei kante te Leeuwarden mej. da. K. te Delft (wljkgemeente II) hoff te Made (N.B.). den Rijn J. Th. ger Ned. Prot. Bond te Ede-Bennekom, GEREF. KERKEN. Beroepen te Wagenlngen (vac. H. J- Kouwenhoven) H. Steendam te Onnen; Te Delfzijl (vac. F. J. Bil) M. v. Har- melen te wons. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT. Tweetal te Applngedam-Overschlld Joh. Stratlng 1 CHR. GEREF. KERKEN. Amsterdam-W. Rotterdam-C Petegem te Bussum. sympathieker zjjn. Politieke bezoeken Waarschijnlijk zullen New- vrks minderheden tenslotte de sleutel heb ben tot het resultaat van de race. Kennedy lykt de favoriet van de meeste negers en Portoricanen in de stad. Keating daarentegen heeft vooral de Newyorkers met Joodse en Italiaanse achtergrond op zijn hand. Mocht één der kandidaten kans zien een minderheid van zijn tegenstander af te snoepen, dat zou dat best eens beslissend kunnen zijn voor de overwinning. In de komen de dagen zal men dan ook wel zien dat beide heren zich daarop concen- j treren. Men mag een sterke opleving ver wachten van politieke bezoeken aan de negerwUken, zoals Harlem, en aan Portoricaanse buurten. Daar naast zal wellicht de politieke con- cumptle van spaghetti en ravioli toe nemen, zullen synagoges veelvuldi- ger betreden worden en zullen bei de kandidaten zich nog eens te meer beijveren (Keating is daar al jaren geleden mee begonnen) hun sympa thie voor Israël uit te spreken. De slotsom van dit alles is: de race tus sen Kennedy en Keating is spannend en: minderheden hebben het nim mer zo goed als tijdens verkiezings campagnes In het Engelse plaatsje Sal- ford zijn deze stofzuigersvoor de straten in gebruik genomen. Het betreft een proef om na te gaan. of de reiniging op deze wijze beter en sneller kan ge schieden dan met de conventio nele methoden. (Van onze correspondent) Het Vaticaans concilie heeft zich gisteren beziggehouden met de bespreking van het voorwoord van het eerste en tweede hoofdstuk van het schema over de kerk en de hedendaagse wereld. In het bij zonder werd aandacht besteed aan de houding van de kerk tegen over het communisme en atheïsme en die tegenover de geest van armoe, die in de kerk zou dienen te heersen, zowel in de hiërarchie als onder de lagere geestelijkheid. Marxisme veroordelen De hulpbisschop van Madrid, mgr. Guerra, ivas het er niet mee eens, dat in het eerste hoofdstuk slechts een terloopse opmerking wordt gemaakt over het marxis me. Hij zou de gehele marxisti sche doctrine uiteengezet willen zien, met daarna de veroordeling ervan door de kerk. Op die manier zouden ook de lei ders en de leden der communistische partijen zichzelf in die uiteenzetting en veroordeling herkennen en er de passende gevolgtrekkingen uit ma ken. Vooral moet, zo zei mgr. Guerra, uitkomen dat communisme niet kan bestaan zonder atheïsme. Een Ge sprek mt de Marxistische wereld, waarover Paus Paulus VI in zijn en cycliek „Ecclesiam suam" spreekt, ls volgens de Madrileense hulpbisschop op dit ogenblik onmogelijk. De apostolisch administrateur van Ljubljana in Joegoslavië, mgr. Pogatscik, bleek van mening, dat God het atheïsme in de wereld toestaat, omdat de zonde zulke ongehoorde af metingen heeft aangenomen. Van daar dat men het atheïsme moet be strijden met gebed en met een uit eenzetting van de sociale leerstellin gen van de kerk. Daarbij moet men vooral bedenken, dat ook de mooiste herderlijke brieven zonder resultaat blijven wanneer ze niet worden ge- 1 volgd door concrete maatregelen. i De bisschop van Krishnaga in In- j dia, mgr. La Ravoire, vond het, voor- j al met het oog op het contact met de I orthodoxe en oosterse kerken, abso- 1 luut nodig dat de taal van de R.-K. Kerk wat minder juridisch wordt. „Jezus was geen rechtsgeleerde", zei hij. Te veel pracht en praal De bisschop van Botucatu (Bra zilië) had kritiek op dat gedeelte van het schema, dat handelt over de ar moede. „Wanneer de kerk een sprek wil beginnen met de wereld, dan moeten de bisschoppen uit hun fraaie paleizen komen en neerdalen van hun tronen, om zich te mengen tussen het eenvoudige volk. Zy zyn te veel omringd door pracht en praal om hun woorden geloof te kunnen doen vinden onder de armen". In Groot Brittarunië wordt het Schotse visserijbedrijf min of meer als een afzonderlijke eenheid be schouwd. Door het Ministerie van Landbouw en Visserij van Schotland wordt jaarlijks een verslag over het visserijbedrijf aan het Britse Parle ment aangeboden. Zeer onlangs werd het verslag over 1963 gepubliceerd. Op 31 december 1963 telde Schotland 2981 vaartuigen tegen 3063 eenheden op dezelfde datum in 1962. Er waren 12 stoomtreilers, 148 mo- tortreilers, 2777 andere motorvaartui gen en 44 zeilvaartuigen. In de Schot-se vissersvloot over heerst het kleine vaartuigtype. Slechts 12% van de motorvaartuigen heeft een lengte van meer dan 20 meter. Het aantal vissers onderging de laatste jaren weinig verandering. Eind 1963 bedroeg het aantal perso nen, met als hoofdberoep visser, 8.441 tegen 8289 op hetzelfde tijdstip van 1962. Ruim 1.000 personen oefenen de visserij als nevenbedrijf uit. Verge leken met 1938 liep het aantal vissers evenwel met ruim 5000 terug. In 1963 bedroeg de aanvoer van zee vis, inclusief haring, 298.000 ton voor een waarde van f 149 miljoen tegen 258.000 ton voor een waarde van f 136 miljoen in 1962. Een stijging jn 1963, vergeleken met 1962, zowel naar hoeveelheid als naar waarde. Evenals dit in de meeste West- europese landen het geval was, kon den in 1963 ook door de Schotse vis sers grote haringvangsten worden ge maakt. Het aanbod steeg van 75.539 ton in 1962 tot 79.604 ton in 1963 of met 5.4%. De waarde van de haring - 'oer daalde van f 21,2 rfiiljoen tot f 19,5 miljoen of met 7.6%. Tot de herfst van 1963 werden voor haring goede pry zen gemaakt: in de tweede helft van 1963 werden zowel de Brit- markt als die van het Europese vasteland overvoerd met haring. In de zeevissector kon in 1963 van in gunstige gang van zaken worden gesproken. Niet alleen steeg de aan voer, maar ook konden voor een aan tal vissoorten betere prijzen worden gemaakt, dan in 1962. Vorig jaar werd in totaal. 185.318 ton vis aangevoerd met een gemiddelde prijs van f 0,68 per kg tegen 173.025 ton met f 0,67 gemiddeld. De voornaamste soorten waren: sohelvis 61.011 ton gem. 8 (v.j. 53.899 ton gem f 0,67), ka beljauw 46.380 ton met f 0,71 gem. (v.j. 39.674 ton en f 0,67) en wyting 34.900 ton met f 0,49 (vorig jaar 35.763 ton en f 0,49 gem per kg). aan een kwestie die de Ned. Herv. Kerk en velen buiten deze kerk ge ruime tüd heeft beziggehouden. De commissie nam de beslissing op grond van een bezwaarschrift van een lidmaat uit Emmen. De commissie, die de benoemin- ton bouwt me'„ reeds gen van de oud-SS-er nietig heeft1 verklaard, is niet bereid iets over haai- beweegredenen te publiceren. Buitenlandse schepen Vooral de visserij op kreeften is in Schotland van veel belang. De aan- vcerwaarde bedroeg in 1963 f 5,4 miljoen. Hoewel het merendeel van de vangsten voornamelijk naar Lon den (Billingsgate) wordt gezonden, neemt de export naar het continent voortdurend toe. Mosselen De visserij op garnalen is van ge ringe betekenis in Schotland. De aanvoer bereikte in 1963 het totaal van 142 ton voor een waarde van f 142.000. Door de White Fish Autho- Deze hoeveelheden werden aange- I rity wordt een onderzoek ingesteld bracht door Britse vaartuigen. Door op welke wijze aan de garnalenvis- buitenlandse schepen werd in 1963 sery uitbreiding kan worden gege- nog 9.000 ton zeevis aangevoerd in Schotse havens. Hiervan werd 4930 ton geleverd door de Faroër, 2743 ton door Zweden en 376 ton door Dene marken. Door Nederlandse vaartuigen werd 143 ton zeevis in Schotland ge land. Byna 60% van de in Schotse ha vens door Britse vaartuigen aange voerde zeevis was afkomstig van de Noordzee. 17,3% van West-Schotse wateren, 16,3% uit de omgeving van de Faroër en 5,3% uit IJslandse wa teren. De Schotse produktie van schaal-, schelp- en weekdieren vertegenwoor digde in 1963 een waarde van f 13.8 miljoen tegen f 13,4 miljoen in 1962. Voorts zy nog vermeld dat de pro duktie van mosselen in 1963 een waarde had van f 128.000, kamschel pen f 600.000 en inktvis f 155.000. Tenslotte is nog van belang te ver melden. dat in Schotland jaarUjks aanzieniyke hoeveelheden zalm en forelachtige vissoorten worden ge vangen. De Schotse zalm is een ge liefkoosd artikel. In 1963 bedroeg de aanvoer 1980 ton voor een waarde van byna 14 miljoen gulden. In de zalmvisserij waren ruim 1600 vissers werkzaam. ADVERTENTIE IS ER KRUID GEWASSEN TEGEN REUMATIEK? Ja, Togal. En niet tegen reumatiek-alleen. Ook griep en spit en zenuwpijnen verdwijnen snel, afdoend en veilig. Neem daarom Togal-pastilles in huis. Zeker is zeker. Togal tegen pijn. Bij apoth. en drog. TOGAL 0.95; 2.40; 8.88. OLIE CONCURREERT SCHERP (Van onze Haagse correspondent) Het aardgas komt met zijn tarieven voor verwarmingsdoeleinden steeds meer in de knel door de prijsdalingen van olie. De oliekor tingen zijn hiervan de oorzaak. Het is zeer waarschijnlijk dat de olie scherp tegen het aardgas zal blijven concurreren. Daarom is te ver wachten, dat het aardgastarief, met name voor verwarming van kleine woningeenheden, dat nu rond de 8 cent schommelt, nog wel met lal *^2 cent zal moeten worden verlaagd. Destyds. toen er nog geen enkel tarief vaststond voor het aardgas, is gezegd dat dit gas voor de verwar ming van grote etage-blokken (zg. wUkverwarming) alleen maar in teressant kon zyn. als het circa 5 cent per kubieke meter zou gaan kosten. Daarop kwam het SROG- Gasunie-tarief van een dubbelje uit het Capitool in Washing-1 of Goldwater. op 2C januari a.s. het I zal worden beëdigd. De verkie- I ereplatform. waarop de nieuwe zing heeft begin november I Amerikaanse president, Johnson I plaats. Brood voor het hart in Roeanda Voor de leiding van een groot christeiyk lectuurcentrum in de jonge Afrikaanse staat Roeanda heeft de gereformeerde zending uit ons land een directeur benoemd, die een uitgebreide ervaring heeft op het gebied van uitgevery en drukkery, de heer S. Fokkens uit Voorburg. Het lectuurcentrum wordt op het ogenblik gebouwd in Kigali, de hoofdstad van Roeanda. Het omvat niet alleen kantoren voor de uitgave van boeken en tydschriften, maar ook een radio-studio voor de samen stelling van religieuze programma's, die door de staatszender van Roean da worden uitgezonden. Men verwacht dat het centrum tegen het eind van dit jaar voltooid zal zyn. De heer Fokkens zal in de leiding samenwerken met de zen dingspredikant J. van der Neut, die reeds eerder door de gereformeerde zending is uitgezonden naar Roean da. Hy maakte een studiereis naar Kameroen om te onderzoeken hoe men een lectuurcentrum moet orga niseren. welke boeken en tydschrif ten nodig zyn en hoe men de men sen tot lezen kan brengen. De lectuurdienst gaat uit van de gezamenlyke kerken in Roeanda. die verenigd zyn in een Nationale Raad van kerken. De bouw van het om vangrijke centrum werd mogelijk door een bydrage uit de grote actie „Brood voor het hart", die vorig jaar in Nederland anderhalf miljoen gul den opbracht. de bus. Maar achteraf bleek, dat het wel voor de industrieprys kon: on geveer 5 cent. In de praktyk bete kent dit evenwel, dat deze prijs nog met minstons een halve cent moet worden vermeerderd, gezien de on- vermydeiyke opslagen voor ongere gelde afneming. Aantrekkelijk Het is de vraag of deze prys aan- trekkeiyk is. De prys van zware olie, waarop het vyf-cent-verlangen voor aardgas was gebaseerd, was destijds circa f60 per ton, maar is nu f48. De prysdaling van olie wordt wel als tydeiyk aangemerkt, maar dit is twyfelachtig. Als dit jaar basis werdt voor de hantering van de stcokolie-index, waaraan de indu strieprys wordt gekoppeld, is het huidige olievoordeel in elk geval niet meer in de gas tarieven terug te vin den. Maar weinigen zullen over dit klei ne prijsverschil luidruchtig gaan kibbelen, want intussen is op het punt van de luchtverontreiniging met een beschuldigende vinger naar de zware olie gewezen. En het aard gas is een schone zaak echter de verwarming van te bouwen kleine woningeenheden (blokken van 100 150 woningen) moet voorbereiden, zal zich echter wel tweemaal bedenken voor hy aardgas kiest. Indertyd is becyferd, dat het aardgas hiervoor ongeveer 9.5 cent,per kubieke meter zou moe ten kosten om de plaats in te nemen van huisbrandolie, die toer* 11 cent per liter kostte. De Gasunie kwam later met de prijs van 8 cent, maar de olieprijs is inmiddels gezakt tot 6.5 cent. De olie is in prijs dus ver uit favoriet. Bovendien is de installatie voor verwarming met lichte olie goedko per dan die voor verwarming met Herziening De joden en Christus' kruisiging Vertegenwoordigers van de chris- telyke gemeenschappen van de Ver enigde Arabische Republiek, die vo rige week in Cairo besprekingen heb ben gevoerd over de kwestie van de ontwerp-concilie-verklaring ten aan zien van de joden, hebben hierom trent een memorandum opgesteld waarvan afschrift aan Paus Paulus en aan president Nasser is gezonden. In dit memorandum wordt gezegd dat de christenen van de VAR de mening zyn toegedaan, dat elke po ging om de joden van de schuld voor de kruisiging van Christus vry te pleiten, als strijdig met de heilige schrift moet worden opgevat en een scheuring in de kerk zou kunnen ver oorzaken. Aardgas is dus zonder meer te duur. De commissie van deskundi gen die in het begin van dit jaar de berekeningen voor wljkverwar- nring heeft gepubliceerd (die zUn gevolgd door tariefvermindering) zal over enkele maanden een nieuw rap port uitbrengen. Ditmaal over de verwarmingsmogelijkheden voor complexen eengezinswoningen. Ook in dit nieuwe rapport zal ongetwij feld het prijsnadeel van het gas naar voren komen. En naar men mag aannemen, zal dit opnieuw tot een herziening van het aardgastarief lel den. De Amerikaanse vakbond van ar beiders in de auto-industrie, United Auto Workers, heeft thans beslo ten de één maand oude staking by het concern General Motors te be ëindigen. Enkele plaatseiyke vakverenigin gen hebben tegen het besluit gestemd, zy wilden eerst over eenstemming over plaatseiyke ar beidscontracten, die het nationale contract aanvullen. Functionarissen van de vakbond zeiden, dat vandaag in veel fabrie ken het werk zou worden hervat. De staking was op 25 september begon nen.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 9