Voorlopige plannen der „Nederlandse Opera" HARTEWENS FESTIVAL TE HAARLEM IN DECEMBER kunst kAleiÖOSCQQP Zal er wel voldoende belangstelling zijn? «aSSS»» Kwart van liet Franse defensiebudget voor versterking kernmacht OVERSTROMINGEN IN JOEGO-SLAVIE Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 27 oktober 1964 Vierde blad no. 31400 1200 jongeren bijeen OPVOERING OPERA „DE SNOEK" De voorbereidingen voor het Hartewens festival op 28, 29 en 30 december te Haarlem zijn thans in volle gang. Door middel van een groot aantal folders is de Nederlandse jeugd ingelicht over dit mu ziekfeest. Twaalfhonderd jongeren tussen de 15 en 20 jaar zullen dit festijn mee kunnen maken en de aanmeldingen stromen elke dag binnen. De jeugd is tevens ingelicht over de muziekwedstrijden voor piano (quatre-mains), viool-duo*s, blokfluittrio's en -kwartetten en over de mogelijkheid om onder deskundige leiding te kunnen musi ceren. Jazz-concours De onderhandelingen met enkele Nederlandse Jazz-ensembles 2djn thans afgerond. Vast staat, dat tij dens een der jazz-concerten zullen optreden: het Workshop-kwartet Leo Loevyie, het Misja Mengelberg kwartet en het kwartet van Herman Schoonderwald. De jury voor het jazz-concours op de tweede festivaldag. 29 decem ber bestaat uit Michiel de Ruyter, Theo Loevendie, Bert Vuistje, Rud Niemands en Piet Hjbaart. Deze wedstrijd staat open vooi amateur- en semi-professional bands en c bo's. Er zijn twee categorieën nl. de en moderne jazz. Voor beide tegorieën is er een 1ste, 2de en 3de prijs met daarnaast een 6olistenprijs. De 1ste prijswinnaars worden uitge nodigd voor een TV en/of radio-op- treden. Een grammofoonplaten maatschappij heeft aangeboden de prestaties van de 1ste prijswin naars een grammofoonplaat te ken. Werk van Landré PROCES TEGEN POOLS AUTEUR In Warschau is gisteren een pro ces begonnen tegen de 72-jarige Amerikaanse schrijver van Poolse origine, Melchior Wankowicz. De twee weken geleden gearresteerde auteur, die weer in Polen woont, wordt ervan beschuldigd .Polen be ledigend materiaal" naar het bui tenland te hebben gestuurd. Wanko wicz was een van de vierendertig intellectuelen, die premier Cyrankie- wicz een protest zonden tegen cultu rele beperkingen in Polen. Het pro test baarde in het buitenland veel opzien. Het proces begon achter gesloten deuren. Na enkele uren echter werd de Amerikaanse consul en belang stellenden meegedeeld dat het proces openbaar was doch dat de zaal elk gewenst moment ontruimd kon wor den. Toen zij de zaal wilden betre den kregen zij te horen dat slechts toegang werd verleend op vertoon een kaart. Deze moest een week te voren warden aangevraagd, /aren trouwens al veertig kaar ten uitgereikt waardoor de zaal vol was, aldus rechtbankfunctionarissen. De aanvangsdatum van het proces was tevoren niet bekendgemaakt. Aan de deur van de rechtszaal was in mededeling bevestigd waarop stond: „beklaagde: Melchior Wan kowicz, getuige: Tadeusz Cibor". Geen van de vrienden van Wanko wicz heeft ooit van deze getuige ge hoord. Reuter en AFP meldden later, dat Amerikaanse consul, na geprotes teerd te hebben, vier uur na de ope ning van de zitting toestemming kreeg het proces bij te wonen. Op verzoek van de verdediging werd ver dere behandeling uitgesteld tot 3 no vember. Beeldhouwer Mikenas - 63 - overleden De vooraanstaande Litause beeld houwer Youzas Mikenas is op 63-ja- rige leeftijd overleden. Hij heeft in Parijs gestudeerd en sinds 1927 is zijn werk te zien geweest op inter nationale tentoonstellingen. Zijn specialiteit waren koppen en monu menten. Hij was correspondentielid van de Russische academie van kunsten. Goillaume Landré. Medewerking ver lenen: Bert Bünen, Cora van Does burg, Wim Koopman, Gerard Krake, Chris Reumer en Com. Schell (allen verbonden aan de Ned. Opera). De .regisseuse is Jaqueline Jacobi, diri gent Hans van den Hombergh. Aan deze opera werkt ook het N.H. Phil- harmonisch Orkest mee. In samenwerking met de A.V.R.O. wordt een volksliedcompetitie geor ganiseerd met maximaal drie zittin gen waarvan de slotzitting tijdens het Hartewens Festival zal plaats vinden. Hierbij zullen volksliederen uit alle landen vpor het voetlicht gebracht worden. De lste-prijswin- naars krijgen een optreden voor ra dio en/of TV aangeboden. Ook zullen fraaie prijzen ter beschikking worden gesteld. Voor het slotbal op 30 december zijn de Diamond Five geëngageerd. Erna Spoorenberg weer naar Rusland De zangeres Erna Spoorenberg is gisterochtend van Schiphol naar Moskou vertrokken. Het is de tweede maal, dat zij in Rusland gaat op treden, eveneens op uitnodiging van het Russische ministerie voor cul turele aangelegenheden. Gedurende drie weken zal zij in enkele plaatsan in de Sowjet-Unie zingen. Vanavond verleent zij haar medewerking aan een opvoering van de opera „La traviata" in het Bol- joitheater in Moskou. Ook zal zij optreden in het Kirowtheater te Le ningrad, waar „die Zauberflöte" zal worden opgevoerd. Daarna zal zij nog enkele andere plaatsen bezoeken om er verschillende concerten te ge- Tijdens het eerste gedeelte van haar reis wordt Erna Spooren berg vergezeld door haar echtge noot Ed Suister. Staatssecretaris v. d. Laar zet uiteen De intendant van de nieuwe stichting „De Nederlandse Opera, de Belg M. Huysman, heeft het Residentieorkest, het Concert gebouworkest en het Brabants Orkest benaderd voor medewerking bij de produkties van de nog te vormen nieuwe Nederlandse Opera. Dit contact heeft echter nog geen definitieve resultaten opgeleverd. Staatssecretaris drs. L. J. M. van der Laar (O. K. en W.) heeft dit gistermiddag tijdens een persconferentie meegedeeld. Zoals bekend, is de nieuwe Neder- mdlse Opera een RüfcsstioMing, aarvan de intendant wordt be noemd door en verantwoording ver schuldigd is aan de Rijksoverheid. Deze intendant, in dit geval de di recteur van de Belgische Opera ver bonden aan de Muntschouwburg in Brussel, voert het artistieke beleid in overleg met het thans drie en hoogstens vijf leden tellende stichtingsbestuur. Proefseizoen van acht opera's „Het ligt in de bedoeling", aldus Staatssecretaris Van de Laar, om tijdens een proefseizoen te komen tot een serie van acht opera-produkties die acht maal zullen worden opge voerd, waarvan minstens de helft in Amsterdam. Deze produkties worden gebracht met een wisselende bezet ting, en zo mogelijk, met wisselende orkesten. Met de vraag of men al dan niet de geregelde medewerking krijgt van eerste-klas orkesten staat of valt de mogelijkheid van een nationale ope ra, zo viel uit de woorden van de Staatssecretaris op te maken. Zijn streven is namelijk het niveau van de nieuwe opera te brengen op dat van de grote Nederlandse sympho- nie-orkesten. Hoog niveau Staatssecretaris van de Laar meent, dat dat gedeelte van een opera dat „met de ogen dicht" kan worden beluisterd, van hoog gehalte moet zijn wil men een breed publiek kunnen trekken. Hij zei niets te zien in een opera waarbij men overwe gend komt „om de glans van bepaal de stemmen" overechillig blijft voor koor, orkest en enscenering. Wil men echter een symfonisch peil bereiken, dan zal z.i. de or kestpartij aantrekkelijk moeten zijn voor de instrumentalisten. Bij de re pertoire-keuze zal hiermee volgens hem dan ook ernstig rekening moe ten worden gehouden. Hij dacht dat bij de Nederlandse top-orkesten wel animo zou zijn om in de orkest bak van een opera te gaan zitten, CAMILLE HUYSMAN er maar goede muziek kan wo Nieuwe opzet Over de nieuwe opzet van de Ne derlandse Opera zei de heer Van de Laar, dat deze als „voorlopig" moet- worden beschouwd en bedoeld is om uit te maken of er in Nederland wel voldoende belangstelling voor be staat. Hij zei er persoonlijk van overtuigd te zijn dat die belangstel ling er is, „anders was ik er niet aan begonnen". „Geen opera zou een hap uit ons muzikale leven betekenen, aldus de staatssecretaris. „Een andere kwes tie is, of wij het zelf moeten doen". Hij meende van wel. Onder andere het dirigentenprobleem zou er z.i. door kunnen worden opgelost. Vele grote dirigenten hebben immers, zo betoogde hij, het vak „in de bak ge leerd". Er zou ook meer emplooi door ontstaan. Kans voor jongeren Voorts zag hij een kans om jonge zangers en zangeressen een goede scholing te geven. Hij dacht hierbij aan een speciale studio voor dit doel. Ook zag hij een mogelijkheid voor co-produkties met de Muntschouw burg te Brussel. Een vast opera-koor zou tevens ter beschikking kunnen worden gesteld van andere evene menten. Gebouw in Amsterdam Staatssecretaris Van der Laar zei, dat hdj vasthoudt aan de gedachte de opera in Amsterdam te vestigen. Hij wacht nog op het antwoord van de gemeente Amsterdam over zijn ideeën voor een operagebouw aldaar. En aan te nemen is dat Amsterdam hier ernst mee zal maken. Het beleid Ceel uw Uevellngavogel het beBte: Óluii verpakte vogelvoederel trokken, welke voor de acht voor stellingen tezamen blijft. Dit systeem houdt het midden tussen een „ster ren-opera", waarbij nieuwe zangers worden geëngageerd en een ensem- ble-opera-oude-stjjl, met een vast solistenkorps en een enkele maal een gast. In de eerste plaats zal een beroep gedaan worden op Nederlandse so listen. Voorts zal er een intensief contact bestaan met de Munt Opera te BrusseL Intendant Huysman, die kantoor krijgt in Amsterdam zal in zijn artistieke üeleid geadvi seerd worden door een bestuursdrie- manschap, bestaande uit de heren Van Baaren, Wouters en Landré. Afschrijven Van de grootse plannen der commissie Reeser betreffende de nieüioe Nederlandse Opera blijkt niets overgebleven. Staatssecretaris v. d. Laar wil eerst afwachten, of er „voldoende publieke belangstelling" bestaat, alvorens definitief tot daden over te gaan. Men zal het voorlopig met een proefseizoen, waarin acht opera's ten gehore gébracht zullen worden, moeten doen. Eerst daarna zal men tot de in stelling van een volledig nieuw opera-instituut kunnen overgaan. Nu is het zo, dat Nederland in de grond geen „operaland" is; in tegendeel, de Nederlanders moe ten voor eên groot deel nog tot de operacultuur worden opgevoed. Of die belangstelling er dus zal zijn, is op zijn minst twijfelach tig, al heeft Staatssecretaris Van de Laar daar vertrouwen in. Doch om de instelling van een nieuwe opera hiervan te laten af hangen, is toch wel bijzonder kinderlijk. Zo valt er nog veel meer kin derlijks in de nieuwe plannen te ontdekken, b.v. de hulp, welke in geroepen wordt van enkele ge renommeerde symfonie-orkesten. Denkt men werkelijk, dat derge lijke, reeds overbezette ensembles zich nu ineens als volwaardige „opera"-orkesten kunnen ont poppen? Iedereen, die weet, wel ke eisen aan een waarlijk vol waardige opera-opvoering gesteld worden, zal het met ons eens zijn, dat zulks onmogelijk is. Nee: alles bijeen, komen vrij tot de conclusie, dat men beter het „oudé' had kunnen handhaven. Want zó slecht was het opera orkest werkelijk niet. Daarvan hebben wij voldoende bewijzen gehoord. Ned. cultuur aan boord „Rotterdam" Het ss. „Rotterdam" van de Hol land Amerika Lijn ls gisteren ver trokken voor een speciale trip naar New York. De uit- en thuisreis op 12 november komt de Rotterdam weer in de thuishaven staan in het teken van de Nederlandse cul tuur. Aanboord worden tentoonstel lingen van hedendaagse schilderijen en plastieken gehouden, voorts staan voordrachten over muziek en letter kunde op het programma. Dr. L. Gans, voormalig conservator van het Amsterdams Stedelijk Mu seum, die de exposities aan boord heeft samengesteld, zal voor de pas sagiers lezingen houden over beel dende kunst, terwijl de dichter Ger- rit Kouwenaar inleidingen houdt over de Nederlandse literatuur. Het muzikale gedeelte, oa. van het scheepsorkest, zal worden toegelicht dioor de componist-pedagoog Jaap Geraedts. Ook worden er demonstra ties gegeven met Nederlandse dran ken en zijn er wedstrijden in bloem schikken en orgeldraaien. Voor dat laatste is een draaiorgel met orgel draaier uit Amsterdam aan boord'. De lichte muze wordt op de uitreis vertegenwoordigd dioor de Neder landse actrice Rika Jansen, die en kele onderdelen van haar „One wo man show" zal opvoeren. Rika Jan sen aai in New York vier weken gaan optreden in de nachtclub van Leo FukL Abstracte kunst was vuilnis In de hall van een ziekenhuis in Syracuse, in de Amerikaanse staat New York, verdrongen zich dezer dagen honderden kunst- j minnaars by een „tentoonstel- ling van abstracte kunst". Zy i dachten tenminste dat dit het r< De animo was zo groot, dat j enkele bezoekers zelfs 300 dollar 1 1 (ruim 1000 gulden) voor ten- toongestelde werken boden. De expositie nam evenwel i abrupt einde, toen plotseling enige werklieden opdoken, die de (- „kunstwerken" naar de vuilnis- i' belt brachten. Het bleken schot- ten te zün van een afgebroken 1 houten hokje, waarin zes jaar l lang meubilair van het zieken- huis met verf was bespoten, het- geen uiteraard zün sporen op de wanden had nagelaten. gerden echter inlichtingen %>§ogï&g2SXO&e>1Pgsa*&&>&V&>igezondheidstoestand te geven. 3 stenen ny\oi« ook'm Première Millers „After the fall" De première van Arthur Millers „Na de zondeval" („After the fall") zal zaterdagavond 8 november plaatsvinden in de Kon. Schouw burg te Den Haag. De regie wordt gevoerd door Paul Steenbergen, die samen met Myra Ward de hoofdrol speelt. Dit stuk heeft, gelijk bekend, in Amerika veel opschudding ver wekt. Josephine Baker weer uit het ziekenhuis Josephine Baker, de Amerikaanse „musichalT'-artieste heeft gisteren het ziekenhuis te Perigueux weer ver laten en is teruggekeerd naar haar kasteel Les Milandes, zo heeft een functionaris van het ziekenhuis mee gedeeld. De artieste was gelijk gemeld vrijdag in het ziekenhuis opgeno- Ziekenhuisfunctionarissen wei- haar uw kind goed beschermd tegen winterkou wollen dubbel-ribsteek kleuter- ondergoed warmte-isolerend, ijzersterk, naadloos. Ook verkrijgbaar In katoen. Frankrijk zal volgend jaar meer dan 3,7 miljard gulden een kwart van zijn defensiebudget uittrekken voor de ontwikkeling van zijn kern macht, zo deelden kringen van het ministerie van Defensie in Parijs gis teren mee. De permanente strijd krachten worden ingekrompen van 390.000 tot 330.000 man. Vier jaar ge- De overheid zal bij een derge lijke ontstellend naieve opzet, nimmer haar miljoenen in een nieuwe opera-instituut behoeven te investeren. Of is dit misschien juist de opzet? Nederland zal dan in de toe komst een werkelijke „operacul tuur" wel kunnen afschrijven Geef uw lievelingsvogel het beste: 'SlulS verpakte vogelvoedere! De sterk gewassen rivier de Sawa heeft gisteren hele delen van Zagreb, in het noorden van Joego-Slavië blank gezet. Volgens de eerste be richten zün drie mensen bü de plot selinge overstroming om het leven ge komen. Naar schatting 40.000 mensen zijn overgebracht naar hoger gelegen delen der stad. In sommige delen van Zagreb staat het water drie me ter hoog. Het ergst getroffen zgn de zuidelijke wüken van de stad die aan de rivier zijn gelegen. Militairen en arbeiders zün druk doende om dijken van zandzakken op te werpen om te verhinderen dat het water verder de stad indringt. Men is er in gelaagd het water 200 meter voor de stadsschouwburg tot staan te brengen. Verscheidene grote fabrieken staan in het water. Een gezin van drie leden is om gekomen, doordat het huis instort te. zy hadden ondanks de herhaalde waarschuwingen geweigerd hun nieu we huis te verlaten. Boten en helikopters evacueren de mensen van daken en uit vensters. Alle scholen zün gesloten. Zy worden gebruikt om vluchtelingen in onder te brengen. De grote verkeersweg tussen Zag reb en Ljubljana is evenals de weg naar zee onbruikbaar. Gisteravond is het water in de Sawa begonnen te dalen. In de republiek Slovenië en de provincie Istrië hebben de overstro mingen grote schade aangericht. In dit deel van Joego-Slavië heeft het ruim twee weken voortdurend gere gend. leden bedroeg dit aantal nog 750.000. De totale defensie-uitgaven zullen volgend jaar ruim 14.67 miljard gul den belopen tegen ruim 14.6 miljard in het afgelopen jaar, een verhoging van ongeveer een half procent. La gere bedragen voor he+ personeel en hogere voor materieel weerspiegelen de beweging in de richting van een kleiner leger, uitgerust met moderne wapens. De voor de kernmacht uitgetrokken gelden zullen naar verwachting voor namelijk worden aangewend voor: de bouw van twintig Mirage-4 bommenwerpers (tegen midden 1966 verwacht men over vijftig van deze toestellen te beschikken); de vervaardiging van een e redig aantal atoombommen, elk ruim driemaal zo krachtig als de „Hiros- Jima-bommen"; het in bedrijf houden van de Pierrelatte-fabriek voor de produktie van verrijkt uranium voor de Franse waterstofbom; het inrichten van een lanceer basis voor raketten in het vlakke Landes-gebied in het zuidwesten, waar proeven zullen worden genomen met intercontinentale ballistische ra ketten; de bouw van twee opsporings schepen die de banen van de raketten boven de Atlantische Oceaan zullen moeten volgen; de uitbreiding van het proef ter rein in Frans Polynesië waar de Franse waterstofbom, waarmee de raketten uiteindelijk zullen worden uitgerust, zal worden geperfectio neerd; De voorzetting van het speurwerk met betrekking tot de kernonderzee boten en hun polarls-achtige raket ten. Auto teg automatlsc! overweg halve bomen beveilig rijksweg tussen Den H< Alkmaar ls gisteren een peri Aflossing Turken op Cyprus Een eenheid van het Turkse leger is per schip uit Iskenderoen vertrok ken om de helft van het 650 man sterke Turkse legercontingent op Cy prus af te lossen. De eenheid, bestaande uit 335 sol daten, onderofficieren en officieren, zou vandaag in de Cyprische haven stad Famagoesta aankomen. De aflossing is in de afgelopen twee maanden driemaal uitgesteld op ver zoek van Griekenland en secretaris generaal Oe Thant van de Verenigde Naties. Het vertrek van de eenheid volgde op een overeenkomst die de vorige week is gesloten. De V.N. hebben de zeggenschap over de omstreden Kyrenia-weg over genomen en hebben vier konvooien met Griekse Cyprioten langs de weg geëscorteerd. Van de andere mochten 339 Turkse militairen aan land gaan ter aflossing van 336 collega's. In de late namiddag escorteerden, terwijl een VN-helikopter er boven cirkelde, gewapende VN-voertuigen het laatste konvooi van drie Grieks- Cypriotische wagens van Kyrenia naar Nicosia, een afstand van 20 km. De afgesloten Turken werden onder VN-escorte naar Famagoesta ge bracht. De openstelling van de weg en de aflossing der troepen zün belangrijke stappen naar vermindering van de spanning op Cyprus. De weg was voor de Griekse Cyprioten gesloten sinds de crisis op het eiland begon. Gis teren hbben 29 Grieks-Cypriotische voertuigen de weg tussen Nicosia en Kyrenia en vice versa afgelegd. Advertentie wagen tydlg verlaten. Bezwaar van CCO tegen stijging van het briefporto (Van onze Haagse correspondent) Het Consumenten Contact Orgaan heeft in een brief aan de minister van Verkeer en Waterstaat bezwaar gemaakt tegen de te verwachten nieuwe verhoging van het briefporto. Als er bü de posteryen verliezen ontstaan door een te laag drukwerk tarief. dan moet men deze niet wil- len compenseren door een te hoge brie!porto, meent het CCO. Het overkoepelend consumentenor- gaan zou, als de briefporto toch om hoog moet, graag verschillende tarie ven zien voor brieven met genorma- liseerde afmetingen, die geschikt zynl voor mechanische verwerking, en voor afwykende formaten. Het wil voorts de 20-gramgrens hoger stellen en in elk geval het tarief voor brief kaarten ongewyzigd laten. Dit laat ste om het publiek een zekere uit- wykmogeiykheid te laten Het CCO vraagt zich overigens af of verlies- situaties in verschillende sectoren de PTT wel mogen leiden tot fsverhogingen in die secto ren zolang er over het totaal nog al- tyd een bedryfswinst wordt geboekt

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 7