LEIDSCH DAGBLAD Engelse noodmaatregelen benadelen onze uitvoer TWEE MARINERS GAAN NAAR MARS 8AMf Extra-invoerrechten treffen vooral de industrieprodukten Kremlin roept Oosteuropese bondgenoten op tot eenheid ©ud êffie teuws Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 27 OKTOBER 1964 No. 31400 Directeur: E A. E. van Dlshoec Hoofdredacteur: J. Brouwer f. 10.05 per kwartaal, t. 3.35 per maand, f. 0.78 per week DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1. Leiden - Giro no 57055 (Van Londense correspondent) De nieuwe Britse regering van premier Wilson heeft gisteren een reeks noodmaatregelen aan gekondigd ter verbetering van de economie en ter versterking van het pond sterling. Wilson is zijn „honderd dagen van dynamische actie" begonnen met tijdelijke extra-invoerrechten van vijftien procent op een reeks van minder essen tiële luxe artikelen en stimulering van de uit voer door verlaging van een aantal indirecte EVA-LANDEN EN GEMENEBEST EVENEENS GESCHAAD De heer S(idney) van den Bergh, voorzitter van de Centrale Kamer van Handelsvordering verklaerde hedenochtend, dat de gevolgen voor Ne derland „nogal meevallen". Een derde van de Nederlandse export naar Engeland (ongeveer 10% van de totale export) zal niet worden getroffen (levensmiddelen en grondstoffen). De uitvoer bedroeg in 1963 ongeveer 1.7 miljard gulden. Hiervan bestaat bijna 600 miljoen gulden uit aardolie- produkten, groenten, vlees in blik en aardappels. Het meest zal zonder twijfel de elektronische industrie, die vorig jaar 107 miljoen exporteerde, worden getroffen. De heer Van den Bergh was overigens wel teleurgesteld, dat de regering-Wilson gemeend heeft haar toevlucht te moeten nemen tot een dergelijke verouderde en tot tegenmaatregelen aanleiding gevende daad. „De nieuwe Britse regering heeft snel en doeltreffend gehandeld om de kracht en de stabiliteit van het pond sterling te handhaven. Deze tijdelijke maatregelen bren gen een slag toe aan de geïnfla- terde invoer die de voornaamste bron was van onmiddellijke druk op het pond. De maatregelen van langere duur, die de produktiviteit, de inkomens en de prijzen betreffen, kunnen de verbetering brengen die nodig is voor de concurrentiepositie van Engeland op de wereldmarkten. Het stemt tot dankbaarheid dat de beslissing niet genomen is in een dis. criminerende vorm en elke schade lijke neerslag vermydt op het functio neren van het internationale mone taire systeem. De veranderingen in de import zullen, enige tijd, een ma tig nadelige invloed uitoefenen op onze handel alsmede op die van an dere landen, maar er bestaat geen pijnloos correctief, noch voor Enge land noch voor de rest van de we reld". heffingen op exportartikelen. Ook de N e d e r- 1 a n d s e uitvoer wordt getroffen: onze tulpen, de DAF-auto's, de aanzienlijke sigaren- en ta baksexport, de t.v.- en radiotoestellen, enz. Onze zuivel, groenten en fruit blijven min of meer buiten schot, omdat Engeland nog altijd de helft van zijn voedsel uit het buitenland moet betrekken. „Slecht begin voor de Kennedy-ronde" De Engelse regering acht de nood maatregelen tegen luxe-artikelen van buitenlands fabrikaat als waarschu wingsschot onvermijdelijk. Maar ze zegt erbij, dat ook zonder deze dras tische actie in elk geval op een la tere belangrijke verbetering van de toestand kan worden gerekend. Zy heeft echter te rekenen met een ge raamd tekort voor 1964 van 7 tot 8 miljard gulden. De maatregelen ra ken vrijwel elk land in de wereld, met inbegrip van de landen van het Ge menebest en die van de Europese Vrijhandelsassociatie (EVA), waar mee Groot-Brittannië speciale han delsbetrekkingen onderhoudt. Dus ook de Scandinavische meubelen, het glas- en zilverwerk, rotatiepapier, de Franse-, Spaanse- en Portugese wy- de Westduitse auto's, de Zwit- se horloges en juwelen, de Japan zalm enz. enz. Het spreekt van zelf, dat allerwege een gevoel van grote teleurstelling merkbaar is. EEG-functionarissen in Brussel noemden de Britse extra-heffing „een slecht begin" voor de Kennedy-ronde. Morgen wil de Europese Commissie in overzicht opstellen van de ge volgen van de maatregelen voor de EEG. Nederland, België en Luxemburg hebben vorige week vrijdag in bilate rale besprekingen met Britse functio- en gewaarschuwd tegen de voorgenomen heffing en de mogelijke ige gevolgen daarvan voor de Internationale tariefsonderhandelin gen. Volgens EEG-functionarissen zul len het zwaarste getroffen worden de uitvoer van Nederlandse geraffineer de olieprodukten, Duitse machines en Italiaanse textiel. De waarde van deze uitvoer bedraagt 50 miljoen dol lar. Ook wordt gevreesd dat de Britse maatregel zal leiden tot een lange re lijst van goederen welke uitgeslo ten worden van de onderhandelingen over verlaging van de invoerrechten. Amerika tevreden Het Amerikaanse ministerie van Financiën heeft de Engelse plannen begroet als „snel en doeltreffend" en n toegevoegd, dat het verheu gend is dat zij niet discriminerend naar de vorm zijn" Hieronder volgt 'de tekst van de verklaring WEERBERICHT RUSTIG WEER Het KNMI verwacht van heden- tot morgenavond op de meeste plaat- roog weer met tijdelijk enkele •olkenvelden. Vannacht en morgen ochtend op enkele plaatsen mist. Zwakke tot matige wind tussen oost w noordoost en weinig verandering tn temperatuur, (Opgemaakt om 11.15 uur) 28 OKTOBER 1964 Zon op: 07.27 uur; onder: 17.20 uur. Maan op: 23.58 uur: onder: 15.16 uur. Hoogwater in Katwijk: 8.31 en 21.12 tor, laagwater: 3.57 en 16.22 uur. Dit blad bestaat alt 16 pagina's .Volledig begrip' De boodschap, die het buitenland heeft gekregen, is niet prettig, maar zo redeneert George Brown, Enge- lands economische „opperbevelheb ber", deze maatregelen zijn juist in het belang van het buitenland omdat dit tenslotte niet gediend is met een failliet Engeland. Hij verklaarde optimistisch, dat de buitenlandse regeringen en andere autoriteiten volledig begrip hebben getoond en verzekerde ook, dat de maatregelen slechts van tijdelijke aard zyn, hoewel iedereen natuurlijk weet dat de tydelykheid van ingrij pende regeringsmaatregelen meestal een rekbaar begrip is. Duurt het te lang, dan kunnen de maatregelen een inflatie-effect uit oefenen. Ook kan de tariefverhoging de beperking van de buitenlandse concurrentie fnuikend werken op de dringende behoefte aan modernise ring van de Britse industrie waarom het hele land schreeuwt. Brown voegde er ook de geruststel ling aan toe, dat de Britse regering terugkeer „Tegen (le draad in" De tariefverhogingen (hoewel als noodmaatregelen niet in strijd met GATT), gaan overigens tegen de draad van de hele Europese econo mische ontwikkeling in. Dit is de prijs welke betaald moet worden voor Engelands mislukte poging tot toetreding tot de EEG, welke aan sluiting destijds als de grootste aan sporing van Engelands export naar het vasteland werd beschouwd. Thans hang alles af van de reactie van de Engelse consument. Een hele reeks artikelen zal duurder worden hoewel de regering niet gelooft dat de volle 15 procent aan het publiek zal worden doorberekend. Verrassende verklaring Een andere maatregel, die reeds onmiddellijk wordt genomen, beoogt de verplaatsing van arbeidskrachten zoveel mogelijk te verg amakkelij ken, o.a. door bepaalde fin«iciële aan moediging door de overheid. Verder zal een speciaal orgaan worden op gericht om de prijzen aan een regel matig onderzoek te onderwerpen. De eerste reactie van de Londense beurs op de nieuwe maatregelen was optimistisch. De conservatieve ex- kanselier Maudling legde de verras sende verklaring af dat hijzelf soort gelijke maatregelen zou hebben ge nomen. Maar als hij het eerder had gedaan inplaats van de dingen op beangstigende wjjze op hun beloop te laten, zouden de conservatieven mis schien nog de verkiezingen hebben gewonnen! Het is echter bekend dat Maudling in zijn eigen partij op te genstand stuitte. Vandaar dat hij grote kans maakt de nieuwe opposi tieleider te worden. „Op geleend geld" Premier Wilson deelde gisteravond in een televisie-uitzending het Engel se volk mee, dat Groot-Brittannië het afgelopen jaar geleefd heeft op geleend geld. „Wij hebben geld uit vele delen van de wereld aangeno men, vooral van de leden van het Gemenebest, wier sterlingsaldi in Londen zijn gestegen en wij hebben geld moeten lenen van New York en van onze vrienden in Europa", zo verklaarde de premier. De internationale instellingen heb ben het recht te verwachten, dat Groot-Brittannië de maatregelen neemt, die nodig zijn om op eigen benen te staan. Daarom heeft de re gering, volgens Wilson, de omvang rijke lijst van maatregelen bekendge maakt ter vermindering van de in voer en voor het geven van een sterke stimulans aan de export. „Het moet volkomen duidelijk zijn, dat de maatregelen niet genomen worden uit enigerlei geest van pro tectionisme die ten doel heeft de Britse industrieën tegen gezonde con currentie te beschermen", zo merkte de premier nog op. Prins en prinses terug uit Tokio Koningin Juliana heeft vanochtend om half acht op een zeer kil Schip hol Prins Bemhard en Prinses Bea trix begroet, die met een KLM- vliegtuig over de pool terugkeerden van de Olympische Spelen in Tokio. De kroonprinses werd weinig rust gegund na de reis van 17 uren. Haar wachtte reeds vanochtend om half twaalf het défilé in Utrecht, dat de Koninklijke Marechaussee daar gaf ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van dit korps. De commandant van de Mare chaussee, generaal A. Egter van Wissekerke heeft gisteren een krans gelegd bij het monument voor de ingang van de Koning Willem III- kazerne in Apeldoorn. Voordien was een buitengewone waohtparade ge houden, waaraan alle onderdelen van het depot in Apeldoorn hebben deelgenomen. Drukke maand voor Kaap Kennedy Zeven grote lanceringen, waarbij twee met de Mariner die naar Mars zullen gaan, zullen volgende maand op Kaap Kennedy plaats vinden. Tegen eind november is het plan om een Gemini capsule te lan ceren voor een laatste onbemande vlucht als voorloper van beman de missies, die het volgend voorjaar zullen plaats vinden. Andere lanceringen die op het programma staan zijn vluchten om de aarde van de Centaur en de Titan IIA, de Tiros IX weer- satelliet en een satelliet voor wetenschappelijke doeleinden, zoals stralingsmeting. Eerste 4 november De eerste lancering met Mariner naar Mars zal plaats vinden op 4 november. De tweede mogelijk twee Het nieuwe regime in het Kremlin reacties in Europese communistische leiding van de regering en de party heeft vermoedelijk in een poging om de beroering over Chroesjtsjows afzetting in te dammen zijn Oost europese bondgenoten opgeroepen tot eenheid binnen het communistische kamp. Het regeringsblad Izwestia verscheen gisteren met de waarschu wing op zijn voorpagina, dat de toe komstige economische vooruitgang in Oost-Europa een grotere eenheid zal vergen. Dit hoofdartikel werd gepubliceerd terwijl buitenlandse communistische delegaties in Moskou aankomen om „rekenschap te vragen". Volgens of ficieuze berichten krijgen deze de legaties een memorandum, waarin uitleg wordt gegeven van de wijzi gingen in het Kremlin. Communisti sche journalisten in Moskou is mee gedeeld, dat een officieel verslag van de geheime zitting tijdens welke Chroesjtsjow werd afgezet, in de ko mende dagen zal worden gepubli ceerd. In het hoofdartikel van de Izwes tia wordt verder onder de kop „Sa menwerking van gelijken" opnieuw de verzekering gegeven, dat dc eco nomische en destalinistatiepolitiek van Chroesjtsjow door zijn opvolgers zal worden voortgezet. In het artikel wordt Rood-China niet met name genoemd. Het schijnt vooral op Oost Europa te zijn gericht. Volgen waar nemers is het een teken van de be zorgdheid van de Russen over de kringen. Polen, Oost-D«itsland, Tsjecho- Slowakije en in mindere mate Hon garije hebben getoond, dat zij niet bereid zijn kritiek te oefenen op Chroesjtsjow. Delegaties van de Franse, Deense en Italiaanse CP's zijn in Moskou aangekomen en partijfunctionarissen uit Oostenrijk, India en andere landen zullen volgen. Volgens Amerikaanse berichten zou Chroesjtsjow kort voor zyn af zetting in een rede hebben gezegd, dat de Sowjet-Unie een machtig in dustrieel apparaat had pgebouwd en dat het militaire potentieel van de Sowjet-Unie ztfn juiste niveau had bereikt, zodat nu de belangrijkste taak van de Russische regering zou bestaan in de verdere verbetering van het levenspeil van de bevolking van de Sowjet-Unie. Dit standpunt zou wel eens krach tige tegenstand hebben kunnen on dervinden van de elementen in de Prins Bemhard. en Prinses Beatrix zijn hedenochtend op de luchthaven Schiphol terugge keerd uit Tokio. Zij werden ver welkomd door de Koningin, die hiervoor vroeg naar het vlieg veld was gereisd. Deskundigen in Washington zyn nu van mening dat de nieuwe leiders in de Sowjet-Unie waarschijnlijk es sentieel gesproken hetzelfde stand punt innemen ten opzichte van China als Chroesjtsjow, maar dat zij vrij scherp met hem van mening verschillen over de wijze waarop het geschil moet worden behandeld. Cambodja dreigt met VS te breken Cambodja heeft vandaag verklaard dat zij de diplomatieke betrekkingen met de Verenigde Staten zal verbre ken als er nog verdere agressie plaats vindt tegen het grondgebied van Cambodja door Amerikaanse en Zuidvietnamese strijdkrachten. In een regeringsverklaring werd tevens gezegd, dat de regering van Cambodja in dat geval Noord-Viet- nam zou erkennen en de communis tische strijdkrachten in Zuid-Viet nam. De regering verklaarde dat Cambodja elke aanval zou weerstaan. De nieuwe Engelse minister van Buitenlandse Zaken Patrick Gordon Walker (links) in ge sprek met zijn Amerikaanse col lega Rusk in Washington. Het was de eerste ontmoeting tussen de beide staatslieden. Algemene staking Soedan afgelast Een verwachte algemene staking in Khartoem, de hoofdstad van Soedan, is afgelast, nadat president Ibrahim Abboed beloofd had een einde te zullen maken aan het militaire be wind. In de stad, die omsingeld was door pantsereenheden, was het gisteren de gehele dag rustig. Het rijkspersoneel heeft gisteren gestaakt. Alle andere arbeiders in de stad dreigden vandaag ,een staking te zullen beginnen. Na de bekendmaking van Abboed verklaarden de stakers vandaag ge woon aan het werk te zullen gaan. Tijdens de ongeregeldheden die al zes dagen duren, zyn tot dusverre tien personen om het leven gekomen en circa honderd gewond. dagen later, hetgeen zal afhangen hoe de eerste het doet. De volgende gunstige gelegenheid voor Mars-schoten zal zich pas weer voordoen in november 1966. Voordien is de afstand van aarde naar Mars te groot om een zuiver schot en goe de overbrenging van de signalen te garanderen. Elke Mariner zal een afstand van ongeveer 540 miljoen km moeten af leggen op de reis van 8»2 maand naar Mars. Tijdens een aanwezigheid van 30 minuten op circa 36.000 km van Mars zullen vele TV-foto's ge maakt worden en wetenschappelijke gegevens worden vergaard. Verlate Gemini De onbemande Geminivlucht is talloze malen uitgesteld ten gevolge van technische- en weersomstandig heden. De Titan II stuwraket werd tweemaal uit de lanceerinstallatie ge nomen ten gevolge van orkanen en trad een vertraging van enige we ken op toen de raket door de bliksem beschadigd werd. De Titan II moet een volledig uit gerust ruimteschip 3200 km over de Atlantische Oceaan brengen om al]a systemen te controleren benevens die van de terugkeer en de berging. Als de lancering slaagt zullen de astronauten Virgil I. Grissom en John W. Young een tocht van vijf of drie banen om de aarde ma- in soortgelijke capsule, in begin 1965. Uiteindelijk is het doel dat de Gemini-astronauten twee weken in de ruimte blijven om ervaringen op te doen voor een reis naar de maan. Centaur en Titan Zowel de Centaur als de Titan IIIA zullen dienen om dummy-satellieten ;n baan om de aarde te brengen. De Centaur is gemaakt om een on bemande wetenschappelijke waarne mingsraket, de Surveyor op de maan to doen landen. De Titan IHA is de voorloper van de Titan IIIC die bedoeld is om een aantal raketten van de luchtmacht te lanceren, waaronder een bemand laboratorium met de afmetingen van een caravan. Oplossing Er is al eens de suggestie gedaan, een alarmsysteem te bedenken voor noodgevallen, zoals zich vry dagavond heeft voorgedaan. Maar hierop is geen enkele reactie gekomen. De brug wachter was ook vrijdagavond niet gewaarschuwd voor de komst van de ambulance. Bij de Rijkswaterstaat schijnt thans een voorstel in behan deling te zyn, dat een oplossing van het Botlekbrugprobleem beoogt. In welke richting men een dergelijke op lossing zoekt, is echter niet bekend. 5^ eet U graag of Koop het dan VERS kant en klaar Alle ingrediënten zijn reeds toegevoegd. Drie minuten In de braadpan en het is klaar. SfecfltS f 1,25 per groot pak Verkrijgbaar bij slagerijen,. met verkoop vit gekoelde toonbank, VERPAKTE KANT EN KLAAR MAALTIJDEN de Chinese keukerr ln Nederland. GORTMOLEN 27 r DEN HAAG TEL. 1851*5 5C3* CJit het Leidsch Dagblad van i 28 October 1864: Bij den Gemeenteraad al- i hier is ingekomen een adres l van het bestuur der Leidsche I lakenfabriek, ten aanzien van een plan tot het dempen i der Cellebroersgracht (de te- i genivoordige Kaiserstraat Red. L.D.). De begrooting voor 1865 der gemeente Leiden is vast- gesteld in ontvang op 1415.347,24 en in uitgaaf op J f415,311,59.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1