GEZEGEND IS HET LEVEN fof ziens in Marina MEESTER-LEERLING LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 27 OKTOBER 1964 Dagelijks vervolgverhaal Oorspronkelijke Nederlandse roman door KLAAS VAN DER GEEST 71 „Ik had zo'n hoop te doen en toen het te laat werd zei dokter, dat lk maar moest blijven Ik heb bo ren eer. bed klaar gemaakt. Misschien is het beter, dat ik al leen zaterdagavonds thuis kom, van zaterdagavond tot maandagmorgen, net als toen ik by de directeur was". Naar de Oele vroeg ze zelfs niet. Han- 1 kende haar lang genoeg om zich nergens meer over te verbazen. Maar kon het toch niet laten te vra gen; „Had Je dat dan gis/teravond niet kunnen zeggen je had de Oele ïer.s de boodschap mee kunnen geven?" „Ja, dat is wel zo, moeder. Maar toen ik by de school kwam, was hy al weg de cursus was al afgelo pen." „O., dus Je hebt hem niet meer gezien?" vroeg Hanne. „Nou, ga even bij me zitten. Ik heb haast water aan de kook en dan kunnen we lamen een kop koffie drinken." Maar daar had Liesje geen tyd roor, beweerde ze. „Dokter rekent er op, dat ik met- ren terug kom". En opgewekt., liedje neuriënd, ging ze weg. Hanne keek haar door het raam na biymoedig, onschuldig meisje, dat met lichte tred langs de modderige pa den liep en toch geen spatje op haar schoenen of kousen kreeg. Zelfs haar mantel, die al oud was zag er alsof ze hem voor het eerst droeg en het mutsje, dat een beetje zwie rig op de blonde haren stond, kon ze uit de winkel hebben gehaald. en kwam het in haar op of de Oele alles, wat hy haar de vorige .vond vertelde, dan kon hebben ver zonnen. Ze zou het misschien wel willen. Maar ze wist wel beter. En meer verbaasd dan bezorgd vroeg ze sich af, hoe Liesje kon zeggen, dat re hem niet gezien, niet gesproken had, toen hy van de cursus kwam. „Denkt u nu werkeiyk, dat ik dat geloof..?" Ze kwamen op het won- deriyke idee, dat Liesje zelf misschien geloofde, wat ze zei. En als ze daar- nadacht leek het ook zo won- Hoe is het ontstaan? Dit woord: DRASTISCH Aan het woord drastisch: sterk, snel werkend, hevig in grijpend, krachtdadig ligt een Grieks werkwoord ten grondslag dart; geschreven wordt: dran en uitgesproken: draan. Van dit werkwoord komen ook onze woorden drama, drama tisch, dramaturgie, 4 dramatiseren, die alle uit gaan van de betekenis: hande len. Van het werkwoord dran stammen 2 byvoeghjke naam woorden die dezelfde betekenis hadden: drasterios en drastikos. Het eerste is verdwenen; het tweede is in de medische taal terechtgekomen in de betekenis van: werkzaam (geneesmiddel) en speciaal: krachtig werkend (purgeer-) middel. In de 19e eeuw werd het in de algemene taal opgenomen. Wij kunnen byv. zeggen dat wy onze, uit gaven drastisch moeten be perken. dcrlijk niet meer. Het vervulde haar en dat niet voor de eerste maal met diepe deernis, zelfs met een zeke re angst. Ze zou het kind terug wil len roepen, haar niet weer weg wil len laten gaan maar by zich houden altyd. En alleen maar goed voor haar willen zyn. Er was ter wereld geen mens, die het meer nodig had dat iemand goed voor haar was dan juist Liesje. Zonder dat er een bepaalde re den voor scheen te zyn vroeg Han ne de Oele een paar dagen later, toen hy van zyn werk thuis kwam, waarom Liesje kwaad op hem was geworden en hem gekrabd en gesla gen had. Hyzelf scheen dat liever te vergeten en er niet meer over te willen praten. „Kwaad O, ik weet het niet het was niets byzonders, geloof ik, tante Hanne." Maar hy begreep wel. dat hy er zo gemakkelyk niet af kv/am. Hanne die zich door Liesje altyd heel gauw liet afleiden, hield tegenover de Oele vol. „Natuuriyk weet je het wel Je hebt zeker iets tegen haar gezegd, dat ze niet wilde horen. Dat moest je ook niet doen, Oele" „Ik heb niets tegen haar gezegd, waar ze kwaad om kon worden," zei hy. geduldig. „Ze zei zelf Toen zweeg hy. Hy kon er maar beter niet op doorgaan. Maar hy had al te veel losgelaten. Zoveel, dat Hanne nu niet meer zou ophouden, voor ze wist. En met een verlegen grijns flap te hy 't er daarom meteen maar „Ze zei, dat ik een meisje had en het me daarom niets kon schelen wat zy doet!" Zelf had hy dat niet stig opgevat en hy verwachtte, dat ook Hanne erom zou lachen. Dat deed ze echter niet. Ze vroeg „En is dat waar, Oele?" Aan de manier, waarop ze het vroeg, merkte h;|, dat ze niet slechts verbaasd n zelfs ontsteld was. „Waar?" herhaalde hy. Hy begreep niet dadeiyk, wat ze bedoelde. „Dat jy een ander meisje hebt?" vroeg ze bits, verontwaardigd. „Een ander meisje? Tjee Om het een of ander verloor hy toen zyn geduld. „God, tante Hanne, moet ik jou dan óók alles vertellen?" En omdat hy meteen al spyt had zo tegen haar te zyn uitgevallen, pro beerde hy vergoeiykend: „Waarom zou ik nou een meisje moeten heb ben? Ik heb jou toch!" Dat was harteiyk. Dat was welge meend. Alleen was het voor Hanne's gevoel geen rechtstreeks antwoord op haar vraag. Ze kon het echter niet over zich verkrygen nog langer aan te dringen, maar legde een schoon overhemd klaar, dat hy die avond moest aantrekken. Later kwam ze er echter nog wel weer op terug, soms openiyk, een enkele maal ook met een of andere toéispeling, ipaar al tyd heel ernstig, nooit als een grapje. (Wordt vervolgd) (Advertentie) Wintertarieven. y„ «o/wm,r «7»' vVaag Uw w>^ Brouwer-Heybroek Berg. Hogewoerd 175: Dienstvergaderlng van Jehovaji's getuigen. 7.25 uur nm Hooigracht 84: Humanistisch Ver bond. Spr. over maatschappeiyk werk. Lammenschansweg 46Ledenverga dering Wit-Gele Kruis. 7 uur n.m. Marekerk: Spr. d6. „Miljoenen tot zegen' Mlddelstegracht la: Ver. Prot. Neder land. Herdenking kerkhervorming. Schouwburg: Voorpremière musical ,,De Zwarte Tulp" t.g.v. 100-Jarlg be staan Rembrandt-lyceum. 8 uur n.m. Stadhuis (wachtkamer trouwzaal): Zitting Bouwfonds Ned. Gemeenten. Joegoslavische tekenfilms. 8 Boshuis: Societeltsavond herv. Bos- hulzerwyk. 7.30-10 uur nm. Loge-gebouw (Steenschuur 6): Leld- sche Ver. van Postzegelverzamelaars. Morsweg 63: Volle Evangelie-zending. Spr. dhr. J. Zijlstra. 8 uur n.m. Rapenburg 61: K. en O.-cursus mo derne stromingen in de filosofie. Rehoboth: Bazaar herv. Rembrandt- wyk. 2-10 uur n.m. Rijksmuseum van Oudheden: Spr. Rembrandt-lyceum StadsgehoorzaalOntspanningsavond Welzijnszorg. Operette „Eine Nacht ir - dig". 8 uur n.m. Wykgebouw Levendaal: Jaarvergade- vergadering Groene Kruis, DONDERDAG Den Burcht (Jacpbazal): Jongeren programma over Canada. 8 uur n.m. Sewoerd 175: Dienstvergaderlng ehovah's getuigen. 7.25 uur n.m. sine Burcht: Mlnjon (afdeling Sleutelstad). Talentenjacht. 8 uur n.m. brandt-lyceum. 8 StadsgehoorzaalResidentie-orkest l.v. Bruno Maderna. Solist Wllh. Kempf. 8 uur n.m. VRIJDAG Breestraat 19: Ledenverg. Oranje Groene Kruis. 8 uur n.m. Koningskerk: Bazaar Herv. Vrouwen dienst. 2-10 uur n.m. Museum voor Volkenkunde: Int. Week van Samenwerking. Jeugdbijeen komst. Spr. drs. R. A. Oude Vest 13: Evangelisatie Chrls- tengem. „Ecclesia". 8 uur nm. Schouwburg. Musical „De Zwarte Tulp" t.g.v. 100-Jarlg bestaan Rem 4081. Diep in de nacht sloop iemand naar Panda's huis en opende geruisloos een raam. Het was Joris Goedbloed, die zich op deze manier toegang verschafte. "Het bedroeft mij, dat ik thans onwettige wegen moet bewan delen", mompelde hij. „Doch de halsstarrige houding van Panda dwingt me hiertoe. Als hij de opmerkelijke gaven van Dongadil niet wil benutten, is dat nog geen reden om het mij te beletten. Maar ik moet dit voorzichtig aanpakken, want helaas ziet Don gadil in Panda nog steeds de wijze meester Ho! Wat is dat?!" Boven piepte een deur en er klonken voetstappen van iemand, die de trap afdaalde. Haastig trok Joris zich in een nis terug en wachtte in spanning af, wie er zo laat in de nacht door het huis dwaalde. Het bleek Panda te zijn. Hij liep rakelings langs Joris zonder hem te zien en zijn ogen staarden vreemd voor zich uit. „Tut tut, het lijkt wel of hij aan het slaapwandelen is", dacht Joris verbaasd. „Komaan, laat ik hem in stilte volgen. Er is hier iets vreemds aan de hand afscheid burgei 48. Storm en stroming samen hadden de houten beelden pre cies naar het goede schip Kokanje gebracht. „D-d-daar is de vi site! riep Karo uit. „En ze zijn zélf gekomenriep Brammetje Fok, dolgelukkig. „Jongens, dit wordt de mooiste verjaardag, die ik ooit heb gehad De beelden werden druipend en wel aan boord gehesen en in de ruime kajuit maakte Brammetje glazen limonade klaar en scheepsbeschuit met aardbeienjam. Wat de houten beelden niet lustten, aten Bram en Karo en Tutu wel op. Wat moeten we met de beelden doen. als we verder varen om de juwelen van Opar terug te brengen?" vroeg Karo nieuwsgierig. „We nemen ze mee", zei Brammetje daelijk. „Na zo'n heerlijke verjaardag kan ik m'n gasten toch niet over- boord zetten?" Karo en Tutu klapten verheugd in hun pootjes. Geen van drieën konden ze weten, dat die houten beelden in het verdere avontuur nog een hele belangrijke rol zouden gaan spelen! Stadsgehoorzaal (foyer) Imlezlng over W. J. Neekers. 8 Zomerzorg: Kynologenveren. „Rljn- zeesleepvaart door A. Middeldorp en Carol Schouwburg: Gala-voorstelling mu- Ical „De Zwarte Tulp" t.g.v. 100-jarig estaan Rembrandt-lyceum. 8.30 uur Stadsgehoorzaal: Reünistenbal t.g.v. 100-Jarlg bestaan Rembrandt-lyceum. "4 uur. StadsgehoorzaalOfficiële herdenking 00-Jarig bestaan Rembrandt-lyceum. Kinschot. 10-12 ZONDAG Dr. Van Voorthuysenschool (aula) Pinkstergemeente. 3 uur nm. Hogewoerd 175: Wachttorenstudie van Jehovah's Getuigen. 3.45 en 6.30 u belastingen" BIOSCOPEN Trianon: „Veel liefs uit Moskou". 18 J Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex: „From here to eternity". 14 Jr. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. Camera: „Elektra". 14 Jr. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Studio: „Marnie". 18 Jr. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De langste dag". 14 Jr. Dag. TENTOONSTELLINGEN De Lakenhal: Dag. 10-5 uur; zond. vember). Legermuseum (Pesthulslaan)Met altzondering van zaterdag van 10-4 u (zondag 1-4 uur) Rijksmuseum voor Volkenkunde: dags 13-17 uur Rijksmuseum voor Volkenkunde: Tentoonstelling „Onderdrukking en verzet". Werkd. 10 uur v.m.—5 uur middernacht (tot 81 oktober). Bytsmuseum voor Voltentund. (Steenstraat 1): Dag. 10-17 uur* 'azon dags 13-17 uur. Rijksmuseum van Oudheden: Dage lijks 10-5 uur; zond. 1-5 uur. Rijksmuseum voor de geschiedenis der natuurwetenschappen: Dag. 10-4 zond. 1-4 Tentoonstelling Cees Ravelli. Werkd. 10 n.m.; bovendien vrydag 810 uur nm. (t/m 6 november). Avond- en nachtdienst der apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen: Sïotheek Tot Hulp der Menschheld, ooigracht 48, tel. 21060. De dienst van apotheek R. van Breest Smallenburg te waargeno- doKterstelefoon 22222.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 15