Nieuwe les voor N.O.C. Wie was de „grootste" op Spelen van 'Familie-legioen' op Schiphol bij de aankomst van Tokio-gangers BALANS NA 15 OLYMPISCHE DAGEN Imponerende zege va CAPTAIN DOUBLE LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 26 OKTOBER 1964 SELECTIE MOET SCHERPERi EN ANDERS WORDEN VECHTLUST ONTBRAK BIJ ONS HEREN-ZWEMTEAM Tot nu toe heeft elke Olym pische stad getracht de organisa tie van de vorige te overvleuge len. Waarschijnlijk zijn de Me xicaanse officials naar Japan j komen met de bedoeling de f< ten te signaleren om ze over vier jaar zelf te vermijden. Maar hoe wel er natuurlijk fouten zijn ge maakt, die vermeden kunnen worden, staat het wel vast, dat de organisatie over het geheel genomen eenvoudig niet beter kan zijn. Die poging kan Mexico wel achterwege laten. De omstandigheden, waaronder de deelnemers hun prestaties konden leveren en waaronder zij zich op die prestaties konden voorbereiden, ren nagenoeg ideaal. De stations, de sporthallen, de velden, zij warei vele gevallen de beste accommodaties ter wereld. Het grote overdekte zwembad werd algemeen ook als de mooiste sporthal van onze aardbol beschouwd en met de prijs, die ar chitect Keito Tange voor zijn schep ping uit handen van het I.O.C. ont ving, kan iedereen instemmen. Een omstandigheid, die minder goed heeft meegewerkt, was het weer. De meteorologen hadden aan de hand van de statistische gegevens voorspeld, dat de regenkansen na 10 oktober zeer klein zouden zijn. Van de 15 Olympische dagen heeft het evenwel 6 dagen geregend en dat heeft bij de buitensporten, vooral bij atletiek, veel van de vreugde be dorven. Op het prestatiepeil heeft het alle maal niet veel invloed gehad. Tel kens opnieuw lijkt de grens van het menselijk vermogen te zijn bereikt, maar telkens opnieuw ook blijkt die grens toch weer te worden verlegd. De wereldrecords zijn bij tiental len gesneuveld, „droomgrenzen" overschreden, persoonlijke prestaties veruit overtroffen dtius, Altius, Fortius: sneller, hoger, sterker. Grote zege De strijd tussen de beide groot machten Amerika en Rusland is dit keer in een daverende overwinning voor de Amerikanen geëindigd. In het zwemtoemooi waren de zwem sters en zwemmers van de Verenigde Staten reeds bij voorbaat favoriet voor het leeuwedeel der titels, voor de atletiek-medailles gold hetzelfde. Maar niemand had verwacht, dat de Amerikanen ook een overheersende rol op de lange afstand tot dusver typisch „Europese" nummers zou den spelen. Nederland is niet slecht uit de strijd te voorschijn gekomen. Met twee gouden, vier zilveren en vier bronzen medailles is de totaal-ba lans van ons kleine land zeker niet ongunstig. Met uitzondering van An ton Geesink, zijn onze medaille-win naars en winnaressen typische ver tegenwoordigers van het land van water en fietsen. Het waren immers de zwemsters, de wielrenners, de roeiers en de kano-vaarders, die sa men de andere 9 „plakken" wonnen. Prestaties Wanneer wij de Nederlandse pres taties in Tokio beoordelen, kunnen wij zonder meer constateren, dat de wielrenners, de roeiers en de ka- noërs aan de verwachtingen hebben beantwoord. Anton Geesink, de meest populaire buitenlander in Japan en sedert vrijdagmiddag 4 uur bewonderd en ERICA TERPSTRA KLENIE BIMOLT meevaller en tegenvaller. geëerd als' de keizer zelf, heeft voor de overigens zwakke Judo-ploeg na tuurlijk alles goed gemaakt. Schutter Van Domselaar behoorde tot de sterksten en hoewel een achtste plaats in een toernooi van tien lan den geen verrichting van de boven ste plank mag worden genoemd, kon van de volleybalploeg toch eigenlijk niet veel meer worden verwacht. Of zo'n verwachting dan een uitzending rechtvaardigt is een tweede De zeilers zijn met een heel be scheiden zesde plaats in de F.D.- klasse zeer matig te voorschijn ge komen en de boksers kwamen niet verder dan de eerste ronde. Zwemmers De zilveren medaille van Ada Kok op de 100 m vlinderslag zal voor het merendeel van het altijd te optimis tische thuisfront een lichte teleur stelling zijn geweest. Van de we reldrecordhoudster wordt immers vrijwel altijd verwacht dat zij ook het Olympisch goud zal meebren gen? Maar zij die wisten waartoe de jonge Amerikaanse meisjes in staat waren, waren niet geschokt door Ada's tweede plaats. Ten hoogste had verwacht mogen worden, dat zij haar 1.05.1 zou kunnen herhalen of misschien iets verbeteren. Het zou nog niet genoeg zijn geweest de 1.04.7 van Sharon Stouder te over treffen. De estafetteploegen, zilver voor de wisselslag en brons voor de 4 x 100 m. vrije slag, hebben gedaan wat zij volgens de wereldranglijsten beloofden en vooral de tweede plaats van Nederland op die 4 x 100 m wis selslag geeft aan, dat de Neder landse meisjes nog altijd meetellen aan de top. Teleurgesteld Over de gehele linie heeft de Ne derlandse zwem-afvaardiging echter teleurgesteld. De tegenvallers bij de dames waren tegenvallers die een schok gaven. Naast het zwemmen Ada Kok waren de verrichtingen Erica Terpstra op de 100 m vrije slag vierde in 61.8 en in de beide estafettes voortreffelijk de Haagse verdient vooral ook pluim voor de vechtlust en de prachtige mentaliteit, die zij toonde. Ook Betty Heukels heeft het op de wisselslag erg goed gedaan. De rugslag en de schoolslag werden evenwel decepties. Geen finale-plaatsen voor onze rugslag-meisjes Korrie Winkel en Ria van Velsen en een zevende plaats voor Klenie Bimolt in de eindstrijd op de 200 m schoolslag had ook de grootste pessimist tevo- m niet willen aanvaarden. Bij de heren heeft alleen Jan Jis- koot zich in een finale kunnen j De anderen kwamen daar- I tekort, hoe goed de tijden van Ronnie Kroon en Johan Bontekoe Europese maatstaven ook wa- Helaas hebben wij bij de heren- niet overal de nodige vechtlust kunnen constateren. De grote teleurstellingen in de Ne derlandse atletiekploeg waren het uitvallen van Eef Kamerbeek in de tienkamp en de machteloze finale Gerda Kraan op de 800 meter. Tilly van der Zwaard, die de finale op de 400 m bereikte en Frans Luitjes die zich, ziek als hij eigen lijk was, in de halve eindstrijden de sprint vocht, hebben alles gegeven wat zi) hadden. {ïnfnrfiiinliih te tra^hten de aUerb<*te te zijn. Dat OriUinilJK lijkt een veiliger en juister uitgangs- Het waterpoloteam en de hockey- ploeg eindigden evenals de volley ballers op de achtste plaats. De wa- terpolospelers misten de aansluiting bij de top door o.a. ongelukkige 65 nederlaag tegen Hongarije, 'dat ten slotte die titel behaalde, de hockeyers verspeelden him plaats in de halve finales door een zo mogelijk nog on gelukkiger nederlaag met 2—1 tegen kampioen India, nadat die strijd de beslissende was geworden door hét gelijke spel tegen Spanje en de om- nodige nederlaag (0—1) tegen Duits land. Een onbevredigend resultaat van beide ploegen, die zich met de grootste ernst en energie op deze Olympische toernooien hadden voor bereid. Zo was er op de dag van de slui ting van de achttiende Olympische Zomerspelen voor ohef de mission Simon de Wit, die met assistentie van zijn chefs d'équipe voor 'n pret tige leiding had zorggedragen., reden tot tevredenheid enerzijds en tot te- DeumsteMng anderzijds. Conclusie Het Is voor Nederland en het Ne- derlandsch Olympisch Comité een duidelijke en zeer dure les geweest. Ons kleine land zal zich ten opzichte van het deelnemen aan Olympische spelen anders moeten instellen dan tot nu toe het geval is geweest. Wan neer door het N.O.C. de eis wordt gesteld, dat een finale-plaats tot de mogelijkheden behoort, zal er veel scherper geselecteerd moeten worden, maar nog verstandiger zou het zijn niet meer te praten over finales en over gouden medailles, maar een ploeg uit te zenden, waarvan men zeker is, dat elk lid zich tot het uiterste heeft voorbereid en zich tot het uiterste zal geven om mee te kunnen doen met de besten van de wereld en om met inzet van alles punt dan het „Olympisch want dan zal men toch allereerst moeten vaststellen wat Olympisch niveau is. En dat kan pas worden geconstateerd wanneer de Spelen zijn afgelopen. Zoals nu. Hongaar vraagt asiel in V.S. Een jonge Hongaarse sport man, die heeft meegedaan aan de Olympische Spelen en die de politie heeft verteld, dat hij bang is voor onderdrukking in zijn vaderland in verband met de val van Nikita Chroesjtsjow is vandaag met een vliegtuig via Duitsland naar de Ver enigde Staten gevlogen waar hü hoopt asiel te krijgen. De tweewekelijkse Olympiade, die zaterdag op plechtige wijze is beslo- is in haar laatste dagen gekarakteriseerd door het uitwijken een Hongaarse kanovaarder, twee Hongaarse toeristen die in To- ïvaren om naar de Spelen te kij- en de nationalistische Chinees Ma Tsjing-Sjan, evenals Gabor een pistoolschutter. Koersen te Duindigt (Van i medewerker) In de Stayersprijs voor driejarigen toonde Captain Double K zijn capaciteiten. De door Wagenaar sr. gestuurde Campeador Mac leiddi durende lange tijd met vrij grote voorsprong. Smit wachtte met Ca] zijn kans af. In de laatste ronde lanceerde hij aan de overzijde een tussensprint, die hem op kop bracht en toen stond niets meer een imp rende 1.26.- zege in de weg. Chantiago waagde nog even een aanval, deze moest met de tweede plaats genoegen nemen. Con Brio ontnam peador Mac ten leste nog het derde geld. In de openingsdraverij leidde Ca roline Kennedy tot halverwege het rechte eind. Toen ging Carla Har vester de leidster voorbij, die echter op haar beurt geklopt werd door de Tot weerziens in Mexico City sche skiffeur Iwanow lisobe 100 m.-vrije Dawn Fraser uit de strijd te Zelfs de Olympische nagalm verstomt in Tokio. Een groot aan tal sportdelegaties heeft de thuisreis reeds ondernomen, andere landen staan gepakt en gezakt klaar. Maar middenin die rommelige sfeer van inpakken en afscheid nemen, werken na-blijvers onder de verslaggevers aan een verhaal in superlatieven: Wie was de groot ste, de sterkste, de meest imponerende van de XVIIIe Olympische Spelen. Zeven keer goud 'Neemt men alleen het aantal ge wonnen medailles in aanmerking, dan staat de Russiche turnster La- rissa Latynina ver aan kop. Bij drie Olympische Spelen van 1956 tot 1964 won Latyndma dertien medailles, waarvan 7 gouden. Nu weet ieder een, dat bij gymnastiek met de medaille-verdeling aan de toestellen maatstaven worden aangehouden, die in andere takken van sport afwezig zijn. Larissa Latynina kan zich er echter op beroemen bij drie achter eenvolgende spelen goud te hebben gewonnen op hetzelfde onderdeel: de vrije oefeningen. Met een dergelijke prestatie zijn ook de Amerikaanse discuswerper Al Oerter, de Russi- Come-back Drie sportlieden yierden in Tokio een grootse ..comeback". Zij wonnen opnieuw een gouden medaille nadat zU in 1952 of 1956 reeds eenmaal op de bovenste trede van het ere podium hadden gestaan. Op de eer ste plaats noemen wij daarbij de gro te Franse springruiter, Pierre Jon- quères d'Oriola. De 44-jarige ruiter zegevierde twaalf jaar geleden in een barrage tegen de Chileen Christi en die Duitser Thiedemamn. Hij won nu weer. Dan volgt de succesvol ste atlete van de Spelen van 1956, de thans 27 jarige Betty Cuthbert. Zij won' aoh/t jaar gelegen op de 100 en 200 m alsmede als laatste loper op de 4 x 100 m estafette drie gouden medailles. In Tokio haalde ze een vierde op de 400 m. Deze rij wordt afgesloten door de 31-jarige Finse pistoolschutter Pentti Linnesvuo, die zijn zege van Melbourne in Tokio herhaalde. Iets bijzonders Doch niet alleen het aantal van de gewonnen medailles telt. Als Abebe Bikila (Ethiopië) na een pas onder gane blinde-darmoperatie voor de tweede maal de Olympische Mara thon wint, is dat iets heel bijzonders. Minstens net zo ongewoon als de vier gouden medailles van de Ame rikaanse zwemmer Don Schollander de drie van zijn landgenote Sharon Stouder, de twee van middenaf- standloper Peter Snell en de drie van de gezusters Tamara en Irina Press. Verwerkt men nog meer aspecten in zijn waardebepaling, dan komt ook een Nederlander in aanmerking voor een eervolle vermelding temid den van de allergrootsten. Het is Anton Geesink, de man, die Japan het gevoel bezorgdie, dat Mohamme danen zouden hebben gehad, als een ongelovige de zwarte steen van het Kaaba in Mekka zou hebben ont vreemd. Jongste De spreuk citius, altius, fortius Is in Tokio ook toegepast op de deelne mers. De jongste winnares was vijf tien jaar: het Russische schoolmeisje Galina Prozumenschikova, dat de 200 m schoolslag won. De zwaarste atleet was niet Anton Geesink, zoals velen menen, maar de Russische gewicht- heffer Leonid Tsjabotinski, die 154,5 kg. naar de Japanse hoofdstad tor ste. Dat is een „overwicht" van 3( kg op Geesink. De oudste kampioen was de Austra lische zeiler William Herbert Nor thern, die het roer van 'zijn 5.5 m. jacht op 59-jarige leeftijd nog vast in de hand hield. De langste at leet was de Rus Kruminch met 2.18m. HU won echter geen goud in het basketbaltoemooi. Dat was wegge legd voor Amerika, dat een paar twee meter tiens in de strijd wierp. De ongelukkigste van allen was wel licht de Amerikaanse zwemmer Gary liman, die op de 100 m. vrije slag slechts enkele honderden van secon den tekort kwam en niet in de prij- viel. De meest profetische blik had de kapelmeester in de judo-hal. HU liet vóór aanvang van de finale tussen Geesink eni Kamimaga t Wil helmus maar vast op de muzidkstan- SLECHTS VOETJE VOOR VOETJE VAN DE TRAP AF Onder enorme belangstelling en laai end enthousiasme van een waar le gioen van familieleden, vrienden en andere bewonderaars is gisteravond kort na 6 uur het grootste deel van de Nederlandse Olympische ploeg ln een chartertoestel van de KLM uit Tokio via de Pool op Schiphol aangekomen. Slechts ontbraken chef d'equipe Si mon de Wit, die de terugreis met zjjn vrouw via New York maakt, Anton Geesink met de andere le den van de judoploeg, het volley balteam, de zeilers en het hockey- elftal, dat eerst nog in Pakistan en kele wedstrijden gaat spelen. Aan de stroom van vrolijk zwaaiende atleten, zwemmers en zwemsters, roeiers en wielrenners, die in het licht van felle schijnwerpers we gens de opstopping op het platform slechts voetje voor voetje de trap af konden komen, kwam schier geen einde. Met officials meegeteld waren het er in totaal wel 130. Vanaf de balustrade, waar in het schaars verlichte half duister hon derden afhalers compleet met spandoeken elkaar stonden te ver dringen, weerklonk uit een luid spreker daverend de naam van Eri ca Terpstra, die met twee Olym pische zwemmedailles om de hals als één der eersten uit het toestel kwam. Ook de andere zwemstertjes van de estafetteploegen kregen een hartelijk onthaal en uiteraard vooral zilveren Ada Kok, die haar Jasje vol met speldjes had geprikt. De vier wielrenners, die goud haalden in de ploegen-tijdrit, daalden de trap af met de schitterende medail les bengelend voor de speciale witte Olympische trui met de 5 ringen, die alleen bij het wielrennen als extra prijs aan de winnaars wordt uitgereikt. De gouden wielerploeg terug iri Nederland. Van links naar rechts Pieterse, Zoet, Karstens en Dolman. venop de balie en sprak de terug gekeerde ploeg een hartelijk wel komstwoord toe. „Wij zijn trots op de medailles, die jullie hebben ver overd en wij hebben met jullie de teleurstelling gevoeld by misluk kingen", zo zei hy. „Wy kunnen als klein land, dat zo achter is in de lichameiyke opvoeding van onze jeugd trots zyn op de bereikte re- I standaardelftal bij de amateurs sultaten", Jden ingedeeld. in 1.30.9 triomferende Blackfoot 's-Gravenhof (Heskes) In de Prijs van Zwolle bewees legonda's Juweel haar terugkom vorm. Zij was nu toevertrouwd de bekwame handen van Wage jr., die de merrie met overm naar een 1.25.5 zege stuurde. A the Saint werd tweede vóór Bernadine was door een lange s fout kansloos en de leidende C v. d Lente viel door een galop terug. Albert P kon in de 2500 n draverij lang de aanvallen van C les Hoüandia (Vergay) weersi In het rechte eind moest de l echter capituleren voor Charles landia, gevolgd door Annemarie Imponerend was de manier wa Yankee Maid (De Vries) in de van Assen van start ging Hoewi 40 meter aan de kop moest g( trok de merrie aan de overzijde een felle spurt achter de leid Vico BS aan, ging deze als een velwind voorbij en zegevierde 1.23.9 km.-tijd. Sir Frisco werd d' De slotdraverij gaf een ui spannende finish. Abdullah Han had het veld lang aangevoerd, het doel afgaande kreeg deze hevige aanval te verduren van 5 van Calumet. Abdullah viel in g en werd vierde. De Zoon moest ter zwichten voor de felle sloti val van de sterke Barones Spend die in 1.25.4 triomfeerde. Bravoi werd derde. Jockey A. van Dijk won twee nen. Met Traumfahrt klopte hij klein verschil Remus II en ir Hollandse Handicap bracht hy een half hoofd verschil op Petra dependent S als eerste voorby rechter. In het Van Tuyl Memoi nam Poitou zulk een voorsprong, het scheen of deze niet meer wa kloppen. Hier toonde Miss Willy i ter haar stayerscapaciteiten doo het rechte eind de vluchteling tei terhalen en overtuigend te zege ren. Poitou moest met de derde pl genoegen nemen achter Sambo. De uitslagen lulden: Prys van Leeuwarden: 1. Black van 's-Gravenhof (A. G. Hes (1.30.9); 2. Clara Harvester; 3. Care Kennedy. Tot.: wi. f7.80, pl. 2.30, 1.90, koppel 12, cov. 6.80. Prys van Zwolle: 1. Allegonda1» weel (J. Wagenaar Jr.) (1.25.5); (M. Vergay) (1.30.1); 2. All Stayersprys: 1. Captain Double K (1.16.. wl. l 3.60. van Assen: 1. Yankee N Vries) (1.23.9); 2. Vlco BS; Maastricht: C. Groenewef in Calumet; 3. i f2.80, pl. 1.30,1 (1.25.3); 2. Zoon vour S. Tot.: w 2.10, koppel 3.30, Homeward Boundprijs: 1. Traumfil W. ijk); 2. Indep Kandy. Tot.: wi. f3.20, pl. 1.90,1 koppel 8.70, cov. 2.70. H. P. baron van Tuyll van Sera kerken Memoriaal: 1. Miss Willy M. McGarrlty); 2. Sambo; 3. Pi Tot.: wl. f3, pl. 1.30, 1.10, kop) Totalisator-omzet f186.919. Koersen Nootdori T; 3. Anita. Tot.: wi. f 1.80, pl.9 80. koppel 4.30, cov. 3.80. 1 2e serie: 1. Bram Williams Schouten) (1.30.7); 2. Allgheny va Breaze Hanover. Tot.: wl. f4.20j 2.40, 3.30, koppel 19.90, cov. 7. Finale: 1. Bram Williams (N. I ten) (1.27.3); 2. Black Lady; 3. Tot.: wl. pel 29.30, f3.80, pl. 2.10, 3.4 April Love. Tot.: 1.30, 1.60, koppel 13.40, - 296.10. Uperlaprys: 1. Corrle Again M Maring) (1.35.2); 2. Columbia 8 Brunhllde N. Tot.: wi. f2.40, pl. 1.30, koppel 3.70, cov. 4.10. Laretteprijs: 1. Chima Chima E Wagenaar Jr.) (1.31.1); 2. S; 3. Asilverno. Tot.: wl. f 1.60, pl. 1.60, koppel 3.70, cov. 3.20. Inovaprys: 1. Anaconda (K. G. Veen) (1.28.2); 2. Ydeal Doublt Wings. Tot.: wi. fl.80, pl. 1.50, koppel 5.80, cov. 4.90, trio 20.10. Junovaprijs: 1. X Pluto (T. A. Veen) (1.27.6); 2. X Hanover; llus. Tot.: wl. f 15.60, pl. 2.5 >pel 31.50, cov. 3.60. 'otalisator-omzet f63.358,50. AD0 voert scheidinj amateurs-profs dooi De uit 45 man bestaande vei glngsraad van ADO is akkoord gaan met een voorstel van het stuur in de naaste toekomst strenge scheiding door te voeren de afdelingen betaald teur-voetbal. Na de bondsvergadi van 14 november zullen verdere pen worden ondernomen. Het huidige bestuur is tot de m gekomen dat alleen door volledige splitsing waarby de ling betaald voetbal een stick wordt een goede bedryfsvoe mogeiyk is. Indien de KNVB hien akkoord gaat, zal de naam 1 gehandhaafd worden.-Het derde ADO zal volgend seizoen

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 8