ZEGE OP ALBANIË Jk Jong Oranje weerstaat pover spelend Dukla Tevreden Driemans voorhoede scoorde twee keer VLOT OPENINGSDOELPUNT VAN VAN NEE BLEEK VAN BESLISSENDE BETEKENIS Sterke defensie JBESë Nederland leidt Semi-profs Scylla wijst VVGA duidelijk terug: 8—2 Sporttoto BELTMAN gaat vrijuit LEIDEN huldigt Karstens en Zoet maart 1860 Maandag 26 oktober 1964 Vierde blad no. 31399 K& In de kleedkamer DENNIS NEVILLE het gaat om de punten JDie "bal kwam steeds maar te en toen dacht ik: kom, laat hem er dan maar indoen", my van Nee begreep na afloop de Nederlandse kleedkamer m niet helemaal hoe hij al na [ie minuten had kunnen scoren, donker gekuifde Almeloër had zelf helemaal niet opgerekend scoringskans te zullen krij- Ver dedigings fouten hadden m echter geholpen. Piet Fran- op 28-jarige leeftijd debutant het Oranje, had het een leuke •istrijd gevonden. „Het viel me met al wel mee. We hadden een ploeg en iedereen wilde er or vechten", zei de Groninger. tweede debutant, Frans w rtsen, had de wedstrijd mrder gevonden. „Het is in de orhoede moeilijk spelen met dit \teem, maar ik kreeg tenslotte th nog de kans waar ik de hele istrijd op gewacht had", was commentaar van de DWS-er. ier Kemper, ook al voor het een officiële interland gekomen, was niet onder de in- afc. „Die Jashari was 'wel snel het veld vond ik in één ivoord schrikkelijk, maar ik geloof :/i niet dat het slecht gegaan Oud-gediende Mick Clavan had wat moeite gehad met het npo. „zware lucht hier", zei de genaar„Vooral tegen het ein de eerste helft had ik het mlijk. Daarna ging het wel er". Uitgesproken tevreden was 3oh Denis Neville. Men heeft opdracht perfect uitgevoerd en ianks de verdedigende tactiek lemaal gescoord. Ik moet nog welke ploeg ons dat hier na- •t", glunderde de Brit, die eer- genoeg was om toe te geven, het geen mooie wedstrijd was Mest, „maar de punten zijn in geval binnen en daar ging het slotte om". Een voetbalwedstrijd duurt negentig minuten, maar het Nederlands elftal heeft gisteren in het naar vrijheidsheld Kemal Stafa genoemde nationale stadion in Tirana slechts iets meer dan hon derd seconden nodig gehad om het verzet van Al banië te breken. Een uit een serie verdedigings- fouten voortgevloeid doelpunt van midvoor Henny van Nee haalde toen elf Albanese spelers en 25.000 toeschouwers op de tribunes wreed uit hun overwinningsroes. Als een aangeslagen bokser speelde Albanië verder. Heel lang duurde het eer het ritme enigszins hervonden was, terwijl van de oranje-ploeg vooral de defensie door deze vroege treffer de zo noodzakelijke rust vond. Hardnekkig bleef Albanië storm lopen om te trachten in elk geval nog een gelijkspel te bei-eiken. De weer voortreffelijk spelende spil Schrijvers en zijn secondanten Kern- per, Israel en Veldhoen schermden echter in de meeste gevallen de weg naar 't doel bekwaam af en in laat ste instanties stond de foutloos spe lende Pieters Graafland dan nog klaar om bij incidentele doorbraken rustig en bekwaam in te grijpen. Maatregelen Nederland wist dat en had maat regelen getroffen om niet verrast te worden. De dreiging werd echter al bmnen korte tijd voor een groot deel opgeheven door een fortuinlijk doel punt van Henny van Nee, dat zowel de Albanese ploeg als de toeschou wers met beide benen op de grond bracht Eigenlek was Van Nee vol maakt kansloos op het moment dat hij de bal kreeg. Geheel alleen ope reerde hij aan de spits van de aan val en de weg naar het doel werd versperd door rechtsback Deliallise enspilMema. Niettemin trok de Ne derlandse aanvalsleider onvervaard in de richting van doelman Janku, kreeg in een onoverzichtelijke situa tie via een been van een tegenstan der tot driemaal toe de bal weer voor zijn voeten na hem kwijtge raakt te zijn en werd ten slotte ruimschoots in de gelegenheid gesteld tussen Mema en Janku door raak te schieten. Terwijl Van Nee, nog be duusd over zoveel fortuin, aarzelend de handen in de lucht stak, staar den Mema en Janku elkaar enkele meters verder verbijsterd in de ogen. Stilte De klap kwam hard aan. Op de tribunes heerste aanvankelijk een stilte, die na enige tijd geregeld ver broken werd door uitingen van af keer over mislukte Albanese acties. Toch was Albanië, gesteund door een harde wind in de rug, bijna voortdurend in de aanval. De haast om de stand gelijk te maken werk te echter als een boemerang, want steeds werd een goede actie afge broken door een onbeheerst en voor tijdig schot. Een uitzondering vormde een goed lopende Pano/Vervi-combinatie, die door rechtsbinnen Bushati werd ge sloten met een felle schuiver, die zijn doel maar juist miste. Opmerkelijk was intussen dat ook de Albanese spelers last hadden met het zachte, effectvolle veld, waarop de bal moei lijk te controleren capriolen maakte. Onder druk Na een kwartier kwam Nederland wat meer onder druk te staan. Ster Pano bracht met subtiele voetbewe gingen steeds vaker een medespeler kansrijke positie, de rushes van de buitenspelers werden immer drei gender en het middenveld werd voor 100 procent Albanees gebied. Niettemin konden de Nederlandse verdedigers bijna steeds met forse trappen het terrein zuiveren, echt gevaarlijk werd de situatie pas na bijna een half uur spelen, toen rechtsbuiten Vend als een raket tus- Veldhoen en Schrijvers door schoot, op weg naar PIETERS GRAAFLAND enkele zeer goede reddingen van Pano. Pieters Graafland red de door snel uit te lopen. Het kostte een hoekschop, waaruit de gretig naar voren gekomen Halili een kans kreeg. Nu was er een flitsende uit val van Pieters Graafland nodig om de Nederlandse voorsprong te hand haven. De Feijenoorddoelman toon de in deze periode zijn grote klasse door ook nog een van richting ver anderd schot uit de bovenhoek te ranselen en een hoge voorzet van Vervi bekwaam te grijpen. De kop bal waarmee rechtsbinnen Bushati een door Jashari genomen vrije trap omboog, was echter ook voor hem onbereikbaar, doch nu ging de bal juist enkele centimeters naast. Eens te meer steunde Nederland op zijn defensie. De tandem Schrij versIsraël werkte weer perfect, Cor Veldhoen was op links uiterst betrouwbaar en de voor de gebles seerde Willy Quadackers ingevallen Peter Kemper paste zich bij dit drie tal op voorbeeldige wijze aan. back Halili trokken herhaaldelijk mee ten aanval. Met Pano vormden deze twee de opvallendste figuren van da ploeg, die ondanks vele tekort komingen op eigen terrein voor el ke tegenstander gevaarlijk is. Ingegrepen De rechtsbuiten Vervi opende de gebeurtenissen van de tweede helft met een uiterst gevaarlijke voorzet, die door iedereen werd gemist. In de volgende minuten trokken de Nederlandse verdedigers Israels en Schrijvers de aandacht met een aantal voortreffelijke ingrepen, waarbij Schrijvers de doorgebroken Pano pas op het laatste moment tot staan bracht. Uit teleurstelling over de maar steeds uitblijvende gelijk maker werden intussen enige Alba nese spelers geprikkeld. Bushati meende eenmaal in het zitvlak van Piet Fransen de bal te zien en Jas hari bleek Peter Kemper ook al niet zo erg meer te mogen. Tegenaanvallen Nederland begon pas na een kwar tier weer aan tegenaanvallen te den ken. Van Nee miste een paar kan sen. waarna Piet Fransen voor sen satie zorgde door bijna te scoren met een schot van grote afstand. De klei ne doelman Janku liet namelijk zeer onvoorzichtig de bal eerst nog stui ten en moest daarna een reuzen sprong maken om een treffer te voorkomen. Onmiddellijk daarop volgde de enige knappe rush van Bergholtz met als besluit een dave rend schot, dat de maagstreek van Janku teisterde. Steeds meer kwam Nederland nu in de aanval. Een slim genomen vrije trap van Geurtsen leverde bijna een doelpunt op en Van Nee zocht het doel zes minuten voor tijd een meter te ver naar links, na door Bergholtz met een kop bal gelanceerd te zijn. Het was daarom niet onverwacht, dat Nederland kort voor het einde opnieuw scoorde. Een door een ver dediger weggekopte bal werd door de attente Frans Geurtsen buitge maakt, waarna hij met de rechter voet een gave debutanten-treffer weggaf. Via de paal caramboleerde de ineens ingeschoten bal in het net. Dit doelpunt velde Albanië de finitief. JH HENNY VAN NEE fortuinlijk doelpunt Na de 02 zege van Nederland in de tweede wedstrijd tegen Albanië voor de voorronden van het wereld kampioenschap, luidt de stand in de betrokken poule: Nederland 2 2 0 0 4 4—0 Noord-Ierland 1 1 0 0 2 10 Zwitserland 1 0 0 1 0 01 Albanië 2 0 0 2 0 0—4 Uitslagen - standen TWEEDE DIVISIE A RCH—EDO 0—1 TWEEDE DIVISIE B Longa—NO AD 1—1 XerxesLimburgia 54 DFC 8 6 1 1 13 10— 7 Helmondia '55 8 6 1 1 13 22—16 Wilhelmina 8 6 0 2 12 24—15 Limburgia 9 4 3 2 11 21—20 Roda JC 7 4 2 1 10 22—10 SW 7 3 2 2 8 10— 7 Baronie 7 4 0 3 8 14—12 BW 7 3 1 3 7 8—11 Xerxes 8 3 1 4 7 1315 NO AD 8 3 1 4 7 10—13 Hermes DVS 8 2 1 5 5 12—16 FortunaVl 7 2 0 5 4 10—17 't Gooi 7 1 1 5 3 7—12 HVC 7 1 1 5 3 7—12 Longa 8 116 3 12—27 ARTIBER ROOMER HAD ZIJN DAG NIET De gebaren, de woedende blik- zich een 32 nederlaag tegen ken van Masopust in de richting van Roomer, de Rotterdamse scheidsrechter, lieten aan duide lijkheid niets te wensen over. Hij Masopust, één van 's werelds beroemdste voetballers na de wereldkampioenschappen in Chi li zelfs de voetballer van het jaar stelde Roomer aansprakelijk voor het fiasco van zijn Dukla Praag zaterdagmiddag in Rotter dam, waar de Europa Cupploeg Tafeltenniscompetitie CLAVAN moeite met tempo. De PSV-er, vitj van debutanten koorts, moest slechts een enkele maal zijn meerdere erkennen in de ge vaarlijke linksbuiten Jashari. In ne gen van de tien gevallen stopte hij zijn tegenstander koelbloedig en be kwaam af. Met de beide verbindingsspelers Van Wissen op het laatste mo ment in de plaats gekomen van de geblesseerde Muller en Fransen opereerde ook linksbuiten Mick Cla van veelvuldig achter de voorhoede, zodat, Nederland ditmaal geen 4—2—4, maar een 4—3—3 systeem in praktijk bracht. De Haagse veteraan, die vooral te gen het einde van de eerste helft kampte met ademgebrek, maakte zijn zwakke punten grotendeels goed door voorbeeldige ijver. Met Van Wis sen en Fransen eveneens ge renommeerde zwoegers stuitte hij de meeste Albanese aanvallen reeds ver voor het strafschopgebied. Jam mer genoeg waren de passes naar de voorhoede na een succesvolle in greep meestal onzuiver, zodat de op luchting slechts van korte duur was. Teruggetrokken De teruggetrokken positie van Cla van wyst reeds op de verdedigende tactiek van Nederland en daarom pleit het voor de driemansvoorhoe de Bergholtz- Van Nee- Geurtsen, dat er toch nog tweemaal gescoord werd. Van Nee trof reeds na twee minuten doel, Geurtsen wachtte tot vlak voor het einde vergeefs op zijn kans om tenslotte toch nog te sla gen. Ilcnny van Nee was ditmaal de beste Nederlandse aanvaller. De Al meloër was gevaarlijk en toonde her haaldelijk zijn inzicht, waardoor hij collega-scherpschutter Geurtsen, die niet al te best in was, duidelijk overtrof. Rechtsbuiten Bergholtz vond ditmaal niet zijn normale vorm en was slechts zelden gevaarlijk. Geen schot De Albanese ploeg, bestaande uit elf atleten, had de zwakte van bij- alle ploegen uit het Balkange- bied: het schieten was bijzonder slecht verzorgd. De vaak snel en met fantasie opgebouwde aanvallen wer den slechts zelden afgerond met een goed gericht schot, omdat behalve de uitstekende midvoor Pano, niemand dit onderdeel van de voetbalsport I afdoende beheerste. Vooral de bin- j nenspelers Ceco en Bushati waren meesters in het missen van kansen. I Overigens toonden de Albanezen wel durf, want zelfs spil Mema en links- Na vier competitiewedstrijden is Scylla nog steeds ongeslagen. De Lei- denaars wonnen de thuiswedstrijd tegen het Amsterdamse VVGA met 82. Behalve Scyllj? zijn AMVJ en Nedlloyd ook nog zonder punten verlies. Het zag er overigens na de eerste partij niet zo best voor Scylla uit. Dick Springer verloor met 2321, 14—21 en 21—17 van Jan Gompel- man. Toch namen de Leidenaars dit niec al te zwaar op. Immers, alleen Gompelman zou voor méér dan één punt kunnen zorgen. Dit tweede punt kwam. De stand was toen ech ter al 71. Gerard Bakker trok de score gelijk door Johan Beun te verslaan en achtereenvolgens wonnen Van der Helm van Kramer, Bakker van Gom- pelinan en Bakker en Van der Helm samen het dubbel. Ook Springer voegde een punt aan het Leidse to taal toe door van Kramer te winnen en Van der Helm stelde tegen Beun de zege veilig. Van de laatste par tijen ging alleen die tussen Bert van der Helm en Gompelman voor de Leidenaars verloren. In Amsterdam verloor het Roe lof ar endsveense De Treffers van landskampioen AMVJ. De kleine 64 score was echter bijzonder eervoL Verrassing DOCOS heeft in een goed gespeel de wedstrijd voor een prettige ver rassing gezorgd. Het nog ongeslagen JCV uit Vught werd met de eerste (73) nederlaag geconfronteerd. De uitslagen van de voetbalwed strijden die gelden voor de sporttoto van deze week luiden: TottenhamChelsea 11Shef field UnitedArsenal 40; Everton Blackburn Rovers 23Stoke CityLeicester 33; West Ham Sheffield Wednesday 12; Birming hamBlackpool 30; Burnley Leeds United 01; West Bromwich AlbionLiverpool 30; Albanië Nederland 0—2; Hamburger SV Kaiserslautern 32; Stuttgart Werder Br 1—1; FC Köln—Karls ruhe 41Hertha Meidericher 2—2. Juist ingevuld ziet het totoformu lier er als volgt uit: 3-1-2-3-2-1-2-1-2-1 -3-1-3. Aan de sporttoto van deze week namen 552.342 personen deel, die f 646.087 inlegden. Er kwamen geen meldingen voor de eerste prijs I Ahead, (f 117.265), elf meldingen voor de j woordelijk is v< tweede prijs (f 63.962) en twintig van de manager, Steenbergen, Brouwer en Van Veen wonnen elk twee partijen, terwijl het dubbel (SteenbergenVan Veen) voor het zevende punt zorgde. Van Ham boekte voor JCV drie verwin ningen. Den Burcht ls de nieuwe compe titie goed gestart. De Leidenaars be haalden een verdiende 28 zege op het sterke DHC 3. Sjaardema en Verkerk wonnen hun drie partijen. Hins moest er één aan Kanters af staan, terwijl ook het dubbel een zege voor de Delftenaren opleverde. Uitslage Ereklasse: AMVJ—De Treffers 64; NedlloydSmash 73; Scylla VVGA 8—2; SVE—Maasbree 5—5; Wibo—AMVJ 7—3. Hoofdklasse: DOCOS—JCV 7—3; Germinal—Wibo 2 4—6; Nev. Des pair—Victory '55 7—3; Smash 2— Olympia 65; VriendenschaarEen dracht 55. Overige uitslagen: Scylla 2—Dor drecht 5—5; ATTC—Scylla 3 55; Pit '54—Treffers 4 1—9; DOCOS 2— DHC 4—6; Scylla 4—DOCOS 3 6—4; DOCOS 4—Wibo 9 10—0; Den Burcht 2Gona 2 100; Baronie4Pit'54 2 4—6; Den Burcht 3—RTC '63 4—6. De commissie die door het bonds- bestuur van de KNVB en het sec- tiebestuur betaald voetbal was be last met het onderzoek naar de klacht van sportclub Enschede over de wijze van coachen door de heer Beltman van Go Ahead in het bijzonder in de pauze van de wed strijd tussen beide verenigen op 26 september in Deventer gespeeld is tot de conclusie gekomen, dat deze klacht van het Sportclub-bestuur elke feitelijke grondslag mist. Verder wordt gezegd, dat geenszins is geble ken dat de manager van Go Head bij zjjn wijze van coachen, hoe men daarover ook mag denken, een der gelijke invloed op zijn spelers zou kunnen en willen uitoefenen als de Sportclub tracht te suggereren. De commissie heeft voorts verdis conteerd dat in brede voetbalkring bekend is, dat de heer Beltman elk onsportief en onjuist optreden van zijn spelers ten strengste bestraft. Resumerend komt de commissie tot de gevolgtrekking, dat het bestuur Sportclub Enschede op zeer licht vaardige en volkomen onverantwoor- tjze de goede naam van Go bestuur immers verant- de gedragingen in het bijzonder Jong Oranje moest laten welge vallen. Aan het begin van een tournee voor deze ploeg inderdaad niet zo best Masopust had niet helemaal on gelijk. De Rotterdamse scheidsrech ter, met zijn internationale reputa tie, sloeg een paar maal de plank lelijk mis en dat prikkelde enige Tsjechen. Het heeft zelfs maar wei nig gescheeld of het was gooi- en smijtwerk geworden. Tot tweemaal toe moest Masopust zich dé vernede ring laten welgevallen als aanvoer der van Dukla Praag tot de orde te worden geroepen. Slaapliedje Voor de rust was er niets dat erop wees, dat de wedstrijd een dergelijke wending zou nemen. Het was een slaapliedje en we gaven de mensen, die thuis achter de kachel waren ge bleven (er waren nog geen 5000 toe schouwers) schoon gelijk. Het beroemde Dukla Praag speelde flauwtjes, dat we ons afvroegen: zijn ze het nou of zijn ze het niet?" Enfin twee minuten voor rust was het de rechtsbinnen Vacenovsky, die van een collectieve misser in de Oranje-verdediging gebruik maakte om op zijn gemak voor 0—1 te zorgen. In de rust moet er door de nieuwe bondsoefenmeester Kessler een hartig woordje zijn gesproken, want het elftal, dat voor rust weinig aan spraak maakte op de titelatuur „jon ge leeuwen" kwam na de rust heel wat vuriger terug. De Tsjechen, die van de gelegen heid gebruik hadden gemaakt om paar andere spelers de kans te geven zich wat los te trappen, werden er kennelijk door verrast, dat gaf nog niet dadelijk aan leiding tot onaangenaamheden. Na een kwartier schoot Nuninga, die plotseling veel meer activiteit ont plooide op waarlijk fraaie wijze de gelijkmaker in: 1—1. Met een meesterlijk staaltje voet bal hadden de Tsjechen een minuut later opnieuw de leiding. De kleine, kort geknipte Jelinek na rust pas ingevallen wandelde samen met Masopust door de verdediging zonder dat iemand de kans kreeg aan de bal te komen, werd deze achter Thie gedeponeerd: 1—2. Dukla Praag belaagt het doel van Jong Oranje Geprikkeld Het snelle succes van de Tsjechen werkte aan alle kanten prikkelend. Dukla Praag achtte het ogenblik ge komen om de „oogst" binnen te ha len. Daar de verdediging van Jong Oranje er anders over dacht gaf zulks aanleiding tot „incidenten" waarbij Roomer niet altijd als een Salomo oordeelde. De gevolgen bleven niet uit. Boze gezichten, natrappen, spelers d'r in en d'r uit. Bij Jong Oranje gaf de DWS'er Burgers er de brui aan. Voor hem viel de Nijmegenaar Van Reeken in. Later kwam nog de Spar taan Adelaar in het veld voor de DFC'er Klein jan. Ondertussen pro beerde Piet Roomer de teugels in handen te houden. Hij draafde als een boswachter over het veld om smeulende brandjes uit te trappen en liet tot tweemaal toe Masopust bij zich komen om Dukla Praag tot de orde te roepen. We kregen niet de indruk, dat Masopust het deed. Har en harder werd de strijd. Het publiek —weinig in getal roerde zich toch luidruchtig en de jonge leeuwen werden steeds driester. In de 38ste minuut was het de jonge PSV'er Van der Kuilen, die de par tijen opnieuw op gelijke voet bracht! Dit zwiepte Jong Oranje hele maal op. Van het oorspronkelijk ont- voor Dukla Praag was niets meer Enkele minuten voor het ein- svas het Adelaar, die een onstui mig offensief van de Jonge leeuwen afrondde met de winnende goal! 3—2. Vanavond worden de twee „gou den" leden van de Leidse Swift- comblnatie op grootse wijze gehul digd. Omstreeks kwart voor zeven worden Gerben Karstens en Bart Zoet bij het station verwacht, van- 'aar zij, voorafgegaan door een mu- iekkorps, in open wagens naar het stadhuis gaan. Karstens en Zoet zul len daar om zeven uur door B. en W. worden ontvangen. Na afloop van de ontvangst op het stadhuis heeft in foyer van de Stadsgehoorzaal een receptie plaats. de derde prijs Ivan de heer Beltman heeft aange tast en in opspraak gebracht.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 7