Britten speelden voor jeugd Shaw en Fry kunst kaleiöos^gqp Aantrekkelijke avond Bronchiletten Gouden dirigent Altink gehuldigd Afscheid van Albert van Dalsum Josephine Baker in ziekenhuis TREINONGELUK BIJ BREMEN 1\TIEUW GOLD LEAF De filter-sigaret speciaal gemaakt voor echte rokers. Verkoop STUDENTENSANATORIUM Meteorologische uitwisseling LABOUR TEGEN DOODSTRAF VIJF DODEN BIJ ONTPLOFFING Indonesië besteedt garantie 100 miljoen Ongericht 1 maart 1860 Maandag 26 oktober 1964 Derde blad no. 31399 In samenwerking met de Leidse Jeugd Actie organiseerde K. en O. zaterdagavond voor de hoogste klassen van de middelbare scho len een voorstelling door "The Royal academy of dramatic act". Na twee jaren onderricht maken de studiosi onder beproefde leiding een tournee tot het verkrijgen van praktische ervaring. In het vorige seizoen bezochten zij ons land met Oscar Wilde's "The importance of being Earnest". Ditmaal vermeldde het programma twee éénacters: "The man of destiny van Bernard Shaw en "A Phoenix too frequent" van Christopher Fry. Shaw, die in 1896 een episode uit het leven van Bonaparte tijdens zyn veldtocht in Italië, om dit land van de Oostenrijkse overheersing te be vrijden wist te beschrijven, deed dit op 40-jarige leeftijd reeds met het meesterschap en het scherpe vernuft die hem wereldberoemd zouden ma ken. Als het doek opgaat is het 12 mei 1798. De 26 Jarige, pasbenoemde ge neraal Bonaparte is er twee diagen te voren in geslaagd de brug bij Lodi, ondanks heftige tegenstand van de Oostenrijkers te nemen en over te steken en bevindt zich thans in een kleine herberg waar hij wacht op eep officier die hem zijn dépêches en particuliere correspondentie uit Pa rijs zal brengen. Ais deze eindelijk verschijnt blijkt dat hij zich deze heeft laten ontfutselen door een jeugdige Franse officier. Een Franse dame die een kamer in de herberg heeft betrokken verschijnt ten tonele, de officier herkent in haar de jeugdige officier die er met zijn dépêches vandoor is gegaan maar zij verweert zich door te zeggen dat bedoelde officier haar broeder is die haar sprekend evenbeeld is. De officier wordt in arrest gesteld en dan ontspint zich tussen de dame en Bonaparte een heroïsche strijd in een van geest sprankelende dialoog waarbij de dame aanvankelijk schijnt te zullen overwinnen maar die ein digt in het gezamelijk verbranden van de voor Bonaparte compromitte rende privé brief. Wij weten niet wat meer te waar deren is: de genialiteit waarmee Shaw in het korte bestek van een éénakter de karakters van Bonaparte, de dame, de praatzieke maar olie domme officier en de levenswijze waard wee te tekenen, of de welhaast feilloze wijze waarop deze figuren door de jeugdige executanten tot le ven werden gebracht. Een groter compliment kennen wij Richard Carey als regisseur, Bruce Meyrs als Bonaparte, Gabrielle Drake, char mant en intelligent als „the lady", Hywel Bennet als de stompzinnige officier en Roger Dwyer als de waard, niet maken! „A Phoandx too frequent" van Christopher Fry vermocht zich niet op hetzelfde niveau te handhaven. Deze variatie op het klassieke thema van de weduwe van Ephesus eiste meer dian de in dit geval te jonge en nog onervaren spelers koniden op brengen. Dynamene, de weduwe van een paar dagen geleden bijgezette Griek, en haar toegewijde dienstbode Doto zijn besloten op de graftombe van haar man en meester te sterven. In die sombere wachtkamer van de dood verschijnt als vertegenwoordiger van het leven een jonge soldaat die bui ten op wacht staat. Onder zijn hoede bevinden zich daar zes lijken. Gedu rende het gesprek tussen Dynamene en de soldaat ontwikkelt zich by eerstgenoemde langzamerhand een sterke hang naar het lieven die haar eerst genomen besluit aan het wan kelen brengt. De soldaat wordt zich inmiddels bewust dat hij zijn plicht (de wacht over zes doden) verzaakt Hoestdrank in tabletvorm.95ct De 76-jarige Haendrik Altink is zaterdagmiddag in Utrecht uit gebreid gehuldigd voor het feit dat hij sinds èen halve eeuw de dirigentstok hanteert bij de Bond van Arbeiderszangverenigingen. Haendrik Altink ving zijn carrière aan als hoornist bij het Utrechts Ste delijk Orkest, later leerde hij ook pia no en cello spelen. Hij bekwaamde zich verder in de zangkunst. Hij was nauwelijks 18 jaar toen hij zijn eerste koor dirigeerde. In 1928 werd Altink directeur van de Utrechtse Arbelderszangvereni- ging „De Stem". Drie jaar later kwam het tot een breuk met „De Stem" en ging de heer Altink over naar „De stem des volks" waar hij op dit moment nog leider van is. Zelf componeerde hij meer dan 100 wer ken en verzorgde om. de muziek voor strijdliederen. Vele bekende figuren uit de Neder landse muziekwereld en die der vak verenigingen waren naar de Dom stad gekomen om de bejaarde diri gent te huldigen. De voorzitter van de Bond van Arbeiderszangverenigin gen de heer A. Kuil bood de gouden dirigent namens de leden een gouden horloge aan. De jubilaris werd veel vuldig toegesproken, o.a. door de Utrechtse wethouder Hartevelt. en «lt naar buiten. Terneergeslagen keert 14j terug met de verpletterende tijding dat één der dioden is geroofd. Dit verzuim zal hem het leven kos ten. Dynamene vindt de oplossing. In de soldaat omarmt zy het leven en offert haar dode gemaal bp om het zestal buiten weer voltallig te maken. Dat Fry in ddt spel een lichte, ndet tragische toon verlangt en dus het leven blijmoedig en zonder terughou ding laat zegevieren over de rouw ligt voor de hand. Maar de naar onze smaak gechargeerde figuur van Doto, de dienstmaagd, riep zóveel uitbun dige vroiykheid ondier de jeugd op, dat de serieuse scènes in de verdruk king kwamen. Bloemen voor de spelers, een kort dankwoord namens de artiesten, een langdurig applaus vormden het slot van dez§ toch wel zeer aantrekkelijke avond. B. H. Sonata da camera" naar Londen en Luxemburg Het ensemble „Sonata da camera" bestaande uit: Willem Noske, Piet Nyiand, Carel v. Leeuwen Boomkamp en Hans Schouwman, is uitgenodigd op 7 december in Londen een concert te geven in het kader van de ten toonstelling „The Orange and the rose" welke in 't Victoria and Albert Museum in Londen wordt gehouden. Ook is het ensemble uitgenodigd op 30 november een uitwisselingsconcert in Luxemburg te geven. Dit con cert staat onder auspiciën van het Nederlands-Luxemburgs cultureel verdrag. Beide concerten zullen door de verschillende radiozenders worden uitgezonden. De beroemde Franse musichall- artieste Josephine Baker is in het ziekenhuis van Perigueux opge nomen. Zij ligt in de afdeling voor operatiepatienten. Shakespeare's „Koning Lear" met in de titelrol Albert van Dal sum, die daarmee zijn toneelcar rière wil besluiten, zal op 14 no vember door de Haagsche Co- medie in de Kon. Schouwburg in Den Haag worden opgevoerd. De regie is in handen van Jo ris Diels. Op verzoek van Van Dalsum zal de huldiging bij zijn afscheid beperkt blijven tot het aanbieden van deze galavoorstelling. Prawda prijst Sartre Het orgaan van de communistische party in de Sowjet-Unie, de „Praw da", heeft met instemming aanha lingen gepubliceerd uit de motive ring door de Franse schry'ver Jean Paul Sartre van zyn weigering de Nobelprys te aanvaarden. Sartre heeft gezegd, „dat hy de prijs niet wenste te aanvaarden, om dat deze misschien een belemmering zou zyn voor zyn linkse activiteiten in de communistische wereld." Zeven mensen zyn om het leven gekomen en tien gewond, van wie enige zwaar, doordat de bestuurder van een rangeerlocomotief za terdagochtend by Bremen door een stopsein reed. De exprestrein van Bremen naar Osnabruck werd opzy geramd. Vier rijtuigen ontspoorden. Het ongeluk gebeurde op een viaduct boven een drukke verkeersweg. De fundering van het viaduct werd ge deeltelijk vernield. De schade wordt op 850.000 Mark geschat. Nieuwe uitgaven renillustraties van E. Sunesen Dahl6tr0m. Verschenen in de serie Na- tuurgldsen by uitgeverij Moussault, Amsterdam. De geschiedenis van Rusland, door G. Vernadsky. 2e druk, De ridder van maison rouge, door A. W. den Hollander-Bronder, Het kleine verschil, door Jan Mens, Marleen, door Jan Mens. 4e druk. Uitg.: Kosmos, Amsterdam. De Jacht op de dolfyn, door W. Hora Adema en M. de Vos. Jeugdboek. Uitg.: De Arbeiderspers, A'dam. Op weg met de politie, door W. M. van Andel en J. van Straten. Uitg.: Nijgh en van Dltmar, Den Haag. De man die niet wilde zwemmen, door B. E. Wallace, De beul die huilde, door F. Dard, De ondergang van Mary Deare, door H. Innes, Het levend riet, door Pearl S. Buck, De dansen van Ina Raffay, door Vicky Baum, Sla de wolven herder, door Teun de Vries, Je leeft maar tweemaal, door Ian Fleming, Het uur van de beul, door J. M. White, Het blauwe ys, door H. Innes, Paniek op wake, door Jean Bruce, Met de rug tegen de muur, door F. Mora via. De spookdiligence, door H. van Eyk, Noten lezen, door Sas Bunge, Detective omnibus: De rechter en zijn beul; De verdenking; Het gebeurde op klaarlichte dag, door F. Dürrenmatt. Schuldig bloed, door W. March, Zwarte Beertjes. Uitg.: A. W. Bruna Zoon, Utrecht. Uitg.: De Tijdstroom, Lochem. Van Eemlandt omnibus: Gevaarlijk ys; Duister duel; De Odeon-moorden, Martin Buber, door dr. M. A. Beek en dr. J. Sperna Welland, Wegwijzer door de bijbel, door dr. H. J. Heering. Deel 2, Legendarische speurders, door L. Gribble, Het antieke meubel. Praktische raad gevingen by het kopen van antieke meubelen en een verklaring van de belangrijkste vaktermen. Geïllustreerd met tekeningen en platen ln kleur. Het Wereldve: ritg.: Het W 'ereldvenster, Baarn. —i innerlijk, door prof. dr. A. Chorus. Verschenen ln de serie Natuur en Cultuur bij A. W. Sythoff's Uitgeversmaatschappij Advertentie Player's Player's Gold Leaf is een van de meest verkochte filter- ">i sigaretten. U kunt nu ook in Nederland het voile aroma genieten van superieure tabakken. Als U een échte roker bent, probeer dan vandaag nog Player's Gold Leaf. Werk gaat door Het algemeen bestuur van stichting Het Nederlands Studenten Sanatorium heeft in zijn zaterdag gehouden vergadering besloten over te gaan tot verkoop van het sana- Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Klazlenaveen T. Stehou- Woudsend (Fr.) te Raams- mingen Tot predikant-directeur het Herv. Opleidingscentrum te Doorn D. J. Karres te Voorburg, die deze be noeming ook aannam. Bedankt voor Bennekom (vac. wijlen P. J. F. La- mens) J. T. Doornenbal te Oene (Gld.) GEREF. KERKEN Paus naar Dominicaanse republiek Paus Paulus zal zich wellicht in maart naar de Dominicaanse repu bliek begeven ter opening van het vierde Mariologisch congres en het elfde internationale Mariacongres, zo heeft de pauselyke nuntius in San Domingo, mgr. Emanuel Clarizio, zon dag voor de t.v. meegedeeld. Mgr. Clarizio zal spoedig naar Rome ver trekken voor een gesprek met de Paus. Als de Paus de reis maakt zal het 't eerste bezoek van een Paus aan een land op het westeiyk half rond zyn. PAUS PAULUS IN MONTE CASSINO Benedictus patroon van Europa Paus Paulus heeft zaterdag de ge restaureerde basiliek van de abdy van Monte Cassino geconsacreerd en de heilige Benedictus, die de abdy in 529 heeft gesticht, tot patroon van Europa uitgeroepen. Abdy ben basi liek waren in 1944 by de opmars van de geallieerde troepen naar Rome grotendeels verwoest. Rond 200 bisschoppen en benedicty- ner-abten woonden de plechtigheid by. Wegens het slechte weer was de Paus niet per helikopter, zoals aan- vankeiyk in de bedoeling had gele gen. maar per auto naar Monte Cas sino gereisd. Paus Paulus hield een toespraak waarin hy de historie van de be roemde abdy schetste en opriep tot „eenheid en geloof". Hy zei, dat Be nedictus een „vredesapostel" was ge weest en de eenheid nad bevorderd. Hy sprak de hoop uit dat God „door de verdiensten van deze grote hei lige" de pogingen zou steunen van hen die Europa tot 'n eenheid trach ten te smeden. De Paus schonk de abdy eer kelk, een kazuifel en een kostbare Dy bel BOERDERIJ WORDT KERK De parochianen in het Osse uit breidingsplan Ruwaard zullen even als de joden by na 20 eeuwen geleden het komende kerstfeest vieren in een boerenstal. De woningnood ook op het gebied van de kerken heeft de leiding van de nieuwe parochie er toe gebracht om 'n oude, leegstaande boerdery in Oss te gaan gebruiken als noodkerk, die minstens een jaar dienst zal moeten doen. De stal wordt kerk, de boerdery wordt ingericht als 'sacristie, spreekkamer, berging enz De verbouwing zal voor Kerst mis klaar zyn. uit de renaissance. Hy gaf ook geld voor de behoeftigen in deze streek en zes bronzen lampen voor de kerk hoven in de omtrek van de abdy, waar geallieerde en Duitse soldaten begraven liggen die daar by de ge vechten om het bezit van de heuvel zyn gevallen. De Paus keerde tegen drie uur in het Vaticaan terug. Onderweg had hy tweemaal ziln chauffeur opdracht gegeven om by kerkhoven te stoppen om daar voor overlevenden te kunnen bidden. Hierboven een scène uit een modernrevolutionair Chinees ballet, getiteld Het rode vrou wenlegioen", waarvan de voor stelling werd bijgewoond door Mao Tsjeltoeng en andere voor aanstaande leiders van de Chi nese Volksrepubliek. De VS en de Sowjet-Unie zyn overeengekomen inlichtingen ovei het weer, die door hun satellie ten zyn vergaard, uit te wisselen. Dit heeft president Johnson zater dag bekendgemaakt. Iiy zei dat de uitwisseling geschiedt vla een directe verbinding tussen Moskou en Washington. Hy sprak de hoop ait dat andere landen zich by deze samenwerking zullen aansluiten. Tri de nabye toekomst, zo deelde hy verder* mee, zal er in Washington en wereldcentrum voor gegeven-' ov.r het weer worden ge opend. toriumgebouw in Laren aan de in Utrecht gevestigde stichting Ver pleeghuizen Nederland. Het ligt in de verwachting dat de verkoop en overdracht per uiterlyk 1 januari a.s. geëffecteerd zullen worden. Deze transactie betekent allerminst een einde van de werkzaamheden van de Stichting Studentensana torium, zo wordt van deze zyde mee gedeeld. Integendeel, zy zal deze jaren ge leden ter hand genomen taak op het gebied van de studiehulp aan stu denten die door andere oorzaken dan t.b.c. zyn gehandicapt nu kunnen uitbreiden en verdiepen. De grote lynen van het toekomstige beleid der stichting zijn vastgelegd in een onlangs door het algemeen bestuur aanvaarde nota van de stichtings voorzitter prof. dr. G. C. Heringa. De huidige ontwikkeling stelt de stichting in staat de dringend nood- zakelyke uitbreiding van haar ac tiviteit ten uitvoer te leggen. Deze arbeid zal in den vervolge worden geleid vanuit het binnenkort offici eel te openen Bureau Studiehulp van de stichting Het Nederlands Studen tensanatorium in Utrecht. De stich ting zal aldus, zy het op andere wy- s, de belangen van de Nederland- studenten biyven 'behartigen. Genoemd bestuursbesluit is geno- en, nadat reeds enige maanden ge leden besloten was de exploitatie het sanatorium per ultimo van dit jaar te staken vanwege de ster ke daling van het aantal tubercu lose patiënten. De nog te verwach ten patiënten uit de universitaire wereld zullen, naar reeds eerder be kend is gemaakt, kunnen worden ge pleegd in het sanatorium Zonne gloren in Soest. Hun onderwysbelan- gen zullen evenals tot nu toe door de stichting Het Nederlands Studen tensanatorium worden verzorgd. (Van onze correspondent in Londen) Nu Engeland een Labour regering heeft, zal het zo goed als zeker de doodstraf, welke reeds voor een aantal misdaden is afgeschaft, volkomen opheffen. De spoedige in diening van een initiatief-ontwerp wordt verwacht, dat niet alleen door Labour en de liberalen, maar ook door een flink aantal conservatieven zal worden gesteund, indien zy in het Lagerhuis vrij zullen mogen stemmen. Lord Gardiner, de nieuwe lprd- kanselier, die hoofd is van de rech ter ïyke macht, zou als voorwaarde voor zyn benoeming de spoedige af schaffing van de doodstraf hebben gesteld. Gardiner was tot zyn be noeming mede-voorzitter van de nationale campagne voor de af schaffing van de doodstraf. Op het ogenblik bevindt zich geen enkele misdadiger ln de dodencel. Op 13 augustus van dit jaar werden twee melkbezorgers van 21 en 24 jaar wegens moord op een chauf feur opgehangen. vyf arbeiders zyn zaterdag omge komen en een zesde is gewond ge raakt by een ontploffing in de Fran- staatskruitfabriek in Angorleme. Brandweerlieden hebben ver klaard, dat de mannen in een op- t het werk waren waar explosieven werden uitgepakt, was de tweede explosie in de fabriek in drie maanden. By de eer ste op 7 augustus, kwamen twee ar beiders om het leven. Economische missie aangekomen Een uit twaalf leden bestaande Indonesische economische missie is zaterdagmiddag uit Djakarta op Schiphol aangekomen. De mis sie staat onder leiding van één der vice-ministers van Buitenlandse Zaken, de heer Oemarjadi. Hij had een aantal ontwerp-opdrachten voor de Nederlandse industrie bij zich, die in aanmerking komen voor finaciering uit de door Nederland voor 1965 aan Indonesië verleende krediet-garantie van 100 miljoen gulden. De heer Oemarjadi verklaarde op Schiphol dat onder die voordrachten een voorstel tot aankoop van F 27 Friendship vliegtuigen ontbreekt. Wel heeft Indonesië belangstelling voor deze Fokker-toestellen, maar daar mee zajn bedragen gemoeid, die naar verhouding een te groot deel van de verleende krediet-garantie zouden ipslokken. De voorstellen behelzen minder kostbare projecten. In grote lynen j hoopt Indonesië met de 100 miljoen gulden vernieuwingen, uitbreidingen I of modernisering te verkrijgen van de luchthaven by Djakarta, in de tinmynen op Banka en Billiton, ln een aantal Javaanse suikerfabrieken, voor de spoorverbindingen, voor een aantal kleinere industrieën en tot slot voor de scheepvaart in het algemeen. Met dit laatste doelde de vice-minis ter niet op de plannen van Verolme voor eigen scheepswerven in Indone sië, want ook daarme is te veel geld gemoeid, doch op verbetering van be staande dokken en kraaninstallaties alsmede op reparaties en vernieuwing van oude schepen. In Den Haag zal de delegatie dit alles bespreken met de Nederlandse regeringscommissaris voor Indonesi sche aangelegenheden, mr. N. S. Blom.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 5