SAMSON GENERALE REPETITIE VAN MUSICAL DE ZWARTE TULP 10 WINNAARS UIT DE VOETBALTOTO f.1.000; KREGEN ELK UIT VERLIES WINST Burgemeester opent speeltuin van „De Professorenwijk" IN AMBTSPERIODE LAATSTE OPENBARE OFFICIËLE DAAD ATTENTIE de koning van de shag Nerveuze spanning voor de première LEIDENAAR VERDRONKEN Voorpremière van musical Opgericht 1 maart 1S50 Maandag 23 oktober 1964 Tweede blad no. 31353 Het openingstafereel van de musical „De Zwarte Tulp", die deze week in de Leidse Schouw burg ter gelegenheid van het eeuwfeest van de Gem. H.B.S. door leerlingen en oud-leerlin gen wordt opgevoerd. (Foto L.D./Holvast) Over de tnlhoud van deze fijne mu sical verder geen woord. Men moet het zelf gaan zien! Alle taferelen zijn een lust voor het oog, de muziek behalve Harm Sme- des zit ook de docent drs. Wim Lan- genberg achter een grote vleugel een lust voor het oor. Dit zijn in 't kort de impressies van 'n lange,'lange zondag in de schouw burg, waar nu alles in gereedheid wordt gebracht voor de voorstellin gen, die luister moeten bijzetten aan het eeuwfeest van de oude Leidse H.B.S. Alle wanhoopskreten ten spijt is iedere medewerker er van over tuigd, dat „De Zwarte Tulp" een suc ces zal worden. En trouwens, zonder al deze nerveuze spanning is er ook niets aan. „We vinden het Juist hard st ikke leuk", zegt een van de meisjes van het koor nog. Het klinkt overtuigend genoeg! „Voorzichtig burgemeester denk aan uw afscheid", klonk het zaterdagmiddag in de nieu we speeltuin van vele zijden toen jhr. mr. Van Kinschot aanstalten maakte om als eerste wan de glij baan af te dalen. Aan zoveel goed „gemeende raadgevingen meende de burgemeester gehoor te moeten gevenDe glijpartij ging niet door (Foto L.D./Holvast) Uit verlies winst. Dit gold zeker voor het bestuur' en de speel- tuinjeugd van de Buurt- en Speeltuinvereniging ,,De Professoren- wijk" toen zaterdagmiddag de nieuwe en moderne speeltuin van deze vereniging aan de Van Vollenhovekade in gebruik kon wor den genomen. Letterlijk en figuurlijk moest deze vereniging onlangs in verband met de bouw van de hervormde Vredeskerk aan de Burggravenlaan het veld ruimen. Voor een speelweide, waarop de jeugd zich zeventien jaar had kunnen uitleven, kreeg ,J)e Pro fessorenwijk" een moderne en nu ook permanente speeltuin in de plaats, compleet met piasvijver zandbak en aantrekkelijk spel materiaal. openbare daad, zelf te verrichten. Alvorens dit geschiedde had de speeltuinjeugd, met „Jong K. en G." voorop en onder stromende regen een wandeling door de wijk gemaakt. In middels waren de genodigden bijeen gekomen in de aula van de her vormde Ulo-school in de Asserstraat. Het waren met de burgemeester en diens echtgenote, os. de wethou ders Van Hoek, Plena, Sannes en Harmsen, oud-wethouder J. C. van Schalk, het lid van Ged. Staten, de heer D .van der Kwaak, ere-voorzit- ter van „De Professorenwij k", de heer J. C. Elstgeest van de Hervorm de (Chr.) Schoolvereniging, de com mandant van de Brandweer, de heer S. Hagedoorn, een deputatie van de 3 October-vereeniging en voorts afge vaardigden van de LJ.A„ leden van de gemeentelijke commissie voor sport- en Jeugdzaken, de Leidse Bond van Speeltuinverenigingen, zusterver enigingen en onderafdelingen van de Speeltuin- en Buurtvereniging „De Professorenwijk". Na een wel komstwoord van de voorzitter van deze vereniging, de heer J. P. A. de Vrind, vertrok het gezelschap langs een juichende kinderschaar naar de nieuwe tuin, die daarna op zeer ori ginele wijze door de burgemeester werd geopend: het afschieten van een dagbom, welke hoog in de lucht ontplofte, waarna zich aan een para chute de verenigingsvlag ontplooide. Vooraf had de voorzitter van de Leidse Bond van Speeltuinverenigin gen, de heer J. J. v. d. Huizen, het beheer en de exploitatie van de tuin overgedragen aan het bestuur van „De Professorenwijk". In zijn toe spraak wees de burgemeester op het grote belang van het speeltuinwerk, waarvoor hij zich steeds bijzonder had geïnteresseerd, hetgeen reeds kort na zijn komst in Leiden bleek toen hij de speelweide van deze ver eniging mocht openen. Spreker her innerde hierna aan het werkbezoek van Koningin Juliana aan Leiden in 1954 toen ook zij bijzondere belang stelling voor dit werk aan de dag legde. Terug in de aula van de school dankte voorzitter De Vrind de bur gemeester voor diens bereidwilligheid de tuin officieel te willen openen. Als aandenken aan deze dag bood hij de burgemeester een foto in lijst aan van de opening van de speelweide in 1S47, ook toen, zoals gezegd, verricht door jhr. mr. Van Kinschot. Spreker was dankbaar voor de steun, welke in het verleden en ook thans van het gemeentebestuur en enkele gemeente-diensten werd ont vangen bij de inrichting van de tuin en voor de prettige samenwerking met de Leidse Bond. Nog wensen Hoewel de Professorenwykers biy en verrast met dit resultaat zyn, leven er in deze kring nog enkele wensen, t.w. de verplaatsing van het clubhuis naar de nieuwe tuin en een rechtstreekse verbinding met dp Lorentzkade. By voorbaat riep spre ker hiervoor de medewerking van het gemeentebestuur in. De heer J. J. v. d. Huizen, die na mens de Leidse Bond en de Nuso felicitaties aanbood, prees eveneen» de goede samenwerking in speeltuin- verband, hetgeen onmiskenbaar 1» omdat er op dit terrein nog veel moet gebeuren. De heer D. van der Kwaak sprak als „exponent van de oude garde*» onder het ophalen van tal van her inneringen uit de eerste speeltuin- Jaren van „De Professorenwijk", wel ke wijk voor Leiden thans een begrip is geworden. De heer H. Zunderman van de L.J.A. wees op de grote verandering (verbetering), welke zich sinds 1945 in het speeltuinwezen heeft voltrok ken en bood by voorbaat de steun van de L.J.A. by tal van activiteiten Bak-steen De heer H. de Wilde, voorzitter van de Optochtcommissie van de 3 Octo ber-vereeniging, releveerde de grote medewerking van „De Professoren- wyk" by de samenstelling van de op tocht. Reeds jaren neemt deze wijk een groep voor haar rekening. Voor een eventuele verplaatsing van het „Profje" clubhuis bood hy een symbolische baksteen (geld onder couyert) aan. Het waren de dames Moerer, Van der Steen en Develing, die hierop na mens de winkeliers het bestuur ver rasten met een Nederlandse- en ver enigingsvlag en schepjes en emmer tjes voor de zandbak. Kei-steen aardig moment toen mevr. J. M. van KinschotDorhout Mees hierna plotseling naar voren sprong en de voorzitter, naar zy op merkte, dan wel geen „bak-steen", doch In Ieder geval toch een „kei steen" voor de verplaatsing van het clubhuis aanbood. Een geste, welk» bijzonder op prys werd gesteld. Aan het einde van de samenkomst dankte de voorzitter de „werkers van het eerste uur" en de vele tastbare attenties er waren ook tal van bloemstukken gezonden welke wa ren overhandigd. HAARLEMMERSTRAAT 207 Onze zaak is GESLOTEN vanaf maandag 19 oktober tot en met woensdag 28 oktober. Wy openen onze nieuwe zaak Haarlemmerstraat 181 (hoek Hooglandse Kerksteeg) op donderdag 29 oktober 's middags om 3 uur. Een zondag in de Leidse Schouwburg SANSON Dit zijn de gelukkige winnaars: A. de Lang, Drs. Jacoblaan 47, Utrecht (Tuin dorp). Mag tevens 500.- toekennen aan zijn favoriete voetbalclub. H. Vegt, Fannius Scholten- straat 99 A'dam. J. Vriesema, Spilbergen straat 24h, A'dam. J. Voerman, Kevelderstraat 22, Groenlo. A. Post, Hoofdstraat 46, Kortgene. Rob Baadjou, Rötscherweg 23, Nieuwenhagen. G. A. leeuwsen, Lichtenbergseweg 5, Silvolde. E. Hettinga, 68, Tjerkgaast. H. van Weert, Hoogstraat 17, Waalre. J. Uittenbogaard, B. van Kempensingel 14, Woerden. „Kindje, praat nu toch einde lijk eens wat meer naar voren toe. Je zit niet thuis in de huiskamer. De zaal, dat is de huiskamer!" „Tempo, tempo, jongens en meisjes. Het gaat niet slecht, maar wel te langzaam." ,J)urven, durven, durven, niet to bang zijn jongelui". „Nee stop, stop, in vredes naam stop! En goed luisteren! Ik wil het veel sneller en veel dui delijker hebben. Opnieuw begin nen, jongens!" „Wacht eens even, ik wil graag een lat onder dat doek, anders wappert het zo". ,JZitten er nog timmerlieden in de zaal? Morgen moet het in orde zijn, denk er om hoor!" „Een klein beetje meer toon, alsjeblieft! En in de brillenscéne niet „ik zie geen bliksem", maar zie geen donder" zeggen. Dat draagt beter, snap je ,Ja, nu kan het licht pas uit, behalve die zes spotjes natuur lijk!" „Jongens, kom nou toch es! Ja jullie, onmiddellijk terugkomen! Als ik zeg, dat jullie daar af moeten, dan gaan jullie daar af en nergens anders, begrepen?" „Als niemand hier z'n hersens gebruikt wordt het onherroepelijk een janboel!" ,JJe eettafel iets meer naar het midden, want de heren bollen- kwekers hebben haast geen ruim te om er langs te komen!" „Waar zitten die Io Vivat-zan- gers nou weer? Wat zeg je..???? Laat ze direct uit de koffiekamer komen, ze hadden allang op dat toneel moeten staan Op, voor en achter het toneel van i oude, Leidse Schouwburg heersen chaotische toestanden. Iedereen zoekt elkaar en iedereen loopt elkaar in weg. Er hangt' een gespannen, nerveuze sfeer. Het licht floept beur telings aan en uit, het doek valt of te vroeg of te laat. Er worden aan- Henk Fuchs als Cornells van Baerle en Louky Crama als de cipiersdochter Rosa in de musi cal „De Zwarte Tulpvan Harm Smedes en Ben van Eys- selsteijn. (Foto L.D./Holvast) wijzingen gegeven, soms op gebieden de, dan weer op smekende toon. De één slaakt een zucht van verlichting, de ander zit nog steeds met de han den in het haar. Teksten worden af wisselend gezegd en gezongen, dans pasjes steeds weer herhaald. Het is generale repetitie. Generale repetitie van Alexandre Dumas' „De Zwarte Tulp", als musical show vry bewerkt door mr. Harm Smedes en Ben van Eüsselsteün. Het stuk dat op dins dag-, woensdag-, donderdag-, vrij dag- en zaterdagavond ter gelegen heid van het 100-jarig bestaan van de Gemeenteiyke HBS, tegenwoordig Rembrandt-lyceum geheten, door leerlingen en oud-leerlingen van de jubilerende school wordt opgevoerd. Kostuums In de kleine, knusse schouwburg lopen ze druk heen en weer: de ze ventig in kleurrijke kostuums gesto ken spelers en speelsters. De costu- mière houdt haar hart vast. „Wilt u wel geloven, dat de kleding van deze éne kostuumrepetitie meer te ïyden heeft dan straks van de hele reeks avondvoorstellingen? Maar ja, je kunt nu eenmaal moeiiyk van al deze figurantjes verwachten, dat ze rustig staan toe te kyken als de hoofdrol spelers urenlang op de planken be zig zyn". En dan tot een groepje „boerinnetjes": .Meisjes, doe die schortjes maar liever af, want heus, je houdt ze niet schoon, 't Is gewoon zonde hoor." Vraagtekens Pianist-regisseur Harm Smedes zit ondertussen druk te discussiëren met de choreografe, mevrouw Dzjobs Ising uit Den H?ug, die ook met de algehele leiding van „De Zwarte Tulp" ia belast. Het gaat over de vraag op welke manier deze drie titel woorden aan het einde van de pro loog moet worden uitgesproken, wil, dat ze er vyf vraagtekens achter zetten. Het is de verwondering, die hier tot uitdrukking moet worden ge bracht," zegt Harm Smedes. En hij doet het nog eens voor: „De zwarte tulp?????" Mevrouw Ising is het i niet mee eens. Zij wil er liever iets geheimzinnigs in leggen. „Ze moeten het langzaam en fluisterend zeggen, echt waar!" En ook zy doet het voor: .„De zwarte tulp...!!!?? Tien, elf, twaalf keer moeten de jon gelui dat ene zinnetje zeggen. En opeens, by de zoveelste herhaling is het er!! In de uitroep klinkt zowel de verwondering als het geheimzin nige door. De heer Smedes heeft zyn zin, mevrouw Ising heeft haar zin- De medewerkers in de parterre, die de proloog aandachtig volgen, zyn ook tevreden. Vandaar het spontane applaus. Oud-leerling-tomeelspeler-r< gisseur Ir. Bob Hageman voert op datzelfde ogenblik besprekingen met de belichtingsassistenten. Hy Is ge kleed in oud-Hollands kostuum en torst bovendien een dikke buik. Dit laatste is niet zo verwonderlyk, want Bob Hageman speelt in de musical de rol van waard. Hoofdrollen Wat de rolverdeling betreft, de twee belangrijkste figuren in dit spektakel stuk de geschiedenis van de zwarte Tulp is het verhaal van de liefde tussen twee Jonge mensen in de ventiende eeuw zyn oud-leerling Henk Fuchs (eindexamen in 1954) en oud-leerlinge Louky Crama (eind examen in 1963). Henk Fuchs is de man, aan wie het gelukt is om zwarbe tulp te kweken, Louky Crama het medsje dat als dochter van de hoofdcipier van het slot Loevestein haar in de donkere kerker geworpen geliefde zoveel mogelijk helpt. Ge- het romantische karakter dit stuk is het logisch, dat de twee gelieven ze staan op het program- vermeld als Coraelis van Baerle Rosa Gryphus elkaar aan einde van de avond om de armen kunnen duiten. De 67-jarige adjunct-purser A. J. van den Hoek uit Leiden die werk zaam was op de .Rotterdam" van de Holland-Amerikalyn, is overboord geslagen. Het schip bevond zich op ongeveer zeven myi ten zuidwesten van Kaap Griz Nez. Toen de vermis sing bekend werd heeft de kapitein van de „Rotterdam" nog opdracht gegeven de route van het schip enige uren terug te varen. Het zoeken had evenwel geen resultaat. De .Rotter- dam" is vanmorgen in Rotterdam te- i ruggekeerd. De belangstelling voor de rau- sical „De Zwarte Tulp", die deze week ter gelegenheid van het eeuwfeest van het Rembrandt- lyceum in de Leidse Schouwburg door leerlingen en oud-leerlin- gen wordt opgevoerd, is groter gebleken dan het jubileumco- l mité aanvankellyk dacht. Om i de vraag naar plaatskaarten zoveel mogelyk te kunnen vol- doen Is er morgenavond reeds i voorpremière. Deze gaat dus de voorstellingen op woens- i) dag-, donderdag-, vrijdag- en l zaterdagavond vooraf.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 3