LEIDSCH DAGBLAD Voorstel tot compromis kwestie-Bijl mermeer m Soeslow, criticus van Chroesjtsjow is ziek K. V.P. zou Toxopeus zijn zin willen geven NEDERLANDSE DEELNEMING KERNMACHT? DROOG RUSSISCHE KUNSTMAAN Drie kinderen „kidnappen" baby Socialistische winst in Duitse deelstaten Ex-SS'er verkoopt laakbaar Hitler-boek Eén van de vijf KASTEN Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 26 OKTOBER 1964 No. 31399 Directeur: E. A. E. van Disnoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per week DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67055 MORGEN DEBAT IN TWEEDE KAMER (Van onze parlementaire redactie) Amsterdam wacht met spanning. De kwestie-Bijlmermeer komt morgen in de Tweede Kamer opnieuw in publieke voorstelling. Minister Toxipeus fungeert daarbij als boeman. Voor de Amsterdammers is hij de boosaardigheid zelve. Hij onthoudt immers de hoofdstad de grond, waarop woningen moe ten worden gebouwd voor de vele, zeer vele Amsterdammers' die nog onder erbarmelijke toestanden moeten wonen. kwestie-Bijlmermeer is een prestigekioestie geworden tussen mi nister Toxopeus en burgemeester Van Hall"} wordt wel gezegd. Met andere woorden: als mr. Toxopeus verliest kan hij zijn ministeriële biezen viel pakken. Maar verliest hij? Of laat hij het zover niet komen? is moeilijk te voorspellen, ze ker niet na de jongste ontwikkelin gen, die zich in en om Amsterdam hebben voorgedaan en die de socia list Scheps aanleiding hebben gege- or het indienen van een laat ste voorstel, dat toch nog de Bijlmermeer bij Amsterdam moet brengen. Het werd zelfs nog gevolgd door _:n allerlaatste plan om tot een compromis te komen. Het kwam in •m van een amendement van de Antirevolutionair P. C. Elfferich, dat ook werd ondertekend door de fractieleiders van de A.R.P., C.H.U. V.V.D., de heren Smallenbroek, Beernink en Geertsema, alsmede door de katholieke kamerleden Al- bering en Van Heivoort. Nieuwe gemeenten Zoals bekend mag worden veron dersteld, verdedigt de minister het wetsvoorstel, tot opheffing van de gemeenten Ankeveen, Diemen, Luns bij Dean Rusk (Van onze correspondent in Washington) Drie uur lang heeft minister Luns zaterdag op het State Department In Washington geconfereerd met zijn Dean Rusk. Toch bleek die tijd niet voldoende, want de Ame rikaanse minister van Buitenlandse en nodigde hem uit op 7 novem- weer naar Washington te ko- i, wanneer mr. Luns, op terugreis Bonaire waar hij de ambassa deursconferentie zal voorzitten, weer In de Verenigde Staten zal zijn. Talrijke onderwerpen zijn zater- ig besproken: de E.E.G., de Kenne- dyronde, de ontwikkelingen in Rus land en het verre oosten en de mul- 1)1 tllaterale kernmacht (M.L.F.). Dit laatste onderwerp is het hoofdthema van het gesprek geweest. Minister Luns zei, dat Nederlapd, noch Italië of welk ander Europees land ook, beslissingen kan nemen Inzake de atoommacht voor eind 1964. Belangrijk achtte de minister vooral de Britse houding, die thans nog ondoorzichtig is aangezien de nieuwe Labourregering haar stand punt nog niet heeft bepaald. Het is duidelijk dat mr. Luns tweede bezoek op 7 november, vier dagen na de verkiezingen, eveneen verband houdt met de atoommacht. Het is aannemelijk dat de eventueel herkozen regering Johnson dan druk op hem zal willen uitoefenen, opdat Nederland zal beslissen tot deelne ming aan de kernmacht. Gravenland, Kortenhoef, Ouder - Amstel en Weesperkarspel. Behou dens enige stroken, die zouden gaan Hilversum, Naarden en Weesp zouden de nieuwe gemeenten 's Gra- veland en Bijlmermeer moeten 1 den gevormd. Amsterdam verzet zich met hand tand tegen dit voorstel. Het eist de gehele Bijlmermeerpolder zichzelf op ten behoeve van de ningbouw. De hoofdstad is ei overtuigd, dat een nieuwe jonge ge meente een ontwikkeling, waarmee al gauw de huisvesting van 100.000 inwoners („overloop" Amsterdam) zal zijn gemoeid, niet zal aankunnen. De minister meent echter,, dat in samenwerking met Amsterdam een goede oplossing de bebouwing van de Bijlmermeer kan worden gevonden, terwijl tevens de vruchten kunnen worden geplukt een zo gunstig mogelijke ge meentelijke indeling. Amendement De partijen staan scherp tegenover elkaar. De socialist Scheps heeft amendement op tafel gelegd, dat voorstelt de Bijlmermeer toch bij Am sterdam te voegen. Hij vindt, dat het voorstel-Toxopeus toch geen zin heeft, wanneer het plan om te ko- tot een „stadsgewest" van ne gen of tien gemeenten rond Amster dam, met een gezamenlijk topbestuur tussen gemeenteraden en provinciale staten in, zal worden verwezenlijkt. In politieke kringen is het echter geen geheim, dat de bewindsman van Binnenlandse Zaken zijn wetsont werp zal intrekken by aanvaarding het amendement-Scheps. Even- verwacht men intrekking wan- tydens het debat zou blijken, dat het wetsontwerp zou kunnen worden verworpen! WEERBERICHT De Bilt verwacht van heden- tot jnorgenavond Overwegend droog weer met en kele opklaringen, maar plaatselijk ook mist. Zwakke zuidelijke wind. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. (Opgemaakt om 11.15 uur) 27 OKTOBER 1964 op: 07.25 uur; onder: 17.22 uur. Maan op: 22.40 uur; onder: 14.38 u. Hoogwater in Katwijk: 7.22 en 19.49 Uur; laagwater: 2.58 en 15.24 ui bestaat uit 18 pagina's maanden, nadat de voorgestelde herindeling van kracht is geworden, gezamenlijke regeling tot stand te brengen, die tenminste de volks huisvesting, verdeling van woon ruimte en de vestiging van bedrij- omvat. Met zijn voorstel wil de heer Elfferich een voortvarende >ak van de woningbouw in de Bijlmermeer binnen het kader van Toxopeus' voorstel garanderen. Bovendien wil hij de partijen in staat stellen langs deze weg hun prestige in veiligheid te brengen. Maar inmiddels is de kreet „Be Bijlmermeer bij Amsterdam" zeer emotioneel geladen geworden. Mor gen zal in de Kamer blijken hoe de verhoudingen liggen. Men fluistert, dat de gehele K.V.P. „om" is en minister Toxopeus zijn zin wil ge ven. Maar anderzijds kan niet wor den ontkend, dat het voorstel-Scheps nauw aansluit bij een levende rea liteit en dat het amendement Elffe rich een goede kans tot ontsnapping biedt. Amsterdam wacht met span ning. Compromis Daarom heeft de heer Elfferich (A.R.P.) een compromisvoorstel voor' gelegd. Zijn plan voorziet in eei wettelijk voorgeschreven plicht vai de betrokken gemeenten om binnen De Sowjet-Unie heeft nieuw een onbemande satelliet van het type Kosmos, de 49ste, ge lanceerd. Volgens het officiële Russische persbureau Tass werken de instru menten aan boord normaal. Het instrumentarium is bestemd voor verder ruimte-onderzoek in het kader van het op 16 maart 1962 be kend gemaakte programma. Veerboot gezonken in Birma: 55 doden Op de rivier de Sittang op 350 ki lometer van de Birmaanse hoofd stad Rangoon zijn zaterdag 55 men sen verdronken, toen een veerboot op een onder water liggend wrak liep en zonk. De veerboot vervoerde 150 passa giers en een politie-escorte van zes man. De bevolking van naburige dor pen kwam de drenkelingen met klei ne boten te hulp. Tenminste tien van de slachtof fers waren kinderen, de meeste an dere omgekomenen waren vrouwen. Drie Hongaren, die in Tokio vertoefden en daar aan Amerika asiel vroegen, op weg naar het vliegtuig waarmee zij uit Japan naar de Verenigde Staten ver trokken. Links de Hongaarse deelnemer aan de Olympische kanowedstrijden Andreas Toro. Op de voorgrond en rechts op de achtergrond twee toeschouwers van de Svelen. Prins Bernhard en Prinses Beatrix begroeten de Japanse Keizer Hirohito in de ereloge van het Olympisch stadion op de sluitingsdag van de Spelen in Tokio. Een kinderwagen met een negen maanden oude baby is zaterdagmid dag anderhalf uur lang zoek geweest. De moeder, een 34-jarige huisvrouw, had de wagen met het kind, toen zy ging winkelen, voor een .warenhuis in Amsterdam-oost laten staan. Toen de moeder weer buiten kwam bleek de wagen te zyn verdwenen. Drie meisjes, respectievelijk van 4, 6 en 9 jaar, bleken de wagen met inhoud te hebben meegenomen. Zy wilden graag wat met een baby spe len. Ruim anderhalf uur later wer den zij, terwijl zij parmantig langs het Amstelstation liepen, opgemerkt door een politiepatrouille. Op het politiebureau kon de ongeruste moe der haar tranen drogen. De kinde ren kregen een schrobbering. Een jaar voordat de verkiezin gen voor de Westduitse Bonds dag zullen worden gehouden, hebben de sociaal-democraten in vijf deelstaten een spectaculaire vooruitgang geboekt. Zondag geschiedde dit bij verkie zingen voor gemeente- en districts raden in Hessen, Rijnland-Palts en Saarland, en op 27 september een jaar na het overnemen van de rege ring door Ludwig Erhard in Noordrijn-Westfalen en Neder-Sak- sen. Eind 1965 zal Westberlijns bur gemeester Willy Brandt voor de Michael Soeslow, die in de sisohe en Poolse leiders in Bialoi- geheime vergadering van het centrale partijcomité op 14 okto ber, het requisitoir uitsprak, dat tot de afzetting van Chroesjt sjow heeft geleid, is met een nierziekte en een nieuwe aanval van tuberculose in een zieken huis in Moskou opgenomen. De 62-jarige Soeslow onderging een jaar geleden een nieroperatie. Hij zag er de laatste tijd ver magerd en yermoeid uit. Het ge rucht, dat partijtheoreticus Soes low aan het hoofd van een Rus sische delegatie binnenkort in Peking te verwachten is, wordt in Russischgezinde kringen in de Chinese hoofdstad hoogst on waarschijnlijk geacht. En dat niet alleen wegens zijn zwakke gezondheid, maar ook omdat hij de auteur is van een anti-Chi nees rapport, dat in februari j.l. bij het centrale partijcomité werd ingediend. Tal van delegaties naar Sowjet-Unie Het Italiaanse communistische blad Paese Sera bericht uit Moskou, dat het centrale comité van de Russische party waarschijnlijk eind november zal bijeenkomen om de „affaire- Chroesjtsjow" voorgoed uit de wereld te helpen. Chroesjtsjow verblijft in tussen in een appartement in Mos kou en kykt naar de t.v. of wandelt in de omliggende heuvels. Hy ver keert in een gespannen toestand en is slecht gehumeurd. Volgens het Ita liaanse blad woont Molotow, Stalins minister van Buitenlandse Zaken, die door Chroesjtsjow werd afgezet in hetzelfde gebouw. Tot eind april heeft Molotow in het ministerie van Buitenlandse Zaken als ambtenaar gewerkt. Het is volgens Paese Sera twijfelachtig of Chroesjtsjow in een dergelijke degradatie zal toestemmen. Hy zal vermoedelijk eisen, dat hem een staatspensioen wordt toegekend. Amerikaanse regeringsdeskundigen in Russische zaken geloven intussen, dat er zich tussen de opvolgers van Chroesjtsjow een gevecht om de macht zal voordoen, waarbij het gaat om de tegenstrijdige belangen van de militaire machthebbers en die van het industriële apparaat. De ontevredenheid van de niet- Russische communisten over de val van Chroesjtsjow is dezer dagen ge bleken uit een gesprek tussen Rus- dicht bij de Pools-Russische grens. Het Pool s-Russische gesprek zou gevoerd zyn door partijleider Brezj- new, premier Kosigin en de secreta ris van het centrale comité, Andro- pow. Van Poolse zijde waren aanwe zig partijleider Gomoelka, premier Cyrankiewicz en de secretaris van het Poolse centrale partijcomité Kliszko. Volgens het Russische pers bureau Tass zou het gesprek verlopen zyn in een vriendschappelijke sfeer en zou er geen meningsverschil tot uiting zyn gekomen. Het centrale comité van de Hon gaarse communistische partij heeft in een resolutie hulde gebracht aan Chroesjtsjow wegens zijn uit schakeling van de persoonverheer lijking onder Stalin, zijn vaststelling van een nieuwe politieke lijn en zijn rol in de strijd voor de vrede en de internationale veiligheid. Chroesj tsjow heeft echter fouten begaan in zijn leiding. Deze namen toe door zijn leeftijd en zijn verminderde gezond heid, waardoor hij niet meer was op gewassen tegen het praktische werk, dat zijn hoge post meebracht. Zaterdag is in Moskou een dele gatie van de Franse communisten aangekomen om na te gaan wat er is gebeurd met Chroesjtsjow en om te vernemen waarom hij is afgezet. Westerse journalisten mochten niet met de Fransen spreken. Dit verbod werd gezien als een nieuw teken dat de val van Chroesjtsjow het nieuwe bewind in het Kremlin in verlegen heid heeft gebracht. Morgen wordt een delegatie van de Italiaanse communisten in Mos kou verwacht en vandaag zou ook een groep Deense communisten aankomen, terwijl ook de Oosten rijkse partijgenoten in Moskou gaan informeren. De nieuwe machthebbers in het Kremlin zullen de Russische huis vrouwen voor het eerst in ruim 12 maanden extra tarwebloem'geven om daar thuis zelf iets van te bakken. Dit is zaterdag van welingelichte zyde in Moskou vernomen. Deze week zal met de distributie worden begon nen. Na de misoogst van 1963 ver dween de tarwebloem uit de winkels in Moskou en andere Russische ste den. Zelfs het brood werd toen ge rantsoeneerd. Ook nadat Chroesj tsjow grote hoeveelheden tarwe in de VS en Canada had gekocht, kregen de winkels geen bloem. Het besluit om de tarwebloem te distribueren wordt in sommige kringen gezien als een „reclamestunt" van de nieuwe machthebbers. Het ligt in de bedoe ling dat de Russen dit extraatje in huis hebben vóór 7 november, de dag waarop de Russische revolutie wordt herdacht, zodat zy er die dag iets lekkers kunnen eten. Belediging van bevolkingsgroep (joden) De Utrechtse Justitie gaat in samenwerking met de politie in de Domstad een oriënterend onderzoek instellen naar de vraag of de thans in Utrecht wonende ex-SS-officier en Oostfrontstrijder Paul van Thienen zich met het verspreiden van het boek „Adolf Hitier, zijn strijd tegen de minusziel" aan belediging van een bevolkings groep (de joden) heeft schuldig gemaakt. Het boek werd door een zekere W. von Azenbach geschreven. Achter deze naam verschuilt zich volgens het Brusselse informatiecentrum van de internationale organisatie van ex- verzetsstrijders de oo' logs-adjudant van Goebbels, Von Leers, die thans in Egypte woont. In dit boek komen passages voor als: „Is het niet opval lend, dat wij in iedere voorstelling van satan de jodenkop vinden". Paul van Thienen woont thans in Utrecht, nadat de Haagse grond te heet onder zijn voeten was geworden. In de residentie had hij een boek winkeltje, waarin nagenoeg uitslui tend neo-nazi-lectuui verkrijgbaar was. Ook deed hij van zich spreken als leider van de later verboden „Na tionaal Europese Beweging" en de „Hiag", een club van oud-SS'ers. De Utrechtse politie bezit nog geen exemplaar van het boek en kan dus ook nog niet beoordelen of inderdaad van belediging van een bevolkings groep sprake is. Wel gaat zij probe ren het boek te bemachtigen. sociaal-democraten de strijd aan* binden met de huidige christen-de* mocrabische Bondskanselier Erhard, De sociaal-democraten (SPD) ver kregen in Hessen met een winst van 3,9 pet de absolute meerderheid (51,7 pet), verbeterden in het chris ten-democratische bolwerk Rijnland- Palts hun positie (42,9 tegen 37,7 pet in 1960) en maakten hun grootste sprong in Saarland (39,9 tegen 29,6 pet in 1960). De christen-democratiische partij (CDU)- bleef in Rijnland-Palts met 43,7 pot de grootste partij, maar zij verloor 1,6 pet aan stemmen. In Hessen won zij 1,8 en in Saarland 1.5 pet. De vrije democraten (FDP) in Bonn regeringspartner van Erhard verbeterden in Hessen hun posi tie met 0.6 pet, maar verloren in Rijnland-Palts 2,3 en in Saarland 4,3 pet. De kleine partijen gingen in alle drie deelstaten aanzienlijk achter uit. Tachtig procent van de in totaal 6.6 miljoen stemgerechtigden bracht zijn stem uit. De uitslagen in procenten in de drie deelstaten zijn (die voor 1960 tussen haakjes) Hessen: CDU 28,9 (27,1); SPDt 51,7 (47,8): FDP 11,1 (10,5); Rijn land-Palts: CDU 43,7 (45,3): SPD 42.9 (37,7); FDP 10.2 (12,5); Saar land: CDU 37,4 (35,9); SPD 39,9 (29,6); FDP 9,0 (13,3). Economische maatregelen van Wilson De Britse premier, Harold Wilson, heeft vandaag de spoedmaatregelen aangekondigd die zyn nieuwe rege ring zal nemen om de Britse econo mie weer op gang te brengen. De plannen houden ondermeer in een lening van het Internationale Mone taire Fonds om het pond sterling te versterken. Een Hongaarse vluchteling heeft gis ternacht btf zyn geslaagde ont snapping naar Oostenrijk vier vrienden verloren. De 22-jarige Tivadow T. uit Boeda pest heeft, toen hij volkomen uit geput de Oostenrijkse grenspost Ritzing bereikte, verteld, dat zijn vier vrienden, onder wie een meis je, door het automatische vuur van de Hongaarse grenswachten waren neergemaaid. Hij vertelde de gendarmerie dat rijn groepje met succejs één prikkel draadversperring en een mijnen veld had genomen, toen het voocr de tweede prikkeldraadversperring werd •ontdekt. Voor deze laatste barrière naar de vrijheid hoorden zij een stem roepen: „Halt, han den omhoog". Tegelijkertijd werd het vuur op hen geopend. De Hongaar zag dat zijn vrienden de een na de ander vielen. „Ik had slechts één gedachte: ik moet hier weg komen". Het lukte hem on der de prikkeldraadversperring door te kruipen en hollend Oos tenrijks grondgebied te bereiken. Tivadow T. zei, dat hij naar Brussel wil gaan om zich te voegen bij zijn broer die daar reeds sinds 1950 woont. Advertentie iiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiQi Hogewoerd 99 Telef. 22536 lllttlllllllllllllllllIIIIII|l|tlll!II||[|||||||||I||||||||||||]||[|||||n (01'fc/ tÜS Uit het Leidsch Dagblad van 1 27 October 1864: (Advertentie) De Stoom- boot Volharding zal uithoof- de van reparatie tot nadere aankondiging buiten dienst t zijn. Leiden 26 Oct. 1864. De Directie. Per telegraaf. Parijs 25 i October. De keizer vertrekt morgen of Donderdag a.s. De heer von Bismarck is alhier i aangekomen en heeft een on- derhoud gehad met den kei-

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1