LEIDSCH DAGBLAD Vaste prijzen worden per 1 december „richtprijzen" Meer communistische delegaties naar Moskou Brand in binnenstad Oorlogsmisdadigers krijgen geen gratie SOESLOW IN CHIN /ïk ÜBË 'tHoogeHuys van EGMOND (9 u c/ leuws Opgericht 1 maart I860 ZATERDAG 24 OKTOBER 1964 No. 31398 Directeur: E. A. E. vaD Dlshoei Hoofdredacteur: J. Brouwer f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per week DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1. Lelden - Giro no 57055 GEEN PRIJZENSLAG IN ELEKTRO TECHNISCHE BRANCHE (Van onze Haagse correspondent) In een even intensieve als geruisloze activiteit bereiden fabri kanten, importeurs en handel zich thans voor op de eerste decem ber: de dag, waarop op last van staatssecretaris Bakker van Eco nomische Zaken de vaste verkoopprijzen voor een groot aantal elektrotechnische artikelen (waaronder t.v.'s, personenauto's, foto- en filmapparatuur en grammofoonplaten) moeten worden losgelaten. Vooral in de elektrotechnische branche is men druk doende de risico's van een prijzenslag uit te sluiten. Fabrikanten en handel zetten zich schrap Het gaat hier om een door de staatssecretaris beoogde vrije prijsconcurrentie in radio- en tv-toestellen, platenspelers, broodroostrs, mixers, stofzui gers. wasmachines, centrifuges, strijkijzers, droogscheerappara- ten- haardrogers en de met een aantal van deze artikelen in het winkelassortiment in één adem te noemen grammofoonplaten. Philips en R.S. Stokvis, de belang- rijkse leveranciers in Nederland voor de meeste van deze artikelen, zijn niet van plan zich de prijsvaststel ling uit handen te laten nemen. Zij weten dat hierbij het overgrote deel van de handel, terwille van de ze kerheid in haar bedrijfsvoering, ach ter hen staan. De vaste prijzen van nu zullen „richtprijzen" gaan heten. Er zullen geen boetes en officiële uitsluitingen meer zijn, maar of de weinigen die een prijsconcurrentie willen beginnen, de kans zullen krij gen, is zeer de vraag. T.V. SCHAARS De levering van het meest de aan dacht trekkende artikel in de reeks vrijkomende goederen,- namelijk het teiovisie-toestel, vergt op het ogen blik voor de handel al lange wacht tijden. De fabrikanten ontkennen dat zij opzettelijk de rem hebben aangetrokkem om te voorkomen dat toekomstige „prijsboxers" nu voor raden zouden aanleggen. Inderdaad heeft een dergelijke schaarste zich In vorige jaren ook voorgedaan. Maar Philips'zowel als R.S. Stokvis (Erres) komen er openlijk voor uit, dat zij er niets voor voelen hun produktieplanning ondergeschikt te maken aan een onregelmatige vraag de handel. Tegen de winkelier die in het groot wil gaan doen door prijsconcurrentie, zal, als hij niet stipt op tijd betaalt en niet zorgt dat zijn kredietwaardigheid aan al le kanten waterdicht is, ondanks het verhalen van de vaste-prijscontrac- ten nog een heel arsenaal andere Advertentie PHILIPS T V. geschikt voor 2de programma, v.a. f 728.—. LANGE MARE 66 - TEL. 26500 Prettige betaling. WEER BERICHT GUUR WEEKEINDE Het belooft een guur weekeinde te torden. volgens het weeroverzicht het KNMI van 10'uur. Van- svond en vannacht zijn plaatselijk buien te verwachten, die evenwel foor langdurige opklaringen zullen 'orden afgewisseld. In het binnen- gevaar" voor nachtvorst •anwezig. Een nieuwe depressie, die zich Hans nog bij de zuidkust van IJs land bevindt, is in aantocht en be- ieikt waarschijnlijk morgen ons land. gevolg daarvan blijft de kans op neerslag ook morgen, vooral in het 'esten, groot. 25 OKTOBER 1964 Zon op: 7.22 uur; onder: 17.26 uur. Maan op: 20.25 uur; onder: 12.43 uur Hoogwater in Katwijk om 5.41 en 1.34 en 13.47 26 OKTOBER 1964 i op: 07.24 uur; onder: 17.24 uur. Maan op: 21.27 uur; onder: 13.48 uur. Hoogwater in Katwijk: 6.28 en 18.49 "ur, laagwater: 2.15 en 14.34 uur. KLEINHANDEL De kleinhandel in elektrotechni sche artikelen zit intussen zelf ook niet stil. Er is veel overleg gaande en nog op komst, dat niets minder beoogt dan een horizontale prijsbin ding in de plaats te stellen van de verbonden verticale. De Nederland se Vereniging van Radio-Detail handelaren IN.V.R.D.), destijds in het leven geroepen tegen de „wilde handel" in Duitse televisietoestellen, hoopt met zijn 4000 leden meer dan de' helft van de handel een keten te smeden, die hecht genoeg zal zijn om er de richtprijzen stevig mee te verankeren. De N.V.R.D. gaat hiertoe ook met de fabrikanten aan tafel zitten. Buiten de vereniging om zijn voorts reeds hier en daar in het land vergaderingen gehouden door de plaatselij kg detailhandelaren om een zekere solidairetit te bereiken op het punt van de prijzen. Het ligt voor de hand dat het overleg van de handel zal leiden tot o.m. weigering van reparatie aan toestel len en apparaten die elders „zonder service" tegen lagere prijs zijn ver kocht. Van een kopersstaking, die vele handelaren hadden gevreesd na de aankondiging van het verbod op het handhaven van uniforme winkel prijzen door de fabrikant, is in de elektrotechnische branche weinig of niets te merken. AUTO'S Uit de automobielbranche verne men wij wel klachten over een ver minderde koopneiging door het ver bod op de uniforme prijzen. Vele aspirant-kopers van nieuwe auto's schijnen af te wachten wat er in december gaat gebeuren. Winkeliers vonden geldlade leeg (Van onze Roermondse correspondent) Zes winkeliers in de Neerstraat in Roermond keken gisteren in een lege geldlade. Een .dievenbende had 's nachts in de winkelstraat een roof tocht ondernomen en zich rijkelijk voorzien van contant geld. De groot ste buit vonden zij bij een groothan delaar in wol. Deze mist 800 gulden. De daders zijn nog op vrije voeten. De autohandel betwijfelt echter, of i Bovendien is het „zonder service"- iemand wel kans zal zien nog ver- idee voor het autobedrijf niet goed der te gaan met de prijsconcurrentie denkbaar: de verzorging van de auto dan thans het geval is. De inruil- van-de-wieg-tot-het-graf (een kortingen liggen namelijk in de au- verzorging die de elektrotechnische tobranche nu al niet vast en het is branche voor haar artikelen een du- juist daarmee, dat in feite een scher- re last noemt) is voor de garages de pe prijsconcurrentie wordt gevoerd. I belangrijkste bron van inkomsten. Bommengooiers in VS krijgen voorwaardelijk Een rechter in Magnolia (Missis sippi) heeft gisteren zes blanken die toegaven dat zy bommen hadden geworpen naar woningen van negers, vo f «rwaard elij k e gevangen isstr af f en gegeven. Hij vond dat zij „nog een kans" dienden te krijgen. Hij waarschuwde hen zich voort aan buiten rassenonlusten te hou den. De rechter velde deze milde von nissen omdat de daders volgens hem nog jong waren en tot goede fami lies behoorden. De mannen waren volgens de rechter ten dele tot hun daden gekomen door provocaties van buiten' de staat. Hij doelde daarmee klaarblijkelijk op de acties van strijders voor rassengelijkheid. Voor de vier oorlogsmisdadigers die in Breda zijn gedetineerd- geen gratie. De minister van Justitie heeft op de verzoeken daar' toe afwijzend beschikt. Het betreft hier de gedetineerden W. P. F. Lages, F. H. aus der Fünten, F. Fischer en J. J. Kotalla. De vier veroordeelden zijn allen tot de doodstraf veroordeeld ge weest. Bij wijze van gratie werd ech ter deze straf reeds omgezet in le venslange gevangenisstraf. Lages is hoofd geweest van de „Zentralstelle ftir Jüdische Auswan- derung" in Amsterdam, die ongeveer 70.000 joodse Nederlanders heeft ge arresteerd voor deportatie naar Po len. In de provincie Noord-Holland en Utrecht leidde hij de actie van de „Silberyanne"'. Leon Gitlis en zijn familie, die drie jaar geleden uit hun huis uit Amerika vertrokken om in een huifkar een tocht door Amerika Europa en de U.S.S.R. te maken verblijven thans in Moskou. In Rusland stierf één van de paar den, waarvoor zij twee Russische paarden in de plaats kregen. Zo als bekend deed de familie Gillis op deze tocht ook Leiden aan. Gevangenisoproer in Maryland Ongeveer honderd man van de staatspolitie hebben gisteren in de staatsgevangenis van Maryland een oproer onderdrukt, waaraan door bijna de helft van de 1600 gevange nen werd deelgenomen. Een tiental bewakers had zichzelf in cellen op gesloten. Zij konden ongedeerd wor den bevrijd. De communistische partijen van Frankrijk en Oostenrijk heb ben, evenals de Italiaanse CP, besloten een delegatie naar Moskou te zenden om de achter gronden van Chroesjtsjows val te vernemen. De Franse afvaar diging is vandaag reeds vertrok ken. De Oostenrijkse delegatie Op de Nieuwendijk in Am-'i men opgegaan. De panden, die sterdam zijn gisteravond twee naast elkaar gelegen oude pan den. die onder toezicht stonden van Monumentenzorg, in vlam- wegens onbewoonbaarheid ge restaureerd moesten worder^ brandden geheel uit. De brand ontstond waarschijnlijk op de be gane grond, waar een schoenen magazijn en een kousenwinkel waren gevestigd. Door snel in grijpen van de brandweer werd een catastrofe voorkomen. gaat maandag en de Italiaanse dinsdag. De Franse groep bestaat uit Cbam- baz, lid van het centrale comité. Marchais en Leroy, leden van het po litieke bureau. De Italiaanse delega tie wordt gevormd door Berlinguer het secretariaat en Bufalini en Sereni van het bestuur. Ook de algemeen secretaris van die Britse CP, Gollan, heeft een beroep op de Russische leiders gedaan om „de belangrijke feiten" over Chroesj tsjows vervanging vrij te geven. Hij bracht in de Daily Worker tevens hulde aan Chroesjtsjows „grote "dien sten aan de communistische zaak". Leden van de Cubaanse regering hebben niet-officieel doen weten, dat zij een gedetailleerde uiteenzetting wensen van de redenen die geleid hebben tot de afzetting van Ohroesj- In Moskou Volgens l'Undta, het blad van de Italiaanse CP, zou Chroesjtsjow in observatie zijn genomen in een Mos- kouse kliniek en zou men hem in een van de paleizen in de omgeving van de Heuvels'van Lenln een kamer hebben toegewezen. De Russische mi nister van Cultuur, mevrouw Foert- sewa, zei gisteren bij haar bezoek aan Rome, dat Chroesjtsjow .natuurlijk in Moskou is. Waar zou hij anders kunnen zijn?" Intussen doen in Moskou geruch ten de ronde over een vredesmissie naar China, die zou worden geleid door Soeslow, de partijtheoreticus. Soeslow was gisteren afwezig bij de begrafenis van maarschalk Birjoe- zow, de chef van de Russische gene rale staf. Sinds de r-fzetting tsjow hebben Moskou wederzijdse aanvallen verzacht. Soes low zou de rede hebben gehouden, waarin de voormalige premier „in staat van beschuldiging" werd ge steld Een van de beschuldigingen blad valt duidelijk op te maken, dat de hoge militairen in Rusland vol daan zijn over de verandering in de leiding. Volgens de Westduiitse oud-ambas sadeur in de Sowjet-Unde Hans Kroll Chroesjtsjow met overweldigende meerderheid gekozen worden bij vrije verkiezingen in Rusland. In een ar tikel in een weekblad zegt Kroll van mening te zijn, dat het conflict met Peking de voornaamste reden is voor al van Chroesjtsjow. Hij zegt niet te geloven, dat Chroesjtsjows opvol gers spoedig naar Bonn zullen komen omdat zü voorlopig genoeg te doen hebben. Maar zij zullen wel in hoofd zaak dezelfde politiek als Chroesj tsjow volgen. Kroll noemt hen „alles behalve fanatici of avonturiers". Aus der Fünten was vier jaar lang met de dagelijkse leiding van de „Zentralstelle für Jüdische Auswan- derung" belast. Fischer werkte mee aan de deportatie van ruim 13.000 joden uit Den Haag. Kotalla pleegde wreedheden als commandant van het kamp in Amersfoort. De kwestie van een tweede gratie verlening kwam vorig jaar januari in de publieke belangsteling door 'n pleidooi van prof. mr. J. M. van Bemmelen en prof. mr. W. P. J. Pompe in het Nederlands Juristen blad voor gratie en invrüheidsstel- ling van de vier oorlogsmisdadigers. De vier Duitsers zijn de enige we gens oorlogsmisdaden veroordeelden, die thans in Nederland zijn gedeti neerd. Aandeel in Auto Union Samenwerking Volkswagen en Daimler Het Volkswagenconcern in Wolfs burg en de Daimler-Benz in Stutt gart hebben besloten hun tot dusver vriendschappelijke betrekkingen nau wer te maken. Naar de president van Volkswagen gisteren medeelde, zal Daimler-Benz aan Volkswagen een deelneming in de maatschappij Auto Union in Ingolstadt toestaan, waar door beide maatschappijen voortaan een ongeveer even groot belang in de Auto Union (DKW) zullen hebben. Daartoe zal het aandelenkapitaal van de Auto Union met rond 80 miljoen mark vergroot worden. Het lopende programma van de Auto Union zal met alle types worden voortgezet en volgens moderne ont wikkelingsideeën worden uitgebreid. Beide deelnemers verwachten van deze regeling voor de Auto Union aanzienlijke voordelen bij de tech nische ontwikkeling en de fabricage van haar produkten, alsmede voor de afzetorganisatie ln binnen- en bui tenland. De Westduitse minister van Finan ciën, Dollinger, heeft de deelneming van Volkswagen in Auto Union goed gekeurd. De minister die het beheer heeft van het belang van 20 procent van de Bondsrepubliek in de voor 60 procent particulier bezit geworden Volkswagen, juichte de samenwer king van V.W. en Auto Union toe. (Advertentie) LEVENSVERZEKERING SCHADEVERZEKERING S.E.R.-commissie Geen boekje open over besloten NY's (Van Haagse correspondent) De commissie voor internationale Sociaal-economische aangelegenhe den van de S.E.R. is eenstemmig te gen een richtlijn van het EEG-ver- drag, die zou gaan inhouden dat alle naamloze vennootschappen dus ook de besloten N.V.'s verplicht worden hun balans en verlies- en winstrekening van elk boekjaar te publiceren. De commissie vindt het een discriminatie van de Nederlandse besloten N.V.'s als deze wel hun boe ken moeten openen, terwijl in het Chroesj- I ontwerp-richtlijn voor de buitenland- Peking hun se „vennootschappen met beperkte aansprakelijkheid" met een balans bedrag dat onder een miljoen reken- eenheden blijft, een uitzondering wordt gemaakt. i Over de publikatieplicht voor de dat Chroesjtsjow de betrekkin- naamloze vennootschappen in het al gen met China had verslechterd. gemeen, zyn de meningen in de com- j, missie verdeeld. Een deel meent dat Voldaan ,er geen reden is daarin verder te I gaan, dan het huidige Nederlandse De Rode Ster, het orgaan van de j recht voorschrijft. Een ander deel Russische militairen, heeft gisteren vindt ruime publikatieplicht gewenst, de nieuwe meesters van het Kremlin met name in het belang van de werk- hulde gebracht voor hun plannen om nemers, en wil ook een verduidelij- de Russische strijdkrachten te ver- kende harmonisatie zien in de wijze sterken. Uit een hoofdartikel in het I van publikatie. BETER BONT ENORME KEUZE VERANTWOORDE ADVIEZEN 3 punten die een bezoek volkomen rechtvaardigen. BREESTRAAT 173 J Donderdag a.s., 's namid- dags te 2 uur, zal op het R.C. 4 kerkhof alhier de plegtige onthulling plaats hebben van het gedenkteeken van wijlen den hoogleeraar J. M. Schrant. J De gasfabrieken te Wee- J nen zijn voor een gedeelte veranderd in hospitalen. Se- dert eenige tijd heerscht al- daar de kinkhoest en vooral kinderen zendt men met het i beste gevolg in de bedoelde i fabrieken en het herstel i volgt.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1