MARNIE: geen 'echte' Hitchcock - thriller KREYMBORG-TIP GELDGEBREK BIJ WONINGBOUW c c rr t* c t* rr r r- r ATTENTIE Fitms van deze week in Leiden Leids Volkshuis is nu Leids feesthuis OVERHEMDEN 2 STUKS J975 1 PERS00N5 POLYETHER RAWI MATRAS - 89 - Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 23 oktober 1964 Tweede blad no. 31397 STUDIO Alfred Hitchcock is een regisseur, wiens filmantecenten- ten alom bekend zün. In de wereld van de thrillers heeft hij zich stellig een geheel eigen plaats verworven. Als geen ander bezit hij het vermo gen „spanning" langzaam of bijzon der snel te laten opvonken om haar soms met enkele ironische fra- weer weg te nemen. Het bijzon dere daarbij was dat Hitchcock zich in feite nimmer hoefde te bedienen van de grove accenten, die anderen nodig hadden om indruk te maken. In stukken als „Notorious" "I con fess", „Rear Window" en „The man who know too much" kan zijn ge nialiteit op het gebied van de thriller volledig tot zijn recht komen. Ket bovenstaande gold tot zijn film „Psycho" enkele jaren geleden zijn intrede deed. Hierbij bleek dat hem kennelijk niet voldoende de meesterhand te hebben in en perfect in elkaar zittende thrillers, hij wilde daarbij óók nog eens op de stoel van psycholoog en ihiater gaan zitten. Dat is op nieuw het geval in de film „Marnie" waarin men slechts zeldèn de „oude" Hitchcock herkent. Heeft hij zijn stijl veranderd onder de druk van het feit dat het verwende Ameri kaanse publiek steeds pikantere en scherpere prikkels nodig heeft om te worden geboeid of wilde hij een nieuwe weg inslaan? „Mamie" is een jonge, knappe vrouw, die een ellendige jeugd heeft gehad en daarvan de geestelijke lit tekens nog draagt. Het is een geheel op zichzelf ingestelde vrouw, die een angst heeft voor mannen. Zij solli citeert voortdurend onder gefingeer- naam naar kantoorbaantjes, waarbij zij dicht bij de kas of safe komt te zitten om die bij een ge schikte gelegenheid leeg te halen en met de buit er vandoor te gaan. Tot zij tenslotte een betrekking krijgt bij een uitgeverij, waarvan de eigenaar, Mark Rutland, haar her kent. Hij heeft Mamie al eens gezien bij een bankrelatie, die zy even eens grondig had bestolen. Hy laat aanvankeiyk niet biyken, maar als I Marnie hem besteelt gaat hy haar achterna en stelt haar zo ongeveer de keus: met hem te trouwen of de gevangenis in. Het huweUjk is .een mislukking. Mamie gruwelt al als Mark haar aanraakt, laat staan dat zy met hem een normaal huweiyksleven kan leiden. Zy is on handelbaar. De geduldige Mark dringt steeds verder door in haar verleden en vindt tenslotte de bron m alle angsten en afwijkingen. Hitchcock heeft geen ondermaats produkt afgeleverd: het ls bekwaam verfilmd, maar zonder de oude Hitchcock-flair. Ook hy is er niet ontkomen om zo hier en daar m6t huis-tuin-en-keuken psychologie psychiatrie zyn verhaal reliëf te moeten geven. Meisje gewond bij het oversteken Een 18-jarig meisje uit Hazerswou- de is gistermiddag omstreeks kwart voor zes by een aanryding op de Rijnsburger weg ernstig gewond. Het meisje, een hulp-in-de-huis- houding, stak ter hoogte van de Adriaan Pauwstraat de rijbaan over, waar zy door haar aarzelende hou ding tegen een uit de richting Oegst- geest komende scooter botste. De jeugdige voetgangster kreeg een zwa- i hersenschudding en vermoedelijk :n schedelbasisfractuur. De E.H.D. heeft het slachtoffer naar het Aca demisch Ziekenhuis gebracht. De scooterberyder en zyn duopassagiere liepen geen letsel op. Rectificatie Het Guameri-trio speelt donder dag 5 november 's avonds niet voor de „Kunstkring voor Allen", gelijk abusieveiyk gemeld, doch voor de leden van de Maatschappy voor Toonkunst. HAARLEMMERSTRAAT 207 Onze zaak is GESLOTEN vanaf maandag 19 oktober tot en met woensdag 28 oktober. Wy openen onze nieuwe zaak Haarlemmerstraat 181 (hoek Hooglandse Kerksteeg) op donderdag 29 oktober 's middags om 3 uur. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Asja Genoveva, dr van G. de Wit en E. E. A. Pruimers; Christiaan, zn van Koemans; Jacobus ari/ina xieieiu*. ui a M. A. Schakenbos; Maud, u. de Ru en H. Verschop Neeltje.^dr GETROUWD G. M Laros en B. A. M. Guilliet; W. C. Beurze en W. F. van der Post; J. H. lkkelorum; A. R. J. van der Helm A M. Castelein; J. G. L. Otto P. Otgaar; R. E. Samuels en T steljn; W. Hartkoorn Leupe; P. Boon en W. C. P. Donders; L. H. Palm Bergers. P. F. Lelie, 9 Jr, REPRISES EN PROLONGATIES De langste dag LUXOR Het ls nog niet zo lang geleden, dat Darryl F. Zanucks „De langste dag" enige weken draaide in het theater aan de Stationsweg. Ken- neiyk zyn er nog velen, die toen de gelegenheid niet hebben aangegre pen om deze filmische reconstructie van de gebeurtenissen by de landing in Normandië te gaan zien. „Op verzoek" is deze lange film voor nog één weekje teruggekeerd. Za- nuck en de zynen hebben niets aan- 't toeval overgelaten, zy hebben zich jarenlang met de uiterste precisie voorbereid op dit filmwerk. Zy wil den een film brengen, die een au thentieke weergave was van de gang van zaken op die historische dag, waarop de eerste stap werd ge zet naar de volledige bevryding van West-Europa. ELEKTRA CAMERA Regel is, dat filmers de mythologie gebruiken voor het maken van spectaculaire, kleurige easterns, waarbyniet zozeer de es sentie van oude schrifturen als wel de sensatielust van het moderne bioscooppubliek bepalend voor de inhoud is. Een opmerkeiyke uitzon de-ring op deze regel is „Elektra" van de Griekse cineast Mikhael Kakoyan- die zich heeft beijverd het dra- i van Sophokles niet alleen zoveel mogelyk naar de letter maar ook de geest in filmtaal te trans poneren. Evenials in het drama is in de film de karaktertekening van de wraakzuchtige Elektra (een prachtige rol van Irene Papas) cen traal gesteld. Kakoyannis heeft voorts vastgehouden aan enkele typische eigenschappen van het oud-Griekse drama, zoals het vrijwel voortdu rend aanwezige koor. Toch is zyn „Elektra" geeh verfilmd toneel, in tegendeel. Juist door zyn wyze van filmen (en ontwikkelen van het ne gatief?) lange schaduwen en heel weinig „wit" heeft hij een uitge sproken noodlotssfeer weten op te roepen. De artistieke zuiverheid van zyn werkstuk maakt het zien van „Elektra" tot een ongewone beleve- Dood door schuld Leids student in sloot verdronken na aanrijding Zes weken gevangenisstraf en ont zegging van de rijbevoegheid voor de tyd van een jaar heeft de officier van Justitie by de rechtbank in Den Haag gistermorgen geeist tegen een 34-jarige kapper uit Den Haag. Hy stond terecht voor het veroorzaken in dood door schuld. In de avond van 23 maar van dit jaar reed verdachte op de rijks weg by Leidschendam met zyn auto tegen een voor hem rijdende scooter. De scooterberyder, een student uit Leiden en diens verloofde, kwamen en sloot terecht. Het meisje kon vrij spoedig er uit komen, maar de student was zo zwaar gewond, dat hy daarin niet slaagde. Hy verdronk. Verdachte verklaarde dat hy met ten snelheid van ongeveer honderd km. had gereden. De scooter had hy niet tydig kunnen zien, omdat deze geen achterlicht zou hebben gevoerd. Enkele getuigen verklaarden, dat er die avond mistbanken waren geweest ep dat daarom de snelheid, waarmee verdachte reed te groot was. De auto van de kapper sloeg na de aanryding enkelè malen over de kop, waarby een meisje uit het voertuig werd ge slingerd en gewond. De officier van Justitie was van mening, dat verdachte in elk geval schuld heeft aan het ongeluk. In dien er mistbanken waren reed hy te snel, indien niet, dan had ver- daohte de scooter eerder moeten zien. Uitspraak op 5 november. Rika Jansen voor maand naar V.S. Tijdens een zeer druk bezochte re ceptie heeft Rika Jansen, de Amster damse vedette, gistermiddag afscheid genomen van artiesten en vrienden. Maandag vertrekt zy met Kees Man ders aan boord van de „Rotterdam" naar New York om daar een maand achtereen op te treden in de Sabra- club van de Nederlandse zanger Leo Fuld. Voorlopig zal zy een maand In New York optreden. Leo Fuld heeft laten weten, dat Rika Jansen ook elders engagementen kan krygen en dat diverse televisiestations een pro gramma met haar overwegen. „Ik ben al biy met die maand in New York", aldus Rika Jansen, die een deel van het repertoire van haar one-woman-show in het Engels heeft laten omzetten. „Wy zullen daar wel eens zien wat de mogeiyk- heden verder zyn". Rika Jansen treedt overigens ook op aan boord van de „Rotterdam als een van de artiesten, met wie de Holland-Amerika lyn het vlagge- schip ditmaal als „festival-schip" laat uitvaren. Mensen van morgen LID O Het lag voor de hand, dat ook in Leiden „Mensen van Morgen" van Kees Brusse niet na één week van het witte doek zou ver- dwynen. Deze psycho-montage- sa mengesteld uit gesprekken met der tien jongeren, noemden wy vorige week reeds een voltreffer. Het ls een film, die de aandacht verdient. Veel liefs uit Moskou TRIANON De spectaculaire spionagefilm „Veel liefs uit Mos kou" met Sean Connery als een la- konieke James Bond in de hoofdrol is ook nog een week op het Leidse repertoire gebleven. Het is een met veel vrouwelyk schoon gegarneerde persiflage op het werk van de ge heime diensten. VITALE 65-JARIGE VIERT FEEST Het Leidse Volkshuis is gedurende enkele dagen het Leidse „feesthuis". Deze Leidse instelling viert namelijk haar 65-jarig be staan en daartoe is het gebouw aan de Apothekersdijk van onder tot boven feestelijk versierd. In de grote zaal staan kraampjes waar 'allerlei artikelen te koop zijn. In alle andere ruimten van het Leidse Volkshuis staan tientallen attracties opgesteld. De opening van deze manifestatie bazaar, fancy-fair of hoe het dan ook genoemd wordt werd gister avond verricht door prof. dr. L. de Klerk. Vóór hy die opening kon verrichten werden hem enkele ge schenken aangeboden voor het Jarige Leidse Volkshuis. De heer C. Marks, voorzitter van een zeer actieve onder afdeling van het Volkshuis, de „Ra tel", vergeleek deze werkgemeenschap met een 14-jarig zoontje van het 65 jarige Leidse Volkshuis. „Hoewel de vader zyn zoontje niet al te best bedacht heeft met zakgeld is dit zoontje toch in staat op vaders ver jaardag met een geschenk te komen" hy overhandigde prof. De Klerk het getal 65 geschreven in zilveren guldens op een groot stuk karton. Ook mej. H. Leemans de directrice van het Leidse Volkshuis kwam met een financieel geschenk: het basis bedrag voor de vernieuwing van de centrale verwarming en de aanschaf een nieuw projectiescherm. In de grote zak, die zy prof. De Klerk aanbood zat maar liefst f 1275,57. Ratel Prof. De Klerk zei in zijn openings woord onder meer, dat de werkge meenschap de „Ratel" in het bestel van het Leidse Volkshuis niet meer is weg te denken. Met het omdraaien van een knop gaf hy het sein voor de openingsceremonie: vier in ouderwet se klederkracht gehulde kleine meis je droegen een grote 1, een 8 een 9 en nog een 9 het jaar van oprichting van het Leidse Volkshuis, waarna het doek van het toneel openging en een groep kinderen verscheen die de De genodigden onder wie me vrouw J. M. van Kinschot Dorhout Mees, de wethouders Sannes en Harmsen, vertegenwoordigers van personeelsverenigingen, het bestuur van het Leidse Volkshuis en het be stuur van de Leidse Jeugd Actie en belangstellenden konden vervol gens een kykje nemen in de vele ruimten van het Volkshuls. Meisjes van de WSL hebben ook enkele „stands" ingericht en daarmee is het oude contact tussen Leids Volks huis en studentenwereld hersteld. Cineac Verder zyn er clubdemonstraties te bewonderen, zoals weven, spinnen, metaal bewerken en kantklossen. In een „cineac" worden gedeelten uit een Volkshuisfilm vertoond. Andere attracties zijn een sneltekenaar, een waarzegtent en een ballengooitent. Een fototentoonstelling geeft een beeld van historie en werkzaamheden van het Leidse Volkshuls. Voor de oudere jeugd wordt op zaterdag 24 oktober a.s. nog een ex tra feest gegeven, nameiyk een (mu zikale) tiener talentenjacht. De ma nifestatie in het Leidse Volkshuis is hedenavond van 7.30 tot 10 uur nog geopend. De opbrengst van de di verse stands komt ten goede aan de vernieuwing van de centrale verwar ming van het gebouw en voor de aan schaf van een projectiescherm. Reorganisatie conservatieven Na de verkiezingsnederlaag is de Britse conservatieve party drastisch gereorganiseerd. De 61-jarige oud minister van Buitenlandse Zaken Ri. chard A. Butler is van zyn topfunctie in de party ontheven en daarmee de zondebok geworden voor het feit, dat de partij de ministersportefeuil les aan Wilsons Labourparty heeft moeten overdragen. Als hoofd van de conservatieve studiedienst is But ler in de afgelopen 20 jaar de voor naamste beleidsbepaler van de To ries geweest. De reorganisatie is ten uitvoer ge legd op last van Sir Alec Douglas Home, die Butler verleden jaar in de machtsstrijd om de leiding van de conservatieve party versloeg. Andere topfunctionarissen die gaan zyn de vice-voorzitter lord Poole en mevr. Barbare Brooke. Hun aftreden na de verkiezingen werd verwacht. Butler is aan de dyk gezet door de opheffing van de „studiedienst", die samengesmolten is met het centrale bureau van de conservatieve party. Butler bekleedde geen andere party- functies. Algemeen was verwacht, dat Dou glas Home Butler zou laten vallen, ook als de conservatieven een meer derheid in het Lagerhuis behouden zouden hebben. De ernstigste zonde, die hy begaan heeft is het vraag gesprek, dat hy voor de verkiezingen heeft toegestaan en waarin hy en kele bytende opmerkingen over de leiding van Sir Douglas Home maak te. Hoogheemraadschap van Rijnland In onderscheidene districten van het Hoogheemraadschap van Rijn land werden verkiezingen gehouden voor het ongebouwd eigendom. In het 2e district (hoofdplaats Haarlemmerliede en Spaamwoude) werden de hoofdingeland D. J. van Sdhie te Haarlemmerliede c.a. en de hoofdingeland -plaatsvervanger F. W. M. Baron van Hövell tot Westerflier te Halfweg, beiden per 1 januari 1965 periodiek aftredende, als zoda nig herkozen. In de bestaande vacature van hoofdingeland - plaatsvervanger in het 7e district (hoofdplaats Haar lemmermeer, Nieuw Vennep) werd verkozen de heer A. P. W. Stokman te Abbenes. In het 11e district (hoofdplaats Reeuwyk) hadden verkiezingen plaats in de vacature van hoofdingeland, ontstaan door het overhjden van de heer P. van der Linde, en ter voor ziening in de vacature van hoofdin geland-plaatsvervanger, welke per 1 januam 1965 zal ontstaan door de periodieke aftreding als zodanig van de heer M. D. D. L. van Leeuwen in Waddinxveen. De heer C. Letfeber zag zich verkozen tot hoofdingeland en tot hoofdingeland-plaatsvervan ger. Daar deze eerstgenoemde func tie wèl en laatstgenoemde functie niet aanvaardde leverde de verkie zing voor hoofdingeland-plaatsver vanger geen resultaat op. Een nieuwe verkiezing zal plaats hebben op 4 november as. In het 16e district (hoofdplaats Zoetermeer) werdén de hoofdinge land J. C. Groenewegen in Zoeter meer en de hoofdingeland-plaats vervanger C. J. van Swieten te Stompwijk, beiden per 1 januari 1965 periodiek aftredende, aas zoda nig herkozen. Auto rakelings langs trein i Dankzy de tegenwoordigheid van geest van de bestuurder van de trein naar Gorincheim, die gisteravond om vyf voor zeven uit Dordrecht ver trok, is een automobilist op de over weg aan de Reeweg aan de dood ont snapt. Toen de machinist ed overweg naderde, zag hy dat de bomen niet waren gesloten. Krachtig remmen bracht de trein tot stilstand op de overweg, waar juist een auto pas seerde, die rakelings langs de trein reed. De trein had tien minuten ver traging. De overwegwachter zal er ongetwyfeld meer van horen. Bel-O-Fast in pasteltinten. Ook in uni wit met boordmodel rondo of punt. Tricotnylon in uni en streepdessins. Diverse mouwlengten, Per stuk 11.90 2 st.J3SCTnü 19.75 Stille Rijn, tegenover de Hartebrugslcerlc 7 Huurverhoging op komst? (Van onze parlementaire redactie) Een tekort aan financieringsmogelijkheden dreigt de uitvoering van het nationale bouwprogramma 1965 te doorkruisen. De bereidheid van de institutionele beleggers om te investeren in de woningbouw loopt snel terug, omdat men de huren in de nieuwbouw te laag acht. Ook de thans geldende kredietbesprekingen schRnen een te grote remmende invloed te krygen op de woningbouw. De regering beraadt zich over maatregelen om aan het nieuwe vraagstuk het hoofd te bieden. De kans, dat de oplossing gevonden zal worden in een nieuwe huurverho ging ïykt voorhands niet uitgeslo ten. Ook veranderingen in het sub sidiebeleid zyn niet onmogeiyk. Een groot probleem voor de regering is de huidige ondoorzichtigheid van de kapitaalmarkt. By het uitschrij ven van de jongste staatslening bleek reeds, dat de regering weinig inzicht heeft in de kapitaalmarkt. Minister Witteveen moest dinsdag, toegeven, dat de staatslening zwaar overtekend werd. De markt bleek aanzieniyk ruimer te zyn dan men vermoedde, hetgeen er op zou kunnen wyzen, dat de beleggers andere ob jecten boven de woningbouw prefe reren. Een groot miljoenenproject, dat voor uitvoering gereed was, is onlangs afgesprongen omdat de institutionele beleggers zich terug trokken. Deskundigen zyn geneigd Rika Jansen heeft gisteren in I haar vertrek naar Amerika, waai Amsterdam afscheid genomen zij in New York gedurende no- van vrienden en bekenden voor vember enige malen zal optre- I den. Op de foto wenst Henriette Davids haar succes toe. IR. J.C.H. DROST VERLAAT LEIDEN Adj. directeur Gem. Werken Eindhoven Ir. J. C. H. Drost, sinds 1956 hoofd van de stedebouwkundige afdeling van de dienst van Gemeentewerken, is benoemd tot adjunct-directeur van Gemeentewerken in Eindhoven. Ir. Drost, die tegen 1 januari as. ontslag uit de Leidse gemeentedienst heeft aangevraagd, heeft als plano loog een belangrijk aandeel gehad in de stadsuitbreiding en by het ont werpen van de sanering van de bin nenstad en het wegenschema. De heer Drost, die thans 41 Jaar is, stu deerde aan de Techn. Hogeschool in Delft, waar hy in 1950 het diploma civiel-ingenieur behaalde. Van 1950 tot 1954 was ir. Drost werkzaam by het Instituut Stad en Landschap in Rotterdam en van 1954 tot 1956 by de Prov. Planologische Dienst in Dren te. Kerstgroeten voor militairen overzee De Dienst Welzynszorg Leger, or ganiseert evenals vorige jaren in sa menwerking met de dienst Ontwikke ling, Sport en Ontspanning der Ko- ninklyke Marine, een kerstgroeten actie voor familieleden van die mili tairen, die tydens de kerstdagen in Suriname, de Nederlandse Antillen of aan boord van de aldaar gestatio neerde schepen verbiyven. Tydens een tournee door ons land, dat op zaterdag 31 oktober as. in Den Haag begint en op zaterdag 21 november in Rotterdam zal eindigen, worden stemmen van meer dan acht honderd families op de band vastge legd, waarna van elke groet 'n gram mofoonplaatje wordt „gesneden" en naar de militair wordt verzonden. De bedoeling is deze grammofoonplaten op de kerstdagen aan betrokkenen uit te reiken. Familieleden uit Leiden en omge ving, die van deze gelegenheid ge bruik wensen te maken, dienen zich op maandag 9 november te vervoe gen by het Geref. Jeugdhuis aan de Breestraat (no 19) 's morgens van negen uur tot half elf. Zy doen er echter goed aan eerst (telefonisch) contact met dit adres op te nemen. Het telefoonnummer is 01710-30983. Geen gegevens Minister Bogaers liet gisteren en eergisteren tydens zyn bespreking met de tweede kamercommissie voor de volkshuisversting reeds duidelyk biyken, dat hy het financierings vraagstuk als het grootste obstakel voor de uitvoering van 't woningbouw programma ziet. Een duideiyke op lossing voor dit probleem bleek hy nog niet voorhanden te hebben, zo dat de kamercommissie op verzoek van de minister besloot af te zien van de bespreking van het huur en subsidiebeleid van de minister. De bewindsman verklaarde, dat hy niet over voldoende concrete gegevens be schikte om eventuele vragen van de kamercommissie te beantwoorden, Hy kon evenmin toezeggen, dat hy op 17 november, wanneer zyn be groting door de voltallige vergadering van de tweede kamer besproken zal worden, wel over voldoende gege vens zal beschikken. Advertentie EEN STERK STAALTJE BES TIKT MET WOLLEN DEKEN Bijzonder mooie tijk OVERAL KIJKEN, MAAR KOPEN BIJ HAARLEMMERSTRAAT 172 - 174 - 179 HERENSTRAAT 9 (Alleen voor textiel). MIDZA Officiële publikatie VOETGANGERSOVERSTEEKPLAATS Burgemeester en Wethouder» van Lelden brengen ter openbare kennis, dat zij hebben besloten als voetgan gersoversteekplaats aan te wyzen het aangelegde oversteekpad op de Haar lemmerweg, naby de uitmonding op de Maresingel. Afschriften van dit besluit zyn ver zonden aan de Hoofdingenieur-Direc teur van de Rijkswaterstaat ln Zuid- Holland, aan de door de minister van Verkeer en Waterstaat aangewezen ver enigingen, behartiging van verkeers- belangen ten doel hebbende en aan Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 3