BLIJFT 3© Kustvaarder sloeg om 'm roken U Vacler van Loeksfe/t in dagvaarding kort geding: „Kees Brusse maakte misbruik van niet toerekenbare jongen" 1 PERSOONS POLYETHER MATRAS - 39,90 - GEEN STAATSSECRETARIS RUIMTELIJKE ORDENING Begroting van Justitie „RACEBROMMERS" GAAN DE WEG AF LEISCH DAGBLAD VRIJDAG 23 OKTOBER 1964 De vader van de minderjarige jongeman* Loek, een van de optredende figuren in de füm „Mensen van morgen" vm Kees Brusse, heeft zo als gemeld een kort geding aangespannen tegen de N.V. Saphire Filmproduktie Maatschappij N.V. Daarbij wordt geëist 2Jf uur na het vonnis de vertoning, de vermenig vuldiging en iedere vorm van openbaarmaking van de film te staken, voor zover daarin beelden van eisers zoon of diens stem voorkomen. Zulks op straffe van een dwangsom van 50.000 gulden. oor de president van de rechtbank delen en als tegenstelling tot wat andere medewerkenden aan deze film zeiden of deden, wordt vertoond. Als gevolg daarvan wordt een „ge knoeide leugenachtige weergave" als authentieke weergave van de zoon van eiser openbaar gemaakt. De filmmaatschappij heeft er op deze wijze aan meegewerkt, dat bi) derden de indruk wordt gewekt dat de jon gen een „verdrietig slachtoffer van een a-sociaal milieu is". De filmmaatschappij heeft de dewerking van Loek verworven, aldus de dagvaarding, onder het beding, dat de door haar gebruikte alge mene voorwaarden voor de verlening van medewerking aan de verv diging van films van toepassing den zijn. Deze bepalen o.m., da zoon van alle auteursrechten terzake het optreden in deze film aan filmmaatschappij overdraagt, overeenkomst tot medewerking kwam zonder toestemming en medewerking van de vader van de jongen tot stand. De jongen was niet bevoegd, aldus de dagvaarding, om deze toe stemming te verlenen, omdat dit al leen door zijn vader als wettelijk vertegenwoordiger kon worden ge daan. De overeenkomst is in strijd met een bepaald artikel van het Burgerlijk Wetboek en daarom nietig. De vader heeft er zowel ten benoeve van zijn zoon als voor zichzelf er een redelijk belang bij zich tegen 'openbaarmaking te verzetten. Ernstige schade De gedaagde (de filmmaat schappij) heeft geweten, althans kunnen weten, dat de jongen sinds jaren onder psychiatrische behande ling stond en meermalen met de kinderrechter in aanraking was ge weest, zodat gerede kans bestond dat de persoonlijkheid van de jongen ernstige schade zou kunnen worden toegebracht door de ongeremde pu- blikatie van de van hem vervaar digde filmopnamen en geluidsban den. De gedaagde heeft desondanks zonder contact te zoeken of overleg te plegen met de vader, gebruik ge maakt van de bereidwilligheid van de verminderd toerekeningsvatbare jongen om van hem opnamen te maken, waarvan de jongen de draag wijdte niet kan overzien en waar door hij zichzelf en zijn familie in opspraak heeft gebracht. Ondanks het verzoek van de jon gen daartoe heeft de filmmaat schappij de noodzakelijke anonimi teit niet in acht genomen, aldus de dagvaarding. Daarom wordt ook ge steld, dat het gefilmde interview met de jongen niet als eenheid wordt vertoond, doch geknipt is in vele EEN STERK STAALTJE 9 cm dik OVERAL KIJKEN. MAAR KOPEN BIJ HAARLEMMERSTRAAT 172 - 174 - 179 HERENSTRAAT 9 (Alleen voor textiel). MIDZA Opnieuw protest tegen weggeld (Van onze Haagse correspondent) De Haagse Automobiel Club heeft In i l de brief aan de leden va Tweede Kamer maakt deze club stig bezwaar tegen de wijze waarop de minister van Verkeer en Water staat de gelden wenst te verkrijgen. De HAC, die zich o.m. ten doel stelt het autorijden voor privé-doel- einden goedkoper te maken, baseert haar mening op de kortgeleden on der de leden gehouden enquêtte. De HAC acht het weggeld-plan on aanvaardbaar omdat door de wegge bruikers reeds belangrijke bijdragen aan de schatkist worden geleverd door middel van de motorrijtuigen- belasting en de accijns op brand- I «toffen. Wel waar De filmmaatschappij heeft zich zo staat in de dagvaarding niet de moeite gegeven om na te gaan of dit aldus bewust opgewekte beeld in overeenstemming met de werke lijkheid is. Door zo te handelen en de film openbaar te maken heeft de filmmaatschappij buiten voorkennis van de vader van Loek de beslo tenheid van het gezin doorbroken en de meest intieme gebeurtenissen daarin publiek gemaakt, teneinde daarmede een bepaald effect te sor teren. Door op deze wijze te hande len heeft de filmmaatschappij ten aanzien van de eiser en zijn gezin onrechtmatig gehandeld. De filmmaatschappij had aan de jongen geheimhouding opgelegd over de inhoud van de film. Aan zijn ouders had hij slechts enkele niets zeggende mededelingen gedaan, waardoor zij slechts konden denken dat hun zoon een dag als figurant in een film was opgetreden. In de dagvaarding wordt voorts nog ge zegd dat de ouders van Loek, die de film gezien hebben, over deze film en door de reacties, die zij van allerlei zijden daarover hebben ont vangen .ontsteld zijn. De ouders van Leek behouden zich het recht voor om van de filmmaatschappij een schadevergoeding te vorderen. Vrouwen bij Rijkspolitie MINDER MOOI MAG NU OOK De keuringseisen voor vrouwelijke kandidaten voor de rijkspolitie, die tot voorheen iets weg hadden van een handleiding voor de jury's van de miss-worldverkiezingen, zijn aan zienlijk lager gesteld. Hierdoor zullen in het vervolg ook minder fraai ge vormde vrouwen gelijke kansen krij gen ate hun door de natuur beter be giftigde soortgenoten. Minister Schol ten zelf heeft namelijk de volgende alinea uit do verleden jaar in de Staatscourant gepubliceerde keu ringseisen laten schrappen: „Bij de keuring van de vrouwe lijke kandidaten zal aan de alge mene lichaamsontwikkeling bij zondere aandacht dienen te wor den besteed. Aangezien hier, meer nog dan bij het mannelijk perso neel, het esthetisch aspect een rol speelt. Een goed geproportioneer de lichaamsbouw is vereist. Met het oog op het te dragen uniform dient vooral op de boezem te wor den gelet". Ook de bepaling, dat een te grote lengte „uit esthetische overwe gingen" bezwaren kan opleveren, is verdwenen. Defensiecommissie WEU akkoord met rapport-Duynstee De defensiecommissie van de West- europese Unie heeft de raad van mi nisters van deze organisatie, waarin es EEG-landen en Engeland zit ting hebben, aanbevolen bij hun re geringen aan te dringen op deelne ming aan de multilaterale kern macht. De commissie ging akkoord met een in deze geest gesteld ver van de Nederlandse afgevaar digde, A. E. M. Duynstee, waarin als voorwaarde was gesteld dat de deel nemende landen een krachtige poli tieke controle op de voorgestelde strijdmacht zouden hebben. Het rapport-Duynstee, dat aan de algemene vergadering van de West- europese Unie zal worden voorgelegd leer deze in december in Parijs vergadert, bevat voorts de aanbeve ling aan de raad van ministers bij de lid-staten aan te dringen op ini tiatieven voor de opstelling van een gemeenschappelijke defensiepolitiek in samenwerking met andere Euro pese en Noordamerikaanse leden van de Navo. De Russische hoogleraar Mar- tirossowitsj Sissakian tijdens een rede, welke hij hield na gekozen te zijn tot president van de 13de algemene vergadering van de Unesco in Parijs. Presidentschap van Amerika géén paradijs Dat het Witte Huis allesbe halve een aards paradijs is en het ambt van president, waarom Johnson en Goldwater thans in hevige strijd gewikkeld zijn, niet bepaald geschikt is om iemand volmaakt gelukkig te maken, moge blijken uit de volgende uit spraken van mensen, die het weten konden: mannen, die het ambt bekleed en in het huis ge woond hebben. Zo omschreef wijlen president John P. Kennedy het president- schap eens als „een hoog en i eenzaam ambt". i George Washington (president i van 17891797) gebruikt ster- i kere woorden en zei: „Ik zou J liever in het graf rusten dan 4 president te worden". 4 Thomas Jefferson (1801—1809) 4 meenide: „Het levert niets op 4 dan geestdodend werk zonder 4 eind en een dagelijks verlies van 4 vrienden". 4 Abraham Lincoln (1861—1865 4 sprak de felle woorden: „Als het 4 even erg is de vorst van de hel 4 te zijn als wat ik hier te lijden 4 4 heb, zou ik medelijden kunnen 4 4 hebben met Satan". 4 4 Theodor Roosevelt (1901— f 1909) zei: „Tk vind het fijn pre- f sident te zijn en de hand aan de hefboom te hebben, maar het f baart zorgen en is verbijste- f rend". Woodrow Wilson (1913—1921) j getuigde: „Er zijn gezegende f ogenblikken, waarin ik op de een of andere manier vergeet, dat ik president ben". En Herbert Hoover (1929 1933) verklaarde: „Presidenten kennen slechts twee momenten, waarop zij zichzelf kunnen zijn: j het ene is als zij bidden, het J andere als ze vissen". J BEMANNING IN ALLERIJL VAN BOORD De Nederlandse kustvaarder Solent, eigendom van de heer Schoorl uit Sassenheim, is de afgelopen nacht even kuiten de Nieuwe Waterweg binnen de boeienlijn aan de rand van de Maasvlakte aan de grond gezet. Dit was een dramatisch einde een reis, die gisteren om 6 uur in Rotterdam was begonnen. Zes mijl buiten de Nieuwe Waterweg kreeg de Solent plotseling zware slagzij, dat de bemanning in allerijl in een rubberbootje het schip moest verlaten. ZWARE SLAGZIJ |de pieren. Daar maakte de kustvaar- der al spoedig lichte slagzij over stuurboord, maar de bemanning werd Jer nog niet door gealarmeerd. Om- gered door de kustvaarder streeks acht uur ging de loods van Ipswich Progress, die ook uit Rotter- i boord en kort daarop gebeurde het dam kwam. De inmiddels uitgeva Soient ging hoe langer hoe zwaarder over stuurboord hangen. Mtfn enige gedachte was toen: eruit! Dit loopt niet goed af. Ik kon het dek nog be reiken en merkte, dat de bemanning al een rubberbootje overboord had gezet. Ik kon er nog inspringen en toen gooiden we de lijn los". In de rubberboot zaten ook de ka pitein, de 44-Jarige J. Meier uit Delf zijl, de 26-jarige F. Gerdes uit Gro ningen, de 27-Jarige P. Hoppenbrou wer uit Den Haag en drie Portugese matrozen. s.o.s. De kapitein had over de radio kun- nen melden dat het schip slagzij ëngeTuk." £te'"sölent"**vid;"irio^Ungi™aaltte en hU dringend sleep- zwaar over stuurboord en de slagzij 5°?UluIP nodig had. Ook kon hij Minister Bogaers: reddingboot Koningin Juliana hen op zee over en zette hen streeks half tien in Hoek van Hol land aan wal. De sleepboot Humber, die de 45 graden slagzij makende Solent op sleeptouw nam, moest itreeks half elf het scheepje, dat plot seling geheel kapseisde even buiten de Nieuwe Waterweg aan de grond zetten. De Solent, een scheepje brutoregisterton, in charter varend j J.'att'è voor de Rotterdamse Bevrachtings-1 en Scheepvaartmaatschappij, was met Mj^na cellulose golden en op weg de balIastUnks m sluurioord. zwart 5 aan d. zuidzijde. Het «h.epj. hp* om fi uur vam Rotteavtonf IMaar Weken geen water te bevat- jUgt niet hinderlijk voor de scheep ten. Om de zware slagzij weg te ken, zette ik de pompen aan on tanks aan bakboord te vullen, n ik kon er niet tegenop pompen. De i enkele minuten tot 45 graden „Eruit De 27-Jarige machinist Frederik Harmeyer uit Beverwijk greep bij de eerste symptomen van de slagzij in, zonder succes. Hij vertelde in het gebouw van het Groene Kruis in Hoek van Holland, waarheen de door- en verkleumde schipbreukelin- ren gebracht: „De ballasttanks leeg. Ik zette de lenspomp vertrok heit c Minister Bogaers (Volkshuis vesting) voelt niets voor de benoe ming van een staatssecretaris voor de ruimtelijke ordening, zo heeft hij gisteren aan de tweede-kamercom missie voor Volkshuisvesting meege deeld. De werkgeversorganisaties hadden aangedrongen op de benoe ming van zo'n bewindsman. Drs. Bogaers wees deze suggestie van de hand, omdat deze staatssecretaris geen coördinerende functie zou kun nen hebben temidden van de minis ters, die betrokken zijn bij de ruim telijke ordening. Wel zal waarschijn lijk nog dit jaar de voorlopige raad voor de ruimtelijke ordening worden geinstalleerd. De nieuwe wet op de ruimtelijke ordening zal half volgend jaar in werking treden. Onbenutte capaciteit Minister Bogaers heeft in de ver gadering van de Kamercommissie ook •klaard het niet eens te zijn met de vele klaohten over het ongebruikt Tijdens de behandeling van de begroting van Justitie in de Tweede Kamercommissie heeft het communistische Kamerlid Bakker wettelijke voorzieningen gevraagd tegen snelbrommers met race-carburateurs „waar mee oude mensen en kinderen te pletter worden gereden". Minister Scholten kon vlot antwoorden. Het nieuwe Wegenverkeersregle ment zal een bepaling bevatten, waarbij bet rijden op een opgevoerde brom fiets strafbaar zal worden gesteld. De racebrommers gaan dus de weg af. Het liberale kamerlid Berkhouwer pleitte voor vestiging van een recht bank in enkele grotere steden, zoals Hilversum en Leiden en Eindhoven. De bewindsman reageerde op dit pleidooi met de mededeling, dat bij hem thans geen enkel verzoek van de rechterlijke macht ligt om uit breiding of vermeerdering. Treurjaar Vooral mevrouw Singer-Dekker (PvdA) drong aan op afschaffing van het z.g. „treurjaar" voor wedu wen en gescheiden vrouwen. Dit treurjaar heeft tot doel, onduidelijk heden te voorkomen over de positie van kinderen, die binnen 300 dagen na het overlijden van de man resp. de echtscheiding ter wereld komen, ofwel, zoals de Belgen het uitdruk ken, om kroostverwarring te voorko- Minister Scholten wees erop, dat het komende nieuwe Burgerlijk Wet boek ruimer is in het toelaten van uitzonderingen op dit treurjaar. In het nieuwe recht bestaat al veel min der gevaar voor kroostverwarring dan in het thans geldende. De minis ter wenst echter geen algehele af schaffing van het treurjaar. De heer Bakker trok nog fel van leer tegen tie president v. d. Amster damse rechtbank, mr. Stheeman, on der meer, omdat deze enkele dagen geleden in kort geding een aantal bouwvakarbeiders in 't ongelijk heeft gesteld De heer Bakker sprak van „het ene belachelijke vonnis na het andere" en vroeg de minister, mr. Stheeman te berispen en weg te pro- de vonnis altijd in hoger beroep kan gaan. Met nadruk hield hij de heer Bakker voor, dat in Nederland geen politieke vonnissen worden gewezen. Zeker niet door de rechtbank in Am sterdam. Anti-conceptie Minister Scholten (Justitie) vindt het niet nodig, dat op dit moment verandering wordt gebracht in het verbod anti-conceptie middelen open lijk aan te bieden of er reclame voor te maken. Het wetboek van strafrecht stelt het openlijk tentoonstellen etc. van middelen ter voorkoming van zwangerschap strafbaar. Mevr. Sin ger-Dekker (PvdA) en de heren Slo- temaker de Bruine (PSP) en Berk houwer (V.V.D.) pleitten ervoor deze strafbepaling te wijzigen. „Deze din gen behoren buiten het strafwetboek te blijven", meende mevr. Singer. Mi nister Scholten vond, dat de wetgever destijds zijn tijd vooruit is geweest, want van een verbod van anti-con ceptie middelen is geen sprake ge weest, behalve ten aanzien van min derjarigen. En dit laatste vond hij toch niet zo wonderlijk. Het hele vraagstuk is thans in beweging, zei de minister. Zolang de publieke dis cussie hierover nog niet tot uifcge- kristalleerde standpunten is gekomen meende mr. Scholten dat de over heid nog niet met wjjzingsvoorstellen moet komen. Piratenzenders Natuurlijk werd ook van de gelegen heid gebruik gemaakt, en wel door mr. Baeten (K.V.P.) Scholten te vragen blijven van bouwcapaciteit. Veel zo genaamde onbenutte capaciteit is „voorkeurscapaciteit". De bewinds man zei, dat dit duidelijk blijkt uit de brieven, die hij krijgt. „Veel aan nemers hebben voorkeur voor de bouw van koopwoningen in de vrije, sector en willen geen gebruik maken van andere mogelijkheden om hun capaciteit te benutten". Hij bestreed de mening, dat het midden- en kleinbedrijf de dupe zouden zijn van de structuurverandering in de bouwwereld. „Er is voor deze be drijven nog nooit zoveel werk be schikbaar geweest". Tariefregeling De bewindsman betoogde ook, dat de tariefsbeloning bepaald heilzaam heeft gewerkt. Vorig jaar werd nog op ongeveer 450 objecten onder de tariefregeling gewerkt, nu is dit aan tal reeds gestegen .tot 4600 objecten. Kritiek op de tariefsstop beantwoord de de bewindsman met de opmer king, dat de arbeidsvoorwaarden in de bouw in de eerste plaats onder de verantwoordelijkheid vallen van het bedrijfsleven en de Stichting van de Arbeid. Het tariefplafond moet zien in het licht van de loon- sanering van vorig jaar. Het be drijfsleven meende, dat een plafond nodig was. De discussie draaide daarbij om de normstelling. Zou men deze normstelling laten vallen, aldus de bewindsman, dan vrees ik voor verstoring van het evenwicht en voor de éxpansie van de bouwnijverheid. Volgens de minister is de gemiddelde tariefverdienste thans zo'n 28 pro cent. Houtprijs '64 voor G. van Kemenade (Van onze Haagse correspondent) De „Zilveren Houtzaagmolen", er kenning van verdienste van het houtvoorlichtingsinstituut, is dit jaar uitgereikt aan de heer G. I. M. van Kemenade, oud-burgemeester van Uden. Hij kreeg de prijs vandaag tijdens de Houtdag 1964 in het Kurhaus in Scheveningen. De heer Van Kemenade heeft vooral als lid van provinciale staten van Noord-Brabant geijverd voor kansen voor dé industriële houtbouw. Mede als gevolg van zijn acties wij zigde het provinciaal bestuur de af wijzende houding tegenover houten huizen. De heer Van Kemenade woont zelf een houten huis. De 1600 deelnemers aan de Hout dag kwamen trouwens vandaag tot de conclusie, dat hout een belangrij ke rol kan gaan spelen in de indu striële woningbouw. overleg over een internationaal ver drag tegen piratenzenders in Straats burg. Zoals men weet gingen er ge ruchten, dat Nederland de totstand koming van een dergelijke overeen komst zou traineren. Minister Scholten zei, dat in Straatsburg een aantal juridische punten, die in eerste instantie door de Nederlandse delegatie ook al naar gebracht, opnieuw onder de aandacht van het comité van plaatsvervangende ministers is ge bracht. De andere delegaties wensten m minister I toen deze punten nog nader te bestu- de houding deren. Vandaar het uitblijven van i de Nederlandse delegatie bij het een beslissing. ONDERGRONDSE KERNEXPLOSIE In een zoutmijn bij Baxterville in Mississippi is gisterochtend een atoomontploffing teweeggebracht, zo deelt de Amerikaanse commissie voor atoomenergie mee. De schok ls 45 km ver gevoeld. Het was een bom van vijf kiloton. De proef is ver scheidene malen wegens ongunstige weersomstandigheden uitgesteld. De ontploffing had ten doel het beproe ven van nieuwe registratie-appara- tuur. Op vele plaatsen ter wereld ook in communistische landen zijn seismografische posten Ingericht om de trillingen te registreren. De bom bevond zich 822 meter on der de grond. De bevolking uit de naaste omgeving 350 zielen was geëvacueerd. Twee explosies van dezelfde aard volgen nog. Frankrijk Frankrijk zal zijn kernbommen werpers over het gehele land verde len met één of twee per luchtmacht basis. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie voor de Strijd krachten gisteren meegedeeld. Om streeks midden-1966 zal Frankrijk kunnen beschikken over 36 operatio nele Mirage-IV-bommenwerpers, die een verbeterde kernbom zullen mee voeren. Deze zullen de eerste „gene ratie" van de nucleaire strijdmacht vormen. De tweede zal bestaan uit strategische ballistische raketten die nog worden ontwikkeld en vermoe delijk tevens uit een groter aantal verbeterde Mirage-IV-toestellen, be stemd voor aanvallen op geringere hoogte. Men hoopt de eerste raket ten, die de huidige Mirages moe ten vervangen, tegen de zomer van 1968 in huis te hebben. Hoger loon voor de Italianen in rijksdienst (Van onze correspondent in Rome) De Italiaanse ministerraad heeft zich gisteren bezig gehouden met de herziening van de lonen voor perso- in rijksdienst. Er is onder andere vastgesteld dat de bekende dertiende maand salaris, die het personeel in december ontvangt, voortaan 160 pet van het volledige maandsalaris zal bedragen. Verder zijn verscheidene salarissen verhoogd, waaronder ook van een groot aantal spoorweg- sen. Zoals men weet zijn de spoorwegbeambten al enkele dagen in staking. Tevens zijn alle pensioe nen die reeds in 1963 met 30 pet werden verhoogd, opnieuw de hoogte ln gegaan met 30 pet. Het bedrag dat volgens de Ita liaanse wet iedereen ontvangt bij het verlaten van zijn werkkring bij het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd (een eenmalige uitkering), x>r het rijkspersoneel vastgesteld en hogere basis. Tot nu toe was dat bedrag voor de laatste salaris klasse een miljoen lire (ongeveer 6000 gulden). Dat zal voortaan 2.700.000 lire (ruim 16.000 gulden) hogingen invloed hebben op de be lasting, omdat het personeel in rijks dienst in Italië bijzonder talrijk is. Scheveningen-Radio nog meedelen, dat men van boord ging. De zeven mannen in het rubberbootje dreven op de woelige en donkere zee, terwijl er verscheidene schepen in de buurt waren. Met een zaklantaarn seinde men S.O.S. naar de Ipswich Progress, die vlak achter de Solent had geva ren. Daar werd het sein gezien, waar na voor de bemanning het angstige avontuur spoedig voorbij was. Vanmorgen bleek dat de Solent is gezonken, net binnen de monding de Nieuwe Waterweg bij boei vaart. Raketdeskundigen uit Egypte terug naar Duitsland Het Westduitse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft medegedeeld, dat een aantal Duitse raketspecialis ten en vliegtuigconstructeurs, die voor de Egyptische bewapening werkzaam waren, in West-Duitsland is teruggekeerd, dan wel Egypte bin nenkort zal verlaten. Verscheidene van hen zRn thans werkzaam bij een fabriek ln München-Ottobrunn, die zich bezighoudt met de bouw van hef schroef- en sportvliegtuigen en met de ontwikkeling van raketten en van de derde trap voor het Europe se kunstmaanprogramma. Deze laatste mededeling ls afkom stig van de fabriek zelf. Israël heeft, zoals gemeld, reeds lange tijd getracht van de bonds republiek gedaan te krijgen dat zij deze Duitse medewerkers uit Egypte tot terugkeren zou dwingen, doch de ze stelde zich op het standpunt dat dit Juridisch niet mogelijk was. In Bonn heeft de belangrijkste zegsman van de regering verklaard, dat West-Duitsland „binnen de gren zen van de beperkte mogelijkheden" pogingen doet om de Duitse geleer den en technici ertoe te bewegen naar hun land terug te keren. Hij weigerde echter te zeggen welke mid delen hiertoe worden aangewend. Volgens het ministerie van Buiten landse Zaken zijn meer deskundigen voornemens uit Egypte te vertrek- H 25 SIGARETTEN F t.25 apart rijker en 25!

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 15