a mm Hirosjima's atoombom flitste door de Stadsgehoorzaal 'Bevel is bevel' Belgische leger zit met een nieuw schandaal GEBRUIKTE AUTO'S Unieke introductie werk van Luigi Nono: een evenement NASLEEP ROOKPOT-AFFAIRE Officieren verdacht van malversaties a. ongehuwde en gehuwde vrouwelijke krachten b. gehuwde vrouwelijke hulpkrachten lT1, r<Tt LEISCH DAGBLAD VRIJDAG 23 OKTOBER 1964 UITZONDERLIJK K EN 0 CONCERT Als een alles en allen verwoestende, merg en been verscheu rende bliksemstraal flitste Hirosjima's atoombom plotseling ii verblindende felheid door de zaal: de inzet van Luigi Nono's „Canti di vita e amore" („Liederen van Leven en Liefde"), in Nederlandse première door de progressieve dirigent Bruno Ma- derna gegeven tijdens het werkelijk uitzonderlijke concert, dat het Residentie-Orkest als eerste der Meesterserie van K. en O. gisteravond bood. Dè,t was een oorverdovende sdhok, Een schok, tegelijkertijd een open baring voor de nieuwe wegen, die de IbaJliaari.se avanitgardist Luigi Nono (38) bewandelt: wegen, spromkelijk betreden door Sohönberg en een Anton Webern, doch die nu naa<r eigen doelen lei den. Het is iets totaal nieuws, wat deze belangrijkste vertegenwoordiger der jongste Italiaanse compondstengene- ratie, oorspronkelijk voor het Edin- burgse Festival van 1962 schreef. Wat hij in deze smartelijke realis tische schildering, welke als een in dringend getuigenis aan en een tot bezinning voerende herinnering voor de mensheid gelden mag, is nauwe lijks onder woorden te brengen. Heterofenie In hoofdzaak is zijn schrijfwijze gebaseerd op de z.g. „heterofenie" van Aziatische, voornamelijk Japan ss origine d.wz.. het gelijktijdig optreden van dezelfde melodie, maar dan in élke stem gevarieerd, waar door een sterk gedifferentieerde sa menklank ontstaat. Hetzelfde prin cipe, waardoor een schijnbare meer stemmigheid ontstaat, werd echter ook reeds enigszins toegepast door Strawinsky (Sacre du printemps) Schönberg (Fünf Klavierstücke) Mede ook door het veelvuldig ge bruik van o.a. kwartoonsafstanden ontstaan in deze methode opvallen- „dissonerende" klank- en kleur- werkingen. Tevens verleent Nono het orkest ongekend suggestieve feruiiseffeoten, in de hoogste mate verhevigd door het fascinerende •t een der integrerende (bestanddelen vormt van de instru mentale achtergrond, waarin ook de tokkelende strijkers voor onver wachte verrassingen zorgen. Kortom: Nono presenteert een irkestraiaJl palet van ongewone in- Kmd. Het geheel is geïnspireerd op de hci^rbijsterende gebeurtenissen te Hirosjima en gecomponeerd voor sopraan, tenor en groot orkest met »ls onderdelen „Sul ponte di Hiro- ijima", „Djamilla Boupachè," (voor Mpraansolo) en „Tu". Het wordt overwegend beheerst door de tra- lische, schrijnende sfeer van het on derwerp. De teksten bevatten frag- inten uit het Hirosjima-dagboek Günther Anders, in contrast tot Ie beschouwingen van Jesus Lopez 'acheco en Cesare Pevese. Het merk aardige evenwel bij Nono is, dat ondanks zijn verstandelijk, ex- erimenteel modernisme, toch ais 'olbloed Italiaan het hart blijft Openstellen voor melodiek en lyriek. Hels moeilijk Voor de uitvoerenden waren deze ■Traven hels moeilijk. Wij denken in de eerste plaats aan Se voor de 26-jarige sopraan Catha- Hne Gayer, sinds 1961 verbonden aan do Duitse Opera in Berlijn en daar «gegroeid tot een ster van eerste M=r grootte. Wat van haar in die instru mentaal gedachte partij met de on geloofwaardigste intervallen vereist werd, grensde aan het schier onmo gelijke. En toch wist deze zangeres, die over een absoluut gehoor be schikt, danik zij mede een formidabel technisch kunnen, aan haar kolos saal moeilijke opdracht bewonde renswaardig te voldoen. Naast haar de befaamde Zwitserse tenor Ernst Hafliger, die al evenzeer tegen zijn waanzinnig zware taak volkomen op gewassen bleek. Bruno Maderna, specialist in de moderne muziek, de .grote" man in Darmstadt, waar hij met zijn ka- mermuziekensemble tijdens de wijd en zijd beroemde „Perienikurse" tal loze nieuwe composities introduceert en componist o.a. van zijn Dimensio III c, dat binnenkort hier geïntrodu ceerd zal worden, .gelooft" onvoor waardelijk in deze muziek, welke in tussen wellicht voor velen nog een geöloten boek zal zijn. Dat was te merken aan zijn over dracht op het subliem spelende Re sidentie-Orkest, waarvan Maderna, naar wij vernamen, heeft getuigd, dat geen enkel ander orkest deze compositie beter kan spelen. Hij noemt dit orkest dan ook een „cul tuurmonument". Hoe bevreemdend deze introductie ook geweest mag zijn, niemand zal ontkomen zijn aan de suggestie, welke ervan uitgaat, niemand zal, in sommige passages, ook niet onderhe vig geweest zijn aan een gevoel van diepe ontroering Wij kunnen gerust getuigen, dat hier een opzienbarend „evenement" aan de orde is geweest. Topprestaties Voor het overige moeten wij kort zijn, hoè interessant elk ander on derdeel van dit unieke programma ook was. Als inleiding hoorde men de sym fonische fragmenten uit Debussy's mysteriespel „Le martyre de Saint Sebastien" (1911), op de tekst van Gabriël dfAnmunzio. Een andere Debussy dam men meestal gewend is, een die zich een wijdingsvolle zijde doet kennen en in de tweede periode zijn scheppend leven reeds het Honegger-réveil van het Franse oratorium voorzegde. Het orkest volgde ook hier Bruno Maderna, die waar meester in alle stijlen lijkt te zijn, op die voet. Van stijlen ge sproken. Na de pauze waren Monte verdi en Vivaldi aan het woord, beiden in composities voor het he dendaags concertgebruik bewerkt door Maderna, die dit, zoals niet an- van hem te verwachten is, met grote deskundigheid op alleszins ver antwoorde wijze heeft gedaan. Van Monteverdi diens „Sonata so- pra Maria", waarin naast het uitge dunde orkest het Haags Matrozen- koor zich deed horen, telkenmale de melodie iintonerend, tegen het in ve lerlei variaties en versieringen op klinkend orkest. Deze jongens, onder directie van Sipke de Jong, behoef den stellig niet voor de „Sanger- knalben" ondier te doen: integendeel, hun klare zang kwam beter tot haar recht diam onlangs die vam de kleine Weners. En tot besluit klonk Vivaldi op in Psalm III („Beatus Vir"), zoals deze indlertijd in Venetië weergegeven is met medewerking van duibbelkoor. Voor dit laatste stond het Nederlands Madrigaalkoor (uit Leiden) van Herman Strategier paraat. Mader na zaJl zich over de vervoerende wijze waarop dit gerenommeerde koor zich aan zijn leiding overgaf en tel kenmale stralend het „Beatus vir qui timet Dominium" (Heil den man, die de Here vreest) liet opklinken, niet beklaagd hebben. Het edele, homo gene klankgehalte, de volstrekte precisie en de volledige overgave: dat affiles wès er in de hoogste mate. En ook hierin bewezen Catherine Gayer en Ernst Hafliger wiens ■Bruno Maderna, Catherine Gayer en Ernst Hafliger tijdens het concert van gisteravond. coloraturen zelfs in de snelste tempi feilloos bleven vocalisten, die te recht tot de „grote" figuren van het internationale podium behoren. W(j mogen ons gelukkig prijzen hen in onze stad gehoord te hebben. Dat was het groots besluit van een avond, gevuld met een aaneenscha keling van muzikale topprestaties. Indien er een muzikale Olympiade gehouden was, zouden Maderna, die wij hier al eerder mochten begroe ten en bewonderen, en al de zijnen zeker tot de recordhouders behoord hebben! Het gehoor betoonde zich zelfs na Nono enthousiast! H. MAFFIA-LEIDER SPOORLOOS De Amerikaanse autoriteiten heb ben nog geen spoor gevonden van de Cosa Nostra, die woensdag op klaar lichte dag op de Fifth Avenue in New York werd ontvoerd. Men ge looft dat hjj de dood heeft gevonden in handen van beulen van de onder wereld. De bandiet Joe Valachi heeft ver leden jaar in een verklaring voor een Senaatscommissie, die een on derzoek instelde naar de misdaag in Amerika, verklaard, dat Bonanno een van' de belangrijkste figuren van de Cosa Nostra was en de leider van een van de vijf „families" of benden die in New Yjork opereren. Agenten van de federale recherche kammen de stad uit op zoek naar Bonanno en zyn begonnen met de opsporing van van zjjn kennisse e familielede om hen te odervragen. zy zoeken vooral de zoon van Bo nanno, Saivatroe, die getrouwd is met een nicht van de thans overle den Joseph Profaci, gewezen Maffia leider in Brooklyn. Woensdag zijn vijf leden van d bende van Bonanno voor een grand jury verschenen. Deze jury stelt een onderzoek in naar de georganiseer de misdaad in Amerika en Bonanno was ook gedagvaard om te getuigen. Hij is echter voor die tijd toen hij in gezelschap van zijn twee advoca ten een gebouw wilde binnenkomen ontvoerd door twee mannen, die hy niet scheen te herkennen. Chinese A-bom niet van plutonium maar uranium-235 De Chinezen schijnen op het gebied van kernwapentechniek verder te zijn dan men aanvankelijk dacht, zo is gisteren door Amerikaanse func tionarissen verklaard. Hun mening vond voedsel in de bekendmaking van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie, waarin werd gezegd dat de Chinezen bij hun kernproef g?bruik hadden gemaakt van ura nium 235, terwijl aanvankelijk was aangenomen dat plutonium was ge bruikt, voor de produktie waarvan slechts een kernreactor aanwezig moet zijn. De produktie van ura nium-235 vereist een veel uitge breidere technische installatie en een hogere graad van wetenschappe- Labour-minister vecht tegen de stakingsdreiging De havenarbeiders in Groot-Brit- tannië zullen op 1 december In sta king gaan als voor dit tijdstip geen overeenstemming is bereikt over hun eis tot meer loon. Dit besluit ls gis teren genomen op een vergadering in Londen, waar de vakbondsafge vaardigden van 65.000 Britse haven arbeiders bijeen waren gekomen. De van werkgeverszijde voorge stelde loonsverhoging werd onvol doende geacht, terwijl dezen de eisen van de arbeiders van de hond wezen. De onderhandelingen waren toen op dood spoor gekomen. Bmnen enkele uren na het besluit van de vakbond nodigde de socia listische minister van Arbeid, Gunter, de leiders van de werknemers- en werkgeversorganisatie uit vandaag op zijn ministerie te komen om te trachten de zaak in het reine te brengen. Een havenstaking komt de Jonge Labourregering, die de nadruk op vergroting van de uitvoer wil leg gen. bijzonder ongelegen. Volgens gcedingelichte kringen zal premier Wilson maandag de Britten een „eer lijke en duidelijke" uiteenzetting ge ven van de economische problemen van het land. Hij zal dan de maat regelen bekend maken die zijn rege ring wil nemen. Veiligheid was niet in gevaar In een rapport van president John son heeft de FBI gisteren meege deeld, dat geen enkele Inlichting In zake de affaire met Walter Jenkins er op wijst, dat de g ewezen adviseur van de president de veiligheid of de belangen van de VS in gevaar heeft gebracht. Assistent bij operaties NEDERLANDSE PSEUDO-ARTS WERKT IN LUIK (Van i Brusselse correspondent)» lijk kunnen. Het is niet met zeker heid te zeggen of de SowJ et-Unie China aan dit uranium heeft gehol pen voor zU haar hulp aan Peking in 1959 stopzette. Een 44-jarige Maastrichtenaar ls In Luik gearresteerd, nadat hU zich enige tijd voor geneesheer had uit gegeven en verscheidene operatie# in twee stedelijke ziekenhuizen had bijgewoond. HU had verklaard, dat hU in Inns bruck had gestudeerd, hetgeen nog niet geverifieerd ls, dat hU ln Ne derland analist is geweest en dat hij zich arts noemde „om het aan zien van de medische stand niet t« schaden". Hij had bijzonder goede relaties in Luikse kringen met name in die van de hoge geestelijk heid. HU ls tenslotte ontmaskerd, toen hl| zich bij het assisteren van chirur gen in de operatiezaal bijzonder onhandig gedroeg en vragen stelde, die lieten merken, dat hij niet duidelijk wist waar het om ging. Men stelt thans een onderzoek ln naar de omvang van de bedriege rijen van de Nederlander en met name ook wil men weten, hoe het mogelijk ls, dat bepaalde chirurgen hem zonder enige controle van zijn antecedenten hebben laten aasiste- Experimentele kerncentrale Een nieuwe experimentele kern centrale is gisteren in werking ge steld bij de Engelse plaats Winfred Ileath, die tot stand is gekomen als een gevolg van de samenwerking in 12 Europese landen. De centrale is van het gasgekoelde type en zal worden gebruikt voor proefnemingen voor grotere kerncen trales. De twaalf landen die hebben bijge dragen aan het tot standkomen van de centrale zijn: België, Luxemburg, Frankrijk, West-Duitsland, Italië, Nederland, Zweden, Denemarken Noorwegen, Oostenrijk,Zwitser land en Engeland. T'reblinka -proces In het proces dat thans in Düssel- dorf tegen voormalige kampbewakers van het nazi-vernietigingskamp in Treblinka, in Polen, wordt gevoerd, heeft de voormalige sergeant tweede klasse der SS WUli Mentz (60) ver klaard, dat hij „minstens twee- tot driehonderd" joodse mannen, vrou wen en kinderen met een nekschot heeft gedood. „Ik heb dringend ver zocht om te worden afgelost, maar de commandant schreeuwde me toe: „De Führer heeft ze hierheen laten zenden". Wat moest ik doen? Een bevel is een bevel", aldus Mentz. Zijn medebeklaagde August Miete (55) verklaarde, dat hij joden in het kampziekenhuis had doodgeschoten. „Ik kan mij niet meer herinneren hoeveel het er zijn geweest. De joden kwamen half verhongerd, verdwaasd apathisch in het kamp aan. Er en er meer dan honderd in een goederenwagon samengeperst. Ik heb destijds moeten helpen bij het uit de wagons halen van een transport van ruim vierduizend joden. De helft van hen had zioh onderweg de polsaderen of de halsslagaderen geopend", ver klaarde Miete. De voornaamste beklaagde, de ge- ezen plaatsvervangende kampcom mandant van Treblinka, Kurt-Hubert Franz, zei: „Wanneer er transporten joden aankwamen, ben ik meestal op een paard het kamp uitgereden. Ik wilde niet zien, wat er gebeurde". De medebeklaagden van Franz heb ben zijn woorden als onwaar bestem peld. De voormalige kampbewaker Ar thur Matthes verklaarde dat er „nor maal" nauwelijks een uur verliep tus- aankomst der joden en hun bin- Gevangenisoproer in Istanboel Ongeveer 1500 gevangenen ln de Sultan Achmet-gevangends in Istan boel ontketenden gisteren een oproer, gijzelden vijf politiemannen en vijf soldaten, en eisten de terugkeer van eenentwintig gevangenen die eerder andere gevangenissen waren overgeplaatst. Politie en militairen omsingelden het gebouw. Het oproer begon in de vroege ochtend en breidde zioh in de loop van de dag uit. Tien uur na het uitbreken van het oproer besloten de autoriteiten, de gevangenen hum zin te geven en de overgeplaatsten terug te laten keren. De gijzelaars, wier aantal inmiddels tot eenentwintig was aangegroeid, werden daarop vrijgelaten. nenleiding in de gaskamers, „waar van elke centimeter plaatsruimte werd benut". Hij zei ook: „In het begin werden de lijken uit de gaskamers met lor ries naar de massagraven vervoerd. Later moesten de veertig kampbewo ners, die waren ingedeeld bij het zo genaamde Jijkentr^nsport", de doden leder afzonderlijk op een draagbaar vervoeren. Toen bleek dat de massa graven niet groot genoeg meer waren om er nieuwe lijken in te begraven, werden de stoffelijke oversdhdtten op een groot houtvuur, dat steeds brandende werd gehouden, ver brand". Er zijn in Treblinka ongeveer ze venhonderdduizend Joden om het le ven gebracht. Het proces werd hierna verdaagd. Maandag wordt het voortgezet. (Van onze correspondent in Brussel) De krijgsraad in Luik zal binnenkort een zaak te behandelen krij gen, die één der gevolgen is van de rookpot-affaire. Officieren en onderofficieren van het kamp Leopoldsburg bij Beverlo hetzelf de waar binnenkort de Nederlandse militairen zullen gaan oefenen worden namelijk verdacht van malversaties, met name van het gebruiken van rijksgoed als benzine, olie, hout en ijzer ten eigen bate. Reeds twee vrachtauto's vol zijn in beslag genomen. Twee officieren zijn gearresteerd. Het verband tussen de rookpot- af faire en de malversaties is het volgende.men zal zich herinneren dat de slachtoffers wel anderhalf uur op militair vervoer hebben moe ten wachten, aleer zij naar een hos pitaal konden worden overgebracht. Achteraf ls gebleken uit een rapport dat een onderofficier bulten zijn superieuren om aan de krijgsraad heeft gezonden, dat de auto's en vrachtwagens voor privégebruik van verscheidene officieren weg waren. Men heeft ontdekt dat op som mige dagen ritten van 300 tot 400 kilometer naar een ander kamp in de rij boekjes werden geschreven, terwijl de auto's in kwestie voor par ticuliere reisjes van de officieren en hun familie werden gebruikt. Ook zou benzine uit de pijpleiding die het kamp passeert en van brand stof voorziet, zijn gepompt en even eens voor privédoelelnden zijn ge bruikt. Er zijn huiszoekingen verricht by officieren en onderofficieren die in de buurt van het kamp wonen, na dat was gebleken dat zy door sol daten werkzaamheden lieten ver richten met materiaal van het leger, zoals het bouwen van boekenkasten, afrasteringen voor hun tuin e.d. Het ministerie van Landsverdedi ging heeft totnutoe alle inlichtingen geweigerd en het kamp is omringd door militaire politie. Deze heeft ook de telefoonpost bezet. HET TELEFOONDISTRICT 's-GRAVENHAGE vraagt voor opleiding tot Rijkstelefoniste. Leeftijd tot plus minus 30 jaar. met een gedeeltelijke dagtaak voor de bediening van de Inlichtlngenposten, leeftijd tot plus minus 45 jaar. Het MULO-diploma of een bewijs van overgang van de 3e naar de 4e klasse van de HBS of een andere gelijkwaardige opleiding Is voor de onder A en B genoemde functies vereist. Voor onregelmatige diensten wordt een toelage verstrekt. Sollicitaties te richten aan de directeur van het Telefoondistrict 's-Gravenhage, Jan Hendrikstraat 8 te 's-Gravenhage. Telefonische inlichtingen (070) 61 40 61, toestel 1406. ARTS in ambtelijke dienst vraagt per 1 december of eerder ADMINISTRATIEVE KRACHT (vrl.) Mulo-opleiding en/of typen gewenst. Aanmelden zaterdag 24 oktober v.m. tussen 10—12 uur HOOIGRACHT 73A - LEIDEN - TELEFOON 24558 f 900— DAF m.... 1960 groen f1400— FORD Taunus wir,1958 grys vcv. 11600— VOLKSWAGEN 1956 grys f1650— RENAULT 1959 crème f2000,- NSU T. 1961 crème t. f 2400— NSU-PRINZ ...-taocn 1962 wit -.m L-.-r* f 3500— BMW 700 Trrr.,( 1963 wit f3850— DAF-Daf fodil o-. v-,w1964 grijs/rood, 2550 km. S elopen (nieuw) f 4125— NKTT-Knort 1902 f 4250— SUNBEAM - Alpine - Sport 1961 wit rcca f5000— Zaterdag tot 18 uur geopend. FINANCIERING STATIONSWEG 36 - TELEFOON 01710—34689 LEIDEN MET SPOED GEVRAAGD by bejaard echtpaar in Leiden VERPLEEGHULP voor dag en nacht. Ruime kamer beschikbaar. Huishoudeiyke hulp aanwezig. Condities nader overeen te komen. Brieven aan het bureau van dit blad onder nummer 48316.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 13