Gerda Kraan kansloze zevende 800 meter bliQStP Eef Kamerbeek valt uit op de tienkamp Ruud van Feggelen had aan brons gedacht VERDELING MEDAILLES Van Domselaar 40ste plaats VERRASSENDE ZEGE VAN ANN PACKER IN NIEUWE WERELDRECORDTIJD: 2.01.1 Heel onverwacht Sit-down staking van Koreaan in boksring Geurts en Hoekstra in halve finales kano PLOEG VOOR WEGWEDSTRIJD EERSTE GOUD VOOR JAPAN BIJ JUDO Geen wielrennen in Tokio vandaag «Ï-Wivtv Piet Roomer leidt BLESSURE WERD STEEDS PIJNLIJKER Sluiting dreigt voor Tilburgse kunstijsbaan Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 20 oktober 1964 Vierde blad no. 31394 Medailleverdeling na de wedstrij- den van maandag: goud zilver brons Ver. Staten 31 21 19 Rusland 16 13 19 Bongarjje 7 5 3 Japan 6 0 5 Italië 5 6 2 Australië 5 2 8 Duitsland 3 13 11 Gr. Brittannië 3 9 0 Polen 3 4 5 Bulgarije 3 4 1 Finland 3 0 0 Turkije 2 3 1 Tsj.-Slowakije 2 2 3 Roemenië 2 2 3 België 2 0 0 Nederland 1 3 3 Canada 1 1 1 Joego-Slavië 1 1 1 Denemarken 1 0 1 Nieuw-Zeeland 1 0 0 Frankrijk 0 3 4 Zweden 0 1 3 Trinidad 0 1 1 Argentinië 0 1 0 Zuid-Korea 0 1 0 Tunesië 0 1 0 Iran 0 0 2 Kenia 0 0 1 Zwitserland 0 0 1 In deze stand zjjn de resultaten Geweerschieten Tokio, dinsdag Joop van Dom selaar heeft geen rol van betekenis kunnen spelen 'in de Olympische strijd geweerschieten drie positie». werd in eerste instantie uitge- «onden voor het liggend schieten klein kaliber, een nummer waarop hU als veertiende eindigde. In ichieten drie houdingen moest hU genoegen nemen met de 40ste plaats een veld van 54 deelnemers met i achterstand van 66 punten op de I winnaar, de Amerikaan Lones Wes- I ley Wigger jr., die met een 1164 I nieuw Wereld- en Olympisch record vestigde. De schutter uit Driebergen verloor veel punten in de posities knielend len staan, maar behoorde in zijn spe- I cialiteit het liggend schieten tot de besten. Als men dat onder- Ideei apart beschouwt, eindigde Van Domselaar achter de Olympische kampioen Wigger (398), de Bulgaar Hristov (397) en de Hongaar Ham- merl (eveneens 397), met 396 pun- iten op de gedeelde vierde plaats. Wigger (27 jaar) was veruit de jgrootste scherpschutter onder de deelnemers. Ondanks een slotserie ?an slechts 88 van de 100 mogelijke ringen, zegevierde de Amerikaan met een verschil van twaalf punten. Dat een op Olympisch niveau vrijwel onvoorstelbare voorsprong. De mees te winst vergaarde Wigger bij het knielend schieten met 394, nadat hij liggend met 398 slechts twee punten het maximum verwijderd was ge bleven. Met een totaal van 1164 ver beterde hij het wereldrecord met ze ven treffers. TOKIO Woensdag. Geen goud, geen zilver en ook geen brons, maar slechts een zevende plaats voor Gerda Kraan in de zeer tegenvallende tijd van 2.05.8! Dat is het resultaat van de door Nederland met zoveel hoop en spanning tegemoet geziene finale 800 meter dames. De 31-jarige Bataven-atlete bleek de vermoeienissen van serie en halve finale aanzienlijk minder goed te hebben overleefd da nhaar veel jon gere rivales. Het ging in deze eindstrijd bijzonder snel. De 22-jarige Ann Packer nam het goud én een nieuw wereldrecord meer naar huis. Haar tijd bedroeg 2.01.1. Het zilver ging naar de Frangaise Maryvonne Dupureur in 20.01.9 en het brons voor de Nieuwzee- landse Ann Chamberlain in 2.02.8. letomxetje. maar het was niet ge noeg voor de zege. Hetzelfde had zich zondag afgespeeld met haar .landgenoot Michel Jazy op de 5000 De overwinning van Ann Packer m0ter Zoais toen de Amerikaan kwam geheel onverwacht. Zti was alsg,,,, sdMl toesloeg, zo kwam nu de favoriete gestart op de 400 meter. winmres van de zllvereh medaille maar kwam op dit nummer tot haar grote teleurstelling niet verder dan de tweede plaats. Toen zij naar TOkio ging had zij nog niet besloten aan dit uiterst vermoeiende num mer deed te nemen. Na haar neder laag waagde zij zich aan de 800 me ter, ofschoon zij hierop in het geheel niet verwachtte het tot een eerste plaats te brengen. Met een flitsende eindsprint pas seerde zij de Pran?aise Dupureur en rende na het breken van het lint recht in de armen van de Engelse 400 meter-loper Robert Brightwell, met wie zij op 19 december in het huwelijk zal treden. Het was de laat ste belangrijke race van de rood harige Engelse. Zij zal zich na haar huwelijk terugtrekken uit de wed strijdsport. op de 400 meter, de Engelse Ann Packer, met een tweede versnelling in de benen op Maryvonne afzetten. was tevens het moment waarop Gerda Kraan in reddeloos verloren positie geraakte. Zij moest loslaten ou tenslotte als voorlaatste over de streep gaan. Intussen liep Ann Packer snel In op de Franse kampioene, die de tol ging betalen voor de vele geleverde inspanningen. Haar losse, soepele tred verkrampte en de vrij tengere Engelse, wie men de kracht bepaald niet aanzag, vloog, neen, stormde naderbij. Tien meter voor de streep Hoog tempo f Onmiddellijk na de start nam de Hongaarse Nagy Szabo in een zeer hoog tempo de leiding. Om bij te blijven moest Gerda Kraan hier haar krachtbronnen dusdanig aantasten dat zij in de laatste fase de macht miste om er nog een goede eind sprint uit kunnen persen. Na 350 meter nam de Fran?aise Dupureur, die in de series zo sterk had gedomineerd, de kop over. Zij voerde de acht loopsters in 58.6 sec. een uitzonderlijk snelle tussentijd door de eerste 400 meter en hand haafde dat tempo tot 250 meter voor de eindstreep, waarna zij heit nog verder omhoog gooide. Kennelijk poogde zij de concurren tie nog voor er sprake van een eind sprint kon zijn buiten adem brengen. Inderdaad veroverde Fransaise enkele meters op het pe- Elke dag een schandaal Tokio, maandagavond Er gaat geen dag voorbij in het Olympisch bokstoernooi, dat in het fraaie Koranküen Ijspaleis Vordt gehouden, zonder dat er een schandaal gebeurt. Maan dagavond was het weer raak toen de Australische scheids rechter Tanner de Koreaan I Kih-Choh in zijn partij w__ de Rus Sorokin na zesen zestig seconden diskwalificeerde. De Koreaan nam het niet en ging in sit-down staking. Op een handdoek bleef Choh bijna drie kwartier midden in de ring zit ten, terwijl in en om de ring de Koreaanse officials en de boks- autoriteiten in hevige debatten [Waren gewikkeld. De 5000 toeschouwers de hal was Voor het eerst volledig uitverkocht öaken hun sympathie voor de Azia tische bokser niet onder stoelen of banken. Met applaus en spreekkoren «Korea, Korea" stijfden zt) de Kore an in zijn houding. Verkrampt De bewogen finish van de 800 meter dames. De Engelse Ann Packer is zojuist de Frangaise Dupureur voorbij gegaan. kreeg Maryvonne Dupureur de be slissende klap. Ann Packer kwam naast en onmiddellijk voorbij haar. In de armen van haar verloofde hijgde zij de zenuwslopende strijd uit. Zij wist niet wat zij hoorde toen haar tijd werd bekend gemaakt. Gerda Kraan raakte naast haar illu sies ook haar Europese record kwijt. Tamara Press Met een geweldige stoot, die de kogel 18 meter en 14 centimeter der deed neerkomen, stelde Tamara Press in haar laatste poging haar tweede gouden medaille veilig, het discuswerpen eiste zij nu de titel bij het kogelstoten voor zich op met een prestatie, die een nieuw olym pisch record betekende. Achter de 25-jarige Duitse Renate Garisdh in Rome zesde op dit onderdeel kwam een tweede Russische, Galina Zybina, op de derde plaats. Renate Garisch veroverd» het zilver in haar vierde worp met een stoot van 17.61 meter, een nieuw Duits record. Behalve de eerste drie bleef ook de Nieuwzeelandse Isobel Young nog boven de 17 meter. Het leverde haar een vierde plaat» op. Valeri Brume! De Russische wereldrecordhouder, Valeri Brumel, miste tijdens de kwa- lifioatiesprongen tot tweemaal feo« de hoogte van 2.03 meter. De Rus slaagde bij zijn derde en laatste po ging. De eis voor de finale ls gesteld op 2.06 meter. Brumel houdt het reldrecord met een hoogt» van 2.28 meter. De Amerikanen John Thomas en Ed Carruthers en de Olympische kampioen Robert Shavlakadze pas seerden reeds bij hun eerste poging de hoogte van 2.03 meter. Shavla kadze heeft de laatste maanden alle wedstrijden van Brumel gewonnen. Brumel heeft kennelijk zijn con currenten zand in de ogen willen strooien, want de fcwalificatiegrens 2.06 meter haalde hij reeds met zijn eerste sprong en bijzonder ge makkelijk. Ook Shavalakadze derde Rus Valery Skvortsow plaat- zioh in de finale met nog de Zweed Stig Petterson, de Duitser Koppen. De Pool Czernik, de Ameri kanen Thomas en Carruthers, zijne excellentie minister Idriss Tsjaad. totaal gingen 21 man naar de finale over. Grote surprise De 24-jarige Duitse student in de Lichamelijke opvoeding, Willi Hol- dorf, heeft vandaag voor een kapi tale varrassing zorg gedragen door Olympisch kampioen te worden op het zwaarste atletiek-onderdeel: de tienkamp. De grote favoriet voor de titel, de Formosaan Yang Chuan Kwang, zag zijn kansen in rook op gaan door bij het polsstokhoogsprin gen niet verder te komen dan 4.60 meter. Hij viel dan ook bui ten de medailles. Het zilver was voor de Rus Rein Aun, het brons voor de Duitser Wal de. Holdorf scoorde in totaal 7.887 punten, Aun kwam tot 7842 en Walde tot 7809 punten. 't was voor het eerst bi 32 jaar de Amerikanen d verloren. Toen na bijna drie kwartier de speaker eindelijk aankondigde dat de internationale bokscommissie de scheidsrechterlijke beslissing nog zou bestuderen, verliet de Koreaanse vlieggewicht onder donderend ap plaus de ring. De Argentijn Chirino, die enkele dagen geleden een Egyptische scheidsrechter aanviel is zoals wij gisteren reeds meldden, door de AIBA voor drie jaar geschorst. De AIBA heeft hierbij in overweging ge en dat de Argentijnse bokser later in het openbaar zijn excuses heeft aangeboden. Rusland is maandagavond de eerste van zijn tien vertegenwoordi gers in het bokstoernooi kwijtgeraakt. Oleg Gorgoriev, de bantamgewicht, die in Rome goud won, verloor zeer omstreden van de Mexicaan Fabila, die zichzelf na de uitspraak nog wel het meest verbaasd toonde. Grote indruk maakte opnieuw de Amerikaanse zwaargewicht Frazier, die nu de Australiër Athol McQueen knock out sloeg. Er vielen dit keer opvallend veel knock outs. In totaal vier, waarvan drie in de zwaarge wichtklasse. Anton Geurts kreeg helemaal z«n zin. De strijd in de tweede serie van de K 2-klasse ontwikkelde zich pre cies zoals de Nederlandse kanovaar der dat graag wenste. Roemenië, Rus land en Zweden, het leidende drietal, bleven dicht bijeen en het Neder landse duo GeurtsHoekstra volgde op korte afstand. Kort voordat de 500 meter-lijn gepasseerd werd zag de Nederlandse K 2 zelfs kans de derde positie van Zweden over te nemen. Vijfhonderd moeilijke meters zou de race, waarvan de eerste drie aan komenden zich plaatsten in de halve finales van woensdag, nog duren. Plotseling vielen de Denen aan en het zag er somber uit voor het Ne derlandse tweetal. Geurts en Hoekstra gaven zich ech ter niet gewonnen. Zij toonden een vechtlust, die bewondering afdwong bij de bijna 2.000 toeschouders rond het door nevelsluiers somber aan doende Sagami-meer. Op de 750 me ter-lijn trok de Oranje-ploeg naar voren. Denemarken werd snel het eerste slachtoffer. De Nederlandse combinatie vond 'n derde plaats ken nelijk nog niet voldoei.de. In één sprint ging de K 2 door en passeerde ook Zweden. Boord aan boord voch ten de Nederlanders en Roemenen daarna om de eer van de overwin ning. Het lukte net niet. Met miniem verschil alleen zij die vlak bi) de finishlijn zaten konden direct de overwinnaar aanwijzen triomfeer de Roemenië, dat de Nederlandse formatie 0,1 6econde achter zich liet. te bereiken. Tot halverwege de race lagen de Nederlanders op de derde plaats, hetgeen juist voldoende sen ronde verder te komen. Toen kwamen de Hongaren sterk opzetten op him tussensprint bleef de Oranje-ploeg het antwoord schuldig. Zij zullen nu hun geluk moeten pro beren in de herkansing. Later op de dag kwam de Neder landse K 4 in de herkansing uit slaagde daarin als eerste te eindigen, zodat ook Hoekstra, Wittenberg, Van Hal teren en Weijzen de halve finales hebben bereikt. Uitslag eerste herkansing: 1. Ne derland 3.21.4; 2. Italië 3.21.36; 3. Groot-Brittannië 3.30.44. Minder succes Op de andere nummers hadden de Nederlanders minder succes. Geurts werd in de K 1-klasse na een matige race naar de herkansingen verwi Zonder moeite plaatste hij zich later tooh voor de halve finales. Uit zijn herkansing zouden er drie over gaan naar de halve eindstrijd en kwamen slechts drie deelnemers de start. Geurts plaatste zich tweede en kan nu dus een poging doen in de eindstrijd te komen. Ook de K 4, bestaande uit Paul Hoekstra, Theo van Halteren, Chick Weijzen en Jan Wittenberg slaagde er niet in rechtstreeks de halve finale TOKIO( dinsdag Na langdurige besprekingen is de Nederlandse ploeg, die donderdag in de individuele weg wedstrijd start, geformeerd uit Ger- ben Karstens, Bart Zoet, Harry Stee ms en Jan Pieterse. De keuze van Karstens, Steeven» i Zoet stond al lang vast. Het ging is om één plaats, waarvoor Pieterse, Evert Dolman en Henk Cornelisse de kandidaten waren. Cornelisse viel af omdat hij de afgelopen week met de achtervolgingsploeg uitsluitend op de baan heeft getraind en daardoor niet voldoende kilometers in de benen heeft. De moeilijkheid was nu dat zo wel Pieterse als Dolman in een uit stekende vorm verkeren. Dat ten slotte Pieterse de voorkeur kreeg ge schiedde met volledige instemming van Dolman, die moest toegeven dat zijn concurrent meer recht op de plaats had. Al meer dan een jaar ge leden immers heeft Pieterse op ver zoek van de KNWU zijn plannen om prof te worden uitgesteld tot na de Spelen. TOKIO, dinsdag Het eerste de beste onderdeel van de vandaag be gonnen judowedstrijden heeft Japan ai een gouden medaille opgeleverd. Takehide Nakatanl zegevierde door in de finale de Zwitser Eric Haenni be verslaan. Haenni legde beslag op het zilver. De Russen Oleg Stepanov en Aran Bogolubov behaalden elk een bronzen medaille. In het lichtgewicht kwam Nederland niet op de tatami. Voor de tweede keer binnen enkele dagen hebben de organisatoren de Olympische wielerwedstrijden ln To kio 24 uur moeten opschuiven. Het regent weer de gehele dag. De Nederlandse scheidsrechter Piet Roomer (Rotterdam) heeft een uit nodiging gekregen om zondag 15 no vember in Oporto de Iandenwedstrijd Portugal—Spanje te leiden. Hij wordt geassisteerd door de grensrech ters H. Gennissen (Utrecht) en C. I Arkenbont (Den Haag). De Nederlandse kampioen op 400 meter: 48.2 Voortreffelijke ver- de tienkamp, Eef Kamerbeek, heeft dit nummer in Tokio niet kannen beeindigen. Nadat hij op de eerste dag, gehinderd door een ischias-ontsteking, een ho peloze vijftiende plaats in het klassement innam, is hij op de tweede dag maar gestopt. Na de teleurstelling van Gerda Kraan, een nieuwe deceptie voor Je vaderlandse atletiek. De tienkamp 1a een volkomen open zaak geworden, nadat de technische commissie van de LAAF drie weken voor de Spelen een nieuwe punten telling liet uitkomen, welke de kan sen van de favoriet Yanf Chuang kwang (Formosa) aanzienlijk ver minderden en die van de Duitsers en Russen beter maakten dan ooit Leider van het gezelschap van 23 tienkampers is niet Yang, die na de eerste dag met 3803 pnt als negende staat geklasseerd en wel met enor me verrichtingen voor de dag moet komen wil hij nog enige kans op de gouden medaille hebben, maar de Duitser Holdorf. Zijn resultaten op de eerste dag waren: 100 m. in 10.7 verspringen: 7 meter, kogelstoten: 14.95 m, hoogspringen: 1.84 m., richtingen dus. De stand is: 1. Holdorf 4090 pnt 2. Walde (Did) 4074 pnt 3 Aun Rusl.) 4067 pnt. 4. Storozbenko (Rusü.) 3908 pnt. Kamerbeek liep de 100 m. in 11.3 sec. sprong 6.56 m ver, stootte de ko gel 14.40 m. sprong 1.70 m. hoog en liep 52.- sec over de 400 m. Allemaal prestaties, die ver beneden zijn kun nen liggen. Vooral op het hoogspringen bleek dat de blessure Kamerbeek in hoge mate hinderde. Hij* kreeg een been bijna niet omhoog en het was nog een wonder dat hij over de 1.7 kwam. Normaal is hij goed voor op zijn minst 1.80 m. Het feit dat hij op de tweede dag niet aan de start verscheen, is dan ook bepaald geen Oude auto De eens zo machtige Russische at- letiekploeg raakt versleten als een oude auto waarvan het nieuwe model nog niet beschikbaar is. Dit zegt Gabriel Korobkow, de leider van de Russische atleten. „Onze atleten zijn te oud, zij zijn over hun topprestaties heen", zo zegt de Russische coach. Weinig reden tot tevredenheid voor onze waterpoloploeg Tokio, maandagavond „Het is tegengevallen. Er bestaat weinig reden tot tevredenheid met een achtste plaats. En dat, terwijl het internationale pell van het water polo, Hongarije uitgezonderd, ach teruit is gegaan. Wij zullen andere wegen moeten inslaan om terug te kunnen komen op die plaats, welke wjj vroeger hebben ingenomen", aldus Frits Smol, de chef d'équipe van de Nederlandse waterpoloploeg to Tokio. Smol, eens een van de steunpilaren van het Nederlandse zevental, dat vooral in Helsinki in 1952 vader landse (sport) geschiedenis schreef, is van mening, dat met Hongarije inderdaad de beste ploeg Olym pisch kampioen is geworden. „Joe- go-Slavië heeft slechts krachtmen sen, geen waterpolospelers.En daarom verdienden de Hongaren de Olympische titel" voegde Smol hieraan toe. De Nederlandse waterpoloploeg heeft niet bereikt, wat coach Rndlo van Feggelen, al eveneens een „grote" uit ons roemrijke waterpoloverle- den, zich ervan had gedacht. Van Feggelen had zich een plaat» in de finalepoule in het hoofd en zag mogelijkheden voor een bronzen medaille.Hoe anders ls het uit gekomen. Zelfs in de tweede groep kon Nederland zich niet handha ven en een achtste plaats werd zjj deeL Smol mikt op de jeugd en ziet hierin voor de toekomst grote mogelijk heden. HU wil andere wegen in slaan, vooral om het spelniveau ln de olubs op te voeren, die de basis Van de spelers van de Olympische ploeg roemde Smol vooral het spel van Gerrit Wonngoor, de 24- jarige Utrechtse student en speler van UZSC, die hU tot de beste van elftal Olympiërs aanwees. Maar met één speler komt men er niet ofschoon niet allen hebben ge faald. Als ploeg mankeerde er ech ter veel aan. De Olympische Spelen van Tokio hebben aangetoond, dat de huidige weg naar het erepodium niet de juiste weg is geweest. Andere trai ningsmethoden zullen moeten wor- aen gevolgd, een andere wijze van voorbereiding op een groot toer nooi worden gevonden. De tUd zal uitwijzen, welke dat sullen zijn. .Wij hebben een aantal zeer goede Jongeren maar die zijn nog niet klaar. Zij zullen over twee jaar klaar zijn voor de Europese kampioen schappen en over vier jaar voor Mexico city". Korobkow is een Rus die er uit ziet en zich gedraagt als een Ameri kaan. HU is een grote, kalende man ïen zware bril draagt. Door lang durig contact met de Amerikanen heeft hU geleerd zich te gedragen als pubtic relations man uit New York. HU is sympathiek meegaand spreekt bijna foutloos Engels. De Tilburgse kunstijsbaan, tien da gen geleden door burgemeester Becht onder de fanfareklanken van het Til- burgse muziekkorps feestelijk ge opend, wordt thans met sluiting be dreigd door ambtelijke maatregelen van de gemeente Tilburg. Zeven van de zestig omwonenden hebben bjj de burgemeester van Tilburg en bjj de officier van Justitie te Breda bezwa ren over geluidshinder ingediend. Het bestuur van de kunstijsbaan bestaande uit Tilburgse ingezetenen, die een stichting zonder winstoog merk hebben opgericht, is volkomen overrompeld door de ontstane lawine van ambtelijke moeilijkheden. Van avond komt het bestuur in een spoed eisende vergadering bjj een om te be raadslagen of het onder de nu ont stane omstandigheden nog mogelijk is de reeds druk bezochte kunstijs baan geopend te houden. DWS op 4 november tegen Ski Og Lyn De besturen van DWS en het Noorse Ski Og Lyn hebben overeen stemming bereikt over de data van de wedstrijden, die beide clubs tegen elkaar moeten spelen voor de tweede ronde van het toernooi om de Euro pese beker voor landskampioenen. De eerste ontmoeting wordt woensdag vier november in *et Olympisch Stadion van Amsterdam gespeeld, de return-wedstrijd heeft veertien da gen later, op 18 november in het O&Iose Bisletstadion plaats. Beide wedstrijden worden bjj kunstlicht gespeeld. Oorspronkelijk waren de data 18 november en 2 december voorgesteld.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 7