als het om sparen gaat mm Leesbibliotheken moeten meer differentiatie geven JIONGENSTRUI KREYMBORG Cholesterol speelt belangrijke rol in het menselijk lichaam m 0 mi-conferentie voortijdig geëindigd Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 20 oktober 1964 Derde blad no. 31394 MEER DAN 1000 BANKEN EN BIJKANTOREN aangesloten bij de coöperatieve centrale raiffeisen-bank te utrecht Expositie „6 miljoen boeken H0CER VERANTWOORDELIJKHEID IS EEN GEBIEDENDE EIS Dr. C. Reedijk, voorzitter van de Rijksadviescommissie voor de openbare bibliotheken, heeft gisteravond in het tentoonstellingsge bouw JZonnehof' te Amersfoort een expositie geopend die de naam draagt „6 miljoen boeken", zijnde het gezamenlijk boekenbezit van de openbare bibliotheken. Deze tentoonstelling geeft een beeld van de functie van de openbare bibliotheken en leeszalen als informatie centra voor literatuur en vele andere zaken. Het 50-jarig bestaan van de Openbare Leeszaal en Bibliotheken te Amersfoort was aan leiding tot het inrichten van deze tentoonstelling. Aan de realisering daarvan werd meegewerkt door Wim Cr ouwel (ontwerp), Gerrit Kouwenaar (tekst) en Dolf Kruger (foto's). De tentoonstelling welke tot 29 tember te bezichtigen zal zijn vindt plaats onder het patronaat var Centrale Vereniging van Openbare Bibliotheken in Nederland. Ingeleid door mr. R. Streng, voorzitter de Amersfoortse Openbare Leeszaal en Bibliotheek, zei dr. C. Reedijk. Dat met deze expositie, door de szalen en bibliotheken r het eerst op vakkundige wijze de weg getimmerd wordt, zodat nu reeds de nieuwsgierigheid is ge wekt bij de Vlaamse collega's. Spre ker noemde de Engelse openbare leeszalen en bibilotheken in verschil lend opzicht een voorbeeld voor Ne derland, omdat de techniek daar reeds veelvuldig wordt toegepast met telexverbindingen en micro-repro- dukties. Het gebrek aan vakkundig personeel zal binnenkort wellicht worden verminderd door de resulta ten van de bibliotheekschool. Naar sprekers mening zjjn de openbare lees zalen en bibliotheken in de periode consolidatie gekomen, die ech ter dynamisch moet zijn en waarbij aandacht moet worden besteed aan de differentiatie van het boekenbe- de individuele gebruiker. Advertentie Grof gebreid In nieuwe kunstvezel, warm, makkelijk wasbaar, snel droog en vormhoudend 8'nÜ1^f° Kl.stp. m. Alleen geldig 21 oktober Stille Rijn, t.o. Hartebrugskerk De openbare leeszalen hebben vele decennia op een hongerdieet moeten leven, maar nu ook de bibliotheken delen in de gestegen welvaart is er financieel meer mogelijk. Na de be tere inrichting, huisvesting en het meubilair dreigt echter het gevaar dat het boekenbezit te weinig biedt voor de lastige lezer. Dr. Reedijk wordt dagelijks geconfronteerd met die redelijk moesten zijn, u beroep moet wc lijke bibliotheek. Meer differentiatie zal de weerstand overwinnen tegen te bijzonder en te geleerd, maar toch zal er minder moeten worden ge dacht in goede uitleners. Het aanbod stimuleert de vraag. Nieuwe categorieën boeken scheppen nieuwe gegadigden. De grens van de eigen literaire verantwoordelijkheid van de openbare biliotheken dient omhoog te worden gebracht. Daar voor is geld en durf nodig. Het gaat thans nog te stroef en te langzaam. Maar in tegenstelling tot recente verklaringen meende dr. Reedijk te moeten zeggen dat er voor gezorgd moet worden dat vele intellectuelen de weg vinden naar de openbare bibliotheken. Te veel studerenden blijven nu nog weg door teleurstel lingen. De zwevende clientele is be langrijk. Tot slot verklaarde dr. Reedijk „ponsstrook en microcards zullen in de toekomst in de openbare leesza len en bibliotheken een grote rol krijgen maar het gewone gebruiks boek dat wijzer maakt maar ook wel ergert zal ook door de achterklein kinderen nog geboeid worden gele- kaleiöoscQop Restauratie Frans Hals oplichting? De substituut-officier van Justi tie te Amsterdam mr. H. O. van Everdlngen heeft een gerechtelijk vooronderzoek doen beginnen tegen de twee kunstschUders-reetaurateurs te Amsterdam die het deze zomer ontdekte en aan Frans Hals toege schreven „mansportret" hebben ge restaureerd. Zij worden verdacht van poging tot oplichting. Zij zouden nl. hebben ge tracht het doek voordelig in hun bezit te krijgen. Tegenover de familie Hottnow te Muiderberg, die het stuk had ont dekt en het had laten restaureren, zouden zij het tegen beter weten in hebben doen voorkomen alsof de res tauratie een teleurstellend resultaat had opgeleverd en dat het wel geen Frans Hals kon zijn. De familie is op die poging niet ingegaan. Zoals bekend heeft zij het doek Juist naar Duitsland verkocht. l een eerste verhoor door de rijksrecherche, waarin de poging het stuk in bezit te krijgen werd toege geven, is tegen beide mannen pro- verbaal opgemaakt. Zij zijn niet gearresteerd. Nader wordt onder zocht of zij zich aan enige straf bare handeling hebben schuldig ge maakt. Chinese schilderkunst in Schiedam In het stedelijk Museum te Schie dam wordt van 24 oktober tot 22 november een tentoonstelling ge houden van hedendaagse Chinese sclxilderkunst. De opening zal wor den verricht door de heer Lie Kwang Tse, Chargé d'affaires a.L van de Clunese ambassade. Vermeers ,De Brief nu in Londen Het beroemde schildery van Ver leer „De Brief' is gisteren in het geheim overgebracht naar het Lon- dcnse Victoria and Albert Museum. Het schilderij zal een der voor naamste kunstvoorwerpen vormen op de „Orange and Rose" tentoonstel ling die woensdag wordt geopend door de Engelse Prinses Marina. De tentoonstelling blijft geopend tot 13 december. Een woordvoerder van het museum zei gisteravond „het schilderij is vei lig aangekomen en hangt nu op zijn plaats in de tentoonstelling". Het schilderij werd naar het mu- :um overgebracht in een bestelwa gen van de Nederlandse ambassade met politie begeleiding en arriveer de bij het museum 's middags kort Het schilderij werd naar Londen overgebracht aan boord van de Ne derlandse torpedoboot jager Amster dam en werd aan land gebracht bij de Tower. Deense protesten tegen het vonnis dichter Alvarez Twee groepen Deense katholieken hebben zich rechtstreeks tot gene raal Franco gewend met het ver zoek, het de vorige week tegen een dichter uitgesproken vonnis te her roepen. Dit vonnis, waarbij de dichter Car los Alvarez voor drie jaar naar de gevangenis werd verwezen, heeft in geheel Scandinavië grote beroe ring verwekt. Alvarez werd veroordeeld om dat hy In het begin van het vorig jaar afkeuring heeft uitgebroken over do terechtstelling van de Spaan se communistenleider Julian Gri- Een in krachtige bewoordin gen vervat protest, gericht tot het Spaanse staatshoofd en overhandigd aan de Spaanse ambassade in Kopen hagen is gisteren door de „Actie der katholieke arbeiders" en de „jonge katholieke arbeiders gepubliceerd. Ook studenten van de Deense ho geschool voor journalistiek te Aarhus hebben een protest gezonden. Inmiddels waren linkse groepen bezig met het organiseren van een demonstratie, die vanavond zal wor den gehouden. De initiatiefne mers zijn niet-communistische stu- dentengroepen en de jong-com- munistische Liga. zy willen een fakkeloptocht hou den van de Spaanse ambassade naar de op korte afstand gelegen particu liere woning van de ambassadeur. Chr. Cultureel Studiecentrum opgericht In Amsterdam ls opgericht de „Stichting Christeiyk Cultureel stu diecentrum". Deze heeft ten doel een studie- en bezinningscentrum te zyn voor studenten uit prot. chr. kring die zich professioneel bekwamen op een der terreinen van de kunst en voorts ook voor hen die reeds op de onderscheiden terreinen der verschil lende kunsten werkzaam zyn. Bovendien zullen allerlei activitei ten worden ontwikkeld die ten doel hebben de kunstzinnige en culturele vorming in de meest uitgebreide onder het prot. chr. volksdeel te be vorderen, zoals door het beleggen van conferenties en congressen, ka dertraining en zomercurssusen, bi bliotheek en documentatie, alsmede door het doen verschijnen van publi- katies en periodieken. In de commissie van aanbeveling hebben zitting genomen: prof. dr. J. E. Andriessen, mr. B. Biesheuvel, dr. J. Bosch, dr. E. Diemer, dr. H. A. Schuring, ds. H. J. Velema, prof. dr. G. J. de Vries en prof. dr J. Zijlstra In het komend.e seizoen zullen een drietal congressen worden georgani seerd door een aantal studenten aan de Vrije Universiteit in het confe rentieoord „Op gouden wieken" in Scheveningen. Het eerste congres heeft tot onderwerp ,De, moderne kunst", en wordt gehouden op 6 en 7 november 1964 .Als sprekers zullen o.a. optreden C. Rijnsdorp, H. Algra en de Belgische kunstenaar Paul van Hoeydonck. Het tweede congres vindt plaats om 12 en 13 februari 1965 en het derde op 9 en 10 april 1965. De beslissing over de plaats waar het studiecentrum zal worden gevestigd en wie met de leiding daarvan zal worden belast, zal nog dit seizoen worden genomen. helpen direct tegen brandend maagzuur Sartre weigert de Nobelprijs Een van de leidende kandidaten voor de Nobelprys-'64 voor de letter kunde heeft beleefd maar vastbera den geweigerd de prys te aanvaar den. De Franse schryver Jean-Paul Sartre heeft in een brief aan de Koninklyke Zweedse Akademie voor Letterkunde verzocht niet voor de Nobelprys kandidaat gesteld te wor den, zo meldt het Zweedse ochtend blad Dag ens Nyheter. Volgens het blad en vroeger ver schenen berichten in de Franse „Fi garo Literaire" zou de Akademie reeds besloten hebben Sartre de No belprijs toe te kennen. De winnaar van de Nobelprijs voor de letterkunde zal dit Jaar op 22 ok tober bekendgemaakt worden. Een van do andere kandidaten is de in ballingschap levende schrijver Mi guel Angel Asturias uit Guatemala, die gisteren voor een serie lezingen in Zweden is aangekomen. Nobelprijs voor biochemisch onderzoek (Van medische medewerker) Vorige week is de Nobelprys voor de geneeskunde toegekend de geleerden Bloch en Lynen hun verdienstelijke onderzoekingen op het gebied van cholesterol en het vetzure metabolisme (dat is de stof wisseling van de vetten).' Deze twee onderzoekers zyn geen medici, e bio-chemicL Zy hebben in de afgelopen jaren uitvoerige studies gewijd aan de vet stofwisseling. De betekenis daarvan wordt al enigszins duidelijk als men beseft dat cholesterol een heel belangrijke che mische stof is, die in alle cellen van het menselijk lichaam aanwezig is en die tal van functies heeft El ke cel in het lichaam is omgeven door een membraan, dat werkt als een soort zeef en bepaalde stoffen doorlaat, die nuttig zijn voor die ceL Cholesterol nu bepaalt mede in hoe verre het membraan doordringbaar is. Daarnaast vormt cholesterol de grondstof voor de opbouw van an dere chemische stoffen, die voor het lichaam onontbeerlijk zyn, zoals vi- tamine-D, noodzakelijk voor de op bouw van het beenderstelsel en zo als het geslachtshormoon, dat nodig is voor de regeling van de vrucht baarheid en de voortplanting. Ook is cholesterol bepalend voor de opbouw het zogenaamde bij nier schors- hormoon, dat onder meer de hoeveel heid zout in het menselijk lichaam de bloeddruk regelt. Maar daarnaast heeft cholesterol ook grote betekenis by verschillende ziektes. In het byzonder kan het in abnormale hoeveelheden worden opgestapeld in de bloedvaten, voor- an hersens en hart. Dit kan er toe leiden dat in de vaatwanden ver dikkingen en afsluitingen optreden. By „aderverkalking" byvoorbeeld kan een vorm van een hartaanval optreden, waarby het hart onvol doende zuurstof krijgt toegediend als gevolg van verstopping van een bloedvat Deze vaatziekten staan te genwoordig in het brandpunt van de belangstelling aangezien er een sterke toename van het aantal ge vallen valt te constateren. Zo dreigt deze afwyking in Amerika de meest frequente doodsoorzaak te worden. (Echter mede door het terugdringen andere doodsoorzaken, Red. L.D.) Om een juist inzicht te krijgen in de verrichtingen van de stof cho lesterol moet men eerst weten hoe het cholesterol in het lichaam wordt gevormd, welke factoren hier op een invloed uitoefenen en wat er uitein- deiyk met dè stof gebeurt. De verdiensten van Bloch en Ly- an liggen juist hierin, dat zij by het onderzoek hiernaar een juist as pect hebben gevonden. Cholesterol wordt niet als zodanig uit de voe ding opgenomen, maar wordt in het lichaam zelf, voornamelijk in de le- geproduceerd uit andere stoffen die op hun beurt ontstaan uit sui kers en vetten. Bloch en Lynen heb ben enkele essentiele trappen in het produktieproces van cholesterol ont dekt waarby uiteraard nog veel in de schoot van het verborgene ligt. Bovendien hebben Bloch en Ly nen de werking ontdekt van een be paalde stof enzym, die er voor zorgt dat uit een basisgrondstof is het li chaam behalve cholesterol ook vet zuren kunnen worden gevormd. Die vetzuren dienen veelal als energie- brom voor het lichaam, en naar mate er meer in het lichaam wor den opgestapeld in de vorm van lichaamsvet, zou er minder choles terol in het bloed kunnen voorko men. Deze ontdekking zou van be lang kunnen zyn voor de bestrijding van de vaatziekten. De professoren Bloch en Lynen hebben zich alleen bezig gehouden met de produktie van de grondstof cholesteroL Maar er moeten nog vele stappen worden genomen, voordat men precies weet, hoe deze grond stof wordt omgezet in de uiteinde lijk bruikbare stoffen als vitami ne-D. Bovendien zyn de Nobelprijswin naars geen medici, zy hebben him Philippijnen doen een beroep op Indonesië De Philippijnen hebben Indonesië verzocht de Indonesische guerilla- strijdkrachten van het Maleisische vasteland terug te trekken teneinde 'n derde topconferentie over het ge schil mogehjk te maken, zo heeft de Philippijnse minister van Buitenland se Zaken gezegd. Minister Mendez zei gisteren dat zyn regering op antwoord uit Djakarta wacht. President Macapagal acht een der de topconferentie nutteloos als niet eerst de Indonesische infiltranten worden teruggetrokken. (Advertentie) KUNSTGEBIT Wanneer de vorm van het mond- weefsel of tandvlees zich wijzigt, waardoor Uw prothese loslaat, dient U de tandarts te raadplegen. TUSSENRUIMTEN, veroorzaakt door schrompelen van het tandvfeee Alleen de tandarts is in staat het gebit weer passend te maken. Tracht dit niet zelf te doen met stoffen, die zidi op bet tandarts kunt wenden, L voorlopig DENTOFIX te gebruiken, een oangenaam alkalisch poeder, dot het gebit stevig op zijn plaats houdt. DENTOFIX wordt geheel verwijderd door het schoon- spoelen van Uw gebit en geeft geen plaat. Het zacht, beschermend laag- Lemelte en doet Set gebit goed vastzitten. natuurlijke tanden. Dus geen angst meer vóór verschuiven, los- een gevoel van zeker heid donk zij DENTOFIX. Verkrijgbaar bil Apothekers en Drogisten. Prinses Irene heeft met enkele vriendinnen een bezoek gebracht aan het geheel gaaf bewaard ge bleven middeleeuwse stadje Avila in Spanje. De prinses bij de St.-Theresiakerk. biochemische onderzoekingen ver richt in het laboratorium, dus buiten het menselyk lichaam. En het is de vraag of in het lichaam met zyn vele geïntegreerde functies dezelfde wetten gelden als daarbuiten. In tal van landen wordt het onderzoek hiernaar voortgezet. Zo ook in Ne derland, waar aan de Leidse Univer siteit medici, biologen en chemlol samenwerken ln een grootscheepa project. Advertentie ea*acht/ als 'tjonge moet zijnl De conferentie van de Internatio nale Telecommunicatie-Unie (ITU) over de toewijzing van frequent!©» banden aan Afrikaanse landen ia gisteren voortydlg geëindigd na een week redetwisten over de deelname van Zuid-Afrika en PortugaL Aan haar eigenlijke taak kwam de con ferentie niet toe. Besloten werd gisteren by het be stuur van de ITU een klacht in te dienen over het „onwettige optreden" van het ITU-secretariaat, dat de conferentie belegd had. Een aantal ITU -functionarissen verliet vorige week de conferentie uit protest te gen een besluit om Zuid-Afrika en Portugal uit te sluiten wegens hun rassenpolitiek. De Westeuropese af gevaardigden waren een dag tevo ren al om dezelfde reden van da conferentie weggelopen. Op de slotbijeenkomst van giste ren waren alleen de Afrikaanse, Ara*- bische en Oosteuropese vertegen woordigers aanwezig. In een resolu tie die deze afgevaardigden goedkeur den, wordt de voorzitter van de con ferentie, Alpha Diallo uit Guinea* gemachtigd, een klacht in te dienen by de bestuursraad van de ITU en VN-secretaris-generaal Oe Thant en de voorzitter van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid op de hoog te te stellen van het gebeurde. In de resolutie wordt ook verklaard, dat de ondertekenaars niet in de kosten van de conferentie willen delen omdat deze tegen hun wil is afgebroken. De conferentie zou oorspronkebjk vier weken duren. Engelse vorstin ook naar Berlijn Volgens „The Sun" zal koningin Elizabeth gedurende haar bezoek aan West-Duitsland in mei a.s. ook naar Beriyn gaan. De burgemeester van W est-B er Lijn Willy Brandt, heeft dit tegenover een correspondent van dit blad onthuld. Hy zei: „We zullen de koningin een groots welkom berei den", en voegde eraan toe: „Dit zal zelfs een grotere gebeurtenis wor den van het bezoek van president Kennedy". Een woordvoerder van de Britse ambassade in Bonn zei, dat over een bezoek van de Koningin aan Beriyn later zal worden be slist Nederlandse musicoloog hoogleraar in Los Ahgeles De Nederlandse musicoloog dr. Arend Koole is benoemd tot hoog leraar aan de University of Southern California in Los Angeles. Hy zal daar de directie krijgen over de afde ling Music History and Literature. Prof. Koole heeft deze benoeming aanvaard en zal het Zuldafrikaanse Bloemfontein, waar hy tot nu toe werkte, verlaten.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 5