BRUG OVER TREKVAART KOST CA. 1,4 MILJOEN Zestal jubilarissen ontving NUSO-erespeld Foor Groenoord en veemarkt zijn nog vele tonnen extra nodig Belangrijke verbinding op stapel ATTENTIE Echtpaar Herreur 50 jaar getrouwd PROF. MR. J. A. VAN HAMEL OP 84-JARIGE LEEFTIJD OVERLEDEN VERNIELING TEGENGAAN „Vriendelijke automobilist „Linda" en zuster in Lido-theater Drie jonge Leiclenaars in de cel Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 20 oktober 1964 Tweede blad no. 31394 VOORSTELLEN AAN DE LEIDSE RAAD In de vergadering van de Leidse gemeenteraad tal maandag a.s. een voorstel worden behan deld, om een bedrag van 1,4 miljoen gulden be- I schikbaar te stellen voor een brug over de Haar lemmertrekvaart nabij het voormalige Groen oord, welke brug een verbinding gaat vormen tussen de verlengde Willem de Zwijgerlaan en het toekomstige veemarktterrein, het Schutters- I veld en het Rijnsburgerwegviaduct bij 't station. Bovendien worden kredieten tot vele tonnen ge vraagd voor bijkomende werkzaamheden, voor namelijk ten behoeve van veemarktterrein en het uitbreidingsplan Groenoord De Willem de Zwijgerlaan zal mettertijd, wanneer de Provincie een nieuwe brug over de Zijl gaat bouwen voor aansluiting op de provin ciale weg naar Roelofarendsveen, een belang rijke schakel worden voor het verkeer tussen de Rijn- en Veenstreek en de noordwestelijke ge deelten van de Sleutelstad. Bovendien wordt deze weg in het kader van het ringwegenstelsel van het Leidse wegenschema een belangrijke verbinding tussen twee uitvalswegen van de stad, de toekomstige weg door de Kikkerpolder en de provinciale weg naar Roelofarendsveen. Ten behoeve van de aansluiting: van de Willem de Zwygerlaan aan de ge- weg door de Kikkerpolder, alsmede aan een weg over het Schut tersveld langs de spoordijk naar het Stationsplein, moet door de gemeente ni lelden een brug over de Haarlemmertrekvaart worden gebouwd. Voor deze brug heeft de raad op 26 april 1955, een ontelgenlngsplan vastgesteld. De lesbetreffende percelen zijn inmiddels in eigendom verworven, terwijl de Ontruiming daarvan vordert, aldus B. en W. in een praeadvies. In het brugdek zullen kabels en lei dingen kunnen worden doorgevoerd. Ten slotte is de brug in haar ge heel in een helling ontworpen, waar door een ongelijkvloerse kruising van de wegen op het Schuttersveld tot de mogelijkheden blijft behoren. De bouwkosten van de brug worden geraamd op f 1.400.000,-. Hierin is begrepen een bedrag van f 40.000,- voor de aanleg van de genoemde ont- lastingsvloer, welk bedrag ten laste van de stedelijke fabrieken van gas en elektriciteit zal komen. Wijziging trace's De vergroting van de doorvaart- hoogte tot 2.00 m maakt wijzigingen noodzakelijk in het tracé van de we gen aan de oostzijde van de brug en van die rond het veemarktterrein, alsmede in de grondbestemmingen en de indeling van het veemarktterrein, zoals opgenomen in het uitbreidings plan „Leiden-Groenoord". Bijkomende kosten Dit plan omvat: a. de doortrekking van de Willem de Zwijgerlaan langs de zuidzijde van het veemarktterrein tot de onderha vige brug (geraamde kosten: f 662.000,-) b. de aanleg en de reconstructie van wegen en het bouwrijp maken van gronden, gelegen in het uitbrei dingsplan „Leiden-Groenoord", ten westen en ten noorden van het vee marktterrein (geraamde kosten: f 990.000,- c. de aanleg van een hoofdriool in de Bakker Korffstraat, aangezien de bouw van de brug onderbreking van het hoofdriool in de Haarlemmerweg noodzakelijk maakt (geraamde kos ten: f 132.000,-). In het voorstel van B. en W. wor den voorts allerhande kosten van bij komende werken bekeken in het licht van reeds eerder gegeven kredieten en genomen beslissingen, waardoor deze genoemde en andere bedragen nog aanzienlijke wijzigingen onder gaan. Uiteindelijk echter komen de bouw van de brug en bijkomende werken, voor een belangrijk deel ten behoeve van het veemarktterrein en het uitbreidingsplan Groenoord, op een uitgave van enige miljoenen. Bijna twee ton aanvullend krediet Voorts zal in deze zitting een voor stel aan de orde worden gesteld tot het aangaan van een geldlening van resp. 2 en 3 miljoen tegen een rente van bVi dan wel 5%% per jaar. Voor de voltooiing van de aanleg van het transportrlool in de Lam- menschansweg c.a. wensen B. en W. alsnog een aanvullend krediet van f 90.000 te verstrekken. Een aanvul lend krediet (van f 70.465) dient eveneens verleend te worden voor de stichting van een r.-k. b.l.o.-school aan de Boerhaavelaan; Idem van f 19.485 voor de bouw en Inrichting van het gymnastieklokaal aan de Du Bleustraat. f 178.000 voor Endegeest De geneesheer-directeur van de psychiatrische inrichtingen „Ende geest" c.a. heeft bij B. en W. een voorstel ingediend met betrekking tot de aanschaffing van een aantal ap paraten en machines, alsmede inzake het treffen van enige voorzieningen Ruim 31 meter breed plan voor de brug over de Haar- snmertrekvaart is thans gereed ge Aanvankelijk was de door Jrëjaarthoogte van de brug bepaald op Gedeputeerde Staten jIuld-Holland, die inmiddels de 3lli Iste vergunning hebben verleend, -^Jisen evenwel een doorvaarthoogte Hierin wordt door het sleeuwe ontwerp voorzien De Indeling van de brug is als olgt: aan beide zijden van de brug lA3ferinden zich een voetpad flelpad, elk 3 m breed, ihampstrook van 2 m; tussen de Vgee rijbanen van elk 7 m breedte is middenberm ter breedte van cir- 12 meter ontworpen. De totale jreedte zal derhalve 40 meter be- ragen. De constructie van het brug- nkt (k zal wijziging van deze indeling oailjogelijk maken. Het doorstromingsprofiel aatse van de brug niet verkleind ióol lerdoor zal niet alleen de waterver- rt«; ising, doch ook het scheepvaart- rkeer in slechts geringe mate door jonf aanwezigheid van de brug belem- Royaal onderdoor [Aan de oostzijde van de Haarlem- io;1 ertrekvaart is voorzien in een voet- vol i een fietspad, ter breedte van on- rscheidenlyk ISO m en 350 m, on- (Pel sr de brug door; het overige gemo- riseerde verkeer over de Haarlem- trweg zal gebruik moeten maken in de weg langs de westzijde van it veemarktterrein. De westelijke brugopening over- y int de vaarweg, terwijl de ooste il ke opening zowel het voet- en het Bare^tspad als een gedeelte van het wa- 1 overspant. Hierdoor zal in de on- rdoorgang geen benauwend tunnel- eet optreden. Ter verkrijging van nodige doorrijhoogte van 2.35 m het voet-, en fietspad enigszins la- jomfr dan het watemiveau geprojec- jerd. In verband hiermede zal een fcoten betonbak worden geconstru- T.j rd, met een summiere bemalings- «tallatie. Met het oog op de kabels en leidin- uin de Haarlemmerweg kan direct hter het oostelijke landhoofd geen hoging met zand plaats vinden, worn wordt dit landhoofd voorzien B een hooggelegen ontlastingsvloer, Jat in de plaats van de kabels en iingen zo weinig mogelijk veran- slng behoeft te worden gebracht. Haarlemmerstraat 207 to zaak la gesloten vanaf ■Baandag 19 oktober tot en met woensdag 28 oktober. Q openen onze nieuwe zaak Haarlemmerstraat 181 (hoek Hooglandse Kerksteeg) op donderdag 29 oktober 's middags om 3 uur. Een maquette van de over de Haarlemmertrekvaart geprojec teerde brug. Aan weerszijden van de royale middenberm (12 metereen rijbaan van zeven meter voor het snelverkeer, met daarnaast een rijwiel- en voet gangerspad. Indien in de toe komst mocht blijken, dat de rij banen verbreed moeten worden kan hiervoor de middenberm dienen. (Foto L.D./Holvast) aan de hekwerken op het terrein van de inrichtingen „Endegeest" c.a. De bovenvermelde aanschaffingen c.a;, welke voor een deel strekken ter vervanging van de thans in gebruik zijnde vrijwel geheel versleten appa ratuur, vergen in totaal een bedrag van f 178.000. Aan de gemeente is te koop aange boden, het huis met erf, tuin en ga rage aan de Oude Singel 226'. De verwerving van de eigendom van dit perceel is voor de gemeente van belang, omdat het is begrepen in het onteigeningsplan ten behoeve van de noordzuidverbinding. De koopsom achten B. en W. aan nemelijk. In de de raad aangeboden stukken is verder een voorstel om een krediet van f 5400,- beschikbaar te stellen voor het aanbrengen van een afras tering op de erfafscheiding van het terrein van het scholencomplex aan de Oppenheimstraat en de achter zijde van de percelen gelegen aan de Meyerskade, het plaatsen van een hek tussen de speelplaats van de Op- penheimschool en de brandgang van de woningen aan de Burggravenlaan, alsmede het betegelen van de speel plaats tot aan het te plaatsen hek. Verder komen in deze zitting de volgende voorstellen aan de orde: aan het bestuur van de Stichting r.- k. scholen medewerking te verlenen voor de aanschaffing van leerlingen sets c.a. ten behoeve van zijn school voor gewoon lager onderwijs aan de Damlaan 22; idem aan het bestuur van de Ver. voor Chr. Fröbelscholen voor de aanvulling van de inventaris van zijn kleuterscholen aan de He rensingel 28, Herenstraat 64 en Oude Rijn 174 met het vierde gedeelte; het voorlopig goedkeuren van een plan tot onteigening van eigendommen in De Waard, begrepen in het reeds goedgekeurde partiële uitbreidings plan; het aangaan van een gemeen schappelijke regeling inzake de keu ringsdienst van slachtdieren en van vlees in Oegstgeest; het brengen van een wijziging in de tarieven van de straat- en rioolbelasting en het tref fen van een regeling inzake de ex ploitatievergoeding voor bijzondere scholen (g.l.o., v.g.l.o. en ulo.). Benoemingen In de vacature aan de Jan Ligt- hartschool (openbare school voor gI.o. aan de Damlaan) zouden B. en W. willen voorzien door benoeming van mej. S. M. N. Boorsma, tijdelijk onderwijzeres aan deze school; tot leraar wiskunde aan de Louise de Co- ligny-h.b.s. de heer A. Spies. Voorts dienen in deze zitting drie bestuurs leden te worden benoemd van de Stichting Burgerijfonds. In de vacatures van hoofd van en onderwijzer (es) aan de onlangs ge stichte openbare school voor kinde ren met leer- en opvoedings moeilijk heden. zouden B. en W. willen voor zien door overplaatsing van onder scheidenlijk de heer J. M. Goddijn, hoofd van de openbare school voor buitengewoon lager onderwijs, ver bonden aan het Pedologisch Instituut en mej. M. E. Bakker, onderwijzeres aan de school De Graankorrels (openbare school voor gJ.o. aan de Haverstraat) Nieuwe vrienden? DROSTE pastilles altijd welkom! KREDIET voor bedrijfsverplaatsing Op 21 oktober 1963 besloot de raad tot aankoop van o.m. de panden met erf St. Jorissteeg 18 en Krauwelsteeg 7. van welke panden de gemeente in middels de eigendom heeft verwor- De huurder van deze bedrijfspan den. de heer A. Overmeer, wil het in deze panden gevestigde meubelbedrijf verplaatsen naar het perceel Oost einde 30 te Zoeterwoude en heeft in verband hiermede verzocht de aan deze bedrjjfsverplaatsing verbonden kosten, waaronder begrepen de kos ten van het treffen van noodzakelij ke voorzieningen aan het door de heer Overmeer te betrekken pand in Zoeterwoude, teneinde dit voor de uitoefening van zijn bedrijf geschikt te maken, tot een bedrag van f 4.500, voor rekening van de gemeente te nemen. Dit bedrag is naar het deel van B. en W. alleszins aanvaard baar te achten. Teneinde te voorkomen, dat voor bedoelde kosten .alsmede voor de kos ten van andere nog komende be- drijfsverplaatsingen ten behoeve van de doorbraak noordzuidverbinding en de stadssaneringen de raad telkens een afzonderlijk krediet dient te worden gevraagd, ware volgens het College, voor de kosten van bedryfs- verplaatsingen ten behoeve van de doorbraak noordzuidverbinding en de stadssaneringen, voor zover deze een bedrag van f 10.000 per geval niet te boven gaan, een krediet van resp. f50.000 en f50.000 beschikbaar te stellen. Als de heer H. M. Herreur en me vrouw J. W. HerreurVan Zijst deze week het feit herdenken, dat zij vijf tig jaar geleden in het huwelijk tra den, hebben zij het feest eigenlijk al achter de rug. Dat werd hen namelijk zaterdag al aangeboden door hun vier kinderen. En dat was dan een bijzonder plezierige vorm van feest vieren: een gezamenlijk „uitje" naar Amsterdam, waar o.m. een bezoek aan de ijsrevue werd gebracht. De heer Herreur (73) is zijn hele leven lijstenmaker geweest en hij is dat nu nog. „Ja. dat is altijd een goed vak geweest", zegt hij. „Er wa ren wel slappe perioden, maar ik mag toch niet klagen". Vooral over de tijd, dat hij een eigen zaak had eerst in de Jan Vossensteeg, later in die Haarlemmerstraat is de heer Herreur tevreden. „Mijn vak is mijn hobby" zegt de heer Herreur, die het m gezondheidsredenen na zijn 65ste wat kalmer aan ging doen, zijn zaak verkocht en nu alleen nog maar lijsten maakt voor een Leidse kunst handel. De heer Herreur verheugt zich in een blakende gezondheid. Me- w Herreur (73) is wat grieperig, r „dat is zo over, hoor" zoals ze lachend verklaarde. Toen de heer en rouw Herreur trouwden was ons land gemobiliseerd in verband met de eerste wereldoorlog. De heer Herreur gelegerd in Den Helder by de vestingartillerie en moest overkomen Leiden voor het huweiyk. Het echtpaar heeft altyd in Leiden ge woond en is ook al ruim vyftig jaar geabonneerd op het Leidsch Dagblad. Meer dan 25 jaar in het Leidse speeltuinwerk Aansporing voor de jongeren Voor een zestal -mannen van het eerste uur" in het Leidse speeltuinwezen was het gisteren een belangrijke dag. Voor het vele werk dat zij voor hun speeltuinverenigingen gedurende 25 jaar verzet hebben, ontvingen zij de erespeld van de Nederlandse Unie van Speeltuin Organisaties (NUSO). Een van die jubila rissen was de heer D. Vijlbrief, maar omdat hij tevens tweede secretaris in het bestuur van de NUSO is, reikte hij de NUSO- erespeld aan zijn mede-jubilarissen uit. De heer Vijlbrief ontving zijn speld uit handen van de tweede voorzitter van de NUSO, de heer H. de Ruiter. De zes jubilarissen waren de heren L. D. Planjer van de speeltuin Zuiderkwartier, A. Lasschuit van Noorderkwartier, D. Vyibrief van Oosterkwartier en tevens bestuurslid van de NUSO, J. J. Nievaart van Noorderkwartier en W. H. van der Linden van Groenoord. De zesde ju bilaris, de heer W. van Zonneveld had z(jn speld al eerder ontvangen op een kaderbUeenkomst van de NUSO ln Beekbergen maar om dat men vond, dat hU er bty hoorde werd hy gisteravond ook in de huldi ging betrokken. Grollen Het was een feesteiyke avond in het St.-Ant. Clubhuis. Na een ope ningswoord van de heer J. J. van der Huizen, de voorzitter van de Leidse Bond van Speeltuinverenigin gen. volgde een optreden van de goo chel aai Pierre Dure, die echter bui ten zyn goochelboekje ging en zich ontpopte als conferencier, zyn grol len vielen by de byna gevulde zaal in goede aarde. Na een korte pauze werden de zes jubilarissen op het to neel gehaald. De heer D. Vyibrief sprak hen toe om vervolgens zelf de onderscheiding te ontvangen van de heer De Ruiter, die er op wees, dat deze speld niet moest worden gezien als een afsluiting. „Enerzyds Is de onderscheiding een biyk van dank voor het vele werk, dat deze mannen verzet hebben, anderzyds is zy een aanmoediging voor de jongeren om het ook zo ver te brengen", aldus de heer De Ruiter, die de kaderbyeen- komst in Beekbergen memoreerde, waar hy zo'n grote Leidse afvaardi ging had mogen begroeten. De heer De Ruiter prees vooral het werk van de heer Vyibrief. „vyibrief is 'n har de werker, die nog steeds is bezield met het zogenaamde „heilige vuur", iets waar jongeren meestal niet aan toe komen. Hy is een van de grond leggers van ons huidige kaderwerk", aldus de heer De Ruiter, die er aan herinnerde dat de heer vyibrief al in 1947 een functie in het NUSO-be- stuur vervulde. Felicitaties De heer Van der Hulzen bood de jubilarissen namens de Leidse bond een portefeuille en een ballpoint aan. After dinner? DROSTE pastilles altijd welkom Oud Hoge Commissaris van de Volkenbond Op 84-jarige leeftijd ls in Baam overleden prof. mr. J. A. van Hamel, oud-hoogleraar in het strafrecht aan de Universiteit van Amsterdam en oud Hoge-Commissaris van de Vol kenbond. Joost Adriaan van Hamel werd 8 oktober 1880 in Amsterdam geboren. Na zyn HBS-examen studeerde hy rechtswetenschappen aan de Univer siteit van Amsterdam, waar hy in 1902 promoveerde. Na aanvankelyk in de advocatuur werkzaam te zyn geweest, werd hy in 1910, op dertigjarige leeftyd, benoemd tot hoogleraar in de rechtsweten schappen aan de Universiteit van Amsterdam, in 1917 had hy zitting in de gemeenteraad van Amsterdam. In hetzelfde jaar volgde hy zyn vader op als Uniliberaal in de Tweede Kamer. In 1918 werd prof. mr. Van Hamel directeur van de juridische afdeling van het secretariaat van de Volken bond, Vier jaar, van 1925 tot 1929, is hy Hoge Commissaris van de Volken bond in Danzig geweest. Later was hy president van het By zonder Ge rechtshof te Amsterdam. Voorts waa hy voorzitter van de Nederlandse Vereniging voor Internationaal Recht voorzitter van de Raad van Tucht van de Federatie van Nederlandse Journalisten en tot verleden jaar voorzitter van de Raad voor de Jour nalistiek. Prof. van Hamel was Rid der in de Orde van de Nederlandse Leeuw en Commandeur in de Orde van Oranje Nassau. De begrafenis van zijn stoffelijk overschot zal in stilte geschieden. De situatie by de openbare g.l.o.- school aan de Lorentzkade en het daarachter liggende gymnastieklokaal aan de Beyrincklaan laat veel te wensen over. De jeugd, die na school- tyd rondom en op het terrein van bet scholencomplex speelt, richt in de groenstroken en de beplantingen grote schade aan. B. en W. achten het dringend noodzakelyk dat in deze situatie verbetering wordt gebracht. Door het plaatsen van een afraste ring met toegangspoort tussen de openbare lagere school en het gym nastieklokaal en tussen het gymnas tieklokaal en de langs het school terrein lopende sloot, zal het niet meer mogelyk zyn om tussen het gymnastieklokaal en de school heen /eer te lopen. De kosten van deze afrastering worden geraamd op f2.100. Door het aanbrengen van een hek tussen d© gJ.o.-school en de Lorentz kade zullen veel vernielingen aan de tuin worden voorkomen. De kosten het aanbrengen van dit hek worden geraamd op f750.—. uw kind goed I beschermd tegen winterkou Van de gelegenheid tot feliciteren maakten hierna o.a, gebruik de wet houder v. Openbare Werken, de heer J. Piena. De schriftelyke felicitaties van o.a. de burgemeester, de commis saris van politie, de commandant van de brandweer en de directrice van het Leidse Volkshuis waren al eerder op de avond door voorzitter Van der Huizen overgebracht. Een optreden vau (nogmaals) goochelaar-con- ferancier Pierre Dure en gezellige dansmuziek van de „O.K. Rhytm Stars" besloten de avond. De heer H. de Ruiter van het NUSO-bestuur speldt de heer D. Vijlbrief de onderscheiding op de revers. De andere jubila rissen hebben de speld daarvoor al ontvangen van de heer D. Vijlbrief. (Foto LJD./Holvast) Een vyftigjarige inwoonster van Leiden heeft zich in de vriendelijk heid van een automobilist lelyk ver gist. Deze automobilist bood de vrouw, die met haar fiets tegen het plotseling openslaande portier van de op de Morsweg geparkeerde wagen botste en daarby verwondingen op liep aan rechterarm en -been, aan samen met hem naar de dokter te ryden. Toen de gewonde wielrydster eenmaal in de auto zat dag de be stuurder kans om haar het papiertje te ontfutselen, waarop getuigen van het ongeluk he nummer van de wa gen hadden genoteerd. De automobi list ging er vandoor, nadat hij de wielrydster by de dokter had afge zet. Getuigen van het ongeluk, dat gistermorgen omstreeks negen uur plaats had, word»-', verzocht zich by de verkeerspolitie, bureau Zonneveld straat, te melden. Gouden penning K.v. K. voor jhr. Van Kinschot Tijdens een bijeenkomst van het College van Burgemeester en Wet houders van Leiden en het Dagelijks Bestuur van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rhynland heeft de Voorzitter der Kamer de gouden penning van de Kamer uit gereikt aan jt&. mr. F. H. van Kin schot wegens diens persoonlijke ver diensten voor de Kamer als zodanig met name door het leggen van een vast contact tussen Gemeentebestuur en Kamer en de spontaan gegeven medewerking om de problemen op te lossen, samenhangend met de voort gang der werkzaamheden tijdens de periode van de nieuwbouw der Kamer. Het was gisteravond een hela drukte In het Lido-theater, waar thans Kees Brusse's fflm „Men sen van morgen" vertoond wordt Een der voornaamste mede werksters, de boerendochter Lin da de Groot uit Aarlanderveen, woonde de voorstelling met le ventien familieleden bi). Haar 25-jarige zuster, die tydt aan kinderverlamming en ln het Gemeen teziekenhuis in Den Haag verpleegd wordt, bevond zich onder hen: zy was per brancard naar het theater vervoerd. Vanzelfsprekend heerste er grote belangsteling, speciaal voor het „op treden" van Linda, wier ontwapenen de eeriyke spontaniteit een der be- langrykste attracties vormt van deze interessante film, waarin de proble men en overtuigingen van 13 jonge mensen Indringend naar voren ko men. Algemeen was men diep onder de Indruk van het vertoonde. Na mishandeling Drie zeventienjarige jongens uit Lelden zullen aan de officier van Justitie ln Den Haag worden voorge leid, omdat zy zich in de afgelopen weken hebben schuldig gemaakt zo wel aan mishandeling als aan be roving. De drie jongens, een opperman, een straatmaker en een stenenschra per .maakten zondagavond 11 okto ber op de Lammermarkt een jonge Leidenaar twintig gulden afhandig. Een week later vroegen zy op de Beestenmarkt een dertigjarige inwo- van Leiden om geld. Toen de jon geman zei, dat hy geen geld by zich had ontstond er een vechtparty, waarbij dezelfde tongeman met stuk ken hout werd afgeranseld. Hy kreeg een bloedende hoofdwond, terwyi zyn zyn regenjas werd beschadigd. De 3 Jongens zyn voor de Leidse politie geen onbekenden. ryY1,

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 3