Haalde spons erover! Mee- en tegenvallers „DOMINEES LIEFHEBBERIJ" WAS NIET ADEMSCHOKKEND Beek krijgt centrum van Eurocontrol „Bormann houdt zich schuil in Zuid-Amerika" Tweede jaar van tentoonstelling in New York MET EEN ENKEL WOORD Weer verse melk in Frankrijk TV - VANAVOND Ontvangst 2de net nog steeds slecht CONCILIE WIJST DOCUMENT OVER PRIESTERS AF LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 20 OKTOBER 1964 Het programma dat de NCRV op Nederland 2 had aangekon digd, zag er aanlokkelijker uit dan het uiteindelijk bleek. ..Rendez vous a Paris" met name was een tegenvaller, ondanks de deel name van grote namen. De Franse regisseur Averty, van de Montreux-inzending ,,De druiven zijn zuur", bleek in zoverre school te hebben gemaakt- dat in deze half Nederlandse, half Franse produktie wel zijn ideeën waren verwerkt maar op een weinig overtuigende manier, en vooral: zonder de perfectie die dit genre (vakverdeling, licht en donker) behoeft. Karei Appel was nog het meest te pruimen, misschien omdat hij, zijn autobiografi sche enquêteformulier invullend (voornaam: Karei, achternaam: Appel, lang: 10 meter, enz.) het minst in de vormgeving paste. Hij puilde er, bij wijze van spreken, uit. Maar daar was toch weer te weinig profijt van getrokken. Geen tegenvaller, eerder een mee valler, was het nieuwe programma „Micro", de Zwitserse microscopist Hans Traber en George Noordhof <die je niet onder een microscoop hoeft te leggen om hem te zien!) bekeken „de levende cel". Precisie werk! Over het algemeen zijn zulke uitzendingen over dat soort levende „wezens" nogal vervelend, waar schijnlijk omdat je als kijker het idee hebt naar dieren te kijken die zich toch nooit zullen laten aaien. Maar George Noordhof heeft er slag van zulke zaken enerzijds zo infor matief te maken dat men belang stellend toekijker blijft, en ander zijds de wetenschappelijke spreektaal te laten voor wat hij is, zodat men niet het gevoel krijgt naar iets ab stracts te kijken. „Dominees liefhebberij" tenslotte was een bewerking door Julienne van der Erve van een van Ronald Dahls beste verhalen uit zün bun del „Kiss". Die bewerking was niet goed. De ademstokkende sfeer in Dahls verhaal (een van zijn wreed ste, ook al gaat het alleen maar om een antieke kast) werd door de acteurs niet gehaald. Dahls kracht is, dat hij zijn stories koel en objec tief schrijft, van boven af neer blik ken op de onontkoombare gang van In deze bewerking was Guus Os- ter niet alleen de antiek minnende dominee maar ook de „verteller" dat wil zeggen tegelijk de koele obser vator Dahl en de antiek-beluste mr. Boggis. Dat liet zich niet rijmen, de sfeer van het verhaal werd erdoor verbroken. Verder kon het tv-beeld niet duidelijk maken dat hier in derdaad sprake was van een bijzon der waardevolle kast zodat men niet, zoals in het verhaal, met dr. Boggis ging meetrillen van begeerte waar door tenslotte het slopen van de kast inderdaad als het verschrikkelijkste werd gevoeld dat een mens kan over komen Misschien valt Dahl wel niet in scène te zetten. Mary Dresselhuys heeft een of twee jaar geleden eens een van zijn verhalen (De man die Het eincle van een gangster Frank Frigenti, eens een van de adjudanten van Al Capone in de on derwereld van Chicago, is zondag in een ziekenhuis in Rome gestorven. Hij is 74 jaar geworden. Frigenti („Rauwe Frankie" voor zijn oude vrienden) emigreerde toen hij achttien jaar was naar de V.S. Hij sloot zich aan bij de bende van Al Capone en verwierf zich daar een faam van onverschrokkenheid. In 1952 werd hij naar Italië gede porteerd. Zijn geld raakte op en in 1959 kwam zijn naam in de krante koppen nadat hij volkomen ondervoed in een straat in Milaan in elkaar was gestort. In latere jaren verscheen hij dik wijls op de Italiaanse redactiebureaus waar hij de journalisten die hem vroeger hadden geinterviewd om hulp vroeg. Na zijn deportatie zei hij nooit meer iets van zijn wouw en vier kinderen in de V.S. te hebben gehoord. omkomt in de lift) al vertellend ge speeld, de tekst, dus de hele opbouw van het verhaal, daarbij intact houdend. Dat leverde een bevredi gender resultaat op 'dan deze bewer king van „Dominees liefhebberij". (Van onze Brusselse correspondent) Volgend jaar zal de eerste steen worden gelegd voor het controle centrum voor luchtvaart boven een hoogte van 20.000 voet voor Noord-Duitsland, Bel gië en Nederland. Het centrum zal in Beek bij Maastricht wor den gevestigd. In 1968 zal het gereed zijn en in werking kunnen treden. Vierhonderd functionarissen, o.w. 125 militairen, zullen er werkzaam zijn. Honderd van hen zijn Nederlanders, 100 Bel gen en 200 Duitsers. Staatssecretaris M. Keijzer heeft van de minister van Volkshuisvesting de toezegging ge kregen, dat Beek een extra toewij zing voor de bouw van 175 woningen zal krijgen. 40 miljoen Het centrum in Beek zal ongeveer 40 miljoen gulden gaan kosten. Vol gens de thans voor de begroting gel dende verdelingsschaal zal West- Duitsland daarvan 31 procent moe ten betalen. Frankrijk 26 procent, En geland 32 1/4 procent, Luxemburg 1/4 procent en België en Nederland elk 5 1/4 procent. Begin 1966 zal op Schiphol een kleine proefinstallatie voor automa tische verkeersleiding in werking wor den gesteld. Die is door de Neder landse industrie vervaardigd. Vol doet ze dan is het vrijwel zeker, dat in Beek een dergelijke installatie in het groot zal worden aangebracht. Dr. Fritz Bauer, oud-gevangene in „an concentratiekamp voor joden en thans officier van Justitie in Frank fort, heeft verklaard over voldoende bewijzen te beschikken om te kun nen aantonen dat Hitiers voornaam ste medewerker. Martin Bormann, zo goed als zeker de oorlog heeft over leefd en dat hij zich schuil houdt in Zuid-Amerika. Dr Bauer, een belangrijke figuur bij de opsporing van gewezen nazi's meent' met zekerheid te kunnen verklaren dat de oorlogsmisdadiger asiel heeft gevonden in Paraguay, waar eveneens de beruchte kamparts Josef Mengele zich schuil zou hou den. Het gaat daarbij om, wat de vak lieden noemen: het automatische vluchtvoortgangsbord, een door com puters geleide installatie, die zoveel mogelijk 't „menselijk tekort" tracht te elimineren. De installatie wordt geproduceerd door een industrie in Hengelo. Ierland De raad van Ministers van „Euro control" heeft het overigens niet al leen over de installatie in Beek ge had. Zij heeft eveneens in principe de toetreding van Ierland tot „Eurocon trol" goedgekeurd. Bovendien heeft de raad een ont werpverdrag voor technische samen werking tussen „Eurocontrol" en de Amerikaanse „Federal Aviation Agen cy" goedgekeurd. Het gevolg zal een overeenkomst zijn ,die het mogelijk zal maken technische gegevens uit te wisselen. FDP steunt aanspraken van Sudeten-Duitsers De Westduitse liberale partij, de FDP, heeft gisteren meegedeeld de aanspraken van de Sudeten-Duitsers op zelfbeschikkingsrecht en op het recht op een eigen vaderland te steu nen. Dit geschiedde na een bespre king tussen de leiding der liberale Bondsdagfractie en vertegenwoordi gers van de vereniging van Sudeten- Duitsers en van de Sudeten-Duitse Raad. Dc FDP verklaarde er beslist tegen te zijn, dat de „met het volkenrecht strijdige en onmenselijke verdrijving der Sudeten-Duitsers als onverander lijk. billijk en definitief wordt er kend". Deze erkenning is „niet ver enigbaar met het onvervreemdbare recht der mensen op een eigen va derland". De FDP kondigde aan zich voor dit onvervreemdbare recht en voor het hieruit voortvloeiende recht op zelf beschikking voor de Sudeten-Duitsers en alle andere bevolkingsgroepen te zullen inzetten. Ook neemt de FDP, dat de kwestie der Sudeten-Duitsers in een vredesverdrag dient te wor den geregeld. Geef uw lievelingsvogel het beste: Öluis verpakte vogelvoedera! De Newyorkse wereldtentoonstel ling heeft zondag haar eerste jaar besloten met de belofte van een min of meer nieuwe tentoonstelling en meer publiek in 1965. De raming van de verwachte winst voor de twee ja ren, die de tentoonstelling duurt, is evenwel verlaagd van de oorspron kelijke 55 miljoen dollar tot circa 30 miljoen dollar. Dit laatste cijfer is genoemd door Thomas J. Deegan jr, voorzitter van de raad van beheer van de Fair Corporation. Hij weet de slechte re sultaten aan de relletjes in Harlem, de warme zomer en publiciteit over weinig hotelruimte in het begin van het seizoen. Op de sluitingsdag met helder en plezierig koel weer bezochten zondag 200.000 mensen de tentoonstelling. Het tentoonstellingsbestuur had ech ter op een grote opkomst van het publiek gehoopt. Onlangs is op een zondag het recordaantal van 293.000 bezoekers geregistreerd. Sinds 22 april toen de tentoonstelling geopend werd, zijn 33 miljoen betalende bezoekers de toegangshekken gepasseerd. AANDEEL KERKEN IN ANTWOORD '64 Een eerste prognose is gemaakt van de bestemmingspercentages van de opbrengst van Antwoord '64. Bij deze prognose is uitgegaan van de op brengst van f 20.468.000 (zaterdag middag). Het aandeel van de kerken zou als volgt zijn: Ned. Herv. Kerk 48.69 pet; Geref. Kerken 24.36 pet; Chr. Geref. Kerken 1.06 pet; Evange- lisch-Lutherse Kerk 0.71; Doopsge zinde Gemeenten 1.04 pet; Remon strantse Broederschap 1.85 pet; Vrije Evangelische- Gemeenten 0.40 pet; Baptistengemeenten 0,21 pet; Oud- Kahot-lieke Kerk 0.41 pet; de negen kerken gezamenlijk 13.91 pet; Onbe kend 7.36 pet. NOG GEEN DATUM VOOR REIS P AUS (Van onze correspondent) Er is nog geen datum vastgesteld voor het bezoek van de Paus aan Bombay, aan het Eucharistisch-con gres, dat van 28 november tot 7 december wordt gehouden. Behalve de openingsplechtigheid zijn er twee bijzondere gelegenheden, en wel op 3 december tijdens de herbegrafe nis van een geestelijke en op 6 de cember, wanneer de Paus een bij zondere boodschap aan de zich in Bombay bevindende r-katholieken zal richten. Hij zou zit persoonlijk kunnen doen. Het is naar onze me ning niet waarschijnlijk, dat de Paus vijf volle dagen uit Rome zou weggaan hetgeen nodig zou zijn van 3 tot 6 december Bombay wil vertoeven. BINNENLAND Vraagbaak De gemeente Amster- Branclkastkrakers gevat De recher che ln Utrecht heeft vijf Jongemannen aangehouden, die ln de afgelopen twee maanden bij een groot aantal Inbraken betrokken zijn geweest. De vijf (vier brandkasten te forceren. Dat deden zij o.m. ln Gouda, Jutphaas, De Bilt en Utrecht. Meestal waren fabriekskanto- ren hun doel. De bult bleef vrij be perkt: ongeveer f 1500 ln contanten en een aantal goederen, Veroline opent fabriek De heer Verolme ls naar Amerika vertrokken. Hij zal pas tegen het einde van dit Louisville, officieel openen. vraagd. Tot en met zondag ls nog melk naar Parijs geleverd, maar nu de Fran se melkstaklng geheel ls beëindigd, ls hetgedaan met de export. Zodat een der ex porteurs zonder risico kon onthullen dat hij zijn melk. die zogenaamd voor de veiligheid per trein ging. al na de eerste paar dagen onopvallend per koel auto door het boze Franse boerenland j dam heeft een nieuw Initiatief wlkkeld om de kloof tussen burgerij overheid te overbruggen. Naast de Het enige Amerikaanse lucht macht. dat onder operationeel bevel staat van een buitenlandse mogend heid. n.l. het 32ste squadron dat is ge legerd op de vliegbasis Soesterberg van de Nederlandse Kon. Luchtmacht, is op 1 november tien Jaar ln ons land. Dit feit zal worden gevierd Leningplafond Het leningplafond voor de lagere publiekrechtelijke licha men ls voor de periode van 1 novem ber 1964 tot en met 31 oktober 1965 bepaald op 2340 miljoen gulden. Dit gulden méér leningen mogen aan gaan of garanderen, dan in de aan het maand aflopende pe- LVlilsky gestolen De Amsterdamse politie heeft bij een routine-control» op de Coenhavenweg vijf mannen aan gehouden, die in een auto een hoeveel heid Schotse whisky vervoerden, die zij hadden gestolen uit de lading ln de Coenhaven gemeerd liggende Ne derlandse kustvaarder. ZIJ bleken in totaal 64 kisten whisky te hebben ont- BUITENLAND Sneeuw op Etna Voor In Catania nog heerlijk wei de het kwik bovenop de Etna gisteren tot het nulpunt. Tournee Koning Konstantljn en zijn bruid koningin Anne-Marle zijn gisteren uit Athene vertrokken Jonge koningin i bestaan rond de po sitie van Konstantljns moeder, konin gin-moeder Frederlka. Afstand De 25-Jarlge prins Mi- van opvolging voor de Griekse troon, heeft gisteren afstand gedaan van zijn troonopvolglngsrecht om met de doch ter van een Griekse Industrieel te kun nen trouwen. Koning Konstantljn heeft een desbetreffend verzoek van de p ingewilligd. Erkln naar Rusland De Turkse minister van Buitenlandse Zaken, Er kln, reist 30 oktober naar Moskou een officieel bezoek van zes dagen de Sowjet-Unle. Gromlko had Erkln een Turkse minister van Buitenlandse Zaken bezocht. Frans-Duits akkoord De Franse Zeg maar Jacco" is de titel van het programma van Jacco an Renesse, dat de NCRV oensdagavond uitzendt. Hoe' wel de jeugdige cabaretier het grootste deel van het program' ma zelf voor zijn rekening neemt, is het toch niet helemaal een solo'programma, want met Louise Rettich zal hij enkele duetjes zingen. De boeren in Frankrijk hebben hun melkstaking, die een maand heeft geduurd, beëindigd, zodat gis teren in het gehele land weer verse melk verkrijgbaar was. Een woord voerder van de boeren, die een ver hoging van hun verkoopprijs met ongeveer vier centimes per liter ver langen, heeft meegedeeld dat het re sultaat afgewacht zal worden van de kabinetsbijeenkomst van woens- Hoewel de staking gisteren pas of ficieel eindigde, hadden op vele plaatsen boeren de afgelopen twee weken reeds de melkleverantie her vat, waarbij ze in vele gevallen ei genmachtig prijsverhoging toepasten. Kerkelijk Leveii Kamstra te Wateringen te Vlaardln- wlerda-Delfzljl, CHR. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Eindhoven W. Steenbergen te Meppel. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te St.-Annaland A. Kok te Leerdam. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP Beroepen te Eenrum M. C. Schep- Kerstblad naar half miljoen gezinnen Ongeveer 12.000 medewerkers uit de hervormde, de gereformeerde en de Lutherse kerken verspreiden te gen Kerstmis een gezamenlijke kerstuitgave in ons land. Het blad en combinatie van „De open deur" (hervormd-luthers) en van .Onderweg" (gereformeerd) en zal ien oplage van bijna een half miljoen exemplaren verschenen. naam van het blad is „Kerst feest 1964". Het is uitgevoerd in kleurendruk en het wijst met foto's zowel als met artikelen op de ver antwoord elijkheid van de rijke lan den voor de arme. Het blad is het eerste zichtbare resultaat van pogingen, die al jaren lang worden ondernomen om tot r samenwerking te komen op het gebied van de evangelisatlelectuur. EERSTE NET KRO. 18.15 uur Olympische Spelen Tokio 1964 19.30 uur Engelse les 20.00 uur NTS-journaal 20.20 uur Wissewassen, satirisch programma 20.45 uur Shirley Booth als Hazel, Amerikaanse tekenfilm 21.10 uur Paulus, kerkelijk programma 21.35 uur NTS: De schaakpartij, eenakter 22.15 uur NTS-journaal 22.30 uur Olympische Spelen Tokio 1964 TWEEDE NET AVRO 20.00 uur NTS-journaal 20.01 uur De schone heks, speelfilmpje 20.25 uur Artistieke ontmoetingen, kunstprogramma 21.10 uur De vijfde colonne (NTS), Spionagefllm 22.10 uur Opspraak, kerkelijk programma TV-NOORDZEE 18.30 uur Wilhelm Teil: De verrader 19.00 uur Mr. Magoo, tekenfilm 19.07 uur Club du piano, muziekprogramma 19.24 uur Bob Cummingsshow, humoristische film 21.00 uur Wagon Train: „The Christine Elliot Story", speelfilm. VOOR WOENSDAG 21 OKTOBER Hilversum I, 402 m. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Dagopening. .20 Klass. x Fws. 8.15 gram. 8.50 Vocal liedjes. 9.00 V. d. zieken. 9.35 Water standen. 9.40 V. d. vrouw. 10.10 Klass. i. 10.30 Gezin en welvaart, godsd. 11.00 Geestelijke liederen (herh. 16 oktober J.I.). 11.30 Licht lnstr. kwintet. 11.50 Licht progr. 12.00 Lichte gram. 12.30 Meded. t.b.v. land- en hoorspel (dl. 2, herh. Jeugd. 16.00 V. d.'Jeugd. 17.15 Jazzperspectlef. 17.45 Country en Wes- Advertentie) Op vele plaatsen (Van onze Haagse correspondent) Kijkers en handelaars in Den Haag - en uiteraard in het gehele rand gebied van Nederland 2 klagen in koor over de slechte kwaliteit de ontvangst van het tweede net. Nu sinds 1 oktober de uitzendingen op Nederland 2 een volwaardig avond vullend programma op het scherm brengen, stelt het eens te meer veel kijkers teleur, dat de technische kwaliteit niet pok is vooruitgegaan. Oorzaak van het euvel ls, dat de programma's op Nederland 2 nog steeds vla een zender met een vermo gen van slechts 250 kw worden uit gezonden. De capaciteit van deze zender bedraagt een kwart vai capaciteit van de definitieve tweede netzender, die echter pas in het tweede of derde kwartaal van volgend jaar in gebruik kan komen, aldus de F'.T.T. Tot zo lang zullen de kij kers in de randgebieden van Neder land 2 dus geduld moeten hebben. Wie op een ongunstig punt woont, zal zelfs met de beste antenne geen sneeuwvrij beeld kunnen krijgen. volksliederen. 18.30 Het Spektrum: i Nwe gram. 19.00 i VARA: 6.30 Olympisch Journaal. 71 Nws. 7.10 Ochtendgym. 7.20 Soc. strtó lied. 7.23 Licht gram. (7.30 Van a voorpagina, praatje). 7.45 Olymplid Journaal. 8.00 Nws. 8.15 Lichte gtü 8.50 Gym. v. d. vrouw. 9.00 Koa praatje. 9.05 Klass. gram. VPRO: 9j Schoolrad' gram. 10- Nws. il.C Orgelkwartet. 12.20 Act. 12.25 Voor! platteland. 12.30 Meded. t.b.v. land- 12.33 Olympisch Joural GennepRedactie Ultz. spreekt: de heer H. Koekoek," van de Boeren Partij. 18.30 Olvmp! Journaal. 19.00 V. d. kind. 19.10 J Artistieke staalkaart. J dansork. en zangsolli Inde van de reis. hoon D Vo' en balladen. 22.55 Tuss stand en beweging: II. Een w rust, lezing. 23.10 Viool en klass. muz. 23.55-24.00 Nws. GRAMMOFOONPLATENPROGRAS DRAADOMROEP (Over de 4e iyn van 18-7 Les p'tltes Mlchu (Messager), LID Berton, Nadine Renaux Camllle 1! ranne, Claude Devos, Giséle Desn tiers, Duvalelx. Luclen Lovano, T Raymond St. Paul en Orkest o.l.v. les Gressier; Kalinka (arr. Bochem Russisch Balalaika Orkest o.l.v. Ala der Bochenskv; Eentonig klinkt klokje Koor cD_ Bochensky)Russisch Balalaika C o.l.v. Alexander Bochensky: De sarafan (arr. Jaroff), Don Kozal I Koor o.l.v. Serge Jaroff; Zwarte! (arr. Bochensky), Russisch Balal Orkest o.l.v. Alexander Bochel Wolgaslepers (arr. Jaroff), Don zakken Koor o.l.v. Serge Jaroff: gitaren (arr. Bochensky), Ruk Balalaika Orkest o.l.v. Alexander chensky; An der schönen blauen nau (Strauss), Weens Phllharmet Orkest o.l.v. Josef Krlps; Kathy'sn (Brubeck), Dave Brubeck, Paul Wright. Joe Morello; hebben gisteren ln Parys komst getekend, die voorziet m een gezameniyke vervaardlgLng van lucht doelraketten, welke speciaal voor ge bruik tegen laag vliegende vliegtuigen zyn bestemd. Deze raketten zullen door de Franse maatschappij Nord Aviation en de Duitse firma Bolkow worden ge- Het voorstel met de 12 beginselen over het leven en de dienst van de priester, ls gisteren door de concilie vaders met 1199 stemmen tegen 930 teruggestuurd naar de betrokken commissie met de opdracht, het do cument volkomen om te werken. Dit is voor de eerste keer, dat het con cilie een stuk officieel afwijst. Na de stemming over het priester document werd ook het eindoordeel gevraagd over het 7de hoofdstuk van het schema der kerk. Dit hoofdstuk werd goedgekeurd. De concilievaders zijn deze dag ook verder gegaan met het Geef ^Ingsvogel het beste: 'Sluis verpakte vogelvoeders I scnema over de Oosterse kerken. We derom werd ernstige kritiek geleverd. Een van de belangrijkste sprekers, patriarch Buatanian van de Armeen se rite, wees erop dat het decreet van Pius XII uit 1947 inzake gemeng de huwelijken de R.-K. Kerk bij de orthodoxe zeer gehaat beeft gemaakt en ten gevolge had dat vele duizen den huwelijken geen rechtsgeldigheid meer hebben. In Oosterse landen is het gebruikelijk, dat de huwelijks voltrekking plaatsvindt in de kerk waartoe de bruidegom behoort zodat een zeer groot aantal r.-katholieke vrouwen, dat gehuwd is met een or thodoxe man. volgens dit decreet voor de kerk van Rome niet gehuwd is Een andere aartsbisschop bekriti seerde het instellen van een afzon derlijk schema over de Oosterse ker ken, waardoor de indruk wordt ge wekt. dat deze kerken een soort aan hangsel vormen van de R.-K. Kerk. Segal;; Idaho (Stone). Bud Curtis Fuller, Paul Chambers. A lor; Moose the mooche (Parker), TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland I: NTS: 17.00 De kyker, intern. Jeugdjournaal. V J 17.10-17 45 V. d. kind NTS 18.15 I' plsche Spelen. NCRV: 19.30 Bore: Ie Beer. NTS: 19.35 Zeg maar Jacco. de stembus, filmdocumentaire "PP03TEN (Van hedenmorgen 7 our) Amsterdam onbewolkt Oen Helder half bew. Ypenburg mist Vllsslngen onbewolkt Stockholm Oslo -Copenhagen Aberdeen Londen Brussel Luxemburg geh. bew. geh bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt geh. bew. Nice onbewolkt 20 Beriyn zwaar bew 10 Frankfort onbewolkt 12 onbewolkt onbewolkt 28

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 2