I Prinses Beatrix: „Ik had het eenvoudig niet meer" p Forbes Carlile nu twistappel van Nederlandse zwemleiding Zwakke momenten van Oranje volleybalteam rojio Puntenklassement SPAANS CADEAU ZILVER VOOR NEDERLAND IN ENERVERENDE WISSELSLAGESTAFETTF Uit het blote hoofd Waterpoloteam eindigt op de achtste plaats SPORTCOMMISSIE KNZB TREEDT AF WEIGERING Opgericht 1 maart 1860 Maandag 19 oktober 1964 Derde blad no. 31393 (Tanaka 1.09.5) va 1.11.1). Stella Mitchell Nu de Spelen meer dan halverwege rijn, hebben die Verenigde Staten een overweldigende voorsprong genomen in het officieuze puntenklassement, zoals dat wordt opgemaakt met zeven punten voor een eerste plaats, vijf punten voor een tweede, vier punten voor een derde enz. enz. bot één punt voor een zesde plaats. Deze rang schikking ziet er na zondag als volgt uit: Verenigde Staten 446, Rusland 262, Duitsland 140, Groot-Brittannië 86, Hongarije 84, Japan 80, Australië 75, Italië 66, Polen 62, Nederland 49, Frankrijk 45, Tsjecho-Slowakije 35, Bulgarije 32, Roemenië 31, Turkije 29 Canada 27, Zweden 19, Iran 17, Bel gië 14, Zwitserland 13, Denemarken 13 Korea 11, Nieuw-Zeeland 10, Cuba 7,'joego-Slavië 7, Finland 7, Tunesië 5' Kenia 4, Trinidad 4, Brazilië 3, Ethiopië 3, Jamaica 3, Portugal 3, Mexico 3, Nigeria 3, India 3, Afgha nistan 2, Ivoorkust 1, Oostenrijk 1, Chili 1, Spanje 1, Peru 1, Egypte 1. Hoe buitensporig groot de macht van de waterpolo-scheidsrechter is eo hoe foutief de regeling, waarbij het doelgemiddelde kan beslissen de Olympische titel, is op de laatste dag van het toernooi in Tokio wel duidelijk gebleken. Door een eigenwijze fout vai Spaanse scheidsrechter Batalle zijn de gouden medailles niet bij Joego slavië maar bij Hongarije terecht ge komen. In de laatste wedstrijd, die tussen Hongarije en Rusland in het groote ■wem-stadion, bleven de Hongaren met 5—2 in de meerderheid. Het een verdiende overwinning van Magyaren, die met spelers als Kar- pati, Domotor en Konrad over een veel geroutineerder ploeg beschikten, dan de Russen met hun geheel ver nieuwde team. Maar Hongarije heeft in werkelijkheid 4 doelpunten ge maakt en niet 5. In de laatste speel tijd stopte de Russische doelman Grabrovski een schot van Domotor half en de bal bleef even op de doellijn dobberen voor Grabrovski hem kon wegwerken. De grens rechter, de Belg Angerhausen, zag dit duidelijk en vlagde dus niet. Maar Batalle negeerde vanuit veel ongunstiger positie de waa ming van de grensrechter en gaf een doelpunt. Door dit Spaanse ge schenk eindigde Hongarije met de doelcjjfers 12—7, precies 4/35 gun stiger dan de 85 van de Joego- slaviers. De gouden plakken van Hon garije hebben dus wel even op hun kant gestaan. (Olympische dienst) Zondagavond, kort voor half zeven» ging de middelste vlaggemast, hoog in het zwemstadion van Tokio, de Mexicaanse vlag omhoog. Niet om een zoon of dochter van dat land te eren met een Olympische titel, maar als een afscheid en tegelijkertijd een tot ziens aan toeschouwers en deelnemers. Op het scorebord verscheen in lichtende let ters: „We meet again in Mexico". De muziek- Dat aZles bij elkaar vormde de deels ceremoniële, deels spontane slui ting van het Olympische zwemtoernooi 196 Kort voor dit spektakel, dat door de duizenden op hoge prijs werd ge steld, hadden de muzikanten nog tweemaal al enkele dagen uit het blote hoofd de „Stars spangled banner" moeten spélen. De Ameri kaanse dames wonnen de 4 x 100 meter wisselslag en de heren de 4 x £00 meter vrije slag, beide in nieuwe wereldrecordtijden. Het waren evenwél niet alleen maar juichende Amerikanen, die de arena voor de laatste maal verlieten. Ook op de Nederlandse gezichten kwam op deze laatste zwemdag weer een brede lach. kapel er onder speelde de sentimentele Schotse afscheidsmelodie: ,,Auld lang syne". Don Schollander» de Amerikaanse wonder man, die vier gouden medailles meer naar Lake Oswego in Oregon neemt, kwam de starter be danken voor de schoten, die hem zoveel succes brachten, en de trainer van de Amerikaanse meisjesploeg werd door zijn kirrende en gil lende pupillen met trainingspak en schoenen aan in het water gegooid. tannie en toen Ada Kok scherp over nam en voor de vlinderslag vertrok lag Nederland al weer veel gunsti ger in de baan. Maar nog steeds de situatie precair, want de Rus sinnen van wie Svetlana Babanina de schoolslag in 1.15.3 had ge zwommen, waren zelfs de Ameri kaan tj es voorbij gegaan. Ada Kok, nu veel minder nerveus dan in haar finale van vrijdag, zwom geweldig. Zij liep op alle andere zwemsters zienderogen in, ook op de Olympiscne kampioenen Sharon Stouder. Nu kwam de spanning er pas goed in en Prinses Beatrix, die als getrou we supporster van de Nederlandse zwemploeg natuurlek weer aanwezig was kon nauwelijks blijven zitten. Voor Ada werd nu 1.05.0 genoteerd, voor Sharon Stouder 1.06.1 en de Russische Tatiana Deviatova moest Een glunderende Ada Kok met haar tweede zilveren medaille, behaald als lid van de wissel- slagestafetteploeg, waarin zij en Erica Terpstra de hoofdrollen vertolkten. Slechts 2.7 sec. achter Amerika startten Erica Terpstra en Natalia Ustinova precies gelijk voor de laat ste 100 meter. Toen wisten we, dat het zilver voor Nederland klaar kon worden gelegd want een zwemster als Erica Terpstra zal als het er zo op aankomt nooit falen. Erica, in alle opzichten de kern van de gehele Nederlandse dameszwemploeg, faalde ook niet Zij zwom zich onmiddellijk los van de Russische en met haar prachtige 61.3 seconden kreeg Kathy Ellis slechts de gelegenheid 0.4 secon de uit te lopen. Met ruim een lengte voorsprong (4.37 en 4.39.7) werd Nederland tweede achter Amerika, dat met 4.33.9 een nieuw wereldrecord op de bisten bracht, maar vóór Rusland, De 4.37.0 van het dolgelukkige Oranje-viertal is een nieuw Europees record. Yreugde Even later sprongen drie Neder landse meisjes in het water om met de breed lachende Erica samen het succes te vieren. Prinses Beatrix kwam uit de ere-loge naar beneden om Erica, Ada, Klenie en Korrie te feliciteren. „Ik had het eenvoudig niet meer", zei de Prinses, „geweldig vind ik het, nog fantastischer dan van de week. Heel, heel hartelijk gelukgewenst." Daarna werd het viertal bedolven onder de omhelzingen, klapzoenen en handdrukken van de andere Ne derlanders in het zwemstadion en het internationale journalisten- en foto grafengezelschap in de interviewka mer kwam pas laat aan de beurt. Voor de slot-apothese van de onver getelijke Olympische zwemweek zorg de dan nog een stel knapen, dat er het meeste recht op kon doen gelden dit laatste spektakelstuk op te voe ren. Steve Clark, Roy Saari, Gary liman en Don Schollander doorbra ken de droomgrens van 8 minuten voor de 4 x 200 meter vrije slag. En niet met zo'n klein beetje 7 min 52.1 sec. is de tijd, waarop het nieuwe wereldrecord werd vastgesteld. Ook Don Schollanders, de grote man van het zwemtoernooi, toont trots zijn vier gouden medailles. de Duitse ploeg bestond uit de Weste lijke Gerhard Hetz en Hans Joachim Klein en de Oostduitse zwemmers Horst Gregor en Frank Wiegand, bleef met 7.59.3 binnen de 8 minuten. Drie Amerikanen bleven onder de 2 minuten. Don Schollander legde de laatste vier banen zelfs af ln 1.55.6. Met ruimer verschil dan de Ne derlandse kolonie had durven dro men heeft de wisselslag-estafette ploeg de zilveren medailles in de wacht gesleept. Het stond al lang vast dat het kwartet van de Verenigde GOUD VOOR HONGARIJE TOKIO, zondag. Hongarije is Olympisch waterpolo- kampioen geworden en Nederland... achtste. Een uur nadat onze landge noten teleurgesteld uit het water ge komen, na de laatste wedstrijd tegen Duitsland met 45 te hebben ver loren, uitten de Hongaren in en rond het water van het grote Olym pische zwemstadion zich op uitbun dige wijze over het behalen van de Olympische titel. Stil waren de Ne derlanders toen al uit het bad ver dwenen. Zij hadden de laatste tegen slagen moeilijk kunnen verwerken. De eerste tegenslag was de onver wachte overwinning /an België op Roemenië, dat zich met zijn vijfde plaats had verzoend. De met volle dige overgave strijdende Belgen ver sloegen de Roemenen met 5—3. Daardoor was het noodzakelijk ge worden, dat wilde Nederland niet helemaal in de verdrukking komen de wedstrijd tegen Duitsland ten minste werd gelijkgespeeld. Het werd de tweede desillusie. In een matige ontmoeting waarin men elkaar niet ontzag, verloren de Ne derland s met 4—5, na tot het be gin van de vierde periode de score in evenwicht te hebben gehouden: 2—2. Toen na ruim twee minuten speler, in de slotperiode Dieter Vohs (mot drie doelpunten topscorer) een Duitse numerieke meerderheid goed uitbuitte: 3—5, viel er voor Neder land weinig eer meer te behalen. Wel brachten onze landgenoten de achterstand nog tot 4-5 terug maar toen de Duitsers het spel gingen „be vriezen" kon Nederland zich slechts bij de nederlaag neerleggen. Door slechtere doelcljfers dan de Belgen 12—16 tegen 13—15) werden de Oranje-mennen op de ranglijst nog gepasseerd door onze zuiderburen, Voor Duitsland betekende deze zege de zesde plaats. Strijd om titel De strijd om het goud ging na zaterdag slechts tussen Hongarije, Joego-Slavië en Rusland. Italië was toen al uitgeschakeld. Niettemin zet ten de Olympische kampioenen-1960 alles op om Joegoslavië een ne derlaag toe te brengen. Immers, er was altijd nog een mogelijkheid op brons. Het werd in het Metropolitan- bad een keiharde strijd, waaruit de superieure Joegoslaven met 2—1 als winnaars te voorschijn kwamen. Restte nog Hongarije—Rusland, waarbij de Joegoslaven, die op dat moment met 5 winstpunten de finalepoule aanvoerden, de meest be langstellende toeschouwers waren. Bij een Russische overwinning zou Joegoslavië kampioen zijn, zelfs al bij een gelijk spel Het werd noch het een nooh het ander. Hongarije zegevierde over zijn zwakkere tegen stander met 5-2 en kwam daarmee eveneens op 5 punten. De doelcljfers gaven de doorslag. Zij vielen uit ten gunste van de Hongaren (12—7 tegen 8—5), die daarmee voor de vijfde maal in to taal en voor de derde maal na de oorlog de Olympische waterpolotitel behaalden. Het zilver was voor Joe goslavië en de jonge Russische ploeg waarvan de coach in de vierde pe riode van de wedstrijd tegen Honga rije het echec van zijn jongens niet langer kon aanzien en in een hoekje ging zitten uithuüenmoest zich tevreden stellen met brons. De eindstand luidt: 1. Hongarije, 2. Joegoslavië, 3. Rusland, 4. Italië, 5. Roemenië, 6. Duitsland, 7. België, 8. Nederland. Staten me Cathy Ferguson, Cynthia Goyette, Sharon Stouder en Kathy Ellis onverslaanbaar zou zijn. Maar in het Russische viertal zag men gevaarlijke concurrent en Ja pan beschouwde men als tweedie ernstige rivaal voor de tweede plaats. Een eenvoudige berekening had ge leerd, dat de serie-tijd van Neder land, die boven de 4.44 lag, met Ada- Kok op de vlinderslag ln plaats van Adri Lasterie met 6 seconden omlaag kon worden gebracht Maar niemand kon na de series zeggen of Rusland en Japan ook niet met veel snellere meisjes zouden verschijnen en zo ja hoeveel sneller die dan zouden zijn. Het begon allesbehalve geweldig. Korrie Winkel kon zelfs haar tijd uit de persoonlijke rugslag niet her halen. ZU tikte in 1.12.2 als laatste van het veld aan om Klenie Bimblt aan haar schoolslagba/nen te laten beginnen. Op dat moment had Ame- dika al een ruime voorsprong op Ja- Rusland (Sa- De Groningse schooldagzwemster begon met haar sterke slag iets van de achterstand weg te werken. ZU TOKIO zondagavond. De sportcommissie van de KNZB zal over enkele weken aftreden als consequentie van een conflict dat tussen deze commissie en het bondsbestuur is ontstaan ten aanzien van de training. Deze controverse is niet van de laatste dagen. In de weken voor de reis naar Tokio is 'n ernstig verschil van mening gerezen ten aanzien van de toekomstige leiding van de bondstrai- ning. De sportcommissie stelde voor Forbes Carlile ook de volgen de jaren naar Nederland te laten komen en diens assistent Rob van Kerkhoven een contract te geven als de volwaardige vervanger van de Australische trainer tijdens diens afwezigheid. komen vast te staan, dat wij met de training van onze top een andere richting uit moeten. En dat zou dan voorlopig niet goed mogelijk z(jn wanneer wij ons volgens het voorstel van de sportcommissie had den gebonden". Geen kritiek „Ik heb zeker geen kritiek op het werk van Carlilie, zo min als ik kritiek heb op de manier waarop de voorbereiding van onze Olympi sche zwemmers en zwemsters is op gezet. Het is natuurlijk gemakkelijk achteraf te zeggen dat de men- het niet goed hebben gedaan, ERICA TERPSTRA ziel van de ploeg terwijl niemand tevoren heeft gezegd hoe het anders had gemoeten. Ik ben er alleen van overtuigd, dat de geconcentreerde training in Rotter dam voor onze jongens en meisjes niet de goede methode is geweest. Een dergelijke langdurige geconcen treerde training, waarbij men uit z'n gewone doen is, ligt de Neder landse sportjeugd kennelijk niet Het ls ook mijn mening, dat wij een trainer nodig hebben, die meer persoonlijk contact heeft met zijn pupillen. Carlile is voor zover ik dat kan bekijken een technische geweldenaar, maar hi) staat, ook al door de taai-barrière, te ver van de ploeg af. Hij heeft het vertrouwen van de zwemmers en zwemsters. Ze weten, dat hij zijn vak kent. Maar hij is niet in staat ze menselijk te be naderen en ze te inspireren". Mentaliteit De K.N.Z.B.-voorzitter ging ver der: „Over Inspireren gesproken, er is nog iets duidelijk tot uiting ge komen hier in Tokio. Wanneer ik de prestaties van de Nederlandse ploeg in het algemeen beschouw, dan vind ik die onbevre digend. Maar ik ben zeer teleurge steld over de wijze, waarop enkele leden van die ploeg party hebben gegeven. Je kunt natuuriyk uitge schakeld worden in de series of in de halve finales, maar van iemand, die voor duizenden guldens uit de toch heus niet zo vette kas van de Nederlandse sport naar het groot ste en belangrijkste sport-toernooi wordt gezonden, mag toch worden verwacht, dat hij zich kapot zwemt". Er zal in de toekomst bij het sa menstellen van afvaardigingen naar zulke belangrijke wedstrijden ook naar de mentaliteit van de kandi daten moeten worden gekeken. Het is natuurlijk logisch, dat je eerst naar de mensen kijkt, die het snelst zijn. Maar wanneer de snelste jon gen of dat meisje zich dan als een toerist gaat gedragen, geen hardheid en geen vechtlust kan opbrengen, dat is het maar beter om nummer twee met een betere mentaliteit mee te nemen. Maar nogmaals, het is achteraf allemaal gemakkelijk ge zegd. Geen kritiek dus, maar we heb ben wel weer een flinke les gehad". Nederlagen tegen Roemenië en Bulgarije FORBES CARLILE nu twistappel Het Bondsbestuur heeft geweigerd zich al voor het begin van de Olym pische Spelen zodanig vast te leggen. De sportcommissie heeft dit opgevat ien motie van wantrouwen en be sloot haar functies per 15 november ter beschikking te stellen. Er is te voren geen ruchtbaarheid aan deze tegenstellingen gegeven om de voor bereidingen voor de Olympische Spe len niet te verstoren en geen gevoel van onrust in de ploeg te wekken. „Ik moet zeggen, dat ik nu toch wel erg blij ben, dat wij niet op het voorstel van de sportcommissie zijn ingegaan", verklaarde KNZB-voor- zitter Jan de Vries. „Begrijp mij goed. Het conflict met de sportcom missie heeft niets te maken met de resultaten ln Tokio. Maar wel is nu Tokio, zondag Het Nederlandse team heeft dit weekeinde de kans om zyn bescheiden positie in het Olym pisch volleybal-toernooi te verbete ren niet gekregen. Of liever, niet kunnen grijpen. Zaterdag laat in de middag leed de ploeg van coach Blok een snelle 3—0 nederlaag tegen de beslist niet imponerende Roeme nen en zondag verloor het oranje team na felle strijd in Yokohama met S2 van Bulgarije. Beide nederlagen zijn voor een groot deel te wijten aan de omstan digheid dat het Nederlandse team in zwakke momenten bijzonder snel veel punten verspeelt. Als daarna het herstel komt staat het verlies van de set ln de meeste gevallen al vast. In de vijfde en beslissende set van de ontmoeting van zondag bijvoor beeld, zetten de Bulgaren een 57 achterstand in enkele minuten om in een veilige 13—7 voorsprong. Nauwelijks ïyks kansen gehad. Na 5 min. stondlange Simeon Strandev en de hoog de ploeg al met 6—2 achter, welk verschil door de mat spelende oranje-ploeg niet kon worden goed gemaakt, zodat met 159 het einde kwam. De tweede set een 2—7 score gaf nauwelijks nog hoop toonde hetzelfde beeld. Pas toen deze met 15—6 verloren was, toonden de Nederlanders waartoe zij in staat zijn. zy kwamen met 12—7 voor te staan, maar opnieuw verstoorde een inzinking alle Illusies. Het werd 1313 en daarna kostte het de Roe menen nauweiyks nog moeite de derde set met 15—13 op hun naam te brengen. Tegen de Bulgaren scheen de strijd zich op dezelfde wyze te gaan ont wikkelen. Een 18 achterstand kostte in feite al de eerste set (1115). Het pleit voor de Nederlan ders dat zy zich daarna hebben her steld. Vooral aan Rob Groenhuyzen was het te danken dat Nederland de tweede set kon winnen (158). springende Kiril Ivanov, kwamen in de derde set (8—15) opnieuw tot winst. Een slecht begin in de vierde set gaf het kleine groepje Nederlan ders nauweiyks nog hoop. Van 20 werd het 38. De nationale ploeg toonde daarna echter een weldadig aandoende vechtlust. Vooral door Jaques de Vink en Jan Oosterbaan kon Nederland toch nog terugkomen (16—14), zodat een vijfde set nood zakelijk werd. Met wisselend succes werd er in die beslissende fase van het duel ge streden. Helaas, ook nu zou een in zinking vele punten gaan kosten. Toen de Bulgaren in korte tyd een 5—7 achterstand konden omzetten in een 13—7 voorsprong gaf geen van de 1500 toeschouwers in de prachtige zaal van het Gymnasium van Yokohama nog iets voor de kan sen van de Nederlandse formatie. Ook een time-out van coach Blok kon geen wending meei brengen in de stryd. Na een gevecht, dat negen kwartier duurde, triomfeerden de Bulgaren gemakkelijk met 158 in de beslissende vijfde set.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 5