...voor mij zware Brandaris! „OPSTAND IN MOZAMBIQUE" Buit 40.000) in zak achter op brommer Drie jaar voor Spaanse dichter Landbouwer weer in arrest wegens moord Toestand van oud-president Hoover kritiek Ca-WEEKBLAD ONTSLAAT D. F. HOUWAART ZWARE SHAG VAN DOUWE EGBERTS - j DAGBLADRECLAME IS NIET TE VERVANG in de Bijenkorf LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 19 OKTOBER 1964 Volgens de voorzitter van het Afri kaanse bevrijdingscomité, Oscar Kambona, is in Mozambique het ver zet tegen de Portugezen begonnen. „Geen intimidatie uit Lissabon en de NAVO-landen zal hieraan een einde maken", zei hij op een ver gadering van het comité. Kambone, minister van Buiten landse Zaken van de republiek Tan- ganjika-Zanzibar, zei, dat de Portu gezen zich gesteld zien tegenover een „populaire politieke opstand van het Afrikaanse volk van Mozambi que". Hij vertelde niet precies, welke vorm de opstand zou aannemen, maar beweerde, dat groepen van „vrijheidsstrijders" zich met kracht hadden doen gelden ter verdediging van hun recht op zelfbeschikking. Hij beweerde verder, dat de Portu gese regering had gereageerd met „paniek, onmenselijkheid en onder drukking". Juwelendief gepakt De Zwolse politie heeft een 20-jarige Amsterdammer aangehouden, die In een jutezak sieraden ter waarde van f 40.486,75 had, die hij in het zuid oost-Drentse Klazinaveen bleek te hebben buitgemaakt bij een inbraak in de horlogerie en goud- en zilverhandel Henk Groeneveld. De heer Groene- veld werd door de politie op de hoogte gebracht van de inbraak. De Am sterdammer is overgegeven aan de politie in Emmen en zal morgen voor de officier van Justitie in Assen worden voorgeleid. De politie in Zwolle kreeg zater dag van een inwoner de melding dat een jongeman rondscharrelde bij geparkeerde auto's. Het bleek de Am sterdammer te zijn, die een plaid uit een wagen had gehaald om er een jutezak in de wikkelen. In de zak had hij een grote hoeveelheid siera den. De vracht had hij reeds op zijn bromfiets gebonden, toen de politie DE GAULLES FRANSE Functionarissen van de Ver enigde Staten verwachten geen verandering in de betrekkingen met Latijns-Amerika als gevolg van het bezoek van president De Gaulle aan dit gebied. De Gaulle heeft anti-Amerikaanse opmerkingen vermeden en de hulp die hij kan aanbieden zal de La tijns-Amerikaanse overtuiging dat zij economisch en op het gebied van de wereldpolitiek voornamelijk aan REIS GEEN TRIOMF de Verenigde Staten zijn gebonden, zeker niet hebben veranderd. De Fransen* zullen wel gemerkt hebben dat er in Latijns-Amerika ontevredenheid bestaat over bepaalde Franse economische daden, zoals de preferentie op de. Franse markt van Afrikaanse basisprodukten zoals olie en koffie, die met de Latijns-Ameri kaanse export concurreren. In Venezuela werd „De Gaulle de les gelezen over zijn handel met Cuba! De Fransen zouden ook enigszin® onthutst zijn door do hem aanhield. De Amsterdammer bekende de dag tevoren per trein en met zijn brom fiets naar Assen te zijn gereisd, van waar hij een tochtje door Drente ging maken. 'sNacnts in Klaziena- veen brak hij in bij de juwelier. Hij vernielde een ruit in een voordeur, die niet was beveiligd. Daardoor kon hij in de winkel komen, waarvan de etalages wel van een veiligheidsin- stallatie zijn voorzien. Hij verklaar de ongestoord een uur lang in de zaak sieraden te hebben bijeenge gaard. Die in de etalages liet hij onaangeroerd. Daarna had hij op zijn bromfiets naar Amsterdam wil len rijden. De plaid had hij nodig om de jutezak te camoufleren. meer liberale Duitse en Neder landse handelskredietvoorwaar. den voor Latijns-Amerika. Een deskundige in Washington zei te menen dat de betrekkingen tus sen de VS, Europa en Latijns-Ame rika meer een driehoeksverhouding zal worden. Poging tot roof van Russisch vliegtuig Naar het blad Komsomolskaja Prawda zondag meldde, hebben twee mannen gepoogd zich meester te ma ken van een tweemotorig vliegtuig, dat van Kisjinew op weg was naar Izmail, in het zuidwesten van Rus land. Kort na het vertrek uit Kisjinew, aldus het blad, kwam een met een revolver gewapende man van middel bare leeftijd de bestuurderscabine binnen, gevolgd door een jongeman met een slagersmes in de hand. Zij gelastten de gezagvoerder en de twee de piloot koers te zetten naar de zwarte Zee. De gezagvoerder keerde terug naar Kisjinew en sloot, toen het vliegtuig boven de landingsbaan bevond de brandstofleiding af. Hierop vielen de mannen beide vliegers aan, met gevolg dat deze zeven kogel- en vier steekwonden opliepen. Niettemin slaagden zij erin het toestel veilig aan de grond te zetten. Het blad meldde niet wat er met de aspirant-rovers gebeurde en ook niet wanneer het incident plaats had. Wel noemde het een der mannen een „gevaarlijke recidivist". In Spanje is deze week de dichter Carlos Alvarez tot drie jaar gevan genisstraf en 50.000 peseta (ongeveer f30001 boete veroordeeld omdat hij in 1963 een brief had geschreven waarin hij de terechtstelling van de communistenleider Julian Grimau veroordeelde. VERGIF IN KOFFIEPOT (Van onze Roermondse correspondent) In het Limburgse grensdorp Einighausen, is een 42-jarige landbouwer, die vergif deed in de koffie van zijn buurvrouw, voor de tweede maal gearres teerd. Hij werd zes weken ge leden aangehouden, maar na 2 dagen verhoor weer in vrijheid gesteld, omdat het landbouwver- gif dat hij had gebruikt, niet ge vaarlijk zou zijn geweest. Tot deze conclusie kwam het Ge rechtelijk Laboratorium. Bij een tweede onderzoek is thans echter ge bleken, dat het wel degelijk zwaar vergif was, wat de landbouwer ge bruikte. Hij zal nu terecht staan we gens poging tot moord, subsidiair Jaloezie De buurvrouw van de verdachte, een 27-jarige weduwe en een 24-jari- ge dorpsgenoot, die haar op het boe renbedrijf hielp, werden na een hei melijk bezoek van de landbouwer ziek. In het ziekenhuis van Sittard constateerde men vergiftiging. Jaloe zie is waarschijnlijk de drijfveer ge weest bij de landbouwer. Hij werkte vroeger nauw samen met zijn buur man, maar de vriendschap werd, toen de buurman stierf, niet langer onder houden door diens weduwe. Dit was de ongehuwde landbouwer niet naar de zin en toen later een' 24-jarige man de weduwe met karweitjes be hulpzaam was, werd de landbouwer jaloers. Hij stuurde brieven, waarin hij de weduwe prijsde en toen dit geen effect had, drong hij tenslotte bij haar binnen om vergif in de kof fiepot te doen. Naar de landbouwer zei, om haar en de 24-jarige man die hij als een rivaal zag, een beroerd dagje te be zorgen. De Amerikaanse oud-president Herbert C. Hoover heeft plotseling een ernstige inwendige bloeding ge- kregen en zijn toestand is kritiek. De thans 90 jaar oude ex-president heeft vorig jaar ook een dergelijke bloeding gehad, waarvan hij herstel- de. Hoover woont en wordt verpleegd in het Waldorf Towershotel. Hoover is van 1929 tot 1933 president ge weest. Roosevelt volgde hem op. De laatste jaren heeft hij veel geschre- ven en zich aan liefdadig werk ge wijd. De heer D. F. Houwaart, re dacteur en eindredacteur van het Christelijk Historisch Week blad, is op staande voet van deze functie ontheven. De heer Houwaart is hoofd van de actualiteitenrubriek van de NCRV, raadslid van Amersfoort en was voorheen redacteur van de Amers- foortse Courant en van het Veluws Dagblad. De CH-persvereniging „Koningin en vadei'land" is uitgeefster van het Christelijk Historisch Weekblad. Deze vereniging staat officieel buiten de Christelijk Historische Unie, doch voor het weekblad heeft verricht. heeft daarmee wel banden van per- soonlijke aard. De CH-persvereniging heeft in haar ledenvergadering van 17 okto ber in Amersfoort de heer Houwaart met algemene stemmen ontheven van zijn functie. Motief hiervoor was, dat de heer Houwaart een aan- tal publikaties in andere bladen heeft bevorderd, die naar het oordeel van de persvereniging duidelijk tegen de CHTJ en het Christelijk Historisch Weekblad waren gericht. Aan de heer Houwaart is dank ge bracht voor de omvangrijke arbeid, welke hij gedurende ruim drie jaar Zware shag met mooie lange draad, dus soepel draaien. Zuivere Kentucky-tabak. Lekker pittig maar niet scherp. Goed verpakt, geen kans op uitdrogen. Elk pakje van begin tot eind pure tabak. f 1.- in dubbelwandige tabakszak speciale verkoop Meer dan 50% SV-voordelig Meubelstoffen uit wol en synthetische vezels ver vaardigd. Vernieuwen uw interieur voor weinig geld. Vele moderne kleuren. Als SV per meter 9.75 Afd. Woninginrichting 10— SV-voordeel op wollen japon Voor naderende koude herfst- en winterdagen deze met 100% wol ge breide japon. Met mouw, ronde hals en plooien midden voor. In zwart, marine, donkergroen of rood. Maten 36 t/m 46. SV-voordelig 35— Afd. Japonnen SV-artikelen zijn vaak snel uitverkocht! Soms kunnen schriftelijke of telefonische bestellingen dus niet meer worden uitgevoerd. Lüco fluitketel Roestvrij stalen fluitketel met automatische klep- fluit en klepvaststelling. 4-tonige fluit, 0 20 cm, inhoud 2 liter. Normale prijs 29.75. Als SV 22.50 Afd. Hulsh. art. Silo haardroogkap Deze droogkap met buig zame bevestiging op solide opvouwbare standaard, maakt gebruik in elke ge wenste stand mogelijk. Temperatuurregelaar met 3 standen, makkelijke be diening.Normaal kost deze droogkap incl. standaard 85.-, nu als SV 65— Afd. Huish. art. Strijkplankovertrek Het altijd passende strijk plank-overtrek dat door z'n gemetalliseerde boven laag de warmte van uw bout volledig weerkaatst en benut, heeft een onder- t laag van verend schuim- plastic. Kost norm. 3.95, nu als SV 2.95 Afd. Huish. art. Exceptionele horloges als SV In twee opzichten uitzonderlijk: de kwaliteit van dit 'Everswiss' superplat horloge (21-steens volanker,. sterke schokbeveiliging; centrale secor.denwijzer eri matzilveren wijzerplaat) uit Zwitserland is uitzonder lijk. Zelfs vóór de normale prijs van 56.-. Nóg uit zonderlijker voor de exceptionele SV-prijs van 34.50 Afd. Uurwerken Schellekoord van 28.75 als SV 19.75 Om zelf te borduren: Deens schellekoord met jachtmo tieven, compleet met lin nen, garens en kruissteek patroon. Normale prijs 28.75. SV-prijs 19.75 Messingbeslag om de koorden mee af te werken en op te hangen (13 en 14 cm) van 9.75 voor SV- prijs 6.90 Afd. Handwerken Baby- en kleuter pullover als SV lager in prijs Leuk Draion pullovertje in bleu, korenblauw, marine, grijs, groen en donkerrood met parmantig wit piqué kraagje. Maten 1, 2 en 3. Normale prijs 12.75. SV- prijs alie maten 9.75 Md. Baby Welterusten - goedemorgen voor jongens en meisjes Welterusten voor kleine zoons van 3-12 jaar in heerlijk warme tricotpyjama. Broek is effen, jasje heeft leuk streepdessin en effen polokraagje en manchetten. Normaal 9.90 - 13.75. SV-prijs 5.90 -9.75 Goedemorgen voor meisjes van vier tot veertien jaar - duster van gewatteerd nylon. Roze, gele en zacht- blauwe bloemetjes op wit fond. Met 8.- SV-voordeel. 13.90 - 19.75 Lycra Gaine 20— SV-voordeliger .Zeer slanke gaine van won- dervezel Lycra nu als ex ceptionele SV. Ook voor de iets zwaardere figuren. Zij- en achterpand van sa tijn Lycra. Rekt alleen in de hoogte, waardoor een slanke heuplijn wordt ver kregen. Hoog model met treksluiting. Normale prijs 59.-. SV-prijs 39.- Afd. Corsetterie Kleuterdashboard met groot SV-voordeel Compleet kleuterdash board van hoogglanzend onbreekbaar plastic (met o.a. stuurwiel, claxon, ra telende ruitenwissers, gro te contactsleutel, klok met draaiwijzers en tik-tak). Als zéér bijzondere SV, compleet met bevesti gingssysteem voor box, muur of stoel 5.75 Afd. Speelgoed Nappaleren mantels ook deze winter weer en vogue. Zoals dit jonge ont werp met bindceintuur, split middenachter, om slagmanchetten en ticket- pocket boven de twee gewone klepzakken. In soepel zwart nappa. Maten 36 t/m 46. Normaal 239.-. Als SV 159— Er is ook een klassiek mo del met kraag en revers en rechte steekzak. Nor maal 229.-. Als SV 159- Afd. Mantels Bontonmutsen 7.90 Er zijn twee modellen én acht kleuren: zwart/wit, royal, rood, camel, groen, geel en lichtbeige. Crylor gebreide rand. SV-prijs Afd. Hoeden 7.90

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 4