LEIDSCH mDAGBLAD W ashington naar vrede, blijft streven zegt Johnson m Sterk links element nieuwe Britse regering Nixon pessimistisch over nieuwe groep harde communisten' WETHOUDER MET KINDEREN OPGESCHEEPT Vermoeden van Amerikaanse minister Binnenkort tweede Chinese atoombom VIJAND VAN BEN BELLA GEARRESTEERD EINDSTAND j Zware straffen voor drie duivelse zusters (§uc/ Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 19 OKTOBER 1964 No. 31393 aiecteur; E E. van Dlshoeck f. 10.05 per kwartaal, 1.3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon DirecHe en Administratie: 25041; Redactie: 21501 Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte 81ngel 1, Lelden - Giro no. 57055 Amerika zal krachtig standhouden en naar vrede blijven stre- tn' aldus verklaarde president Johnson vandaag in een rede tot et land voor t.v. en radio, dit naar aanleiding van de regerings- rijziging in de Sowjet-Unie en de atoomproef in Rood-China, ohnson toonde zich ingenomen met de verzekering van de Rus- jsche leiders, dat ook zij van plan zijn te blijven streven naar trede. Over Chroesjtsjow zei hij, dat die soms gevaarlijke avon- iiren had ontketend, maar dat hij leerde van zijn fouten en niet iind was voor de werkelijkheid. De president deed een recht sreeks beroep op Peking mee te doen aan het gedeeltelijke kem- topakkoord. Gisteren heeft Johnson een boodschap gezonden an de Russische premier Kosigin, waarin hij erop wees, dat „onze aden zware verantwoordelijkheid dragen voor de handhaving van de wereldvrede". Hongaren en Polen houden vast aan de soepele koers De vroegere vice-president van de Staten, Richard Nixon, toonde óch zaterdag minder optimistisch de commandowisseling in het Kremlin. Hy verklaarde, dat er nu Rn groep harde communisten aan de aacht is gekomen, die in de gehele ereld de indirecte agressie zullen pvoeren. Een interessante vraag is, waar throesjtsjow zich op het ogenblik be- lindt. De Westduitse Bild Zeitung kricht uit Moskou „van betrouw- zyde", dat hem huisarrest is pgelegd en dat hij streng wordt be- raakt. Maar dit zou slechts een ty- elijke maatregel zyn, bedoeld om erwikkelingen te voorkomen. Wat de inhoud van Johnsons rede ingaat, kan nog geciteerd worden rat de president zei over de toe- nrnst. De verandering in Moskou «tekent voor Amerika het volgende: Wy moeten nooit vergeten dat mannen in het Kremlin toege tijde communisten blijven; een pe- •an moeilijkheden onder de tommunisten vraagt om voortduren- waakzaamheid bij de vrije mensen vooral by de Amerikanen, want et is de kracht van de Verenigde laten, die het gevaar vastberaden hert; Er zullen moeilijkheden zijn in de onmunistische wereld. Het is waar- pijnlijk, dat de mannen in het Kremlin zich voornamelijk zullen in- hten met de problemen van het Dat zou niet al te best i, omdat er problemen en kwesties die de aandacht van onze wereld de hunne vereisen. Maar aan de indere kant is het ook weer niet te jj naangenaam. Want als zij druk be- 'Jfg zijn met interne problemen zul- zij niet zo vlug verleid worden lot roekeloze externe acties; Door deze grote wijziging zullen de trachten in Oost-Europa, die naar grotere onafhankelijkheid stre wn, niet afgeremd worden. Die MV lachten zullen blijven rekenen op jp nze sympathie. Wij zullei. de hoop Set opgeven nieuwe bruggen naar volkeren te slaan; it onze eigen koers moet steeds Iken dat wij onzerzijds bereid zijn kt vredeswerk voort te zetten. Aanval op Peking Het orgaan van de communistische Hrtij in de Sowjet-Unie, de Prawda heft zaterdag, duidelijk met toe- ilemming van de nieuwe partijlei- liag, hernieuwde aanvallen op com- Bnnitisch-China gedaan. Deze her- fcuwde kritiek schijnt aan te dui- £0 te dat er geen sprake van is, dat de Volgers van Nikita Chroesjtsjow bstond pogingen zullen doen zich WEERBERICHT PLAATSELIJK MIST Het KNMI verwacht van heden- morgenavond overwegend droog !Wr met opklaringen, maar ook hatseiyk mist. Koude nacht met toer en daar nachtvorst. Zwakke 1 p. Morgen overdag dezelfde tem- pituren als vandaag of iets lagere. (Opgemaakt om 11.15 uur). 20 OKTOBER met Peking te versoenen. Tezelfder tijd zijn er aanduidingen, dat de uit voering van de plannen voor een con ferentie van het wereldcommunis me, die door de Chinezen zijn afge wezen, zullen worden voortgezet. „Er bestaat niet de minste reden tranen over Chroesjtsjow te storten. Hij was een zeer harde man en een groot gevaar voor de vrije landen. Wat de Duitse hereniging betreft hadden wij niets van hem te ver wachten", aldus ex-bondskanselier Adenauer in een gesprek met een vertegenwoordiger van het dagblad Bild Zeitung. Onze correspondent in Wenen meldt: In Oostenrijk beschouwt men men de afjossing van de wacht in het Kremlin nog niet als een drei gend gevaar, omdat men in Kosigin en Brezjnew geen radicale vernieu wers ziet, maar hopgstens plichts getrouwe bureaucraten en organisa toren. De vraag die men zich voor namelijk in Oostenrijk en in de com munistische nabuurstaten stelt, is deze, of het nieuwe team langere tijd zal kunnen aanblijven of slechts als overgang dient om door hardere gangmakers te worden vervangen. Met een zekere opluchting heeft men in elk geval vastgesteld dat er in het nieuwe team geen generaal werd op genomen. In Oostenrijk komt men er eerlijk voor uit dat dit land zijn soevereini teit voornamelijk aan Chroesjtsjow te danken heeft, die het Oostenrijkse staatsverdrag wist door te zetten te gen de obstructie van de toenmalige minister van Buitenlandse Zaken Molotow. Ondanks de grapjes van Chroesjtsjow op de Oostenrijkse kan selier Raab, die hij de kleine kapita list noemde, had hij toch vertrouwen in de Oostenrijkse neutraliteitspoli tiek, ofschoon andere sowjetleiders deze neutraliteit liever anders had- hadden gezien. Tenslotte is het ook aan Chroesjtsjow te danken, dat het Ijzeren gordijn rondom Oosten rijk overal grotere openingen ging vertonen en dat. er contacten met de communistische nabuurlanden kon den worden gelegd. Lof van Kadar en van Gonioelka Men stelt zich derhalve in Oosten rijk met een zekere zorg de vraag o£ er aan deze liberalisering een ein de komt wanneer de wacht in het Kremlin nogmaals wordt afgelost. Dezelfde vragen hebben ook de po litici in de nabuurstaten beziggehou den, nipt echter de gewone staats burgers. In Tsjecho-Slowakije bij voorbeeld heeft de verandering nau- Woningzoekenden boos De Apeldoornse wethouder voor huis vesting, de heer G. van de Tak, heeft vrijdag onverwacht twee kin deren gekregen, namelijk een zeven maanden oude baby en een kleuter van drie jaar. De wethouder kreeg dit „onverwachte geschenk van een Apeldoorns echt paar, dat op bezoek kwam om een woning te vragen. Toen de wethou der meedeelde, dat hy geen woning beschikbaar had, werd de baby op de tafel van de wethouder neerge legd. De ouders lieten ook de drie jarige kleuter achter en verlieten Ijlings het gebouw. De politie heeft de baby onderge bracht bij de grootmoeder en de kleuter in een toevluchtsoord in Brummen. Nadat de boze echtelieden het bureau van de wethouder hadden verlaten, verdwenen zij spoorloos. Men ver moedde, dat zij naar Duitsland wa ren gereisd. Zaterdag werden zij echter in Apeldoorn door de politie aangehouden. De man is op het politiebureau inge sloten. Zijn echtgenote verblijft bjj haar ouders. De man zal zich vermoedelijk voor de rechter moeten verantwoorden we gens het moedwillig achterlaten van kinderen. Hierop staat een straf van maximaal vier jaar. op: 7.33 uur; onder: 17.36 uur. op: 17.48 uur; onder: 5.48 uur. -ater te Katwijk te 2.28 en 14.46 to, laagwater te 10.38 en 22.55 uur. Als slot van de bouw van dezaterdag per helikopter de kan- Antwoordkerk in Hoogvliet, sel aangevoerd. De bouw van de Ou oiad bestaat alt 16 pagina's welke gisteren is ingewijd, werd I kerk vergde slechts zes dagen. welyks diepe indruk op de openbare mening gemaakt. De mensen staan er niet in de rjj om een krant in handen te krijgen en zelfs de stu denten zijn niet onrustig geworden, omdat zjj van mening zijn dat alles bij het oude zal blijven, dus bij de anti-stalinistische koers. In Tsjecho- Slowakije is dit eerder verwonderlijk, omdat het stalinisme zich daar nog het langst had weten te handhaven, In Polen en Hongarije denkt men er niet aan om de soepele koers te ver laten en zowel Gomoelka en Kadar heeft Chroestsjow nog na zijn val ge prezen als een man, die een voor stander was van de coëxistentie en van de ontwapening. De elfjarige Amsterdamse scholier Jan M. J. Jansen, is zaterdagavond in zijn slaapkamer om het leven ge komen. Hij had een cowboyriem, die aan een spijl van zijn bed het bovenste van een stapelbed hing om zijn hals gedaan. De jongen is daarna in slaap geraakt en vervol gens uit zijn bed gevallen. Toen zijn moeder in de kamer kwam trof ze de jongen levenloos aan. Zyn in het onderste bed slapend broertje heeft niets gemerkt. Mond-op-mond be ademing mocht niet meer baten. Amerikaanse functionarissen ne men aan dat de Chinese communis ten spoedig een tweede kernwapen tot ontploffing zullen brengen. De I Amerikaanse minister van Buiten- (Van onze Parijse correspondent) Dc leider van de illegale oppositie in Algerije, Ait Achmed, is zaterdag eindelijk door de troepen van Ben Bella gearresteerd. Ben Bella maakte het grote nieuws triomfantelijk en persoonlijk via de Algerijnse radio televisie bekend, waarbij hij liet doorschemeren dat ook Ait Achmed gefusilleerd zou kunnen worden Samen met Ben Bella behoorde Achmed tot de negen z.g. "historische leiders' 'van de voormalige Algerijnse opstand tegen het Franse regime. Ben Bella, had sedert hy de macht veroverde, alle andere leiders echter uit zyn omgeving weten te verwij deren en sinds drie jaren vocht Ait Achmed met alle middelen, wapens inbegrepen, om de dictator ten val te brengen. Een andere vroegere leider van de rebellie, Boediaf, die ook samen met Ben Bella lange jaren in Franse ge vangenschap zat, heeft gisteren in Parijs verklaard dat ondanks de ar restatie van Achmed de strijd tegen de dictatuur toch onvermoeid zal worden voortgezet. Niettemin is dui delijk, dat de oppositie met de uit schakeling van Ait Achmed een e slag is toegebracht. Vorig jaar hebben wij in Kabylië, een woest bergland, dat hij met zijn partisanen een deel beheerste, langdurig met hem kunnen spreken. Een ont moeting, waarbij wij een man leer den kennen met een Oosters donker knap gezicht, die zijn talen uit stekend spreekt en die aan politieke en culturele kennis ook zeker heel wat meer in zijn mars had dan zijn rivaal Ben Bella, die hem dus niette min schaakmat heeft weten te zetten. De uitslag van alle 630 kies- i districten bij de Britse natio- I nale verkiezingen luidt: i Conservatieven 304 (verlies 56); i Labour 317 (winst 56)Liberalen l 9 (winst 2); anderen 0 (verlies 2). i percen- I In stemmenaantal tages uitgedrukt: Conservatieven 12.002.407 (43,4 i procent); Labour 12.205.576 (44,1 i 1 procent) Liberalen 3.093.316 (11,2 i 1 procent); anderen 348.914 (1<3 i 1 procent). i In 1959: i 1 Conservatieven 13.750.875 (49,4 i procent)Labour 12.216.172 (43.8 i procent); Liberalen 1.640.760 I (5,8 procent); anderen 254.845 i 1 (1,0 procent). i Zaken Dean Rusk zei gisteren in een vraaggesprek voor de tv.: „Wy moe ten verwachten dat een tweede ont ploffing zal volgen". De eerste ont ploffing werd eind september door Rusk in een verklaring voorspeld op grond van rapporten van de Ameri kaanse inlichtingendienst. Toen werd algemeen in Washington aangeno men dat de Chinezen waarschijnlijk hun gehele voorraad kernmateriaal bU één ontploffing zouden gebruiken. De vrydag j.l. gehouden proef was echter van geringe omvang en daar voor was niet een zeer grote hoeveel heid splijtbaar materiaal nodig. „Geen enkele Amerikaan moet de explosie van een Chinese atoombom luchthartig opvatten," aldus verklaar de president Johnson vandaag voor radio en t.v. „Tot deze week hadden slechts vier mogendheden de gevaar lijke wereld van de kernontploffin gen betreden. Wat hun geschillen ook mogen zijn, het zyn alle nuch tere en ernstige staten met een lan ge ervaring als grote mogendheden in de moderne wereld. Communis- tisch-China heeft die ervaring niet. China's kernaanspraken zyn zowel kostbaar als wreed voor zyn bevol king. Wij zijn geschokt door China's bereidheid om de atmosfeer met ra dioactieve. neerslag te vergiftigen". Ook de Britse Labourregering heeft nu haar diepe teleurstelling doen blijken over de Chinese kernproef en dit geldt trouwens voor alle andere landen met verantwoordelykheidsbe- sefIn. China heerst „grote vreugde" over het .succes" en alleen Albanië deelt in de Chinese vreugde. Veertig tegenstanders van de kernbom heb ben zaterdag voor de ambassade in Londen van communistisch-China meer dan twee uur gedemonstreerd tegen de Chinese kernproef. Vooral in Japan heerst ongerust heid. Men is daar bevreesd voor ra dio-actieve afval, die, gezien de na bijheid van Rood-China, gemakkelijk op de Japanse eilanden kan neer dalen. Prinses Beatrix filmt van de tribunes van Tokio vrijwel alle wedstrijden, welke zij bijwoont. (Van onze correspondent in Londen) Met topsnelheid heeft de nieuwe Britse premier, Harold Wilson gedurende het weekeinde zijn regering samengesteld. De grote verrassing was de benoeming van een aantal tot de linkervleugel behorende figuren op belangrijke posten. Een sleutelpositie neemt hierbij Frank Cousins in, de leider van de Britse transportarbei- derbond, de grootste en machtigste vakbond in Engeland, die als minister van Technologie aan het hoofd komt te staan van een geheel nieuw departement- dat van het grootste belang zal zijn voor de modernisering van de Britse industrie. De militante Frank Cousins is de Britse industrie, de ont- vele jaren als de boeman van links beschouwd. Hij propageert eenzij dige afschaffing van Engelands nucleaire wapens en is ook een felle voorstander van een groot waitiona- liseringspr ogramm aWilson heeft Cousins in de eerste plaats nodig om het vertrouwen van de Vakbonden te winnen, die zelfs sceptisch staan tegenover een Labour-regering. Zon der de medewerking van de bonden is Labours politiek van loonbeheer- sing ter bestrijding van de inflatie onuitvoerbaar. Wilson heeft Cousins tevens nodig om een nieuwe sfeer te scheppen in Geruchtmakend proces in Mexico Wegens het houden van blanke slavinnen, ontvoering en het tot ver derf brengen van minderjarigen zyn in Mexico de 3 zusters Gonzales ver oordeeld tot zeer zware straffen die, gezien de leeftyd van de vrouwen, in feite neerkomen op levenslang. De gezusters exploiteerden een reeks bordelen in vyf Mexicaanse sta ten. Meisjes die ziek waren gewor den of verdere „medewerking" weigerden, werden om het leven ge bracht. Negentien medewerkers van de gezusters Gonzales, onder wie politie functionarissen, kregen gevange nisstraffen, van vyf tot 26 jaar. Voor het gerechtsgebouw hadden zich en kele honderden mensen verzameld, toen de rechter zyn vonnis uitsprak. Het proces begon in janaei «U± jaar en heeft tal van afschuwelijke bijzonderheden over uithongering, mishandeling en moord opgeleverd. Volgens de openbare aanklager heeft de bende tenminste tien jaar geopereerd en zyn in die tijd onge veer tachtig meisjes vermoord. De werkzaamheden van de bende kwamey in januari aan het licht, toen de politie een razzia hield op een boerderij welke als „disciplinair centrum" werd gebruikt en er meer dan een dozyn meisjes aantrof van wie de meesten minderjarig waren. De meisjes vertelden de politie over de geheimzinnige verdwijning van lotgenoten. Sindsdien heeft de poli tie op diverse „particuliere kerkho ven" van de gezusters Gonzales (de stoffeiyke resten van das tig meisjes opgefcr&yep- wikkeling ernstig belemmerd wordt door zowel produktie-remmende af spraken van die ondernemers als ho peloos verouderde voorschriften van de bondien. Van linksen huize zijn verder de kleine, felle, roodharige Barbara Castle, de enige het uit 23 leden bestaande kern kabinet, die ook een gloednieuw ministerie kreeg, namelyk dat van Overzeese Ontwikkeling, en Antho ny Greenwood, zoon van wyen Ar thur Greenwood (Labour-leider) die .oppositieleider en lid van het oorlogskabinet is geweest. Anthony Greenwood kreeg het afgeschafte en thans opnieuw ingestelde depar tement van koloniën. Dit was door de conservatieven samengesmolten met het Gemene best-departement, maar Wilson achtte splitsing gewenst, omdat een enkele minister onmogelijk een crisis in een gemenebest-land en een ge lijktijdige crisis in een kolonie kan behandelen. Zijn benoeming kan echter tot nieuwe grote spanningen met Zuid-Rhodiesië leiden. De algemene gezien jurist Sir Frank Soskice is de nieuwe minister van Binnenlandse Zaken. De La- bour-veteraan James Griffiths werd minister voor Wales, ook een nieuw afzonderlijk departement. De even eens als links beschouwde Richard Crossman kreeg niet Onderwijs en Wetenschappen, zoals verwacht was, maar Volkshuisvesting. Crossman is een briljante figuur. Wilson heeft hem vooral nodig om de nationali sering van bouwfondsen door het parlement, te krijgen. Roy Jenkins, een scherpe, ortho doxe figuur, werd minister van Luchtvaart. William Padly werd on derminister van Buitenlandse Zaken. De rest van de nieuwe regering is tamelijk oudbakken en omvat tal rijke figuren, die ook lid waren van beide vorige na-oorlogse Labour- regeringen, zoals Douglas Jay, die minister van Handel werd. Het is echter Wilsons bedoeling op de la gere regeringsposten een aantal jongeren te benoemen, die de kans zullen krijgen zioh op te werken. De toetreding tot Wilsons kabinet van prominente linkse figuren doet de vraag ryzen of hy zich inderdaad niets aantrekt van zyn broodmagere meerderheid en of hij desondanks spoedig zal losbranden met zyn veelomstreden programmapunten, zoals de hernationalisering van de staalindustrie en het op non-actief stellen van de voor nationaal gebruik bestemde Britse H-bom. Het ligt niet in Wilsons aard om een aarze lend en zoetsappig beleid te voeren, al weet hy dat Labour vry spoedig (waarschyniyk over anderhalf of twee jaar) een tweede verkiezings ronde zal moeten uitvechten om werkeiyk beslagen ten ys te komen. Indien Wilson al te timide start, verspeelt hy zyn kans om te worden herkozen. Dat is eveneens het geval als hy te radicaal uitschiet. Hy moet daarom, het Ijzer smeden ter wijl het nog heet ls, tegelijkertijd de linkervleugel, waarmee hij altijd heeft gesympathiseerd zonder er ooit formeel toe te behoren, in bedwang houden. Nu haar woordvoerders in het kabinet zitten, zal links zi<?h de grootste zelfdiscipline moeten op leggen, anders zakt Labour straks voor zyn her-e: Slot pag. 2 (tvs Vit Deventer schrijft men, dat de overvloed van appelen daar zoo groot is, dat de fijn ste soorten tegen 70 d 80 cent per mud verkocht worden, terwijl mindere soorten slechts 40 a 60 ct. per mud opbrengen. (Advertentie) Leidsche Schouwburg. Donderdag 20 Oct. 1864. Laatste voorstelling wonder, toover- en mimische voorstellingen door Prof. St. Roman.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1