MARIO vitamol Afscheid van de zomer Het wonderkind met de gouden handjes hééft weer wat Japanse gerechten Zaterdag 17 oktober 1964 Pagina 3 door Mies Bouwman Als ik binnenkom struikel ik over de hond van Jan Cremer, van de trap komt mooi getou peerd Hedy d'Ancona, op de eerste etage zit Ageeth Scherp huis onder de kap en op de tweede hangt stuntman Wim Wagenaar ontspannen op de punt van een immens bed. Er Is dus geen twijfel moge lijk: ik bevindt mij in het pand van kapper Mario. „Jaja ja" bevestigt de eige naar in knalrode trui op het beige moquette aan mijn voeten „je bent bij Mario, het wonder kind met de gouden handjes en je gelooft het nooit maar Mario heeft weer wat". Dat „wat" ls de Instelling van een Jaarlijkse aanmoedigingsprijs van f1500 plus een afgietsel van Mario's eigen handen bestreken met bladgoud. Gek? „Waarom, ik heb gewoon prachtige handen, ja waar of niet" De uitreiking van de prijs zal eind november plaats vinden en zeker de nodige aandacht trekken, want wat er ook van Mario wordt beweerd: gevoel voor publiciteit be zit hy In hoge mate. Sinds 6 jaar springt hy onge kamd en voortdurend onderhoudend kwebbelend als een uitgelaten kind door de keurig geordende kappers wereld. overal de aandacht trek kend, steeds op de eerste ry. Maar het is al eerder dat de veel op Anthony Perkins lijkende Mario die maar niet ouder wil worden, de wit te Jas aantrekt. Op z'n 14e begint hy bij Michel in de Kal verstraat. Hij wordt er 5 keer ontslagen maar ook 5 keer weer aangenomen. Nu herinnert hy zich: „zolang er leuke mensen kwamen vond ik het dolle pret, maar 't keurige hoof- ALLERBESTE Met z'n 18e begint hij, heel zeker van wat hij wil, domweg een eigen zaak. Krankzinnig natuurlijk, maar dat had ik nu eenmaal in m'n hoofd. Ik zei als kind al: op m'n 18e een eigen zaak, tot m'n 21e wat aanrom melen, tot m'n 24e andere din gen er naast proberen en daar na, nou dan moet ik het gewoon weten". En met een kwasie wanhopige stem en de gouden handen ra deloos aan het hoofd: „de vol gende week wordt ik 24, afschu welijk oud". Met dat al kan hy tevreden te rugkijken op de verwezenlijking van z'n Jarenplannen. De eigen zaak liep meteen storm, niet in het minst door de fine fleur van de Neder landse artiestenwereld die zich door hem rustig laat bejy-en en Jou-en en hem op handen draagt. Geen evenement of Mario wordt door de coryfeen ontboden. Televisie-om- roepsters nemen hem mee naar de studio, actrices laten zich door hem nieuwe coiffures voorschrijven. En achter de schermen van mode-eve nementen, songfestivals, grand-ga la's en Hollandfestivals staat ze ker Mario met kam en lakbus, amu sant keuvelend, complimenteus be moedigend. Mariene Dietrich, Re- nate Tebaldi, Catarina Valente, Patachou, hy heeft ze letteriyk al lemaal onder handen gehad. Be scheiden verklaart hy„Ik heb hele maal geen opleiding en dat nemen re me in kapperskringen dan ook zeer kwalijk, maar dat neemt al lemaal niet weg dat ik gewoon de allerbeste ben." Dit soort uitlatingen en reek sen stunts op velerlei gebied heb ben in de loop der jaren nogal wat storm veroorzaakt Gesettel de heren in het metier verklaar den in interviews deels opgewon- Mario, het wonderkind, met de gouden handjes heeft onweerstaanbaar flair" zo als hij zelf zegt. (W)ETENS WAARD Japan komt de laatste tijd dankzij de Olym pische Spelen bijzonder veel in het nieuws. Wij willen u ook letterlijk wat meer van de Japanse sfeer laten proeven door u enige nationale ge rechten voor te schotelen. Wel hebben wij de recepten die volgen aan de Nederlandse smaak aangepast, aangezien diverse groenten en ande re ingrediënten, die in de Japanse keuken veel worden gebruikt (rijstwijn b.v.),_ hier niet te krijgen zijn. De Japanse keuken is over het al gemeen eenvoudig. Het voedsel on dergaat geen gecompliceerde berei dingen. Maar de manier waarop het wordt opgediend, is bij zonder at tractief. De Japanners streven er naar zowel het oog als de tong te strelen. Zoals by de meeste Ooster se keukens kost de voorbereiding van de gerechten veel tyd, het ko ken of bakken zelf eohter heel wei nig tyd. Ryst, vis en groente zyn de voornaamste bestanddelen van het dageiyks menu. De vis wordt dik- wyis rauw, heel dun gesneden, ge geten. Een bestanddeel, dat, by de bereiding van vrijwel elk Japans gerecht gebruikt wordt en in vele gerechten het zout vervangt, is de Shoyu, een sojasaus die dunner is dan de sojasaus (ketjap), die in Ne derland het meest gebruikt wordt. Mocht u het niet zo prettig vinden om op de grond aan een laag ta feltje te zitten en met stokjes te eten; aan uw eigen tafel zullen de Japanse gerechten u er niet minder om smaken. Een van de bekendste gerechten is de sukiyaki 'n gerecht dat eigen- lük aan tafel bereid moet worden. De recepten zyn bedoeld voor 4 per den. deels rustig dat Mario een prutser, een charlatan, een nozum en „een aardige jongen die niet veel kan" is, maar ab soluut niet gepiqueerd en eerder geamuseerd werkt het onderwerp van alle tumult enthousiast zyn 3-jaren plan af en biyft in het nieuws. Nu zou ik, omdat „de seizoe nen wentelen" ook in een wee moedige stemming moeten ko nen en zachte, lieve dingen noeten schrijven over gele bla- leren en wegstervend licht. Ik '■oe het niet, want ik ben •waad! Het afscheid van de Zomer zaakt me woedend, 't Was nog iet eens zo'n barre zomer ook, ie ons nu verlaat en juist daar- m wil ik hem aan de staart rijpen, mij flink schrapzetten n gillen: ,J!iks ervan, hierbllj- •en jijt Wat kan mij het zuide- Ijk halfrond schelen? Ik kan ieen winter, geen modder, geen neeuw, meer zien! Heb het hart liet om weg te lopen, Zomertje, of ik laat alles staan en liggen en reis je na!" En kyk, dan aarzelt de Zomer wel en doet of hy toegeeft aan myn bedreiging, en hy straalt en glimlacht en schenkt nog een paar warme dagen en brengt de rozen nog één keer goed aan het bloeien. Maar op een ochtend, als ik uit bed stap, ontdek ik plotseling dat hy me in de nacht ontsnapt is, dat we nu echt en heus aan. alle herfstduivels en winterstormen zyn overgeleverd. De Zomer ver- dwynt aan de zuideiyke horizon, trekt grote troepen vogels in zyn kielzog mee, wuift nog even pla gend met 'n paar zonnestraaltjes ïer hy ons definitief de rug toe draait. Ik kyk hem na, schuim bekkend van woede, ik voel me be drogen, verlaten, opzy gesmeten door myn liefste minnaar. Wat zou ik hem graag nareizen, die blonde zomer," die nu nog één keer met zoele winden en warme gebaren over de landen strijkt waar we onze vakantie doorbrach ten. Net als ik houdt hy van die gebieden, van de blauwe wateren en de gebronsde mensen, van de donkere dennenbossen en de rode rotsen. Déér biyft hy, op zyn weg naai het uiterste zuiden altijd nog een paar weken toeven en daér zou ik hem nog kunnen inhalen Maar dat mag natuuriyk niet, Want ik ben een degeiyke Hollandse huisvrouw en als zodanig loop Je geen trouweloze, blonde minnaar na. maar biyf je berustend zitten wachten tot hy na vele lange kou- ,de maanden terugkeert. Want je f zit gevangen in een cel die „ver- antwoordeiykheidsgevoel" heet en alleen een volmaakte egoist kan de i sleutel daarvan veroveren en uit breken. Ik biyf: boos en ontgoo cheld. één brok opstandigheid en tracht me te schikken in het on- i.Vermydeiyke. overpeinzing J „We moeten langzamerhand eens kolen bestellen", zegt hy en schatert als ik brieeend op de kast vlieg. „Krijg ik een nieuwe winter mantel?" vraagt Marian en is verbaasd als ik ai et de deuren sla van louter machteloosheid. „Ik heb een mooie wintervoor raad aardappelen opgeslagen", vertrouwt tante Mar gr eet me toe. Hoe kén ze De mensen om me heen vinden het heel gewoon dat de zomer voor bij is. Ze maken in alle gemoeds rust hun toebereidselen voor het „komende seizoen" en vinden zich zelf by zonder verstandig omdat ze niet zoals ik, wachten tot het laat ste moment om iets te bestellen. „Je kunt je inkopen beter nu doen", leraren ze wijs. „Straks is allemaal veel duurder." „Hij is nu in Italië", denk ik intussen verbitterd. „En in Zuid-Spanje waar de sinaasap pelen rijpen en in Griekenland, waar de druiven worden geoogst en de mensen onder een bran dende zon feest vieren. Hij toeft nog in Dubrovnik, dat ik nooit heb gezien en baadt in het meer van Ohrid op de grens van Al banië, waar grote, roze, door zichtige schelpen zijn licht op vangen en tot in der eeuwen vasthouden. Hij is in Alexandrië, waar hij in hete straten blakert en hij rust uit op de toppen van de Atlas. Hij streelt glimlachend de mensen op de Azoren en in Zuid-Afrika barsten de eerste knoppen open. Ach, ik gun die mensen hun Zomer wél en ik begrijp dat hij graag reist maar waarom moet ik blijven en de winter ondergaan? Vader vraagt: „Waar is myn vest?" De zoons informeren: „Hoe staat het met onze truien, zyn die heel?" Marian past vol trots haar nieuwe wintermantel en hoopt dat het spoedig flink koud zal worden, want ze wil pronken. Het hondje zet plotseling zyn haaruitval stop en de poesjes worden huiseiyk. El ke dag zie ik de brandstoffenhan- delaar door de straat ryden. Wan neer hy my in het oog krijgt, knikt hy afgemeten, zich kenne- ïyk afvragend waarom ik hem nog altyd niet heb opgebeld. Maar ik wil niet aan kolen denken, ik wil nog een poosje van de Zomer dro men en my inpraten dat hy nog altyd onder ons vertoeft. De brandstoffenhandelaar kan wach ten. Hy wacht, wetend dat ik hem niet zal ontkomen en op een dag rillend naar de telefoon zal grij pen en myn spoedbestelling zal lanceren. Als hy dan komt en grijnzend het hok in de garage volstort, zegt hy onveranderiyk: „Tja, 't wordt nu echt winter, mevrouwtje. Vannacht heeft het al gevroren." „Dan heeft u het nu zeker wel druk", zeg ik vormeiyk. „Nou neede meeste klanten heb ben hun wintervoorraad al lang binnen. U bent altyd één van de laatsten". Het klinkt als een zacht verwyt. De ene Hollander berispt het ge brek aan verantwoordelijkheid van de andere Hollander. Hij weet im mers niets van myn hardnekkig verzet tegen de naderende winter. Hy kan niet vermoeden hoe het geluid van leegstortende zakken in het kolenhok myn laatste illusies verplettert. Want nunu het hok volstroomt heb ik eindeiyk bakzeil gehaald, de Zomer losgela ten, my onderworpen aan de ti rannie van de Winter. Een Jaar- ïyks terugkerende nederlaag, waar aan ik noodt zal wennen. En als alle mensen die slecht tegen him verlies kunnen, ben ik woedend. THEA BECKMAN Op zyn 21e breekt fase twee aan: hij gaat er andere dingen by doen. Eerst voor De Telegraaf, later voor Het Parool verzorgt hy met zeer grote frequentie en veel succes .na tionale en internationale mode-vi sies. Parijs wordt z'n tweede home. Waar anderen gesloten deuren vin den dringt hy met zyn ontwapende brutaliteit binnen. „Ik ben duidehjk een ongeletterd typje maar m'n talenkennis is enorm. M'n Frans perfect en m'n flair onweerstaanbaar". Daarnaast ontwerpt hy een kou sencollectie. Schryft artikelen voor talloze bladen, organiseert auto- en uurwerkshows en werkt ideeën uit voor reclame campagnes. Deze drie jaar vullen 3 plakboeken van ieder 2 by 1 meter. Ze zyn van zwart leder, met daarop in gouden let ters: Mario Th. Weiman. GEEN PRET Hif zegt: „voor Nederland is het misschien allemaal wat on gewoon want hier gebeurt niks maar als ik in Parijs zou wonen keek niemand er van op. Daar doen ze wat, daar blijven ze niet zitten. De kappers hier zijn hele aardige mensen hoor, maar de pret is er uit, 't „helemaal fijn" ontbreekt. Ze maken jaar in jaar uit dezelfde huppeldepup koppies terwijl kappen gewoon een enig vak is, er is nog geen dag geweest dat ik er geen ple zier in had. Ik vind het gewoon lekker om vrouwen fijn te maken, om ze verpieterd binnen te krijgen en ze grandioos de deur uit te stu ren. Dan lopen ze anders, dan zijn ze helemaal nieuw. Maar ja, ga dat hier maar eens aan de heren vertellen. Als ik de direc teur van de bond opbel komt hij niet eens aan de telefoon. Overigens niet gefrustreerd door het gebrek aan succes in eigen kring, staat Mario alweer iets nieuws voor ogen: een sauna voor dames. Metselaars en timmerlieden zyn in het souterrain druk bezig aan de verwezeniyking ervan en de initiatiefnemer koestert geen twyfel aan het succes. ,t Is gewoon een goed idee. Van de 10 ideeën die ik kryg gooi ik er zeven weg: dit is een van de 3 die zeker slagen want ga maar na: als een vrouw hier binnenkomt mag ze eerst een uur helemaal re laxen, pas daarna gaan we d'r haar lekker opklatschen. Als ze dan thuiskomt ziet een man wel even een ander wyf binnenkomen hoor, dan hééft ze .tweer, begrijp je?" Deze uitbreiding en het journa listieke werk, de dagehjkse exclu sieve klantenkring en de inciden tele evenementen vullen Mario's da gen compleet. Plus de organisatie van zyn nieuwste troetelkind na tuuriyk: de kappersprijs. „Ik heb alle officiële mensen aangeschreven maar ze hebben het allemaal af laten weten. Dat te kent de sfeer wel hè, maar het maakt natuurlijk niets uit. Laten zij maar keurig hun concoursen met al die hoofden vol dubbeltjes- niks en glitter houden: mün prys gaat door. Alle Nederlandse kap pers en kapsters die zin hebben om mee te doen kunnen zich by mij opgeven, als ze tenminste niet ouder zyn dan 25 want aan grijs aards die in 1910 de eerste prijs in Bergen op Zoom haalden heb ik niks. Met een paar anderen maak ik zelf een voorselectie. Als jury voor de prijsuitreiking heb- ik de hele Nederlandse modepers uitgenodigd, dus dat wordt gewoon heel leuk. Waarom lk het doe? Omdat de bond het niet noodza- keiyk vindt iets voor die stumperds te doen. Daarom." Sukiyaki pakt. Zeker is dat debacle of ces in de krant vermeld wordt. Daar zorgt Mario zelf wel voor. Duideiyk stelt hy: „Ik weet wat publiciteit maken is. Wat dat is? Weet ik veeL" ±300 g mager rundvlees in zeer fyne reepjes gesneden, zout, 3 eetlepels olie, 1 dl bouillon (van water met een stukje bouillon tablet), 1 dl niet zoete sojasaus (ketjap asin), 1 eet lepel suiker, 4 kleine preien, 2 3 uien, 1 paprika, 300 g Chinese of savooiekool, 50 g champignons (zo mogeUjk 150 taugé). De uiten schoonmaken en in rin gen snyden. De paprika doormid den snyden. De kool schoonmaken en in reepjes snyden. De prei schoonmaken, wassen in plakjes snyden (ook het malse groene deel) en nogmaals wassen. De champig- Die goed(kope) oude tijd Wy vonden een paar slagersbrief jes uit 1947. Daarmee gingen we naar het bedrijf waar wy ons toen reeds tot ons genoegen voorzagen van vlees, en vroegen naar de hui dige prijzen. Wy geven U hieronder de verge- hj kende cy fers: 1947 1964 200 g kalfspoelet f 0.68 f ISO 300 g kalfbiefstuk fl.44 f4,80 100 g runderrookvlees f 0,46 f 1,05 >eder weet het beter Ofsohoon iedereen nu wel weet of meent te weten dat generaal Charles de Gaulle in zyn land een almachtige positie bekleedt, is die almacht toch ook weer niet in alle sectoren en richtingen voor de volle honderd procent absoluut of on aangevochten. Ook de generaal is gehuwd en voor die gevoelens, opi nies, (voor) oordelen, inzichten en zelfs taboes van zyn echtgenote, kan zelfs de machtige president zich niet altyd onverschillig tonen. Niet dat mevrouw De Gaulle, die van Nederlandse afkomst is haar overgrootvader was een Brabantse koekjesfabrikant die naar Frankrijk emigreerde zich met de dagelijk se grote of zelfs kleine politiek be moeit, waar ze eerder een natuur lijke aversie tegen heeft. Haar in vloed strekt zich op andere gebie den uit. Mevrouw De Gaulle is het rooms-katholleke geloof toegedaan met een strengheid, die byna cal vinistisch aandoet. En ten aanzien van de levenswandel van de leden van de huishoudeiyke en ook an dere staven van het Elysée, ziet ze niets, maar dan ook helemaal niets door de vingers. Door haar toedoen werden zo al verschillende mensen van het personeel, maar ook hoge functionarissen uit de dienst ont slagen, omdat ze aan de morele normen van madame De Gaulle niet vermochten te voldoen. Iemand die gescheiden is, wenst ze byvoorbeeld beslist niet in haar omgeving te zien en liever ook niet als gast aan haar tafel te ontvan gen. Vitaminen...>n weldaad! Medici bevestigen, dat voor de gezondheid en hel aanzien van de huid vitaminen onmisbaar zijn. Daar ons lichaam echter geen vitaminen vormt, verschaft Vitamol van buitenaf deze opbouwende stoffen en voorkomt daardoor vroegtijdige vermoeidheidsverschijnselen. Vitamol houdt uw huid jong en garandeert een steeds goed verzorgd uiterlijk. DE SUCCESVOLLE VITAMINE-HUIDVERZORGING Voedingscrime (groene tube), herstelt en verzorgt de huid 's nachts Dagcrime (blauwe tube), ter bescherming van de huid overdag Vitamol vitamine-huidverzorging - tuben en flacons 4.75 tot 6.7S nons wassen en in plakjes snyden. (De taugé wassen en laten uitlek ken.) Het vlees inwreven met zout en in de hete olie aan alle kanten mooi bruin bakken. De bouillon, sojasaus en suiker toevoegen en het vleem in 10 minuten gaar laten worden. Het vlees naar één kant van de pan schuiven. De ui, paprika en kool toevoegen, door de saus mengen en enkele minuten stoven. Dan de prei, champignons en de taugé toevoegen, het geheel door el kaar mengen en nog 3 minuten stoven. De groente mag beslist niet te lang gestoofd worden; ze moet er nog fris uitzien. De sukiyaki op dienen met drooggekookte rijst. Kip-Nimona 400 g mals kippepoelet, 1 ul, 3 eetlepels olie, 50 g cham pignons, dl water met een mespunt zout, dl niet zoete sojasaus, V% eetlepel suiker, klein blikje doperwten, 2 eieren. Het poelet In stukjes (laten) hak ken en wassen. De ui schoonmaken, klein snyden en in de hete olie licht fruiten. De champignons wassen, in plakjes snyden en even mee smo ren. Het water, de sojasaus en de suiker toevoegen en het geheel aan de kook brengen. Het kippejoelet toevoegen en In een goed gesloten pan in uur gaarstoven. Het poelet uit de pan nemen en het vlees van de botjes halen. De stukjes kip met de uitgelekte doperwten by te saus voegen en de massa even aan de kook brengen. De eieren los kloppen en over de massa in de pan gieten. Met een vork de massa hier en daar even opzy schuiven, zodat het ei enigszins naar beneden kan lopen. De pan afdekken en het ge heel 10 15 minuten op een niet te hoog vuur laten staan tot het ei gestold ls. Het gerecht in punten snyden en met drooggekookte rijst opdienen. Tempura Heel bekend in Japan zyn de tempura-bar. waar men gebakken gerechten met een heeriyke ge kruide saus kan eten. By voorbeeld een combinatie van verschillende stukjes vis en garnalen. Als vissoorten kunt u nemen: stukjes kabeljauw-, schelvis-, schol- of tongfilets van 3 by 3 cm en/of grote garnalen. Voor de saus: 3 dl water, vis graten of een kleine wyting of een kleine wyting of schelvis, ui, wortel, peterselie, zout, pe per, laurierblad, dl sojasaus, 10 radysjes of 2 bolletjes gember. Voor het beslag: 1 ei, 40 g (5T4 eetlepel) bloem 1 dl water, zout, olie. De garnalen wassen en laten uit lekken. Dikke stukjes vis (b.v. van kabeljauw of schelvis) even plat slaan. De vis met wat zout bestrooi- Voor de saus het water aan de kook brengen met de graten of vis en kruiden en zachtjes een half uurtje laten trekken. De bouillon zeven en vermengen met de soja saus. De gewassen radijsjes of de gember kleinsnyden en by de saus voegen. De saus in een kommetje overdoen. Voor het beslag de bloem, het el, het water en wat zout door elkaar roeren. De stukjes vis en/of de gar nalen door het beslag halen (op een schuimspaan)laten uitlekken en in hete olie vlug lichtbruin bakken. De stukjes vis of garnalen uit de olie halen, laten uitlekken en zo snel mogeiyk opdienen met de kou de saus. Ook by de tempura kimt u drooggekookte ryst geven. Wie tegen het bakken van vis in frituurvet opziet, kan het volgende visgerecht eens proberen. Teriyaki 400 g. verse of diepvries kabel jauwfilets. l teentje knoflook, 1 ui, 2 bolletjes gember, 1 eetlepel suiker, 1 dl. niet zoete sojasaus. 1 dl. water, olie, boter of marga rine. De knoflook en uit schoonmaken en, evenals de gember kleinsnyden. Knoflook, ui, gember, suiker, soja saus en water in een (platte) scho tel door elkaar mengen. De vis in plm. 8 dunne plakken snyden en in de saus leggen. De vis ongeveer 2 uur in de saus laten staan. De vis laten uitlekken en in heel weinig olie, boter of margarine in een koe- kepan onder af en toe keren in 3 5 minuten gaarbakken. Wanneer men in het bezit is van een grill, kan men de vis ook in een vuurvas te schotel of pan enkele minuten onder de grill leggen. De saus des gewenst zeven en warm of koud met de via opdienen.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 9