Mroeg of laat geeft de piotestanfs christelijke vrouw de voorkeur aan PRINSB S Dr. Kampman: meer culturele akkoorden! Prof. v. d. Ven aanvaardde Leidse leerstoel voor de topologie ïjoete voor „kwade" aardappelen ATTENTIE Antwoord Leiden f86.000 Trombosedienst in nieuw gebouw EERSTE LEIDSE RECTOR TIARA IN GEBOORTEPLAATS HERDACHT Lof van de minister LEIDS VUIL TOCH NAAR ZOETERWOUDE SUPERIEUR LUCHTWAPEN Goed onthaal plan vervoersbeleid Opgericht 1 maart 186C Katerdag 1? oktober 1564 Na-studie wenselijk voor begaafden Gistermiddag heeft prof. dr. A. J. H. M. van de Ven het ambt 'van gewoon Leids hoogleraar in de wiskunde aanvaard met een oratie in het Groot Auditorium waarin hij enkele aspecten van de topologie behandelde. De leeropdracht van prof. v. d. Ven heeft in het bijzonder betrekking op de topologie. Behalve de bekende aspecten van steeds verdere verdeling in deelgeb'e- de voortschrijdende abstractie vertoont de recente ontwikkeling van de wiskunde nog andere aspecten, die als het ware de tegenpolen van de eerste zijn, aldus prof. v. d. Ven. Zo worden er telkens weer resultaten rkregen, die niet alleen de gren- naburige deelgebieden door ook verband leggen grote vakken zoals meet- analyse. Tegenover de ver abstractie staat een regelma- terugkeer naar concrete proble- vaak intuitief meetkundig njzonder aansprekende natuur. De topologie, heel grof te omschrij- als continuiteitsmeetkunde, bont in haar ontwikkeling zeer dui- lelijk de laatste twee genoemde M lecuen. Na in de 19e eeuw gecreëerd l.). e zijn door de Duitser B. Riemann q vooral de Fransman H. Poincaré, leleefde de topologie eerst 'n periode IJ raarin het formele apparaat, door hej Wncaré geschapen, werd uitgebreid n op steeds algemenere situaties toe epast Maar rond de dertiger jaren ras er een terugkeer vast te stellen •80*"r bijzonder concrete en eenvou te formuleren meetkundige pro- .öóllemerL Deze terugkeer was richting- Een groentehandelaar uit Leiden iafef het voor de Haagse politierech- tr grif toe: er zaten kwade aard- J ppelen in zijn voorraad. De controledienst had dat zelfs recies becijferd, 14 van de aard- 1 ppelen vertoonde gebreken en dat ag niet. En daarom had de groenteman eh voor de Haagse economische flitierechter te verantwoorden, J aar hij kwade woorden sprak over Jai i leverancier van de kwade aard- W ppelen. Hij had inmiddels een an- ?re leverancier genomen. )p( „Laten we hopen dat die betere i irdappelen levert", stemde de of- Jjj nier in en hij wilde daarom vol- 3 urn met f25 boete. o« Nadat verdachte over zijn hoge doo «ten had geklaagd, deed de rech- r er nog tientje af; het werd f.15 .Dat valt mee hè?", zei de offi- - De inspecteur van 's Rijks be- stingen F. J. Burger, toegevoegd het hoofd van de inspectie der tastingen te Leiden, 2de afdeling, voegd aan het hoofd van de «pectie der belastingen, 1ste afde- ig, aldaar. HAARLEMMERSTRAAT 207 Onze zaak is GESLOTEN vanaf maandag 19 oktober tot en met woensdag 28 oktober. Wij openen onze nieuwe zaak Haarlemmerstraat 181 (hoek Hooglandse Kerksteeg) op donderdag 29 oktober 's middags om 3 uur. gevend voor de grote ontwikkelingen, die zich sindsdien hebben afgespeeld. Aan de andere kant realiseerde men zien in de veertiger jaren dat het apparaat van Poincaré, door een passende automatisering, gebruikt kon worden in algebra en algebraï sche meetkunde. En juist in de al lerlaatste tijd hebben wiskundigen als M. F. Atiyah, R. Boll, I. Singer en S. Smalle nieuwe samenhangen aangetoond tussen vroegere ver uit— eenliggende delen van de wiskunde als topologie en analyse; samenhan gen, die ook voor de natuurkunde van betekenis zijn. Bij het onderwijs in de wiskunde dient het in contact brengen van nieuwe generaties met de levende Prof. Van de Ven en echtge note worden na de oratie geluk gewenst door de secretaris van de academische senaat, prof. dr. J. Dankmeyer. (Fóto L.D./Holvast) wiskunde niet door organisatorische problemen betreffende het elemen taire onderwijs te worden veronacht zaamd. Daar men voor het doctoraal examen niet aan die levende wiskun de toekomt, en de goede doctorandi verleidelijke - mogelijkheden geboden worden, is het dringend noodzakelijk begaafde studenten in staat te stel len onder behoorlijke omstandighe- na het doctoraal examen zich de Universiteit verder te bekwa- Dit hoeft niet op een al te groot aantal vaste medewerkers uit te lopen, een zekere doorstroming is zelfs wenselijk. Na de oratie, die met de gebrul- kelijke toespraken werd besloten, re- cipieerde prof. v. d. Ven in de ont- vangstzaal van de academie. In Leiden is ruim f86.000,- bijeen gebracht voor de kerk- bouwactie „Antwoord '64". Evenals in het gehele land zijn gisteravond honderden ifiensen in touw geweest om de stroom va ntoezeggingen te verwerken. In de loop van de week zijn huis aan huis antwoordkaarten opge haald. Deze waren maandag be zorgd. Dr. H. M. Gijsman lector in Eindhoven Bij K.B. is onze oud-stadgenoot dr. H. M. Gijsman benoemd tot gewoon lector in de afdeling der technische natuurkunde van de Technische Ho geschool in Eindhoven. De meuwe lector zal onderwijs geven in de al gemene natuurkunde. Dr. H. M. Gijsman werd op 26 juni 1927 in Leiden geboren. In 1949 legde hij aan de Leidse Universiteit het kandidaatsexamen wis- enna tuurkunde af. In 1953 deed hij aan dezelfde universiteit doctoraal exa men in de experimentele natuur kunde. In 1958 promoveerde hij op een proefschrift, getiteld: „Magne tische eigenschappen van enkele anti-forro-magnetische zouten tus- de 1 en 300 graden K". Inmid dels was dr. Gijsman van 1949 tot 1956 verbonden als assistent aan het Kamerlingh Onneslaboratorium in Leiden. Van 1955 tot 1956 was hij te- leider van het natuurkunde- prakticum voor medici. Van 1956 tot Officiële opening door prof dr Gaillard De afdeling Leiden van het Nederlandsche Roode Kruis heeft de beschikking gekregen over een nieuwe, moderne ruimte voor haar tromboseafdeling. Hoewel de nieuwe ruimte op het ter rein van het Academisch Ziekenhuis al enige tijd in gebruik is, werd deze gistermiddag officieel geopend door prof. dr. P. J. Gaillard, de voorzitter van de Nederlandsche Roode Kruis afde ling Leiden. Prof. Gaillard heette in zijn openingstoepraak onder meer welkom dr. J. Goedbloed en prof. dr. J. Goslings, namens de Leidse Universiteit, en de directeur-geneesheer van het Acade misch Ziekenhuis, de heer M. W. Jongsma. tijd werden de diensten die de dienst thans vervuld verricht door het zie kenhuis, waar ook de grondslagen voor de trombosedienst werden ge legd. Het doel van de trombosedienst ieder geval afzonderlijk in het ge bouw van de trombosedienst bepaald. Daartoe staan verschillende appara ten opgesteld en is een modern ad ministratiesysteem aangelegd. De di- is het thuis behandelen en verzorgen reoteur van het Academisch Zieken- trombosepatiënten. Dit ger slechts mogelijk in het Zieken huis omdat het toedienen bepaald medicament en de dosering daarvan zeer nauw samenhangen met de toestand van de patiënt. De activiteiten van de dienst hebben zich in de acht jaar van haar bestaan ge stadig uitgëbreid. In 1957 bedroeg het aantal behandelde patiënten 568, in 1960 was dat 1590 en in 1963 werden 2546 gevallen behandeld. Ook het ge bied dat de dienst bestrijkt werd steeds groter. Verwacht wordt, dat de Leidse trombosedienst in de toe komst haar diensten zal gaan ver lenen aan 350.000 personen in een groot deel van de Randstad Holland. Uniek Prof. Gaillard prees -net vele werk, it in al die jaren is verzet door de leider van de dienst dr. E. A. Loe- liger samen met dr. A. Hensen. Ook tot de staf van verpleegsters sprak woord van waardering waarbij hij in het bijzonder het werk huis dr. Jongsma vergeleek de inrich ting de vrij kleine ruimte dan ook met het werk van Zwitserse horloge- Bridgeclub „Sleutels'' De standen in de parencompetitie luiden na drie zittingen: Groep A: 1. Mr. KuytEldering 431; 2. Vrijenhoek—Van Helvert 398; 3. Van Ravenswaa-Claassen—Lie 385 4. Echtpaar De Vrind 384 6. Echtpaar Tijssen 376; 6. Dames Sier— Van Zijl 367 7. Biesot^Plouvter 364| 8. Selier—Koning 360; 9. De Jong— Bloemhof f 349; 10. Janson—Rip 309; 11. Echtpaar Jansen 301; 12. Dames Derogee—Winkler Prins 294. Groep B: 1. Tan—Philips 479; 2. Dames Stigter—Van de Ende 471; 3. Dames BernardBon 4694. De Vries Blansjaar 461; 5. Engels—7Vogel 456; 6. Mevr. VrijenhoekRompes 453; 7. Bernard—Biesot 450 8. Rob bers—Lepelaar 440; 9. v. d. Meulen— Van Duyneveld 425; 10. v. d. Steen— Kappers 424; 11. De Vries—Lodder 401: 12. Middelham—Ooms 377; 13. Mevr. Harlof f—Harlof f 377; 14. Klin kenbergSmittenaar 365. Groep C: 1. Van der Burg—Van Ingen 394; 2. Vanhorick—Van Scher- penzeel 349 3. Van der Maat—Van Dijk 318; 4. Echtpaar Van Kempen 313; 5. Mevr. Vroom—Foppe 307 6. Echtpaar Leppers 305 7. Jansen Bon 304; 8. Echtpaar De Kier 278; Dames Litjens—Spaas 274; 10. Koningen—Verwey 257; 11. Echtpaar Verhoeff 233; 12. Echtpaar Van de Plank 227; 13. Rodenburg—Wesse- makers: het onderbrengen van een ling 221. zeer ingewikkeld instrumentarium in Paren 11, 12 en 13 hebben een ron- een kleine ruimte. I de minder gespeeld. Bijeenkomst in Workum 1959 was dr. Gasman hoofdassistent I waarnemend hoofdverpleegster a bU het natuurkunde-prakticum voor M. vara Dflk noemde. Na de officiële studenten in de wis- en natuurkunde, sedert 1957 in de rang van we tenschappelijk ambtenaar. In 1958 werd hij bevorderd tot wetenschap pelijk ambtenaar 1ste klas. In 1959 id hij in dezelfde rang in dienst a de Technische Hogeschool in Eindhoven in de groep lage tempe raturen. Dr. Gijsman heeft deelgeno- nen aan verscheidene wetenschap pelijke congressen in binnen- en juitenland. Hij publiceerde, vaak samenwerking met anderen, in verscheidene internationale vaktijd- I schriften. opening in de grote cursuszaal het Academisch Ziekenhuis toonde dr. Loeliger zijn gasten de nieuwe ruimte. Hij noemde de trombose dienst in Nederland uniek in de reld. Het thuis behandelen var trombosepatiënit wordt ook in andere landen wel toegepast. Maar het juis te contact tussen patiënt en arts kar) daar meestal niet goed tot stand worden gebracht. In Nederland reizen geroutineerde verpleegsters de pa tiënten af en zij zorgen er voor dat iedere patiënt de zo belangrijke juis- het geneesmiddel Instituut voor het Nabije Oosten 25 jaar Dr. A. A. Kampman, direc teur-secretaris van de Stichting Nederlands Instituut voor het Nabije Oosten in Leiden, heeft tijdens een herdenkingsbijeen komst, die gisteravond in de oude bibliotheek van het insti tuut aan het Noordeind .,plein ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de stichting werd gehouden sterk aangedrongen op het aanknopen van culturele betrekkingen met Syrië en Liba non. Een* dergelijk akkoord, vooral met Libanon, een land waar drie universiteiten zijn ge vestigd, zou in wetenschappe- lijk-cultureel opzicht voor ons land van grote betekenis zijn. Dr. Kampman hield zfjn pleidooi in tegenwoordigheid van de minister van Onderwys, Kunsten en Weten schappen, mr. Th. Bot, die gevolg had gegeven aan de uitnodiging om de herdenkingsavond bq te wonen. Opgaande lijn Jhr. mr. F. H. van Kinschot hield als president-curator van het jubile- j Dr. A. AKampman, minister mr. Th. H. Bot en jhr. mr. Van Kinschot (v.l.n.r.) in het Insti tuut voor het Nabije Oosten in Leiden. rende instituut een toespraak, waar in hij vooral aandacht schonk aan de plaats en de betekenis van dit instituut. Hij toonde aan, dat er een vrij grote correlatie bestaat tussen 4e plaats en de betekenis van 'fc insti tuut. De betekenis kan toenemen naarmate de leiding succes bereikt het welslagen van wetenschappelijk onderzoek kan in hoge mate mede bevorderlijk zijn voor net enthousias- j me by de leiding voor het verdere uitgroeien van de wetenschappelijke j ondernemingen. Het schonk jhr. mr. Van Kinschot voldoening, dat er se- 1 dert de oprichting van het Ned. In stituut voor het Nabye Oosten, op 19 augustus 1939, steeds een opgaan de lyn is geweest en dat deze lyn, dank zy een goede samenwerking tussen curatorium en directorium, zich nog steeds in eenparig versnel de beweging voortzet. De president curator vond het veelzeggend, dat het begrotingscyfer, dat in 1950 ruim een halve ton bedroeg, voor 1965 op ruim twee ton is vastgesteld. Dat de leiding van het instituut weer tot daden kon komen en dat het aantal wetenschappelijke projecten kon toenemen is zeker mede te dan ken aan de steeds weer verleende moiele en financiële steun van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, aldus de presi dent-curator. Hij wees voorts op de banden, die het instituut, al is het in eerste instantie een nationale irn stelling, heeft 'met de Leidse Univer siteit. Het verheugde hem daarom des te meer, dat zovele hoogleraren oud-hoogleraren deze herden kingsavond bijwoonden. De president-curator richtte zich in het bgzonder tot dr. Kampman, die sinds 1955 directeur van het in stituut is. Hy bracht de directeur hulde voor de wijze, waarop deze kans heeft gezien om de bibliotheek op te bouwen. „Uw wetenschappelij ke kennis is ver over de grenzen be kend en zy heeft veel bijgedragen tot de roem van het instituut", aldus jhr. mr. Van Kinschot. Hij bood het echtpaar Kampman als blijk van waardering een fraaie kandelaar aan. Iets groots De voorzitter van het directorium, prof. mag. dr. J. P. M. van der Ploeg O.P., die hierna het woord nam, bepaalde zich in zyn herden kingstoespraak hoofdzakeiyk by de weteixschappeiy ke betekenis van dit instituut. „Zonder het verleden te kennen zyn wy niet in staat ons zelf te kennen", zo merkte hy onder meer op. Hy wees er vervolgens op diat 't instituut - „er is hier in die af gelopen kwart eeuw iets groots ver richt" betrekkingen onderhoudt met de gehele wereld. De directeur, dr. Kampman, vertelde hierna uit voerig hoe de oprichting van het In stituut tot stand is gekomen. Naast deze persoonlijke herinneringen schonk hy aandacht aan de interna tionale wetenschappelijke en cul turele betekenis van het instituut zo wel in ons land als in het Nabye Oosten. Hy pleitte voorts voor uit breiding van onze culturele betrek kingen in het Nabye Oosten. In de St. Geertruidakerk te Wor kum is gistermiddag de 450ste ge boortedag van de geleerde en dich ter Tiara herdacht. Pater dr. S. Ga lama o.f.m. wees er in ztfn herden kingsrede op, dat Petrejus Tiara, ge boren te Workum op 15 juli 1514 en overleden te Franeker op 9 febr. 1586, driemaal de eerste hoogleraar in het Grieks was aan een pas gestichte hogeschool, nl. te Doual in Frankryk (1560), te Leiden (1575) en te Frane ker (1585). In Leiden was hy boven dien de eerste rector-magnificus van onze oudste hogeschool. Hy werd aangesteld door Willem van Oranje zelf. Toch had hy eigeniyk in Leuven medicynen gestudeerd en in feite heeft hy een geneeskundige praktyk gehad in Delft en In Franeker. De drie authentieke faculteiten, theolo gie, rechten en medicynen, lagen des tijds nog niet zo ver uit elkaar als In Het gemeentebestuur van Zoe- terwoude heeft aan Leiden toe stemming verleend tot het inrich ten en onderhouden van een vuilstortplaats in de z.g. Room- burgerput. De Hinderwetver gunning is thans officieel afge komen. Reeds 1 stadsvuil worden gestort. andag zal het eerste deze tijdelijke put De Amerikaanse luchtmacht heeft voor het eerst het supersonische ge vechtsvliegtuig F 111 in het openbaar getoond. Het toestel dat beter be kend is onder de benaming TFX heeft reeds een grote mate van po litieke strijd en industriële wedyver veroorzaakt. Het vliegtuig werd getoond aan een aantal vooraanstaande burgers en militaire leiders tydens een korte plechtigheid by de fabriek van Ge neral Dynamics in Forth Worth. De Amerikaanse minister van de fensie Robert McNaimara noemde de F 111 de grootste stap voorwaarts in gevechtsvliegtuigen die geduren de de laatste decennia was gems De Fill is ontworpen om zowel in de eisen van de marine als ie van de luchtmacht te voldoen. Het toestel heeft een maximum snelheid van 2660 km. per uur. twee ;en half maal de snelheid het geluid, en een landingssnelheid minder dan 250 km per uur. Volgens militaire deskundigen kan het toestel naar elke plek in de we reld vliegen binnen het tijdsbestek een dag. onze tijd. Tiara verwisselde in elk geval heel gemakkeiyk het dokters leven vpor de Griese katheder en omgekeerd. Van Tiara's kwaliteiten als arts en professor weten wy weinig. De zin van deze herdenking wilde spreker dan ook ergens anders zoeken, nl. in het feit dat op een tot nog toe min der bekend aspect het licht wordt geworpen: zyn dichterschap. Met de neo-Laty'nse dichter Tiara kunnen wy nog altyd in contact tre den, aldus spreker. Nederland heeft een behoorlijk aantal van zulke poëten. Tiara was een van de besten, zy vormen een tameiyk vergeten groep, want tot de Nederlandse let terkunde mogen zy niet gerekend worden en de klassici besteden het grootste gedeelte van him aandacht aan de schrijvers van de klassiek - Latynse tyd. Tiara herdichtte in het Latijn de gedichten van de Grieken Pythago ras. PhocyclJdes en Theognis (zesde eeuw voor Chr.) Verder maakte hy twee oorspronkelijke gedichten van grotere omvang: over de oude mili taire discipline van de Friezen en over de kentekenen van de ware adel dom, Deze laatste twee gedichten las spreker in het Nederlands vertaald ui het slot van zyn rede voor. In het raadhuis van Workum wordt een tentoonstelling gehouden gewyd het leven Tiara. Bewondering Minister Bot tenslotte vestigde de aandacht op het feit, dat het insti tuut een kwart eeuw geleden door particulier initiatief tot stand is ge komen. Dit instituut is uitgegroeid ;en nationale instelling, die ook in internationaal opzicht van grote betekenis is. De minister verzekerde, dat hy het werk van het Instituut het Nabye Oosten met grote be wondering volgt en respect heeft voor de wetenschappeiyk® prestaties van dit instituut. Hy besloot zyn felicitatietoespraak met een byzonder woord van waarde ring aan het adres van dr. Kamp man, die zich voor het instituut zo uitermate verdiensteiyk heeft ge maakt. Er volgde tenslotte nog een geanimeerde receptie in een van de andere talen vaa het instituut. (Van onze Haagse correspondent) De voorzitter van de vervoer scotn- missie van het Europees parlement het Nederlandse Tweede Kamerlid, ir. S. A. Posthumus heeft zich posi tief uitgesproken over *n nieuw plan dat staatssecretaris Keyzer (van Ver keer en Waterstaat) aan de raad en de commissie van de EEG wil voor leggen. Het is een plan voor een Europees vervoersbeleid Op een persconferentie in het Tweede Kamergetrouw, na afloop v. een tweedaagse vergadering van de EEG-vervoerscommissie. noemde ir. Posthumus de toon en de aanpak van de Nederlandse nota constructief: Voor de eerste keer is thans sprake van een constructieve gedachte, die meer tegemoet komt aan de verlan gens van de andere EEG-landen, al dus de heer Posthumus. Een ander lid van de conanissie. het socialistische Eerste Kamesrlid Kapteyn sprak zich eveneens positief over het nieuwe regeringsstandpunt uit. Hy voegde eraan toe, dat men thans in Duitsland meer begrip gaat krijgen voor het systeem van vergun ningen, dat aan het Nederlandse ver voersbeleid ten grondslag ligt. In Frankrijk is men echter nog lang niet zover. De heer Kapteyn meende, dat het nog wel veel voeten in de aarde zal hebben voordat een Europees ver voersbeleid op gang komt. De vervoerscomm issie van het Europees parlement heeft zich giste ren laten voorlichten over het Neder landse vervoersbeleid, in het by zon der over het. systeem van capaclteits- beheersing. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN A. M. P. Breeveld; C. Wesseling; Peter, zn. van D. A. de Kooter en J. W. W. de Jong; Marcel, zn. van M. Keljzer en G. M, Bakker. GETROUWD. P. H: J. Krult en A. M. M. Deegene. OVERLEDEN. H. J. Hendriks, 87 jaar. man; C. Zlrkzee, 80 Jaar. echtgen. van H. Pie- kaar; J. C. van der Does. 4 dagen, zn.; M. A. Bik. 44 J.. vrouw; J. J7 C. van Kampen. 76 J.. echtgen. van J. J. de Jong; M. van Leeuwen. 79 J„ echtgen. Scheltlnga; C. O. M. Bak- m H1 Tilburg, i P. i Egmond.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 3