„Kortsluiting" op het Vaticaans concilie Wellicht toch een vierde zitting Nederlandse zeilprestaties niet indrukwekkend Harde wind maakt elke vergissing fataal DOS DRINGT DOOR IN TWEEDE RONDE j,Zou u vijf dagen werken als u er drie krijgt uitbetaald?" Verrassende zege van Blauwe Druif B LIEGEN ZIT BIJ ONS IN HET VAK... „Voeg Bijlmermeer bij Amsterdam" LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 14 OKTOBER 1064 (Van onze correspondent) De berichten over een kortsluiting op het Vaticaanse concilie, die de laatste dagen de ronde deden, ontstonden na een groot scheepse poging van de kleine conservatieve groep om ten eerste een paar belangrijke en baanbrekende besluiten ongedaan te maken en verder om te bereiken dat het concilie voortijdig zal worden af gesloten. Wat dit laatste betreft, kan reeds worden gezegd, dat de actie is mislukt. zodoende kunnen vermijden, dat het schema over de kerk nog dit jaar de waarde van een decreet zou krij gen. Naar aanleiding van dit alles is er een bijeenkomst geweest van een aantal vooruitstrevende kardinalen, i beroep hebben gedaan op de paus. Beweerd wordt, dat de brief in kwestie, die onder meer werd aan geboden door kardinaal Alfrink, be gon met de woorden: „met grote smart VERKLARING OVER DE JODEN De gebeurtenissen van de afge lopen dagen komen hierop neer: kardinaal Bea, de voorzitter van het secretariaat voor de eenheid der christenen heeft twee brieven ontvangen van de algemeen secretaris van het concilie, uit naam van kardinaal Cicognani, de staatssecretaris van de Paus. In de eerste brief wordt gezegd, dat het wenselijk is rekening te houden met wenken van hoger hand en de verklaring over de jo den achterwege te laten. Deze zou moeten vervangen wor den door een paragraaf in het twee de hoofdstuk over het schema de ecclesia, waar inderdaad ook over niet-christen wordt gesproken. Men kan de redenering van de staats secretaris begrijpen, die natuurlijk rekening houdt met de bezorgdheid van r. katholieken in het Nabije Oosten. Maar als men zou terugko men op de bedoelde verklaring, waarover een zeer diepgaande dis cussie werd gevoerd, zou dat de in druk wekken dat het concilie is ge zwicht voor enkele dreigende op merkingen, gemaakt door mohamme daanse staatslieden. De tweede brief stelt voor de ver klaring inzake de godsdienstvrij heid. waarover men eveneens uit voerig heeft gesproken maar waar over niet is gestemd, geheel opnieuw te redigeren en hiermee een nieuw te benoemen commissie te beasten. Godsdienstvrijheid Geruchten willen nu, dat in de brieven is voorgesteld dat deze c missie zou bestaan uit kardinaal Brown, een uiterst conservatief lid van het heilig officie, pater Lefebvre, die aan het hoofd staat van de con gregatie van de Heilige Geest, de ge neraal-overs te der dominicanen, pa ter Fernandez, en mgr Colombo, een vooraanstaand theoloog, die geacht wordt de inzichten van de Paus weer te geven. De eerste drie hebben tijdens de discussie duidelijk blijk van gegeven, dat zij de verklaring over de godsdienstvrijheid volledig verwerpen. Mgr. Colombo zou er meer doctrinaire basis aan willen geven. Bovendien zijn achter de schermen pogingen gedaan, uitgaan de van kardinaal Ottaviani, secreta ris-generaal van de congregatie van het heilig officie, om het sche ma over de kerk en de hedendaagse wereld niet in details te bespreken, maar van de tekst, die tot het uiter ste zou moeten worden besnoeid, al leen aan de concilievaders kennis te geven. Daarna zou het concilie in november gesloten kunnen worden. De poging is echter, zoals gezegd, geheel mislukt. Hoezeer de bisschop pen het vergaderen ook moe zijn, zjj willen beslist dit belangrijke schema in alle bijzonderheden bespreken daartoe is een vierde zitting nodig, waarschijnlijk in 1965. „Met grote smart Volgens de laatste berichten meent ook een groot deel der conservatie ven nu plotseling, dat het inderdaad beter is nog een vierde zitting te houden. De reden hiervan is, dat zjj MENSHEID SCHULDIG AAN DOOD VAN CHRISTUS Amerikaanse protestanten hebben besloten de joden niet langer antwoordelUk te stellen voor de dood van Christus. De nationale episcopaalse con heeft in een verklaring de mensheid in het algemeen voor de kruisiging verantwoordelijk gesteld. In een verklaring heet het dat alle mensen schuld hebben de dood van Christus want allen hebben Hem op een of andere nier geloochend en daar de zonden, die Christus aan het kruis nagelden, algemeen-menselijke zonden waren, weet de christen, dat hijzelf schul- Volgens waarnemers is dit de'i ste verklaring, ooit door een kerk genootschap uitgegeven ovei de col lectieve schuld van de joden voor Christus' dood. De Wereldraad Kerken heeft echter een soortgelijke verklaring uitgegeven en het conci lie van de R.K. Kerk beraadslaagt over een soortgelijke verklaring. De verklaring is vermoedelijk de krachtigste, die ooit over dit onder werp is afgelegd. „Uit een oogpunt van een eenvoudig reent alleen if verwijt van een gemeenschappelijke en erfelijke vloek van het jc volk onjuist", zo werd hieraan toege voegd. Be synode werd bijgewoond door 100 episcopaalse hoogwaardigheids bekleders, o.w. tien bisschoppen. Ontkerstening die nog nauwelijks aan de inquisi tie zijn ontgroeid tegen nieuwere opvattingen, die zij niet in staat zijn naar waarde te schatten. Zij zien niet in dat de kerk een algehele vernieu wing van node heeft, wil zij enige kans hebben om de ontkerstening die in sommige landen, zoals Frank rijk, een zeer grote omvang heeft aangenomen, te stuiten. De conservatieve bisschoppen, meestal Italianen en Spanjaarden, weten zich gesteund door de Romein se curie. Hoewel zjj een minderheid vormen (15 20 procent) staan zjj echter juridisch en theologisch zeer sterk, omdat zij zich kunnen be roepen op de gehele r. katholieke doctrine, zoals die zich heeft ont wikkeld na het concilie van Trento. Primeur De honderdste zitting van het con cilie heeft een primeur opgeleverd: voor de eerste keer werd n.L het woord gevoerd door een leek, de heer Patrick Egan, voorzitter van de we reldbeweging der christelijke arbei ders. Uit naam van de leken-waar- nemers sprak hij zijn gTote voldoe ning uit voor de wijze waarop in het bijzonder de discussie over het schema inzake het lekenapostolaat is gevoerd. Vervolgens werd begonnen met de bespreking van het schema over de geestelijkheid. Advertentie griep? WITTE KRUIS MAAKT U VLOT WEER FIT! TOKIO, woensdag De wind is gekomen en de zeilers hebben het geweten. Waren de eerste races waarbij de wind snelheid de één meter per secon de nog niet bereikte de wed strijden van de super-licht-weer- zeilers, woensdag hadden de Olympische zeilers in het door de laaghangende wolken somber uitziende Enoshima alle moeite hun schepen overeind te houden. Bijna 14 meter per seconde re gistreerde ditmaal de apparatuur in de luxueuze jachthaven van de Enoshima Yachting Club. Voor al de kleine Finnjollen hebben het hard te verduren gehad. Van de dertig gestarte boten gaven er zeven de moeilijke strijd op. Ook in de andere klassen was elke vergissing fataal. Zeker een tiental jachten sloeg om en de Canadese Star zeilde zijn mast over boord. Zelfs Mario Capio, de befaamde Ita liaanse FD-zeiler, die de leiding had in de algemene rangschikking, kwam in grote moeilijkheden en hij staakte de strijd. De Brit Keith Musto nam zijn leidende positie over. Hoewel het „echt Hollands weer" was, zijn de Nederlandse prestaties op deze derde zeildag niet indruk wekkend geweest. Drakenzeiler Wim van Duyl en Ben Verhagen, de Ne derlandse vertegenwoordiger in de FD-klasse, leverden nog de meest aanvaardbare prestaties Beiden zorgden voor een achtste plaats. Finnjollenzeiler Hans Willems moest met een zestiende plaats genoegen Omgeslagen Kort nadat hfj de eerste boei ge rond had zag het er nog somber uit voor Verhagen. Zijn „Daisy" sleog om juist toen de Rotterdammer, die de boei als tiende passeerde, een aanval inzette op de vlak voor hem varende Australiër Dawe en de Nieuwzeelan- dcr Wells. De moeizame pogingen van Ver hagen en zijn bemanningsleden Nico de Jong schenen na 3 kostbare mi nuten succes te hebben maar de boot kwam te snel op, draaide door en kwam nu met de andere zijde plat op het water te liggen. De tweede keer waren ze fortuinlijker. Toch zou Verhagen het verloren gegane terrein opvallend snel herove ren. Hij volgde Hans Fogth, de be kwame Deen, die zeker scheen van de zege, maar in het laatste kruisrak toch nog naar de vierde positie zou terugvallen, in een ver doorgevoerde slag naar stuurboord en was, toen het volgende merkteken gepasseerd werd, ondanks alle moeilijkheden toch al Ds. J. G. Paardekooper medewerker VPRO De VPRO heeft benoemd tot me dewerker voor zijn godsdienstig pro gramma ds. J. G. Paardekooper, re monstrants predikant in Nieuwkoop Het ligt in de bedoeling, dat ds. Paardekooper 1 januari als chef van de afdeling religieuze programma's de redactie op zich zal nemen van de godsdienstige uitzendingen voor radio en televisie. naar de achtste plaats opgeklommen. Meer winst zat er echter voor de Rotterdamse garagehouder niet in. Meer succes V7im van Duyl had op deze regen- rijke, kille dag meer succes dan in de eerste twee wedstrijden. In bijzonder regelmatige race, waarin de drakenzeiler lange tijd in zevende positie lag, werd de Bussummer acht ste. In de algemene rangschikking steeg hij hierdoor naar de 14de plaats. Een uitgesproken slechte dag het voor Hans Willems. Een plaats ver in de achterhoede bij de eerste boei deed zelfs een zeer grote ach terstand vrezen. In de volgende rak ken boekte de Amsterdammer echter een tiental plaatsen winst, waardoor hij zijn positie in de algemene rang schikking niet al te zeer verzwakte. HENGELSPORT Viscollege „De Brasem" hield wedstrijd in de Leede. De vangst matig. Uitslag: 1. G. Hundersmarck 965 gr; 2. H. Vos 675 gr; 3. J. Vos 640 gr; 4. G. Hundersmarck jr 550 gr; 5. J. Hartevelt 350 gr; 6. S. Dubbelden 330 gr; 7. P. Eradus 305 gr; 8. B. Smit 280 gr; 9. J. Wetering 200 gr; 1 Velthuizen 150 gr. Kerkelijk Leven kerkgemeente A) P. H. de Pree te H.I. Ambacht. Aangenomen J. Engels) J. G. GEREF. KERKEN Beroepen te Roermond-Maasbracht als schlpperspred.) G. K. Geerds te Veenendaal (v wels te Nunspeet. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Drachten W. de Joode Zwaagwestelnde. Beroepen te Leeu warden dr. W. H. Velema te Lelden. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Rotterdam-Zuldwljk- Lombardljen H. Rljksen te Gouda. GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Beroepen te Bruchterveld A. P. van Dijk te Nieuwleusen. Ds. J. H. van der Wal 50 jaar predikant Zondag is het vijftig Jaar geleden, dat ds. J. H. van der Wal uit Wage- ningen werd bevestigd als predikant in de Ned. Herv. Kerk. Nadat de heer Van der Wal in 191 x door het provinciaal kerkbe stuur van Overijssel was toegelaten tot de evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk werd hfj op 28 okt. van datzelfde jaar door zijn vader beves tigd als predikant van de hervormde gemeente van Lopik in de classis Utrecht. In 1917 verwisselde de jubi laris deze gemeente met die van Woubrugge in de classis Leiden, van waar hfj op 27 okt. 1918 naar die van Papendrecht vertrok. Teslotte diende ds. Van der Wal nog achtentwintig jaar de hervormde gemeente van Wageningen. Na zijn emeritaat (in 1953) bleef ds. Van der Wal in Wage ningen wonen. Uitslagen TOKIO (Vervolg) BASKETBAL: VSUruguay 83 28; Rusland Porto Rico 28—63; Joego-SlaviëPeru 73—64; Japan— Hongarije 5841. GEWICHTHEFFEN: lichtgewicht: 1 en Olympisch kampioen Besza- nowski (Polen) 432.5 kg (nw. wereld en Olym. record)2. Kaplunow (Rusl.) 432.5 kg (de Rus was iets zwaarder van lichaamsgewicht en kreeg daardoor de tweede plaats toegewezen)3. Zielinsikl (Polen) 420 kg. WATERPOLO: HongarijeNeder land 6—5 (3—0, 1—2, 1—1, 1—2); Joegolavië—België 6—2. Het Neder landse team is door deze nederlaag uitgeschakeld voor de finale-poule. RuslandItaJlië 20; Roemenië Duitsland 54. HOCKEY: Duitsland—Nederiand 1—0; België—Maleisië 3—3; Spanje India 11CanadaHongkong 21. Stand in de poule, waarin Ne derland uitkomt: 1. Duitsland 35; 2. Spanje 34; 3. India 34; 4. Ne derland 3—3; België 3—3; Maleisië 3—1, Canada 32, Hongkong 3—0. VOETBAL: BraziliëKorea 40; Tsjedho-SlowaikijeEgypte 51; Ja panArgentinië 33. ROEIEN: Uitslagen van de z.g. „kleine finales" om de zevende tot en met de twaalfde plaats: Skiff: 7. Nederland (Groen> 7.17.50 8. Canada 7.28.70; 9. Australië; 10. Mexico; 11. Japan. Tsjecho-Slowa kije niet gestart. Dubbel skiff: 7. Groot Brittannië 6.44.39 8. Nederland (Alwin—Bots) 6.47.7; 9. België; 10. Japan; 11. Me xico. Argentinië niet gestart. Bij de twee-zonder won Zwitser land de kleine finale, bij de twee met Duitsland, bij de vier-met de Verenigde Staten, bij de vler-zonder Rusland, bij de adhten Frankrijk. Europa-Clip voor Jaarbeurs steden Aangemoedigd door het legioen van voetbalgenieters op wie sinds de dagen van Benfica-Feijenoord elke bekerwedstrijd met een Eu ropees kleurtje een magische aantrekkingskracht heeft, is DOS gisteravond doorgedrongen tot de tweede ronde van de strijd om de Jaarbeursbeker. De Utrechters versloegen Kopenhagen BK met 2-1. Na DOS' 4-3 zege in de Deense hoofdstad was die uitslag ruim vol doende om zich te kwalificeren voor de strijd tegen FC Luik, dat beker houder Valencia uitschakelde. Het was verwonderlijk, dat het technisch meer geschoolde spel van DOS en de gevaarlijke directe tegenstoten over links van de Denen niet in meer doelpunten resultaten. Wery schoot eenmaal op de lat, Van der Bogert tegen de paal en aan de andere zijde trof de bliksemsnelle linksbuiten Mortensen het houtwerk op verschillende plaatsen. Maar doel- mans geluk hield de score beperkt tot drie treffers: 2 voor DOS en 1 voor Kopenhagen. Met die kleine zege, be vochten in de laatste minuten, kreeg DOS precies wat het verdiende. De Denen, die in de 23ste minuut de leiding namen door een doelpunt van international Soerensen, keken direct erop weer tegen een relatieve achterstand op, toen doelman Jensen zich verkeek op een tam schoot van Wery. De Denen werden in de slot fase definitief verslagen door een vliegend schot van opnieuw Wery (86ste minuut) in vrije positie. De gasten, moe gespeeld en geïmponeerd STAKENDE BOUWVAKKERS VOOR RECHTER (Van onze Amsterdamse correspondent) Met ruim 400 demonstrerende bouwvakkers voor de deur, die spandoeken met teksten als .handen af van het stakingsrecht", meevoTden, \s de president van de Amsterdamse rechtbank be gonnen met de behandeling van het spectaculaire kort geding over de bouwvakstaking in Amsterdam. „Van de Vorm's maatschappij N.V. had 86 van zijn werknemers gedagvaard, die op het bouwproject van Philips pensioen fondsen aan de Sloterplas in Am sterdam sinds 21 september in sta king zijn. Gevorderd wordt de her vatting van het werk op straffe van een dwangsom van f 50 per dag. Te vens werd het geding behandeld, dat één van de onderaannemers, de firma H. Gauw en Zoon, uit Amers foort aanhangig heeft gemaakt te gen 13 stakende metselaars. Terwijl rijkspolitie en rechercheurs verhinderden, dat de demonstratie van collega-bouwvakkers zich in het paleis van Justitie voortzette, werden gisteren dertig gegadigden als eerste groep toegelaten tot de president die zijn kamer had geruild met een gro ter vertrek. Het gedrang was groot. Aannemings- beloning kan worden gegeven. Bij Moeilijk Namens de eiser zette de Rotter damse advocaat mr J. van Anken uiteen, onder welke moeilijke om standigheden Van de Vorm N.V. de laatste tijd heeft gewerkt. Aan de ene kant eisen de arbeiders hogere lonen, aan de andere kant worden de directeuren van het bedrijf door de Justitie bedreigd met sluiting van het bedrijf en zelfs met gevange nisstraf als er tot betaling van die hogere lonen zal worden overgegaan. De staking heeft volgens mr. Van Anken ten doel, het afdwingen van een bij de wet verboden hogere be loning. Mr. M. D. Proper uit Haarlem trad op namens een deel van de stakers. Hij zette uiteen, dat volgens de c.a.o. een deel van het salaris als tariefs- WIELRENNEN Desmet eerste in sluitingsprijs In het Brabantse grensplaatsje Putte is gisteren de grote sluitings prijs voor professionals voor de 35e maal gereden. De Belg Gustaaf Desmet de meest succesvolle ren ner van het na-seizoen werd door de fotofinish als winnaar van de massasprint aangewezen. Hij reed de 180 km 9 ronden van 20 km in 3 uur 55 min. De beste Nederlander, Ab Donker, eindigde op de 11e plaats in dezelfde tijd als de winnaar. De uitslag luidt: 1. Gustaaf Desmet (B) 3.55; 2. Benoni Beheyt (B)3. Jos Verachtert (B)11. Ab Donker (N); 15. Wim van Est (N), allen in dezelfde tijd als de KOERSEN IN HILVERSUM (Van onze medewerker). Er waren gisteren in Hilversum nogal was verrassende uitslagen. De grootste surprise gat echter de ama- teurkoers, waarin de favorieten van entrainement Geersen faalden. Blau we Druif B (w. f 16.30) klopte in de laatste fase van de strijd de eveneens verrassende Antoinette van Reho- both, die lang had geleid, in 1.26.8 km tijd. En daar ook Xandover door slechts weinigen op de derde plaats was verwacht, bracht het trio voor twee gelukkigen f 5898.voor f 1. In de internationale koers miste Merrie Belle de start en hoewel de favoriet Pigh Life II enige kleine foutjes maakte, klopte hij in 1.22.9 Ijlbode B en X Bond. Joop Ham zegevierde in de slot- draverij met de succesvolle Anton, doch de zich hevig verwerende A Reine Kinley capituleerde eerst kort voor de eindstreep. De uitslagen luiden: Alarik-prijs, le afd.: 1. Donald van Hlddum (J. van Buytene) (1.29.2)} 2. Dave Narclso; 3. Dochter van Our Bon- nl. Tot.: wl. f4.40, pl. 1.30, 1.20, 1.20, cov. 3.40, koppel 8.10. 2e afd.: 1. Dorita H (J. van Dooye- weerd) (1.36.7); 2. De Hovy Boy. 3. Diana Volann. Tot.: wl. f6.90, pl. 1.60, 1.50, 1.50, cov. 5.90, koppel 17.80. Darlusprijs: 1. Blauwe Druif B (M. Verhoeve) (1.26.8): 2. Antoinette van Rehoboth: 3. Xandover. Tot.: wl. f 16.30, pl. 3.90, 4.90, 3.50, cov. 13, kop pel 7.30, trio 5.898. Mldasprijs, le afd.: 1. Allstar Boy (S. v. d. Oord Jr.) (1.27.-); 2. Curacao; 3. Aclno Scotch. Tot.: wl. f 10.40, pl. 3.40. 1.70, 3.80. cov. 5.20, koppel 11. 2e afd.: 1. Bram Wllllam6 (N. Schou ten» (1.27.2); 2. Anja Kltty; 3. Aerolite B. Tot.: wl. f 11.10. pl. 2.20, 1.90, 2.30. cov. 5.60, koppel 17.50. Kreonprljs: 1. Baltimore (J. van Dooyeweerd) (1.28.5); 2. Atlas; 3. Ba ronesse Hollo V.S. Tot.: wl. f2.60, pl. 1.40, 2.10, cov. 5.10. koppel 10.70. Eteren-prljs: 1. Plgh Life U (M. Ver- gav) (1.22.5); 2. Ylbode B; 3. X Bond. Tot.: wl. f 1.80, pl. 1.70. 2.60, 2.10, cov. 9.10. koppel 7.70, trio 129.20. Attlla-pr(js: 1. Cornet Volann (S. J. van Leeuwen) (1.30.-);2. Caruso; 3. C Prednlson Magowan. Tot.: wi. f8. pl. 1.40. 1.30. 1.20, cov. 4.60, koppel 32.70. Junoprljs: 1. Anton (J. Ham) (1.26.-) 2. A Reine Kinley; 3. Adios K. Tot.: wl. f2.60, pl. 1.50, 2.40, 2.10, cov. 6.30, koppel 4.70. Totall8ator-omzet f 154.386.50. Van de Vorm is dat het geval, waarbij het maximum van 35 pro cent wordt uitbetaald. Wat de arbei ders grieft is, dat zij geen inzage kunnen krijgen in de boekhouding de tarieven, hetgeen volgens de mogelijk moet zijn. Ook achten zij het onjuist dat de tarief stop geldt voor bijv. timmerlieden, beton- storters, kraanlieden en sjouwers laar bijv. niet voor stukadoors. Onhoudbaar Mr. Proper noemde het een on houdbare situatie, dat vele bouw vakkers na 40 uren werken of daar omtrent, reeds hun prestaties vol gens de tariefbeloning hebben gele- gedurende de rest van de 45-urige werkweek het idee hebben niets te werken. Het is de ta riefsstop die er toe leidt, dat er niet wordt betaald voor verrichte arbeid, aldus de raadsman. Twee stakers wilden hun belangen zelf verdedigen. De een bepleite in zage van de tariefboekhouding, de de ander vroeg de president: „Zou 5 dagen willen werken, als u er aar 3 krijgt uitbetaald?" Uitspraak voor de eerste groep ge daagden volgende week woensdag. Soekarno in Rome President Soekarno van Indonesië heeft gisteren besprekingen gevoerd met waarnemend president Cesare sagora van Italië. Hij woonde voorts besprekingen bij tussen de Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken. Saragat. diens Indonesische ambtgenoot Soebandrio en de Indo nesische ambassadeur in Italië, Mo hammed Hadi Thajeb. Soekarno ver trok vandaag naar Parijs. De Italiaanse bladen hebben grote aandacht gewijd aan het bezoek dat Soekarno aan de paus bracht. Het onafhandelijke blad „II Tempo" schrijft dat de paus niet heeft kun- nalaten Soekarno mede to de len, dat „hij en de beschaafde we reld het strijdlustige en ongerecht vaardigde optreden van de strijd krachten van het Javaanse regime tegen de federatie Maleisië afkeu- Het tweede kraaneiland, de Kraanvogelis voor IJmuiden aangekomen om te helpen met de bouw van de nieuwe havenhoof den. Op de achtergrond het eer ste kraaneiland, de „Lepelaar" dat reeds geruime tijd aan het werk is. NOORWEGEN TEGEN M.L.F. De Noorse minister van Buiten landse Zaken, Halvard Lange, heeft gisteren in het Noorse parlement nog eens onderstreept dat zijn land tegen de voorgestelde multilaterale kern- strijdmacht (MLF) van de NAVO is. In een verklaring over de buiten landse politiek keerde Lange zich op nieuw met kracht tegen de verdere verspreiding van kernwapens, het geen hij als een van de ernstigste wereldproblemen beschouwde. De Noorse minister president, Einar Gerhardsen, sprak zich enkele dagen geleden ook tegen het MLF-plan uit. Lange meende verder, dat in de landen van het oostelijk blok een verheugende ontwikkeling in de rich ting van grotere zelfstandigheid te constateren valt. Het zou niet in het belang van het Westen zijn die ont wikkeling te hinderen door maatre gelen, die van beslissende invloed op de veiligheidsoverwegingen zouden kunnen zijn, aldus de Noor de minis ter. Een 41-Jarige Maastrichtse auto handelaar zag kennelijk maar één oplossing om zich van een concurrent te ontdoen: hem in de gevangenis te laten werpen. De autohandelaar is en althans zeer ver voor gegaan. Hij heeft voor de politie en de rechter commissaris belastende verklaringen afgelegd, die er op neerkwamen, dat de concurrent een auto zou hebben verkooht, die niet zijn eigendom was. Zijn 22-jarige schoonzoon had die verklaringen voor de politie en de rechter-commissaris bevestigd. Ver dachte was om zijn vakgenoot in de gevangenis te krijgen zelfs zover ge gaan, dat hij een stortingsbewijs van do giro had vervalst. Maar toen het er op aan kwam de belastende verklaringen onder ede voor de rechter te herhalen Min zo wel hij als zijn schoonzoon terugge deinsd. Zij weigerden dit te doen en toen hen het vuur na aan de sche nen werd gelegd, gaven zij tegenover de rechter toe, dat het er hun alleen maar om te doen was geweest de concurrent achter de tralies te krij gen. „Liegen zit bij ons in het vak. Van 's morgens tot 's avonds", zo ver klaarde verdachte bij de behandeling van de zaak voor de rechter, ver moedelijk ter verontschuldiging. Voor het vervalsen van het giro- bewijs heeft de officier van Justitie bij de rechtbank in Maastricht een gevangenisstraf van twee weken ge ëist. Waarmee verdachte dus dreigt te vallen in de kuil, die hij voor zijn concurrent had gegraven. Nogmaals dringend beroep op kamerleden: Het gemeentebestuur van Am sterdam doet in een memoran dum aan de Tweede Kamer op nieuw en voor het laatst een dringend beroep op de kamer leden om westelijk Weesper- karspel (Bijlmermeer) aan Am sterdam toe te voegen. Over twee weken zal de Tweede Kamer een beslissing nemen in de thans reeds 6 jaar slepende Bijl mermeer-affaire. In het (vele ma len gewijzigde) wetsontwerp wordt o.m. voorgesteld door samenvoeging van de gemeenten Ouder-Amstel en Dlemen met het westelijk deel van Weesperkarspel de nieuwe gemeen te Bijlmermeer te vormen. Amster dam verzet zich nog steeds hiertegen en mogelijk nog heviger dan voor heen. In het memorandium wordt er met nadruk op gewezen, dat al in 1966 geen voldoende grond meer in Am sterdam is, om het woningcontin gent op eigen grondgebied te bouwen. Verder zegt de nota, dat de oorspron kelijke Idee van de minister van Bin nenlandse Zaken in achterhaald. Het toevertrouwen van de noodzakelijke woningbouw in de Bijlmermeer aan een nieuw te vormen gemeente houdt een groot en onverantwoord risico in, dat onvermijdelijk zal leiden tot ern stige vertraging van de woningbouw. Een hiaat tussen de bouw in Am- standam en de Bijlmermeer kan de sastreus zijn. Het produktie-apparaat zou afbrokkelen. Het weer opbou wen daarvan kost jaren, zo wordt in de nota opgemerkt. Geestelijke verarming Voorts vreest het gemeentebestuur, dat het vertrek van 30.000 Amster damse gezinnen naar de nieuwe ge meente Bijlmermeer een geestelijke verarming voor de hoofdstand zal betekenen. Verwacht mag nl. worden dat in de Bijlmermeer de meest draagkrachtige gezinnen komen te wonen. „Maar Amsterdam wordt daarmee beroofd van juist die ge zinnen, waaruit de voor het bestuur van maatschappelijke, politieke en kerkelijke organisaties geschikte per sonen voortkomen". Tenslotte wijst het gemeentebe stuur op het ontbreken van een bo- vengemeentelijk orgaan met reële bestuursbevoegdheid, dat een doel treffende bestuursvorm voor een gro te agglomeratie zou kunnen zijn.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 9