I bk<ts& Goud voor NEDERLAND ploegentijdrit op weg Vreugde en tranen De mannen van vandaag: Niemand had op dit succes durven hopen j Tokio 64 Onfortuinlijke eerste ronde van De Rooy Poloploeg verliest eervol van Hongaren Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 14 oktober 1964 Derde blad no. 31389 ALS MONNIKEN.. „Dat kunnen ze ons nooit meer af nemen". Gerben Karstens, trots over de glanzend witte Olympische trui gtrijkend, de grote gouden plak aan het veelkleurige lint nog steeds om de hals, was de spreekbuis van het tevreden oranje-kwartet, dat in een van de kamers van het Olympische Vlelerdorp op de bedden lag na te praten over de droom, die werkelijk heid was geworden: een zege in de ploegentijdrit op de weg. „We hebben er ook voor geleefd", voegde Bart Zoet er aan toe: „de laatste tien da gen hebben we niet anders gedaan dan trainen, slapen en eten. We hebben ervoor geleefd als monniken". Karstens ging verder: „We hebben [afgezien in de training, want toen kingen we al hard". En hij kwam 'met het verhaal dat de Belgen op een ochtend hadden geprobeerd om ian het wiel van de Nederlanders te ilijven. Maar toen dit mislukte was reactie: „Allee mannekes, als gü Lsdag zo rijdt, dan komt ge tort", waarmee onze zuiderburen ;eggen dat naar hun mening Nederlanders dicht bij een Olym- nsche titel zouden komen. Hoe de wedstrijd was geweest? jvert Dolman, die na zijn falen in Ibertville verplicht was geworden veek rust te nemen, meende: is ontzettend lastig werk". Bart it viel hem bij„Het is het zwaar- nummer van de wielersport". Volgens het van te voren uitgestip- :1de plan was de ploeg in tegenstel- ig tot de wereldkampioenschappen Alberbville rustig vertrokken, lar het duurde niet lang of het ging kriebelen in onze benen, we moesten vanzelf harder", vertelde Karstens. Pieterse, Karstens en Zoet met een verzet van 53x16 van tart gegaan, hadden in de tweede onde langzaam versneld bot 53x15 en enslobte tot 51x14. Alleen Evert Dolman, die op een ipeciale nieuwe fiets had gereden („het frame was uitgeboord en dat «heelde 2 kilo"), was volgens zijn [ewoonte van het begin af met een poter verzet dan de anderen gegaan. Karstens vertelde tenslotte dat de bij het ingaan van de laatste onde wist, dat ze op de derde plaats lag. „Toen we Frankrijk inhaalden heb ik omgekeken naar ome Joop in t jeep. Die maakte een gebaar van het gaat prachtig" en toen hebben e in de laatste 12 kilometer dan ook Kerkelijk alles gegeven". Bart Zoet, die na de teleurstelling i Albertville waar hij volgens de «litenlanders, welücht de beste ren- i het hele veld was, dit kam- lioenschap bijzonder op prijs stelt, verklapte een geheim. Tegen Evert Dolman zei hij: „Mag ik het vertel len Evert? Ach, doe het ook maar zelf". En toen liet de Rotter dammer het eenvoudige koperen ket tinkje zien, hem gisteren door een i de Japanse telefonistes geschon- „Als je dit draagt, worden jullie kampioen", had ze in gebrekkig En gels duidelijk gemaakt. Voor Dolman zal naast de gouden medaille dit simpele souvenir voor ■altijd een kostbare relikwie blijven. Gerben KarstensBart ZoetJan PieterseEvert Dolman Uitbundig TOKIO, WOENSDAG Voor het eerst tijdens deze Spelen heeft het Wilhelmus geklonken en is de Nederlandse vlag in de hoogste mast gehesen ter ere van een Olympisch kampioenschap. Het waren de vier wiel renners Gerben Karstens (Leiden), Bart Zoet (Sassenheim), Evert Dol man (Rotterdam) en Jan Pieterse (Oude Tonge) die voor een onver wacht succes zorgden door in de ploegentijdrit over 108 km het Olympisch goud te grijpen. Eindelijk kon Joop Middelink lachen. Eindelijk bleek, dat zijn werk, vier jaar geleden begonnen (op de Dag van de ploegentijdrit in Rome) vruchten had afgeworpen. Wat een triomf voor de Nederlandse wielersport na de wereldtitels van Jan Janssen, Jaap Oudkerk en Tiemen Groen. Want niemand had na het echec van Albertville, waar Nederland een maand ge leden bij het wereldkampioenschap in de ploegentijdrit als twaalfde was geëindigd, op een dergelijk succes durven hopen. Niemand, be halve misschien de leiders van de Olympische wielerploeg, die er rotsvast van overtuigd waren dat onze jongens tot betere prestaties in staat moesten zijn, dat Albertville een vergissing was geweest. Maar met al dat optimisme had men toch niet durven hopen op de gouden plakken. BUFFELS Nederland ging van start in de eerstt plaats met de bedoeling de smaad van Albertville uit te wissen en daarnaast zo mogelijk bij de ce remonie protocolaire op het platform te komen. Misschien zou het brons- worden, misschien zilver, als het heel erg goed zou gaan. Italië werd (namelijk onaantastbaar geacht. Maar het ging nog beter. Het ging fantastisch in de derde ronde, die Nederland begon met een achter stand van bijna 22 seconden op de Italianen en van 2 seconden op de Zweden. De oranjeploeg, waarin na Albertville Pieterse, Dolman en Zoet waren gehandhaafs en Gerben Kar stens als een welkome versterking zfjn intrede had gedaan, joeg op Frankrijk. De trocolores, die in de eerste omloop 32 seconden op oran je waren uitgelopen, die daarna ech ter 37 seconden aan de pupillen Zoet Sr.:„Voor zo'n bericht mogen jullie me elke nacht wakker maken „Enorm, 99 meneer h „Enorm meneer, enorm vind ik het". II Vader Dolman was laaiend enthou- siast, toen wü hem 's morgens om zes uur belden om te vertellen, dat zijn zoon Eef met drie Ploegmak- t{ kers Olympisch kampioen in de Ploegentijdrit was geworden. Maar bijzonder verrast was de heer Dol- toan toch niet. „Ik had vertrou- l®j wen in de jongens en rekende wel op een plaats bij de eerste drie. Bij de wereldkampioenschappen is het op de een of andere manier i misgegaan, maar het zat er wel in. )0' Ik lag al anderhalfuur wakker, (et wachtend op bericht. Toen de tele- 5tf foon ging wist ik dat het goed was. Wat is dit mooi". i Voor de ^ader van Bart Zoet kwam I- het blijde bericht als een grotere «w yerrassing „Dat is geweldig. Ja, ill# ik had wel ergens op gehoopt, maar ditDe familie Zoet werd door °ns telefoontje wel uit bed gehaald, 1 maar wie is daar op zo'n moment hoos om? „Nee hoor, voor zo'n be- I richt mogen jullie me elke nacht |jA wakker maken", grinnikte Zoet Sr, f die vooral onder de indruk was *an de schitterende laatste ronde van het oranjekwartet. Ve r bouweree rd Totaal verbouwereerd was de moe der van Jan Pieterse. „Heeft Jan de gouden medaille gewonnen? Oooh!. Dat is fantastisch, dat had ik niet gedacht. Het ging wel weer wat beter met Jan, maar een gou den medailleMevrouw Pieter se, ondanks het vroege uur al aan het werk men leeft gezond in Oude Tonge begreep overigens niet helemaal hoe de uitslag op dit uur bekend kon zün. „Hebben ze zo laat nog gereden", vroeg ze op een toon, waarin een lichte arg waan te bespeuren viel Doch toen zjj op de hoogte gesteld was van het feit, dat het in Japan acht uur later is dan in Nederland, was zü weer geheel gerustgesteld„Be dankt meneer, ik ga weer aan het werk". T ranen Het meest geëmotioneerd was me vrouw Middelink, echtgenote van de coach van de wegploeg. „Het is toch niet waar? O, wat fantas tisch, wat f(jn. Voor de jongens, maar vooral ook voor mijn man. Alles, alles heeft hy er voor over gehad om dit te bereiken", snikte zy, haar ontroering niet langer meester. Na weer wat op verhaal gekomen te zijn, vertelde Middelink, dat zij maandag nog een brief van haar man ontvan gen had, waarin hy liet merken veel vertrouwen in zyn ploeg te hebben. „Mamma, we trainen dat de spaanders er af vliegen", schreef de blozende Amsterdammer aan zjjn vrouw, die beter dan iemand anders weet, wat haar echtgenoot allemaal voor zijn jongens doet. „We hebben nog twee flessen cham pagne, die zullen we vanavond maar opmaken". Verontschuldigend kijkt de heer Karstens naar de kast. „Het komt per slot van reke ning niet zo heel veel meer voor dat Nederlanders goud winnen. Wan neer het dan nog je, eigen zoon is dan mag het wel gevierd worden". Mevrouw Karstens zit glunderend aan de telefoon, die al uren rinkelt. „Om zeven uur hoorden we hier door het nieuws. Goud, bijna niet te geloven, maar fantastisch! Ger ben en natuurlijk ook de andere jongens hebben zich hiervoor enorm ingespannen. Coach Middelink niet in de laatste plaats". Van werken is vanmorgen in huize Karstens niet veel meer gekomen. Want behalve de telefoon Iaat ook de huisbel zich steeds horen. „Weet U het al....?" Het is een over bodige vraag. De vlag wappert im mers hoog boven de Apothekersdijk. De gouden wielerploeg tijdens de vandaag in stromende regen gehouden ploegachtervolging op de weg, v.l.n.r. Bart Zoet, Jan Pieterse, Gerben Karstens en Evert Dolman. (Telefoto) van Middelink hadden verspeeld, kwamen in zicht en vormden een extra stimulans voor de Nederlandse „buffels". Nog steviger werd er te gen de pedalen getrapt en ver voor de eindstreep werden de Fransen overweldigd. Als eerste van de 33 gestarte ploegen ging Nederland over de eindstreep. Wachten In zenuwachtige spanning moest er nu worden gewacht. Wat zouden de Italianen gaan doen, die in dezelfde formatie, in Albertville de wereMbitel hadden be haald? De minuten kropen, ter gend langzaam voor de nerveuze Ne- dierl. kolonie die op chronometers de seconden aftelde. Italië was 9 mi nuten na Nederland gestart en mocht dus niet binnen dit tijdsverschil ar riveren. Toen de wijzers op 9 spron gen ging er een hoera'tje op, maar men bleef voorzichtig. Want ook de Zweden konden nog voor een verras sing zorgen. De drie Pettersons, de grote kracht van de Scandinaviers, hadden weliswaar in de tweede om loop twee van de vijf seconden voor sprong, die zij aanvankelijk op Ne derland hadden, moeten prijsgeven maar er was nog van alles mogelijk Opnieuw moest er worden gewacht. Opnieuw KROPEN de wijzers van de horloges en pas toen er 14 minu ten verstreken waren het start- verschil tussen Nederland en Zwe den wist men dat het goud was veroverd. Nederlaag tegen Russen Volleybalteam geïntimideerd De Nederlandse volleybalploeg heeft de wedstrijd tegen Rusland kansloos verloren. De cijfers waren 8—15, 3—15 en 11—15. De Nederlanders kwamen, geïnti mideerd als zij waren door de mach tige smashes van de Russische reu zen, pas in de derde set tot hun normale spel. Toen werden goede aanvallen opgebouwd en kregen spe cialisten als Swieter en De Vink de gelegenheid met harde smashes voor tegenpunten te zorgen. Na 33 lie pen de Russen snel uit tot 411 en 7-13. Toen pas kregen de vele hon derden toeschouwers het beste Nederlandse spel te zien en voortdu rend klonk het applaus door de fraaie hal bij succesvolle blok's door de Nederlanders aan het net. De oranje-ploeg haalde op tot 1113, maar moest toen capituleren voor het Russische geweld. Voor alle zekerheid bleef resterende ploegen afwachten, maar dat was niet nodig geweest. Neder land had een verrassende zege be haald en in de Nederlandse kolonie klopte men elkaar uitbundig op de schouders. Alleen de renners zelf wis ten het nog niet. Zij zaten in het bad in het Olympische dorp en kon den hun oren niet geloven toen hen de blijde boodschap werd overge bracht. In allerijl staken zij zich opnieuw in het Oranje en kwamen zij naar de plaats waar de cere monie protocolaire zou plaats vin den. Gerben Karstens, gefeliciteerd door de voorzitter van het NOC, jhr. H. A. van Karnebeek, door chef de mis sion Simon de Wit, door allen, die deze vreugdevolle dag meemaakten, wilde er nog niet aan: „Ik weet van niets hoor". Maar de realiteit kwam enkele minuten later toen het oran je-kwartet op de hoogste treden van het ereplatform stond, gekleed in een gloednieuwe Olympische trui met de vjji bekende ringen, de gouden medailles aan een breed lint om de hals. Toen wisten ze het. Juichend keerden zjj zich naar de menigte, die bewonderend stond toe te kjjken. Uitslag 1. en Olympisch kampioen Neder land 2.26.31,19; 2. Italië 2.26.55,39; 3. Zweden 2.27.11,52; 4. Argentinië 2.27.58.55; 5. Rusland 2.28.26,48; 6. Frankrijk 2.28.52,73: 7. Denemarken 2.29.10,33; 8. Spanje 2.30.55,26; 9. Roemenië 2.31.22,96; 10. Uruguay 2.31.36,74; 11. Polen 2.31.44,70; 12. Hongarije 2.32.19,96; 13. België 2.32.54,40; 14. Duitsland 2.33.37,45; 15. Groot-Brittannië 2.34.31,94; 16. Zwit serland 2.34.39,19. Na de eerste ronde bezette Neder land de vierde plaats achter Frank rijk, Italië en Zweden; na de tweede ronde de derde achter Italië en Zwe den. VOLDOENING Chef d'équipe mr. J. P. A. van Bal- legoyen de Jong en coach Joop Mid delink glommen van trots: „Dat we zo'n dag mogen meemaken na zoveel tegenslag". Joop Middelink voegde er aan toe: „Het zjjn prachtkerels, die alles over hebben voor hun sport. We konden ze als het nodig was rustig alleen laten trainen, ze oefenden dan ook werkelijk serieus". De oud-internationale hockey - scheidsrechter mr. Van Ballegoyen de Jong 9loot zich bij deze woorden aan en zei min of meer verontschuldi gend: „Is het dan een wonder als Je je hart verpandt aan de wielersport? Deze keiharde jongens vormden een eenheid. Het fijne is, dat ze alle vier even goed hebben gereden". IN WOORD EN BEELD J t DONDERDAG. HILVERSUM 2 J 06.3007.00 Reportages J 07.4008.00 Reportages J 08.1509.00 Reportages J 09.3010.00 Olympisch f Journaal (ochtend) i J 12.00—13.00 Reportages f 15.3016.00 Reportages J 19.30—20.00 Olympisch Journaal (dag) i NEDERLAND 1 18.1519.30 Hoogtepunten y woensdag j 22.45—23.45 Wedstrijden vai vandaag via Syncom III Wenkbrauivblessure TOKIO,dinsdagavond. Voor Jan de Rooy is bij de Olym pische Spelen geen geluk weggelegd. Vier jaren geleden in Rome werd hij ten onrechte in de voorronde na een uitstekende partij tot verlie zer verklaard en nu maakte een wenkbrauwblessure in de eerste ron de van zün gevecht tegen de Fin Limmonen een eind aan zyn aspi raties. Jammer, bijzonder jammer, want De Rooy had in de 2 min. 49 sec., die aan het irgrüpen van de arts voorafgingen, de sterke Fin winnaar van het brons in Rome overklast. De Amsterdanner priemde met flitsende linkse stopstoten voortdu rend door de verdediging van de Fin, die met de snel ronddraaiende De Rooy geen raad wist. Een paar maal probeerde Limmonen, wiens reputatie ernstig geschaad dreigde te worden, de onophoudelijke aanval van De Rooy te stuiten, maar zijn stoten misten hun doel. De blessure van De Rooy ontstond door zo'n moment. Toen de Amster dammer namelijk de aanval over nam weerde Limmonen hem met op geheven elleboog af. De ramp was geschied. Zou de wond elf seconden later zijn ontstaan, dan had trainer Van Sinderen wellicht de kans ge had om met een nieuw Amerikaans preparaat de winkelhaak boven het rechteroog te dichten, maar nu was Uitgeschakeld voor finale TOKIO, woensdag Het Nederlandse zevental heeft van morgen zijn plaats onder de eer ste vier van het Olympische wa- terpolo-toernooi verspeeld door een 5-6 nederlaag tegen Honga rije. Een nederlaag, welke zijn oorsprong vindt in de achter stand van 0-3, die onze landge noten al in de eerste speelperio de door grove verdedigingsfou- ten opliepen. Geintimiteerd door de faam van de tegenstander werden de Nederlanders in die periode vol komen overbluft en al heel snel stond het 0-3. Het herstel kwam gelukkig in het tweede speelkwartier met Kniest op de plaats van doelman Hermsen en Hans Muller en Wim Vriend als ver vangers van Wormgoor en Harry Vriend. Bij een numerieke meerder heid kon Nico van der Voet uit aan geven van Van Spingelen het eerste tegenpunt scoren-: 13, maar Ruso- ran breidde daarna de score weer uit tot 14. Met een verrassend ver schot bracht Bram Leenaards de achterstand vervolgens weer tot twee doelpunten terug: 24. In de derde periode moest Muller het veld weer ruimen en ofschoon er voor Nederland geen winst uit kwam de score bleef In deze pe riode in evenwicht: 1—1, door o.a. een voortreffelijk Nederlands doel punt, voorbereid door Van Dorp en Wormgoor en gescoord door Harry Vriend bleef Oranje voortreffe lijk partij geven. Zou het nog lukken? Het leek er inderdaad op, toen Van der Voet de achterstand terugbracht tot 4—5, daarbij profiterend van een Neder landse numerieke meerderheid. Toen Hongarije echter daarna een man meer in het water kreeg, was het pleit beslecht. Heel snel brachten de Hongaren de stand op 46 en het tegenpunt, dat Wim Vriend daarna nog scoorde (56), kon Nederland niet meer redden. Het was tijd. Op eervolle wijze echter was de Neder landse ploeg ten onder gegaan. de Japanse arts onverbiddelijk. Met gebogen hoofd nam de teleurgestelde 32-jarige De Rooy, die in de vorm verkeerde om dicht bij de medailles te komen, afscheid van de Olympi sche arena. Cardiff City heeft gisteravond óe tweede wedstrijd van de eerste ronde in het voetbaltoernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars van het Deense Esbjerg met 10 ge wonnen. De eerste ontmoeting ein digde in een 0—0 gelijkspel. Cardiff Cirty heeft zich nu geplaatst voor de tweede ronde. BOKSER SLAAT ARBITER Tokio, dinsdagavond De Spaanse Vale tin Loren, woedend omdat hy werd gediskwalificeerd, heeft de Hongaarse scheidsrechter Gyorgy Sermer in het gezicht geslagen. Er ontstond een groot tumult, waar aan de Nederlandse scheidsrechter Ben Bril die in de ring sprong een einde wist te maken door de kleine Spaanse vedergewicht vast te grij pen en naar zyn hoek te brengen, waar de Britse scheidsrechter John Gittins het overnam en de Span jaard tegen de touwen drukte. De bokser verliet tenslotte de ring on derdaverend applaus van het 3000 man sterke publiek. De tegenstander van de Spanjaard was Hoeng-Tsjeng Hsoe van For mosa. De Spanjaard was herhaal- delijk gewaarschuwd voor een reeks van ongerechtigheden en tenslotte maakte de scheidsrechter een einde aan het gevecht en stuurde Loren na 52 seconden in de tweede ronde naar zjjn hoek. Loren begon tegen de scheidsrechter te schreeuwen, blijkbaar vragend naar de reden van zün diskwali ficatie. Toen liep hy door de ring en sloeg de Hongaar in het gezicht. Sermer verdedigde zich terwyl de helper van de Spanjaard zich tus sen beide mannen probeerde te wringen en Loren weg te duwen. Beide mannen begonnen te rede twisten met Sermer en Loren sloeg de scheidsrechter opnieuw. Weer trok de helper hem weg en begon hem door de ring te duwen, maar Loren wist te duiken en gaf de scheidsrechter er weer een op de kaak. Toen greep Ben Bril in. Hy sprong in de ring en wist een einde aan het onverkwikkeiyke in cident te maken. Rel In de boksring. De Spaan- se bokser Loren kon zijn diskwa lificatie moeilijk verkroppen en gaf de Hongaarse scheidsrechter (l.) een pak slaag. De Neder landse arbiter Ben Bril sprong kordaat in de ring en maakte een einde aan het gevecht

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 5